رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

درود ب همه دوستان.

هدف من اینکه ی تاپیک داشته باشیم، لیستی از کارهایی ک می شود انجام داد تا فرهنگ اجتماعی مون بهتر بشه رو بیاریم.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

اگر کمی خوبی کنید، مقداری از آن ب شما باز میگردد

تو نیکویی کن و در دجله انداز.

که ایزد در بیابانت دهد باز.

برای مثال من کارهای ک خودم انجام میدم رو میگم، ازتون خواهش میکنم مواردی که شما ب ذهنتون میرسه یا خودتون انجام میدین تا فرهنگ بهتری بسازیم رو مختصر در حد یکی و دو خط برای هر مورد بیان کنین. امیدوارم لیست مفیدی از مجموعه رفتارهای خوب، شدنی و سازنده داشته باشیم ک بشه با انجم اونها هر روز جامعه بهتری داشته باشیم.

1- راهنما زدن، همیشه؛ حتی موقع پارک رو پل ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

2- بستن شیر آب باز تو پارک ها ====>>> می بینن، عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

3- دور زدن کامل میدون در زمانی که میخام دور بزنم برم لاین مقابل =====>>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

موارد ساده ای هست، اما موارد رایجی هم هست.

خیلی کارها می شود کرد، امابعضی هاشون برای جامعه ما اولیوت بیشتری دارن. ازتون خواهش میکنم مختصر بگید و مثالهایی که خودتون بیشتر شاهدش بودین.

لینک به دیدگاه

1.نریختن زباله تو محیط....رو اعصابمه وقتی زباله زمین ببینم...نمیزارمم کسی بریزه زمین... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

2.احترام گذاشتن از کوچیک تا بزرگترین کس تو اطرافم... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

3.دکتر یا جاهای شلوغی ام که بخوام برم یه کتاب کوچیک تو کیفم هست...نباشه امدکترا مجله و کتاب تو مطب رو میز دارن استفاده میکنم به جای گوشی... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

+"ویرایش میشود"

لینک به دیدگاه

سلام

بزار اول ازهمه چیزاز شماتشکرکنم پستت زیباست .

من نمی دونم چرا مااینجوری شدیم همه چیزمون شده پول -پول-پول اضلابرای چی کارمی کنیم و...، بخاطرپول دروغ میگیم ، کلاه سرهم دیگه میزاریم و.......... .

یکسری کارها برای پول انجام ندیم . وقتی مابه کسی کمک می کنیم ، درواقع بیشتربخودمون کمک می کنیم (آرامش)

دروغ نگیم ، همیشه راست بگیم ، حتی جاهای که به ضررمونه -دروغ بزرگترین چیزها راازانسان میگره اعتماد، آرامش

بعضی ازپیادروهارادیدیدمثل خیابانه ماشین توش پارک می کنن ، موتوررفت وآمدمیکنه و... جالب بعضی ازاین رانندهاهم طلبکارند :whistles: نکنیم بهم اخترام بزاریم .

بهم احترام بزاریم هنگام رانندگی ، همه درلاین خودبریم مخضوصا هنگام تصادف همین چندروزپیش یکی بود فحش می دادبه طرف ها بابااینکارانداره پلیس قانون یامن مقصرم یا او دعوادیگه نداره

لینک به دیدگاه

1- راهنما زدن، همیشه؛ حتی موقع پارک رو پل ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

3- دور زدن کامل میدون در زمانی که میخام دور بزنم برم لاین مقابل =====>>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

.

من پیشنهاد میکنم که همه با همین فرمت موراد رو بنویسن که هم ادم تشویق بسه بخونه و سریعتر و راحت تر هم بشه خوند.

لینک به دیدگاه

مرسی بابت تاپیک خوبت.

4 - لیوان چای، بطری اب میوه نوشابه و ... که رو زمین افتاده رو برمیدارم میذارم تو سطل آشغال >>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

لینک به دیدگاه

1: وقتی از تاکسی میام بیرون در تاکسی رو محکم نمیبندم تشکر هم میکنم :دی

2: خودم که ماشین ندارم اما به اطرافیانم میگم ماشینشونو حتی واسه مدت کوتاه جلوی درب خونه کسی پارک نکنن

فکرامو بکنم بازم مینویسم کار خوبیه :دی

لینک به دیدگاه
من پیشنهاد میکنم که همه با همین فرمت موراد رو بنویسن که هم ادم تشویق بسه بخونه و سریعتر و راحت تر هم بشه خوند.

بیگ لایک :ws3:

دوستام من میخام هرچند تا پست، ی پست فهرستی درست کنم.

ازتون خواهش میکنم موردهاتون رو ب صورت پیوسته بنویسید

مثلا من نوشتم 1 2 3 . ناصر نوشته 4 . بعدی بیاد 5 بنویسه، کارمون گروهی ه. خودش یک فرهنگ ه.

ازتون خواهش میکنم به پیشنهاد رفیقم، تا حدامکان این الگو رو رعایت کنید؛ نه اینکه الکو کاملی باشه بیشتر ب خاطر یکدست شدن شکل لیستمون. اگر عمری بود، باهم یک الگو مناسب برای کل لیست طرح ریزی میکنیم و مطالب رو به همون الکو در میاریم. اما فعلا تا راه بیفته، با همین الگو بنویسد.

مورد آخر اینکه، کم گوی و گزیده گوی چون در :w16:

ترجیحا مواردی رو بنویسد ک یا بهش عمل می کنید یا از امروز میخایید خودتون رو مقید کنین ک بهشون عمل کنین.

اینطوری خودمون هم کم کم خودمون رو بهتر میکنیم. ====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم :icon_gol:

از حضور تک تک شما متشکرم:icon_gol:

لینک به دیدگاه

جمع بندی تا اینجا :

4.نریختن زباله تو محیط....رو اعصابمه وقتی زباله زمین ببینم...نمیزارمم کسی بریزه زمین... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

5.احترام گذاشتن از کوچیک تا بزرگترین کس تو اطرافم... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

6.دکتر یا جاهای شلوغی ام که بخوام برم یه کتاب کوچیک تو کیفم هست...نباشه امدکترا مجله و کتاب تو مطب رو میز دارن استفاده میکنم به جای گوشی... ====>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

7- دروغ نگوییم

8- از تو پیاده رو با دوچرخه و موتور و ماشین عبور نمیکنیم.

9- بد دهنی نکنیم.

10 - لیوان چای، بطری اب میوه نوشابه و ... که رو زمین افتاده رو برمیدارم میذارم تو سطل آشغال >>>> بیشتر می بینن، بیشتر عمل میکنن =====>>> بهتر میشیم.

11: درب تاکسی رو محکم نبندیم

12: ماشینشونو حتی واسه مدت کوتاه جلوی درب خونه کسی پارک نکنیم

منتظر پستهای خوب دوستان هستیم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

ممنون از استارت این تاپیک عالی و دعوتتون:icon_gol:

13-داخل اتوبوس یا مترو صندلیمون رو در اختیار افراد مسن و یا کسانی که بچه کوچیک دارن یا افرادی که مشکل دارند بگذاریم.====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم

14-من به دروغ حساسم و تلاشمو میکنم که دروغ نگم گاهی هم متاسفانه شجاعت راست گفتن رو ندارم اما سعی کنیم همیشه راستگو باشیم..====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم

15-سعی کنیم پول ها رو مرتب داخل جیب یا کیف بذاریم.====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم

16-حتی المکان از خرید وسایل غیر ضروری یا تجملاتی امتناع کنیم.====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم

لینک به دیدگاه

17. توی پیاده‌رو (مخصوصاً شب و مخصوصاً در کوچه ها) پشت سر کسی راه نمی‌رم! مخصوصاً اگر فرد مسن، یا خانمی جلوم باشه، سعی می‌کنم زودتر از جلوش رد شم تا از صدای پای پشت سرش نترسه !

18. توی محیط عمومی وقتی می‌بینم دور و اطرافم بچه‌ای وجود داره، تاحد ممکن گوشیمو درنمیارم و بهش زل نمی‌زنم! دوست ندارم فکر کنه آدم بزرگا همگی سرشون توی گوشیه، و لابد چه دنیای جالبیه. و هوس گوشی داشتن بکنه :banel_smiley_4:

====>>> بیشتر می بینن====>>> بیشتر عمل میکنن=====>> بهتر میشیم

حالا اگر کسی هم ندید، همین شما دوست محترم این پست رو می‌بینید و انشاالله شما هم عمل می‌کنید و بهتر میشیم:4chsmu1:

لینک به دیدگاه

مواردی اشاره شد ک گاها بهشون توجه نمیکردم، از دوستان مشتکرم ک موارد خودشون رو ب اشتراک گذاشتن. :icon_gol:

19- کمک کردن بدون منت، گاهی شده از خیابون شلوغ رد شدم، دیدم یکی نمیتونه رد شه، برمیگردم به ی بهانه الکی؛ طوری میام که اون فرد بتونه پشت من از خیابون رد شه. ===>> دیده میشه ===>> عمل میکنن ===>>> بهتر میشیم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

20- با حیوانات مهربان باشیم. ما هیچ برتری ارزشی بر حیوانات نداریم

21- به کسی که با ما تفاوت ظاهری پوششی دارد، زل نزنیم

22- اسیر نقش‌گذاری‌های جنسیتی جامعه نباشیم، دختری با پوشش مثلا مردانه یا پسری با ریخت مثلا زنانه دیدیم، بهش زل نزنیم و حتی در ذهنمان هم تحقیرش نکنیم

23- باز هم اسیر نقش‌گذاریهای جنسیتی نباشیم. کاری/رفتاری را مردانه یا زنانه قلمداد نکنیم

24- با مهاجران/پناهنده‌ها مهربان باشیم. منت‌آمیز نگاهشان نکنیم. اساسا منتی هم نداریم. تا همین امسال حق تحصیل و ساختن آینده‌شان در ایران را نداشتند

25- آشغال/آب دهان/خلط گلو/آب بینی در خیابان و طبیعت نریزیم

26- منت کتابهایی که خوانده‌ایم/به اصطلاح نجابتی که در مسایل خصوصیمان داشته‌ایم/حجابی که داریم/نمازی که میخوانیم/مدرک تحصیلی که داریم/پولی که به دست آورده‌ایم/... را بر سر دیگران نداشته باشیم و طلبکار نباشیم ازشان، همه‌ش به خاطر و برای نفع شخصی/دنیوی/اخروی خودمان بوده

27- خودمان را مرکز جهان نپنداریم که آمده‌ایم تا دیگران مطابق میلمان رفتار کنند و علی‌الخصوص درگیر یک وجود بزرگ و پرقدرتی که وسط اینهمه فجایع و جنگ‌ها که در سرتاسر دنیا رخ میدهند؛ متوجه بچه‌هایی که هنگام فرار از جنگ و مرگ توی دریا غرق می‌شوند و بچه‌هایی که در شکم مادرشان بیمار می‌شوند و بچه‌هایی که از گرسنگی میمیرند و بچه‌هایی که به خاطر محل تولدشان کشته می‌شوند، نیست و در عوض 24 ساعت شبانه‌روز حواسش به ما هست که یک وقت بیمار نشویم/قلبمان نشکند/دشمنمان را براندازد/... نباشیم. منفعل و لوزر و مسخره و برده‌مان میکند

28- غلط املایی/نگارشی نداشته باشیم

29- زیاد تلویزیون نبینیم

30- در مقابل مزاحمت خیابانی چه به شکل تیکه‌های مستهجن و چه به شکل دست‌درازی سکوت نکنیم، اگر زور و رویش را داریم، طرف را کتک بزنیم، در غیر اینصورت بلند بدوبیراه بگوییم بهش

31- عمله و حمال را به عنوان فحش استعمال نکنیم

32- اگر کسی بهمان گفت سگ توهین محسوبش نکنیم و خودمان هم سگ را به عنوان فحش به کار نبریم

33- گربه‌ها را خیلی دوست داشته باشیم

و غیره

لینک به دیدگاه

34. تو مسائل شخصی بقیه دخالت نکنیم.

35. درامد کسی رو ازش نمپرسیم.

36. تا کسی خودش از زندگیش چیزی نگفته فضولی نکنیم تو زندگیش.

37. کسی رو بی منت نکنیم. برای کوچکترین کار می تونیم یه تشکر ساده کنیم.

38. وقت شناس باشیم.... ملت بی کار نیستن منتظر ما باشن.

لینک به دیدگاه

39- قبل حرف زدن طولانی، حوصله طرف مقابل رو بسنجیم و زیاده گویی نکنیم یکی دیگه حتماً پیدا میشه برای تخلیه حرف های نگفته

40- موقع حرف زدن، مجال به بقیه هم بدیم ک حرف بزنن

41- حرف طرف مقابل رو قطع نکنیم؛ وسط حرفش نپریم

42- سعی کنیم قبل حرف زدن فکر کنیم و حرف پخته رو تحویل بدیم؛ بقیه شاید اندازه ما حوصله ندارن:icon_pf (34):

43- وقتی جواب سوال رو نگرفتیم اصرار نکنیم دیگه؛ خیلی مهم باشه به فکر یک وقت دیگه باشیم

44- به حرف غیر منطقی سعی کنیم برخورد آروم داشته باشیم یا حتی کمی صبر کنیم تا طرف مقابل به اشتباهش کمی زودتر پی ببره و بحث بالا نگیره؛ کنترل خشم رو تمرین کنیم

45-برای حرف زدن هم منتظر فرصت مناسب باشیم

46- به خواهش زبانی معقول آدم ها به هر شکل و هر زمان و مکانی توجه داشته باشیم؛ شاید گره مشکلش همین یک مورد باشه و ما بشیم فرشته نجاتش:girl_angel:

47- وقتی یک نفر داره با زبان محلی با یکی حرف می زنه، غیرقابل فهم و خنده دار هم باشه زل نزنیم؛ ما بلد نیستیم که چی می گه چپ چپ هم نگاش نکنیم

48- در مواقع لازم از بقیه، زبانی تشکر کنیم؛ یا تمجید و تشویق کنیم، نشد لبخند بزنیم و منبع انرژی مثبت باشیم

49- در مورد کسی که نیست، حرفی از نوع تحقیر و اینا نزنیم

50-حرفی که موقعیت یکی رو بخطر می ندازه رو سعی کنیم نگیم و رازدار باشیم

لینک به دیدگاه

درود

کارتون زیباست و واقعا ممنون

یک پیشنهاد:

تو پست اول تقسیم بندی کنید مثلا اداب معاشرت بعد زیرش نکات فرهنگی رو اضافه کنید بعد فلان مسئله و زیرش نکات اونو بنویسین تا پست 1 همیشه به روز بشه و کامل

لینک به دیدگاه

#51 انتقاد پذیر باشیم. صبور باشیم و سر انتقادی که شنیدیم فکر کنیم. به نیت طرف مقابل هم بیندیشیم. شاید از دوست داشتن به ما خرده گرفته.

#52 نحوه انتقاد کردن رو بلد باشیم، مثلا با لحن بد به طرف نگیم اشتباهی کرده. و وقتی دیدیم ناراحت شد نگیم انتقاد پذیر باش! چون نحوه گفتن ما غلط بوده.

#53 بشین، بفرما، بتمرگ یه معنی میده. ولی کدوم تاثیرگذارتره؟؟؟ دنبال بهترین گزینه ها باشیم.

:ws3:

لینک به دیدگاه

#54 نه گفتن رو بیاموزیم. گاهی به دروغ بله گفتن یا وعده دادن هم ما هم طرف مقابل رو به دردسر میندازه.

#55 وقتی از حرف یا برخورد کسی دلگیر و رنجوریم، یا از محصول یا ارائه خدماتی راضی نیستیم، خواهش دارم لطفاااااااا بی رودرواسی و محترمانه به خود طرف یا سازمان بگید. با پشت سر حرف زدن نه به حقمون می رسیم نه اون طرف اصلاح میشه.

:ws3:

لینک به دیدگاه

56. وعده ی سر خرمن ندیم.

57. راحت "نه" بگیم.

58. توی اتوبوس یا مترو جامون رو به افراد مسن، خانوم باردار و کسانی که بچه ی کوچیک دارن بدیم.

59. هر روز دوش بگیریم حتی اگه سرمون رو نمی شوریم!

60. دئودورانت و عطر و مام ساخته شده و گرون هم نیست. سعی کنیم بیشتر استفاده کینم تا افراد از در کنار ما نشستن لذت ببرن نه اینکه خفه بشن :banel_smiley_4:

61. تعارف الکی رو کنار بگداریم. اگر نمی تونیم پذیرتی کسی باشیم بهتره بگیم: ایشالا تو یه فرصت مناسب تر مهمونمون باشید.

لینک به دیدگاه

به به چه تاپیکی عالی مرسی سجاد

62- اقا بوق زدن مطلقا ممنوع مخصوصا تو محله های و کوچه ههای باریک و همه جا کلا اقا نزن اصلا این بوق چیز اضافی هستش مگه اینکه یه مشکلی در ماشین جلویی ببینیم یا عابری که متوجه نیست اگاهش کنیم براسلام چراغ بزنیم چرا بوق مسافر سوارکردن هم همینطور ...

63- تو مهمونی یه سبد بزاریم گوشی ها رو بزاریم اونجا و داخل خونه بشیم بسه والله نشستیم دور هم بگیم بخندیم گوشی چه معنی میده

64- حتما به بچه ها مثل بزرگترها احترام بگذاریم حتما یادمون نره این ....

تا بعد :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

65.رو صندلی دانشگاه ها یادگاری ننویسیم...نقاشی و عکس و شماره و اسم...خواهشا.

66.کسی که یه لباس عجیب یا هرچی...شیک و تازه مد شده پوشیده.....به نگاه یه مجرم بهش نگاه نکنیم طرف سکته کنه...

67.تو فضای دانشگاه بلند نخندیم...

68.وقتی خریدامون زیاد بود تو تاکسی عقب نشینیم که به 2نفرم اذیت کنیم و جاشون تنگ کنیم...

69.کتابی از کتابخونه میگیرید دیگه خاطره ننویسید که داخلش...یا زیر بعضی از جمله ها خط نکشیم...اون جمله رو واس خومون یاداشت کنیم.تنها ما از اون کتاب استفاده نمیکنیم که....مواظب کتاب باشیم....حتی اگه جلدش مشکلی داشت با یه جلد گرفتن اون زیبا کنیم...

70.سرکلاسا وقتی استاد با کسی صحبت میکنه با دوستمون پچ پچ نکنیم...بی احترامی و شخصیت خودمونخراب میکنیم...

71.سرکلاس مطب دکتر و....سعی کنیم گوشیمون سایلنت کنیم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...