رفتن به مطلب

چه چیزی از برق آدمو می گیره؟آمپر یا ولتاز ؟

ارسال های توصیه شده

سلام به مهندسین برق گفتم یه گفتمان یه بحثی راه بندازیم درخصوص اینکه واقعا چه چیزی از برق ادمو میگیره؟:ws3:

یعنی شدت جریان زیادی آدم را می کشد یا اختلاف پتانسیل زیاد یا توان بالا؟

حالا بسم الله...:w16:

لینک به دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم :ws3:

سلام بر مهندسه‌ی کشاورزی :4chsmu1:

حکایت : آورده اند که در ایام قدیم، دوشیزه‌ای بود که هرچه خواستگارش می‌آمد پسند نمی‌شد و او را نمی‌گرفت، وانگهی روزی دخترک دو انگشت در پریز برق نمود، اما برق نیز او را نگرفت! :w58: در این حکایت نکته ها بسیار است، اما بدان که حکایتی است جعلی و ساخته‌ی ذهن بیمار چند شیخ‌بچه‌ی جوان و جویای نام :ws3: که حکایت زن نگرفتن جوانان نه از به پسند خویش واقع نشدن، که بر آینده‌ی خویش حذر کردن است. بخوان حکایت خسرو را در کتاب ادبیات مدرسه که چگونه در جوی آب افتاد ! :ws28::icon_pf (34):

اما برق ! عزیز من، نه ولتاژ و نه جریان است که انسان را می‌کشد، بلکه زیاده‌خواهی است که او را از پای در‌ می‌اورد :w58::ws3: چون این حدیث شنیدی اکنون برایت توضیح بیشتری خواهم داد :

تمام این مفاهیمی که گفتی با هم مرتبطند و از هم مجزا نیستند. هرجا که اختلاف پتانسیلی وجود داشته باشه، جریان بوجود میاد. و اگر این جریان زیاد باشه میتونه آسیب رسان بشه. فرض کن همان دختر زیبا و جگر طلا که قصد کشتن خویش را داشت، میرفت زیر یکی از آن منابع آب که در ارتفاع خیلی بالا از سطح زمین نگه داری می‌شوند، و دریچه آب را باز کرده، آیا قدرت آب ایشان را تبدیل به جگر کوبیده نمیکرد ؟! و حالا گمان کن همان منبع در یک متری سطح زمین باشد و همان دلبرک عیار زیر آن بنشسته و دریچه را باز کند، آیا جریان آب حتی برای دوش گرفتن این پری پیکر سیمین بر کافی خواهد بود ؟ :ws3:

ای عزیز، این ها همان مفاهیم عظیم الکتریسیته بود که با تو در قالب تمثیل گفتم. منبع آب هرچه بالاتر باشد اختلاف پتانسیل بالاتر است و در جایی که اختلاف پتانسیل بسیار باشد جریان آب و قدرت آن (جریان الکتریکی و توان) هم بیشتر خواهد بود.

وقتی شما دو دست در پریز تلفن میکنی هم به یک سطح پتانسیل متصل شده و جریانی از بدنت عبور می‌کند، اما چون آن اختلاف پتانسیل اندک بوده جریان زیادی نگذشته و احساس عجیبی به تو دست نمی‌دهد. اما وقتی دست به خط فشار قوی میزنی، و اگر پایت بر زمین باشد، یک اختلاف پتانسیل عظیم بین دست و پای خود ایجاد کرده، و بدنت مثل یک قطعه مقاومت داغ شده و میترکد و آن احساسی است که احساس‌کنندگانش را فرصت بیان نمانده است (خدا برای هیچ انسان و پرنده ای نیاورد :sigh:)

امید که پاسخ خود از این منبر رفتن یافته باشی. مهندس برق است دیگر. گاهی شوخی‌اش میگیرد :ws28::w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام به مهندسین برق گفتم یه گفتمان یه بحثی راه بندازیم درخصوص اینکه واقعا چه چیزی از برق ادمو میگیره؟:ws3:

یعنی شدت جریان زیادی آدم را می کشد یا اختلاف پتانسیل زیاد یا توان بالا؟

حالا بسم الله...:w16:

:hapydancsmil:سلام معصومه جان...خوش اومدی

همونطور که دوست خوبمون ب طور ساده و روان توضیح دادن....بدن ب عنوان یه رسانا...ینی ماده ایی ک میتونه الکتریسته رو منتقل کنه هست....مثل یه تیکه سیم...اما همون چیزی ک ادمو میگیره...در واقع هردو هستند هم ولتاژ هم جریان...:ws3:....چرا؟....چون در رابطه مستقیم باهم هستند و وجود یکی دیگری رو بوجود میاره....توان بالایی ک گفتی هم دقیقا اثر هردوی جریان و ولتاژه ک در هم ضب و تقسیم میشن....ک مقاومتی هم در این روابط حاکمه...رو وارد بحثش نمیشم

ک یه رابطه ساده است ک زیادی هر چیزی خوب نیست برای ادم...حتی ولتاژو و جریان....:ws3:

لینک به دیدگاه

خب ممنونم از جوابای خوبتون...

حالا چرا وقتی مثلا یه دوشاخه رو ما در پریز میکنیم میترکه.. و دستمون سیاه میشه؟ولی نه میسوزه نه برقی میگیره؟

چه ارتباطی هست؟

لینک به دیدگاه
خب ممنونم از جوابای خوبتون...

حالا چرا وقتی مثلا یه دوشاخه رو ما در پریز میکنیم میترکه.. و دستمون سیاه میشه؟ولی نه میسوزه نه برقی میگیره؟

چه ارتباطی هست؟

دوشاخه رو در پریز میکنیم میترکه....:ws3:....پس چرا برای ما نمیترکه....:w02:....راستشو بگو چیکار کردی ک بیچاره منفجر شده....:ws28::whistle:

لینک به دیدگاه

دوشاخه نمی‌ترکه مگر در اثر عبور جریان بسیار زیاد،

و جریانِ بسیار زیاد عبور نمی‌کنه مگر در مسیری با کمترین مقاومت ممکن،

و کمترین مقاومت ممکن در مسیری هست که هیچ چیزی سر راه نباشه !

یعنی مدار یک لامپ رو فرض کن، حالا لامپ رو بردار و سیم ها رو (فاز و نول) به هم ببند. با اینکار ما لامپ رو ( به عنوان یک مقاومت) از سر راه برداشتیم، و هیچ مقاومتی در سر راه نداریم، بنابراین جریان فوق العاده‌ی زیادی میخواد از سیم ما بگذره، اما انقدررررر این جریان زیاد هست که در همون لحظه‌ی اول همه چیز رو نابود می‌کنه، میتونه سیم رو ذوب کنه یا هر بلای دیگه‌ای سر خودش و خودت بیاره ! اینجاست که فیوز خانه که متوجه این جریان فوق العاده زیاد شده و برق خونه رو قطع می‌کنه. بعد شما میگی چیزی نبود، فیوز پرید ! :ws3::banel_smiley_4: حال اینکه تا نباشد چیزکی کی فیوز خانه می پرد ز جا ؟ :w58:

بنابراین، اگر دوشاخه رو میزنی و میترکه و فیوز قطع میشه، سیم متصل به دوشاخه اتصالی داره (‌یعنی بین فاز و نول اتصال ایجاد شده) لذا به محض اینکه سر دوشاخه میخواد بره داخل پریز، قبل از اینکه بصورت فیزیکی دوشاخه متصل به پریز بشه ( اینجا رو باید صحنه آهسته تصور کنی :ws28:) درست یک لحظه قبل، الکترون ها که مثل بچه های مدرسه در ساعت آخر منتظر شنیدن صدای زندگ هستند، وقتی دوشاخه رو خیلی نزدیک می‌بینند اونقدر عجله دارند که حتی قبل از اتصال کامل از اون فاصله‌ی کوتاه می پرند روی دوشاخه (و این نحوه‌ی ایجاد جرقه هست) اما وقتی پریدند اونطرف چی می‌بینند ؟؟؟ یک مسیر بدون مقاومت و فوق العاده عالی ! اینجاست که همگی انگار دیوانه میشن :w58: و مثل حیوانات وحشی رم کرده و میخواهند به سمت این مسیر آزاد هجوم بیاورند ( این میشود اون جریان فوق‌العاده زیاد) و اینجاست که فیوز ناگهان از خواب می‌پره و در نقش پلیس چنان سوتی ‌میزنه که گوش همه کر میشه و همه از حرکت می‌ایستند !! :w410: تمام اینها که گفتم در کسری از ثانیه ایجاد میشه، و اگر این ها رو در این زمان کوتاه تصور کنی، میبینی همون میشه که شما گفتی فقط یک جرقه‌ی قوی، سیاه شدن، و پریدن فیوز !

تجسم تجسم تجسم :4chsmu1:

لینک به دیدگاه

ممتاسفانه نمیتونم نقل و قول بگیرم مرورگرم دچار اشتباه شده.. بله دوشاخه یا چریز نمیدونم چی ترکید و فیوز سیاه شد و کف دستم... ولی تاول نزد چون شدت ترکیدن انقدر زیاد بود که کف دستم خیلی سوخت و داغ شد.. ولی تاول نزد... ولی جالب بید...حالا سوال بععد.. چرا فیوزا از دیوار درمیان ؟خب شماها هم سوال کنید دیگه.. سوالهای عامیانه و ساده..:w16:

لینک به دیدگاه
ممتاسفانه نمیتونم نقل و قول بگیرم مرورگرم دچار اشتباه شده.. بله دوشاخه یا چریز نمیدونم چی ترکید و فیوز سیاه شد و کف دستم... ولی تاول نزد چون شدت ترکیدن انقدر زیاد بود که کف دستم خیلی سوخت و داغ شد.. ولی تاول نزد... ولی جالب بید...حالا سوال بععد.. چرا فیوزا از دیوار درمیان ؟خب شماها هم سوال کنید دیگه.. سوالهای عامیانه و ساده..:w16:

درود...

ینی چی از دیوار در میان؟

لینک به دیدگاه
بسم الله الرحمن الرحیم :ws3:

وقتی شما دو دست در پریز تلفن میکنی هم به یک سطح پتانسیل متصل شده و جریانی از بدنت عبور می‌کند، اما چون آن اختلاف پتانسیل اندک بوده جریان زیادی نگذشته و احساس عجیبی به تو دست نمی‌دهد. اما وقتی دست به خط فشار قوی میزنی، و اگر پایت بر زمین باشد، یک اختلاف پتانسیل عظیم بین دست و پای خود ایجاد کرده، و بدنت

البته بی خطر بی خطرهم نیستا موقع زنگ زدن یه نوازشی داره

لینک به دیدگاه
از برق درمیاد دیگه.. مواجه نشدید؟

آخه میگید از دیوار....

اگه از فیوز منظورتون کلید مینیاتوری باشه جاش تو تابلو که روی ریل میشینه.....اگه اون در میاد که باید جا بزنید البته اگه پایش نشکسته باشه....

ولی اینکه میگید از برق درمیاد ینی سیمی که به مینیاتوری وارد یا خارج شده در میاد؟

-----------

شایدم منظورتون اینه که میپره(اصطلاحیه که گفته میشه و دلیلشم وجود اتصالی یا انتخاب نادرست رنج مینیاتوری برای اون قسمتیه که استفاده میکنید)

-------

شایدم کلا من اشتباه متوجه شدم منظورتونو:ws3:

لینک به دیدگاه

خب از دیوار کنده میشه بابابعضی اوقاتم سیمش یه کوچولو لخت میشه من هربار اومدم جا بندازم برق منو گرفته.. ولی به هرکی میگم میگه نه برق نمیگیره...؟نمیدونم چه جوریه؟:ws52:

لینک به دیدگاه
خب از دیوار کنده میشه بابابعضی اوقاتم سیمش یه کوچولو لخت میشه من هربار اومدم جا بندازم برق منو گرفته.. ولی به هرکی میگم میگه نه برق نمیگیره...؟نمیدونم چه جوریه؟:ws52:

سلام دوست گرامی . کمی پیشگیری لازمه تا برق نگیره .

چند سال پیش بنا به نیاز دوستی سیمکشی منزل او را به عهده گرفتم البت به این شرط که خودش کندن دیوار را یه عهده بگیرد . آخرای کار طبق معمول مشغول بستن سرپیچ و کلید بودم پس از پایان به دوستم گفتم کنتور را بزن ، وخودم رفتم کلیدها را امتحان کنم . دوستم آمد و گفت تو تا حالا با سیم برقدار کار کردی فیوز وصله . دو ساعت با سیمهایی که کار کردم برق داشت .

و بیشترین شانس من کفش ایمنی بود که موقع کار میپوشیدم ، و همیشه بیش از یک سیم را در دستم نمیگرفتم .

شما هم بهتره ایمنی کار برق را کمی مطالعه کنید . براتون آرزوی سلامتی دارم

فرستاده شده از K00Eِ من با Tapatalk

لینک به دیدگاه

مینیاتوری ۲۵ فرانسه ورودی واحد و به ترتیب برای هر قسمت از کار معادل محل . البته اگر از بنده پرسیده باشید .

لینک به دیدگاه

حالا سوال دیگه..

ولتاژ چقدر باشه ادمو برق میگیره...؟

ایا درسته میگن برق گرفتن باعث میشه که کسی که رماتیسم یا پادرد داره .. درمان میشه؟؟:w16:

لینک به دیدگاه

سلام چند روز گذشته به نت دسترسی نداشتم و دیر جواب دادم .

معمولا مقاومت بدن در مقابل ولتاژ یکی نیست ، بعضی انسان دارای مقاومت بیشتر دارند و بعضی کمتر .

ولتاژ در برق خانگی ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز با جریان ۱۵ و ۲۵ آمپر رعایت میشود .

ولت بی خطر برای انسان بین ۴۵ تا ۶۰ ولت می باشد و در غیر این صورت امکان خطر وجود دارد ک در حالتهای مختلف برق گرفتگی خطر ناک است .

مثل از یک دست وارد شود و از دست دیگر خارج شود که این بدترین حالت برق گرفتگی است و استمرار آن موجب آسیب به ریه و ایست قلب میشود . و سوختگی های شدیدی با خود دارد .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...