رفتن به مطلب

چه چیزی از برق آدمو می گیره؟آمپر یا ولتاز ؟

ارسال های توصیه شده

سلام چند روز گذشته به نت دسترسی نداشتم و دیر جواب دادم .

معمولا مقاومت بدن در مقابل ولتاژ یکی نیست ، بعضی انسان دارای مقاومت بیشتر دارند و بعضی کمتر .

ولتاژ در برق خانگی ۲۲۰ ولت ۵۰ هرتز با جریان ۱۵ و ۲۵ آمپر رعایت میشود .

ولت بی خطر برای انسان بین ۴۵ تا ۶۰ ولت می باشد و در غیر این صورت امکان خطر وجود دارد ک در حالتهای مختلف برق گرفتگی خطر ناک است .

مثل از یک دست وارد شود و از دست دیگر خارج شود که این بدترین حالت برق گرفتگی است و استمرار آن موجب آسیب به ریه و ایست قلب میشود . و سوختگی های شدیدی با خود دارد .

فرستاده شده از K00Eِ من با Tapatalk

از یه دست وارد میشه از یه دست خارج میشه رو میشه یه توضیح بدید.. یعنی چی؟:ws52:

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز بله حتما .

خدمت شما عرض کنم ، در چند حالت ولتاژ از بدن انسان میتونه عبور کنه . همانطور که گفتم از دستی وارد بدن بشه و از دستی دیگر خارج بشه ( عبور از دست به زمین و یا هر جسم دیگر . )

چند نمونه از حالت های مختلفی که جریان برق ممکن است از بدن عبور کند به قرار زیر است:

از یک دست به یک پا

از دست راست به پاها

از دست چپ به پاها

از پا به پا

از دست به دست

لینک به دیدگاه

بررسی دانشی رخداد برق گرفتگی

چرخه الکتریکی از یک سرچشمه توان، راه گذر، بار الکتریکی و توانگیر تشکیل شده. راه گذر گردش از یک منبع تغذیه آغاز و به زمین پایان می‌گیرد. همیشه الکتریسیته یا گردش الکتریکی، کوتاه ترین راه را برای رسیدن به زمین پیدا می‌کند. از آنجا که ۷۰ درصد تن ما را آب تشکیل داده و آب رسانای بسیار خوبی برای گذر گردش الکتریکی می‌باشد پس هنگامی که انگشت ما با یک چرخه تماس دار تماس پیدا می‌کند یعنی کوتاه ترین راه برای گذر گردش پیدا شده است.

عبور جریان الکتریکی از بافتهای زنده با توجه به جریان عبوری، نوع برق گرفتگی، مدت زمان برق گرفتگی و... میتواند آثار مختلفی را در پی داشته باشد و عمق آثار نیز با توجه به هر کدام از عوامل، متفاوت خواهد بود.

تاثیر جریان بر بر روی بدن انسان[۲]شدتجریان بهمیلی آمپراثر در جریان متناوب ۵۰ تا ۶۰ هرتزاثر در جریان دائم (مستقیم)۱٫۵ تا ۰٫۶احساس عبور جریان همراه با اندکی لرزش در انگشتان دستدر این محدوده شخص جریان را احساس نمی‌کند۲ تا ۳لرزش شدید انگستان دستدر این محدوده شخص جریان را احساس نمی‌کند۵ تا ۷تشنج دست‌هادرد با خارش، احساس گرما۸ تا ۱۰دست‌ها به سختی تکان می‌خورند ولی می‌توان آن‌ها را از الکترود جدا نمود، درد شدید در انگشتان و مفاصل دست‌ها، بی‌حسی دست‌هااحساس گرمای شدید۱۱ تا ۱۲تشنج عضلات تا شانه‌ها ادامه یافته و درد شدیدی احساس می‌شود. تماس با الکترودها را تا ۳۵ ثانیه می‌توان تحمل کرداحساس گرمای شدید۱۳ تا ۱۴امکان رها کردن الکترودها مشکل است و تماس با الکترودها را تا ۱۵ ثانیه می‌توان تحمل کرداحساس گرمای شدید۱۵رها کردن الکترودها غیر ممکن بوده و در دست‌ها تعرق به وجود می‌آیداحساس گرمای شدید۲۰ تا ۲۵دست‌ها ناگهان فلج می‌شود، الکترودها را می‌توان رها کرد، درد شدید عارض می‌شود و تنگی نفس به وجود می‌آیداحساس گرمای شدید همراه با اندکی انقباض در عضلات دست‌ها۵۰ تا ۸۰بند آمدن نفس، لرزش در بطن‌های قلباحساس ازدیاد شدت گرما همراه با انقباض عضلات، تشنج و سختی تنفس۹۰ تا ۱۰۰قطع تنفس که اگر بیش از سه ثانیه طول بکشد قلب فلج شده و حرکات بطن‌های قلب قطع می‌شودبند آمدن تنفس

لینک به دیدگاه

شماخیلی قشنگ توضیح میدین ممنونم دوست عزیز....

من خیلی دوست دارم دوستان برقی دیگمونم تو بحثمون شرکت کنن..

من رشته ام رق نیست ولی ماها هممون.. حتمن نباید با توجه به رشته مون فعالیت کنیم.. چون در زندگیمون با همه رشته ها مواجه ایم.. و داریم باهاشون زندگی میکنیم ولی دانایی اون رشته رو خیلی کم داریم.. بیایم مشارکت کنیم. از بین همین سوالای ریز و

شاید ساده یه چیزی یاد بگیریم و فراتر مغزمون کنجکاو و فعال بشه...

ببینید چه تاپیک نازی دارم.. بیاید دیگه...

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز . من سال ۵۵ دیپلم هنرستان رشته راه و ساختمان را گرفتم ، مهم تر اینکه از دوران کودکی بدلیل حرفه پدرم علاقه زیادی به کارهای فنی داشتم ، و مشاغلی همچون جوشکاری ، لوله کشی ، برق ساختمان ، آهنگری ( درو پنجره و اسکلت ساختمان ،) کانال تهویه و چند شغل دیگر را نزد پدرم آموختم بر همین اساس هم علاقه ای به ادامه تحصیل نداشتم . و همین امر ( دانسته ها یم ) موجب شد تا چند کشور را بگردم و تجربه کسب کنم امروز با اینکه تمایل چندانی به مشاغل ذکر شده ندارم اما هنوز به یادگیری مسائل فنی علاقه دارم . و خوشحالم با شما هم کلام شدم و از برق بگم چون در صورتی که جواب آن را ندانم در پی جواب خواهم بود و همین امر موجب بالا رفتن سطح آگاه ینده خواهد بود و از این بابت از شما سپاسگزارم

لینک به دیدگاه
جا تون خالی اتفاقادیشب برق گرفتم نمی دونیدچه حالی داره هیچی مثل برق گرفتگی انژی نداره

واقعا

یه توصیف کامل کنید از برق گرفتگیتون.. با چه ولتاژی برق شما رو گرفت؟

و کجا و چه جوری؟

لینک به دیدگاه
واقعا

یه توصیف کامل کنید از برق گرفتگیتون.. با چه ولتاژی برق شما رو گرفت؟

و کجا و چه جوری؟

بله ، واقعا !

راستش تا به امروز هر وفت کار برق انجام دادم اول ایمنی کار را در نظر گرفتم . ( کفشی که عایق باشه ، ابزاری که استاندارد باشه ، زمینی که خیس نباشه ، راستی ، خودتان را ملزم کنید که هیچگاه همزمان به دو سیم مثبت و منفی دست نزنید حتی اگر برقی هم درکار نباشد . ) چند نوبت مرا ولتاژ ۲۲۰ با آمپر ۲۵ گرفته ، که با توجه به نکات ذکر شده تا کنون مشکل و یا ذایعه ای ایجاد نکرده . البته باید ذکر کنم بدنم یه جورایی مقاومت بالایی در مقابل برقگرفتگی دارد . و همیشه عبور جریان و ولتاژ موجب التیام بوده و بعد از آن آرامشی بدست آورده ام . این قسمت را غیر علمی بیان کردم بهتره راجع به آن کنکاش نشود . ببخشید اگر پر چانگی کردم ، موفق باشید

لینک به دیدگاه
سلام دوست عزیز . من سال ۵۵ دیپلم هنرستان رشته راه و ساختمان را گرفتم ، مهم تر اینکه از دوران کودکی بدلیل حرفه پدرم علاقه زیادی به کارهای فنی داشتم ، و مشاغلی همچون جوشکاری ، لوله کشی ، برق ساختمان ، آهنگری ( درو پنجره و اسکلت ساختمان ،) کانال تهویه و چند شغل دیگر را نزد پدرم آموختم بر همین اساس هم علاقه ای به ادامه تحصیل نداشتم . و همین امر ( دانسته ها یم ) موجب شد تا چند کشور را بگردم و تجربه کسب کنم امروز با اینکه تمایل چندانی به مشاغل ذکر شده ندارم اما هنوز به یادگیری مسائل فنی علاقه دارم . و خوشحالم با شما هم کلام شدم و از برق بگم چون در صورتی که جواب آن را ندانم در پی جواب خواهم بود و همین امر موجب بالا رفتن سطح آگاه ینده خواهد بود و از این بابت از شما سپاسگزارم

خواهش میکنم شما لطف دارید..

من معتقدم از سوالات خیلی ساده میشه خیلی نکات و اطلاعات کسب کرد مثل این تاپیک که خیلی حالت هم خاطره داره هم درس هم تجربه و هم علم..

این میتونه به صورت روان و ساده یه اطلاعات و تجربه ای رو اموزش داد.. و ممنونم از شما و دیگر دوستان:icon_gol:

لینک به دیدگاه
بله ، واقعا !

راستش تا به امروز هر وفت کار برق انجام دادم اول ایمنی کار را در نظر گرفتم . ( کفشی که عایق باشه ، ابزاری که استاندارد باشه ، زمینی که خیس نباشه ، راستی ، خودتان را ملزم کنید که هیچگاه همزمان به دو سیم مثبت و منفی دست نزنید حتی اگر برقی هم درکار نباشد . ) چند نوبت مرا ولتاژ ۲۲۰ با آمپر ۲۵ گرفته ، که با توجه به نکات ذکر شده تا کنون مشکل و یا ذایعه ای ایجاد نکرده . البته باید ذکر کنم بدنم یه جورایی مقاومت بالایی در مقابل برقگرفتگی دارد . و همیشه عبور جریان و ولتاژ موجب التیام بوده و بعد از آن آرامشی بدست آورده ام . این قسمت را غیر علمی بیان کردم بهتره راجع به آن کنکاش نشود . ببخشید اگر پر چانگی کردم ، موفق باشید

نه خیلی هم جالب بود.. واقعا برق شمارو انقدر گرفته...؟

تنتون همیشه سلامت باشه..

اتفاقا با اطلاعات و تجربه های شما در موارد برق گرفتگی خیلی اطلاعات خوب و اموزنده در حین ساده بودن در تعریف و سوالمون میشه یه اموزش خیلی زیبا رو به همه دوستان داد.. که در این موارد باید چیکار کنن.. یه جورایی رعایت نکات ایمنی از زبان دوستان بصورت زنده..:a030:

لینک به دیدگاه
نه خیلی هم جالب بود.. واقعا برق شمارو انقدر گرفته...؟

تنتون همیشه سلامت باشه..

اتفاقا با اطلاعات و تجربه های شما در موارد برق گرفتگی خیلی اطلاعات خوب و اموزنده در حین ساده بودن در تعریف و سوالمون میشه یه اموزش خیلی زیبا رو به همه دوستان داد.. که در این موارد باید چیکار کنن.. یه جورایی رعایت نکات ایمنی از زبان دوستان بصورت زنده..:a030:

بله دوست عزیز طی بیش از بیست سال حدود بیست بار منو برق با هم پیمان اخوت بستیم . اما همیشه دوری و دوستی را مد نظر قرار دادم ، چون رفاقت با برق چندان خوشایند نیست . در ضمن خوشحالم که میتونم با ساده گویی پاسخ سوالات را بدم و از مورد توجه قرار گرفتن آن خوشحالم .

روزی یکی از دوستان همراه فرزندش میهمان ما بود ، متاسفانه این فرزند دچار بیماری ژنتیک بود و از این بابت هم او و هم پدرش در رنج بودند .

اما کمی پشتکار و همت موجب شد تا او استاد کار برق ساختمان شود . گاهی اوقات پدر او را میبینم و به یاد سرزنش هایی که به پسرش میکرد میافتد و میگوید امروز همه آن ناسزاها را که قبلا به پسرم میدادم امروز به خودم و کسانی که میگفتند فرزندم دیوانه است میدهم . و توی منزل شما بنیانگذار خنده و شادی هستید ، و به یادت هستیم . البته منظورم تعریف از خودم نبود فقط میخواستم درک سادگی برق را برسانم ، به فرزند دوستم گفتم برق یعنی دو خط روی دفتر که از یک طرف بروی و از طرف دیگر خارج شده و به خط دوم برسی . و این کلیدی بود که اون پسر عقب مانده ذهنی درک کرد .

=======®======×

=======®======×====×

عذر خواهی میکنم .

لینک به دیدگاه
  • 4 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...