رفتن به مطلب

سوالات الکترونیک

hosseinassar

ارسال های توصیه شده

سلام

كمك .... كمك:icon_pf (72):

يه سوالي از دوستان رشته برق دارم ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيين .

من تو ماكتم براي نورپردازي حدودا 60 تا ال اي دي به رنگاي زرد ، سفيد و آبي بكار بردم ، همه رو بصورت موازي بهم اتصال دادم به كمك ادابتور به برق وصل ميكنم وقتي روشن ميكنم نوري كه توليد ميكنه كمه اگه ولتاژ و بالا ببرم ميسوزن مقاومتم گذاشتم ولي تاثيري تو نورش نداشته با افزايش ولتاژم مقاومت داغ ميكنه ، ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيين كه هم نورشون و افزايش بدم هم عمرشون طولاني باشه.

با توجه به اینکه تعداد ال ای دی هاتون زیاده نمیشه به راحتی قسمت تغذیه رو مثل مدارای ساده طراحی کنید.اگر ال ای دی هارو موازی ببندید به ولتاژ کم و جریان بالا نیاز دارید که در اینصورت باید بافر جریان داشته باشید و اینکه تو مسیر هر ال ای دی بهتره یک مقاومت با مقدار کم قرار بدید نه اینکه در آخر یک مقاومت بزارید. چون جریان زیاده اون مقاومت داغ میکنه.راه دیگه ای هم هست و اینم اینکه مثلا برای هر 5 یا 10 ال ای دی موازی یک مقاومت سری ببندید.اگر بخواید این ال ای دی هارو سری ببندید اصلا خوب نیست چون در صورت سوختن یکی از اینها مدارتون از کار میفته پس این کارو نکنید.

میتونید از ترکیب سری و موازی هم استفاده کگنید.به این صورت که مثلا هر 5 تا ال ای دی رو جداگونه با هم سری کنید و در آخر این ها رو با هم موازی ببندید و تو مسیر هر کدوم هم یه مقاومت بزارید.

یه کار دیگه هم میتونید کنید که به نظر من بهترین کاره و اونم اینکه کل مدارو به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت رو جداگونه تغذیه کنید.مثلا هر 20 ال ای دی با یه تغذیه جداگونه. این منابع تغذیه رو هم میتونید با یه میکروکنترلر کنترل کنید.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 197
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام یک سوال ساده داشم ماژول چیست

ماژول یا Module به قسمتی از یه سیستم میگن که به صورت مستقل کار میکنه.

مثلا توی کامپیوتر شما، رم یک ماژول جداگونه و cpu و هارد و پاور و مادر بورد و gpu هم هر کدوم یه ماژول جداگونه هستن.هر ماژول وظیفه خاصی رو توی یک سیستم به عهده داره.خوبی طراحی سیستم ها به صورت ماژولار (یعنی طراحی یک سیستم با استفاده از چند ماژول) اینه که اولا در صورت خرابی یک ماژول لازم نیست کل سیستم تعویض بشه و فقط همون ماژول تعویض میشه و دوما اینکه شما اختیار بیشتری روی جمع کردن یک سیستم دارید. مثلا وقتی کامپیوتر میخرید میتونید مادر بورد رو از ایسوز، رم رو از گیگابایت، سی پی یو رو از اینتل و ... تهیه کنید.

به خاطر همین نو نسل جدید سیستم ها به صورت ماژولار طراحی میشن چون بیشتر کاربرپسنده و فواید زیادی هم داره.

این تعریف توی برنامه نویسی هم وجود داره. مثلا شما میتونید کد مورد نظرتون رو یه تیکه بنویسید و یا اینکه تقسیمش کنید به چند کد جدا که به ترتیب فراخوانی میشن. تو حالت دوم تعریف و شخصی سازی کردن هر قسمت کد خیلی راحت تره. چون تو حالت اول که کد رو یه تیکه مینویسید ممکنه برای ایجاد یه تغییر کوچیک مجبور بشید که کل کد رو دستکاری کنید اما وقتی این کد رو ماژولار نوشته باشید فقط ماژول مورد نظرو تغییر میدین.

در کل ماژول قسمتی از یه سیستم بزرگتره که جداگونه کار میکنه :a030:

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...
سلام دوستان عزیز

دلیل ساخت سون سگمنت بصورت کاتد مشترک وآند مشترک چه می باشد؟

سلام ایمان جان :icon_gol:

7segment ها همونطور که میدونی از 7 تا دیود نوری تشکیل شدن.برای روشن شدن یک دیود نوری باید به آند اون ولتاژ مثبت و به کاتد ولتاژ منفی متصل کنیم و اختلاف این ولتاژها هم باید بیشتر از ولتاژ بایاس باشه.

به این ترتیب یک 7segment دارای 14 پایه میشه. معمولا برای راه انداختن سون سگمنت ها از میکروکنترلر یا دیگر آیسی های قابل برنامه ریزی استفاده میشه که دارای تعداد پایه های محدودی هستن. به خاطر همین باید بتونیم با کمترین تعداد پایه یک 7segment رو راه بندازیم. به خاطر همین میایم تمام آند ها رو به هم وصل میکنیم (آند مشترک) و بعنوان یک پایه در نظر میگیریم یا همین کارو با کاتدها انجام میدیم (کاتد مشترک). تو آند مشترک ورودی آند رو به تغذیه مصل میکنیم و بقیه پایه ها رو با میکرو کنترل میکنیم.تو کاتد مشترک هم کاتد رو به زمین وصل میکنیم و بقیه رو با میکرو کنترل میکنیم.

به این ترتیب به جای 14 تا پایه فقط با کنترل کردن 7 پایه میتونیم 7segment رو راه بندازیم.

تو بسیاری از کاربردها به همین هم راضی نمیشن و فقط با 3 تا پایه و با استفاده از یه دیکدر میان 7segment رو راه میندازن.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم. موفق باشی :icon_gol::icon_redface:

لینک به دیدگاه
سلام ایمان جان :icon_gol:

7segment ها همونطور که میدونی از 7 تا دیود نوری تشکیل شدن.برای روشن شدن یک دیود نوری باید به آند اون ولتاژ مثبت و به کاتد ولتاژ منفی متصل کنیم و اختلاف این ولتاژها هم باید بیشتر از ولتاژ بایاس باشه.

به این ترتیب یک 7segment دارای 14 پایه میشه. معمولا برای راه انداختن سون سگمنت ها از میکروکنترلر یا دیگر آیسی های قابل برنامه ریزی استفاده میشه که دارای تعداد پایه های محدودی هستن. به خاطر همین باید بتونیم با کمترین تعداد پایه یک 7segment رو راه بندازیم. به خاطر همین میایم تمام آند ها رو به هم وصل میکنیم (آند مشترک) و بعنوان یک پایه در نظر میگیریم یا همین کارو با کاتدها انجام میدیم (کاتد مشترک). تو آند مشترک ورودی آند رو به تغذیه مصل میکنیم و بقیه پایه ها رو با میکرو کنترل میکنیم.تو کاتد مشترک هم کاتد رو به زمین وصل میکنیم و بقیه رو با میکرو کنترل میکنیم.

به این ترتیب به جای 14 تا پایه فقط با کنترل کردن 7 پایه میتونیم 7segment رو راه بندازیم.

تو بسیاری از کاربردها به همین هم راضی نمیشن و فقط با 3 تا پایه و با استفاده از یه دیکدر میان 7segment رو راه میندازن.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم. موفق باشی :icon_gol::icon_redface:

ممنون علی جان:icon_gol:

حالا چرا یکی بصورت اندمشترک ویکی بصورت اندمشنرک میسازند چه کاربردی این دوتاسون سگمنت نمیشود یکی باشد؟

لینک به دیدگاه

حالا چرا یکی بصورت اندمشترک ویکی بصورت اندمشنرک میسازند چه کاربردی این دوتاسون سگمنت نمیشود یکی باشد؟

سون سگمنت ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1- آند مشترک: پایه آند هر 8 LED در داخل به هم وصل است و پایه کاتد آن‌ها آزاد می‌باشد.

2- کاتد مشترک: پایه کاتد هر 8 LED در داخل به هم وصل است و پایه آند آن‌ها آزاد می‌باشد.

به خاطر اینکه اون پایه آزاد میمونه که توی موارد خاصش ازش استفاده کنند دیگه...:a030:

لینک به دیدگاه

تفاوت خاصی ندارند ایمان جان، از هر کدوم که بخوای میتونی استفاده کنی.

تو حالت کاتد مشترک که پایه کاتد همه دیودها به زمین وصل میشه، تو با 1 کردن پایه های میکرو میتونی دیود مورد نظرو روشن کنی.وقتی پایه رو یک میکنی دیود برای روشن شدن به جریان نیاز داره.یعنی از پایه میکرو جریان کشیده میشه.ولی تو حالت آند مشترک، پایه تغذیه به آند وصل میشه و فقط کافیه پایه میکرو رو 0 کنی تا دیود روشن بشه، یعنی دردسر کمتری داری و احتمال خرابی میکرو کم میشه.اگه میکرو نتونه جریان مورد نظر دیود رو تامین کنه اصلا تو حالت کاتد مشترک نمیتونی 7segment رو روشن کنی.

معمولا از 7segment های آند مشترک یا common anode استفاده میکنن.

:icon_redface::icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوستان عزیز زاویه آتش و زاویه هدایت چه میباشد

فک میکنم اینو باید تو تاپیک قدرت بپرسید :ws38:

زاویه آتش تو ادوات الکترونیک صنعتی مثل ترایاک (اگه اشتباه نکنم) به مقدار ولتاژی میگن که قطعه رو راه میندازه و قطعه تو اون ولتاژ به بالا عمل میکنه. زاویه هدایت هم زاویه ای هستش که قطعه عمل هدایت جریان رو انجام میده. اینارو از قبل یادم بود ممکنه اشتباه کرده باشم :icon_redface::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

من در مرحله انتخاب رشته ام و رشته الكترونيك يكي از انتخابهايم است . از يه نفر خواستم دوسه كتاب بهم معرفي كنه تا بهترين تصوير را ازن الكترونيك بهم نشان بده و با ان معلوم بشه كه به الكترونيك علاقه دارم يا نه اين كتابا را معرفي كرد شما نظرتون چيه ؟

?- مدار هاي الکتريکي نويسنده ويليام هيت (پيشنياز - مفاهيم اوليه)

?- مدارهاي ميکروالکترونيک نوشته سدرا (مبحث آنالوگ)

?- مدارهاي منطقي نوشته ي نلسون (مبحث ديجيتال)

لینک به دیدگاه
من در مرحله انتخاب رشته ام و رشته الكترونيك يكي از انتخابهايم است . از يه نفر خواستم دوسه كتاب بهم معرفي كنه تا بهترين تصوير را ازن الكترونيك بهم نشان بده و با ان معلوم بشه كه به الكترونيك علاقه دارم يا نه اين كتابا را معرفي كرد شما نظرتون چيه ؟

?- مدار هاي الکتريکي نويسنده ويليام هيت (پيشنياز - مفاهيم اوليه)

?- مدارهاي ميکروالکترونيک نوشته سدرا (مبحث آنالوگ)

?- مدارهاي منطقي نوشته ي نلسون (مبحث ديجيتال)

سلام دوستم

خوب این کتابایی که بهتون معرفی کرده بِیس هست واسه همه شاخه های برق نه فقط الکترونیک..

بعد مثلا کتاب صدرا یه کتابیه که درسته یه کتاب صددرصد الکترونیکیه اما رُمان نیست که شما بخونی که به الکترونیک علاقمند شی

متوحه منظورم میشی؟؟؟

باخوندن این کتابا که به نظر من هدر دادن وقته ممکنه کلا به برق علاقمند شی...که بعیده ممکنه زده هم بشی:ws3:

واسه اینکه به الکترونیک علاقه پیدا کنی بهتره بری کاربردشو توی صنعت ببینی نه اینکه کتابی بخونی که پراز فرموله:a030:

یا اینکه به جای خوندن این کتاب سنگین بری نرم افزار یاد بگیری که هم شیرینه هم وقتت هدر نرفته...

این نظر منه:w16:

برات موفقیت آرزومندم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام دوستم

خوب این کتابایی که بهتون معرفی کرده بِیس هست واسه همه شاخه های برق نه فقط الکترونیک..

بعد مثلا کتاب صدرا یه کتابیه که درسته یه کتاب صددرصد الکترونیکیه اما رُمان نیست که شما بخونی که به الکترونیک علاقمند شی

متوحه منظورم میشی؟؟؟

باخوندن این کتابا که به نظر من هدر دادن وقته ممکنه کلا به برق علاقمند شی...که بعیده ممکنه زده هم بشی:ws3:

واسه اینکه به الکترونیک علاقه پیدا کنی بهتره بری کاربردشو توی صنعت ببینی نه اینکه کتابی بخونی که پراز فرموله:a030:

یا اینکه به جای خوندن این کتاب سنگین بری نرم افزار یاد بگیری که هم شیرینه هم وقتت هدر نرفته...

این نظر منه:w16:

برات موفقیت آرزومندم:icon_gol:

خوب اول بايد يه چيزي بداني و تئوري اشناباشي

برنامه خودم اينه كه براي اينكه متوجه بشم علاقه دارم يا نه اول با تئوريش اشنا بشم و دنبال كتابهاي مفيد هستم و بعد كار با نرم افزار و دراخر سر زدن به محيط كار يا ديدن كاربرد در صنعت است . حالا براي اشنايي با رشته اين كتابها كه معرفي كردم مفيده يا راه ديگه اي مي شناسيد؟ ضمن اينكه نرم افزاري شيرين را معرفي كنيد. و اينكه كاربردش در صنعت چيا مي تونه باشه

لینک به دیدگاه
خوب اول بايد يه چيزي بداني و تئوري اشناباشي

برنامه خودم اينه كه براي اينكه متوجه بشم علاقه دارم يا نه اول با تئوريش اشنا بشم و دنبال كتابهاي مفيد هستم و بعد كار با نرم افزار و دراخر سر زدن به محيط كار يا ديدن كاربرد در صنعت است . حالا براي اشنايي با رشته اين كتابها كه معرفي كردم مفيده يا راه ديگه اي مي شناسيد؟ ضمن اينكه نرم افزاري شيرين را معرفي كنيد. و اينكه كاربردش در صنعت چيا مي تونه باشه

مث اینکه خیلی عجله دارین....

والا چ عرض کنم..شما وارد رشته برق بشی 4سال کارشناسی هم بخونی آخرش نمیفهمی چی شد:ws3:

الان فرضا من میگم q=it الان باخوندن این فرمول علاقه ای توی شما به وجود اومد؟؟؟

باخوندن ده ها فرمول علاقه به وجود نمیاد....به نظر من باچندتا استاد که میتونی face to face بشینی و باهاشون صحبت کنی، از برق بپرس..بگین براتون ماه عسله برق رو بگه...که البته برق ماه عسل نداره هاااااا بگم..این به نظرم مفید تره

علاقه به برق یهو به وجود نمیاد..مثلا من خودم از اول دوران راهنمایی برق رو دوس داشتم..واسه همین باعلاقه انتخابش کردم..

یه نرم افزار شیرین که من خودم عاشقشم پی_اس_پایس هست...:a030:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
مث اینکه خیلی عجله دارین....

والا چ عرض کنم..شما وارد رشته برق بشی 4سال کارشناسی هم بخونی آخرش نمیفهمی چی شد:ws3:

الان فرضا من میگم q=it الان باخوندن این فرمول علاقه ای توی شما به وجود اومد؟؟؟

باخوندن ده ها فرمول علاقه به وجود نمیاد....به نظر من باچندتا استاد که میتونی face to face بشینی و باهاشون صحبت کنی، از برق بپرس..بگین براتون ماه عسله برق رو بگه...که البته برق ماه عسل نداره هاااااا بگم..این به نظرم مفید تره

علاقه به برق یهو به وجود نمیاد..مثلا من خودم از اول دوران راهنمایی برق رو دوس داشتم..واسه همین باعلاقه انتخابش کردم..

یه نرم افزار شیرین که من خودم عاشقشم پی_اس_پایس هست...:a030:

خوب تكليف ما براي اينكه انتخاب اگاهنه اي داشته باشيم چيه؟ كتاب كه مي گيد ممكنه كورت كنه پس چي كار بايد كرد؟

چه نرم افزارهاي براي برق الكترونيك هم ضروري و هم شيرين است؟

لینک به دیدگاه
خوب تكليف ما براي اينكه انتخاب اگاهنه اي داشته باشيم چيه؟ كتاب كه مي گيد ممكنه كورت كنه پس چي كار بايد كرد؟

چه نرم افزارهاي براي برق الكترونيك هم ضروري و هم شيرين است؟

علاقه به یک رشته رو نمیشه از روی کتابهای درسیش متوجه شد. لااقل برای شروع کار با یک رشته.کتابهای درسی برای چندسال هست اما کار کردن تو رشته خودتون برای تمام عمر. بهتون باید بگم درسهای رشته برق به نسبت بقیه رشته ها سنگینتر هستن پس اگه به دنبال یک رشته ساده میگردید این رو از ذهنتون دور کنید. باید ببینید به چی علاقه دارید کار کردن تو چه زمینه هایی شما رو راضی میکنه. دوست دارید به چه چیزهایی برسید و اهداف خودتون رو مدنظر قرار بدین:a030:

لینک به دیدگاه
علاقه به یک رشته رو نمیشه از روی کتابهای درسیش متوجه شد. لااقل برای شروع کار با یک رشته.کتابهای درسی برای چندسال هست اما کار کردن تو رشته خودتون برای تمام عمر. بهتون باید بگم درسهای رشته برق به نسبت بقیه رشته ها سنگینتر هستن پس اگه به دنبال یک رشته ساده میگردید این رو از ذهنتون دور کنید. باید ببینید به چی علاقه دارید کار کردن تو چه زمینه هایی شما رو راضی میکنه. دوست دارید به چه چیزهایی برسید و اهداف خودتون رو مدنظر قرار بدین:a030:

من به نواوري و اختراع وطراحي و فن اوري علاقه دارم . به چيزي كه حكم مادر را داشته باشه و دربيشتر جاهااستفاده بشه و دخيل باشه علاقه دارم . بخاطر همين به الكترونيك رسيدم

مثلا قلمي را ديدم كه با كشيدن خط زير متن و اسكن ان متن را ترجمه و روي همان صفحه ترجمه را مي اندازد . يا مثلا دوربيني كه بتونم عقب ماشين را ببينم يا ماهواره يا تكنولو‍ژي صفحه لمسي . اينا تركيب چند علم است ولي در همه اش الكترونيك هست

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

باعرض سلام خدمت مهندسان برق و الکترونیک

من میخوام مداری طراحی کنم که با فشار یک لحضه شستی , مدار یه رله رو به یه مدت خاصی که با ولوم تنظیم میشه وصل کنه در ضمن برق ورودی برق شهری باشه .

اگه کسی میتونه کمکم کنه خیلی واجبه .

لینک به دیدگاه

من میخوام مداری طراحی کنم که با فشار یک لحضه شستی , مدار یه رله رو به یه مدت خاصی که با ولوم تنظیم میشه وصل کنه در ضمن برق ورودی برق شهری باشه .

سلام دوست عزیز

شما برای اینکار خیلی راحت میتونید با کنتاکتور این کار رو بکنید که با زدن تک شاستی یک مدار رو وصل یا قطع کنید :a030:

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز :icon_gol:

بستگی داره از چه امکاناتی بخواید استفاده کنید. اگه تو مدار میکرو دارید راحت میتونید از تایمر/کانتر اون کمک بگیرید. شما یه ورودی وقفه به میکرو میدید و دکمه مورد نظرو به اون وصل میکنید. یعنی با فشار دکمه وقفه میکرو فعال میشه. مقدار اون ولوم رو هم (که فکر میکنم مقاومت متغیر باشه) به عنوان ورودی به میکرو میدین و بعد از طراحی یه الگوریتم ساده اونو به زمان تبدیل میکنید :a030:

الان دقیقا نمیتونم روش فکر کنم ولی احتمالا میتونید مقدار ولتاژ دو سر ولوم رو متناسب با ولتاژ منبع تغذیه (اصولا 5 ولت) به یه عدد تبدیل کنید بین مثلا 0 تا 5 دقیقه. بعد محاسبات رو انجام بدید :a030:

اما اگه نمیتونید از میکرو استفاده کنید خیلی سخت میشه ولوم رو به زمان تبدیل کرد. شایدم راهی هست و من اطلاعاتم ناقصه :w16:

موفق باشی دوست عزیز :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...