رفتن به مطلب

سوالات الکترونیک

hosseinassar

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 197
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

این باطریهای تقلبی کلافم کرده،مثلا همین موس داری باهاش کارمی کنی یهو می ایستدبا اینکه زمان زیادی ازتعویضش نمی گذرد.

حالاسوال اینه که چگونه می توانیم فرق باطری تقلبی واصل رابفهمیم؟

چیزی که خودم تجربه کردم باتری هایی که سنگین تر هستن بیشتر دووم میارن.:ws3:

نمی دونم چرا اینجوری هست، ولي هميني كه الان استفاده مي كنم، يادم نيست كي خريدم، دو ماه به نظرم هست حداقل، زيادم پيش مياد يادم ميره موس رو خاموش كنم.:a030:

لینک به دیدگاه
چیزی که خودم تجربه کردم باتری هایی که سنگین تر هستن بیشتر دووم میارن.:ws3:

نمی دونم چرا اینجوری هست، ولي هميني كه الان استفاده مي كنم، يادم نيست كي خريدم، دو ماه به نظرم هست حداقل، زيادم پيش مياد يادم ميره موس رو خاموش كنم.:a030:

کاملا درسته سنگینیش فکرکنم بخاطر فشردگی که باطریهای اصل دارند است .

لینک به دیدگاه
با سلام

از مقامت vdr تو مدارا استفاده میشه که اگه ولتاژ ورودی رفت بالا بسوزه و برق از مدار قطع کنه. درسته؟

طرز قرار گریش تو مدار چیطوره ؟ یعنی مثل فیوز سری میشه با مدار؟

مقاومت های تابع ولتاژ VDR ( Voltage Dependent Resistor )

واریستورها به پلاریته ی ولتاژ اعمال شده وابسته نیستند که این خود مزیتی برای این نوع مقاومت ها محسوب می شود ، زیرا برای استفاده در مدارات AC بسیار مناسب هستند. از جمله کاربرهای این مقاومت ها عبارتند از :

1- تثبیت کنندهای ولتاژ

2- حفاظت مدارها در مقابل اضافه ولتاژها در لحظات قطع و وصل کلید .

این قطعه مقاومت غیر تابع عوامل فیزیکی است و وابسته به ولتاژ می باشد.

Vdr دو پایه دارد و از لحاظ شکل ظاهری شبیه به خازنهای سرامیکی ریز است و با این تفاوت که رنگ آن خاکستری تیره می باشد.

در حالت سالم این قطعه هیچ امپدانسی ندارد ولی در صورتی که معیوب شود دارای مقاومت با مقادیر متفاوت می شود.

در گذشته برای محافظت از مسیرهای حساس از دیود زنر استفاده می شد، ولی چون سرعت عمل دیود کم بود از دور خارج شد و به جای آن vdr بکار رفت.

میکروفن، اسپیکر، سوکت نرم افزار، صفحه کلید، lcd ، هندزفری، پورت usb و سیم کارت مسیر هایی هستند که باید در مقابل الکتریسیته ساکن محافظت شوند

vdr در موبایل الکتریسیته ساکن را خنثی می کند و از آسیب رساندن به قطعات حساس جلوگیری می کند.

وقتی ولتاژ دو سر این قطعه از حد مجاز بیشتر شود بلافاصله به یک مقاومت تبدیل می شود.

به تعریف ساده در موبایل یک پایه vdr به منفی وصل است و پایه دیگر به مسیری که قرار است محافظت شود وصل می گردد.

وقتی به هر دلیلی ولتاژ مسیر زیاد شود به یک مقاومت با اهم وابسته به ولتاژ ورودی تبدیل می شود و ولتاژ اضافه را به منفی انتقال می دهد و اجازه نمی دهد گوشی آسیب ببیند.

چون به صورت موازی در مدار قرار گرفته است نبودن آن تاثیری ندارد ولی مسیر دیگر محافظ ندارد و آسیب پذیر می شود.

ضمن اینکه این قطعه به شدت به رطوبت حساس است. در حالت عادی و سالم این قطعه هیج امپدانسی ندارد ولی چنانچه بر اثر رطوبت خراب شود به یک مقاومت تبدیل می شود که با توجه به میزان رطوبت و زمان قرار داشتن vdr در مدار دارای ولتاژ مقدار این مقاومت متغیر است.

وقتی vdr به هر دلیلی به مقاومت تبدیل می شود باید حتمآ از روی برد حذف شود و بارز ترین عامل خرابی vdr رطوبت است که البته ربطی به کاربرد آن ندارد.

اگر یک گوشی آب بخورد، چنانچه بلافاصله باطری را در آوریم اتفاق خاصی نمی افتد ولی اگر زمان قرار داشتن باطری بر روی گوشی زیاد شود vdr ها کم کم به مقاومت تبدیل می شوند و هرچه این زمان بیشتر شود مقدار این مقاومت کمتر می شود.

در گوشی های قدیمی سامسونگ از vdr بسیار استفاده می شد و وقتی گوشی آب می خورد اولین ایرادی که پیدا می کرد کار نکردن کلیدها بود، در تمام مسیر های صفحه کلید این گوشی ها از vdr استفاده شده بود و با آب خوردن گوشی این vdr ها به مقاومت تبدیل می شدند در نتیجه چون مسیر صفحه کلید به منفی اتصال می کرد کل صفحه کلید از کار می آفتاد که البته با حذف vdr ها مشکل برطرف می شد.

در مدل های زیادی هم خراب شدن vdr باعث خاموشی گوشی می شدند که با حذف آنها گوشی روشن می شد.

ولی هم اکنون کاربرد vdr خیلی کم شده است و به جای آن از فیلترهای esd استفاده شده است.

بر خلاف vdr که به صورت موازی در مدار بود و حذف آن مشکلی بوجود نمی آورد، فیلترهای esd به صورت سری در مدار هستند و اگر روی برد نباشند مسیر قطع می شود و در کارکرد گوشی اختلال بوجود می آید.

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
  • 4 ماه بعد...

سلام

به به اینجا هیچ سوالی نیست انگار همه الکترونیکی های اینجا نابغه ان

خب بذارید من یه سوال بپرسم

چطور میشه یه اکتوایتور استاندارد طراحی کرد؟

bugcut.gif

لینک به دیدگاه
سلام

به به اینجا هیچ سوالی نیست انگار همه الکترونیکی های اینجا نابغه ان

خب بذارید من یه سوال بپرسم

چطور میشه یه اکتوایتور استاندارد طراحی کرد؟

bugcut.gif

یه توضیح بده این اصلا چی هست؟:ws38:

لینک به دیدگاه
یه توضیح بده این اصلا چی هست؟:ws38:

بله حتما

این اکتوایتور یا همون محرک جاهای مختلفی کاربرد داره اما من با اون در تخت های بیمارستانی اشنا شدم

که بصورت جگ عمل میکنه و درواقع این اکتوایتور بطورکلی از یه امیچر و یه بال اسکرو تشکیل شده و از اون برای بالا و پایین بردن قسمت سری و پایی تخت بیمار استفاده میکنند و در نگاه اول اینطور بنظر میاد کنترل باکسی که برای اکتوایتور ها در نظر گرفته شده حتما برنامه خاصی برای اون نوشته شده که فعلا من نمیخوام وارد اون بخش شیم

من مکانیزم داخلی این اکتوایتور رو گذاشتم اما میخوام اینجا تمام ترفندهایی که مانع صدا حرکت و نویز موتور رو مانع شه یا به تعدیل برسونه رو بدونم

درواقع من از مکانیزم داخلیش یه تصویر کامل گذاشتم میخوام بدونم این تجهیزات داخلی هرکدوم چه وظیفه ای رو بعهده دارند!!؟

2S2U-DC12CV-4-wiring-for-linear-actuator.jpg

لینک به دیدگاه
بله حتما

این اکتوایتور یا همون محرک جاهای مختلفی کاربرد داره اما من با اون در تخت های بیمارستانی اشنا شدم

که بصورت جگ عمل میکنه و درواقع این اکتوایتور بطورکلی از یه امیچر و یه بال اسکرو تشکیل شده و از اون برای بالا و پایین بردن قسمت سری و پایی تخت بیمار استفاده میکنند و در نگاه اول اینطور بنظر میاد کنترل باکسی که برای اکتوایتور ها در نظر گرفته شده حتما برنامه خاصی برای اون نوشته شده که فعلا من نمیخوام وارد اون بخش شیم

من مکانیزم داخلی این اکتوایتور رو گذاشتم اما میخوام اینجا تمام ترفندهایی که مانع صدا حرکت و نویز موتور رو مانع شه یا به تعدیل برسونه رو بدونم

درواقع من از مکانیزم داخلیش یه تصویر کامل گذاشتم میخوام بدونم این تجهیزات داخلی هرکدوم چه وظیفه ای رو بعهده دارند!!؟

2S2U-DC12CV-4-wiring-for-linear-actuator.jpg

همون موتور خطی خودمونه دیگه....درسته؟

لینک به دیدگاه
همون موتور خطی خودمونه دیگه....درسته؟

بله موتور خطی که کلا به این اکتوایتورها تو بازار عملگرهای خطی میگن/.

این چند خط هم برای دوستانی مثل من که نگاه درستی از موتور ندارند:

اغلب موتورهای الکتریکی دوار هستنند، اما موتور خطی هم وجود دارند. در یک موتور دوار بخش متحرک (که معمولاً درون موتور است) چرخانه یا روتور و بخش ثابت ایستانه یا استاتور خوانده می‌شود. موتور شامل اهنرباهای الکتریکی است که روی یک قاب سیم پیچی شده‌است. گر چه این قاب اغلب آرمیچر خوانده می‌شود، اما این واژه عموماً به غلط بکار برده می‌شود. در واقع آرمیچر آن بخش از موتور است که به آن ولتاژ ورودی اعمال می‌شود یا آن بخش از ژنراتور است که در آن ولتاژ خروجی ایجاد می‌شود. با توجه به طراحی ماشین، هر کدام از بخش‌های چرخانه یا ایستانه می‌توانند به عنوان آرمیچر باشند .

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
پس دلیل اینکه اینجا سوالی پرسیده نمیشه اینه که کسی نیست تا جوابگو باشه

من دارم کم کم به جواب سوالام می رسم اما فکر نمیکنم لازم باشه اینجا مطرح کنم

متاسفانه بچه های الکترونیکمون فعال نیستنhanghead.gif

البته یه چندتایی بودن که دیگه نمیان

لینک به دیدگاه
  • 10 ماه بعد...
  • 5 ماه بعد...
سلام

چطوری ممکنه با ارتباط i2c دو تا میکرو رو با هم ارتباط بدیم. دستورات میکروکنترلر اسلیو در ccs چطوریه؟

درود

این تاپیک رو ببینید شاید به کارتون بیاد

http://www.noandishaan.com/forums/thread107028.html

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...