رفتن به مطلب

YAGHOT SEFID

مدیر بازنشسته
 • تعداد ارسال ها

  8,012
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

 • روز های برد

  5

تمامی مطالب نوشته شده توسط YAGHOT SEFID

 1. » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران کد خبر: 94103018100 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۲ محققان پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با همکاری گروهی از محققان در انستیتو اخترفیزیک تنریف اسپانیا و دانشگاه گرونینگن هلند موفق به ارایه روشی نوین برای بررسی و آشکارسازی ساختار درونی کهکشان‌های دیسکی شدند. به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر حبیب خسروشاهی، رییس پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و علیرضا ملایی‌نژاد، دانشجوی دکتری نجوم پژوهشگاه و همکارانشان موفق به ارایه روشی نوین در آشکارسازی ساختار میله‌ای شکل در برخی از کهکشان‌های مارپیچی شدند که بر اساس شبیه‌سازی های پیشرفته عددی این مولفه ستاره‌ای میله‌ای در مرکز کهکشان های دیسکی با انتقال گاز و ستاره از بخش‌های بیرونی کهکشان به بخش‌های مرکزی و تغییر در نحوه توزیع تکانه در کهکشان‌ها نقش مؤثری در شکل‌گیری بالج کهکشان و تغییر ساختار دیسک کهکشان ایفا می‌کند. این محققان با استفاده از طیف نگاری IFU توسط طیف‌نگار سارون بر روی تلسکوپ ۴/۲ متری ویلیام هرشل و رصدهای اپتیکی تلسکوپUKIRT در موناکیا و مجموعه‌ای از شبیه‌سازی های عددی روشی ارایه کرده که بر اساس آن امکان تشخیص ساختارهای میله‌ای شکل ستاره ای و همچنین توجیه رفتار خاص در الگوی سرعت این کهکشان‌ها فراهم می‌شود. در این روش با استفاده از تکنیک طیف‌نگاری سه بعدی و بررسی نحوه توزیع فضایی مولفه‌های سرعت در چندین کهکشان دیسکی امکان آشکارسازی و تفکیک سینماتیکی مولفه های گوناگون ستاره‌ای در کهکشان نظیر میله ستاره‌ای دیسک داخلی و بالج کهکشان میسر شده است. نتایج این تحقیقات در شماره ۴۵۶ نشریه MNRAS به چاپ رسیده است.
 2. [h=1] نمایش یک ادغام عظیم کهکشانی [/h] » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018102 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۳ تلسکوپ فضایی هابل یک ادغام عظیم کهکشانی که محصول برخورد دو کهکشان با اندازه مناسب با یکدیگر است را رصد کرد. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این دو کهکشان پس از برخورد به آرامی تکامل یافته و به یک کهکشان بیضوی غول‌پیکر تبدیل می‌شوند. به گفته محققان این کهکشان‌های کوچک ادغام می‌شوند و به تدریج و در طول زمان ساختارهای کهکشانی بزرگتری را ایجاد می‌کنند. این نوع کهکشان‌ها با تکامل جهان روز به روز توسعه بیشتری می‌یابند‌. اخترشناسان کهکشان NGC 3597 را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی شکل گیری کهکشان‌های بیضوی مورد بررسی قرار دادند. بسیاری از این کهکشانهای بیضوی زندگی خود را پیش از تاریخ جهان آغاز کرده‌اند. کهکشان NGC 3597 حدود 150 میلیون سال نوری دورتر از زمین و در صورت فلکی پیاله واقع شده است. کهکشان‌های بیضوی قدیمی‌تر با نام مستعار قرمز و مرده توسط ستاره شناسان نامگذاری شدند زیرا این کهکشانهای ملتهب دیگر ستاره‌های آبی جدید تولید نمی‌کنند و در نتیجه بسته بندی کاملی از ستاره‌های قدیمی و قرمز رنگ هستند. کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام شده، گاز و گرد و غبار موجود خود را با یکدیگر یکی و چرخه جدیدی از تولد ستاره را ایجاد می‌کنند. بعضی از این مواد به بسته‌های متراکمی به نام خوشه‌های کروی تبدیل می‌شوند که ده‌ها عدد از اینها NGC 3597 را تشکیل می‌دهند.
 3. [h=1] کشف پنج ابر‌ستاره جدید [/h] » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018109 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۹ گروهی از ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی هابل و اسپیتزر ناسا به جست‌وجوی کهکشان‌های نزدیک پرداختند و برای اولین بار توانستند پنج ستاره قابل قیاس با «اتا کارینا» را بیابند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، آنها برای کشف این ستارگان، سه مشخصه کلیدی در توزیع انرژی طیفی «اتا کارینا» را شناسایی و مقدار انرژی منتشر شده از آن در طول موجهای مختلف را بررسی کردند. «اتا کارینا» یک ابرستاره حقیقی است که از دو ستاره در حال چرخش که 5 میلیون برابر درخشان‌تر از خورشید هستند تشکیل شده است. در سال 1840، روشنایی این ستاره به حدی بود که دومین ستاره درخشان آسمان شناخته شد. ستاره‌های «اتا کارینا» که به فوران بزرگ نیز مشهور است، موادی معادل 10 خورشید را از خود به بیرون پرتاب می‌کنند که هم اکنون می‌توان آنها را در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل مانند سحابی آدمک مشاهده کرد. ستاره شناسان به مدت طولانی در جستجوی ستارگان بزرگ و درخشان مشابه بودند اما تلاشهایشان به نتیجه نرسید. آنها در بررسی اولیه هفت کهکشان از سال 2012 تا 2014 ناکام ماندند، اما در سال گذشته در پژوهشی دیگر توانستند به موفقیت دست یابند. به عنوان مثال در کهکشان M83، در میان صدها میلیارد ستاره ، آنها چند صد ستاره را که درخشندگی و پرتوهای مادون قرمز مشابه اتا کارینا داشتند و دو ستاره که به طور نزدیکی با آن همسان بودند را یافتند. این پژوهش بر نادر بودن این ستارگان عظیم تاکید دارد اما اکنون که این تیم نمونه‌های بیشتری برای مطالعه دارند و امیدوارند در مورد چگونگی انفجار آنها و ایجاد عناصر سنگین برای نسل‌های آینده ستارگان و سیارات، اطلاعات بیشتری کسب کنند.
 4. [h=1] خودکشی سلولهای مغز با کوکائین [/h] » سرویس: علمي و فناوري - پژوهشي کد خبر: 94103018108 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۷ محققان با انجام آزمایش بر روی موش‌ها شواهد جدید قابل توجهی را در حمایت از این ایده که دوزهای بالای کوکائین با تحریک فعالیت بیش از حد اتوفاژی، سلول‌های مغز را از بین می‌برند، ارائه کردند. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، اتوفاژی یک فرآیند است که طی آن سلول‌ها به معنای واقعی کلمه محتویات سیتوپلاسمی خود را تجزیه می‌کنند. نتایج محققان علاوه بر این ارائه دهنده یک پادزهر به نام CGP3466B نیز بود. این پژوهش که در دانشگاه جانز هاپکینز انجام شد همچنین نشانه‌هایی از اتوفاژی در سلول‌های مغز موش‌هایی را یافت که مادران آنها در دوران بارداری کوکائین مصرف کرده بودند. دکتر سولومون اسنایدر گفت که این اطلاعات به ارائه یک بینش برای استفاده از یک ترکیب شناخته شده می‌پردازد که با این پروسه تداخل داشته و از بروز آسیب جلوگیری می‌کند. پس از اینکه در سال 1990 کشف شد که سلولهای مغزی با استفاده از گاز نیتریک اکسید به برقراری ارتباط می‌پردازند، اسنایدر و تیم تحقیقاتی وی چند دهه وقت صرف مطالعه تاثیرات آن کردند. در سال 2013، محققان دریافتند که نیتریک اکسید در مرگ سلولی ناشی از کوکائین از طریق تعاملات آن با آنزیم GAPDH نقش بسزایی دارد. این تیم تحقیقاتی سلول‌های عصبی مغز موش را برای بدست آوردن سرنخ مورد بررسی قرار دادند. اسنایدر می‌گوید سلول‌ها، مانند کل جانوران در اثر حرارت شدید ، سموم و ضربه‌های فیزیکی می‌میرند و همچنین می‌توانند به سه روش که از لحاظ شیمیایی توسط پروتئین‌های مختلف برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود، دست به خودکشی بزنند. این پژوهش در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
 5. [h=1] با مغزتان تایپ کنید [/h] » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018319 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶ در آینده نه چندان دور، انسان‌ها خواهند توانست تنها با استفاده از افکار خود با رایانه‌ها ارتباط برقرار کنند؛ به این منظور، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو یک هدست امواج مغزی بی‌سیم ساخته‌اند که بسادگی می‌تواند بر امواج مغزی نظارت کند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان در حال حاضر بر روی فناوری‌هایی کار می‌کنند که مغز را به دستگاهای الکترونیکی مرتبط می‌کند و دستگاه جدیدی که به تازگی رونمایی شده‌، می‌تواند به آینده‌ای بدون صفحه‌کلید کمک کند. محققان نخستین سیستم نظارت بر فعالیت مغز 64 کاناله قابل حمل را طراحی کرده‌اند که مشابه تجهیزات فناوری پیشرفته طراحی شده در آزمایشگاههای تحقیقاتی است. این فناوری پوشیدنی به دانشمندان اجازه می‌دهد تا عملکرد مغز یا فعالیت آن را بدون کاشت الکترود بررسی کنند. این محققان دو دستگاه طراحی کرده‌اند که شامل یک سیستم الکتروانسفالوگرام وضوح بالای 64 کاناله برای تحقیقات و آزمایشات کلینیکی با قابلیت اتصال به پوست بیمار و یک دستگاه 20 کاناله برای خوانش سریع فعالیت‌های مغزی به منظور شناسایی آسیب ناشی از ضربه یا سکته مغزی هستند. دستگاه دوم از وضوح پائینتری برخوردار بوده و براحتی می‌توان آن را پوشید، اما تنها با گذاشته شدن بر روی موهای سر می‌تواند امواج مغزی را بخواند. به گفته سازندگان، این سیستم‌های تصویربرداری از اعصاب در آینده می‌توانند با حسگرهای متحرک و تلفن‌های هوشمند برای پیگیری حالات مغزی در طول روز استفاده شده و حتی قابلیت‌های مغز را ارتقا بخشند. جزئیات این دستگاهها در مجله IEEE Transactions on Biomedical Engineering منتشر شده است.
 6. [h=1] ترمیم بافت آسیب دیده قلب با سلول‌های آموزش دیده [/h] » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018399 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۵ محققان در دانشگاه کلمبیا برای اولین بار توانستند با تحریک الکتریکی سلول‌های جدید، عملکرد آنها را بهبود بخشند و به بیماران قلبی و عروقی کمک کنند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، بازگرداندن قلب انسان به عملکرد منظم پس از یک آسیب مانند حمله قلبی، به چالشی برای محققان پزشکی تبدیل شده است. در حالی که این افراد از آسیب‌های مذکور جان سالم به در می‌برند اما آسیب دائمی به این اندام از طریق بافت اسکار، توانایی آن را برای پمپاژ کردن خون کاهش داده و منجر به عوارض بیشتری می‌شود. یک راه ممکن که پیش روی دانشمندان قرار دارد استفاده از سلول‌های بنیادی انسان برای تولید کاردیومیوسیت‌ها یا سلول‌های عضله قلب و سپس تزریق آن‌ها به قلب است. سال گذشته محققان دانشگاه واشنگتن در پژوهشی توانستند با توسعه یک روش جدید، این سلول‌ها را در یک مقیاس بی‌سابقه‌ تولید و تزریق کنند. اما این تیم مانند دیگر کسانی که در این زمینه کار می‌کردند، پس از کاشت این سلول‌های مهندسی شده، با مشکلاتی مواجه شدند.برای مثال در هفته‌های بعد از تزریق، بی نظمی ( آریتمی) در ضربان قلب بیماران مشاهده شد که این نتیجه ناتوانی سلول‌های جدید برای هماهنگی با عضلات اطراف بود. اما در پژوهش جدید، محققان دانشگاه کلمبیا توانستند با تحریک الکتریکی این سلول‌ها، آن‌ها را آموزش داده و عملکردشان را تقویت کنند. این تیم سلول‌های بنیادی مهندسی شده بافت قلب انسان را در معرض سیگنال‌های الکتریکی متناسب قرار دادند که مانند سیگنال‌های تولید شده توسط قلب بودند. آن‌ها با انجام این کار توانستند سلولهای بنیادی جوان را که در بافت آسیب دیده قلب قرار می‌گیرند به بلوغ رسانده، عملکرد انقباضی آن‌ها را تنظیم و توانایی آن‌ها را بهبود بخشند. محققان در حقیقت این سلول‌ها را آموزش دادند تا الگوی تپنده قلب را اتخاذ کنند. دانشمندان همچنین دریافتند که این کار هم اتصال بین سلولها را افزایش می‌دهد و هم سبب تنظیم ضربان قلب می‌شود. این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.
 7. » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018268 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۶ تیمی از جراحان اعصاب و مهندسان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه ایلینویز در اوربانا شامپاین، حسگرهای بی‌سیمی را طراحی کرده‌اند که بر فشار و دمای درون مغز نظارت کرده و در نهایت توسط بدن جذب می‌شود، از این رو دیگر نیازی به جراحی برای برداشتن دستگاه نیست. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تراشه‌های ریز که کوچکتر از نوک مداد هستند، در حال حاضر با موفقیت بر روی مغز موش‌های آزمایشگاهی آزمایش شده‌اند. دستگاههای مذکور عمدتا از سیلیکون و پلی لاکتیک کو گلیکولیک اسید (PLGA) ساخته شده‌اند و می‌توانند از طریق بی‌سیم و بطور دقیق به انتقال داده‌های فشار و دما بپردازند. محققان بر این باورند که می‌توان این تراشه‌ها را به سادگی در سایر اندام بدن نیز استفاده کرد. محققان این حسگرها را در حمامهایی از محلول سالین آزمایش کردند که باعث حل شدن آن‌ها پس از چند روز می‌شد. آن‌ها سپس این دستگاهها را در مغز موش‌ها کاشتند. با مشاهده دقت این حسگرها و حل شدن آن‌ها در مایع و در مغز موش‌ها، دانشمندان اکنون قصد دارند این فناوری را در انسان‌ها آزمایش کنند. در بیماران مبتلا به آسیب‌های تروماتیک مغزی جراحان اعصاب تلاش می‌کنند تا فشار درون مغز را با استفاده از دارو کاهش دهند. اگر فشار بطور موثری کاهش نیابد، بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. دستگاههای جدید می‌توانند طی جراحی در چندین منطقه از مغز قرار بگیرند. این تحقیق در مجله نیچر منتشر شده است.
 8. [h=1] موتوردار کردن اسپرم برای درمان ناباروری [/h] » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري ايران کد خبر: 94103018261 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۳ محققان آلمانی فناوری موتوردار کردن اسپرم را در مقیاس آزمایشگاهی ارائه کردند. با این کار اسپرم‌هایی که مشکل حرکتی دارند می‌توانند به سرعت به تخمک برسند. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، اسپرم برخی مردان قدرت شناوری بسیار اندکی دارد، همین موضوع موجب عدم باروری در آنها می‌شود. برای حل این مشکل محققان آلمانی موفق به ارائه اسپرم موتورداری شدند که می‌تواند به با سرعت بالایی به سوی تخمک شنا کند. این اولین باری نیست که کار روی تسریع حرکت اسپرم‌ها انجام می‌شود، در سال 2013 نیز اسپرم درون یک لوله فلزی قرار داده شد و با مغناطیس به سوی تخمک هدایت شد اما این روش کارایی عملی برای پیاده‌سازی در کلینیک‌ها را نداشت. هدف اصلی از این فناوری‌ها، ارائه ماشین‌هایی است که بتوانند مشکلات فعلی بشر را حل کنند. این گروه تحقیقاتی از موسسه نانوساینس دانشگاه درسدن، سیستم حمل بار سلولی ساختند که می‌تواند به اسپرم‌هایی که با سرعت کم حرکت می کند برای رسیدن به هدف کمک کند. در این پروژه محققان یک فنر فلزی را به اطراف دم اسپرم متصل کردند. این اسپرم همانند یک ربات با استفاده از میدان مغناطیسی کنترل می‌شود. نتایج جزئیات مربوط به این فناوری در قالب مقاله‌ای در نشریه Nano Letters منتشر شده است. پژوهشگران در این مقاله نشان دادند که چگونه سلول اسپرم را به صورت مصنوعی موتوردار کردند و در واقع یک نوع موتور هیبریدی جدید به آن افزودند. این موتور فنر مانند، همانند یک رشته DNA به دم اسپرم متصل می شود. روی سطح این فنر با نوعی پلیمر پوشیده شده است به طوری که اعمال میدان مغناطیسی موجب چرخش فنر و در نهایت دم اسپرم می‌شود. با چرخش جهت میدان، می‌توان مسیر حرکتی اسپرم را کنترل کرد و به صورت سه بعدی به حرکت آن سمت و سو داد. برای آزمایش عملکرد این فناوری، محققان شرایطی مشابه با محیط زنده بدن در آزمایشگاه ایجاد کرده و اسپرم را به سوی هدف مورد نظر سوق دادند. این فناوری هنوز در مراحل اولیه بوده و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. با این حال پژوهشگران این پروژه معتقدند که می‌توان از این روش برای بهبود ناباروری استفاده کرد.
 9. » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018425 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲ برای نخستین بار در بیش از یک دهه، سیارات عطارد، مریخ، ناهید، زحل و مشتری از امروز برای یک ماه بدون نیاز به تلسکوپ در آسمان قابل مشاهده خواهند بود. به گزارش سرویس علمی ایسنا، دانشمندان دلیل این همترازی را قرار داشتن همزمان این پنج سیاره در یک سمت خورشید که از روی زمین قابل دیدن بوده، اعلام کرده‌اند از این رو آن‌ها را می‌توان صبح و پیش از طلوع خورشید مشاهده کرد. این سیارات پیش از طلوع خورشید در آسمان قابل مشاهده هستند و این فرصت تا 20 فوریه (اول اسفند) در اختیار علاقمندان به نجوم قرار دارد. این نخستین باری است که پنج سیاره از سال 2005 تاکنون در آسمان همتراز شده‌اند. طی این همترازی، سیاره عطارد در جایگاه پائینتری در افق قرار گرفته و بسختی در آسمان جنوبی قابل مشاهده است. سپس از سمت چپ به راست و از جنوب شرق به جنوب غرب می‌توان سیاره ناهید، زحل، مریخ و مشتری را در یک خط مشاهده کرد که خورشید در طول روز تقریبا همان مسیر را طی می‌کند. سیارات ناهید و مشتری که درخشانترین اجسام آسمان هستند، بسادگی قابلیت تشخیص خواهند بود. از آنجایی که سیارات در یک صفحه مشابه با زمین در اطراف خورشید گردش می‌کنند، با یکدیگر همتراز شده‌اند. علاقمندان بار دیگر می‌توانند در ماه اوت این همترازی را مجددا مشاهده کنند با این تفاوت که اینبار سیارات در سوی دیگر خورشید قرار داشته و پس از غروب آفتاب قابل رصد هستند. این فرصت تا سال 2018 تکرار نخواهد شد.
 10. » سرویس: علمي و فناوري - علم و فناوري جهان کد خبر: 94103018753 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۴ فضاپیمای «افق‌های جدید» (New Horizons) ناسا روز چهارشنبه (30 دی) دهمین سال حضورش در فضا را ثبت کرد. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این فضاپیمای 454 کیلوگرمی رباتیکِ در 19 ژانویه سال 2006 سریعتر از تمام فضاپیماهای قبلی از زمین به‌ سوی کمربند کویپر حرکت کرد. این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بین‌سیاره‌ای و یا سیاره‌پیما نیز می‌نامند، نخستین فضاپیمایی است که به‌ سوی پلوتو سفر کرد و به بررسی این سیاره کوتوله و قمرهایش پرداخت. افق‌های جدید بعد از عبور از نزدیکی پلوتو در تاریخ 14 جولای 2015 توانست تصاویر جذابی را توسط دوربین فضاپیما از این سیاره بگیرد. این کاوشگر ناسا، تنها چند روز پیش از دهمین سالگرد خود تصاویری با بالاترین وضوح را از غبار جوی آبی رنگ پلوتو و یک کوه بزرگ که دانشمندان آن را یخ فشان می‌دانند ارسال کرد. روایت ایسنا از آغاز سفر تاریخی کاوشگر «افق‌های جدید» در دی ماه 1384: کاوشگر «افق‌های جدید» سفر 9 ساله خود را به دورترین سیاره منظومه شمسی آغاز می‌کند فضاپیمای «افق‌های جدید» به سوی پلوتو پرتاب شد داشنمدان از هم ‌اکنون برای 9 سال دیگر لحظه‌شماری می‌کنند
 11. احدی در کنار حجازی آرام گرفت/ مراسم ختم، جمعه صبح » سرویس: ورزشي - فوتبال، فوتسال کد خبر: 94103018525 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۷ مرحوم رضا احدی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. به گزارش ایسنا، مرحوم رضا احدی در قطعه نام‌آوران بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد. وی دقیقا در کنار قبر مرحوم ناصر حجازی دفن شده است. مرحوم احدی چند روز پیش از درگذشتش از خوابی تعریف کرده بود که در آن مرحوم حجازی به او گفته بود به زودی به او می‌پیوندد. مراسم درگذشت مرحوم احدی نیز در روز جمعه ساعت 10 تا 11:30 صبح در مسجد جامع شهرک غرب تهران برگزار خواهد شد.
 12. [h=1] حمله نظری جویباری به عضو هیئت مدیره استقلال! [/h] » سرویس: ورزشي - فوتبال، فوتسال کد خبر: 94103018276 چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۰ معاون ورزشی باشگاه استقلال انتقادات تندی را علیه مسعود معینی، عضو هیات مدیره این باشگاه مطرح کرد. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی نظری جویباری با ابراز تاسف از درگذشت مرحوم "رضا احدی" گفت: مرحوم احدی بازیکن بزرگی بود که به حقش در فو‌تبا‌ل ایران نرسید. او دینش را به فو‌تبا‌ل ایران با خدماتش ادا کرد، ولی فو‌تبا‌ل ایران دینش را به "رضا احدی" ادا نکرد. او سال‌های سال بازیکن تیم ‌ملی و استقلال بوده است، ولی فو‌تبا‌ل ایران در حق او ظلم کرد و آن مرحوم مظلومانه از بین ما رفت. وی در پاسخ به این سوال که آیا از استقلال قهر کرده است؟ بیا‌ن‌ کرد: آنهایی که دوست نداشتند استقلال نتیجه‌ بگیرد کار خودشان را کرده‌اند. آنها مستقیم و غیر مستقیم علیه من صحبت کردند و کاری کردند تا من کمترین فعالیتی نداشته باشم. اصلا رغبت ندارم به سمت باشگاه استقلال بروم. بعضی از کسانی که استقلالی نیستند، در استقلال تصمیم گیرنده شده‌اند. وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات معینی علیه خودش، نیز بیا‌ن‌ کرد: من در این دو سال چیزی جز تضعیف استقلال از آقای معینی ندیدم. حالا اگر آقای معینی برای استقلال عملکرد مثبتی داشته است باید در این باره مردم قضاوت کنند. آیا معینی منافع باشگاه را در نظر می‌گیرد یا منافع خودش را؟ اگر ایشان می‌تواند به استقلال کمک کند بسم الله. ما از آن زمانی که دیدیم دارند علیه استقلال توطئه می‌کنند. معاون ورزشی باشگاه استقلال در پاسخ به این سوال که آیا همچنان حکم معاونت وی همچنان پا برجاست؟ گفت: بودن من در استقلال در حال‌ حاضر به ضرر این تیم است. عده ای به خاطر زدن من متاسفانه استقلال را می‌زنند. من کنار می روم تا استقلال به مسیرش ادامه دهد. مطمئن هستم اگر یک ذره این تیم را کمک کنند قهرمان می‌شود. مگر استقلال فقط جای من است؟ من حکم معاونت ورزشی باشگاه استقلال را دارم، ولی به نظرم بهتر است که باشگاه استقلال نروم، چون به خاطر من استقلال لطمه می‌خورد.
 13. YAGHOT SEFID

  شعـری بـرای تـو...

  مسیر طول و درازی ‌ست اندیشیدن به تو. سالها طول می­کشد خاطراتت را قدم بزنم و دوباره لبخند‌هایت را با دل سیر بدوم. آه، ‌ای زیبا! کاش می‌‌شد نبودنت را میانبر زد! (بهرنگ قاسمی)
 14. [h=1][/h] وب سایت دیجیاتو - امیر مستکین: پس از معرفی سرفس بوک از سوی مایکروسافت، بیراه نیست اگر متصور باشیم که رابطه غول ردموندی با سایر شرکای سخت افزاری اش اندک اندک رو به تاریکی خواهد گروید. بر اساس شنیده های اخیر، سازندگان سخت افزارهای مبتنی بر ویندوز مایکروسافت، به هیچ عنوان از رونمایی سرفس بوک خشنود نگشته اند و آن را رقیبی قدر برای محصولات خود می دانند. سازندگان سخت افزارهای ویندوزی که از قدرترین آنها می توان به HP، Dell، لنوو، ایسوس و سامسونگ اشاره کرد تا کنون برای توسعه یک گجت، در مراحل مختلف تولید با مایکروسافت رابطه ای تنگاتنگ و نزدیک داشتند. پس از معرفی و انتشار نسخه نهایی ویندوز ۱۰، مایکروسافت رابطه خود با کمپانی های یاد شده را نزدیک تر نیز نمود تا آخرین نسخه از ویندوزش را به سیستم عاملی موفق بدل کند و به شکل تمام قد در برابر یک پارچگی نرم افزاری و سخت افزای محصولات اپل بایستد. حال اما مایکروسافت پای خود از گلیم سرفس پرو را اندکی درازتر کرده و به شکل کامل با سرفس بوک، وارد بازار لپ تاپ ها شده است. گفته می شود همین اقدام، باعث دگرش روابط در قلمروی توسعه دهنده ویندوز و سازندگان محصولات ویندوزی شده. شرکای سخت افزاری اکنون باور دارند مایکروسافت با ارائه محصول یاد شده، در قله تکنولوژی های برتر سخت افزاری ایستاده و در حال کاهش نیاز کلی به شخص ثالث هاست. با دیجیاتو همراه باشید. "شیر خفته” شخصی که در یکی از کمپانی های سخت افزاری کار می کند که محصولات و کامپیوترهای شخصی مبتنی بر ویندوز را تولید می کنند، به Business Insider گفته که در شرکتش، به مایکروسافت لقب «شیر خفته» داده شده است؛ شرکتی بزرگ که اکنون دیگر هیچکدام از سخت افزار سازها به علت عواقب احتمالی، تلاش می کند تا پا روی دم آن نگذارد. البته در ظاهر سازندگان کامپیوترهای شخصی از ورود اینچنینی مایکروسافت به حوزه توسعه لپ تاپ ها ابراز خوشحالی کرده اند. سخنگوی HP به Business Insider می گوید: «عالیست، مایکروسافت در حال سرمایه گذاری بزرگی در صنعت کامپیوترهای شخصی است.» این در حالیست که لنوو نیز گفته: «ما مایکروسافت را به عنوان یکی دیگر از قدرت های این بازار می شناسیم و همه اکنون در حال توسعه محصولات هیبریدی هستند. دستگاه هایی که در سه سال اخیر، رشد بسیار سریعی داشته اند.» در ظاهر این جملات بر زبان سخنگویان شرکت های مختلف جاری می شود اما در پشت درب های بسته، مدیران ارشد زیادی با حالی آشفته به تفکر مشغول هستند. مایکروسافت اگرچه تلاش دارد تا با پیشنهادهای جالب خود برای سازندگان و البته کاربران، روابط خود با شرکای سخت افزاری اش را تقویت کند اما حقیقت این است که بازار کامپیوترهای شخصی دیگر مانند گذشته پر رونق نیست و در چنین شرایطی، حضور خود مایکروسافت به عنوان یکی از ابرقدرت های صنعت تکنولوژی، به هیچ عنوان نوید خبر های خوبی را برای همکاران این شرکت بزرگ به همراه ندارد. یکی از منابع خبری اظهار نموده که مدیران ارشد شرکت ساکن ردموند گفته اند: «سخت افزاهای جدید مایکروسافت تکمیل کننده محصولاتی هستند که شرکای سخت افزاری تا کنون توسعه داده اند؛ گجت هایی که از همه لحاظ قادر به پاسخگویی به نیاز کاربران هستند.» باید تا ورود سرفس بوک به بازار صبر کرد و بازخوردها را سنجید اما در این میان، سخنان نایب رئیس کمپانی ایسوس هم در نوع خود بسیار جالب هستند. وی گفته: «دو کمپانی [مایکروسافت و ایسوس] در مورد سرفس بوک باید به شکلی جدی با هم صحبت کنند.» ایسوس بی پرده سخن می گوید و البته عنوان می کند که از توسعه این محصول کاملا بی خبر بوده، و این در حالیست که تری میرسون، مدیر و مسئول توسعه ویندوز در مایکروسافت خبر می دهد که شرکتش در زمینه ساخت گجت مورد بحث با شرکای سخت افزاری اش رویکردی کاملا شفاف داشته است. اکنون سخت افزار سازها با چنین مشکلی رو به رو هستند: برای تولید عمده کامپیوترهای شخصی، جایگزینی برای ویندوز وجود ندارد. در نتیجه این کمپانی ها مجبور به حفظ رابطه خوش و خرم خود با مایکروسافت هستند تا اجازه استفاده از مجوزهای ویندوز ۱۰ از آنها سلب نگردد. تا کنون البته خود مایکروسافت نیز با مشکلی مشابه رو به رو بود: بدون سازندگان، کسی وجود نداشت که ویندوز را به دست مشتریان برساند. حال مایکروسافت می خواهد خود را تا حد زیادی از شرکای سخت افزاری اش بی نیاز کرده و خطرهای احتمالی را کاهش دهد. اساس رشد و توسعه سرفس بوک نیز از همین تفکر سرچشمه گرفته است؛ با تصور بدبینانه تر، می توان گفت که مایکروسافت به سادگی در پی حذف شرکای سخت افزاری اش برآمده و می خواهد تمام سود از همه جوانب را از آن خود کند. گواه این ادعا نیز سرفس بوک و سرفس پرو ۴ هستند. مایکروسافت با تولید گجت هایی قدرتمند نشان داد که خوب جولان دادن می داند تحلیلگر موسسه IDC، آقای جان دلانی (John Delaney) می گوید: «مایکروسافت، سرفس بوک را توسعه داده تا از طریق آن، شور و هیجانی در بازار کامپیوترهای شخصی ایجاد کند.» وی باور دارد که سرفس پروی جدید، تهدیدی بسیار بزرگ تر برای سازندگان محصولات سخت افزاری است چرا که می تواند طیف گسترده تری از کاربران را هدف قرار دهد. این در حالیست که سایر سازندگان، نظیر لنوو نیز به ساخت محصولات هیبریدی روی آورده اند اما هیچکدام از سخت افزارهای توسعه یافته توسط شرکای شخص ثالث، یارای رقابت با سرفس پرو را نداشته اند چرا که مایکروسافت، خودش توسعه دهنده ویندوز است و می تواند آن را به بهترین شکل برای محصولات سخت افزاری اش بهینه کند. اگرچه خط تولید سرفس در ابتدای کار با اندکی فراز و فرود رو به رو شده بود اما در حال حاضر، با رشد بسیار مناسبی رو به رو است. در دوره مالی سه ماهه گذشته مایکروسافت خبر داد که فروش سرفس درآمدی برابر با ۸۸۸ میلیون دلار را برایش به ارمغان آورده. این رشد در حالی شکل گرفته که مایکروسافت در سال ۲۰۱۳ مجبور شد سرفس های فروش نرفته به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار را به عنوان زیان برای خود به ثبت برساند. حقیقت این است که اکنون مایکروسافت خودش به عنوان یک فروشنده سخت افزاری وارد میدان شده و می خواهد بخش زیادی از سود بازار را نیز به دست بیاورد. شخصی از منابع Business Insider که در یکی از شرکت های همکار مایکروسافت در حال کار است می گوید که در زمان معرفی سرفس بوک در مراسم مایکروسافت، دفتر این کمپانی (که نامی از آن برده نشده) به شکل عجیبی در سکوت فرو رفته است. سازندگان حق انتخابی ندارند شرکای سخت افزاری مایکروسافت به جز تماشای تاخت و تاز مایکروسافت هیچ راه دیگری ندارند به جز اینکه تلاش کنند در صف های دوم و سوم قرار گیرند. راهکار دیگر البته ساخت یک سیستم عامل جدید از پایه است که مشخصا محکوم به شکست خواهد بود. در این میان برخی معتقد هستند که سرفس بوک با قیمتی که دارد (مدل پایه برابر با ۱۴۹۹ دلار) در قسمتی از کامپیوترهای شخصی قرار می گیرد که کلا یک درصد از بازار را در اختیار دارند. HP در همین خصوص می افزاید: «بسیار خوشحالیم که مایکروسافت تلاش دارد بخش مربوط به محصولات مرغوب بازار را رونق دهد؛ جایی که صرفا یک درصد از کاربران دستگاه های ویندوزی، کامپیوتری با ارزش ۱۵۰۰ دلار و بالاتر خریداری کرده اند. این دقیقا همان نقطه ای از بازار است که اپل تسلط خاصی بر آن دارد.» این ایده خوشبینانه [که مایکروسافت صرفا بر سخت افزارهای مرغوب تمرکز کرده] شاید اکنون صحیح باشد اما باید به یاد داشت که چند سال پیش، همین شرکت به طور کلی به عنوان توسعه دهنده ای سخت افزاری شناخته نمی شد. زمانه اندکی عوض شده است. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ رنجش سازندگان، طبیعی است اما مایکروسافت اقدامی در موردش انجام نخواهد داد. در هر صورت اکنون باز هم شاهد همکاری [در ظاهر] مناسب هر دو طرف با هم خواهیم بود. نباید فراموش کرد که هدف مایکروسافت، ارائه ویندوز ۱۰ در ۱ میلیارد گجت تا نهایتا ۳ سال آینده است و مشخصا با کامپیوترهای ۱۵۰۰ دلاری اش نمی تواند به این هدف برسد. در همان ابتدای کار و زمانی که سرفس بوک معرفی شد، مایکروسافت گفت: «این محصول مکملی است بر تلاش شرکای سخت افزاری. ما به شکلی کاملا شفاف در مورد تصور خود از آینده محصولات ویندوزی با همکارانمان سخن می گوییم.» آینده مایکروسافت بی شک اکنون درخشان است اما اینکه بعدا چه بر سر تولید کنندگان سخت افزارهای مبتنی بر ویندوز می آید، کمی تا قسمتی نا مشخص بوده و اهالی ردموند باید قبل از اینکه همکارانشان به شدت احساس خطر کنند، دست به اقدامی بزنند. در بیانیه ای، مایکروسافت در همین خصوص می گوید: «تصور می کنیم که رویکرد ما برای توسعه محصولات سخت افزاری برای همکارانمان کاملا مشخص و شفاف است. ما اکنون در امر بهبود تجربه کاربری از سخت افزارهای ویندوزی تمرکز کرده ایم. اقداماتی که می توانند دسته بندی های مختلف را دوباره معنی کنند. سپس با شرکای خود همکاری می کنیم تا تجربه ای بهتر در کنار تکنولوژی هایی فراتر از حد انتظار به کاربر نهایی منتقل گردد. سرفس، مثالی عالی برای خلق یک دسته بندی جدید در بین ابزارهای کامپیوتریست. نوعی از دسته بندی که برای همکاران ما نیز فواید بسیاری به همراه داشته است.»
 15. [h=1][/h] وب سایت گویا آی تی: چند ماهی از زمان انتشار ویندوز ۱۰ به بازار می گذرد و در طی این مدت بررسی های فراوانی برای این ویندوز نوشته شد و مزایا و معایب و همچنین امکانات جدید این ویندوز را به کاربران شناساندیم. دلایل زیادی وجود دارد که ویندوز ۱۰ را یک ویندوز کامل و البته برنده بدانیم، اما در این پست می خوهیم ۷ مورد از ادعاهای دروغینی که در مورد ویندوز ۱۰ گفته می شود را مشخص کنیم و حقیقت را بازگو کنیم پس همراه ما باشید. بروزرسانی رایگان به ویندوز ۱۰ موقتی است وقتی که کاربران ویندوز در سراسر جهان شنیدند که می توانند ویندوز های ۷ و ۸٫۱ خود را به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند بسیار خوشحال شدند اما مدتی بعد از آن حدس و گمان کاربران در مورد ویندوز ۱۰ شروع شد. اولین حدس این بود که غول نرم افزاری مایکروسافت ویندوز ۱۰ را تنها تا جولای ۲۰۱۶ آپدیت رایگان خواهد کرد و بعد از آن از بروزرسانی خبری نخواهد بود. اما آنچه در وبلاگ رسمی ویندوز آمده است چیز دیگری را می گوید : ” ارتقا رایگان به ویندوز ۱۰ برای کاربرانی که از ویندوز ۷ و ۸٫۱ و ویندوز فون ۸٫۱ استفاده می کنند در سال اول پس از راه اندازی ویندوز ۱۰ رایگان خواهد بود” یعنی اگر در اولین سالی که ویندوز ۱۰ منتشر شده است، به این ویندوز کوچ کنید در آینده نیز می توانید از بروزرسانی های این ویندوز بدون هیچ هزینه ای استفاده کنید. پس یادتان باشد تنها تا جولای ۲۰۱۶ می توانید آپدیت رایگان را داشته باشید. ویندوز ۱۰ نیاز به اشتراک دارد هنگامی که به صورت رایگان به ویندوز ۱۰ آپدیت می کنید در واقع در حال استفاده از نسخه ی رایگان ویندوز هستید و برای دسترسی به بعضی از موارد لازم است که اشتراک ویندوز مایکروسافت را خریداری کنید. همان طور که در مورد قبل به آن اشاره کردیم برای این که بروزرسانی ویندوز را دریافت کنید لازم نیست تا هزینه ی اشتراک ویندوز را بپردازید اما اگر بخواهید از نسخه ی رایگان ویندوز استفاده کنید در برخی از تنظیمات ویندوز با محدودیت مواجه هستید. مایکروسافت قیمت ویندوز ۱۰ را برای کاربران ۱۹۹ دلار اعلام کرده است که البته می دانیم کاربرانی که در کشور عزیزمان زندگی می کنند می دانند که چطور این ویندوز را دور بزنند و لازم به توضیحات اضافه در این پست نیست. در ضمن همین نسخه ی رایگان ویندوز ۱۰ نیز به اندازه ی کافی امن است. نرم افزار های پیش نصب شده را نمی توان حذف کرد ویندوز ۱۰ هنگامی که منتشر شد به همراه خود تعدادی برنامه از پیش نصب شده داشت که عملی رایج در هر ویندوز به شمار می رود. با این حال بعضی از این برنامه ها آزار دهنده هستند و کاربرانی شاید بخواهند آنها را حذف کنند. اینگونه برنامه ها که Bloatware به آنها گفته می شود قابلیت نمایش در لیست نرم افزار ها را ندارد و کاربران تصور می کنند نمی توان آنها را حذف کرد. دو راه برای حذف برنامه های Bloatware از ویندوز ۱۰ وجود دارد :راه حل اول این است که برنامه را که می خواهید حذف شود در منوی استارت روی آن راست کلیک کنید و گزینه uninstall را انتخاب کنید. روش ساده است اما اگر بخواهید تمام برنامه ها را به این روش حذف کنید کمی وقتگیر خواهد شد. روش دیگر استفاده از یک سری دستورات PowerShell هوشمندانه است که به سرعت یک لیست از برنامه های از پیش نصب شده را غیرفعال می کند. البته استفاده از این روش ها کمی ریسک کردن را هم به دنبال دارد. داستان درگیری ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی ها در گذشته عده ای از افراد بودند که بر روی کامپیوتر ۶۴ بیتی خود یک ویندوز ۳۲ بیتی نصب می کردند و غیرممکن بود که از یک نسخه ی ۳۲ بیتی بتوان به یک ویندوز ۶۴ بیتی ارتقا پیدا کرد. اما بر خلاف تصور بسیاری از کاربران ویندوز ۱۰ دیگر دارای چنین محدودیت هایی نیست و البته کار چندان راحتی هم نیست. اما از روشی که کاربران در گذشته پیش می گرفتند بهتر است. پس می توانید ویندوز ۳۲ بیتی خود را به ویندوز ۱۰ ۶۴ بیتی ارتقا دهید. باید از یک حساب مایکروسافت استفاده کنید حسابی روی اعصاب و روان کاربران راه رفت هنگامی که مایکروسافت اعلام کرد در ویندوز ۸ ” با یک حساب مایکروسافت وارد شوید”. مانند چیزی که در گذشته در گوگل و گوگل پلاس مشاهده کرده بودیم، تلاش یک شرکت برای وادار کردن کاربران برای ورود به سیستم از طریق حساب های نامربوط خودش. و در نگاه اول بسیاری از کاربران تصور کردند که با چنین مشکلی در ویندوز ۱۰ مواجه هستند، چرا که باید برای ورود به ویندوز یک حساب کاربری مایکروسافت را ایجاد می کردید. ” هنوز حساب کاربری ندارید؟ پس بیایید یک حساب ایجاد کنید” این پیامی بود که کاربران در اولین مواجهه خود با ویندوز ۱۰ می دیدند. اما می توانید با رفتن به Create a New Account link به گزینه ای دست یابید که بدون حساب کاربری مایکروسافت به ویندوز وارد شوید. بروزرسانی های اتوماتیک می توانند غیرفعال شوند یکی دیگر از تغییرات اصلی که متوجه ویندوز ۱۰ است بروزرسانی های خودکار این ویندوز است. در نسخه های قبلی ویندوز می توانستیم بروزرسانی های ویندوز را غیرفعال کنیم، که عملا با این کار ویندوز را آسیب پذیر می کردیم. در ویندوز ۱۰ اما دیگر خبری از غیرفعال کردن آپدیت های نیست. که البته مایکروسافت این کار را به خاطر امنیت بالای ویندوز ۱۰ انجام می دهد و این کار برای کاربران اجباری است. معلوم نیست که آیا مایکروسافت در آینده این سیاست را لغو خواهد کرد یا نه اما در حال حاضر این سیاست برقرار است. وای فای سنس کلمه عبور را دور می زند اگر همین الان چرخی در بین سایت های فناوری بزنید، می بینند که همه ی آنها در یک مورد با هم موافق هستند. و آن مورد این است که قابلیتی موسوم به Wi-Fi sense در ویندوز وجود دارد که برای کاربران خارج از شبکه ،اینترنت شما را فراهم می کند و آنها می توانند از اینترنت تان استفاده کنند. اما حقیقت چیست؟ Wi-Fi sense قابلیتی در ویندوز ۱۰ است که با آن می توانید برای افرادی که نزدیک شما و دوست تان هستند اینترنت را بدون رمز عبور برای آنها به اشتراک بگذارید. اما واقعا فکر می کنید این قابلیت نا امنی ویندوز را در پی دارد؟ مسلما خیر. در Wi-Fi sense از نشانه ها به جای کلمه ی عبور برای دسترسی ها استفاده می شود و کاربرانی که متصل هستند تنها به اینترنت دسترسی دارند و هیچ دسترسی به فایل های تحت شبکه و یا دستگاه های موجود در شبکه ندارند، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و این سر و صدا های که بلند شده تنها جنجال اضافی است. حال نظر شما در مورد ویندوز ۱۰ چیست؟ از هر لحاظ بخواهیم ویندوز ۱۰ را بررسی کنیم با ویندوز کاملی مواجه می شویم که نقص زیادی به آن وارد نیست و می توان آن را یک پلت فرم کامل به حساب آورد. در این پست با تعدادی از ادعا های غلط در مورد ویندوز ۱۰ آشنا شدیم و جواب آن را نیز یافتیم. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 16. [h=2][/h] هفته نامه عصر ارتباط: بسیاری تصور می کنند هک سیستم های رایانه ای و سرقت اطلاعات تنها به شرکت ها و سرویس های بزرگ محدود می شود و اشخاص حقیقی نیاز مبرمی برای حفاظت از رایانه یا دستگاه های دیجتالی خود در مقابله با نفوذ هکرها احساس نمی کنند اما باید گفت در مواردی اشخاص حقیقی نسبت به شرکت های بزرگ، از هک سیستم های رایانه ای و حساب های خود آسیب بیشتری می بینند. وجود یک حفره امنیتی در نرم افزارهای نصب شده روی رایانه یا تلفن همراه، وجود برنامه های Keylogger و انواع و اقسام روش های دیگر می تواند به نفوذ هکرها به حریم خصوصی کاربران و به خطر افتادن تمامی حساب های شخصی از جمله حساب های بانکی منتهی شود. با رعایت تمام اصول امنیتی، احتمال نفوذ هکرها کمتر خواهد شد اما هرگز از بین نمی رود. از سوی دیگر، پروسه حفاظت از حساب های شخصی تنها به کاربران محدود نمی شود و تا به امروز بارها خبرهایی از افشا شدن اطلاعات و کلمه های عبور کاربران سرویس های بزرگ با هک شدن سرورهای آنها شنیده ایم. با این وجود در صورت هک شدن حساب های شخصی چه باید کرد و راه های جلوگیری از تبعات آن چیست؟ واکنش سریع با استفاده از پست الکترونیکی اگر برخی از حساب های اینترنتی شما هک شده و با تغییر کلمه عبور توسط هکر، امکان ورود به آنها وجود ندارد، امید خود را از دست ندهید؛ زیرا در صورت واکنش سریع احتمال بازگرداندن حساب های از دست رفته همچنان وجود دارد. در هنگام ثبت نام در سرویس های اینترنتی، آدرس پست الکترونیکی خود را ثبت کرده اید و در صورتی که این آدرس از دسترس هکرها در آمان مانده باشد، می توان از آن برای بازگرداندن کلمه عبور استفاده کرد. این اقدام نخستین گام در مقابله با نفوذ هکرها و بازیابی حساب های از دست رفته محسوب شده و توصیه می شود هر چه زودتر به استفاده از آن اقدام کنید. در زمان ثبت نام سرویس های ایمیل نیز از شما درخواست می شود به شکل دلخواه آدرس دیگری را به عنوان پست الکترونیکی پشتیبانی معرفی کنید. همواره از این پیشنهاد برای مقابله با هک شدن ایمیل خود و بازیابی کلمه عبور در آینده، بهره بگیرید. اسکن کامل رایانه دومین گام، جلوگیری از دسترسی های بعدی و نفوذ مجدد هکرها به اطلاعات شخصی خواهد بود که برای انجام این کار ابتدا باید حرفه امنیتی یا راه نفوذ هکرها را پیدا کنید. برای انجام این کار باید از یک نرم افزار آنتی ویروس و ضد بدافزار برای اسکن کامل رایانه یا تلفن همراه استفاده کنید. در این مرحله باید از ضد بدافزار و آنتی ویروس هایی کمک بگیرید که مورد تایید کارشناسان بوده و از اعتبار و قدرت کافی در زمینه کاری خود برخوردار باشند. ورود یک تروجان یا نصب Keylogger روی رایانه می تواند به ثبت اطلاعات ورودی و ارسال آنها به هکرها منجر شود و آنتی ویروس های قدرتمند قادر به تشخیص بدافزارها و حذف آنها خواهند بود. اطلاع از مسیر بدافزارها و ویروس های پیدا شده می تواند به یافتن ریشه آلودگی و رفع آن نیز کمک کند. یک فایل دانلود شده، داده های آپلود شده توسط سایت یا نرم افزارهای بی نام و نشان، همه به نوبه خود می توانند منشأ آلودگی و راه نفوذ هکرها باشند. نفوذ هکرها به منبع اطلاعات همان طور که گفته شد، نفوذ هکرها به حساب های شخصی افراد تنها به بی احتیاطی اشخاص حقیقی و کاربران اینترنت مربوط نمی شود. در مواردی هکرها به سرورهای سرویس های بزرگ نظیر یاهو یا جی میل نفوذ می کنند و حجم انبوهی از اطلاعات محرمانه و شخصی افراد را به سرقت می برند. حتی اگر تمام نکات امنیتی را رعایت کنید، ممکن است سرویس مورد استفاده شما در ابعاد بزرگ مورد دستبرد هکرها قرار بگیرد و در این حالت هیچ کاری از دست کاربران معمولی برنخواهد آمد. برای اطلاع از این گونه اتفاقات باید روی اینترنت نام سرویس خود را با عبارت Password Leak جستجو کنید و با پیگیری اخبار مرتبط مطلع شوید آیا واقعا سرویس مورد استفاده شما با سرقت اطلاعات محرمانه توسط هکرها مواجه شده است یا خیر. برای نمونه در جولای سال 2012 سرویس پست الکترونیکی یاهو، هک و میلیون ها کلمه عبور کاربران این سرویس جهانی در فضای اینترنت پخش شد. با این اتفاق سایر حساب های افراد مانند حساب فیس بوک یا توییتر آنها نیز با خطر مواجه شد و مقابله با این مشکل کاملا خارج از قدرت کاربران بود. اوضاع زمانی بدتر می شود که از یک کلمه عبور یکسان برای تمامی حساب های خود استفاده کرده باشید و با فاش شدن آن، تمامی حساب های تان به راحتی در دسترس هکرها قرار بگیرند. برای مقابله با این مشکل توصیه می شود از کلمه های عبور مختلف برای حساب های اینترنتی متفاوت خود بهره بگیرید و به منظور مقابله با فراموش کردن آنها از برنامه های مدیریت کلمه عبور استفاده کنید.
 17. YAGHOT SEFID

  وصف حالتان با زبان شعر

  و عمر شیشه عطر است، پس نمی ماند پرنده تا به ابد در قفس نمی ماند مگو که خاطرت از حرف من مکدر شد که روی آینه جای نفس نمی ماند طلای اصل و بدل آنچنان یکی شده اند که عشق جز به هوای هوس نمی ماند مرا چه دوست چه دشمن ز دست او برهان که این طبیب به فریادرس نمی ماند من و تو در سفر عشق دیر فهمیدیم قطار منتظر هیچ کس نمی ماند...
 18. » سرویس: ورزشي - علم ورزش کد خبر: 94062012508 جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۹ ورزشکاران حرفه‌ای قوانینی را در تمرین‌های خود رعایت می‌کنند تا آمادگی جسمانی بهتری داشته باشند و بتوانند در مسابقه‌های خود نیز به موفقیت برسند. به گزارش ایسنا، بزرگترین ورزشکاران توصیه‌هایی به افرادی که قصد دارند آمادگی جسمانی بهتری داشته باشند ارائه داده‌اند. هشت توصیه زیر می‌توانند موثر باشند: 1- با ورزشکاران قوی‌تر تمرین کنید: افرادی که بهتر از شما هستند را نگاه کنید و سعی کنید که با آن‌ها هماهنگ شوید. در طی سال‌ها تمرین می‌توان حجم و شدت تمرین را کنترل کرد. 2- خود را به چالش بکشید: اگر خود را به چالش نکشید تغییر و پیشرفت نخواهید کرد. باید خود را خارج از محدوده راحتی خود قرار دهید. البته این سختی نباید در حدی باشد که نتوانید اصلا تمرین کنید. 3- هنگامی که شک دارید چه حرکتی انجام دهید، حرکت موثر بر تمام بدن را انتخاب کنید: حرکاتی همچون وزنه بلند کردن، اسکات، برپی، شنا و درازنشست می‌توانند به تناسب اندام کمک کنند. 4- درد عضلات را در باشگاه درمان کنید: اگر دردی دارید به این دلیل است که درست حرکت را انجام نداده‌اید یا در وضعیت درست حرکت ورزشی قرار نگرفته‌اید. مطمئن شوید که به اندازه کافی می‌خوابید. اگر مسابقه می‌دهید باید 8 تا 10 ساعت در شبانه‌روز بخوابید. این کار به ریکاوری کمک می‌کند. 5- بدانید که کدام موسیقی برای ورزش کردن شما مناسب‌تر است: موسیقی که شما را به هیجان می‌آورد و شما از آن لذت می‌برید را پیدا کنید. 6- انگیزه خود را افزایش دهید: از جملات و کلماتی که به شما انگیزه می‌دهد استفاده کنید. برای خود هدف‌گذاری کنید. 7- زندگی متعادلی داشته باشید: نمی‌توانید اجازه بدهید که تمرین بر زندگی شما غلبه کند. باید تعادل را برقرار کنید. می‌توانید در کنار ورزش‌های مربوط به پرورش اندام ورزش‌های دیگری که از آن‌ها لذت می‌برید را نیز انجام دهید. 8- طرفدار خود باشید: از خودتان انتظار موفقیت داشته باشید. ممکن است آسیب ببینید اما در نهایت می‌توانید سلامت خود را حفظ کنید و موفق شوید.
 19. » سرویس: ورزشي - علم ورزش کد خبر: 94062012567 جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۷ دویدن و پیاده‌روی بهترین راه‌های سوزاندن کالری هستند. با این حال اگر مکان و زمان کافی برای این گونه ورزش‌ها ندارید می‌توانید از راه‌های دیگری کالری‌سوزی داشته باشید. به گزارش ایسنا، بسیاری از افراد هستند که از ورزش کردن شکایت می‌کنند و جملاتی از قبیل "زانویم درد می‌گیرد"، "ورزش حوصله‌ام را سر می‌برد"، "نتیجه‌ای از ورزش نمی‌گیرم" از این افراد شنیده می‌شود. با این حال راه‌هایی برای ورزش کردن و بالا بردن ضربان قلب وجود دارد که آسان‌تر هستند و نیازی به دویدن در آن‌ها نیست. 1- به جای اینکه بدوید می‌توانید حرکات ورزشی زیر را به ترتیب انجام دهید. این کار ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد. ابتدا 10 بار اسکات، 10 بار دراز نشست، 10 بار شنای سوئدی بروید. می‌توانید این سیکل را به مدت 4 دقیقه انجام دهید. سپس به مدت یک دقیقه طناب بزنید. این کار باعث فعالیت قلبی – عروقی شما می‌شود. 2- طناب زدن، دمبل و ورزش‌هایی که از وزن بدن در آن‌ها استفاده می‌شود را با هم ترکیب کنید. در این روش 10 بار دمبل بزنید. به طوری که در حالت اسکات قرار بگیرید دمبل‌ها را در حالی که آرنج‌ها خم هستند در دست نگه دارید. با صاف کردن پاها دست‌ها را به صورت کشیده بالای سر ببرید. سپس 20 بار شنای سوئدی بروید. 30 بار حرکت دراز و نشست انجام دهید و 4 بار حرکت لانژ را انجام دهید. سپس 50 بار طناب بزنید. 3- می‌توانید از توپ پزشکی برای ورزش کردن استفاده کنید. در حالی که توپ را بالای سر نگه داشته‌اید، 10 بار بر روی هر پا حرکت لانژ انجام دهید. سپس توپ را در قسمت سینه نگه دارید، حرکت اسکات انجام دهید دوباره پاها را صاف کنید و توپ را بالای سر ببرید. این کار را 15 بار انجام دهید. 20 بار با نگه داشتن توپ در ناحیه سینه دراز و نشست انجام دهید. 4- دمبل‌های خود را سنگین‌تر کنید تا بیشتر خود را به چالش بکشید. به مدت 24 دقیقه هرچقدر که می‌توانید فعالیت‌های زیر را انجام دهید. راند1: با دست‌های کشیده در حالت شنای سوئدی قرار بگیرید. در هر کدام از دست‌ها یک وزنه نگه دارید به ترتیب دست‌ها را خم کنید و کنار کمر نگه دارید. این حرکت را دوبار انجام دهید. سپس در حالت اسکات قرار بگیرید در دست‌ها وزنه نگه دارید بالا بیاید و دست‌ها را کشیده به سمت بالا ببرید، این حرکت را نیز دوبار انجام دهید. سپس 2 بار حرکت لانژ با وزنه و دوبار حرکت دراز و نشست با وزنه انجام دهید. در راند دوم تعداد حرکت‌ها را به 4 و در راند سوم تعداد حرکت‌ها را به 6 بار ارتقا دهید. 5- حرکات زیر را تا 15 دقیقه انجام دهید: 15 شنای سوئدی. 15 اسکات، 15 بار حرکت کوهنوردان. بدین شکل که در حالت شنای سوئدی قرار می‌گیرد و کف دست‌ها را روی زمین قرار می‌دهید. دست‌ها باید کشیده باشند. هر کدام از پاها را به ترتیب بالا برده و پایین بیاورید. 6- می‌توانید با کمک وزنه‌های کتل بال نیز تمرین کنید. زانوها را خم کنید با دو دست وزنه کتل بال را نگه دارید. با صاف کردن پاها کتل بال را نیز با دست‌های کشیده بالا بیاورید و دوباره با خم کردن پاها وزنه را با دست‌ها پایین بیاورید. وزنه بعد از شتاب گرفتن می‌تواند در میان پاها به سمت عقب برده شود. این کار را 100 بار انجام دهید. سپس 10 بار حرکت اسکات را با کتل بال انجام دهید. در حرکت بعد پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید و وزنه کتل بال را بالای سر ببرید و پایین بیاورید. 10 بار این کار را انجام دهید. 7- حرکت روئینگ، حرکتی است که هم فعالیت قدرتی و هم فعالیت قلبی – عروقی محسوب می‌شود. این حرکت شبیه به حرکت قایقرانان است. در هر دقیقه 20 تا 22 بار این حرکت را انجام دهید. هر 30 ثانیه یک بار سرعت حرکت را افزایش دهید و آن را به 24 بار در یک دقیقه و 26 بار در یک دقیقه افزایش دهید تا 30 بار حرکت در دقیقه پیش بروید. بعد از اینکه سرعت حرکت را تا این اندازه افزایش دادید. کم کم سرعت را کاهش دهید. 8- ورزش‌های کوتاه مدت و شدید نیز مناسب هستند. می‌توانید حرکاتی همچون شنای سوئدی، پرش و غیره را به صورت کوتاه مدت و شدید انجام دهید و بین فواصل دوره‌های ورزشی چند ثانیه استراحت کنید. 9- حرکات ورزشی مربوط به شنا برای سوزاندن کالری بسیار مناسب هستند. انجام حرکات ورزشی مربوط به شنا تنها به مدت 30 ثانیه می‌تواند باعث سوزاندن 400 کالری شود. در هر کدام از این حرکات می‌توانید روی یکی از عضلات کار کنید. برای گرم کردن بدن 270 متر شنای کرال سینه، 90 متر پا زدن یا 180 متر کرال سینه و 45 متر پا زدن انجام دهید. برای انجام تمرین شنا 25 متر پا بزنید، 50 متر کرال سینه انجام دهید و دوباره 25 متر پا بزنید. این کار را 10 بار انجام دهید و دوباره 50 متر به آرامی شنا کنید. می‌توانید 10 بار طول استخر را بدون نفس گرفتن شنا کنید. برای خنک کردن بدن 90 متر با شدت کم کرال پشت بروید. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه میزان کالری سوزی را افزایش دهید، ورزش کردن با یک همراه است. این کار باعث افزایش انگیزه می‌شود.
 20. [h=2][/h] امروزه هک شبکه Wi-Fi به یکی از ساده ترین روش ها برای هکرها تبدیل شده که بسیاری از افراد نگران این قضیه هستند.اما نگران نباشید! وب‌سایت برسام: امروزه هک شبکه Wi-Fi به یکی از ساده ترین روش ها برای هکرها تبدیل شده که بسیاری از افراد نگران این قضیه هستند.اما نگران نباشید! در این نوشته ترفند های مفیدی را به شما آموزش خواهیم داد که به راحتی میتوانید مانع از هک شدن شبکه Wi-Fi شخصی خود شوید. ۱-استفاده از WPA بسیاری از افراد برای محافظت شبکه Wi-Fi خود از کد WPE استفاده میکنند.ولی امروزه هکرها میتوانند وایرلس های دارای اینگونه پسوورد(WPE) را در مدت بسیار کوتاهی و به راحتی هک کنند!پس برای محافظت بیشتر وایرلس خود حتما از پسوورد WPA استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از پسوورد WPA باید WPS خود در تنظیمات مودم را در حالت Disable قرار دهید.این روش مهمترین و ساده ترین راه برای محفوظ ماندن از هکرها میباشد! ۲-از یک پسوورد WPA قوی و امن استفاده کنید همیشه مطمئن شوید پسووردی که انتخاب کرده اید طولانی و تصادفی باشد تا براحتی توسط هکرها شکسته نشود.برای تست کردن اینکه پسوورد انتخابی شما چقد قوی و ایمن است میتوانید از سایت جالب www.cloudcracker.com استفاده کنید! در این سایت یکسری اطلاعات (غیر از پسوورد) از شما خواسته میشود.سپس سایت شروع به پیدا کردن پسوورد شما با استفاده از اطلاعات میکند(دقیقا همان روش مورد استفاده هکرها برای پیدا کردن پسوورد!!) .اگر سروس موفق به پیدا کردن پسوورد شما نشد,به این معنی است که شما از یک پسوورد با ضریب امنیتی بالا استفاده کرده اید و اگر موفق به پیدا کردن پسوورد شما شد,به این معنی است که پسوورد شما ایمن نمیباشد و شما راهی جز تغییر پسوورد ندارید! ۳-نام Wireless خود را پنهان کنید! اکثر افراد بعد از خریداری یک سیستم wireless اقدام به تغییر نام آن میکنند. بسیاری از افراد ازحالت Broadcasted برای نامگذاری شبکه خود استفاده میکنند(حتی حالت پیش فرض شرکت سازنده برای نامگذاری حالت Broadcasted است).این حالت سبب میشود افراد به راحتی شبکه شما را شناسایی و ازآن استفاده کنند.ولی حالت Service set identifier یا SSID میتواند در وضعیت Hidden قرار بگیرد.بگونه ای که کسی جز شما نتواند نام شبکه را پیدا کند و این امر کمک زیادی به محفوظ ماندن وایرلس شما میکند. با کمک راه های فوق به راحتی میتوانید از نفوذ هکرها به شبکه خود جلوگیری کنید. همچنین توجه داشته باشید همیشه وضعیت firewall سیستم خود را on قرار دهید.
 21. [h=2][/h] zoomit.ir - بدون شک تابحال با مشکلات زیادی هنگام استفاده از مرورگرهای مختلف مواجه شده‌اید؛ از تنظیمات داخلی مرورگر و وارد شدن تروجان‌ها گرفته تا از دست دادن اطلاعت با ارزشی که زمان زیادی صرف به‌دست آوردن آن کرده‌اید. در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید تا راه‌های جلوگیری از چنین مشکلاتی را بررسی کنیم. تنظیمات مرورگرها بخش بسیار حساسی از آنهاست؛ صحیح استفاده نکردن از آنها می‌تواند به قیمت از دست‌رفتن بسیاری از اطلاعات شما تمام شود. اهمیت ندادن به مواردی که در ادامه‌ بیان شده است می‌تواند مرورگر شما را با مشکلات زیادی مواجه کند. این مشکلات صرفا به دلیل اهمیت ندادن کاربران به آنها به وجود می‌آید؛ بر همین اساس توجه کردن به راه‌کارهای زیر می‌تواند مرورگر شما را از این مشکلات دور نگاه دارد. ۱. بکاپ نگرفتن از تنظیمات و داده‌های مرورگر backupکار از محکم کاری عیب نمی‌کند. از کار افتادن مرورگر یا وارد شدن تروجان‌ها به آن غیرقابل پیش‌بینی است. این‌ها می‌توانند صدمات جبران ناپذیری را به مرورگر شما وارد کنند؛ به گونه‌ای که هیچ ‌وقت شانس دست یافتن دوباره به اطلاعات از دست رفته را نخواهید یافت. اگرچه نصب دوباره می‌تواند جانی تازه به مرورگر ببخشد و باعث اجرای دوباره آن شود، اما دیگر از همه‌ی تنظیماتی که زمان زیادی صرف شخصی‌سازی آن کرده‌اید خبری نیست. سعی کنید قدم احتیاط را جلوتر از همه بردارید و همیشه خودتان را برای چنین احتمالی آماده کنید. استفاده از همگام‌سازی یکی از این گام‌های احتیاطی است؛ از Bookmarkهای مورد علاقه تا تنظیمات شخصی و اکستنشن‌ها را می‌توانید همگام‌سازی کنید. پس از آن، حتی اگر مجبور به بازنصب مرورگر شدید فقط کافی است با مرورگر وارد اکانت خود شوید. بعد از آن خواهید دید که همه‌ی تنظیمات همانند قبل برگشته‌اند. علاوه بر این‌ها، با همگام‌سازی می‌توانید به همه‌ی تنظیمات و Bookmarkها در هر مکان و زمانی و بر روی همه‌ی دستگاه‌های هوشمندتان دسترسی داشته باشید. برای فعال‌سازی در مرورگر کروم از مسیر Settings > Sign in Sign inو در فایرفاکس از طریق Options > Sync همگام سازی در فایرفاکس به آن دسترسی خواهید یافت. همچنین در هر دوی این مرورگرها می‌توانید انتخاب کنید که از کدام یک از اطلاعات‌تان (Bookmarkها، extensionها، تاریخچه و ...) پشتیبان گرفته شود. ۲.خارج شدن از مرورگر بدون محافظت به اشتراک گذاشتن دستکاپ با شخصی دیگر، و یا اجازه دادن به آنها برای استفاده از مرورگرتان می‌تواند ریسک دسترسی به اطلاعات و تنظیمات شخصی شما را به همراه داشته باشد. به صورت عمد یا غیرعمد، شخص مزبور می‌تواند همه‌ی داده‌های شخصی شما را حذف کند که در این صورت دستیابی دوباره به آنها، مخصوصا زمانی که به اینترنت متصل باشید می‌تواند غیرممکن باشد. به دلیل اینکه در چنین شرایطی هر تغییری که بر روی مرورگر شما اعمال شود به صورت خودکار از طریق اکانت‌تان همگام‌سازی می‌شود. بنابراین همیشه داشتن یک پسورد احساس می‌شود. در ادامه‌ی مطلب به بررسی چند روش برای ممانعت از وقوع چنین احتمالی می‌پردازیم: رمزگذاری از آنجا که قفل درونی مرورگر کروم دیگر در دسترس نیست، کاربران کروم می‌توانند از برخی اکستنشن‌ها از جمله LockPW استفاده کنند. اما در فایرفاکس برای فعال‌سازی به مسیر Options > Security > Passwords بروید. رمزگذاریدر این مسیر شما نیاز به وارد کردن یک رمز اصلی (Master password) دارید. توصیه می‌شود این پسورد را همیشه به خاطر داشته باشید. زیرا پس از ذخیره‌ی پسورد، هر زمانی که بخواهید از فایرفاکس استفاده کنید نیاز به وارد کردن آن خواهید داشت. فعال‌سازی Guest Browsing پس از فعال‌سازی این ویژگی، هر زمانی که کامپیوتر‌تان را با شخصی دیگر به اشتراک بگذارید، آنها نمی‌توانند به داده‌ها و تنظیمات شخصی شما دسترسی داشته باشند. در مرورگر کروم برای فعال‌سازی این ویژگی به مسیر Settings > people بروید. Guest Browsing در مرورگر فایرفاکس این ویژگی فقط برای نسخه‌ی اندرویدی آن در دسترس قرار دارد. در نسخه‌ی رومیزی شما نیاز به ساختن یک Guest Browsing دارید. ۳. همگام‌سازی بدون برنامه‌ریزی مرورگرها معمولا گزینه‌هایی برای ذخیره کردن داده‌های شما همچون پسورد‌ها و Bookmarkها دارند. هنگامی که شما از chrome sync و برخی extensionها از جمله xmark، که کاری مشابه chrome sync برای همگام‌سازی داده‌های شما بر روی اینترنت باهم استفاده می‌کنید، در نهایت با حجم انبوهی از اطلاعات تکراری مواجه خواهید شد. این مشکل به این علت است که افزونه‌ی xmark، راه همگام‌سازی کروم را بسته و bookmarkهای تکراری بی‌شماری را ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل به مسیر Settings > Sign in > advanced setting بروید. همگام سازیدر منوی ظاهر شده، گزینه‌هایی را که می‌خواهید همگام‌سازی شوند انتخاب کنید. سپس تیک Bookmark را بردارید. حال Bookmarkهای شما فقط از طریق افزونه‌ی xmark همگام‌سازی می‌شوند. در فایرفاکس نیز می‌توانید همین تغییرات را از مسیر Options>Sync اعمال کنید. ۴. بازگردانی تنظیمات بازگرداندن تنظیمات مرورگر به حالت پیش فرض، یک راه سریع برای عقب‌گرد هر تغییری که بر روی مرورگر اعمال کرده‌اید است. همچین این روش می‌تواند بسیاری از مشکلات ناشی از خوب عمل نکردن پلاگین‌ها را حل کند. اما متاسفانه این کار حتی بر روی تنظیماتی که می‌خواهید حفظ شوند تاثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از این روش به عنوان آخرین راه چاره استفاده کنید. اگر واقعا می‌خواهید همه چیز را ریست کنید، می‌توانید به این صورت عمل کنید: در کروم به مسیر Settings > advanced setting > reset settings بروید و سپس روی reset settings کلیک کنید تا همه چیز به تنظیمات اصلی بازگردد. در فایرفاکس این ویژگی در سربرگ Help قرار دارد. به مسیر Help > Troubleshooting Information > refresh Firefox بروید و refresh Firefox را انتخاب کنید تا تنظیمات بازگردانده شوند. عملکرد Reset Settings در بین مرورگرها و همچین در بین ورژن‌های مختلف یک مرورگر ممکن است متفاوت باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد reset به دست آورید بخش Help مرورگر‌تان را مطالعه کنید. ۵. محافظت از مرورگر نوسازی دوباره مرورگر از ابتدا، کاری ناراحت‌کننده است؛ با این حال در اکثر موارد می‌توانید از آن اجتناب کنید. همیشه احتیاط برای از دست رفتن اطلاعات‌تان را در اولویت قرار دهید و آن را از دسترسی دیگر کاربران به دور نگه دارید. بعد از آن دیگر نگرانی بابت از دست دادن اطلاعات و تنظیمات شخصی تان نخواهید داشت. اگر احساس کردید که چیزی اشتباه است، مرورگر‌تان را به بهترین حالت restore کنید و خیالتان را از این بابت راحت کنید.
 22. تابناک: مدتی است یک قابلیت جدید به پیام رسان محبوب تلگرام اضافه شده و بسیاری از کاربران از این قابلیت استفاده می کنند؛ قابلیتی به نام Bot یا ربات های تلگرام؛ هرچند این ربات های جذاب چندی است مهمان تلگرام شده اند، شایعاتی در این باره مطرح است که این ربات ها جاسوسی هم می کنند! ربات های تلگرام البته از زمان راه اندازی این پیام رسان وجود داشته اند، ولی تغییری که به تازگی روی داده، اینکه تلگرام اقدام به تولید و انتشار پلتفرمی کرده که سایر طراحان نرم افزار را قادر می سازد، اقدام به ساخت ربات مخصوص به خود برای تلگرام کنند. چندی است، در میان کاربران ایرانی و در خود شبکه تلگرام پیام هایی منتشر شده و می شود، مبنی بر اینکه ربات های تلگرام جاسوس بوده یا قابلیت جاسوسی دارند و بر همین اساس توصیه می شود این ربات ها را از گروه ها بیرون کرده و یا از گروه هایی که رباتی در آنها هست خارج شوید. اکنون پرسش اساسی اینجاست که این شایعات تا چه حد درست است و آیا ربات های تلگرام قابلیت جاسوسی از کاربران را دارند یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش، باید دقیق ربات های تلگرام را بررسی کرده و از کاربرد و نحوه کارکرد آنها آگاه بود. بات ها یا ربات ها چه هستند؟ به شکل ساده باید گفت، ربات ها حساب های کاربری تلگرام هستند که از طریق نرم افزار و خودکار عمل می کنند. هر ربات یک کاربر تلگرام است که برای منظور خاصی طراحی می شود و عمل می کند. این ربات ها دارای سطحی از هوش مصنوعی نیز هستند ک به واسطه آن عملیات خود را انجام می دهند. آنها قادر به هر کاری از جمله آموزش، پخش موسیقی، جستجو، برقراری ارتباط و حتی ارسال دستور به IoT یا اینترنت اشیا هستند؛ کارهای ساده ای که ربات های پیچیده میتوانند کارهای بیشتری از جمله ساخت بازی های یک یا چند نفره، ایجاد سرویس های اجتماعی، ایجاد ابزارهای جانبی و برقراری ارتباط با سرویس های دیگر را انجام دهند. اگر از دید فنی به ربات ها نگاه کنیم، ربات ها کاربران ویژه تلگرام هستند که از طریق پلتفرمی با نام bot API و از مسیر درخواست های ارسالی از پروتکل HTTPS پیام ها را ترتیب اثر می دهند. ساز و کار ربات ها چگونه است؟ ربات های تلگرام حساب های کاربری هستند که نیازی به شماره تلفن برای عملکرد ندارند. این ربات ها کدهایی هستند که از طریق یک اینترفیس یا واسط کاربری بر روی سرور اجرا می شوند. نحوه عمل این ربات ها به کلی از چشم کاربر پنهان است و تلگرام آن را بر روی پروتکل رمزنگاری شده MTProto خود مدیریت می کند. به این شکل که سرور واسطه یا میانجی تلگرام تمامی ارتباطات رمزنگاری شده را از طریق اینترفیس یا واسط کاربری مبتنی بر HTTPS کنترل میکند که این همان Bot API است. برای فهم این مکانیزم کمی اطلاعات فنی و جزئی از نحوه مدیریت ارتباطات در تلگرام و پروتکل ابداعی آن لازم است؛ اما به شکل خلاصه و فارغ از هر جنبه فنی، می توان گفت که ربات های تلگرام کدهایی هستند که از طریق یک پروتکل امن متصل به یک سرور واسطه عمل می کنند. ربات ها حافظه محدودی در Cloud دارند؛ به این معنا که پیام های قدیمی بعد از آنکه به کلی پردازش شدند، از سرور اصلی حذف می شوند. نکته دیگر در مورد ربات ها این است، زمانی که آنها را به یک گروه اضافه می کنید، همه پیام های گروه را دریافت نمی کنند، مگر آنکه از قواعد Privacy Mode تخطی کرده باشند. ربات ها و قانونی به نام Privacy Mode یکی از مهمترین کارهای ربات ها این است که به گروه های مختلف اضافه می شوند و در بین ارتباطات انسانی وظیفه اصلی خود از جمله خبر رسانی، جستجو و مانند آن را انجام می دهند. زمانی که یک ربات را به یک گروه اضافه می کنید، این سؤال همیشه در ذهن شما وجود دارد که از کجا مطمئن باشم این ربات اطلاعات من را نیم دزدد؟ این همان پرسشی است که منجر به پیدا شدن شایعه اخیر در مورد جاسوسی ربات ها در تلگرام شده است. پاسخ این سوال در مکانیزم Privacy Mode است؛ رباتی که در حالت Privacy کدنویسی و اجرا شده است، همه پیام های گروه را دریافت نخواهد کرد بلکه پیام هایی را دریافت می کند که ویژگی های زیر را داشته باشند: همه پیام هایی که با یک اسلش – "/” – شروع شوند. همه پیام هایی که نام ربات از طریق کاراکتر @ در آن آمده باشد. پیام هایی که در جواب پیام های ربات Reply شده باشد. این مکانیزم به طراحان ربات کمک می کند از میلیون ها پردازش اضافی جلوگیری کنند. این مکانیزم به شکل پیش فرض فعال است اما می تواند غیر فعال شود. در این حالت ربات همه پیام های رد و بدل شده را رصد می کند تا دستورهای احتمالی را از بین آنها بیرون کشیده و پردازش کند. وضعیت امنیتی ربات ها در یک کلام اما حتی اگر مکانیزم Privacy Mode نیز غیر فعال شده باشد، خواندن همه پیام ها به وسیله ربات به معنی جاسوسی نیست. در واقع حتی در این حالت، ربات از همه پیام های شما سر درنمی آورد و تنها پیام هایی که برای ربات تعریف شده و معنی دار باشد، پردازش می شوند. در نتیجه حتی خارج از Privacy Mode نیز یک ربات توان جاسوسی چندانی به خودی خود ندارد. مسأله بعدی اینکه ربات می تواند پیام های خصوصی را جمع آوری کرده و عملا در اختیار طراح گذارد. این موضوع نیز منتفی است. به چند دلیل؛ دلیل اول همان موردی است که در مورد محدودیت حافظه ربات ها ذکر شد. تمامی پیام هایی که پردازش شوند، بعد از مدتی از حافظه Cloud در سرور پاک خواهند شد و تلگرام این گونه ادعا می کند که این پیام ها هرگز در سرور نمی ماند. دلیل دوم آنکه عملا حتی در صورت جمع آوری اطلاعاتی نظیر پیام ها و شماره تلفن ها، طراح ربات دسترسی مستقیم به آنها ندارد و همه این اطلاعات از طریق پروتکل رمزنگاری شده تلگرام به سرور واسطه منتقل و در آنجا پردازش و ذخیره می شوند. یک نکته نهایی در مورد تلگرام شاید این همه خیال شما را از بابت ربات ها راحت کند و شایعه جاسوسی ربات ها را پایان دهد؛ اما در پایان بگذارید نکته ای را در رابطه با امنیت نرم افزار تلگرام به شکل کلی با شما در میان بگذاریم. گفته می شود تلگرام یکی از امن ترین نرم افزارهای پیام رسان است و طراحان روسی آن برای هک این نرم افزار جایزه ای ۳۰۰ هزار دلاری تعیین کرده اند. این موضوع تا حد زیادی صحت دارد و نرم افزار پیام رسان تلگرام مکانیزم های امنیتی خوبی در چنته دارد. اما امنیت این نرم افزار نیز صد در صد نیست و حملات از نوع Man In the Middle قادر به کشف رمز و سرقت تمامی ارتباطات تلگرام خواهد بود. نحوه آسیب پذیری تلگرام ضمن آنکه رمزنگاری End To End تنها در حالت Secure Chat وجود دارد و پیام رسانی در حالت عادی به شکل پیش فرض این قابلیت را ندارد. در واقع تلگرام در حالت عادی تفاوت زیادی با یک نرم افزار پیام رسان معمولی ندارد مگر آنکه از قابلیت Secure Chat آن بهره گرفته شود. توصیه آخر اینکه هیچ گاه از امنیت خود در فضای اینترنت و ارتباطات به شکل صد در صد مطمئن نباشید.
 23. YAGHOT SEFID

  شعـری بـرای تـو...

  اگر پاییز نبود ! هیچ اتفاقِ شاعرانه ای نمی افتاد نه موسیقیِ باد بود نه سَمفونیِ کلاغ ها نه رقصِ برگ ... و من هیچ بهانه ای برایِ بوسیدنِ تو در این شعر نداشتم ...
 24. هفته نامه عصر ارتباط: استفاده از موتورهای جستجو بهترین وسیله در رسیدن به محتوای مورد نظر خود در انبوه اطلاعات موجود در اینترنت است. کلمه یا عبارت مد نظر خود را در کادر مخصوص وارد کرده و موتور جستجو به سرعت و با کاوش در سایت ها، لینک های مرتبط را نمایش می دهند. حالا باید تک تک لینک های پیدا شده را بررسی کنید و بهترین گزینه را بیابید. پیدا کردن لیک درست، دردسری بزرگ محسوب می شود؛ چیزی که ممکن است ساعت ها از وقت شما را به خود اختصاص دهد اما کاربرد موتورهای جستجو تنها در کندوکاو سایت ها و یافتن لینک های مرتبط خلاصه نمی شود و بیشتر آنها معمولا از ترفندهایی بهره می برند که با استفاده از آن می توان خیلی سریع تر و بدون مراجعه به سایت های ثانویه به پاسخ برخی از پرسش ها دست پیدا کرد. برای نمونه در گوگل با افزودن یک Define بیش از هر کلمه ای می توان به توضیح مختصری در مورد آن کلمه از جمله معنی و کاربردش دست پیدا کرد. با جستجو به دنبال نام یک کتاب یا فیلم سینمایی نیز گوگل به شکل خودکار توضیحاتی در ارتباط با گزینه مد نظر در ستون سمت راست صفحه ارائه خواهد داد. اما موتورهای جستجویی هم وجود دارند که بدون استفاده از سایت ها و منابع ثانویه به عنوان یک منبع کامل برای رسیدن به پاسخ بیشتر پرسش های عمومی یا حتی تخصصی عمل می کنند و به سرعت به پرسش های متداول شما پاسخ می دهند. سایت WolframAlpha.com یکی از همین موتورهای جستجو با کارایی های شگفت انگیز است که برای هر چه بیشتر آشنا شدن با این سایت مفید در ادامه به هشت نمونه از استفاده های آن اشاره خواهیم کرد. با این توضیح که با مراجعه به صفحه اصلی سایت توضیح کاملی از امکانات آن ارائه داده می شود تا مشکلی در استفاده از ابزارهای مفید WolframAlpha نداشته باشید. مقایسه دو گزینه مد نظر خود را با قرار دادن کلمه VS در میان آنها در سایت جستجو کنید تا مقایسه کاملی از دو گزینه انتخابی نمایش داده شود. برای نمونه کافی است نام شرکت بنز و فراری را به ترتیب Benz vs Ferrari جستجو کنید تا مقایسه کامل دو غول صنعت اتومبیل سازی اعم از وضعیت اقتصادی، میزان تولید و حتی فناوری مورد استفاده آنها نمایش داده شود. از این امکان می توان در مقایسه انواع گزینه ها از سایت ها گرفته تا سخت افزارهای کامپیوتری و حتی شهرها استفاده کرد. اطلاعات مرتبط با مواد غذایی نام یک ماده غذایی را وارد کنید و سایت، اطلاعات مربوط به آن را نمایش خواهد داد. می توان همزمان نام چند ماده غذایی را وارد کرد تا ضمن نمایش اطلاعات، مقایسه ای از میزان انرژی و مواد مغذی آنها ارائه شود. پاسخ به پرسش های ریاضی سایت WolframAlpha گزینه ای مناسب برای حل مسائل ریاضی پیچیده است؛ مسائلی که بیشتر ماشین حساب ها از حل آن بازمی مانند. می خواهید فاکتور عبارت 12^4X+58X+4^19X-5^2X را به دست بیاورید. با افزودن کلمه Factor به ابتدای عبارت در ظرف چند ثانیه به پاسخ پرسش خود دست پیدا خواهید کرد. یافتن مکان با تایپ Where Am I جرییات کاملی از مکان حال حاضر شما نمایش داده می شود؛ ضمن اینکه با وارد کردن آدرس IP می توان از مکان آدرس های IP مختلف باخبر شد. این نمایش به صورت توضیحات کامل و علامت گذاری روی نقشه خواهد بود تا کاملا از جزییات مکان مطلع شوید. جستجو در تقویم با استفاده از امکان جستجو در تقویم می توان به تعداد روزهای باقی مانده تا یک تاریخ یا واقعه خاص دست پیدا کرد. تنها کافی است عبارت Days Until را پیش از روز مد نظر خود وارد کنید تا تعداد روزهای باقی مانده تا تاریخ مورد نظر نمایش داده شود. ساخت کلمه عبور امن یکی از مشکلات همه ما به دست آوردن یک کلمه عبور مناسب و امن برای حفاظت از انواع حساب های کاربری نظیر پست الکترونیکی است که به لطف WolframAlpha دیگر مشکلای در این زمینه نخواهید داشت. برای به دست آوردن یک کلمه عبور هشت رقمی امن کافی است از عبارت 8 Character Password استفاده کنید تا سایت یک کلمه عبور مناسب در اختیارتان قرار دهد. میزان محبوبیت یک نام قصد دارید از میزان محبوبیت نام خود و تعداد افراد همنام با خودتان باخبر شوید؛ تنها کافی است نام خود را در سایت جستجو کنید تا آماری از اطلاعات مربوط به نام خود به صورت عددی و نموداری مشاهده کنید. تناسب اندام عبارت Bodpy Mass Index را در کادر مخصوص جستجو تایپ کنید تا فرم مخصوص محاسبه تناسب اندام نمایش داده شود. در فرم باز شده با ورود وزن و اندازه خود، سایت به شما خواهد گفت که از تناسب اندام مناسب برخوردارید یا خیر.
 25. به به عرض تبریک مخصوص خدمت مدیریت و همه خوبان پرتلاش تالار امید که سال های سال به خوبی و خوشی با هم و در کنار هم فعال باشین :icon_gol:
×
×
 • جدید...