رفتن به مطلب

گابور

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 90
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام

با خانوم hhamidy در مورد این موضوع یه خورده صحبت کردیم، یه خلاصه ای از بحث های خودمون رو اینجا میذارم.

اول ایشون یه لینکی پیدا کرده بودن برای استراخ ویژگی به کمک فیلتر Gabor، منم از روی همون لینک بیشتر توضیح میدم.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک ویکی پدیا رو هم میذارم:

خب اول اینکه فیلتر gabor ماهیتی مختلط داره، یعنی مقادیرمون هم قسمت حقیقی دارن و هم قسمت موهومی (یا اندازه و زاویه). دو تا پارامتر اصلی داریم فرکانس (به جای فرکانس طول موج هم می تونیم در نظر بگیریم) پارامتر اولمون هست، پارامتر بعدی هم زاویه یا جهت فیلترمون هست. با تغییر این دو پارامتر فیلترمون هم شکلش عوض میشه. ادامه رو از مثال لینک اول توضیح میدم، اینجا اومده یه تصویر ورودی در نظر گرفته:

22g9buky4z1uwtddtbmy.png

بعد هم اومده فیلتر گابور در 5 اندازه و 8 جهت مختلف حساب کرده، مجموعا 40 تا فیلتر میشن، اینا رو اومده نمایش داده:

vl5q0r923qpiit2a4br3.png

اینجا اومده 40 تصویر متناظر با هر فیلتر رو نشون داده، همینطور که اولش گفتم مقادیرمون حقیقی نیستن و قسمت موهومی هم دارن، احتمالا این تصویری که اینجا گذاشته تصویر قسمت حقیقی فیلتر هامون هست. در ادامه میاد تصویر اصلیمون رو با هر کدوم از 40 تا فیلتر مورد نظرمون کانوالو می کنه. نتیجه 40 تا تصویر با مقادیر مختلط میشن، که اومده بعدش نشون میده:

5ih22l6kf8pin2ci6jd5.png

احتمالا اینجا هم اومده قسمت حقیقی تصاویر خروجی رو نمایش داده. حالا به مرحله ی استخراج ویژگی می رسیم، همه ی مقادیر این تصاویر رو که نمی تونیم نگه داریم، تعداد مقادیرمون 40 برابر تصویر اصلی هست، علاوه بر این مختلط هم هستن. یه سری ویژگی هایی مثل انرژی محلی (Local Energy) یا میانگین دامنه رو در نظر می گیریم، از هر کدوم از تصاویر خروجی مون این ویژگی ها رو حساب می کنیم:

Local Energy = summing up the squared value of each matrix value from a response matrix

Mean Amplitude = sum of absolute values of each matrix value from a response matrix

برای انرژی محلی باید کل مقادیر هر تصویر رو به توان 2 برسونیم، با هم جمع کنیم، برای هر تصویر یه مقدار داریم، در نهایت میشه 40 تا، برای میانگین دامنه هم به همین صورت، 40 تا ویژگی هم برای میانگین دامنه حساب می کنیم، این 40 تا رو هم کنار 40 تای قبلی قرار میدیم، تا اینجا واسه هر تصویر 80 تا ویژگی داریم، یعنی یه بردار 1 در 80. به همین شکل می تونیم ویژگی های دیگه ای رو هم حساب کنیم، کنار این 80 تا ویژگی استفاده کنیم.

:a030:

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
سلام

ممنون از توضیحات عالی.

یه سوال؟ چطور به این نتیجه رسیده که از 5 زاویه و 8 جهت استفاده بشه؟

سلام

دلیلش رو توضیح نداده، ولی خب اگه می خواست کل ماتریس های خروجی رو نگه داره باید از تعداد کمتری استفاده می کرد، اینجا اومده از هر کدوم چند تا ویژگی استخراج کرده، شاید واسه همین تعداد رو زیاد در نظر گرفته.

خانوم hhamidy فکر کنم بهتر بتونن توضیح بدن.

لینک به دیدگاه
سلام

دلیلش رو توضیح نداده، ولی خب اگه می خواست کل ماتریس های خروجی رو نگه داره باید از تعداد کمتری استفاده می کرد، اینجا اومده از هر کدوم چند تا ویژگی استخراج کرده، شاید واسه همین تعداد رو زیاد در نظر گرفته.

خانوم hhamidy فکر کنم بهتر بتونن توضیح بدن.

ممنون:icon_gol:

تو یه مقاله ای که از 12 تا فیلتر گابور استفاده کرده بود خوندم که نوشته بود با استفاده از 3 زاویه و 4 جهت می توان نمایش کاملی از تصویر فراهم کرد. میخواستم بدونم چطور؟

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

نمونه ای از مقالاتی که در آن ها از فیلتر گابور و موجک گابور جهت استخراج ویژگی استفاده شده است:

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

سلام

می خواستم بدونم در اینجافقط وفقط از فیلترگابور استفاده شده که تصویر ماشین به 40تا تصویر درآورده یا چیکاراکرده چون من هرکار می کنم این 40تا تصویردرنمیاد ممنون میشم راهنماییم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواهشازود جواب بدین

لینک به دیدگاه
سلام

می خواستم بدونم در اینجافقط وفقط از فیلترگابور استفاده شده که تصویر ماشین به 40تا تصویر درآورده یا چیکاراکرده چون من هرکار می کنم این 40تا تصویردرنمیاد ممنون میشم راهنماییم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خواهشازود جواب بدین

سلام دوست عزیز

ببخشید یه خورده دیر شد، توی این تاپیک کدهای گابور فیلتر گذاشته شده:

[h=3]دانلود: کدهای آماده فیلتر گابور (Gabor Filter) برای استخراج ویژگی در پردازش تصویر[/h]

لینک به دیدگاه
من همون کد قبلا پیاده کردم ولی خروجی مقاله ام درنیومد.میشه کامل بگید چیکار باید انجام بدهم؟

خب شاید درست پیاده سازی نکرده باشین، توی اون تاپیک کدهای زیادی هست، یکی از اون اولیاش که مناسب تره رو انتخاب کنن، توضیحات هر کدوم هم قرار داده شده.

لینک به دیدگاه

من فقط یک کد دیدم ..منظورتون کدوم کد هاست.فرمول هایی هم که گذاشتین ازاون فرمول ها چهجوری استفاده کنم؟؟خواهشا دقیق وکامل توضیح بدین

لینک به دیدگاه
من فقط یک کد دیدم ..منظورتون کدوم کد هاست.فرمول هایی هم که گذاشتین ازاون فرمول ها چهجوری استفاده کنم؟؟خواهشا دقیق وکامل توضیح بدین

ببینین سما خانوم، توی اون لینکی که گذاشتم توی پست اولش یه خورده توضیح در مورد گابور فیلتر توضیح دادم و کدی که روی ویکی پدیا هست رو هم گذاشتم، تا اینجا درست؟ توی پست های بعدی، هر پست یه کد متلب در مورد گابور فیلتر قرار داره، به صورت فایل zip پیوست شده، بیشترشون هم عکس خروجیشون هم گذاشته شده، توضیحات انگلیسی کدها هم که هست، می تونین ببینین هر کدوم چیکار می کنن. فایل ها هم بر اساس تعداد دانلودشون آورده شدن، یعنی کدهای چند تا پست اول بیشتر استفاده میشن.

لینک به دیدگاه
میشه دقیق وکامل کدها رو در اختیارم بگذارید.و راهنمایی کنید که از فرمول ها چهجوری استفاده کنم؟

نگاه کنین، مثلا این میشه پست دوم:

اینم لینک فایل، انتهای پست قرار داره:

Gabor (www.noandishaan.com).zip

بقیه پست ها هم مشابه همین:a030:

لینک به دیدگاه
خب منم این کد چهجوری رو تصویر پیاده کنم .اونطورکه بود استفاده کردم ولی error داد.دارم دیونه میشم خواهش کمک کنید؟

:4564:

سلام

توضیحات خود پست رو بخونین، کامنت هایی که بالای هر کدوم از ام فایل هاش گذاشته شده رو مطالعه کنین، دو تا ام فایل توش هست که gaborFilterBank فیلتر ها رو با در اندازه ها و جهتی که نیاز دارین می سازه با ابعاد مشخص، داخل یه cellarray قرار میده، نمایششون میده، اون فانکشن دیگه هم برای استخراج ویژگی ها نوشته شده، میاد تصویر رو در تک تک این فیلتر ها کانوالو می کنه، اندازه رو حساب می کنه، downnsampling می کنه در هر دو جهت، در آخر هم همه رو داخل یه بردار قرار میده، یه بردار ویژگی بدست میاد. مثالی که توی خود ام فایل نوشته شده:

واسه بقیه کدها هم اینجوریه، توضیحاتی که داخل اون لینک گذاشتم رو مطالعه کنین، بعد هم فایل ها دانلود کنین، ببنین داخلشون چی گفته شده.

لینک به دیدگاه

سلام

من تابع رو، روتصویرم پیاده کردم ولی همش رنگ زمینه تصویرم بعداعمال همه تابع ها باید زمینش مشکی بیاره ، ولی خاکستری میاره.شما میدونید علتش چیه؟راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
سلام

من تابع رو، روتصویرم پیاده کردم ولی همش رنگ زمینه تصویرم بعداعمال همه تابع ها باید زمینش مشکی بیاره ، ولی خاکستری میاره.شما میدونید علتش چیه؟راهنمایی کنید؟؟؟؟؟؟:banel_smiley_4:

سلام

از کدای اون تاپیک استفاده نکردین؟

کد و عکس رو می تونین بذارین؟

لینک به دیدگاه

تصویرroz راباید بوسیله تابع موجک گابور به 40تا تصویری که تصویرشو فرستادم تبدیل کنم.کد موجک گابور من تومتلب پیاده کردم بعد خواندن تصویر بعدم که کانوالو که تصویر بعد ازاعمال این تبدیلات در سطح خاکستری میاره نه سطح مشکی .حالا من منتظرکمکتون هستم.ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...