رفتن به مطلب

صندلی داغ محمد2014 عزیز

ارسال های توصیه شده

سلام

خوبی؟

سلام ممنون آره شکرخدا خوبم

راضی هستی ازاینکه توپیام نور شهرسازی میخونی؟

از لحاظ اینکه خودخوان هستش آره وکتابایی که منبع داره سوالاش تستیه از تهران میاد,واین برا ارشدمون خوبه ولی از لحاظ سیستم اموزشییش راضی نسیتم

به نظرت نمای سنتی شهرها رو زیباترمیکنه یا نمای مدرن؟

هرکسی سلیقه خاص خودش رو داره اما به نظر من نماهای الان از قانون خاصی تبعیت نمی کنه ولی نماهای سنتی در عین سادگی قشنگ هستن وباوجود اینکه از لحاظ محرمیت درون گرا هستند ولی ارتباطشون با فضای بیرون کاملا بسته نیست وپنجره خای بلند وایوان های وسیعی رو روبه قضای کوچه ویا میدان در طبقات دوم وسوم ساختمان دارند ونمای هرشهری متناسب با اقلیمش بوده ,نه اینکه مثل الان نمای ساختمان توشهر یزد باشهر شمال تفاوتی نداره

به نظرت عامل برتری یک شهر نسبت به شهرهای دیگر چیه؟

عامل برتری هر شهری اینکه 1متناسب با اقلیم وفرهنگ هر شهری باشه 2از لحاظ ابعاد اقتصادی واجتماعی –فرهنگی وزیست محیطی کیفیت بالایی ذاشته باشه 3مشارکت شهروندانش رو دخیل بدن4برنامه ریزی حساب شده ای داشته باشه به طوری که هرچیزی سر جاش یاشه وهم از لحاظ کمی (سرانه کاربری های استاندارد درهرشهری وهم از لحاظ کیفی خوب باشه

به نظرت این درسته که محلات فقیرنشین امکانات تفریحی و آموزشی و..نداشته باشند وهمه امکانات برای محلات ثروتمند نشین باشه؟ برای حل این مشکل چه راه حلی رو عملی تر ومناسب تر می دونی؟

نه:w000: صددرصد:no::ws46: محالفم واین یه نوع تبعیض قائل شدنه:icon_pf (10): وبرایه برنامه ریز وطراح ویاهرمسئولی نباید فرقی بکنه که جانمایی امکانات وکاربری ها وخدمات فقط مال محله های ثروتمند باشه

به نظر من چون محله ها براساس قشر بندی وغرور کاذب درگذشته های دور شکل میگرفتنداولین راه حل اینکه هر محله فارغ از تعصبهای بی جا ازلحاظ قشر بندی متنوع باشه واینا وقتی عملیه که خود مسئولین اسکان داده بشن در این محله تا مردم هم تشویق به سرمایه گذاری تو محله های فقیر نشین بشن2جلوی بورس بازی رو زمین رو بگیرن وقیمت زمین در همه محله ها ثابت باشه

• Like 6
لینک به دیدگاه
خوب من رو شما شناختی ندارم.. ولی فعالیتون خوبه..

سوالی ندارم جز ارزوی سلامتی و موفقیت برای شما..:icon_gol:

خواهش میکنم ,ممنون از لطف شما همچنین من هم براتون ارزوی موفقیت وخوشبختی رو میکنم:icon_gol:

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام دوباره

با سری دوم سوال ها در خدمتم:ws3:

به نظر خودت معماری و شهرسازی اسلامی چیه؟ اگه چه عناصری داشته باشه بهش میگیم شهرسازی اسلامی؟

واسه کنترل و بهتر شدن وضعیت آلودگی هوای تهران به نظرت باید چی کار کرد؟ اولویت با چیه؟

توی شهرهای بزرگ یه حالت بی‌تفاوتی نسبت به بقیه و یا تظاهر به بی تفاوتی وجود داره. به نظرت این خوبه یا بد؟ اگه بده چجوری میشه تغییرش داد؟:ws38:

(بچه ها میدونم ربطی نداره :ws3:ولی اگه علاقمند بودین این نوشته رو بخونین جالبه... حکایت خیلی از ماهاست

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)

اگه میتونستی سیلابس درسای شهرسازی رو تغییر بدی چه درسی رو حذف میکردی؟ البته نه از این جهت که از اون درس بدت بیاد:ws3:، به خاطر این که به نظرت اون درس واسه دانشجوی رشته شهرسازی بیخود و بی کاربرده؟

نظرت در مورد ساختمان‌های متراکمی که الان تو شهرها میسازن چیه؟ به نظرت چه ضرورتی داره که انقدر متراکم ساخته بشه؟

همین :ws3:

• Like 5
لینک به دیدگاه
سلام دوباره

با سری دوم سوال ها در خدمتم:ws3:

به نظر خودت معماری و شهرسازی اسلامی چیه؟ اگه چه عناصری داشته باشه بهش میگیم شهرسازی اسلامی؟

چیز زیادی از شهر سازی اسلامی نمی دونم وفکر کنم معماریش فقط درون گرا بودهوپاسخ گوی محرمیت واینکه سلسله مراتب رو از لحاظ دسترسی رعایت میکردن(هم عرض معابروهم از لحاظ اینکه از فضای خصوصی به نیمه خصوصی وبعد نیمه عمومی وعمومی وبهتربیشتر بهش بگیم طراحی متناسب باقلیم اما معماری اسلامی رو از مساجد قدیمی هم میشهفهمید که محصوریت بالایی داشتندومنارها وگنبد ها علاوه بر اینکه به عنوان نشانهمذهبی بودند,به عنوان راهنمای تشخیص میسروجهت حرکت هم استفاده می شدندومعماریشوناز خانه کعبه الهام میگرفته که چهار گوش بوده ومحاذی عرش مربع می باشد وعرش نیز ازچهار پایه اسلام تبعیت میکرده وکلا مکعب با ایستا وساکن بودنش نشانه زمینی بودن رومیده وداریره (گنبد)اسمانی بودن

واسه کنترل و بهتر شدن وضعیت آلودگی هوای تهران به نظرت باید چی کار کرد؟ اولویت با چیه؟

واسه کنترل آلودگی باید همه مردم ونهادهای مربوطه دست به دست هم بدن به قولمعروف هرکس به نوبه خودش هرکاری روازدستش برمیاد انجام بده واگه از خود روهای تکسرنشین زیاد اسفاده نکنن بخصوص در مرکز شهر وفرهنگ استفاده از وسایل نقلیه رو بالاببرن ودیگه اینکه مهاجر پذیر نباشه وسعی کنه مهاجر فرصت باشه واستفاده از سوخت هایجدید وپاک وجلوگيري از تردد وسايل نقليه دودزا و برخود قانوني وشديد با اين افراد كه با اين اتومبيل ها تردد مي كنندوكاشت درختان و ايجادفضاي سبز بيشتر در شهر تهران وانتقال كارخانجات و كارگاهاي داخل شهر به خارج شهر.

توی شهرهای بزرگ یه حالت بی‌تفاوتی نسبت به بقیه و یا تظاهر به بی تفاوتی وجود داره. به نظرت این خوبه یا بد؟ اگه بده چجوری میشه تغییرش داد؟:ws38:

(بچه ها میدونم ربطی نداره :ws3:ولی اگه علاقمند بودین این نوشته رو بخونین جالبه... حکایت خیلی از ماهاست

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
)

به نظر من طبیعی هستش ویادمه تو جامعه شناسی که پاس کردیم یه چیزایی راجه به روابط گزل شافت وگمن شافت(گمن شافت :

در این جامعه نوعی همبستگی عمیق ، احساسی ، طبیعی و ارگانیک مسلط است.مثل خانواده.

در اين نوع گروه که به صورت طبيعي و اوليه تشکيل شده است روابط افراد به صورت الي و ارگاينک تعريف شده است .يعني روابط بين افراد در اين گروه بر اساس روابط خوني و نژادي و همکاري متقابل صورت مي گيرد.به علت اينکه افراد تشکيل دهنده اين گروه کم مي باشد اين افراد يکديگر را مي شناسند و روابط صميمي بين انها حاکم است. روابط اقتصادي در اين نوع گروه بر اساس تعاون و همکاري مي باشد و مالکيت خصوصي در اين گروه جايي ندارد. به عنوان نمونه جوامع روستايي .نهاد اصلي در اين نوع جامعه خانواده است

گزل شافت:

در این نوع جامعه نظم قانونی ، تقسیم کار ، مالکیت و تضاد دراعضای گروه حکمفرماست.از نظر ارتباطی ، این دو جامعه دارای سه سطح گسترده ارتباط ، عمیق ارتباطی و نوع ارتباطی متفاوت است.

گذر زمان و بروز تغييرات در زندگي افراد جامعه به سوي حاکم شدن روح جامعه در بين افراد سوق يافت . در اين گروه که با اختيار انسان تشکيل شده است بر خلاف گروه قبلي به علت افزايش و دگرگوني جمعيت روابط افراد مکانيکي و حساب شده مي باشد يعني افراد روابط خود را بر اساس سود و زياني که نصيب انها مي شود در نظر مي گيرند. در اين نوع جامعه مالکيت خصوصي از اهميت زيادي برخوردار است و به همين دليل گسترش شغلها و حرفه هاي گوناگون در اين نوع جامعه زياد مي باشد. همچنين در اين نوع جوامع به علت گسترش فعاليتها وروابط افراد نياز به تاسيس و راه اندازي تشکيلات اجتماعي و مقررات حقوقي احساس مي شود. نهاد اصلي در اين نوع جامعه دولت واقتصاد مي باشد

تونيس همچنين معتقد است که تمدن شهري که در راه فرد گرايي حاکم بر "جوامع "به سر مي برد نمي تواند خوشبختي و سعادت از دست رفته را به دست اورد . خوشبختي وسعادت در صورتي به اين جوامع باز خواهد گشت که افکار عمومي به سرچشمه هاي زندگي "اجتماعي"بازگردند.)

گفته شد وجایی که جمعیت زیادی داره وادم کسی رو نمیشناسه حالت بی تفاوتی خود به خود پیش میاد

اگه میتونستی سیلابس درسای شهرسازی رو تغییر بدی چه درسی رو حذف میکردی؟ البته نه از این جهت که از اون درس بدت بیاد:ws3:، به خاطر این که به نظرت اون درس واسه دانشجوی رشته شهرسازی بیخود و بی کاربرده؟

شاید باورت نشه درطول این 6ترم که درس خوندم زیاد کتابای درسی بهم کمک نکرده وچیز زیادی راجه به شهر سازی نمیگفت وچون پیام نور اکثر کتابامنبع داره ,منابع رو عوض میکردم وبه جای بیان معماری 1و2سعی میکردم چندتا کتاب مثل (بررسی اقلیمی ابنیه سنتی ایران دکتر قبادیان رو معرفی کنم با چندتا کتاب بدردبخور دیگه مثل اموزش کروکی واسکیس)وبرا مبانی طراحی 1و2دوتا کتاب پاکزاد (راهنمای طراحی فضاهای شهری در ایران ومبانی نظری وفرایند طراحی شهری )ودر طول سه ترم اول واحدای بیشتری رو به اموزش نرم افزارای کاربردی شهر سازی اختصاص میدادم وبرا طرح شهر سازی هم کتابای مربوط به برنامه ریزی وطراحی شهری توسلی وپاکزاد وبهزادفر وحبیبی وصدیق رو ارائه میدادم

نظرت در مورد ساختمان‌های متراکمی که الان تو شهرها میسازن چیه؟ به نظرت چه ضرورتی داره که انقدر متراکم ساخته بشه؟

همین :ws3:

والاساختن ساختمانهای متراکم در ایران نیاز به بحث زیادی داره اما هرگونه تغییر در وضعیت تراکم ساختمانی اثرات محسوس و کوتاه مدت برجامعه و کالبد محیط مسکونی برجای می گذارد . عوارض اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی تصمیمات تراکم در مقیاس محلی، کیفیت زندگی ساکنین را تحت الشعاع قرارمی دهد که ایمنی ساختمانها، دسترسی، اشراف، سایه اندازی، سد معبرها و سایر مزاحمتها از آن جمله اند

شاید به خاطراین باشه که با کمبود زمین مواجه هستیم ویا شاید سرویس دهی به ساختمانهای متراکم راحتر باشه ویاچون شهرداری های ازطریق فروش تراکم مازاد یه پولی گیرشون میادو...

• Like 4
لینک به دیدگاه

والاساختن ساختمانهای متراکم در ایران نیاز به بحث زیادی داره اما هرگونه تغییر در وضعیت تراکم ساختمانی اثرات محسوس و کوتاه مدت برجامعه و کالبد محیط مسکونی برجای می گذارد . عوارض اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی تصمیمات تراکم در مقیاس محلی، کیفیت زندگی ساکنین را تحت الشعاع قرارمی دهد که ایمنی ساختمانها، دسترسی، اشراف، سایه اندازی، سد معبرها و سایر مزاحمتها از آن جمله اند

شاید به خاطراین باشه که با کمبود زمین مواجه هستیم ویا شاید سرویس دهی به ساختمانهای متراکم راحتر باشه ویاچون شهرداری های ازطریق فروش تراکم مازاد یه پولی گیرشون میادو...

به به لذت بردم مهندس محمد ایده ها و افکار بسیار خوبی دارید ایشا... شما رو در بهترین دانشگاه های ایران ببینیم

• Like 4
لینک به دیدگاه
به به لذت بردم مهندس محمد ایده ها و افکار بسیار خوبی دارید ایشا... شما رو در بهترین دانشگاه های ایران ببینیم

خواهش میکنم سعید جان همچنین :icon_gol:باید ازبچه ها بخاطر سوالای خوبشون تشکر کنم که باعث شد برم راجه به تک تک سوالا شون بگردم والکی جواب ندم

• Like 4
لینک به دیدگاه

سلام

1-اگه یه مسئول میشدی دوس داشتی جای کی بودی؟

2-یه فکر نو (ایده) واسه ترافیک؟

3-یه شهرساز خوب کیه؟

4-به نظرت رابطه معمارا و شهرسازا خوبه؟

5-شهرسازی پول ساز هست؟

6-علم یا ثروت؟

7-اگه یه روز شهردار بشی چکار میکنی؟

و در آخر موفق باشی:a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
سلام

1-اگه یه مسئول میشدی دوس داشتی جای کی بودی؟

سلام والا زیاد راجه به مسئولین آشنایی کاملی ندارم اما سعی میکردم که به مردمم خدمت کنم وازشون مشورت بگیرم

2-یه فکر نو (ایده) واسه ترافیک؟

براحل ترافیک نمیشه به یه ایده بسنده کنیم امااگه مثل بعضی از کشورا که خودروهای کهن سال اندازه قیمتشون عوارض میدن ماهم این کار رو انجام بدیم وخط ویژبذارن براخودروهایی که ظرفیتشون ازلحاظ سرنشین کامل هست وکارا اکثرا اینترنتی شده وباید تبلیغ کنن که مردم زیاد باماشین توکوچه وخیابون نیاین وتنوع درساعات کار اداره ها ومدارس به طوری که تداخل نداشته باشن اداره جاتی که اون همه دم از فرهنگ سازی میزنن بایه ون جابجا بشن ویا هرروز باماشین خودشون نیان وبا سعی کنن نوبتی با ماشین هم برن وبیان

3-یه شهرساز خوب کیه؟

یه شهر ساز خوب کسی هستش که احاطه کامل در باره مسائل شهر سازی و عمران ومعماری داشته باشه وبتونه جامه عمل به حرفاش بپوشونه البته اگه بذارن

4-به نظرت رابطه معمارا و شهرسازا خوبه؟

فکرنمیکنم خوب باشه چون اگه میبود حاصل شهر های سه درچهارمون این نبود وفکر کنم قدیم بهتربوده چون یه حداقل هایی رو رعایت میکردن (مثلا قدیم توده وفضا درست استفاده میشده وفضا درقذیم عامل مثبت واصلی بوده وتوده عامل منفی وفرعی ویا قدیم پیوستگی بین عناصرمهم شهری از طریق گذرها حفظ میشده,محصوریت درنظر گرفته میشده اما الان چی؟؟؟طراحی همه ساختمان ها فارغ از نوع اقلیمش جه درشمال چه در یزد یکی هست واین به پایداری انرژی لطمه زده وبه خط اسمان کسی توجه نمیکنه ,پیاده روها داغون ودر بهترین حالت ممکن پوشیده از اسفالت ,اختلاف فاحش بین نماها ,وجود فواصل متعددبین ساختمانها ,تغیرات ناگهانی در لبه قرنیزو...

وامیدوارم که در آینده فارغ از غرور کاذب به اینکه کدوم رشته بهتره به فکر مردم وشهرمون باشیم وفقط به شهر رو به ساختن تک بنا محدود نکنیم واگه تعریف طراحی شهری (فعالیتی میان رشته ای وگروهی در دربرگیرنده فراین مساله گشایی وراه حل برای فراورده هایی می باشد که هدفشان سازماندهی کالبدی عرصه عمومی شهر به گونه ای که باعث ارتقا کیفیت های عملکردی ,زیست میحطی ,اجتماعی-فرهنگی ,زیبایی شناختی شود)رو در عمل هم بکار ببریم شاید اوضاع خوب بشه

5-شهرسازی پول ساز هست؟

والا زیاد اطلاع ندارم که شهر سازی پول ساز هست یانه اما اگه بذارن که جا بیفته واز لحاظ عملی کاربردی تر بشه ومشکلات روبه حداقل برسونه بهتر از اینکه پول ساز باشه

6-علم یا ثروت؟

درجواب این سوالتون از نهج البلاغه کمک میگرم که حضرت علی (ع)می فرمایند: دانش بهتر از مال است ؛زیرا علم نگهبان توست ومال را توباید نگهبان باشی ومال بابخشش کاستی پذیرد وعلم با بخشش فزونی گیردومقام وشخصیتی که با مال بدست می آید باناودی مال نابود میشوداما علم بانابودی شخص نابود نمی شود"

7-اگه یه روز شهردار بشی چکار میکنی؟

اگه یه روز شهردار بشم سعی میکنم ادمای اطرافم به قول حشمت فردوس متخصص باشن وبیشتر سعی میکنم از بچه های شهر سازی ومعماری وعمران باشن وسعی میکنم هر هفته با مردم هر منطقه ای راجه به مسائل مشورت کنم وتوی سایت شهرداری یه قسمت میذارم برا دانشجوها ومردم که ایده بدن وبه تحقیق هاوایده های برتر هرهفته جایزه بدم

و در آخر موفق باشی:a030:

خواهش میکنم عزیزم همچنین

• Like 4
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...