رفتن به مطلب

صندلی داغ maryam39 عزیز

ارسال های توصیه شده

نمیدونم توضیح این بحث در اینجا مناسب هست یا نه، اما خوب چون توی این تاپیک مطرح شده من اینجا یکمی توضیح میدم شاید بشه بعنوان موضوع میزگرد هم مورد استفاده قرار بگیره ...

ببنید مقیاس کار طراحی شهری یکی از ابهام هایی هست که طراحی شهری با اون درگیره . در واقع اینکه بگیم مقیاس طراحی شهری از برنامه ریزی کوچکتره شاید در یک دید کلی درست باشه اما اینکه طراحی شهری رو یک کار خرد مقیاس بدونیم اشتباه محض هست. طراحی شهری از مقیاس کلان (شاید شهر) تا مقیاس خرد(شاید فضای شهری) و در مقیاس بین اینها فعالیت میکنه (نحوه برخورد با هر کدوم از مقیاسها متفاوت هست) پس مقیاس مشخصی براش قابل تعریف نیست. مسئله مقیاس برمیگرده به تعریف های اولیه از طراحی شهری که اونرو معماری بزرگ یا grand architecture اسم گذاری میکردند اما الان واقعا این مسئله منسوخ شده و کارایی نداره. در مورد نتیجه هم اینطور نیست که شما نتیجه کار طراحی شهری رو زود ببینید. چون کار طراحی شهری مستقیما با مردم در ارتباطه، یعنی چگونگی استفاده و رضایت مردم از فضای طراحی شده، و این خودش زمان میبره تا مشخص بشه که فضای طراحی شده چقد با سلیقه مردم جور بوده و یا اصطلاحا فضای موفقی بوده. از طرفی بعد زمان بعنوان یکی از ابعاد اصلی در طراحی شهری مطرح هست. و نتیجه کار طراحی شهری رو فقط در طولانی مدت میشه دید. شاید فضاهایی که از گذشته مونده مثل میدون های سن مارکو ، میدون وندام و ... ویا خیابان شانزه لیزه و امثالهم که تا الان بعنوان فضاهای موفق یادگار موندن گواهی بر این مسئله باشن .

کاملا درسته.:w16: ولی چیزی که تا به حال تو خیلی از درسا (از جمله فرآیند طراحی شهری) به ما یاد دادن (و الان من می فهمم که تا حد زیادی غلطه) اینه که اگه یه هرم در نظر بگیریم نوکش طراحی صنعتیه و بعد زیرش معماری و بعد طراحی شهری و بعد برنامه ریزی شهری و آخرم منطقه ای. این طبقه بندی رو بر اساس مقیاس و میزان پیچیدگی و زمان و بقیه عوامل گفتن.

در حالی که خود طراحی شهری شهری هم مقیاس کوچیک داره و هم در سطح کلان هستش.

اما من به نظرم در حالت کلی میشه گفت مقیاس طراحی شهری در مقایسه با برنامه ریزی پایین تره.

• Like 3
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 52
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

قبل از این که بگی ربطی به تشنه شدن و آبه داره عایا؟:ws3:

نمیدونم درسته چیزی که تو ذهنمه یا نه :ws3:

اون چیزی که تو ذهنمه نه ربطی نداره :ws3:

• Like 4
لینک به دیدگاه
نمیدونم درسته چیزی که تو ذهنمه یا نه :ws3:

اون چیزی که تو ذهنمه نه ربطی نداره :ws3:

من که میدونم سرکاریه:icon_razz:

الان فکر یه شهرسازو دو روزه که بیخودی مشغول کردین:ws3::w02:

• Like 4
لینک به دیدگاه
‌جواب از بعضی دریچه‌های غیب به من رسید:whistle:

ولی خیلی نامردیه واحد شمارش شتر که نفر نیس:w000:

حتما واحد شمارش انسانم راسه:ws28:

متاسفانه نفره :ws3:
  • Like 3
لینک به دیدگاه
‌جواب از بعضی دریچه‌های غیب به من رسید:whistle:

ولی خیلی نامردیه واحد شمارش شتر که نفر نیس:w000:

حتما واحد شمارش انسانم راسه:ws28:

دیدی میتونی :hanghead:

ولی یه شهرساز که تقلب نمیکنه:icon_pf (34):

از محمد و پری هم ممنونم :w16:

محمد چرا نگفتی جوابو خب:ws3:

• Like 3
لینک به دیدگاه
دیدی میتونی :hanghead:

ولی یه شهرساز که تقلب نمیکنه:icon_pf (34):

از محمد و پری هم ممنونم :w16:

محمد چرا نگفتی جوابو خب:ws3:

گفتم خب صندلی داغ من نیست دیگه :ws3:

• Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...