رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

dpg27.jpg

استحمام با گياهان معطر

 

اين حمامها محتوي اسانس بوده و از طريق پوست جذب ميشوند لذا داراي اثرات موضعي و عمومي هستند و اثر موضعي آن برجسته است. گياهان زير بصورت گسترده‌اي در حمام‌هاي معطر مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

سنبل الطيب (Valerian)

 

والرين داراي ويژگيهاي آرام‌بخش و خواب آور است. بنابراين ترجيحاً در شب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. گاهي اوقات بايد مواظب بود تا حين استحمام فرد بخواب نرود و در وان سقوط نكند. دم كرده 100 گرم ريشه والرين يا 250 گرم تنطور آن به وان افزوده ميشود. ميتوان عصاره تام گياه را توصيه نمود.

باد رنجبويه (Melissa)

 

بادرنجبويه داراي اثرات آرام‌بخش و شل كننده است و عمدتاً براي بيماريهاي قلبي با منشاء عصبي، بيقراري عمومي و مشكلات بخواب رفتن به كار ميرود. بهتر است عصاره تام گياه مورد استفاده قرار گيرد. بجاي آن ميتوان يك تا دو قاشق غذاخوري از روغن خالص بادرنجبويه را به آب وان افزود.

 

اكير تركي (Calamus)

 

اين گياه واجد ويژگيهاي تونيك عمومي است. لذا استحمام با آن براي ضعف وخستگي عمومي دوران نقاهت، كم خوني، بيماريهاي متابوليك و ديابت بسيار مفيد است. اكير تركي تحريك كننده است لذا بهتر است بهنگام صبح مورد استفاده قرار گيرد نه در شب. بيماران مبتلا به Neurovegetative dystonia و بيماريهاي مشابه، مي‌توانند استحمام با آنرا صبح شنبه و يكشنبه انجام دهند و بدنبال آن يك ساعت در بستر استراحت نمايند.

 

اكليل كوهي (Rosemary)

 

محتوي كافور (camphor) است كه روي سيستم گردش خون و اعصاب تأثير مي‌گذارد و از طريق پوست جذب ميشود. موارد مصرف حمام معطر با رزماري عبارتند از : افت فشار خون،‌ اختلالات عروق محيطي،‌ وريدهاي واريسي و درد روماتيسمي، كوفتگي و كشيدگي رباط‌ها. دم كرده حاصل از 50 گرم برگ رزماري در نيم ليتر آب به يك وان كامل افزوده ميشود. عصاره تام رزماري نيز موجود است. بعلت ويژگيهاي تونيك آن، استحمام با رزماري به بهترين وجه در صبح (همانند استحمام با اكير تركي) و متعاقب آن استراحت كافي در بستر صورت مي‌گيرد.

لینک به دیدگاه

آويشن (Thyme)

اسانس آويشن بصورت محسوسي جذب و بمقدار زيادي از طريق ريه‌ها دفع ميشود. همچنين اسانس تبخير شده از آب داغ بخور داده ميشود. در تمامي موارد مصرف عمومي آويشن استحمام با آن نيز مفيد است. براي مثال بعنوان يك برطرف كننده اسپاسم و گشاد كننده برونش‌ها؛ در سرفه‌هاي مزمن، آمفيزم و كودكان مبتلا به سرفه خروسكي كاربرد دارد.

 

بابونه (Chamomile)

در مصرف موضعي، بابونه عمدتاً ترميم زخم را تسريع و اسپاسم مرتبط با هموروئيد و تحريك و سوزش ناشي از اگزماي مزمن را برطرف ميكند. دم كرده 100 گرم از گل‌هاي بابونه (براي مصارف استحمام) براي استحمام كامل يا يكي از عصاره‌هاي موجود بابونه به كار رفته است. بابونه بيشتر براي استحمام نسبي و كمپرس مورد استفاده قرار گرفته است. يك روش مرسوم و كاملاً شناخته شده استحمام با بابونه براي هموروئيد است. ساده‌ترين روش، قرار دادن گلهاي بابونه(باندازه يك كف دست) داخل يك سطل و افزودن 2 يا 3 ليتر آب جوش به آن است. آنگاه بيمار روي سطل نشسته و كاملاً آنرا درزگيري مي‌نمايد ضمن آنكه توسط يك پتو به طور كامل پوشيده شده است.

 

بومادران (Yarrow)

اثر آن شبيه بابونه و عمدتاً ضد التهاب و ضد اسپاسم است. همچنين داراي مواد تلخ تونيك و تانين ميباشد. بومادران عمدتاً براي مشكلات زنان در مواردي كه ترشحات زنانه و خونريزي وجود نداشته باشد توصيه شده و بيش از همه براي بيماريهاي اسپاستيك درگير كننده پارامتريوم رحم مصرف ميشود و در حال حاضر مصرف داخلي آن براي اين منظور مورد بحث ميباشد. مصرف خارجي آن عمدتاً براي وان حمام نشسته (Sitz baths) و نيز وان حمام كامل است. همچنين ميتوان از عصاره‌هاي موجود براي استحمام استفاده كرد.

 

اسطوخدوس (Lavander)

اسطوخدوس (لاواند) داراي اثرات تونيك و محرك عمومي روي سيستم عصبي است. استحمام با لاواند درمان مناسب براي Neurovegetative dystonia است. امروزه مشخص شده كه رايحه معطر اسانس گياهان لاواند،‌ بادرنجبويه، رزماري فقط يك اثر مطبوع و آرايشي ندارد بلكه واجد ويژگيهاي درماني است كه نبايستي از نظر دور بماند. اثر درماني لاواند بعلت تحريك اعصاب بويايي است كه به مغز انتقال يافته عمدتاً مراكز اتونوم در مغز مياني را تحت تأثير قرار ميدهد.

 

استحمام با سيليس( Silica Baths )

سيليس داراي خواص محرك موضعي است و به نظر ميرسد يك اثر اختصاصي روي متابوليسم پوست، بافت سلولي زير جلدي و ليگمانها و تاندون‌ها براي مثال بعد از شكستگي‌هاي مچ پا داشته باشد. اما جزئيات آن به طور كامل شناخته نشده است. گياه دم اسب يا كاه جو دو سر مورد استفاده قرار گرفته است. موارد مصرف عبارتند از : بيماريهاي روماتيسمي و عصبي، اگزماي مزمن و درماتيت عصبي، همچنين اختلالات موضعي عروق محيطي، سرمازدگي و تورم بعد از ترومبوز.

 

استحمام با Hayseed و كيسه‌هاي Hayseed

(Flores graminis) Hayseed براي درمان روماتيسم مورد بررسي قرار گرفته و استحمام با آن عمدتاً براي درمان بيماريهاي روماتيسمي و متابوليك به كار رفته است. جوشانده 500 گرم از آن در 5-4 ليتر آب به استحمام كامل اضافه ميشود. عصاره‌هاي تام نيز بسيار مفيدند

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

محل جوش را با مخلوط عسل و ویتامین "e" به صورت روغن و یا پودر در جوز به مدت ۲۰ دقیقه بپوشانید و سپس با آب ولرم بشویید و بعد آب سرد به صورت بپاشید، این روش را هفته ای یکبار انجام دهید تا آثار جوش ها کاملا از بین برود. مخلوط آب اسفناج و سفیدآب ، آثار جوش های صورت را از بین می برد. به محل جوشها می توان مخلوط عسل و زرده تخم مرغ و روغن زیتون مالید و یک ساعت روی صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشویید. این عمل را یک روز درمیان تکرار کنید تا آثار جوش ها از بین برود.

برگ کلم یا برگ ترب یا پونه را کوبیده و ضماد اندازید، یا زرنیخ واشق را با آب کوبیده با سرکه، ضماد گذارید. شاه بلوط، مازو، اقاقیا هر یک از اینها را که می خواهید کوبیده و با آب گرم خمیر کرده و ضماد اندازید، مواظب باشید که محل جوش شکافته نشود. برگ جعفری و برگ تلفونی را کاملا له کنید این مخلوط له شده را به اضافه کمی عسل به صورت ماسک به پوست خود بمالید، این عمل را هر روز به مدت ۴۰ دقیقه تکرار کنید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید تا آثار جوش ها از بین برود. (کمپرس با جوشانده تخم جعفری نیز برای از بین بردن آثار جوش ها مفید می باشد.)

● اثر آب بر روی جوش های چرکی

در دوره اولیه وقتی که جوش ها هنوز کوچک هستند با یخ از گسترش آنها جلوگیری کرده ، بدین ترتیب که با قرار دادن کیسه یخ روی دمل، از رشد آنها جلوگیری نموده و بعد آنها را کمپرس داغ می کنید. مسئله مهم به وجود آمدن سیستم سریع گردش خون در محل جوش می باشد چرا که این گردش سریع خون باعث تعویض شدن چرک و مواد سمی محل جوش با مواد سالمی که در خون است ، شده و در نتیجه جوش ها زودتر و بهتر از بین می روند.

لینک به دیدگاه

این دکتر فقط میاد تاپیک میزنه دیگه جواب سوالات بعدی را نمیده !!!!!

 

این روش برای فقط جوش صورت است یا برای جوش در قسمتی دیگر هم جواب میدهد؟

لینک به دیدگاه

جوش ها و دمل ها را نبايد بدون دستکش لمس کرد زيرا اين کار باعث گسترش عفونت مي شود مخصوصا نبايد به جوش هاي چرکي نزديک بيني يا لب ها دست زد زيرا در اين صورت ميکروب ها و باکتري ها به طور مستقيم وارد جريان خون شده و باعث ايجاد انواع بيماري ها مي شوند.

بايد دانست که يکي از علل پيدايش جوشها ،درست عمل نکردن کبد و غدد زيرپوستي مي باشد براي رفع اين مسئله به شما توصيه مي شود که از جوشانده ريشه کاسني و يا از آب کاهو استفاده نماييد زيرا هر دوي اينها سلولهاي کبد را نوسازي مي کنند و خون را اصلاح مي نمايند و در بهبودي جوش ها بسيار موثر مي باشند.

براي از بين بردن جوش هاي چرکي يا دمل مي توان از يکي از ماسک هاي زير استفاده کرد:

.1مقداري کلم سفيد را ريز نموده و با پوست موز له شده و مقداري عسل روان مخلوط نموده، از اين ماسک براي ميکروب زداي پوست صورت استفاده نماييد، اين ماسک را به مدت 40 دقيقه بر روي جوش ها قرار داده و پس از آن پوست را با آب سرد و بعد با آب گرم تميز بشوييد، اين عمل را هر روز تکرار نماييد.

2. مقداري ريشه زنجبيل را در مقدار کمي آب جوش دم نموده تا عصاره ريشه خارج شده، پس از سرد شدن دوباره آنرا روي حرارت قرار داده(حدود 20 دقيقه) سپس ريشه ها را از آب جدا نموده ، اين عصاره براي از بين بردن جوش ها بسيار مناسب مي باشد. جعفري را له کرده و له شده آن را با نمک و مقداري روغن زيتون مخلوط نموده و اين ماسک را بر روي صورت قرار داده ، اين عمل را بايد قبل از خواب انجام داد و پس از آن صورت را با آب ولرم بشوريد، هر روز آن را تکرار کرده تا جوش ها کاملا از بين برود. اسفناج را پخته ، آن را له کرده و با سفيداب مخلوط نموده و به صورت ماسک بر روي صورت به مدت 20 دقيقه بماليد. اين ماسک نيز باعث از بين رفتن جوش هاي جلدي مي گردد.

3. شلغم را رنده کرده با مقداري ليموترش مخلوط نماييد حالا اين مخلوط را بر روي صورت بماليد، اين ماسک را حدود 30 دقيقه بر روي جوش ها قرار داده و سپس صورت را با آب ولرم خوب بشوييد. استفاده از جوشانده گياه بابا آدم نيز براي جوش هاي دوران نوجواني و بهبودي آن بسيار موثر است.

460g . برگ مو خشک شده را در يک ليتر آب سرد بريزيد و آ نرا روي حرارت قرار دهيد تا بجوشد، بعد از چند دقيقه جوشيدن ، آن را صاف کرده و به صورت نيمه گرم يا سرد با کمک قطعه اي پنبه به روي جوش هاي صورت خود بماليد . پماد صمغ کاج استعمال خارجي دارد و براي التيام جوش ها به کار مي رود، براي تهيه آن چهار جز بادام شيرين و چهارجزء صمغ را با هم مخلوط کرده، در روي حمام باري (ظرف پرازآب جوش مانند قوري چاي بر روي کتري آب) گرم کرده و بعد يک جز موم عسل به آن بيافزاييد. حالا پماد براي استعمال آماده است. پماد هميشه بهار جهت رفع دمل ها و جوش ها به کار مي رود، براي تهيه آن دو قاشق غذاخوري از آب برگ تازه گياه را با 500 گرم کره به خوبي مخلوط کرده، سپس پماد حاصل را مصرف نماييد.

5.کاه جو دو سر داراي ويتامين "A" مي باشد و جوشانده غليظ حاصل از اين کاه را چنانچه براي شست و شوي پوست به کار ببريد، براي رفع جوش ها و بيماري هاي جلدي بسيار موثر مي باشد. ضمادي که از آرد جو تهيه شده باشد چنانچه بر روي دمل قرار داده شود، باعث باز شدن و گشودن دمل مي شود. عدس را چنانچه در سرکه بپزيد و به صورت خميري نرم بر روي قطعه پارچه اي گذاشته و به شکل ضماد در محل ورم هاي چرکي قرار دهند، باعث تحليل آن مي شود. کاهوي سوخته را به صورت گرد، چنانچه بر روي جوش ها و زخم ها بپاشند براي التيام جراحات و ترميم آنها مفيد است. اگر پياز پخته شده و گرم را بر روي دمل قرار دهيد موجب باز شدن آن مي شود.

6. اگر محل جوش ها را با جوشانده غليظ گل بابونه شست و شو دهيد براي از بين رفتن جوش ها بسيار مفيد است.مازو، پوست انار، گل ارمني، صندل را کوبيده و با سرکه و گلاب آميخته و بر روي جوش ها ماليده تا بهبودي حاصل شود. مازوي سبز و گوگرد ، از هر کدام دو مثقال بگيريد، ساييده در يک فنجان سرکه و نيم استکان گلاب حل کرده ، بر روي جوش ها بماليد تا از بين بروند.

7. سبوس جو با کرفس يا تخم کرفس را در سرکه جوشانده، صاف نموده و به صورت ماسک بر صورت خود بماليد. براي از بين بردن دمل بايد تا سه روز، آب برگ خرفه يا تخم خرفه و اسفرزه را در گلاب ساييده با سفيده تخم مرغ به روي دمل بماليد تا بهبودي حاصل شود و اگر در آن ماده جمع شده باشد و مي خواهيد سر باز کند، دو عدد انجير خشک يا تر را بجوشانيد تا خوب نرم شود، مشتي مويز را هسته درآورده با آن بکوبيد و سه مثقال خردل به آن اضافه کرده ، با هم بماليد و نيم گرم ضماد اندازيد و يا سقز و انجير را پخته و کوبيده روي دمل بگذاريد و يا تخم مرو را کوبيده و با شير و عسل استفاده کنيد ، يا خمير گندم را با کمي نمک و عسل و تخم کتان بکوبيد، همراه روغن روي دمل بگذاريد، يا آرد ذرت چهار جزء، شنبليله ساييده يک جزء، صبر زرد نيم جز هر سه را در دوغ بپزيد تا مثل خمير شود و نيم گرم بيندازيد (اين دارو اثر قوي ترداشته) ، يا خمير ترش ، تخم مرو، آهک آب نديده با عسل و زرده تخم مرغ ضماد نماييد.

8. کمپرس با جوشانده تخم جعفري براي از بين بردن آثار جوش ها مفيد مي باشد. جوش هاي سعفه (شيرينک) جوش هايي است سرخ، که در سر و صورت پديد مي آيد و گاه در تمام بدن مي ريزد. اين جوش ها در ابتدا جوش هاي ريز و محکم اند که متفرق ظاهر مي شود و بعد بزرگتر و آبدارتر شده و چرکي از آنها به شکل عسل بيرون مي آيد و يا خشک و بي آب شبيه شوره بوده و پوست هاي سفيد از آن جدا مي شود، براي درمان بايد زاج سياه دو مثقال، اشنان 5 مثقال را بکوبيد و بپزيدو با سرکه آميخته و سپس روي جوش ها بماليد و يا زردچوبه، پوست انار، مردار سنگ، حنا را ساييده با روغن گل سرخ، يا مغز قلم گاو بماليد. اگر جوش ها خشک شده باشد سرکه و نمک يا سرکه و آب صابون بماليد .

9. اگر جوش ها سفيد بوده و بر صورت و پيشاني باشند و چون آنها را فشار دهيد چيزي شبيه روغن از آن خارج شود، براي درمان بهتر است ابتدا صورت را با آردي که در آب حل شده يا پوست تخم مرغ سوزانده يا استخوان سوزانده که ساييده باشيد خوب بشوييد و سپس آرد باقلا را نرم ، خمير کرده و بر روي آن بماليد(باقلا را کوفته و آرد کنيد) و يا بيخ سوسن و خريق را مساوي گرفته، نرم کوفته با سرکه ضماد ساخته و بماليد.

10. گاه جوش هاي ريز سرخ با خارش زياد(زونا) در بدن پديدار مي شوند که آزارآنها چنان است که گويي خار فرو مي رود. براي درمان بايد حمام آب نيم گرم برويد و آب جوشانده بابونه و ناخنک و سبوس گندم بر بدن بماليد و يا سرکه و روغن کنجد يا نمک و سرکه و حنا بماليد و يا مازو و زردچوبه را کوبيده و با روغن کنجد و گلاب و سرکه بعد از حمام به پوست ماليده و بعد از يک ساعت با آب سرد و سبوس بشوييد.

11. ضماد عدس پخته ،مخلوط با عسل، جوش ها و زخم ها و جوش هاي خارش دار و کهير را التيام مي بخشد. سير ضدعفوني کننده پوست و درمان کننده اختلالات پوستي بوده و شست و شوي زخم ها و جوش هاي چرکي با آب سير، سبب ضدعفوني و التيام آن مي گردد.کمپرس با جوشانده زنجبيل شامي، خارش و جوش هاي عفوني را التيام مي بخشد. پوست خردل سياه، توام با سرکه درمان کننده جوش ها و کهير ها مي باشد. استفاده از ماسک توت فرنگي درمان کننده جوش ها و التهابات پوستي مي باشد.

12. آب تره باعث درمان جوش ها و کهير مي گردد. ضماد بادام تلخ توام با سرکه موجب درمان جوش مي گردد. مالش پوست با ضماد سرکه التهاب جوش هاي خارش دار را برطرف مي کند. ضماد مخلوطي از آلو و سرکه، جوش هاي چرکي پوست را التيام مي بخشد.

تذکر: اصولا بهترين مواد براي سلامتي پوست و عاري کردن آن از جوش ها ،ماليدن آب غوره و گلاب يا سرکه با روغن گل سرخ بر روي پوست مي باشد. اين افراد بايد از مواد غذايي شور، شيرين،چرب و مقوي پرهيز کنند و بيشتر از ترشيجات استفاده نمايند و بهتر است که حمام گرم رفته و عرق نمايند .

 

لینک به دیدگاه
این دکتر فقط میاد تاپیک میزنه دیگه جواب سوالات بعدی را نمیده !!!!!

 

این روش برای فقط جوش صورت است یا برای جوش در قسمتی دیگر هم جواب میدهد؟

بله عزیزم برای قسمت های دیگه هم جواب میده

جواب دفعه قبلم نوشتم شما ندیدی لطفا 2باره چک کن این دفعه حتما میبینی:w72:

لینک به دیدگاه

جواب دفعه قبلم نوشتم شما ندیدی لطفا 2باره چک کن این دفعه حتما میبینی:w72:

مرسی دکتر.

 

آخه fingilish نوشته بودی،دقت نکرده بودم!!!

 

واقعا راست میگن دکترها نسخه هاشون را بدخط مینویسند !!!!

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

ماسک ضد افتادگي پوست گريپ فروت

 

مواد لازم:

آب تازه گريپ فروت: 1قاشق غذاخوري عسل: 1 قاشق مربا خوري

گلاب:1 قاشق مربا خوري

پودر جوانه گندم: 1 قاشق مربا خوري

طرز تهيه:

آب گريپ فروت و گلاب را به پودر جوانه گندم اضافه کنيد و خوب هم بزنيد و سپس عسل را به آن اضافه کنيد. سپس آن را به مدت 20 دقيقه روي تمام صورت به جز دور چشم قرار دهيد و سپس با آب، ملايم بشوييد در صورت احساس خشکي پوست پس از ماسک از يک مرطوب کننده مثل کرم هاي مرطوب کننده الوئه ورا استفاده کنيد.

 

پاک کننده گياهي دور چشم

 

مواد لازم:

به دانه: 2 قاشق غذاخوري پر

آب: 200 سي سي

عرق بهار نارنج: 50 سي سي

 

طرز تهيه:

به دانه را به مدت 5 دقيقه در آب جوشانده سپس اين مايع لزج را از صافي عبور دهيد پس از سرد شدن آن را به عرق بهار نارنج اضافه کنيد و در ظرف دردار تيره اي نگهداري کنيد. اين تونيک بسيار ملايم بوده و از آن مي توان جهت تميز کردن پوست هاي حساس حتي دور چشم استفاده کرد. پف آلودگي و تورم دور چشم را مي توان با اين ترکيب بهبود بخشيد. از اين پاک کننده جهت رفع خطوط ريز صورت هم مي توان استفاده کرد.

منبع: نشريه دنياي سلامت 54

لینک به دیدگاه
  • 2 سال بعد...

اين حمامها محتوي اسانس بوده و از طريق پوست جذب ميشوند لذا داراي اثرات موضعي و عمومي هستند و اثر موضعي آن بر جسته است. گياهان زير بصورت گسترده اي در حمام هاي معطر مورد استفاده قرار مي گيرند.

سنبل الطيب (Valerian)

والرين داراي ويژگيهاي آرام بخش و خواب آور است. بنابراين ترجيحاً در شب مورد استفاده قرار مي گيرد. گاهي اوقات بايد مواظب بود تا حين استحمام فرد بخواب نرود و در وان سقوط نكند. دم كرده 100 گرم ريشه والرين يا 250 گرم تنطور آن به وان افزوده ميشود. ميتوان عصاره تام گياه را توصيه نمود.

باد رنجبويه (Melissa)

بادرنجبويه داراي اثرات آرام بخش و شل كننده است و عمدتاً براي بيماريهاي قلبي با منشاء عصبي، بيقراري عمومي و مشكلات بخواب رفتن به كار ميرود. بهتر است عصاره تام گياه مورد استفاده قرار گيرد. بجاي آن ميتوان يك تا دو قاشق غذاخوري از روغن خالص بادرنجبويه را به آب وان افزود.

ا### تركي (Calamus)

اين گياه واجد ويژگيهاي تونيك عمومي است. لذا استحمام با آن براي ضعف وخستگي عمومي دوران نقاهت، كم خوني، بيماريهاي متابوليك و ديابت بسيار مفيد است. ا### تركي تحريك كننده است لذا بهتر است بهنگام صبح مورد استفاده قرار گيرد نه در شب. بيماران مبتلا به Neurovegetative dystonia و بيماريهاي مشابه، مي توانند استحمام با آنرا صبح شنبه و يكشنبه انجام دهند و بدنبال آن يك ساعت در بستر استراحت نمايند.

اكليل كوهي (Rosemary)

محتوي كافور (camphor) است كه روي سيستم گردش خون و اعصاب تأثير مي گذارد و از طريق پوست جذب ميشود. موارد مصرف حمام معطر با رزماري عبارتند از : افت فشار خون، اختلالات عروق محيطي، وريدهاي واريسي و درد روماتيسمي، كوفتگي و كشيدگي رباط ها. دم كرده حاصل از 50 گرم برگ رزماري در نيم ليتر آب به يك وان كامل افزوده ميشود. عصاره تام رزماري نيز موجود است. بعلت ويژگيهاي تونيك آن، استحمام با رزماري به بهترين وجه در صبح (همانند استحمام با ا### تركي) و متعاقب آن استراحت كافي در بستر صورت مي گيرد.

آويشن (Thyme)

اسانس آويشن بصورت محسوسي جذب و بمقدار زيادي از طريق ريه ها دفع ميشود. همچنين اسانس تبخير شده از آب داغ بخور داده ميشود. در تمامي موارد مصرف عمومي آويشن استحمام با آن نيز مفيد است. براي مثال بعنوان يك برطرف كننده اسپاسم و گشاد كننده برونش ها؛ در سرفه هاي مزمن، آمفيزم و كودكان مبتلا به سرفه خروسكي كاربرد دارد.

بابونه (Chamomile)

در مصرف موضعي، بابونه عمدتاً ترميم زخم را تسريع و اسپاسم مرتبط با هموروئيد و تحريك و سوزش ناشي از اگزماي مزمن را برطرف ميكند. دم كرده 100 گرم از گل هاي بابونه (براي مصارف استحمام) براي استحمام كامل يا يكي از عصاره هاي موجود بابونه به كار رفته است. بابونه بيشتر براي استحمام نسبي و كمپرس مورد استفاده قرار گرفته است. يك روش مرسوم و كاملاً شناخته شده استحمام با بابونه براي هموروئيد است. ساده ترين روش، قرار دادن گلهاي بابونه(باندازه يك كف دست) داخل يك سطل و افزودن 2 يا 3 ليتر آب جوش به آن است. آنگاه بيمار روي سطل نشسته و كاملاً آنرا درزگيري مي نمايد ضمن آنكه توسط يك پتو به طور كامل پوشيده شده است.

بومادران (Yarrow)

اثر آن شبيه بابونه و عمدتاً ضد التهاب و ضد اسپاسم است. همچنين داراي مواد تلخ تونيك و تانين ميباشد. بومادران عمدتاً براي مشكلات زنان در مواردي كه ترشحات زنانه و خونريزي وجود نداشته باشد توصيه شده و بيش از همه براي بيماريهاي اسپاستيك درگير كننده پارامتريوم رحم مصرف ميشود و در حال حاضر مصرف داخلي آن براي اين منظور مورد بحث ميباشد. مصرف خارجي آن عمدتاً براي وان حمام نشسته (Sitz baths) و نيز وان حمام كامل است. همچنين ميتوان از عصاره هاي موجود براي استحمام استفاده كرد.

اسطوخدوس (Lavander)

اسطوخدوس (لاواند) داراي اثرات تونيك و محرك عمومي روي سيستم عصبي است. استحمام با لاواند درمان مناسب براي Neurovegetative dystonia است. امروزه مشخص شده كه رايحه معطر اسانس گياهان لاواند، بادرنجبويه، رزماري فقط يك اثر مطبوع و آرايشي ندارد بلكه واجد ويژگيهاي درماني است كه نبايستي از نظر دور بماند. اثر درماني لاواند بعلت تحريك اعصاب بويايي است كه به مغز انتقال يافته عمدتاً مراكز اتونوم در مغز مياني را تحت تأثير قرار ميدهد.

استحمام با سيليس( Silica Baths )

سيليس داراي خواص محرك موضعي است و به نظر ميرسد يك اثر اختصاصي روي متابوليسم پوست، بافت سلولي زير جلدي و ليگمانها و تاندون ها براي مثال بعد از شكستگي هاي مچ پا داشته باشد. اما جزئيات آن به طور كامل شناخته نشده است. گياه دم اسب يا كاه جو دو سر مورد استفاده قرار گرفته است. موارد مصرف عبارتند از : بيماريهاي روماتيسمي و عصبي، اگزماي مزمن و درماتيت عصبي، همچنين اختلالات موضعي عروق محيطي، سرمازدگي و تورم بعد از ترومبوز.

استحمام با Hayseed و كيسه هاي Hayseed

(Flores graminis) Hayseed براي درمان روماتيسم مورد بررسي قرار گرفته و استحمام با آن عمدتاً براي درمان بيماريهاي روماتيسمي و متابوليك به كار رفته است. جوشانده 500 گرم از آن در 5-4 ليتر آب به استحمام كامل اضافه ميشود. عصاره هاي تام نيز بسيار مفيدند.

 

 

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

عامل اصلی بیماری پوستی و زیبا شدن پوست صورت و بدن و جوانسازی

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

چطور پوستی صاف و زیبا داشته باشیم و بیماریهای پوستی را از بین ببریم:چطور پوستی صاف و زیبا داشته باشیم - ما در طب چینی اعتقاد خاصی به مبحث روان و زیبایی درون بدن داریم،در طب چینی اعتقاد بر این است که اگر ازدرون زیبا باشیم یعنی بعضی از ارگانها که مسئول زیبایی هستند تعادل داشته باشند، دلیلی برای نازیبایی صورت و بدن وجود ندارد، به طور خلاصه اگرحرکت مایعات ،خون و رطوبت به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد ما هم صورت و بدنی زیبا خواهیم داشت.در طب چینی مثل طب ژاپنی،هندی و سایر طب های کل نگر که در دنیا رایج است به مفهومی به نام انرژی حیاطی و چی اعتقاد دارند و اگر حرکت انرژی چی(Qi) تعادل داشته باشد دیگر نازیبایی در بدن از جمله صورت شکل نمی گیرد.مشکل اساسی که در تفکر ایرانی و غربی شده ی ما وجود دارد این است که ،صورت را از بدن جدا تصور می کنییم که این به دلایل فرهنگی خاصی است و یا این که در طول تاریخ و زمان ذهنیت سازی شده است و شاید صورت شما بیشترین جایی است که در معرض دید دیگران و خودمان قرار دارد.این باعث شده فکر کنیم که اگر پوست صورتمان افتاده است، پوست بدنمان مشکلی ندارد و یا اگر پوست صورتمان لک دارد چه ربطی به بدن دارد یا اینکه اگر صورت من مشکلات پوستی دار این مورد چه ارتباطی با ارگانهای درون دارد.به جای اینکه این تفکر را داشته باشیم که اگر روده ها میزان کار کند و معده ی من تنظیم نباشد اگر ادرار مشکل داشته باشد و اگر ارگانهای بدن در تعادل و هماهنگی نباشد خوب چطور ممکن است من صورت زیباییی داشته باشم و چنین نازیبایی که به دلیل نا متعادل بودن درون است اگر شما به هر شکلی درست کنید دوباره نازیبا خواهد شد.به قول معروف شاعر می گوید:خانه از پای بست ویران است/خواجه در بند نقش ایوان استفردی که مشکل یبوست مزمن دارد،دیسک کمر آن چنانی دارد،مشکلات هاضمه ای شدید دارد ،مشکلات روحی روانی و استرس دارد و لذا این موارد باعث می شود که در پوست صورت و بدن نازیبایی به وجود بیاید.بعضی خانم ها سعی می کنند قسمتی از مشکلات پوست یا نازیبایی صورت را که جلوی چشم دیگران است به صورت سطحی با روشهای درمانی مختلف بر طرف کنند که این کار نه تنها به شکست منجر می شود بلکه حتما" اثرش از بین خواهد رفت زیرا که مشکل ریشه ای این بیماریها در بدن باقی مانده است.ارگان طحال و نقش مهم آن در زیبایی پوست بدن و مشکلات پوستی اعم از افتادگی پوست صورت و بدن:زیبایی پوست بدن - چینی هر ارگانی تاثیرات خاص خودش را بر روی پوست بدن می گذارد، به طور خلاصه ارگان طحال وظیفه اش نگه داشتن و ایجاد پوست روی بدن است همینطور انرژی طحال باعث نگه داشتن ارگانهای دیگر در جایگاه خودشان در بدن است،از نظر زیبایی طب چینی این ارگان مسئول هاضمه نیز هست.قوی ترین ساعت هاضمه 5 تا 7 صبح وضعیف ترین حالتش بعد از غروب آفتاب به سمت نیمه شب است، با داشتن وسواس فکری هم این ارگان آسیب می بیند.حال شما فردی را تصور کنید که به علت مشغله ی کاری باید مدام فکر کند و فکرهای چرخشی دارد یا به سبب کارش روزها تا ظهر می خوابد و شبها تا 2 نیمه شب بیدار است و شام را نیز دیر وقت می خورد.این ارگان چون مسئول هاضمه است غذای سنگین به شدت اثر منفی روی آن می گذارد.بنابراین به شدت این ارگان آسیب می بیند و انتظار داریم که پوست خوبی داشته باشیم.خوب یک چنین فردی قطعا" دچار افتادگی پوست صورت و بدن،غبغب و به طبع آن در افتادگی پوست شکم و شل شدن پوست بدن،این مشکلات پوستی در طب چینی از نارسایی و تعادل نداشتن ارگان طحال است و به همین سبب هم صورتی نازیبا خواهیم داشت.اگر این فرد با روشهای دیگر درمانی مشکل غبغب وافتادگی پوست صورت و بدن را بر طرف کند اما چون اصل مشکل از ارگان طحال بوده و درمان نشده است دوباره در یک بازه زمانی کوتاه این مشکلات پوستی باز هم در صورت و بدن فرد پیدا خواهد شد. 42.jpg

ارگان ریه در طب چینی و نقش آن در زیبایی پوست صورن و بدن:زیبایی پوست صورت و بدن - در طب چینی ریه ارگانی است که کیفیت ظاهری پوست را مشخص می کند،ریه از غم و غصه و نگرانی آسیب می بیند و هوای بد هم اثرات منفی روی این ارگان می گذارد.حال فردی را فرض کنید به سبب شرایط زندگی شخصی یکی از اقوام،دوستان یا خانواده را از دست داده است،فرد شکست بزرگی در زندگی خورده است،غصه زیاد می خورد، که نتیجه اش برای این فرد باز شدن منافذ پوست ،تیره شدن پوست و مات شدن رنگ پوست می باشد و کیفیت پوست شروع به خراب شدن می کند.این فرد چقدر باید از کرم استفاده کند،چقدر می تواند برای درمان زیبایی لایه برداری کند،چقدر با روشهای مختلف می خواهد این نازیبایی ها را اصلاح کند و بعد از انجام این روشها یک ماه،3 و 6 ماه بعد چون هنوز آن ارگان درمان نشده بوده و به طور سطحی درمان کرده است و اصلا" به درون بدن و ارگانها توجه نشده است پس دوباره نازیبایی صورت و بدن فرد بر می گردد.یک مثال:ما در طب چینی می گوییم طحال مسئول هاضمه است به ارگانهای دیگر انرژی و غذا می دهد ،فرد با گرفتن یک رژیم سخت به این ارگان آسیب می رساند و دچار افتادگی پوست صورت ، سینه ، شکم و پشت بازوها می شود،از نظر طب چینی این موارد به سادگی قابل فهم و درمان است و طحال فرد با تغذیه نامناسب دچار مشکل می شود.در طب چینی درمان برای زیبا شدن به صورت تدریجی است ولی بدون آسیب و با تعادل و هماهنگی می باشد.نقش ارگان کلیه در زیبایی صورت و درمان سیاهی و پف زیر چشم و گودی زیر چشم:زیبایی صورت - در طب چینی کلیه نیز تاثیر مهمی در زیبایی صورت دارد البته تعریف اعضای بدن در طب غربی متفاوت است و در طب غربی معمولا" تعریف دیگری برای بیماریهای پوستی است.بیمار با کار زیاد و خستگی مداوم ،ترسیدن و دلشوره ی متناوب،مصرف نمک زیاد و فعالیت جنسی بالا،زایمانهای مکرر،عادات ماهانه ی سنگین باعث ضعیف شدن ارگان کلیه می شود و اثرات این موارد در صورت به شکل پف زیر چشم،گودی زیر چشم و سیاهی دور چشم نمایان خواهد شد.ما باید برای درمان این نازیبایی ها سبک زندگی خود را تغییر دهیم و این ارگان نیز باید با طب سوزنی و روشهای طب چینی به تعادل برسد تا این نازیبایی های صورت از بین برود.نقش ارگان کبد در نا زیبایی صورت به خصوص ایجاد جوش یا آکنه، لک و اگزما در بدن و صورت:در طب چینی کبد حرارت بالایی را می تواند در کل بدن از جمله سر پخش کند و کبد ارگانی است که از خوردن ترشیجات،تندی جات و عصبانیت فرد تحت تاثیر قرار می گیرد. وقتی که به هر دلیلی این حرارت بالا رود، فرد نیز دچار آکنه یا جوش و لک می شود.اگر یک چنین فردی کبدش به تعادل برسد ، آکنه ی صورت و بدن و اگزمایی که در پوست ایجاد می شو د درمان خواهد شد.از نظر طب چینی کبد ارگانی است که آکنه یا جوش ، لک و اگزما را در پوست صورت و بدن ایجاد می کند. وقتی کبد در تعادل و هماهنگی نباشد دلیلی برای بیرون ریختن آکنه واگزما و لک وجود ندارد.نقش ارگان قلب در طب چینی برای زیبایی صورت:زیبایی صورت - ارگان دیگری که در طب چینی وجود دارد قلب است.این ارگان،هوشیاری مغز،عاطفه و ادراک را کنترل می کند.در یک ضرب المثل چینی و از قول یکی از پزشکان قدیمی چینی جمله ای نقل شده است که"شکوه قلب در صورت خودش را نشان می دهد"یک صورت گل انداخته ی شاداب و با نشاط بیانگر تعادل داشتن ارگان قلب است و قلبی که از افسردگی و دل شکستگی رنج می برد،قلبی که هیجانات و ناراحتی های بسیار زیادی دارد نمی تواند شکوه لازم را به صورت بدهد.با طب سوزنی و روش امبدینگ یا کت گوت می توانید این مشکل بوجود آمده در ارگانها را از درون به طور کامل حل کنید.درمانجوهایی که این طب را تجربه کرده اند و یا به سوی آن می آیند بعد از 3 تا 5 جلسه درمان یا بعد از گذشت یک ماه تا یک ماه و نیم درمان، تقریبا" بدون استثنا می گویند علاوه بر اینکه حال درونی خوبی پیدا کرده ایم،علاوه بر این احساسی می کنیم عملکرد سیستم بدن تغییر خوبی داشته و انرژی بهتری در بدن ما جریان دارد هر کسی از دوستان و آشنایان ما را می بینند می گویند چقدر تغییر کرده ایم چقدر جوانتر شده ایم،صورتتان باز شده است،انگار چند سال به عقب بر گشتید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

سوالات متداول درمانجو در مورد این مطالب:سن و سال در طب چینی برای زیبایی چه تعریفی دارد؟طب چینی و زیبایی - از نظر طب چینی ما با یک ذخیره ای از انرژی،خون وحیاط به دنیا می آییم که به آن جینگ می گویندکه جوهره ی وجود ما هست و این ذخیره در ارگان کلیه قرار دارد و تا آخر عمر از این ذخیره در حال استفاده هستیم هر چه با بیماریها،استرس ها،نداشتن استراحت از این ذخیره زودتر استفاده کنیم،زودتر بدن فرسوده می شود و طب چینی می تواند با ذخیره های که داریم یک حالتی را دوباره به بدن بر می گرداند و مقداری مصرف این ذخیره را کند می کند و حتی در بعضی از این ارگانها بازسازی انجام می دهد.ولی طبیعتا" هر چقدر فرد زودتر برای درمان زیبایی مراجعه کند،جواب سریعتر،واضح تر و ماندگارتری را می گیرد.مثلا" فردی که 50 تا 60 ساله است نسبت به فرد 30 ساله کند تر جواب می گیرد در طب چینی اینکه که من با بالا رفتن سن دچار چروک و غبغب و افتادگی پلک و سایر موارد می شوم مفهومی ندارد.منافذ باز پوست از نظر طب چینی را توضیح دهید؟این مورد مربوط به ضعف ارگان ریه است که به دلایلی که توضیح داده شده است می توان آن را درمان کرد.آیا با درمان زیبایی طب چینی نیازی به استفاده از کرمها و سایر موارد است؟ما به طور دائم در معرض هجوم عاملهای بیماری زا قرار داریم یعنی اولین سد دفاعی بدن پوست است و اولین سد دفاعی هوای بدن ریه است،اولین سد دفاعی غذایی بدن معده و طحال است و اولین سد احساسی بدن از نظر طب چینی کبد است.وقتی که مداوم یکسری پاتوژن ها و عامل های بیماری زا را به بدن مواجحه می شود هر چد بدن قوی هم داشته باشیم خوب مقابله کردن با این عوامل سخت می شود.مثلا" اگر ما در یک شرایط آب و هوایی خوب زندگثی می کنیم و شرایط استرس کمتری در زندگی داریم طبیعتا" میزان مراقبت که پوست نیاز دارد نسبت به فردی که در شرایط آب و هوایی نامناسب و آلوده زندگی می کند کمتر می باشد و مراقبت بیشتری می خواهد.می خواهیم این مراقبت در مقابل انرژی شدید یانگ خورشید با کرم ضد آفتاب و کرم پوست بهتر کنید می خواهید از درون بهتر شوید،می خواهید هر دو را را داشته باشید ولی باید که هر جفتتش را داشته باشید و اگ شرایط استرس زیادی داریم و شرایط بدنی ما خیلی شدیثد است این را مداوم و مدام داشته باشیم.چرب بودن پوست را در طب چینی تعریف کنید؟چرب بودن گوست در طب چینی - عدم رسید مایعات مناسب است به پوست در طب چینی ما اصطلاحی داریم به نام طب چینی که ترکیبی از مایعات غلیظ و مایعات رقیق است که این مایعات پخش کردنش با ارگان ریه است.از نظر طب چینی تبدیل و توزیع مایعات با طحال است وقتی این در ارگان تنظیم نیستند ممکن است مایعات زیادی به پوست برسد و پوست چرب شود و یا مایعات کمتری به پوست برسد و پوست خشک شود.در دو حالت با تنظیم کردن ارگانهای درونی حتی بدون اینکه نیازی باشد روی صورت کار کنیم می توانید این درمان را انجام دهید و رطوبت مناسبی را به پوست برسانیم.ترکهایی که در اثر لاغر شدن یا بار داری ایجاد می شود را چطور می شود درمان کرد؟این ترکها در اثر ضعف در طحال و ریه ایجاد می شود و از نظر طب چینی می شود این ها را تا حدی بر طرف کرد که کمتر به چشم بیاید..مثلاه" ترکهای شکم را اگر بکشیم و حدود یک سانتی متر عرض آن باشد بهد از درمان حدود 3 میلیمتر می شود و این کاهش فاصله باعث می شود که فرد حس کند،لمس کند و ببیند که کمتر شده ولی درمان قطعی این ترکها با هیچ روشی به جز جراحی امکان ندارد زیرا کلاژن سازی پوست در این ناحیه از بین رفته و بازسازی نمی شود.در دوران نوزادی بدن انسان بسیار زیاد به دلیل اینکه با طبیعت و درون بدن هماهنگ است و انرژی بسیاری از نظر انرژی حیاطی طب چینی دارد هر آسیب به بدن را می تواند درمان کند البته مادری که باردارمی شود یا فردی که رژیم می گیرد اگر ارگانهای بدن آنها متعادل باشد این ترکها بوجود نخواهد آمد.وقتی که بدن نتواند این لاغر شدن یا چاق شدن و کشش پوست را تحمل کند دچار ترک می شود.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

ماسک صورت

 

هر پوستى با توجه به رطوبت، چربى، جوش و منافذى که دارد براى شادابى بیشتر نیاز به تقویت دارد. در زیر با ارائه ماسک هاى طبیعى که از میوه هاى گوناگون تهیه مى شود، مى توانید پوست خود را زنده و با طراوت نگه دارید.

ماسک انگور:

این ماسک براى روشن نگه داشتن پوست صورت مفید است.

 

ماسک انگور با روغن زیتون:

براى شادابى و لطافت پوست مقدارى دانه انگور را در روغن زیتون بجوشانید و آن را صاف کرده و روى پست صورت خود بمالید.

 

ماسک اسفناج:

اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتى که بورانى درست مى کنید بعد این ماسک را روى صورت پهن کنید. این ماسک براى پوست هاى کدر مفید است و باعث درخشش پوست مى شود.

 

ماسک میخک:

مقدارى گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با مقدارى عسل و آب خیار مخلوط کنید. به اندازه یک فنجان از این مخلوط را میل کنید این مخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلاى پوستتان مى شود.

 

ماسک گیلاس:

ماسک زیبایى که از دسته هاى گیلاسى که هسته آن را گرفته اید مى توانید روى پوست خود بگذارید. این ماسک به پوست شما نرمى داده و باعث مى شود رنگ رخساره تان باز شود.

 

ماسک هلو:

ماسک هلو ماسکى است که روى تمام پوست ها مى توانید استفاده کنید. هلو را رنده کرده و روى پوست بگذارید. چند دقیقه صبر کنید و بعد از شست وشو نتیجه آن را ببینید.

 

مسدود کردن منافذ صورت:

یک قرص اکسیژنه را در مقدارى گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندم به آن اضافه کنید و بگذارید براى ۱۰ دقیقه روى پوستتان بماند.

 

پوست هایى با منافذ زیاد:

۷ عدد زردآلوى رسیده را قطعه قطعه کرده و له کنید. چند قطره روغن بادام روى آن بچکانید و بگذارید تا براى ۲۰ دقیقه روى پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید.

براى بستن منفذهاى باز که روى پوست صورت پیدا مى شود به اندازه مساوى تخم خیار، تخم کدو، تخم خربزه را به صورت پودر درآورده و در شیر یا خامه تازه حل کرده و براى نیم ساعت روى پوست بگذارید و بعد پوست را شسته و با گلاب ماساژ دهید.

 

کرم آرایش و زیبایى:

کرم مسدود کردن منافذ صورت را روى پوست مى مالیم و براى یک ساعت پوست را ماساژ مى دهیم تا خوب روى پوست بخوابد. نیم ساعت صبر کرده و بعد صورت را مى شوییم.

 

ماسک پوست هاى معمولى:

یک زرده تخم مرغ، یک قاشق مرباخورى آب پرتقال، یک قاشق مرباخورى روغن بادام را با شیره نارگیل اضافه کرده و به صورت بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

 

ماسک لک صورت

پوست تخم مرغ را خشک کرده و مى کوبیم بعد با آب خمیر درست مى کنیم و هر روز روى صورت مى گذاریم.

 

ماسک گرمک

ماسک زیبایى گرمک براى باز و شاداب شدن چهره مفید است این ماسک را روى صورت بکشید و بگذارید براى ۱۵ دقیقه بماند. این ماسک براى از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است.

 

ماسک عسل و سرکه:

مقدارى عسل و سرکه را مخلوط کرده و روى لکه هاى صورت بمالید. کبودى هاى زیر چشم را با این ماسک برطرف کنید.

 

ماسک کنگر:

آب کنگر را گرفته به اندازه یک سوم آن موم سفید و روغن بادام اضافه کرده و خوب هم مى زنید تا به صورت ماسک درآید. این ماسک را روى لکه هاى پوست مى گذارید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم مى شویید این ماسک براى از بین بردن لکه ها مفید است.

 

ماسک هویج و سیب:

هویج و سیب را رنده کرده و یک قاشق مرباخورى عسل به آن اضافه کرده و روى صورت هایى که لک دارد بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم آن را بشویید.

 

ماسک برگ چغندر:

برگ چغندر را بکوبید و به صورت ماسک در آورید و روى تمام صورت پهن کنید. این ماسک براى از بین بردن کک و مک مفید است.

 

ماسک چهره هاى خسته و بى خواب

موز سالم و رسیده را خوب له کرده و به آن نصف قاشق مرباخورى عسل اضافه کنید و خوب آنها را به هم بزنید. این مخلوط را به چهره و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید.

 

ماسک پوست خسته:

۲ قاشق عسل را با نصف قاشق آب لیمو مخلوط کنید و براى مدت ۱۵ دقیقه آن را روى صورت بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید.

 

ماسک پوست تیره و آفتاب سوخته

یک هویج تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید و براى نیم ساعت روى پوست بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیمه گرم بشویید.

 

ماسک گلگون شدن صورت:

باقلا را به صورت آرد درآورید و آن را خمیر کنید و براى ۵ دقیقه روى صورت بگذارید و بعد صورت را بشویید.

 

ماسک تقویتى:

۱۴ گرم موم سفید را با ۸۴ گرم روغن بادام و ۲۸ گرم لانولین و ۲۸ گرم گلاب تهیه کنید.

موم سفید و لانولین را روى بخار آب گذاشته تا با هم آمیخته شوند بعد روغن بادام و گلاب را به آرامى در آن ریخته و هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف دربسته اى بریزید و هر روز از آن براى نرمى و تقویت پوستتان استفاده کنید.

 

ماسک جوش چرکى:

براى جوش هاى چرکى با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط کنید و هفته اى سه روز روى پوستتان بمالید.

 

ماسک جوش هاى سیاه:

ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه مى جوشانیم وقتى بخار آن بلند شد صورت را بخور مى دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلاً مخلوط کرده ایم به صورت ماسک روى صورت مى گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت مى مالیم تا ضدعفونى شود.

 

ماسک ریواس:

ریواس له شده را با مقدارى سرکه مخلوط مى کنیم و روى تمام صورت مى مالیم این ماسک براى از بین بردن کک و مک و جوش هاى چرکى و جاى جوش خیلى مفید است.

 

ماسک چین زیر چشم:

سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم مى گذاریم. براى جلوگیرى از چین و چروک پوست لانولین را مى توان هر شب به تنهایى روى پوست مالید براى این که لانولین کاملاً جذب صورت شود با انگشت آرام به صورت تلنگر مى زنیم و صبح آن را مى شوییم.

 

ماسک چروک چشم:

روغن کرچک را یک شب روى پوست مالیده و تا صبح مى گذاریم بماند.

 

ماسک زیبایى:

پوست را ابتدا کاملاً تمیز مى کنیم کمى مخمر آبجو را با گلاب و آب لیمو ترش مخلوط مى کنیم و به پنبه مى مالیم و آن را به پوست صورت چند بار مى مالیم و مى گذاریم تا ۲۰ دقیقه روى پوست بماند و خشک شود. بعد از آن صورت را با آب ولرم مى شوییم. این ماسک به صورت طراوت خاصى مى دهد. قبل از گریم بهتر است دو زرده تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق روغن بادام و آب لیمو به خوبى مخلوط کنیم و براى ۱۰ دقیقه روى پوست بگذاریم بعد صورت را شسته و گریم کنیم.

 

ماسک سیب زمینى:

سیب زمینى خام را رنده کرده مقدارى شیر و گلاب به آن اضافه مى کنیم این ماسک براى نرمى و لطافت پوست مفید است.

کمى از موم عسل را به صورت نازک روى پوست مى کشیم و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم شست وشو مى دهیم. در رفع چین و چروک صورت مفید است.

 

ماسک صورت عروس:

یک روز قبل دو تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق عسل و یک قاشق چایخورى جوش شیرین مخلوط مى کنیم و روى صورت عروس مى گذاریم همچنین یک قاشق چایخورى عسل را با یک قاشق چایخورى شیر و یک قاشق چایخورى لانولین مخلوط کرده و روى پوست عروس مى گذاریم. طراوت و زیبایى خاصى به پوست عروس مى دهد.

لینک به دیدگاه

ماسکهای صورت گیاهی

 

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

 

استفاده از ماسک صورت بیشتر برای پوستهای چرب و معمولی (به عنوان تقویتی و لایه بردار طبیعی استفاده می شود).

ماسکهای صورت به دو دسته تقسیم می شوند:

1- ماسکهای میوه ای: بیشتر به عنوان: (ضد التهاب- تقویت و تغذیه پوست -ضد خستگی پوست- ضد چروک )مورد استفاده قرار می گیرند.

طرزاستفاده: ابتدا پوست را با صابون ملایم با آب ولرم شسته و به آرامی خشک کرده سپس ،میوه مورد نظر((برای پوست شما ایجاد حساسیت نکند ))مثلاً: سیب - گلابی - خیار و ... ،را که خرد کرده ایم روی آن قرار داده (10-15 )دقیقه کافیست.سپس با آب ولرم می شوییم .

2- ماسکهای گیاهی: ازاین نمونه ماسکها بیشتر به عنوان کوچک کردن پرزهای پوست - لایه بردار-روشن کننده - تقویت کننده و مغذی پوست استفاده می شود.

نسخه اول: ابتدا پوست را با صابون ملایم با آب ولرم شسته سپس مقدار 3 قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم را با مقداری شیر،چنان مخلوط کنید که کمی شل تر از خمیر شود و روی پوست به مدت (5 تا 10) دقیقه قرار دهید سپس پوست را با آب سرد به آرامی بشویید. این عمل را روزی (1 تا 2)بار انجام دهید.

نسخه دوم: ۲۵گرم گل ختمی+۲۵گرم گل پنیرک+ ۲۵ سفیدآب کف +۲۵گرم گل بابونه +۵۰گرم سدر+۵۰گرم پودر جوانه گندم+۲۵ گرم اسپرزه+۲۵ گرم چای سبز+۲۵گرم صمغ عربی همه مواد را کاملا ساییده ، ابتدا پوست را با صابون ملایم با آب ولرم شسته سپس 2 قاشق غذا خوری از مخلوط را با مقداری شیر گرم چنان مخلوط کنید که کمی از خمیر شل تر شود سپس روی پوست قرار داده (3 تا 5)دقیقه کافیست. س٫س با آب سرد بشویید. این عمل را روزی یک تا دو بار انجام دهید.

زیبایی چهره، یکی از عوامل مهم ضد افسردگی است.

لینک به دیدگاه

ماسکي گياهي براي رفع چروک

 

مجموعه: داروهای گیاهی و طب سنتی

 

 

اغلب خانم ها براي رفع چين و چروک پوست خود از ماسکهاي شيميايي استفاده مي کنند, در صورتيکه در اينگونه موارد ماسکهاي گياهي بهتر جواب داده است.

ماسکي براي رفع چروک

ترکيبات مورد نياز اين ماسک عبارتند از:

 

دو فنجان سرکه ,نصف فنجان رازيانه خشک ,نصف فنجان بابونه خشک ,نصف فنجان گل رز خشک, نصف فنجان شبدر قرمز خشک

براي تهيه اين ماسک گياهان خشک شده را در سرکه گذاشته و به آرامي تکان دهيد.

 

در ظرف را بسته و آن را به مدت دو تا سه هفته در دماي 10 تا 15 درجه سانتي گراد نگه داريد.

 

لازم است هر روز ظرف را به مدت 15 دقيقه تکان دهيد.

 

 

پس از طي سه هفته، محلول را با صافي صاف کنيد و در يک ظرف تميز بريزيد. براي هر بار مصرف کافي است صورتتان را با آب ولرم شست و شو داده و سپس خشک کنيد.

 

آن گاه محلول ( سرکه و گياهان خشک) را به نسبت شش به يک با آب مقطر رقيق کنيد و سپس آن را روي صورتتان با حرکات چرخشي ماساژ دهيد.

دقت کنيد ماساژ حداقل بايد15 دقيقه ادامه پيدا کند. حرکات ماساژ بايد نرم و در جهت صحيح انجام شود تا موجب آسيب به پوست شما نشود.

 

اين محلول کمي قابض بوده و براي پوست هاي شل و کمي چرب و منافذ باز صورت بسيار مناسب است.

 

بهتر است از اين محلول يک روز در ميان براي برطرف کردن چروک هاي صورت استفاده کنيد.

 

يک راه ديگر براي مقابله با پيري پوست، بخور پوست با گياهان جوان کننده است. براي تهيه اين بخور کافي است يک قاشق سوپخوري بابونه را به همراه يک قاشق سوپ خوري رازيانه و يک قاشق سوپخوري گل رز خشک شده در يک کاسه آب جوش بريزيد.

افرادي که پوست هاي خشک و حساس دارند بهتر است يک قاشق سوپ خوري گل هميشه بهار را به اين بخور خود اضافه کنند و افرادي که پوست هاي چرب و آکنه دارند به جاي گل هميشه بهار بهتر است از مرهم ليمو استفاده کنند.

 

سپس طبق مراحلي که گفته شد، پوست صورتتان را با اين معجون گياهي بخور دهيد.

 

شايد تصور کنيد که اين بخور ساده چه فايده اي مي تواند براي پوست شما داشته باشد؟ حق با شماست.

 

تا زماني که اين بخور را به صورت يک روز در ميان، به همراه شست و شو و ماساژ با محلول سرکه ي گفته شده به مدت يک ماه انجام ندهيد، متوجه تاثير معجزه آساي آن نمي شويد!

لینک به دیدگاه

در فصل تابستان با وجود آفتاب شدید، پوست و مو؛ خشک، دی هیدراته و تیره خواهد شد. پس بیایید با این دستورالعمل های طبیعی ، ساده و سهل الوصول پوست و موی خود را درخشان و براق کنید.

ماسک احیاکننده

با این ماسک دست ساز پوست تان را از آلودگی و سبوم تمیز کنید. شما فقط به مخلوط ۱ قاشق غذاخوری عسل با ۳-۴ حبه انگور له شده نیاز دارید. مخلوط را به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روی صورت قرار دهید سپس با آب ولرم بشویید، خواهید دید چگونه این ماسک، پوست شما را بازسازی و زنده می کند.

لایه بردار و تسکین دهنده

هیچ درمان طبیعی ای برای تسکین پوست و پاک سازی منافذ بسته آن بهتر از این ماسک نیست. ۲ قاشق غذاخوری کدو تنبل پخته و له شده را با ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب و نصف قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کنید. این ماسک را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید سپس با آب ولرم بشویید.

مرطوب کننده عمیق

در تابستان هیدراسیون مناسب پوست کاملا ضروری است. این ماسک مرطوب کننده عمیق کمک خواهد کرد تا رطوبت از دست رفته را جبران کنید. نصف یک موز له شده را با همان مقدار آووکادو له شده مخلوط کنید. مخلوط را به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت قرار دهید و بعد با آب ولرم بشویید.

ماسک آلوی قرمز

هسته های ۷ یا ۸ عدد آلوی قرمز را خارج کنید. سپس با افزودن ۱۰ قطره روغن بادام آن را کاملا با هم مخلوط کنید تا به صورت یک ماده خمیری درآید. این مخلوط را به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود قرار دهید سپس با آب بشویید. این ماسک به ویژه برای کسانی که منافذ پوستی آنها مثلا روی بینی، باز و زشت منظره شده، موثر است و پوست را زیبا می کند. استفاده از این ماسک را به افرادی که پوست چرب دارند توصیه می کنیم.

ماسک هلو

برای تهیه این ماسک کافی است ۳ یا ۴ عدد هلوی تازه را بشویید و هسته آن را خارج کنید.(لازم نیست پوست هلوها را بکنید) هلوها را له و با یک زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری پودر جوانه گندم کاملا مخلوط کنید و روی پوست صورت بمالید. بیست دقیقه بعد آن را با آب سرد یا پنبه آغشته به گلاب پاک کنید. این ماسک در رفع خشکی پوست و ایجاد طراوت و تازگی و جلوگیری از چروک صورت بسیار موثر است.

ماسک گرمک

این ماسک برای باز و شاداب شدن چهره مفید است. این ماسک را روی صورت بکشید و بگذارید برای ۱۵ دقیقه بماند. این ماسک برای از بین بردن لک ها و جوش های سر سیاه نیز مفید است.

ماسک توت فرنگی

۸ الی ۹ عدد توت فرنگی را با یک چنگال له و ۳ قاشق سوپ خوری عسل به آنها اضافه و با هم مخلوط کنید. فقط زیاد هم نزنید، چون ممکن است رونده و شل شود. بلافاصله این محلول را روی پوست صورت تان بمالید و پس از چند دقیقه آن را بشویید. توت فرنگی برای رومی ها به دلیل خصوصیات و استفاده های پزشکی باارزش است.

به همان اندازه که مرکبات ویتامین c دارد، توت فرنگی نیز ویتامین c دارد و خطر ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش و روده ای را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

ماسک آب تمشک یا آلبالو

نقاطی از بدن که در معرض تشعشع آفتاب قرار می گیرد بیشتر دچار لک می شود. این بدان علت است که در اثر تابش نور آفتاب و اشعه ماورای بنفش، ملانین (ماده رنگی پوست) که از سلول های رنگدانه ساز پوست ترشح می شود، به طور ناهماهنگ در سطح پوست جمع و باعث به وجود آمدن کک و مک می شود.

آب تمشک یا آلبالو را بگیرید و آن را روی پوست صورت خود بمالید. بگذارید یک ساعت روی صورت تان بماند. بعد صورت را با آب گرم بشویید. این عمل را روزی ۲ بار تا زمانی ادامه دهید که کک و مک و لک های صورت شما از بین برود.

ماسک گیلاس و شادابی پوست

ماسک گیلاس باعث شادابی پوست می شود و پوست شما را از بیماری های پوستی مانند اگزما محافظت می کند. گیلاس پوست شما را پاک سازی می کند و سلول های مرده پوست را از بین می برد. گیلاس ترش برای پوست های چرب مناسب است.

پوره گیلاس را با مقداری روغن گیاهی (روغن زیتون یا روغن بادام) مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست خود بگذارید و اجازه دهید جذب پوست شما شود. سپس صورت خود را بشویید. این ماسک برای پوست های چرب مفید است.

پوره گیلاس را با چند قطره آبلیمو و یک سفیده تخم مرغ، خوب مخلوط کنید تا کف کند. سپس به مدت ۱۰ یا ۲۰ دقیقه روی پوست خود بگذارید. این ماسک برای انواع پوست ها مفید است.

لینک به دیدگاه

این ماسک برای پوست های خشک ، مفید و مناسب است و صورت را نرم و لطیف می نماید . برای تهیه این ماسک ، یک زرده تخم مرغ را با چند قطره سرکه ی سیب و چند قطره بادام یا زیتون یا آفتابگردان مخلوط کنید . پس از ۲۰ دقیقه آن را به وسیله آب یا پنبه ی آغشته به گلاب از سطح پوست پاک کنید .

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...