رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

کاشی زرین فام هست؟:icon_redface:

.

.

.

من قبلا رو کاشی ها تحقیق کردم و یک تاپیک استارت کردم...اگه درست بود بفرمایید لینک بدم..البته اونجا کلی هست...:icon_redface:

لعاب زرین فام که ابوالقاسم آن را دو آتشه می خواند، رایج ترین و معروف ترین تکنیک در تزئینات کاشی بود. این تکنیک ابتدا در قرن دوم هجری در مصر برای تزیین شیشه مورد استفاده قرار می گرفت.

مراحل کار به این شرح بوده که پس از به کار گیری لعاب سفید بر روی بدنه کاشی و پخت آن، کاشی با رنگدانه های حاوی مس و نقره رنگ آمیزی می شده و مجددا در کوره حرارت می دیده و در نهایت به صورت شیء درخشان فلزگونه ای در می آمده است.

با توجه به مطالعات پیکره شناسی که بر روی نخستین کاشیهای معروف به زرین فام انجام گرفته و نیز از آنجایی که در این نوع از کاشی ها بیشتر طرح های پیکره ای استفاده می شده تا الگوهای گیاهی، می توان گفت این نوع از کاشی ها به ساختمانهای غیر مذهبی تعلق داشته اند.

کاشی زرین فام

4522upqipylpxlpo05f.jpg

لینک به دیدگاه
کاشی زرین فام هست؟:icon_redface:

.

.

.

من قبلا رو کاشی ها تحقیق کردم و یک تاپیک استارت کردم...اگه درست بود بفرمایید لینک بدم..البته اونجا کلی هست...:icon_redface:

لعاب زرین فام که ابوالقاسم آن را دو آتشه می خواند، رایج ترین و معروف ترین تکنیک در تزئینات کاشی بود. این تکنیک ابتدا در قرن دوم هجری در مصر برای تزیین شیشه مورد استفاده قرار می گرفت.

مراحل کار به این شرح بوده که پس از به کار گیری لعاب سفید بر روی بدنه کاشی و پخت آن، کاشی با رنگدانه های حاوی مس و نقره رنگ آمیزی می شده و مجددا در کوره حرارت می دیده و در نهایت به صورت شیء درخشان فلزگونه ای در می آمده است.

با توجه به مطالعات پیکره شناسی که بر روی نخستین کاشیهای معروف به زرین فام انجام گرفته و نیز از آنجایی که در این نوع از کاشی ها بیشتر طرح های پیکره ای استفاده می شده تا الگوهای گیاهی، می توان گفت این نوع از کاشی ها به ساختمانهای غیر مذهبی تعلق داشته اند.

کاشی زرین فام

4522upqipylpxlpo05f.jpg

اسم کلی هنر رو میخواستم البته ممنون از اطلاعات خوبتون ..

یک اسمی داره این هنر اینها شاخه هاش حساب میشه.. :ws37:

لینک رو هم بدهید ممنون میشم..:icon_gol:

لینک به دیدگاه
اسم کلی هنر رو میخواستم البته ممنون از اطلاعات خوبتون ..

یک اسمی داره این هنر اینها شاخه هاش حساب میشه.. :ws37:

لینک رو هم بدهید ممنون میشم..:icon_gol:

تو این تاپیک در مورد تکنیک های مختلف کاشی سازی بحث می شه....

[h=1]کاشی کاری[/h]

من دقیق نمی دونم....یکی از تصاویرتون شبیه تکنیک زرین فام بود..اون یکی هم شبیه تکنیک هفت رنگ...خیلی برام خوب خواهد بود که بدونم جواب رو و به اطلاعاتم اضافه شه...:icon_redface:

لینک به دیدگاه
تو این تاپیک در مورد تکنیک های مختلف کاشی سازی بحث می شه....

کاشی کاری

من دقیق نمی دونم....یکی از تصاویرتون شبیه تکنیک زرین فام بود..اون یکی هم شبیه تکنیک هفت رنگ...خیلی برام خوب خواهد بود که بدونم جواب رو و به اطلاعاتم اضافه شه...:icon_redface:

منظورم کل هنر کاشی کاری بود .. :ws37::icon_gol: سام عزیز

همین کاشی کاری خودش مثل اکثر هنرها به بخشهای تخصصی تری در میاد.. مانند : کاشی معرق . زرین فام و...

عکس بعدی لطفا:

لینک به دیدگاه

چشم من تصویر رو می زارم....:icon_redface::icon_gol:

ولی من هم درست نگفتم...اگه از من قبول کردین...قبلش از هستی خانوم قبول کنین...:icon_redface:

.

.

.

ساده و آسان....روان و زیبا....اسم هنرش چیه؟!:icon_redface:

gpv1bmytbjhishp0691v.jpg

هنر چهاردهم : خطاطی

تاريخچه خوشنويسي

تاريخچه خط

سير تکاملى خوشنویسى در ايران

لینک به دیدگاه
چشم من تصویر رو می زارم....:icon_redface::icon_gol:

ولی من هم درست نگفتم...اگه از من قبول کردین...قبلش از هستی خانوم قبول کنین...:icon_redface:

.

.

.

ساده و آسان....روان و زیبا....اسم هنرش چیه؟!:icon_redface:

gpv1bmytbjhishp0691v.jpg

بخاطر اون کاشی کاری اسم شما رو بردم..

چشم نصف نصف .. :a030:

خطاطی؟

لینک به دیدگاه
بخاطر اون کاشی کاری اسم شما رو بردم..

چشم نصف نصف .. :a030:

خطاطی؟

بلی..کاملا درسته:icon_redface::icon_gol:

چند تا تاپیک هست تو تالار...

[h=1]تاريخچه خوشنويسي

[/h][h=1] تاريخچه خط

[/h][h=3]سير تکاملى خوشنویسى در ايران[/h]

لینک به دیدگاه

هنر 16:پته دوزی....:a030:

پته نوعی سوزن دوزی ایرانی است که از دوخت ریسهای پشمی رنگین، بر روی عریض یا شال، در طرحهای زیبایی چون: بوته، سرو، ترنج و... پدید می‌آید. نمای پته، منظره‌ای بدیع از گل و بوته‌های رنگین را به نمایش می‌گذارد و از آنجا که پدیدآورندگان این نما، به طور معمول زنان و دختران کرمانی بوده‌اند، آن را نمادی از هزاران درد و رنج و گاه شادی و شعفی دانسته‌اند که در ذهن این زنان و دختران منقوش بوده است.

917698.jpg

917706.jpg

917707.jpg

917710.jpg

917705.jpg

917708.jpg

917711.jpg

917704.jpg

917702.jpg

917701.jpg

917700.jpg

917699.jpg

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.
رو هم ببینید....

لینک به دیدگاه

و اما عکس بعدی....:a030:

y8xuw5ejf7e3pielmh.jpg

هنر هفدهم : سفالگری با خاک سفید

برنده : shahdokht *1983*

سفالگری با خاک سفید بومی منطقه با پیشینه سفالگری در زنوز پیوند تنگاتنگی دارد . چرا که حدود شصت سال پیش استاد عباس و مرحوم استاد احمد قابچی از زنوز به تبریز آمده و با تأسیس کارگاه سفالگری در محله درب سرخاب تبریز این روش تولید را آغاز و تا به امروز پی گرفتند . در این شیوه کلیه مراحل ساخت سفال به شیوه کاملاً سنتی انجام میشود و عمدتاً شامل ظروف کاربردی همچون بشقاب ، کاسه ، فنجان ، نعلبکی ، پارچ آب ، قوری ، قندان و …. میشود .

پوشش این نوع سفال با دو نوع لعاب ترانسپارانت بی رنگ و ترانسپارانت فیروزه ای انجام میگیرد که آوازه این نوع سفالها با لعاب فیروزه ای به فراتر از مرزهای کشورمان نیز رسیده است . همچنین عده ای از هنرمندان این استان با ایجاد تزئیناتی بر روی سفال خاک سفید ، با استفاده از تکنیکهای نقاشی ، برجسته کاری ، کنده کاری و مشبک کاری زیبایی دو چندانی به این آثار میبخشند . برخی از این آثار به کشورهای اروپایی نیز صادر میشود .

شیوه اجرای کار:

۱- آماده سازی گل به روش سنتی با استفاده از خاک بدون فرآوری صنعتی .

۲- چرخکاری و تراش بدنه .

۳- اجرای تزئینات به روش زیر لعابی با یکی از روشهای نقاشی با رنگ ، کنده کاری ، برجسته کاری ، مشبک کاری ، روش تلفیقی .

۴- پخت اول (خام پخت) در دمای حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد .

۵- لعاب زنی به روش سنتی .

۶- پخت دوم یا پخت لعابی در دمای حدود ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد .

.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...