رفتن به مطلب

کیدزانیا؛ شهر کودک و نوجوان

ارسال های توصیه شده

من چن وقت پیش سر یه موضوعی رسیدم به موضوع کیدزانیا! دیروز که دیدم یکی از بچه ها اومده و در مورد لگو لند مطلب گذاشته فرصت رو مغتنم شمردم و فایلی که داشتمو پیدا کردم. به نظر من ایده ی شهر کودک خیلی چیز جالب و خوبیه البته اگر درست و بر اساس استانداردهاش اجرا شه دوس دارم تا یه بحثی با با هم بکنیم و ببینم نظر شما در موردش چیه؟ اینکه مثلن قابل اجرا تو ایران هست آیا؟ اگر چنین فضایی ایجاد بشه به نظر شما چه امکاناتی باید وجود داشته باشه تا جذابیت بیشتری پیدا کنه؟ و در آخر اینکه چه ایده هایی در مورد مشاغلی که بومی ایران باشه به نظرتون میاد؟( آیا چیز خاصی میشه به این ایده اضافه کرد؟)

خب حالا می رسیم به اینکه اصن کیدزانیا چی هست. مطلبو بخونین و کامنت بزارین:a030:

شهرهای کودک و نوجوان در جهان با نام کیدزانیا شناخته می شوند. ایده ی مفهومی طراحی کیدزانیا، ساخت یک شهر کوچک در مقیاس فعالیتی کودکان است؛ به گونه ای که کودک با حضور در فضای این شهر، نقشی به مانند یک بزرگسال را ایفا کند. فضاهای شهرهای کودکان و نوجوانان به گونه ای سازمان دهی می شود که هر کودک بسته به حرفه ی مورد علاقه ی خویش، شغلی از قبیل آتش نشان، دکتر، پلیس، روزنامه نگار و ... را انتخاب می کند و در کنار دیگر کودکان، مهارت هایی چون تفکر خلاق، تصمیم گیری در شرایط بحرانی، کار گروهی و ... را آموزش می بیند. ترکیب شرایط واقعی و تفریحی در فضای این شهر کوچک، موقعیتی را برای کودک فراهم می آورد که منطقی فکر کردن و مسئولیت پذیری را در تصمیم گیری های خود بیاموزد.

37d074cz8aahlmauqghc.jpg

13gv7aatol9g3g62oafa.jpg

qvd2xhzacii7q6nt3qlr.png

در طراحی و اجرای طرح های کیدزانیا، از همکاری گروه های روان شناسان و پژوهش گران علوم کودک بهره گرفته می شود تا محیطی در خور گروه های سنی 4 تا 12 سال فراهم آید. بهره گیری از دیدگاه های این گروه ها سبب می گردد که کیدزانیا بر پایه ی استانداردهای آموزشی و مناسب کودکان و نوجوانان ساخته شود. امروزه شهرهای کودکان و نوجوانان در شماری از کشورها مانند امارات متحده ی عربی، مالزی، سنگاپور، پرتغال، کره ی جنوبی و ... ساخته شده است

92kev2nqzdx11l1010lu.png

y6a2jibn7hjc5zpxda1n.jpg

لینک به دیدگاه

خيلي جالب بود!ممنون فرناز جون:icon_gol:

به نظر من اگه توو ايران اين اتفاق بيوفته بچه ها خيلي استقبال ميكنن!متاسفانه توو ايران انقدر بچه هامون توو آپارتمان هاي تنگ و كوچيك زندگي كردن و براي سرگرم شدن به بازي هاي جورواجور روي آوردن كه واقعا به چنين فضاهايي كه بتونن تجربه هاي عملي و خلاقانه داشته باشن، نياز دارن!

بايد به بچه هامون اجازه بديم تا بدون ترس تجربه كنن!!در اين صورته كه در آينده هم افراد موفق تري ميشن!

همين الانم بعضي از بچه هاي دبيرستاني مون نميدونن علايقشون چيه!قراره در آينده چه شغلي داشته باشن!

مسلما اين جور فضاها خيلي مفيده!نه فقط براي كودكانمون بلكه براي كشورمون!

نكته اي كه به نظرم مهمه اينه كه برنامه ريزي و مديريت اين جور فضاها بايد طوري باشه كه همه اقشار مردم بتونن ازش استفاده كنن!:ws37:

لینک به دیدگاه

خیلی جالبه

به نظر من آدم تو بچگی آرزوهای زیادی برای شغل آیندش داره بچه ها تو این فضاها میتونن آرزوهای آیندشونو تجربه کنند و لذت ببرند

مرسی بخاطر تاپیک زیبات:icon_gol:

لینک به دیدگاه
خیلی جالبه

به نظر من آدم تو بچگی آرزوهای زیادی برای شغل آیندش داره بچه ها تو این فضاها میتونن آرزوهای آیندشونو تجربه کنند و لذت ببرند

مرسی بخاطر تاپیک زیبات:icon_gol:

خواهش میکنم:icon_gol:

آره واسه همین فک میکنم خیلی میتونه طرفدار پیدا کنه بین بچه ها

لینک به دیدگاه

مرسی از تاپیک خوبت :a030:

به نظرم ایده شهر کودک و نوجوان تو ایران با توجه به کمبود فضاهای مخصوص کودکان تو شهرها میتونه موفق باشه. فقط باید با مطالعه درست نمونه های خارجی و بومی کردن اونا تو ایران به شکل صحیحی اجرا بشن.

توجه به مقیاس بناها و تأثیر رنگ و نور تو کیدزانیا خیلی بیشتر و مهمتر از یه شهر معمولیه.

نیازهای بچه ها رو کاملتر شناخت و محدودیت هایی که ایران داره هم در نظر گرفت.

مهیا کردن فضاهایی توش بازی های بومی مناطق مختلف کشور انجام بشه.

محوطه های طبیعی باز بزرگ با عناصر طبیعی مختلف

ایشالا بعداً بازم میام :ws3:

لینک به دیدگاه

به نظرم ایده شهر کودک و نوجوان تو ایران با توجه به کمبود فضاهای مخصوص کودکان تو شهرها میتونه موفق باشه. فقط باید با مطالعه درست نمونه های خارجی و بومی کردن اونا تو ایران به شکل صحیحی اجرا بشن.

توجه به مقیاس بناها و تأثیر رنگ و نور تو کیدزانیا خیلی بیشتر و مهمتر از یه شهر معمولیه.

اينجاست كه تفاوت يه شهرساز تازه وارد (يني خودم!) و يه شهرساز واقعي رو ميشه فهميد!:ws3:

توضيح خيلي خوبي بود!ممنون :w16:

لینک به دیدگاه

خواهش میکنم:icon_redface: بازم تشریف بیارین:ws3:

لینک به دیدگاه

گفتی بازیهای بومی! خوب الان به نظرت اگر یه همچین فضایی ایجاد بشه و در کنارشم از شخصیتهای کارتونی بامزه ای مثه انگری بردز angry birds و ... هم استفاده بشه بچه ها طرف اون بازهای بومی میرن؟ من خودمم به اینکه یه همچین فضایی باشه فک کردم ولی بعدش احساس کردم خود ما ها هم چیز زیادی در مورد بازیهای بومی نمیدونیم حالا چه برسه به نسلهای بعدی که بخان بیان و ازش استفاده کنن :ws52:

لینک به دیدگاه
گفتی بازیهای بومی! خوب الان به نظرت اگر یه همچین فضایی ایجاد بشه و در کنارشم از شخصیتهای کارتونی بامزه ای مثه انگری بردز angry birds و ... هم استفاده بشه بچه ها طرف اون بازهای بومی میرن؟ من خودمم به اینکه یه همچین فضایی باشه فک کردم ولی بعدش احساس کردم خود ما ها هم چیز زیادی در مورد بازیهای بومی نمیدونیم حالا چه برسه به نسلهای بعدی که بخان بیان و ازش استفاده کنن :ws52:

به نظرم بازی یه زبان مشترک بین همه بچه های دنیاست...به صرف بومی بودن نمیشه گفت بهتره...

لینک به دیدگاه

ممنون از تاپیک زیباتون

فکرشو بکنییید.... چقدر قشنگه مسئولیتای اونجا هم دست بچه ها باشه... به عنوان همکار... واقعی واقعی...در قالب بازی..این باعث میشه مسئولیت پذیر شندchildren_hamburgers_20110627.jpgWannado_chefs_low-res-575x382.jpg

لینک به دیدگاه

kidzania.jpg

اینم تأثیر رنگ و نور و مقیاس...............آخییی..عین شهر اسباب بازیهاست

لینک به دیدگاه

کشش به سمت اون نوع بازی ها بیشتره. اما هم اینکه علایق تا حدی متفاوت هست و هم اینکه قرار نیست چیزایی که علاقه بهشون کمتره کاملاً کنار گذاشته بشه. نقاط قوت اونا هم بیشتر تو اینه که هم از طریق ایجاد حس کنجکاوی که چی هستن و چه شکلین باعث جذبشون میشه که تجربه کنن و هم اینکه معمولاً بازی هایی هستن که تحرک بیشتری توشون هست، یعنی بازی هایی که تو فضاهای دیگه شهر کمتر امکان انجام دادنشون هست.

مثل اینه که بگیم تو رستوران با وجود پیتزاها و غذاهای خیلی خوشمزه کی سراغ یه سری غذاهای محلی میره

لینک به دیدگاه
کشش به سمت اون نوع بازی ها بیشتره. اما هم اینکه علایق تا حدی متفاوت هست و هم اینکه قرار نیست چیزایی که علاقه بهشون کمتره کاملاً کنار گذاشته بشه. نقاط قوت اونا هم بیشتر تو اینه که هم از طریق ایجاد حس کنجکاوی که چی هستن و چه شکلین باعث جذبشون میشه که تجربه کنن و هم اینکه معمولاً بازی هایی هستن که تحرک بیشتری توشون هست، یعنی بازی هایی که تو فضاهای دیگه شهر کمتر امکان انجام دادنشون هست.

مثل اینه که بگیم تو رستوران با وجود پیتزاها و غذاهای خیلی خوشمزه کی سراغ یه سری غذاهای محلی میره

درسته....

بهتره یه جور دیگه بگم... خوبه حق انتخاب داشته باشند همه... اما با تبلیغ یکسان..خیلی ها اصلا بازی های خودمونو نمیشناسند.:icon_pf (34):.مقصر کیه؟؟ :w000:خارجی ها که کارشون جذابتره یا خودمون که محو اونا شدیم و از فرهنگ غنیمون غافل؟.... انشاا... یه جدیت واسه خودشناسی میخوایم...تو هر زمینه ای... خودشناسی جمعی منظورمه...زنده باد ایرانی پاک...:a030:

بحث به کجا کشید!!! هه هه عذرخواهی

لینک به دیدگاه
مرسی علی آقا بابت عکسای خوبت:a030:

مرسی به شما... موضوع جالبی بود...مرسی که جرقشو زدید...انشاءا... چند وقت دیگه عکسای وطنی بذاریم... به همت دوستان:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه

آره خب اینم حرفیه :icon_redface:

لینک به دیدگاه

ممنون از این بحث بسیار عالی....

منبه امید خدا موضوع پایان نامه من {شهر کودک مدار} هستش که به این موضوع حیلی نزدیکه... جلوتر که رفت کارم حتماا در بحث شرکت خواهم کرد

:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...