رفتن به مطلب

گفتگوی هفته یازدهم: نحوه ارتباط پست های فشار قوی و انتقال اطلاعات به مرکز کنترل

ارسال های توصیه شده

در مورد باندلم همیشه صحبت میکنن...ینی چی؟

باندل کردن به معنای استفاده بیش از یک هادی در هر فاز میباشد و معمولا در خطوط 230 کیلو ولت به بالا مشاهده میشه

باندل کردن سطح مقطع موثر هادی رو افزایش میده که در اثر آن شدت میدان در سطح هادی کاهش پیدا میکنه

لذا باندل کردن ، کرونا و اثرات سوء آنرا کاهش میدهد. هادی های باندل شده از نظر الکتریکی موازی هستن

به طور کلی باندل کردن باعث کاهش اندوکتانس خط و از سوی دیگر خاصیت خازنی خط را افزایش میدهد.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 46
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

باندل کردن به معنای استفاده بیش از یک هادی در هر فاز میباشد و معمولا در خطوط 230 کیلو ولت به بالا مشاهده میشه

باندل کردن سطح مقطع موثر هادی رو افزایش میده که در اثر آن شدت میدان در سطح هادی کاهش پیدا میکنه

لذا باندل کردن ، کرونا و اثرات سوء آنرا کاهش میدهد. هادی های باندل شده از نظر الکتریکی موازی هستن

به طور کلی باندل کردن باعث کاهش اندوکتانس خط و از سوی دیگر خاصیت خازنی خط را افزایش میدهد.

ممنون

• :icon_gol:

بیش از چند هادی مجازه؟تو ایران معمولا از چند هادی استفاده میشه برای باندل کردن؟

لینک به دیدگاه
الان هزینه این تابلوها تقریبا چقد در میاد؟؟

چه شرکتایی این تابلوهارو میسازن؟

میبخشید که دیر اومد سر زدم:icon_gol:

اگه منظورتون از تابلو همون PLC هاس قیمت دقیقشو نمیدونم :ws38: فقط میدونم زیاده:ws3::

مدل هایی که هستن و من ازشون اطلاع دارم ایناس:

1.مدل ای تی آی ساخت سوییس

2.مدل آلکاتل(اگه تلفظشو درست نوشته باشم) ساخت مشترک ایتالیا و فرانسه

3.مدل سلتا ساخت فرانسه

4.مدل دی مت ساخت اسپانیا

لینک به دیدگاه
میبخشید که دیر اومد سر زدم:icon_gol:

اگه منظورتون از تابلو همون PLC هاس قیمت دقیقشو نمیدونم :ws38: فقط میدونم زیاده:ws3::

مدل هایی که هستن و من ازشون اطلاع دارم ایناس:

1.مدل ای تی آی ساخت سوییس

2.مدل آلکاتل(اگه تلفظشو درست نوشته باشم) ساخت مشترک ایتالیا و فرانسه

3.مدل سلتا ساخت فرانسه

4.مدل دی مت ساخت اسپانیا

:icon_gol:

ینی تو ایران ساخته نمیشه و مستقیم از خارج میاد:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
:icon_gol:

ینی تو ایران ساخته نمیشه و مستقیم از خارج میاد:icon_pf (34):

نه فقط چندتا کشور خاص اینارو میسازن:icon_pf (34):

البته من یه جایی یکی از کارتای PLC رو دیدم که یه شرکت ایرانی ساخته بود ولی نمیدونم از اون کارت تاحالا استفاده هم شده یا نه:ws38:

بذارید الان میگردم عکس اون کارتو پیداش می کنم میذارم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
نه فقط چندتا کشور خاص اینارو میسازن:icon_pf (34):

البته من یه جایی یکی از کارتای PLC رو دیدم که یه شرکت ایرانی ساخته بود ولی نمیدونم از اون کارت تاحالا استفاده هم شده یا نه:ws38:

بذارید الان میگردم عکس اون کارتو پیداش می کنم میذارم:icon_gol:

حتی مونتاژ و سیم کشیشم ایرانیا انجام نمیدن؟

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه
حتی مونتاژ و سیم کشیشم ایرانیا انجام نمیدن؟

ممنون:icon_gol:

تا اونجا که من اطلاع دارم نه ولی مطمئن نیستم:ws38: ولی برنامه ریزیشونو انجام میدنا:w16:

من یه مدت برای این گذروندن این دوره رفتم یکی از شرکت های برق که این کارارو انجام میدادن، اونا حتی کاتالوگ PLC های آنالوگ مورد استفاده رو نداشتن!!! طرز کارشو توی آزمایشگاه با سعی و خطا پیدا کرده بودن:w58:

لینک به دیدگاه
تا اونجا که من اطلاع دارم نه ولی مطمئن نیستم:ws38: ولی برنامه ریزیشونو انجام میدنا:w16:

من یه مدت برای این گذروندن این دوره رفتم یکی از شرکت های برق که این کارارو انجام میدادن، اونا حتی کاتالوگ PLC های آنالوگ مورد استفاده رو نداشتن!!! طرز کارشو توی آزمایشگاه با سعی و خطا پیدا کرده بودن:w58:

میدونی اسم برنامش چیه؟؟

•  

نداشتن!!

• icon_pf%20%2834%29.gif

وای بر من!!

کدوم شرکت برق؟؟میشه رفت اونجا؟

لینک به دیدگاه
میدونی اسم برنامش چیه؟؟

نداشتن!!

• icon_pf%20%2834%29.gif

وای بر من!!

کدوم شرکت برق؟؟میشه رفت اونجا؟

هر PLC برنامه خودشو داره که با PLC تحویل میدن. اونا فقط خودشون برنامه شو داشتن:hanghead:

شرکت خود توزیع برق بود، یه دوره برای استخدام بود که رفته بودیم دوره ببینیم ولی ...:ws3:

حداقل کمی اطلاعاتم بیشتر شد:a030:

لینک به دیدگاه
هر PLC برنامه خودشو داره که با PLC تحویل میدن. اونا فقط خودشون برنامه شو داشتن:hanghead:

شرکت خود توزیع برق بود، یه دوره برای استخدام بود که رفته بودیم دوره ببینیم ولی ...:ws3:

حداقل کمی اطلاعاتم بیشتر شد:a030:

جالبه اگه بشه یه روز میرم ببینم چند چنده

• :ws3:

زبان برنامه نویسیشو نفهمیدی چی بود؟

لینک به دیدگاه
جالبه اگه بشه یه روز میرم ببینم چند چنده

• :ws3:

زبان برنامه نویسیشو نفهمیدی چی بود؟

ایشاالله:a030:

زبان برنامه نویسی نبود بهش میگفتن برنامه نویسی:ws3:

تماما گرافیکی بود:w16: تمام کارتها بصورت گرافیکی توی صفحه مشخصه. فقط باید پهنای باند و فرکانس حامل و چیزای دیگه رو توش طبق بقیه ی تنظیمات خطوط دیگه انتخاب میشد که تداخلی پیش نمیومد. این برنامه برای عیب یابی و چیزای دیگه هم استفاده میشد:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام

ممنونم از مهناز خانوم که قبول زحمت کردند

ببخشید اگه صرفا خواننده این بحث بودم تا حالا hanghead.gif

ایشالا در ادامه بحث سوالات تعمیراتی داشتم میپرسم:ws3:

این پست صرفا جهت آپ کردن تاپیک بود:whistle:

لینک به دیدگاه
سلام

ممنونم از مهناز خانوم که قبول زحمت کردند

ببخشید اگه صرفا خواننده این بحث بودم تا حالا hanghead.gif

ایشالا در ادامه بحث سوالات تعمیراتی داشتم میپرسم:ws3:

این پست صرفا جهت آپ کردن تاپیک بود:whistle:

سلام:icon_gol:

خواهش میکنم، خوشحال میشم بتونم سوالی رو جواب بدم:a030:

منتظرتون هستیم:ws3:

لینک به دیدگاه

سلام

شما جایی گفتید که

پست های فشار قوی که توی سیستم های انتقال و توزیع قرار دارن باید بتونن با هم در ارتباط باشن و تمام اطلاعاتشونو (یا به صورت مستقیم یا به وسیله پست های دیگه که به عنوان واسط عمل میکنن) برای مرکز کنترل بفرستند.

گرچه بعدش توضیح دادید که:

این اطلاعات شامل وضعیت تمام پست ها از نظر فعال بودن تک تکه فازها، وضعیت بریکرهای سرخط ، حفاظت و... هست .

اما من دقیقا متوجه نشدم مثلا وقتی توی یه پست 63/20کیلو ولت اتفاقی میافته دقیقا چطور این اتفاق برای مرکز گزارش میشه؟:ws52:

آیا اگه اپراتور نداشته باشه خودکار میتونه خرابی خودش رو گزارش کنه؟

لینک به دیدگاه
سلام

شما جایی گفتید که

گرچه بعدش توضیح دادید که:

اما من دقیقا متوجه نشدم مثلا وقتی توی یه پست 63/20کیلو ولت اتفاقی میافته دقیقا چطور این اتفاق برای مرکز گزارش میشه؟:ws52:

آیا اگه اپراتور نداشته باشه خودکار میتونه خرابی خودش رو گزارش کنه؟

تمام تجهیزات پست باید توی مرکز کنترل مانیتور بشن:a030:

برای این کار توی هر پستی از همه لحاظ باید لحظه به لحظه تمام اطلاعات به مرکز کنترل ارسال بشه. مثلا اینکه الان توی پست A خط فاز وسط به سمت پست B بنابر دلایلی قطعه!!! یا مثلا بنابر دلایل حفاظتی بریکر x در پست A الان بازه.

این وضعیت توسط تجهیزاتی (که من دقیق اسمشو نمیدونم) برای RTU پست A بصورت اتوماتیک ارسال میشه. RTU هم این اطلاعاتو به PLC که توی همون پست قرار داره ارسال میکنه و توسط همین PLC اطلاعات به مرکز کنترل ارسال میشه.

امیدوارم که جواب سوالتونو واضح توضیح داده باشم:5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه
تمام تجهیزات پست باید توی مرکز کنترل مانیتور بشن:a030:

برای این کار توی هر پستی از همه لحاظ باید لحظه به لحظه تمام اطلاعات به مرکز کنترل ارسال بشه. مثلا اینکه الان توی پست A خط فاز وسط به سمت پست B بنابر دلایلی قطعه!!! یا مثلا بنابر دلایل حفاظتی بریکر x در پست A الان بازه.

این وضعیت توسط تجهیزاتی (که من دقیق اسمشو نمیدونم) برای RTU پست A بصورت اتوماتیک ارسال میشه. RTU هم این اطلاعاتو به PLC که توی همون پست قرار داره ارسال میکنه و توسط همین PLC اطلاعات به مرکز کنترل ارسال میشه.

امیدوارم که جواب سوالتونو واضح توضیح داده باشم:5c6ipag2mnshmsf5ju3

زیادی تخصصی جواب دادی:ws3:

جایی از جوابهات خوندم

خطوط فشار قوی برق رو با فرکانس پایین انتقال میدن. اطلاعاتو با فرکانس بالا روی همون خطوط ارسال میکنن.

یعنی این اطلاعات به نحوی مدوله میشه؟

لینک به دیدگاه
زیادی تخصصی جواب دادی:ws3:

جایی از جوابهات خوندم

یعنی این اطلاعات به نحوی مدوله میشه؟

بله دقیقا همینطوره:a030:

اطلاعات روی فرکانس حامل (با توجه به فرکانس لاین تراپی که توی پست قرار داره) ارسال میشه:a030:

لینک به دیدگاه
بله دقیقا همینطوره:a030:

اطلاعات روی فرکانس حامل (با توجه به فرکانس لاین تراپی که توی پست قرار داره) ارسال میشه:a030:

پس در اونطرف هم باید یه دیکدر باشه دیگه؟

اون دیکدر چیه و چطور اون برق های ولتاژ رو از هم جدا میکنه؟

لینک به دیدگاه
پس در اونطرف هم باید یه دیکدر باشه دیگه؟

اون دیکدر چیه و چطور اون برق های ولتاژ رو از هم جدا میکنه؟

در واقع توی دوطرف هر دوتاپست یه سری تجهیزات هست که دقیقا با یه فرکانس حامل کامل میکنن

در واقع ***** بالا گذرن:a030:

توی ورودی هر پست اول یه لاین تراپه که همون ***** بالا گذره و فرکانسهای بالا رو که همون اطلاعاته رو جدا میکنه بعد یه ترانس ولتاژه که ولتاژ خط فشار قوی رو برای ارسال به PLC در حد 50 ولت کم کنه بعد یه جعبه به اسم LMU هست که کار تطبیق امپدانسو انجام میده. اطلاعات از این مسیر میاد به PLC میرسه از عکس این مسیر هم (یعنی از PLC به LMU به ترانس ولتاژ به لاین تراپ بعد به خطوط ولتاژ بالا) ارسال میشه:a030:

کار مدولاسیون و دمولاسیون هم همون PLC انجام میده. در واقع کار دیکد کردنو همون PLC انجام میده:w16:

لینک به دیدگاه
در واقع توی دوطرف هر دوتاپست یه سری تجهیزات هست که دقیقا با یه فرکانس حامل کامل میکنن

در واقع ***** بالا گذرن:a030:

توی ورودی هر پست اول یه لاین تراپه که همون ***** بالا گذره و فرکانسهای بالا رو که همون اطلاعاته رو جدا میکنه بعد یه ترانس ولتاژه که ولتاژ خط فشار قوی رو برای ارسال به PLC در حد 50 ولت کم کنه بعد یه جعبه به اسم LMU هست که کار تطبیق امپدانسو انجام میده. اطلاعات از این مسیر میاد به PLC میرسه از عکس این مسیر هم (یعنی از PLC به LMU به ترانس ولتاژ به لاین تراپ بعد به خطوط ولتاژ بالا) ارسال میشه:a030:

کار مدولاسیون و دمولاسیون هم همون PLC انجام میده. در واقع کار دیکد کردنو همون PLC انجام میده:w16:

جالبه

ایا امکانش هست که با سیستمهای مخابراتی این ارتباط انجام بشه؟

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...