رفتن به مطلب

گفتگوی هفته یازدهم: نحوه ارتباط پست های فشار قوی و انتقال اطلاعات به مرکز کنترل

ارسال های توصیه شده

درود

میزبان هفته :

موضوع بحث :

نحوه ا
رتباط پست های فشار قوی و
انتقال اطلاعات به مرکز کنترل

:icon_gol:

لطفا قبل از پست استارت میزبان پستی نزنید چون پاک میشه!!! منتظر حضور گرمتون هستیم
:a030:

اسپم هم ممنوع!

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 46
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام به همه دوستای خوبم:icon_gol:

به امید خدا قراره این سری توی گفتگوی هفته در مورد قسمت مخابراتی پست های فشار قوی بحث کنیم.

امیدوارم بتونیم با کمک همدیگه یه بحث خوبی داشته باشیم:a030:

اول از همه کلیتی رو به عنوان مقدمه می گم:

پست های فشار قوی که توی سیستم های انتقال و توزیع قرار دارن باید بتونن با هم در ارتباط باشن و تمام اطلاعاتشونو (یا به صورت مستقیم یا به وسیله پست های دیگه که به عنوان واسط عمل میکنن) برای مرکز کنترل بفرستند. این اطلاعات شامل وضعیت تمام پست ها از نظر فعال بودن تک تکه فازها، وضعیت بریکرهای سرخط ، حفاظت و... هست . این اطلاعات به چند طریق ارسال میشه که به نوبت در موردش صحبت می کنیم.

علاوه بر انتقال اطلاعات به مرکز کنترل، پست ها میتونن با هم به صورت تلفنی در ارتباط باشن برای این کار چند نوع تکنولوژی صورت میگیره که این تماس ها همزمان با ارسال اطلاعات ارسال میشه.

اینو به عنوان مقدمه داشته باشید تا به نوبت در مورد تک تکه موارد صحبت کنیم:icon_gol:

در خدمت دوستان هم هستم هرکی سوال داره بسم الله....

لینک به دیدگاه

با تشکر از مهناز خانوم عزیز...

• :icon_gol:

من اطلاعاتم در مورد پست و اینجور چیزا کمه....شاید سوالای که میپرسم مربوط به بحث نباشه به این خاطر پیشاپیش عذر خواهی میکنم

تو خطوط انتقال اصطلاح چند مداره شنیدم...ینی چی؟

در مورد باندلم همیشه صحبت میکنن...ینی چی؟

لینک به دیدگاه
با تشکر از مهناز خانوم عزیز...

من اطلاعاتم در مورد پست و اینجور چیزا کمه....شاید سوالای که میپرسم مربوط به بحث نباشه به این خاطر پیشاپیش عذر خواهی میکنم

تو خطوط انتقال اصطلاح چند مداره شنیدم...ینی چی؟

در مورد باندلم همیشه صحبت میکنن...ینی چی؟

ممنون که استارت کارو زدین:a030:

این سوالا مربوط به بحث قدرتیه پست ها میشه من خیلی در این زمینه اطلاعات ندارم ولی تا اونجا که بتونم در حوزه اطلاعاتم باشه جواب میدم بقیشه هرکدوم از دوستان که اطلاعات دارن به من کمک کنن:icon_gol:

البته سوال اولتون توی قسمت مخابراتی هم هست. توی حوزه اطلاعات من تا اونجا که در توانم هست پاسخ میدم:

اطلاعات (data, speech) برای انتقال از دو طریق خطوط فشار قوی (همون سیسمهای بر ق قدرت) و هم از طریق خطوط فیبر نوری(که بعدا توضیح میدم) انتقال داده میشن.

در روش اول از طریق خطوط فشار قوی : هر پست از طریق سه خط (T,S,R) سه فازش تامین میشه که از طریق همون سه خط هم اطلاعاتشو برای پست های دیگه یا مرکز ارسال میکنه. هر دو تا پست به سه طریق به هم متصل میشن:

1-آرایش فاز به زمین

2-آرایش فاز به فاز

3-آرایش بین دو مدار

در آرایش بین دو مدار (که البته قسمت مخابراتی سوال اول شمارو میگم) از دو سری از همین سه سیم (مجموعا شش سیم) استفاده میشه که در واقع به صورت موازی این ارتباط صورت میگیره! این نوع اتصال مطمئن ترین و در عین حال هزینه بر ترین نوع ارسال اطلاعاته که در واقع اطلاعات از طریق خطوط وسط به صورت موازی ارسال میشه!!!

در مورد اطلاعات قدرتیش هم بررسی می کنم اطلاعاتشو براتون میزارم:a030:

لینک به دیدگاه
جدیدا با فیبر نوری انتقال میدن دیگه:ws38: از وسط هادی بدون اینکه نویز بیافته روش

ببخشید عجله ای نوشتن این جور چیزا رو هم داره:ws3:

بله فیبر نوری:a030:

لینک به دیدگاه
ممنون که استارت کارو زدین:a030:

این سوالا مربوط به بحث قدرتیه پست ها میشه من خیلی در این زمینه اطلاعات ندارم ولی تا اونجا که بتونم در حوزه اطلاعاتم باشه جواب میدم بقیشه هرکدوم از دوستان که اطلاعات دارن به من کمک کنن:icon_gol:

البته سوال اولتون توی قسمت مخابراتی هم هست. توی حوزه اطلاعات من تا اونجا که در توانم هست پاسخ میدم:

اطلاعات (data, speech) برای انتقال از دو طریق خطوط فشار قوی (همون سیسمهای بر ق قدرت) و هم از طریق خطوط ماکروویو(که بعدا توضیح میدم) انتقال داده میشن.

در روش اول از طریق خطوط فشار قوی : هر پست از طریق سه خط (T,S,R) سه فازش تامین میشه که از طریق همون سه خط هم اطلاعاتشو برای پست های دیگه یا مرکز ارسال میکنه. هر دو تا پست به سه طریق به هم متصل میشن:

1-آرایش فاز به زمین

2-آرایش فاز به فاز

3-آرایش بین دو مدار

در آرایش بین دو مدار (که البته قسمت مخابراتی سوال اول شمارو میگم) از دو سری از همین سه سیم (مجموعا شش سیم) استفاده میشه که در واقع به صورت موازی این ارتباط صورت میگیره! این نوع اتصال مطمئن ترین و در عین حال هزینه بر ترین نوع ارسال اطلاعاته که در واقع اطلاعات از طریق خطوط وسط به صورت موازی ارسال میشه!!!

در مورد اطلاعات قدرتیش هم بررسی می کنم اطلاعاتشو براتون میزارم:a030:

ممنون لطف کردین:icon_gol:

تو دکلا یه سری کابل هم برای تلفن و اینجور چیزا دیدم....اونا چین و چجوریه که از دکل برق بر انتقال استفاده میکنن؟؟

لینک به دیدگاه

خطوط فشار قوی برق رو با فرکانس پایین انتقال میدن. اطلاعاتو با فرکانس بالا روی همون خطوط ارسال میکنن.

در قسمت ورودی برای دریافت اطلاعات هر پست (برای ورودی قسمت مخابراتی) اول یه لاین تراپ میزارن که در واقع یه ***** بالا گذره و فرکانس های بالا رو از روی خط بر میداره که در واقع شامل (data,speech) هست. بعد از اون چون ولتاژ های کاری PLC ها حدود 50 ولته از CVT یا CC استفاده می کنن که ولتاژ زیادی که روی خط وجود داره رو برای PLC حدود 50 ولت پایین بیاره بعد از این قسمت هم LMU وجود داره که کار تطبیق امپدانس رو برای حداکثر شدن توان انتقالی انجام میده. اون سیم سیاهی که از LMU (توی حدس عکس برق گذاشته بودم) از پایین تابلو خارج شده کابل کواکسیلیه که به PLC میره.

در هنگام ارسال اطلاعات هم، اطلاعات پست توسط دستگاهی به نام RTU جمع آموری می شه و همراه اطلاعات speech به PLC ارسال میشه و روی فرکانس کریر برای پست بعدی ارسال میشه. همونطور که بالا گفتم به ترتیب عکسش: اطلاعات که روی فرکانس کریر توسط PLC سوار شده به LMU میرسه از اونجه به CC یا CVT میرسه و ولتاژش بالا میره بعد از اون به لاین تراپ میره و از اونجا روی خطوط فشار قوی سوار میشه.

اون کابلی هم که میگید روی نوک دکل ها وصل میشه کابل های نوری هستن که همون کارو به صورت مجزا انجام میده و به نوعی back up برای PLC محسوب میشه:a030:

لینک به دیدگاه
دقت کن پس :ws3: حالا یه سوال این دیتاها دیجیتالی اند یا آنالوگ :ws38:

داده ها که در نهایت آنالوگ ارسال و دریافت میشن ولی در مورد پردازش این داده ها بسته به اینکه چه نوع plc استفاده میشه هم میتونن آنالوگ باشن هم دیجیتال.

PLC های ای تی آی آنالوگ هستن

PLC هایی مثل دیمت و سلتا دیجیتالن:a030:

لینک به دیدگاه
خطوط فشار قوی برق رو با فرکانس پایین انتقال میدن. اطلاعاتو با فرکانس بالا روی همون خطوط ارسال میکنن.

در قسمت ورودی برای دریافت اطلاعات هر پست (برای ورودی قسمت مخابراتی) اول یه لاین تراپ میزارن که در واقع یه ***** بالا گذره و فرکانس های بالا رو از روی خط بر میداره که در واقع شامل (data,speech) هست. بعد از اون چون ولتاژ های کاری plc ها حدود 50 ولته از cvt یا cc استفاده می کنن که ولتاژ زیادی که روی خط وجود داره رو برای plc حدود 50 ولت پایین بیاره بعد از این قسمت هم lmu وجود داره که کار تطبیق امپدانس رو برای حداکثر شدن توان انتقالی انجام میده. اون سیم سیاهی که از lmu (توی حدس عکس برق گذاشته بودم) از پایین تابلو خارج شده کابل کواکسیلیه که به plc میره.

در هنگام ارسال اطلاعات هم، اطلاعات پست توسط دستگاهی به نام rtu جمع آموری می شه و همراه اطلاعات speech به plc ارسال میشه و روی فرکانس کریر برای پست بعدی ارسال میشه. همونطور که بالا گفتم به ترتیب عکسش: اطلاعات که روی فرکانس کریر توسط plc سوار شده به lmu میرسه از اونجه به cc یا cvt میرسه و ولتاژش بالا میره بعد از اون به لاین تراپ میره و از اونجا روی خطوط فشار قوی سوار میشه.

اون کابلی هم که میگید روی نوک دکل ها وصل میشه کابل های نوری هستن که همون کارو به صورت مجزا انجام میده و به نوعی back up برای plc محسوب میشه:a030:

cc منظورت خازن کوپلاژ ؟

لینک به دیدگاه

چند تا توضیح دیگه در مورد بحثمون میدم:

علاوه بر ارسال اطلاعات، PLC ها وظیفه حفاظت از تجهیزات رو هم بر عهده دارن. اگه مشکلی روی خطوط فشار قوی پیش بیاد مثلا بین فازها اتصالی پیش بیاد، باید تمامی تجهیزات از اون قسمت از مدار که مشکل دارن جدا بشن. PLCها این کارو بسته به اینکه از چه نوع حفاظتی استفاده میکنن به چند طریق انجام میدن:

دو نوع حفاظت داریم:

1. شرطی

2.غیر شرطی

در حالت بدون شرط با دیده شدن هر خطایی بدون هیچ گونه معطلی تجهیزات از مدار مورد نظر خارج میشن.

در حالت بدون شرط PLC قبل از اینکه عملی انجام بده از پست مقابل که میتونه این خطارو ببینه استعلام میگیره که اون هم این خطا رو دیده یا نه اگه اون پست هم خطا رو تصدیق کرد اونوقت تجهیزات رو از مدار خارج میکنه:a030:

در حالت حفاظت تمام پهنای باند که برای ارسال و دریافت اطلاعات اختصاص داده شده به حفاظت اختصاص داده میشه.:w16:

لینک به دیدگاه

تخصیص پهنای باند:

در حوزه انتقال اطلاعات، پهنای باند PLC ها حدود 4کیلو هست که به طور کلی به دو قسمت تقسیم میشه. (2کلیو پایین برای speech و 2کیلو بالا برای data ست). در قسمت دو کیلو پایین که برای speech بکار میره اطلاعات تماس پستها قرار داره و در 2کیلو بالا اطلاعات تجهیزات پست قرار داره. چندتا سیگنال خاص هم توی همین پهنای باند وجود داره که برای signaling استفاده میشه. وقتی که سیستم در حالت حفاظت قرار داشته باشه تمام این پهنای باند به حفاظت اختصاص پیدا می کنه.

لینک به دیدگاه

در مورد speech هم میشه اینجوری توضیح داد که:

پست ها میتونن با هم به صورتی تلفنی (بدون استفاده از خطوط مخابرات) البته توسط امکاناتی که PLC ها در اختیار پست ها گذاشتن با هم صحبت کنن.

چند جور ارتباط تلفنی وجود داره.:

حالت اول:حالت هات لاینه که در این حالت فقط دوتا پست باهم در ارتباطن و در صورتی که اوپراتور یکی از این دو پست گوشی رو برداره سریعا تلفن پست مقابل زنگ میخوره و دو پست میتونن مستقیما با هم صحبت کنن.

حالت دوم: توی این حالت مراکز تلفن به نام PAX در پست های 230k و 400k و در برخی مواقع در پست های 132k وجود داره که باعث میشه که پستها بتونن با شماره گیری، پست مورد نظرو شماره گیری کنن.

تمام این اطلاعات تماس توسط PLC در 2k پایین پهنای باند قرار میگیره و توسط همون مسیری که قبلا گفتیم ارسال میشه:a030:

لینک به دیدگاه

در قسمت ورودی برای دریافت اطلاعات هر پست (برای ورودی قسمت مخابراتی) اول یه لاین تراپ میزارن که در واقع یه ***** بالا گذره و فرکانس های بالا رو از روی خط بر میداره که در واقع شامل (data,speech) هست. بعد از اون چون ولتاژ های کاری PLC ها حدود 50 ولته از CVT یا CC استفاده می کنن که ولتاژ زیادی که روی خط وجود داره رو برای PLC حدود 50 ولت پایین بیاره بعد از این قسمت هم LMU وجود داره که کار تطبیق امپدانس رو برای حداکثر شدن توان انتقالی انجام میده. اون سیم سیاهی که از LMU (توی حدس عکس برق گذاشته بودم) از پایین تابلو خارج شده کابل کواکسیلیه که به PLC میره.

در هنگام ارسال اطلاعات هم، اطلاعات پست توسط دستگاهی به نام RTU جمع آموری می شه و همراه اطلاعات speech به PLC ارسال میشه و روی فرکانس کریر برای پست بعدی ارسال میشه. همونطور که بالا گفتم به ترتیب عکسش: اطلاعات که روی فرکانس کریر توسط PLC سوار شده به LMU میرسه از اونجه به CC یا CVT میرسه و ولتاژش بالا میره بعد از اون به لاین تراپ میره و از اونجا روی خطوط فشار قوی سوار میشه.

اون کابلی هم که میگید روی نوک دکل ها وصل میشه کابل های نوری هستن که همون کارو به صورت مجزا انجام میده و به نوعی back up برای PLC محسوب میشه:a030:

منظورتون از plc چیه؟ همونایه که تو صنعت استفاده میشه س؟

لینک به دیدگاه
منظورتون از plc چیه؟ همونایه که تو صنعت استفاده میشه س؟

نه این PLC ها با اونایی توی صنعت استفاده میشن فرق دارن

یه نمونش این شکلیه:

tv9dof50xbolq1miq2m.jpg

این یه نمونه PLC مدل ای تی آیه. که البته داره منقرض میشه:ws3: چون تماما آنالوگه کارکردن باهاشون سخته.

اینم یه نمونه دیگه از نوع دیجبتاله:

8x8nmye39kdv9aw4bqa.jpg

لینک به دیدگاه

همشون با برق 50 کار میکنن یا نه فرق دارن؟؟

ینی چی آنالوگه؟؟آخه این plc هایی که تو صنعته هم آنالوگ دارن هم دیجیتال و اگه نداشته باشن یه کارت آنالوگ باهاشون اکسپند میکنیم تا کارمون راه بیوفته

وردیش چیه؟خروجیش چیه کجا میره؟

چندتا خروجی میگیره؟

(نمیدونم سوالامو اصلا درست پرسیدم یا نه ولی پرسیدم):whistle:

لینک به دیدگاه
همشون با برق 50 کار میکنن یا نه فرق دارن؟؟

ینی چی آنالوگه؟؟آخه این plc هایی که تو صنعته هم آنالوگ دارن هم دیجیتال و اگه نداشته باشن یه کارت آنالوگ باهاشون اکسپند میکنیم تا کارمون راه بیوفته

وردیش چیه؟خروجیش چیه کجا میره؟

چندتا خروجی میگیره؟

(نمیدونم سوالامو اصلا درست پرسیدم یا نه ولی پرسیدم):whistle:

بله مدل هایی که گفتم همه در واقع دقیقا باولتاژ 48 ولت کار می کنن.

اون مدلی که اول گذاشته بودم به اسم ای تی آی همونطور که از شکلش مشخصه یه جاهای خالی دایره ای روی کارتاش داره که اونارو باید به صورت دستی اندازه گرفت اونوقت اگه مشکلی توی توان و دامنه ولتاژهای ارسالی و دریافتی پیش اومده باشه با استفاده از پتانسیومترهایی که روی کارتها تعبیه شده باید دستی تنظیم بشه که کار سختیه:ws3: این کارتها در همین حد قابل تنظیمن.

ولی توی مدل دیجیتالیش کارتها از جاشون خارج میشن بعد توسط پورتهای مخصوصی به کامپیوتر وصل میشن و برنامه ریزی میشن. که اینجور تنظیم کردن کار راحت تریه:a030:

ورودیهاش دو نوعه:

1.ورودی های داده که اطلاعات پست رو میاره که اول به دستگاهی به اسم RTU میره که این دستگاه اطلاعاتو پک میکمه برای PLC میفرسته

2. ورودی صحبته که اطلاعات تماس اوپراتور که از تلفن استفاده میکنه وارد دستگاه میشه

خروجی ها هم بسته به اینکه تک کاناله یا دو کاناله استفاده بشه فرق داره.

2سیمه (4رشته سیم) و 4سیمه(6 رشته سیم) میشه متصل بشن

ولی به صورت کلی دو رشته سیم RX و دورشته سیم TX همیشه هست

که اطلاعات به سیم RX وارد میشه و از طریق TX ارسال میشه:a030:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...