رفتن به مطلب

پارادوکس پینوکیو

Waffen

ارسال های توصیه شده

درود...

مدت ها بود تاپیک نزده بودم گفتم بیام یه تاپیک بزنم با هم صحبت کنیم...

مسئله بسیار کوتاه و شیرینه... :ws3:

البته فکر کنم همتون قبلا شنیدید... ولی به یک سری دلایلی من به شدت به این قضیه ای که الان میگم علاقه دارم...

چه اتفاقی میوفته اگر پینوکیو بگه: الان دماغم بزرگ میشه ؟

لینک به دیدگاه
درود...

البته فکر کنم همتون قبلا شنیدید... ولی به یک سری دلایلی من به شدت به این قضیه ای که الان میگم علاقه دارم...

فعلا رو زمان شک دارم..

لینک به دیدگاه
درود...

یاد اون سوالت افتادم که پرسیدی آیا خدا میتونه چیزی بیافرینه که اونقدر بزرگ باشه که خودشم نتونه بلندش کنه؟!

گول نخورید بچه ها عمراً بحث کوتاهی باشه، ولی حتماً شیرین خواهد بود.

بس که بی معرفتی.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
درود...

درود سامان عزیز

مدتهاست منم با پارادوکسهای فلسفی سروکاری نداشتم !

پارادوکسهای فلسفی یا برای تشریح و نقد مفاهیم اخلاقی به کار میرن مانند همین مسئله دروغگو که اصل ان برمیگردد به رساله گزنفون وشرح سقراط از مسئله عدالت وراستی

روزی سقراط ادعا میکند از کوه المپ خدایان گفته اند که کسی داناتر از سقراط وجود ندارد در حالی که سقراط ادعا میکند نادان است وچیزی نمیداند واین پارادوکس اخلاقی دستمایه رواقیون برای بحث وجدل شده بود

یا مثلا مسئله گربه شرودینگر ونسبی بودن اخلاق ومخالفت انیشتین با این مسئله با جمله مشهورش که خدا تاس نمی اندازد که در تقابل با دیدگاه گروه کپنهاگ در تفسیرهای فلسفی از مکانیک کوانتوم بود ودیدگاهی عقلایی نسبت به همه چیز دارد وصرفا اخلاقی نیست

یا پارادوکس سوریتس یا همون مسئله مشهور توده کاه که حتما میدونی ودر کل قدرت تعریف از اشیا رو زیر سوال میبره تا اثبات کنه ماند سه گانه مونشهاوزن همه تعاریف در قالب زبانشناسی میتونن قطعیت ومنطق داشته باشند و فی نفسه فاقد معنا هستند

اما یکی از بهترین پارادوکسها که ارتباط خوبی هم با موضوع تو داره پارادوکس مور هست وجمله معروف البانی مرکز نیویورک هست اما من به ان باور ندارم! که مورد توجه وتفسیر ویتگنشتاین هم بوده

پارادوکس مور در رابطه با بی اعتقادی هست واگر برداشت من غلط نباشه یعنی البانی مرکز نیویورک باشه من به ان باور ندارم:ws3:

امیدوارم پاسخ درست رو البته کاملا در خلاف جهت تو داده باشم ولی به هرحال پینوکیو بعد از نود قسمت ادم شد:w02:

لینک به دیدگاه
درود...

سلام.

مرسی. خیلی جالبه

یک کمی نیاز به توضیح داره.

اهم:w02:

در ابتدا به علت دروغی که گفته دماغ شروع به رشد میکند

سپس دماغ متوجه میشود که حرف پینوکیو راست بوده و شروع به کوچک شدن میکند

بعد

اینجا دو حالت پیش میاید.

دماغ خنگ باشد ،دماغ باهوش باشد.

ابتدا دماغ خنگ

با رسبدن به اندازه واقعی دماغ خنگ با خود میگوید" او دروغ گفت و الان من کوتاه هستم" پس شروع به رشد میکند.

و بعد از رشد دوباره به خود می آید و مجددا کوتاه می شود

این حالت تا ابد ادامه دارد و اندازه دماغ به صورت سینوسی در نوسان است:tt2:

دماغ باهوش:

دماغ باهوش میداند که حرف پینوکیو درست بوده. چون لحظاتی پیش دماغش دراز شده بود. پس پینوکیو دروغی نگفته. پس سرجایش آرام میگیرد:sigh:

:ws3:

=================

این دماغه چون کوچیک و بزرگ شدنش زمان میبره شاید بشه یه کاریش کرد. اما اون قضیه دروغگو شهر کرت رو نمیشه کاریش کرد:4564:

این هم یه مقاله در این زمینه که خودم نخوندمش البته.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

دماغ بعد از پایان حرف پینوکیو واکنش نشان میده.پینوکیو میگه الان دماغم بزرگ میشه، الان یعنی همزمان با حرف زدنش، بنابراین دروغ گفته و بعد از به پایان رسیدن صحبتش، دماغش دراز میشه.

لینک به دیدگاه
سلام.مرسی. خیلی جالبهیک کمی نیاز به توضیح داره.اهم:w02:در ابتدا به علت دروغی که گفته دماغ شروع به رشد میکندسپس دماغ متوجه میشود که حرف پینوکیو راست بوده و شروع به کوچک شدن میکندبعداینجا دو حالت پیش میاید.دماغ خنگ باشد ،دماغ باهوش باشد.ابتدا دماغ خنگبا رسبدن به اندازه واقعی دماغ خنگ با خود میگوید" او دروغ گفت و الان من کوتاه هستم" پس شروع به رشد میکند.و بعد از رشد دوباره به خود می آید و مجددا کوتاه می شود این حالت تا ابد ادامه دارد و اندازه دماغ به صورت سینوسی در نوسان است:tt2:دماغ باهوش:دماغ باهوش میداند که حرف پینوکیو درست بوده. چون لحظاتی پیش دماغش دراز شده بود. پس پینوکیو دروغی نگفته. پس سرجایش آرام میگیرد:sigh: :ws3:=================این دماغه چون کوچیک و بزرگ شدنش زمان میبره شاید بشه یه کاریش کرد. اما اون قضیه دروغگو شهر کرت رو نمیشه کاریش کرد:4564:این هم یه مقاله در این زمینه که خودم نخوندمش البته.http://uploadtak.com/images/h1464_noormags____.pdf
رفتار دماغ خنگ منطقی تره.
لینک به دیدگاه
رفتار دماغ خنگ منطقی تره.

نمیدونم؟:ws52: شاید

آخه یک مرتبه دماغ دراز شده، و چون دراز شده و پینوکیو قبلن گفته بوده دماغم دراز میشه. بعد از یک بار دراز شدن، حرف پینوکیو راسته دیگه.:ws38:

----------------

دماغ بعد از پایان حرف پینوکیو واکنش نشان میده.پینوکیو میگه الان دماغم بزرگ میشه، الان یعنی همزمان با حرف زدنش، بنابراین دروغ گفته و بعد از به پایان رسیدن صحبتش، دماغش دراز میشه.

ببین. وقتی پینوکیو میگه الان دماغم دراز میشه، یعنی بعد از پایان جمله اش. نه وسط حرف زدنش. آخه فعلش هم آخر جمله است. الان دماغ من دراز......میشه.

تا کلمه میشه رو نگفته دروغی نگفته که بخواد دراز بشه

ببینیم بقیه دوستان چی میگن!

لینک به دیدگاه

بسیار جالب... :ws3:

بعدا میام بیشتر با هم حرف میزنیم... ولی فعلا چیزی که خیلی برام جالب بود توجه تقریبا همه ی دوستان به بعد semantic این سوال هست... مسئله ی زمانی که در جمله بیان شده...

من خودم هم اول به این مسئله خیلی توجه میکردم... و اتفاقا چند جایی هم که خوندم از این دید نقد کرده بودند...

ولی پاسخ بیشتر و بیشتر به اون مسئله ای مربوط میشه که داداش spow بهش اشاره کرد... :ws3:

لینک به دیدگاه
درود سامان عزیز

مدتهاست منم با پارادوکسهای فلسفی سروکاری نداشتم !

پارادوکسهای فلسفی یا برای تشریح و نقد مفاهیم اخلاقی به کار میرن مانند همین مسئله دروغگو که اصل ان برمیگردد به رساله گزنفون وشرح سقراط از مسئله عدالت وراستی

روزی سقراط ادعا میکند از کوه المپ خدایان گفته اند که کسی داناتر از سقراط وجود ندارد در حالی که سقراط ادعا میکند نادان است وچیزی نمیداند واین پارادوکس اخلاقی دستمایه رواقیون برای بحث وجدل شده بود

یا مثلا مسئله گربه شرودینگر ونسبی بودن اخلاق ومخالفت انیشتین با این مسئله با جمله مشهورش که خدا تاس نمی اندازد که در تقابل با دیدگاه گروه کپنهاگ در تفسیرهای فلسفی از مکانیک کوانتوم بود ودیدگاهی عقلایی نسبت به همه چیز دارد وصرفا اخلاقی نیست

یا پارادوکس سوریتس یا همون مسئله مشهور توده کاه که حتما میدونی ودر کل قدرت تعریف از اشیا رو زیر سوال میبره تا اثبات کنه ماند سه گانه مونشهاوزن همه تعاریف در قالب زبانشناسی میتونن قطعیت ومنطق داشته باشند و فی نفسه فاقد معنا هستند

اما یکی از بهترین پارادوکسها که ارتباط خوبی هم با موضوع تو داره پارادوکس مور هست وجمله معروف البانی مرکز نیویورک هست اما من به ان باور ندارم! که مورد توجه وتفسیر ویتگنشتاین هم بوده

پارادوکس مور در رابطه با بی اعتقادی هست واگر برداشت من غلط نباشه یعنی البانی مرکز نیویورک باشه من به ان باور ندارم:ws3:

امیدوارم پاسخ درست رو البته کاملا در خلاف جهت تو داده باشم ولی به هرحال پینوکیو بعد از نود قسمت ادم شد:w02:

ای داداش spow...

مثل همیشه بسیار زیرکانه و موشکافانه بیان نمودید...

البته خوب در ذات این گونه سوالات همیشه ابعاد مختلفی وجود داره و هر فردی ممکنه با یک دید منطقی و از بعدی متفاوت قضیه رو بررسی کنه...

مسلما بعد از اینکه پینوکیو این حرف رو میزنه یکی از دو اتفاق خواهد افتاد و غیر از این نمیتونه باشه... یکی از اون اتفاقات اینه که هیچ اتفاقی نمیوفته و دیگری اینه که دماغ پینوکیو دراز میشه... حالا مسئله اینجاست که هر کدوم از اون اتفاقات اگر بیوفته دلیلش چیه ؟

متن رو خیلی خلاصه نوشتی و ربط دادن کلی قضیه رو به عهده ی خواننده گذاشتی که چطوری مسئله ای مثل شرودینگرز کت رو به این مسئله ربط بده یا مثلا مسئله ی عدم کمال گودل (نمیدونم این عبارت ترجمه ی درستی بود یا نه!!)... البته بنده متوجه منظورت شدم و دلیلش هم اینه که دقیقا برخلاف نظرت بنده هم همین دید رو به این پارادوکس دارم... :ws3:

حالا بعدا منم میام نظرات بسیار زیبای خودم رو بیان میکنم... :whistle:

لینک به دیدگاه
فعلا رو زمان شک دارم..

نه مسئله گفتن کلمه ی "الان" نیست... یعنی کلید این پارادوکس در معناگرایی جمله نیست... کلا بررسی معناگرایی به نظر من بیهوده هست... ولی شاید چیزی هست که من نمیدونم و به نظرم نرسیده... :ws52:

لینک به دیدگاه
اگر قبلش دروغ گفته باشه خب راس میگه دیگه :JC_thinking:

خوب شما اصلا نباید به اینکه قبلش چی گفته کاری داشته باشید... فرض کنید که اصلا قبلش هیچی نگفته...

لینک به دیدگاه
یاد اون سوالت افتادم که پرسیدی آیا خدا میتونه چیزی بیافرینه که اونقدر بزرگ باشه که خودشم نتونه بلندش کنه؟!

گول نخورید بچه ها عمراً بحث کوتاهی باشه، ولی حتماً شیرین خواهد بود.

بس که بی معرفتی.:icon_gol:

من کجام بی معرفته... :w000:

:ws3::icon_gol:

نه... واقعا بحث کوتاهی نیست... :ws3:

آره... یادته ؟ بحث بسیار زیبایی بود... بنده یک سری مطالب خوندم که به این نتیجه رسیدم که مشکل معنایی داره اون پارادوکس... ولی بعدا یک مطلب دیگه خوندم که اون دیدگاه رو رد کرده بود... خیلی دلم سوخت که چرا زودتر اینو نخونده بودم... :sigh:

لینک به دیدگاه

حالا بزارید به قول این غربی های کافر یک twist به مسئله بدیم و یکم جالب ترش کنیم...

اگر به پینوکیو به جای اینکه بگه "الان دماغم بزرگ میشه" بگه "یا الان دماغم بزرگ میشه یا من تبدیل به یه پسر واقعی میشم" چه اتفاقی میوفته... :w02:

این فیلسوفان عزیز هم تا حدودی بیکار بوده اند انگار... :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
ای داداش spow...

مثل همیشه بسیار زیرکانه و موشکافانه بیان نمودید...

البته خوب در ذات این گونه سوالات همیشه ابعاد مختلفی وجود داره و هر فردی ممکنه با یک دید منطقی و از بعدی متفاوت قضیه رو بررسی کنه...

مسلما بعد از اینکه پینوکیو این حرف رو میزنه یکی از دو اتفاق خواهد افتاد و غیر از این نمیتونه باشه... یکی از اون اتفاقات اینه که هیچ اتفاقی نمیوفته و دیگری اینه که دماغ پینوکیو دراز میشه... حالا مسئله اینجاست که هر کدوم از اون اتفاقات اگر بیوفته دلیلش چیه ؟

متن رو خیلی خلاصه نوشتی و ربط دادن کلی قضیه رو به عهده ی خواننده گذاشتی که چطوری مسئله ای مثل شرودینگرز کت رو به این مسئله ربط بده یا مثلا مسئله ی عدم کمال گودل (نمیدونم این عبارت ترجمه ی درستی بود یا نه!!)... البته بنده متوجه منظورت شدم و دلیلش هم اینه که دقیقا برخلاف نظرت بنده هم همین دید رو به این پارادوکس دارم... :ws3:

حالا بعدا منم میام نظرات بسیار زیبای خودم رو بیان میکنم... :whistle:

دقیقا یادم نیست دوسال پیش بود یا سه سال پیش ولی سریه همچین مسئله ای گفتم که ما دوتامونم به یه نقطه میرسیم درنهایت بالای اون کوه اما تو با چوب اسکی میری ومن با کفشای یتی!

بیشترشون رو مثال زدم که میشه تو همچین پارادوکس هایی دنبال جواب بود ولی استنتاج ما از معنا یکسان هست هرچند به مسیرهای متفاوتی منتهی میشه:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام.

مرسی. خیلی جالبه

یک کمی نیاز به توضیح داره.

اهم:w02:

در ابتدا به علت دروغی که گفته دماغ شروع به رشد میکند

سپس دماغ متوجه میشود که حرف پینوکیو راست بوده و شروع به کوچک شدن میکند

بعد

اینجا دو حالت پیش میاید.

دماغ خنگ باشد ،دماغ باهوش باشد.

ابتدا دماغ خنگ

با رسبدن به اندازه واقعی دماغ خنگ با خود میگوید" او دروغ گفت و الان من کوتاه هستم" پس شروع به رشد میکند.

و بعد از رشد دوباره به خود می آید و مجددا کوتاه می شود

این حالت تا ابد ادامه دارد و اندازه دماغ به صورت سینوسی در نوسان است:tt2:

دماغ باهوش:

دماغ باهوش میداند که حرف پینوکیو درست بوده. چون لحظاتی پیش دماغش دراز شده بود. پس پینوکیو دروغی نگفته. پس سرجایش آرام میگیرد:sigh:

=================

این دماغه چون کوچیک و بزرگ شدنش زمان میبره شاید بشه یه کاریش کرد. اما اون قضیه دروغگو شهر کرت رو نمیشه کاریش کرد:4564:

این هم یه مقاله در این زمینه که خودم نخوندمش البته.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

درود بر شما ای دوست بزرگوار... خواهش میکنم... :ws3:

چه بررسی پیچیده ای... :w58:

دروغ؟ کدوم دروغ ؟

خوب اگر پینوکیو بگه "الان دماغم دراز میشه" و این اتفاق بیوفته یعنی راست گفته و نباید دماغش دراز میشد... و اگر این حرف رو بزنه و دماغش دراز نشه یعنی دروغ گفته و باید دماغش دراز بشه...

در ضمن این رو هم بگم که توی این سوال نباید به مسئله ی معنایی جمله توجه کنید... یعنی فقط یک instance وجود داره و نمیتونید بعدا دوباره اون رو بررسی کنید... یعنی جمله فقط در یک زمان یا درست یا غلط هست...

البته در لا به لای صحبت هاتون به یک نکته ای اشاره کردید که بسیار نزدیک به یکی از پاسخ های منطقی مسئله هست... :ws3:

لینک به دیدگاه
حالا بزارید به قول این غربی های کافر یک twist به مسئله بدیم و یکم جالب ترش کنیم...

اگر به پینوکیو به جای اینکه بگه "الان دماغم بزرگ میشه" بگه "یا الان دماغم بزرگ میشه یا من تبدیل به یه پسر واقعی میشم" چه اتفاقی میوفته... :w02:

این فیلسوفان عزیز هم تا حدودی بیکار بوده اند انگار... :banel_smiley_4:

سامان دلت میخواد الان یه حقه راسل وار بهت بزنم؟

اینکه اصلا پینوکیویی وجود داره؟

البته اینو محض خنده بخون ونمیخوام که بحث اختلاط پیدا کنه ولی میتونیم بعدترها در مورد اینکه وجود وتطبیق پینوکیو یا ذات مسئله الان که علی هم اشاره بهش داشت وتبدیل میشه به پارادوکس سورویتس یا تقدم وتاخر در منطق بحث کنیم

لینک به دیدگاه

دقیقا یادم نیست دوسال پیش بود یا سه سال پیش ولی سریه همچین مسئله ای گفتم که ما دوتامونم به یه نقطه میرسیم درنهایت بالای اون کوه اما تو با چوب اسکی میری ومن با کفشای یتی!

بیشترشون رو مثال زدم که میشه تو همچین پارادوکس هایی دنبال جواب بود ولی استنتاج ما از معنا یکسان هست هرچند به مسیرهای متفاوتی منتهی میشه:icon_gol:

الان که اینو گفتی یه چیزایی یادم اومد... :ws3:

یاد دوران جوانی به خیر... :sigh:

درست میفرمایید ای داداش spow... :icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...