رفتن به مطلب

سوالاتی در مورد علم انرژی و آنتروپی،علم تعادل ها:ترمودینامیک

ارسال های توصیه شده

ما نياز به يه دماي بالا داريد يك دماي پايين

مشكل ما هميشه براي بالا بردن راندمان اين دما پايينه بود تا جايي كه يادم هست

هميشه هم مي گفتيم اگر به دماي صفر كلوين برسيم راندمان 100 هست و چون نمي ررسيم پس راندمان 100 وجود ندارد

اما حالا كه ظاهرا تحت شرايط آزمايشگاهيي رسيديم پس تحت شرايط آزمايشگاهيي به راندمان 100 هم مي رسيم

لینک به دیدگاه

جالب بود. مربوط به یکی از سوالات آزمون http://www.noandishaan.com/forums/thread106517.html هم میشه این سوال. در واقع قانون دوم ترمو و مقیاس درجه حرارت ترمودینامیک به صفر مطلق مربوطن.

کافیه منبع با درجه حرارت پاین به صفر میل کنه تا کار ما به سمت بی نهایت میل کنه

تعریف منبع هم مهمه: محیطی که بتونیم دمایش رو در حین تبادل گرما ثابت فرض کنیم مث دریا. نه بر فرض مثال آب داخل لیوان اونم تو آزمایشگاه

لینک به دیدگاه
من هم این رو قبول دارم..منظورم بازده 100 بود ، 10 رو یادم رفت تایپ کنم..

dhovwj7qbbr5hh3y0ta0.png

W/QH=بازده

W/QH=TH-TC/TH=1-TC/TH

TCبه سمت صفر ميل كند

بازده =1

نمي دونم چرا خاوم مدير بازده صفر به دست آورد:ws3:

در هر ماشين گرمايی بين گرمای دريافت شده از چشمه گرم QH و کار انجام شده W و گرمای داده شده به چشمه سرد Qc رابطه زير برقرار است .

QH =W +Qc

قانون دوم ترموديناميک به بيان ماشين گرمايی : هيچ ماشين گرمايی وجود ندارد که همه گرمای دريافت کرده از چشمه گرم را به کار تبديل کند و يا بازده هيچ ماشين گرمايی ۱۰۰ در صد نيست .

خوب ما چشمه ي سرد رو صفر كرديم.پس بازده 100% مي شود.

البت اين فقط از ديدگاه ترموديناميك قضيه هست.اينجوري كه توضيح مي داد اين كشف باعث مي شود كه خيلي از مسايل نجوم هم كه به نوعي گنگ بودند قابل توضيح باشند.در آسمان ما مناطقي داريم كه به سياه چاله معروف هستند.اين مناطق به اصطلاح نور را جذب مي كنند .و هيچ اثري از انرژي ما از اين مناطق نداريم و براي همين داخل اين مناطق براي من گنگ هستند .با توانايي رسيدن به صفر كلوين و كمي (اين كمي خيلي خيلي كم هست ها) پايين تر توضيح اينكه چرا اين مناطق جاذب نور و انرژي هستند آسان شده است.

لینک به دیدگاه
علي كار به سمت بي نهايت؟يكم اين تعبير به نظرم غلط هست.

من هم این رو قبول دارم..منظورم بازده 100 بود ، 10 رو یادم رفت تایپ کنم..

dhovwj7qbbr5hh3y0ta0.png

W/QH=بازده

W/QH=TH-TC/TH=1-TC/TH

TCبه سمت صفر ميل كند

بازده =1

نمي دونم چرا خاوم مدير بازده صفر به دست آورد:ws3:

در هر ماشين گرمايی بين گرمای دريافت شده از چشمه گرم QH و کار انجام شده W و گرمای داده شده به چشمه سرد Qc رابطه زير برقرار است .

QH =W +Qc

قانون دوم ترموديناميک به بيان ماشين گرمايی : هيچ ماشين گرمايی وجود ندارد که همه گرمای دريافت کرده از چشمه گرم را به کار تبديل کند و يا بازده هيچ ماشين گرمايی ۱۰۰ در صد نيست .

خوب ما چشمه ي سرد رو صفر كرديم.پس بازده 100% مي شود.

البت اين فقط از ديدگاه ترموديناميك قضيه هست.اينجوري كه توضيح مي داد اين كشف باعث مي شود كه خيلي از مسايل نجوم هم كه به نوعي گنگ بودند قابل توضيح باشند.در آسمان ما مناطقي داريم كه به سياه چاله معروف هستند.اين مناطق به اصطلاح نور را جذب مي كنند .و هيچ اثري از انرژي ما از اين مناطق نداريم و براي همين داخل اين مناطق براي من گنگ هستند .با توانايي رسيدن به صفر كلوين و كمي (اين كمي خيلي خيلي كم هست ها) پايين تر توضيح اينكه چرا اين مناطق جاذب نور و انرژي هستند آسان شده است.

تشکر بابت همکاریتون

بحث تبرید هست نه قدرت

اولا که من به صحت این اخبار شک دارم درست مثل خبرهای رد نظریه انیشتین و شرط عدم لغزش و..

از لحاظ تئوریک و برای سیکل های تبرید فرمول میگه اگه قرار باشه به صفر مطلق نزدیک شویم(حالا خبر میگه چند درجه پایین تر!!) باید کار تبرید ما بی نهایت باشه حالا اینا با چه مقدار کاری تونستن انرژی جنبشی.. و در نتیجه به مقدار کمتر از صفر مطلق برسن، نمیدونم.بحث حجم منبع هم هست یک لیوان آب یا در حد یه ذره ی خدا!!)

البته برای فرمول سیکل کارنو(سیکل کارنو، تموم فرآیندهاش برگشت پذیر هستن و صرفا یک آزمایش فکری هست) یعنی مثل قسمت دوم فرمول خانم مهندس که برای سیکل قدرت هست فقط دما داشته باشیم.(پس نکته: سیکل کارنو فقط تابع دما هست به سیال عامل بستگی نداره)شما از یک آزمایش فکری قدیمی (سیکل کارنو) استفاده کردین و برای سیکل قدرت و طبیعتا کارخالص هرگز بیشتر از گرمای ورودی(کیو اچ) نخواهد شد

(صفری که نوشتم و صفری که تو پست استارت خانم مهندس هست صفر مطلق(کلوین) هست پس دمای -18 سانتی گراد فریزر خونه تون شما رو منحرف نکنه)

نتیجه:

1- اگر این خبر راست باشد تئوری میگه یه کار بی نهایت رو از کجا آوردن؟(حالا بگیم کاربی نهایت تئوریک یا کار فوقالعاده زیاده واقعی..

2-اگه این خبر درست باشد و اینکه قانون دوم ترمو نقض شود( یعنی بتونیم یه سیکل کانو بسازیم با حذف عوامل برگشت ناپذیری مثل اصطکاک مثل انبساط آزاد مثل اثرا پسماند) که این شرط دوم خدایی امکان نداره. تازه بازده سیکل قدرت ما میشه 100 درصد

بحث یه خورده سنگینه که امیدوارم متوجه شده باشین

اثبات خانم مهندس درسته امیرجان گفتن که 10 رو..

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

یک مخزن ایزوله داخل اتاقی قرار دارد. این مخزن دو قسمت داره که توسط غشای نازکی از هم جدا شده. در قسمت اول گازی با دمای 100 درجه و در قسمت دوم گازی با دمای 50 درجه قرار داره.

غشا پاره میشود و محتویات مخزن به تعدل گرمایی میرسن.

1- آنتروپی خالص در 1-اتاق و 2-مخرن؟

2-آنتروپی گاز سردتر افزایش یا کاهش یا خنثی؟

3-آنتروپی گاز کمتر افزایش یا کاهش یا خنثی؟

4- مقایسه 2و3

سطح سوالات:

1-آسان

2و3و4:دشوار

لینک به دیدگاه
یک مخزن ایزوله داخل اتاقی قرار دارد. این مخزن دو قسمت داره که توسط غشای نازکی از هم جدا شده. در قسمت اول گازی با دمای 100 درجه و در قسمت دوم گازی با دمای 50 درجه قرار داره.

4- مقایسه 2و3

سطح سوالات:

1-آسان

در مخزن آنتروپی افزایش و در اتاق آنتروپی ثابت است.

انتروپی گاز سردتر افزایش می یابد.

آنتروپی گاز گرم کاهش می یابد.

مقایسه: گرفتن گرما باعث افزایش آنتروپی و از دست دادن ان باعث کاهش آنتروپی می شود.

لینک به دیدگاه
در مخزن آنتروپی افزایش و در اتاق آنتروپی ثابت است.

انتروپی گاز سردتر افزایش می یابد.

آنتروپی گاز گرم کاهش می یابد.

مقایسه: گرفتن گرما باعث افزایش آنتروپی و از دست دادن ان باعث کاهش آنتروپی می شود.

مرسی خانم مهندس

قدرمطلق آبی و قرمز رو مقایسه کنید

لینک به دیدگاه

4- مقایسه 2و3

سطح سوالات:

1-آسان

سوال 52 کنکور امروز(مهندسی مکانیک 18 بهمن 91) بود

لینک به دیدگاه
سوال 52 کنکور امروز(مهندسی مکانیک 18 بهمن 91) بود

این است تفاوت ما:ws3:..حالا از لحاظ محاسباتی به نظر دوستان کدام پاسخ صحیح است.

70v0sgtgls1j09j2cyp5.png

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...