رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

• پاسخ 1.1k
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اوهوم اوهوم

باید عرض کنم:

كركس مصري از گونه هاي پرندگان شكاري محسوب مي شود و از اين بابت كه در ايران هم مشاهده شده و گاها در ايران هم زندگي ميكند معرفي ميگردد

کرکس مصری یکی از پرندگان باستانی و بسیار قدیمی است. این کرکس در هنگام پرواز بدنی سفید، شاهپرهایی سیاه در بال ها و دمی الماس (مثلثی) شکل دارد که در شناسایی آن سودمند است. غذای اصلی کرکس های مصری، لاشه جانوران و زباله های انسانی است. در واقع، کرکس مصری گونه ای "پاک کننده" محسوب می شود که با پاک کردن منطقه از وجود لاشه جانوران تا حدود زیادی از شیوع بیماری ها در میان وحوش می کاهد. در آفریقا تخم شترمرغ ها را می شکند و از آن ها تغذیه می کند. برای این کار، کرکس یک قطعه سنگ کوچک را به پوسته تخم می زند تا شکسته شود. کرکس مصری پاهایی قوی دارد و می تواند خزندگان تنبل را شکار کند، اما ترجیح می دهد که از بقایای لاشه ها و پسماندهای انسانی غذای خود تامین کند. این پرنده 60 سانتیمتر طول و 6/1 تا 4/2 کیلوگرم وزن دارد. لانه این کرکس روی صخره ها، شکاف کوه ها و به ندرت روی درختان بلند ساخته می شود. کرکس مصری یک یا دو و به ندرت سه تخم می گذارد. جوجه ها بعد از هفت یا هشت هفته از تخم خارج می شوند. پرنده جوان بسیار آهسته فعالیت می کند و برای انجام هر کاری وقت زیادی صرف می کند. فعالیت های انسانی مانند خطوط انتقال برق، جاده ها، توریسم کنترل نشده، مسمومیت مداوم و شکار از اصلی ترین خطرات تهدید کننده کرکس های مصری است. محدوده پراکنش آن آفریقای شمالی و شرقی، جنوب اروپا، خاورمیانه تا هندوستان است.

این پرنده هیچگاه تا این حد (منطقه ورجین، لوسان) به نقاط شمالی ایران نفوذ نکرده، هر چند که از پارک ملی کویر گزارش شده است.

برای نخستین بار در منطقه حفاظت شده ورجین کرکس کوچک یا کرکس مصری مشاهده شد. این مشاهده و عکاسی در تاریخ پانزده خرداد 1386، توسط مهندس آرش قدوسی از انجمن طرح سرزمین و مهندس پرهام دیباج در ارتفاعات زرد بند این منطقه صورت گرفت.

:icon_gol:

لینک به دیدگاه

چی شده اینجاااااا :ws28:

ایووووول ابجیم که جواب داد هادی خان .... تشکر کردی ازش :w000:

راستی ببخشید من نتم داغون بود ... بالا نمیومد :sad0:

نتونستم جواب بدم ... ولی میدونی که من خودم بلد بودم نمیخواستم بگم ...:whistle:

از صاحب تاپیک (اناهیتای عزیز) هم بابت این همه اسپم معذرت میخوام :5c6ipag2mnshmsf5ju3

لینک به دیدگاه

به به میبینم که یه روز نبودم اسپم بازار بوده اینجا:vahidrk:

خواهش میکنم نرگس جان.عادت داریم :ws3:

مرسی از فاطمه عزیزم بخاطر حدس درستش و تصویری که گذاشت.

خدا وکیلی اینو دیگه بلد نیستم:ws3:

ما که رفتیم دنبالش...

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...