رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان. میخوام در مورد نقشه های شاپ و لیستوفر اطلاعاتی بدست بیارم.

در مورد اینکه چی هست در کل ، نحوه تهیه شون ، نحوه ترسیمشون و ... هر اطلاعاتی برای کسی که میخواد در این زمینه فعالیت بکنه مفیده.

نیاز فوری دارم ممنون میشم کمکم کنید :a030:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 275
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در مورد اینکه چی هست در کل ، نحوه تهیه شون ، نحوه ترسیمشون و ... هر اطلاعاتی برای کسی که میخواد در این زمینه فعالیت بکنه مفیده.

در مورد لیستوفر : لیستوفر یه لیستیه که در اون پُز (pos) های مختلف استفاده شده در سازه های بتنی رو نشون میده.

به عنوان مثال در یک ستون در طبقه اول آرماتور یک سر خم داریم که سایزش (قطر آرماتور) 18 هست، طولش 2 متره، خمش 90 درجه است و طول خمش هم 25 سانته.

خب. ما این شکل از آرماتور رو نام گذاریش میکنیم به نام پزِ شماره 1. (این اعداد مثال هستنا).

و در یک جدولی مثل جدول زیر میاریمش.

حالا شما باید کل نقشه رو برسی کنید شاید از این پز یک سر خم 90 درجه با طول 2 متر و خم 25 سانت و سایز 18 چهارتای دیگه هم تو ستون طبقه دوم باشه. شما باید اون 4 تا آرماتور رو هم به اسم پز 1 نام گذاری کنید.

کلاً هر آرماتور با این مشخصات (یک سر خم 90 درجه با طول 2 متر و خم 25 سانت و سایز 18) دیگه میشه پز 1.

و به این ترتیب هر آرماتوری که تو این سازه بتنی استفاده شده رو ما تو این لیست میاریم و خواهیم داشت.

مثال بعدی:

آرماتور ساده (یعنی بدون هیچ خمی) سایز 20، طول 4 متر، بدون خم. خب ما این رو اسم گذاری میکنیم پز شماره 2.

ما این 20 تا از این آرماتور رو مثلاً در فونداسیون دیدیم. وقتی داریم کل آرماتور ها رو پز بندی میکنیم میبینیم مثل همین آرماتور 10 تا هم در سقف طبقه اول استفاده شده و همینطور 8 تا هم در ستون طبقه سوم. ما اونها رو هم پز شماره 2 نام گذاری میکنیم.

و الی آخر تا جایی که کلیه پز ها به این ترتیب در بیاد.

[TABLE=width: 500, align: center]

[TR]

[TD=align: center]شکل[/TD]

[TD=align: center]محل استفاده[/TD]

[TD=align: center]تعداد[/TD]

[TD=align: center]سایز آرماتور[/TD]

[TD=align: center]طول آرماتور[/TD]

[TD=align: center]شماره پز[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: center]که شکل یک سر خم با خم 90 درجه رو میکشیم[/TD]

[TD=align: center]ستون طبقه اول و دوم[/TD]

[TD=align: center]5[/TD]

[TD=align: center]18[/TD]

[TD=align: center]225 [/TD]

[TD=align: center]1[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=align: center]شکلش میشه یه خط صاف

[/TD]

[TD=align: center]فونداسیون +سقف طبقه اول+ستون طبقه سوم[/TD]

[TD=align: center]20+10+8=38 [/TD]

[TD=align: center]20[/TD]

[TD=align: center]4[/TD]

[TD=align: center]2[/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE=width: 500, align: center]

[TR]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

هدف از لیستوفر اینه که وقتی ما نقشه رو میدیم به پیمانکار آرماتور بند اون از روی این کار میکنه و از روی این هم پولشو میگیره.

مثلاً میره پای دستگاه خم و برش آرماتور و این لیست رو میذاره جلوش. میبینه از پز شماره 1، 5 تا لازم داره و شروع میکنه 5 تا رو خم و برش کردن و میاره پای سازه و استفاده میکنه.

لینک به دیدگاه

سلام دوست عزیز مقاله جامعی درباره ترسیم و مشخصات نقشه های شاپ قرار میدم.موفق باشید:icon_gol:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

در مورد شاپ کردن هم در مورد اسکلت های فلزیه.

ببینید وقتی یه مهندس محاسب یه سازه اسکلت فلزی رو طراحی میکنه جیزئیات ریز رو که در اون نشون نمیده. مثلاً اتصالات رو فقط میگه نبشی زیر سری این باشه و در این ابعاد. دیگه جزئیات ریز تری نشون نمیده.

برای اینکه کار برش و جوشکاری این قطعات در اسکلت فلزی راحت باشه میان این اسکلت رو شاپ میکنن. یعنی یه نفر میاد کل قطعاتی که قراه استفاده بشه رو در میاره. ابعادش رو در میاره، شکل دقیقش رو در میاره و در نهایت در یه نقشه ارائه میکنه.

شاپ کردن رو هم با نرم افزار X-steel انجام میدن هم با برنامه Cad. این یه مقدار سخت تر از تهیه لیستوفره.

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز خیلی خیلی لطف کردید.

ممنون از اطلاعاتی که بهم دادید.

ولی کسی نمونه ای از این نقشه های شاپ رو داره ؟ میخوام بدونم کسی مثل من با رشته معماری میتونه از پسش بربیاد ؟؟؟

لینک به دیدگاه
دوستان عزیز خیلی خیلی لطف کردید.

ممنون از اطلاعاتی که بهم دادید.

ولی کسی نمونه ای از این نقشه های شاپ رو داره ؟ میخوام بدونم کسی مثل من با رشته معماری میتونه از پسش بربیاد ؟؟؟

راستش من نقشه شاپ ندارم.

آره کاری نداره که. خیلی ساده است.

من خودم یه مدت با کد شاپ میکردم.

خیلیا با X- steel. خروجیه جفتشون نقشه است.

اصلاً سخت نیست. فقط یه مدت باید کار کنید تا راه بیوفتین.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
راستش من نقشه شاپ ندارم.

آره کاری نداره که. خیلی ساده است.

من خودم یه مدت با کد شاپ میکردم.

خیلیا با X- steel. خروجیه جفتشون نقشه است.

اصلاً سخت نیست. فقط یه مدت باید کار کنید تا راه بیوفتین.:icon_gol:

ممنونم.

فقط باید یه سری نمونه اش رو ببینم تا بتونم یه کم روش مسلط بشم.

باز هم سپاس فراوان از دوستان گل:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنونم.

فقط باید یه سری نمونه اش رو ببینم تا بتونم یه کم روش مسلط بشم.

باز هم سپاس فراوان از دوستان گل:icon_gol:

باز هم تاکید کنم که هیچ کاری نداره.

فقط اولش باید از کسی که کار رو بلده کار رو یاد بگیرین. اگر هم نقشه ای داشتم الان خیلی نمیتونست کمک کنه.

البته یکسری ریزه کاری داره که مثل هر شغل دیگه ای به مرور زمان متوجه میشین.

من با یه شرکت ساخت اسکلت فلزی کار میکردم. من یکبار هم این طرف رو ندیدم. فقط تلفنی و ایمیلی.

نقشه رو میل میکرد من انجام میدادم براش میل میکردم پولمو میریخت به حساب.

یعنی برای خیلی از افرادی که تمایل دارن تو خونه کار انجام بدن عالیه.

اگر بتونید کار بگیرید راحت ماهی 1 تومن رو داره.

اصلاً شک نکن و برو جلو.:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام مهندس. خوبید؟؟؟

یه زحمتی داشتم.

میخوام با نحوه تهیه نقشه های شاپ و لیستوفر(البته اگه اسمشو درست گفته باشم) آشنا بشم. و اصلا یه توضیحی در این مورد بهم بدید ممنون میشم.

و اینکه شما نمونه هایی از این نقشه ها دارید که بدونم به چه شکل هست و چطوری میشه تو این زمینه کار کرد؟؟؟:icon_gol:

پروفایلتون بسته بود اگه اجازه بدید اینجا جواب بدم :w16:

خب اولش دوستان توضیحات خوبی دادن و منم استفاده کردم متاسفانه خودم خیلی تو این زمینه ها تخصص ندارم و تا حالا هم با هاشون کار نکردم اما شنیده های در موردشون شنیدم که همین طور که دوستان گفتند نقشه های شاپ بیشتر برای مدل کردنن ورق های فولادی استفاده میشه بعد اینکه نقشه طراحی مقاطع فولادی در اومد نقشه اجرای ساخت قطعه همون نقشه شاپ هست که داده میشه تا از روش قطعه فولادی رو در بیارند از جوشکاری تا ترشکاری و محل سوراخ ها تو اون مشخص شده راسشت منم نمونه نقشه از اون ندارم اما اگه یه سرچ کنی فکر کنم گیر بیاد

اینم یه سایتی که من پیدا کردم تخصصی در زمینه شاپ اطلاعات خوبی داره ظاهرا

شاید بکارتون بیاد

در مورد لیستوفر هم من تا اونجایی که می دونم یک نوع گزارش متره هست که به شما با ورودی نقشه های اجرایی و دانسته های اجرای و طراحی پروژه میزان مواد و مصالح بهتون بده البته امیدوارم درست گفته باشم

در مورد لیستوفر هم یه نرم افزار قبلا داشتم که تحت اکسس هست که پیداش کنم براتون میزارم

لینک به دیدگاه

اینم اون نرم افزاری که گفته بودم

تحت اکسس

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 1 ماه بعد...

دوستان سلام

یک سوالی داشتم که در ارتباط با زبان تخصصی مهندسی آب و فاضلاب هستش

من توی یک متن که در مورد مدیریت فاضلاب سطحی صحبت کرده بود به دو کلمه retention و detention برخوردم و خیلی متوجه تفاوتشون نشدم. کسی اینجا میتونه منو راهنمایی کنه؟ چه معادلی توی فارسی برای اینا بیارم؟

لینک به دیدگاه
دوستان سلام

یک سوالی داشتم که در ارتباط با زبان تخصصی مهندسی آب و فاضلاب هستش

من توی یک متن که در مورد مدیریت فاضلاب سطحی صحبت کرده بود به دو کلمه retention و detention برخوردم و خیلی متوجه تفاوتشون نشدم. کسی اینجا میتونه منو راهنمایی کنه؟ چه معادلی توی فارسی برای اینا بیارم؟

نمیدونم مفید باشه یا نه :

detention time

زمان ماند : بطور نظری ، مدت زمان توقف آب و فاضلاب در یک واحد مشخص است که با استفاده از یک جریان معین محاسبه می گردد .

retention period دوره توقف

:icon_gol:

لینک به دیدگاه
نمیدونم مفید باشه یا نه :

detention time

زمان ماند : بطور نظری ، مدت زمان توقف آب و فاضلاب در یک واحد مشخص است که با استفاده از یک جریان معین محاسبه می گردد .

retention period دوره توقف

:icon_gol:

مرسی عزیزم از راهنماییت :a030:

پس الان این دو تا خیلی با هم تفاوتی ندارن؟ چون جفتشون به این اشاره میکنن که فاضلاب سطحی یه مدت نگهداری بشه تو یه جایی!

:ws52:

لینک به دیدگاه
مرسی عزیزم از راهنماییت :a030:

پس الان این دو تا خیلی با هم تفاوتی ندارن؟ چون جفتشون به این اشاره میکنن که فاضلاب سطحی یه مدت نگهداری بشه تو یه جایی!

:ws52:

خواهش میکنم.

دقیقا نمیدونم .

ولی بالایی جریان معینی هم براش در نظر گرفته میشه ! :hanghead::ws38:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...