رفتن به مطلب

تاثیرات افزایش حقوق کارگران درسال 91

ارسال های توصیه شده

باعرض سلام همونطور که ازاسم تاپیک پیداست میخواهیم تاثیر افزایش حقوق را بررسی کنیم همونطور که میدونید دولت تصمیم گرفت درسال 91 حقوق کارگران افزایش پیداکنه حالا درصدش خاطرم نیست ولی می خواهیم بحث کنیم این افزایش حقوق چه تاثیراتی درکشور داره آیا به نفعش هست یا به ضررش؟ اگر از دوبعد بررسی بشه و فرض کنیم الآن بعد کوتاه مدت باشه الآن درصد اخراج کارگران بیشترشده و بلاتکلیفی کارخانجات بیشتر شده ولی شما بگید آیا به نفعمون هست یانه؟ مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

18 درصد پیشنهاد نماینده کارگران 40 درصد بوده و نماینده کارفرما 10 درصد میزان افزایش سال قبل 9 درصد بوده از یه طرف واقعا حقوق کمیه از طرف دیگه 18 درصد افزایش حقوق چند درصد افزایش قیمت تمام شده رو دنبال خودش میاره؟ خدا به داد برسه

لینک به دیدگاه

افزایش حقوق با ید متناسب با افزایش تورم باشه.

افزایش حقوق اگر متناسب با تولید نباشه باعث بوجود اومدن تورم میشه.

بنابراین درسته که در ایران حقوقها و دستمزدها با مشاغل متناسب نیست و با استانداردها نمیخونه،ولی اگه بخوان حقوقهارو یه دفعه افزایش بدن ،تورم هم افزایش چشمگیر پیدا میکنه.

از طرفی تا دلت بخواد مشاغل کاذب و بیکاری پنهان داریم که همه اینا حقوق بگیر هستن و لی در تولید دخالت ندارن بنابراین در افزایش تورم بسیار دخیل هستن.

یه نکته بسیار مهم و قابل توجه وجود داره که اگه یه نفر مثلا در ابتدای سال 90 دومیلیون و چهارصد تومان حقوق میگرفت یعنی 2000 دلار حقوق میگرفته همون فرد الان حقوقش 1000 دلار شده یعنی معادل 1.2 میلیون تومان اون موقع.یعنی اگه به اصل قضیه نگاه بشه با توجه به قیمت ارز و تورم حال و آینده حقوقا تقریبا نصف شده.

لینک به دیدگاه

سلام مرسی از توضیحاتت آقا مهرداد این تکه از توضیحاتت را بیشتر بازکن

تاینجاش درسته که اگر حقوق ها به یکباره زیاد بشه نقدینگی و به دنبالش تورم سربه فلک میزنه و از طرفی هم بانکها هم با اوراق مشارکت که میدهند سعی در کم شدن نقدینگی می کنند نظرت درباره این کار چیه؟ آیا واقعا بانک ها تواین کار موفق هستند؟به نظرمن تاحدودی موثره ولی نسبت به این افزایش ناگهانی حقوق اصلا خوب نیست چون قیمت تمام شده هم زیاد میشه و این نموداردر اصطلاح علی حلقوی مسیر صعودی داره

نظرت چیه؟

لینک به دیدگاه

بنابراین درسته که در ایران حقوقها و دستمزدها با مشاغل متناسب نیست و با استانداردها نمیخونه،ولی اگه بخوان حقوقهارو یه دفعه افزایش بدن ،تورم هم افزایش چشمگیر پیدا میکنه.

از طرفی تا دلت بخواد مشاغل کاذب و بیکاری پنهان داریم که همه اینا حقوق بگیر هستن و لی در تولید دخالت ندارن بنابراین در افزایش تورم بسیار دخیل هستن.

یه نکته بسیار مهم و قابل توجه وجود داره که اگه یه نفر مثلا در ابتدای سال 90 دومیلیون و چهارصد تومان حقوق میگرفت یعنی 2000 دلار حقوق میگرفته همون فرد الان حقوقش 1000 دلار شده یعنی معادل 1.2 میلیون تومان اون موقع.یعنی اگه به اصل قضیه نگاه بشه با توجه به قیمت ارز و تورم حال و آینده حقوقا تقریبا نصف شده.

راستی این مشاغل پنهان که توضیح دادی و بیکاری پنهان را بیشتر توضیح بده و بگو چگونه به زیاد شدن تورم تاثیر میذارند:icon_gol:

لینک به دیدگاه
سلام مرسی از توضیحاتت آقا مهرداد این تکه از توضیحاتت را بیشتر بازکن

تاینجاش درسته که اگر حقوق ها به یکباره زیاد بشه نقدینگی و به دنبالش تورم سربه فلک میزنه و از طرفی هم بانکها هم با اوراق مشارکت که میدهند سعی در کم شدن نقدینگی می کنند نظرت درباره این کار چیه؟ آیا واقعا بانک ها تواین کار موفق هستند؟به نظرمن تاحدودی موثره ولی نسبت به این افزایش ناگهانی حقوق اصلا خوب نیست چون قیمت تمام شده هم زیاد میشه و این نموداردر اصطلاح علی حلقوی مسیر صعودی داره

نظرت چیه؟

توزیع اوراق مشارکت بی تاثیر نیست ولی چاره و درمان هم نیست . دلیلش هم اینه که معمولا آدمها با افزایش حقوق اولین رفتاری که از خودشون نشون میدن روی آوردن به مصرف گرائیه. مصرف گرائی هم اگر پشتش تولید نباشه منجر به افزایش تقاضا و بعدش افزایش قیمتها درنهایت تورم میشه.

هرچند حقوقها و افزایش حقوقها اینقدر ناچیزه که مردم به غیر از یک عده خاص، فرصت فکر کردن وبرنامه ریزی بغیر از خرج کردنشو ندارن.

لینک به دیدگاه
راستی این مشاغل پنهان که توضیح دادی و بیکاری پنهان را بیشتر توضیح بده و بگو چگونه به زیاد شدن تورم تاثیر میذارند:icon_gol:

مشاغل کاذبدر بخش حقوق بگیرا، مشاغلی هستن که هیچگونه تاثیری در خدمات و تولیدات و پیشرفت تولید ودرامد ملی ندارن و فقط هزینه میکنن،که ما از این ستادا و بنیادا خیلی زیاد داریم .

مثلا بنیاد اجرای شعار مرگ بر انگلیس ....

بیکاری پنهانهم در رده حقوق بگیرا شامل کسانی میشه که استخدام شدن و در سازمان هم هستند وحتی شاید شغلی هم براشون در نظر گرفته شده ولی عملا هیچ احتیاجی بهشون نیست و فقط دکوری و سفارشی ...هستن.بدیهیه این جور افراد در تولید مشارکت ندارن ولی دارن حقوق میگیرن.

مثلا یه کارخونه نیاز به دو نفر مهندس مکانیک داره ،اونوقت از اطراف و اکناف 6 تا معرفی میشه. رئیس کارخونه هم بدلیل رودربایستی یا ترس مجبوره همه رو استخدام کنه و شغل بده ،در صورتیکه فقط دو نفرشون نیاز بوده و کار واقعی میکنن.

لینک به دیدگاه

خب در بار افزایش حقوق...

اول این که حقوق ها همونطور که مهرداد خان هم گفتن،مطابق با استانداردها نیست ...این خودش یکی از دلایلی هست که ما ادعای نابجا داریم از کارکنان که با بهره وری فوق العاده کار کنند و در حتی در سطح جهانی عملکرد داشته باشن اما از طرفی زمانی که افزایش حقوق مطرح میشه...ما این رو درخواست نابجایی میدونیم و سعی میکنیم هر طور که شده با این مسئله برخورد کنیم و این طور کارکنان ناراضی (که یکی از 2 مار افعی هر سازمانی محسوب میشوند) را بوجود میاریم.و در نهایت ضربه نهایی و اصلی به کیفیت کالاها و خدمات و ....

از طرفی دیگر،باید یک سری زیر ساخت ها داشته باشیم...که بعنوان مثال جلوی تورم رو بگیره ...ما باید فکری کنیم که قسمتی از این افزایش درآمد صرف زیر ساخت ها بشه و بعنوان مثال 206 من فقط به زانتیا تبدیل نشه...

کسی که سرمایه دار محسوب میشه و باید به نحوی این کمبود در بودجه ش رو که بصورت افزایش حقوق به کارکنانش میده رو جبران کنه...دم دستی ترین و عرف ترین کاری که میکنه این هست که قیمت کالا و خدمت تموم شده رو افزایش میده.....

این چرخه معیوب همینطور ادامه پیدا میکنه...تا جایی که دیگه نه کیفیتی داریم که به اون ببالیم و نه سرمایه ای که از اون استفاده کنیم.....نه افرادی که مسئولیت رو حس کنند...

و بتونیم بهشون افتخار کنیم.

مسلما هیچ فردی از این که زندگی بهتری داشته باشه بدش نمیاد...من هم ازاین قاعده مستثنی نیستم...

بهتر بود درصدی از افزایش حقوق رو برای کم کردن نرخ تورم بکار می بستیم ...مطمئنا اینگونه بازخورد بهتری داشتیم....

البته این ها نظر من بود ممکنه خیلی چیزها رو ندیده باشم...

به امید موفقیت:a030:

لینک به دیدگاه

رانت و وجود باندهای رنگارنگ رانت خواری

تورمی که هیچگاه شفاف اعلام نمیشه

هدایت نشدن سرمایه ها به بخش تولید وصرف شدن دربازار دلالی

افزایش شکاف طبقاتی

انباشت نقدینگی درجامعه

مشکلات ناشی از تحریم وعدم امکان مبادله ارز(دلار)

با این مشکلات افزایش حقوق کمترین چاره برای قشری هست که هیچی به دست نمیارن وهیچ اینده روشنی رو هم پیش روی خود نمیبینن

مثل مسکنی که فقط درد رو برای مدت اندکی التیام میده

لینک به دیدگاه

سلام و عرض تشکربه خاطر مشارکت تااینجا به این نتیجه رسیدیم که مشاغل کاذب و بیکاری پنهان تورم را زیاد میکنه و مردم هم باافزایش حقوق بیشتر مصرف گرا می شوند و شاید اوراق مشارکت درکم کردن تورم نقشی نداره واز طرفی هم به تولید اهمیت داده نمیشه ولی هستی خانم مطلبی گفتند که باید افزایش حقوق صرف زیر ساخت بشه یه کم مبهمه چه شکلی مثلا من که مدیر کارخانه هستم چه شکلی باید حقوق کارگرم را زیاد کنم و چه شکلی این افزایش حقوق صرف زیر ساخت بشه و فقط نقدینگی نشه؟

بچه ها اگر وضع به همین شکل باشه و مشاغل کاذب و حقوق بگیران بی مسئولیت وجود داشته باشند با چه ترفندی از طرف دولت میشه نقدینگی را از مردم گرفت و سبب افزایش مصرف گرایی مردم نشد آیا واقعا راه حلی وجود داره؟ البته من فکر نکنم راهی وجود داشته باشه ولی نظرشماچیه آیا واقعا بااین وضع میشه تورم را کنترل بشه

چون شکی توش نیست کارگری که افزایش حقوق پیدا میکنه روی به ریخت و پاش و مصرف گرایی میاره وکالاهای بیشتری را میخواد و زمانی که تقاضا زیاد بشه و بااین وضع که عرضه داره نابود میشه و تولیدی دیگه درکار نیست صددرصد تورم وضع بدی پیدا میکنه و ازطرف دیگر توسط دولت نرخ واقعی هم که گفته نمیشه:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
سلام و عرض تشکربه خاطر مشارکت تااینجا به این نتیجه رسیدیم که مشاغل کاذب و بیکاری پنهان تورم را زیاد میکنه و مردم هم باافزایش حقوق بیشتر مصرف گرا می شوند و شاید اوراق مشارکت درکم کردن تورم نقشی نداره واز طرفی هم به تولید اهمیت داده نمیشه ولی هستی خانم مطلبی گفتند که باید افزایش حقوق صرف زیر ساخت بشه یه کم مبهمه چه شکلی مثلا من که مدیر کارخانه هستم چه شکلی باید حقوق کارگرم را زیاد کنم و چه شکلی این افزایش حقوق صرف زیر ساخت بشه و فقط نقدینگی نشه؟

بچه ها اگر وضع به همین شکل باشه و مشاغل کاذب و حقوق بگیران بی مسئولیت وجود داشته باشند با چه ترفندی از طرف دولت میشه نقدینگی را از مردم گرفت و سبب افزایش مصرف گرایی مردم نشد آیا واقعا راه حلی وجود داره؟ البته من فکر نکنم راهی وجود داشته باشه ولی نظرشماچیه آیا واقعا بااین وضع میشه تورم را کنترل بشه

چون شکی توش نیست کارگری که افزایش حقوق پیدا میکنه روی به ریخت و پاش و مصرف گرایی میاره وکالاهای بیشتری را میخواد و زمانی که تقاضا زیاد بشه و بااین وضع که عرضه داره نابود میشه و تولیدی دیگه درکار نیست صددرصد تورم وضع بدی پیدا میکنه و ازطرف دیگر توسط دولت نرخ واقعی هم که گفته نمیشه:icon_pf (34):

سلام

ببینید دولت راهکارهای بسیار خوبی برای جذب نقدینگی داره ولی متاسفانه این ورودی های به خروجی های درست هدایت نمیشن!

مثلا سرمایه ای که جمع میشه عوض اینکه درچرخه تولید به کار گرفته بشه درچرخه خرید ویا حمایت از صنایع ضررده به کارمیره

ما فکر میکنیم چون فلان کشور از ما ارزون تر تولید میکنه پس قابلیت تولید داخلی رو نداریم لذا یه شرکت دریه کشور ثالث ایجاد میکنیم(کاری که بسیاری از دوستان درامارات -کره-تایوان -چین وحتی کشورهای اروپایی انجام میدن) ومحصول درجه چندم یا حتی خوب رو به اسم تحت لیسانس یا هرچیزی میاریم داخل

بسیاری از صنایع دراثر اینگونه واردات بسیار پرمنفعت دچار مشکلات فراوانی شدن

یا شاید درمورد کالاهای گیفن خونده باشین

متاسفانه اجناس ضروری وغیرضروری درایران تبدیل شدن به این نوع کالا که چه قیمت جهانی وقیمت مواد اولیه وفرایند تولید بالا بره وچه پایین بیاد این اجناس قیمتشون صعودی هست!!!

متاسفانه باورهای ذهنی ملت هم به این مسئله عادت کردن وبا فکر اینکه اگه بیشتر بخریم مشکلی نخواهیم داشت اب به اسیاب اینا میریزن

راهکار مسئله ای که شما عنوان میکنید تسهیل بوروکراسی درزمینه جذب واعمال سرمایه گذاری درمناطق مختلف-حمایت قاطعانه وبی چون وچرا از تولید داخلی(نه به قیمت نادیده گرفتن عیوب)- ایجاد بازار رقابتی دربرابر مشتریان خارجی(چیزی که درصنعت خودرو به شدت به اون نیازمندیم تا فکر نکنیم پراید وسمند بهترین!!!خودرو دنیا هستند!) - جلوگیری از رانت ورانت خواری به عنوان مخربترین مشکل اقتصاد ایران - شروع به وابستگی زدایی از نفت دراقتصاد وروی اوردن به سیستم واقعی مالیات(حاجی بازاری ها نشینن تو حجرشون وسالی یه بار مالیات فکسنی حجره رو بدن بلکه واقعا درقبال تراکنش های مالیشون مسئولیت داشته باشند نه اینکه کارگر وکارمند جور این قشر رو بکشه) و...

لینک به دیدگاه

حمید جان ضمت سپاس از تحلیل خوبت برای تکمیل و تائید گفته هات ،اضافه کنم که بیکاری پنهان ومشاغل کاذب،در تورم تاثیر گذار هستند ولی یکی از چندین عوامل تاثیر گذار هستند. دلیل اصلی تورم اجرای سیاستهای غلط اقتصادیه که نتیجه اون تخریب اقتصاده .مثل تکیه واستفاده از پول نفت و عدم توجه به تولید با کیفیت ،عدم خصوصی سازی و موارد دیگه ای که سجاد عزیز هم گفت و.....

در ضمن مصرف گرایی در زمانی که بهره وری بالا باشه بد نیست و خوبه .ولی به شرط اینکه تولید ملی و درامد سرانه ملی هم بواسطه تولید بالا باشه.

لینک به دیدگاه

سلام تشکر از مهرداد عزیز و آقا سجاد به نکات خوبی اشاره کردید آقا سجاد به مواردی مثل واردات بی رویه و دربخش راهکار به ایجاد بازار رقابتی خصوصا درصنعت خودرو و حمایت از تولید داخل اشاره کردند ولی واقعا یه سوالی که مطرح میشه چرا باوجود کالاهای خوب ایرانی دربعضی زمینه ها سراغ کالاهای بی کیفیت وارداتی میریم خصوصا در مرکبات و خشکبار که این قضیه دربازار کاملا محسوسه وشاید جذابیت کالاهای وارداتی یک دست بودنشون هست ولی میل عجیب به واردات و از طرفی فلج شدن و ورشکسته شدن کارخانجات داخلی مشکل تورم را دوچندان می کند وگرنه اگر از صنایع داخل حمایت بشه تاقیمت تمام شده شون کم بشه قیمت کالا ها پایین میتونه بیادولی دولت حمایت نمی کنه واز طرفی مردم هم باتوجه به گفته های آقا سجاد به این مورد عادت کردند که همیشه زیاد بخرند ولی این خودش علت داره مثلا تو هر کالایی شما ببینید ماه به ماه قیمت هاش زیاد میشه وبالاخره مردم هم برای اینکه خیلی به گرانی نخورند بیشتر می خرند تا مدت بیشتری از خرید یه نوع کالا بی نیاز باشند الآن تو ساختمان سازی یادر کامپیوتر وقطعاتش اگر بخواهی یه کامپیوتر خوب داشته باشی 600000تومان نسبت به دوماه پیش باید بیشتر هزینه کنی

باین توضیحات فکر میکنم رفتار مردم راهم میشه توجیه کرد که برمی گرده به همین تورم وگرانی ها وبالاخره همین رفتار و عادت هم به اقتصاد بیشتر لطمه میزنه

مثلا بنگاه های زودبازده یکی از سیاست های غلط دولت بود که وام های مبالغ بالا دست مردم دادند درحالیکه اصلا بررسی نشد طرف کارخانه ای زده یا نزده و الآن بانک ها از مطالبات معوقه لبریز هستند

به نظرتون چرا این تصمیم گرفته شد و کارهای شتابزده دولت تو این زمینه شروع شدکه الآن هنوز هم گرفتار این تصمیم غلط هست؟

لینک به دیدگاه

در پاسخ به این که من مدیر کارخونه چطوری میتونم هم افزایش حقوق داشته باشم و هم بتونم کار بهتری روارائه بدم میتونم یه نمونه بگم...

میتونیم افزایش حقوق رو بصورت سهام به کارکنان بدیم...البته این سهام از سهام اصلی شرکت میتونه نباشه اما اتفاقی که میافته چی هست؟

کارکنان احساس مسئولیت بیشتری دارند چرا ؟چون براشون تعریف کردیم که در صورتیکه سود کارخونه افزایش پیدا کنه ، این هم جز از طریق بهتر و با کیفیت کار و تولید کردن بدست نمیاد،سهام پاداشی اونها هم بیشتر میشه...اینطوری من 3 مورد رو به دست میارم...

حقوق کارکنانم رو با عملکرد خودشون افزایش میدم

پولی رو که از سهام بدست میارم رو روی زیر ساخت ها سرمایه گذاری میکنم و در نهایت کیفیت کالا و خدماتم رو افزایش میدم.

بنگاه خودم هم پیشرفت میکنه ...چرا؟چون فروش من برای کیفیت خوبی که دارم بالا میره....از طرفی سهامی دارم که با بهتر شدن وضع بنگاهم ارزش اون هم بالا تر خواهد رفت.

البته این حیطه اگر بخواد روش کار بشه..خیلی جای کار داره....

لینک به دیدگاه
سلام تشکر از مهرداد عزیز و آقا سجاد به نکات خوبی اشاره کردید آقا سجاد به مواردی مثل واردات بی رویه و دربخش راهکار به ایجاد بازار رقابتی خصوصا درصنعت خودرو و حمایت از تولید داخل اشاره کردند ولی واقعا یه سوالی که مطرح میشه چرا باوجود کالاهای خوب ایرانی دربعضی زمینه ها سراغ کالاهای بی کیفیت وارداتی میریم خصوصا در مرکبات و خشکبار که این قضیه دربازار کاملا محسوسه وشاید جذابیت کالاهای وارداتی یک دست بودنشون هست ولی میل عجیب به واردات و از طرفی فلج شدن و ورشکسته شدن کارخانجات داخلی مشکل تورم را دوچندان می کند وگرنه اگر از صنایع داخل حمایت بشه تاقیمت تمام شده شون کم بشه قیمت کالا ها پایین میتونه بیادولی دولت حمایت نمی کنه واز طرفی مردم هم باتوجه به گفته های آقا سجاد به این مورد عادت کردند که همیشه زیاد بخرند ولی این خودش علت داره مثلا تو هر کالایی شما ببینید ماه به ماه قیمت هاش زیاد میشه وبالاخره مردم هم برای اینکه خیلی به گرانی نخورند بیشتر می خرند تا مدت بیشتری از خرید یه نوع کالا بی نیاز باشند الآن تو ساختمان سازی یادر کامپیوتر وقطعاتش اگر بخواهی یه کامپیوتر خوب داشته باشی 600000تومان نسبت به دوماه پیش باید بیشتر هزینه کنی

باین توضیحات فکر میکنم رفتار مردم راهم میشه توجیه کرد که برمی گرده به همین تورم وگرانی ها وبالاخره همین رفتار و عادت هم به اقتصاد بیشتر لطمه میزنه

مثلا بنگاه های زودبازده یکی از سیاست های غلط دولت بود که وام های مبالغ بالا دست مردم دادند درحالیکه اصلا بررسی نشد طرف کارخانه ای زده یا نزده و الآن بانک ها از مطالبات معوقه لبریز هستند

به نظرتون چرا این تصمیم گرفته شد و کارهای شتابزده دولت تو این زمینه شروع شدکه الآن هنوز هم گرفتار این تصمیم غلط هست؟

دوست گرامی سوالای سخت وخطرناک میپرسیا!دی:

اما درجواب فرمایشات شما

اینکه دربازارهایی که ما صاحب قدرت هستیم وداریم تبدیل به واردکننده میشیم من دوعلت عمده رو میبینم(البته نظر شخصیمه ومطمئنا خیلی ناقصه) یکی اینکه درصنایع غذایی ما به شدت درزمینه صنایع تبدیلی وفراوری فقیر هستیم وجای ایده پردازی ومعماری تبلیغاتی اگه خالی نباشه نامحسوسه

مثلا بسته بندی جعبه مرکبات چینی رو میبینی خودبخود هوس میکنی بگیری بخوری ولی با قوطی های چوبی شصت سال پیش ایرانی که تمایزی برای سلیقه مصرف کننده قائل نیستچجوری میخوای رقابت کنی؟صادرات فله ای مشکلات فله ای هم به دنبال خودش داره

دوستی یه زمانی خرما میبرد ارمنستان...یه مدت مرز بسته شد چون بسته بندی درستی نداشت کل بار وسرمایش خراب شد

پس این یکی از دلایل عمده هست

اگه یادتون باشه قضیه زعفران ایران که امارات واسپانیا داشتند با یه بسته بندی نو به اسم خودشون بازارهای جهانی رو قبضه میکردن

اما دومین واصلی ترین عامل همونطوری که قبلا گفتم رانت هست

متاسفانه تا این معضل از اقتصاد ما پاک نشه مسایل اجتماعی سیاسی واقتصادی منشعب ازاون هم اصلاح نخواهند شد

من فروشنده وقتی میبینم(فروشنده اصلی رو میگم) ملت دارن خروار خروار از ترسشون جنس میبرن وبه این اپیدمی عادت کردن که جنسی که گرون شد هیچوقت ارزون نمیشه خب بالطبع دوست دارم بیشتر وبیشتر منفعت کنم وبنابراین دریک فضای رقابت انحصاری شروع میکنم به افزایش حاشیه سود بدون اینکه به سایر پارامترها دست بزنم ونتیجش میشه وضع اسفناک کنونی

دراین مورد دوتا مثال جهانی خیلی جالبه

یکی قضیه افزایش قیمت موز درالمان که وقتی سندیکای مصرف کنندگان نتونست اعتراضشو محق جلوه بده ملت موز رو خریدن وریختن تو خیابون وچون هزینه شهرداری بیشتر از منفعت موز بود قیمت موز برگشت به جای اولیش

ولی این مسئله تا زمانی که ساختارها اصلاح نشن درایران محلی از اعراب ندارن

مورد دوم افزایش قیمت بنزین دراکوادور بود که چون جنبه سیاسی داره بیشتر ازاین نمینویسم ولی با اعتراض ها برگشت به سرجای خودش!

بنگاههای زودبازده ناجی اقتصاد چین بودن ولی مشکل ما برمیگرده به دومسئله اصلاح ساختار ورانت که جای امیدی برای اصلاحات اقتصادی با این شرایط نمیزاره

لینک به دیدگاه

ممنون از آقاسجاد وهستی خانم

هستی خانم به نکته خوبی اشاره کردند سهامی که بدیم دست کارمند خودش برای اون ایجاد انگیزش برای فعالیت بیشتر میکنه

واما آقاسجاد که به عدم کیفیت مادربسته بندی محصول داخل و انحصاری بودن رقابت درایران اشاره کردند

درسته درچین بنگاه های زودبازده به کمک اقتصاد برآمد ولی آنها مثل ما الکی وام به این و آن ندادند اینجا هرکی میآمد بایه صحنه سازی می گفت اینجاتولید دارم سردولت را کلاه میذاشت و بعدهم دروام هیچ برگشتی برای بانک ها نبود وبحث رانت خواری و افرادی که دراین اقتصاد گل آلود ماهی می گیرند که جای شک توش نیست

واقعا ممنون بحث داره به نتیجه خوب میرسه

پس تااینجا راهکار مناسب مبارزه بارانت خواری،ایجاد یک بازار رقابتی مناسب نه انحصاری که تولید کننده حس کند باید تلاش بیشتری انجام دهد و راهکارخوب هستی خانم درایجاد انگیزش کارکنان و هم ایجاد بستر مناسب برای صرف نقدینگی موجود درزیرساخت های کارخانه وجلوگیری از بدترشدن تورم و حمایت از تولید داخل و جلوگیری ازواردات بی رویه ، ایجاد جذابیت برای محصول ایرانی و جذب مصرف کننده برای استفاده از محصول ایرانی که این خودش یه بازار رقابت درایران است که باید تولید کننده ایرانی با ابتکار بیشتر گوی سبقت را از وارداتی ها بگیره و از طرفی دراندیشه صادرات باشه که یکی از معضلات اصلی دراین مسیر رانت خواران گرامی هستند که باید از صفحه اقتصاد مملکت حذف بشوند

این تااینجا نتیجه جامعی از مباحث بود اگر کم و کسری داره خودتون اضافه کنید

سوال دیگه ای به ذهنم نمیرسه چون دیگه عملا مابه طرح راهکار رسیدیم دوستان اگر موردی دیگه به ذهنشون میرسه اضافه کنند

لینک به دیدگاه
باعرض سلام همونطور که ازاسم تاپیک پیداست میخواهیم تاثیر افزایش حقوق را بررسی کنیم همونطور که میدونید دولت تصمیم گرفت درسال 91 حقوق کارگران افزایش پیداکنه حالا درصدش خاطرم نیست ولی می خواهیم بحث کنیم این افزایش حقوق چه تاثیراتی درکشور داره آیا به نفعش هست یا به ضررش؟ اگر از دوبعد بررسی بشه و فرض کنیم الآن بعد کوتاه مدت باشه الآن درصد اخراج کارگران بیشترشده و بلاتکلیفی کارخانجات بیشتر شده ولی شما بگید آیا به نفعمون هست یانه؟ مرسی:icon_gol:

ممنون حمید بحث فوق العادای بود دوستان به خوبی به اصل مطلب اشاره کردن و راهکارهای مفیدی ارایه شد

من فقط به گفتن یه جمله بسنده میکنم

تولید ملی ،حمایت از کار و سرمایه ی ایرانی

به امید اون روز:icon_gol:

لینک به دیدگاه

مرسی از جمله خوبت میلادجان منم میگم به امید تحقق اهداف و شعارسال91

امیدواریم مثل سالهای قبل درحد حرف و شعار باقی نمونه و مملکت درراه این شعار قدم برداره و مشکلات جامعه برطرف بشه

مرسی:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...