رفتن به مطلب

چانه زدن؟

ارسال های توصیه شده

خریدار وقتی که خرید میکنه،علاقه زیادی داره که هنگام پرداخت پول کالا یا خدمت،از قیمت پیشنهاد شده مقداری کمتر پرداخت کنه ! معمولا خریدار با این کار رضایت بیشتری از خرید خودش احساس میکنه یکی به دلیل اینکه پول کمتری داده و دیگه اینکه احساس میکنه فروشنده براش ارزش قائل شده. متقابلا فروشنده هم وقتی میبینه مشتریش احساس رضایت میکنه در باطن از این معامله خرسنده ولی ممکنه در ظاهر اینطور نشون نده.وِیژگیه چانه زنی در ایران و بین ایرانیها بوفور دیده میشه بطوریکه در خیلی از کشورهایی که توریستای ایرانی زیاد رفت و آمد میکنن مثل ترکیه،مالزی،سوریه...،با این ویژگی ایرانیا آشنایی دارن.

بطور کلی هنر تخفیف گرفتن در هنگام خرید یک کالا یا خدمت را چانه زنی گویند.

چانه زنی یک نوع مذاکرست،یک نوع برقراری ارتباطه برای بدست آوردن منافع بیشتر.

خوب حالا شما نظرتون در مورد چانه زنی چیه؟

آیا هنگام خرید چانه زنی میکنید؟

آیا بعد از اینکه با تخفیف خرید کردین از خریدتون راضی تر هستین؟

آیا برای چانه زدن خجالتی هستین؟(چون فروشنده ها عاشق اینجور مشتریا هستن)

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟ دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین:w16:؟

آیا پاسخگویی مثبت به چانی زنی مشتری توسط فروشنده باعث موفقیت بیشتر در فروش میشه؟

و هر مطلب وخاطره یا .. از چانه زنی بنظرتون میاد بنویسین؟

لینک به دیدگاه

:w02:

نظرم مساعده:w16:ولی بستگی به شرایطیتش داره و جو محیط و نوع کالا

در خریدن لباس و شلوارو کلا پوشاک چونه میزنم

صدرصد پیش خودم میگم مثلا 20000 تومن سود کردم

نه فکر نمیکنم ولی اگر فروشنده خانم باشه احساس ضعف شدید در چانه زنی میکنم ولی بازم سر شوخی رو باید واکنی و تخفیف رو بگیری

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟ دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین:w16:؟

باید خنده فروشنده رو ابتدا بتونی در بیاری

دوم خودت و با فروشنده هم درد و درمون کنی:ws3:بفهمه پول مول داری تخفیف گرفتن مشکله:w02:

آیا پاسخگویی مثبت به چانی زنی مشتری توسط فروشنده باعث موفقیت بیشتر در فروش میشه؟

صدر صد حتی اگه جنس رو گرون ترم بده ول تخفیف رو بده بیشتر تو خاطرم میمونه تا بگه قیمتها مقطوعه

:w02:دم عید تاپیکای بوی عیدی میزنی

لینک به دیدگاه

من تا وقتی که وارد دانشگاه نشده بودم و حتی چند ترم اول ،خرید که میرفتیم هیچ وقت از چونه زدن خوشم نمیومد..ترجیح میدادم غر زدن فروشنده رو نشنوم ...اما حالادیگه نه ،کم کم دارم یاد میگیرم چطوری باید چونه بزنم:ws28: نا سلامتی شدیم خانوم مهندس ها:ws28:

مادرم همیشه در خرید ها کلی تخفیف میگیرن...نه از اون مدل هایی که فروشنده رو التماس میکنن...اینجا برعکس میشه مادرم بعد تخفیفی که فروشنده میده یه تخفیف حسابی هم خودشون میدن..بعد فروشنده التماس میکنه که نه نمیشه،سود نمیکنیم و از این حرف هایی که بازاری ها میزنین...اگه خیلی دیدیم اصرار میکنه داره گریه ش در میاد اضافه میکنیم..اگر هم که دیدیم راضی بود ،تشکر میکنیم و راضی از خرید....

یا اخیرا مادرم یه قیمتی میگن ،فروشنده یه قیمتی منم وسط رو میگم..قائله میخوابه...خیلی موثر هست..تکنیک جدیده:ws28:

البته بعضی جاها هم هستن که همیشه مقطوع هستن..یعنی چندین سال هست که مشتری هستیم و یه1000 تومانی تخفیف نداده:ws28:

نه یادم اومد 2 ماه پیش 100 تومان تخفیف دادن ...اونم چون پول خرد نداشتن...ولی خیلی ذوق کردم که بالاخره تونستیم تخفیف بگیریم:ws28:

کمی تا قسمتی راضی تر هستیم که تخفیف گرفتیم اما به محض خروج از فروشگاه همیشه بهم میگیم که فروشنده هم کلیییییی سود کرده...:banel_smiley_4:

بله خب تا حدودی تخفیف باعث جذب مشتری میشه...اما مهمتر از اون کیفیت اجناس و طرز برخورد فروشنده با مشتری هست...

فروشنده ای که با روی گشاده حتی در صورت خرید نکردن مشتری رو راهی میکنه خیلی بیشتر از فروشنده ای که محصول خوب رو ارائه میکنه ،موفق هست در جذب مشتری:a030:

سر کلاس مدیریت استرتژیک دانشگاهمون که بودیم..استادمون همه رو تشویق کرد که از این فن چونه زنی استفاده اساسی بکنیم...میگفت دیده که یک خانوم رفتن زرگری و جواهری رو قیمت کردن ،بدون اینکه بپرسن مثلا دستمزدش چقدره،گرمی چنده و ... خیلی حرصش گرفته بود به ما میگفت اینجور نباشین..

اما خب بعضی وقت ها هستن اجناسی که نمونه مشابهی ندارن و بسیار مورد پسند واقع میشن ولی باز هم مقطوع هست قیمتشون...

اینجور مواقع خرید رو به نگرفتن تخفیف ترجیح میدیم:ws37:

اما خب اعتراف میکنم بعضی جاها هم شده تخفیف نگرفتیم و اقدامی هم نکردیم...حالا دلیل میتونسته هر چیزی باشه..جاهای خیلی خیلی با کلاس(این هم در برخی از موارد) یا فروشنده بی ادب و...w000.gif

:a030:

لینک به دیدگاه

خودتم گفتی یجور مذاکره هستش پس خوبه!

بستگی داره کالایی که میخوام خریداری کنم چی باشه!

یعنی اونقدی ارزش داشه باشه که فک خودمو خسته کنم...نه بخاطر یکی دو تومن...

آره چرا که نه!! دزدی که نکردم!!!!

:banel_smiley_4:

با رضایت خود فروشنده بوده دیگه... :w16:

اونم بستگی به فروشنده داره!

اگه از مشتریای همیشگیش باشم نه!

اما اگه بار اولی باشه که میرم تو مغازش معمولا حرکات - سن - و...فروشنده مد نظرم میشه و کنترلش میکنم :whistle:

اهوم...رمز موفقیت من: ارزون بده مشتری شیم +یخورده هم سماجت میشه چاشنیش:ws3:

اره - اگه ببینم فروشنده انصاف داره معلومه که بیشتر میرم اونجا واسه خرید ....

سود سود سود و همینو بس

:w02:

لینک به دیدگاه

به نظر من در مورد کالایی که مورد فروش قرار میگیره و قیمت مشخصی هم نداره اشکالی نداره. البته در این زمینه هم باید اعتدال رو رعایت کرد.

اما در مورد کارهای خدماتی موافق نیستم. در کار خدماتی قیمت توافق میشه و کار انجام میشه. نباید از زحمت طرف کم کرد.

بعضی وقتها. اگر از فروشنده و برخوردش خوشم بیاد نه. اما اگه ازش خوشم نیاد میگم من اینو این قیمت میخوام میدی؟ اگه گفت نه که هیچی. ولی اگه قیمت بینابین رو گرفت یه یه چیزی کم کرد چانه میزنم.

وقتی از خریدم راضی میشم که بدونم جنس با کیفیت و خوبی خریدم. حتی بدون تخفیف و یا به قیمت بالا.

از فروشنده خجالت نمیکشم. فروشنده برام اونقدر مهم نیست که بخوام خجالت بکشم. اگر بخوام برای شخص دیگری جز خودم خرید کنم چانه نمیزنم. چون معتقدم یه نوع حس بد به اون طرفی که دارم براش خرید میکنم القا میکنه. ولی برای خودم چانه میزنم. مخصوصا اگر کسی بخواد برام خرید کنه و پولش را بپردازه حتما چانه میزنم.

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟ دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین

نمیدونم ولی سوال دومتون در این بند خیلی خوبه.

با هر کسی باید یه جوری برخورد کرد. با یه فروشنده از موضع بالا با یه فروشنده از موضع پائین. باید روانشناسی کرد. و توجه داشت به اینکه نیاز من به خرید جنس بیشتره یا نیاز فروشنده به خرید من. اگه من نیازمند اون بودم باید موضع پائین را انتخاب کرد. اما اگر اون نیازمند خرید من بود باید موضع بالا رو.

نه خیلی شوخ و نه خیلی جدی. معمولی. با یه لبخند دوستانه بهتره. اول کار چانه نزنید. وقتی کالایی به طور کامل مورد پسندتان قرار گرفت و تصمیم قطعی برای خریدش گرفتید بعدا شروع به چانه زدن کنید.

بله تاثیرگزاره. ولی اون چیزی که به نظرم تاثیر بیشتری میذاری صمیمیت و خوش برخورد بودن فروشنده است.

لینک به دیدگاه

از چانه زدن متنفرم و اصلا بلد نیستم. :hanghead:

با توجه به اینکه بازار هم به این سمت رفته،تا حد ممکن از خرید از مغازه دار امتناع میکنم.

بیشتر در فروشگاه هایی با قیمت مقطوع سعی میکنم جنس بخرم.

البته این مربوط به خیلی از کشورهاست.

مثلا توی چین شما میتونی تا 60 درصد کل قیمت چونه بزنی و چینی ها هم ایرانی هارو شناختند مثل سیریش میچسبند بهت و قشنگ با چانه زدن بهت تخفیف میدن.

لینک به دیدگاه

من چون اصالتا از خاک پاک سپاهانم اهل چانه زنی هستم...یعنی ژنشو دارم شدید!!!:ws3:اما به تجربه بزرگترهام و خودم که دیگه گاهی اجبارا تنهایی میرم خرید میدونم که همه مغازه دارا جنبه ندارن.بخصوص اون جوونایی که قیافه های عجیب غریب دارن و تیپ میزنن یا پیرمردای اخمو!!!!!!!!برا همین کمتر میرم همچین مغازه هایی...به نظر من خوبه که فروشنده حرفش یه کلام نباشه.من خودم شده چیزی رو که خواسته ام نخریده ام از مغازه ای که فروشندش هیچی تخفیف نداده.اما مغازه دارای خوش برخورد یادم مونده و باز رفته ام مغازشون.

لینک به دیدگاه
خریدار وقتی که خرید میکنه،علاقه زیادی داره که هنگام پرداخت پول کالا یا خدمت،از قیمت پیشنهاد شده مقداری کمتر پرداخت کنه ! معمولا خریدار با این کار رضایت بیشتری از خرید خودش احساس میکنه یکی به دلیل اینکه پول کمتری داده و دیگه اینکه احساس میکنه فروشنده براش ارزش قائل شده. متقابلا فروشنده هم وقتی میبینه مشتریش احساس رضایت میکنه در باطن از این معامله خرسنده ولی ممکنه در ظاهر اینطور نشون نده.وِیژگیه چانه زنی در ایران و بین ایرانیها بوفور دیده میشه بطوریکه در خیلی از کشورهایی که توریستای ایرانی زیاد رفت و آمد میکنن مثل ترکیه،مالزی،سوریه...،با این ویژگی ایرانیا آشنایی دارن.

خوب حالا شما نظرتون در مورد چانه زنی چیه؟ خیلی خوبه ، نمک خریده

آیا هنگام خرید چانه زنی میکنید؟ اگه فروشندش اقای جوون نباشه ، اره ولی جوون باشه نه

آیا بعد از اینکه با تخفیف خرید کردین از خریدتون راضی تر هستین؟اره

آیا برای چانه زدن خجالتی هستین؟(چون فروشنده ها عاشق اینجور مشتریا هستن) نه ، خجالت نمیکشم تازشم میگم تخفیف ندی نمیگیرم

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟ دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین:w16:؟ تا حدودی ، رمزشو نمیگم

آیا پاسخگویی مثبت به چانی زنی مشتری توسط فروشنده باعث موفقیت بیشتر در فروش میشه؟ بله من هر جا بدونم تخفیف میدن اونجا مشتری میشم:ws3:

:ws52:

لینک به دیدگاه
از چانه زدن متنفرم و اصلا بلد نیستم. :hanghead:

رویکرد خیلی شدید و تندی در قبال این مسئله دارین،

ولی فکر نمیکنی ممکنه در مواقعی در سطح کلان به استفاده از این فن یا هنر یا هر اسم دیگه ای، نیاز پیدا بشه ؟

لینک به دیدگاه

:w58:

عه بحث چرا تو تالار صنایع باز شده:w58:

من چون خودم مغازه دارم میدونم فروشنده چه زجری میکشه بعضی از مشتریا واقعا ادم و آسفالت میکنن:w58::banel_smiley_4:

در حد معقول آره ولی چون از جاهایی خرید میکنم که من و میشناسن و میدونن همکاریم خودشون تخفیف میدن مثلا لباس 40 تومنی و 30 میدن:whistle:

من همش راضیم:icon_redface:

نه خب من چون کارم همینه و همش با مردم سر و کله میزنم اصلا خجالتی نیستم:ws3:

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟ دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین؟

آره خیلی:ws3: چون مثل خیلی از مشتریا با عجز و ناله و التماس تخفیف و نمیکنم با خنده و شوخی تخفیف میخوام:ws3:

عقل مشتری به چشمشه:banel_smiley_4:

ما خودمون همش یه در صدی و واسه تخفیف کنار میذاریم مشتری هم با رضایت کامل میره بیرون:ws3:

لینک به دیدگاه

ما خودمون همش یه در صدی و واسه تخفیف کنار میذاریم مشتری هم با رضایت کامل میره بیرون:ws3:

:vahidrk:

من خودم اینو میدونن واسه همینم بیشتر تخفیف میگیرم که فک نکنن زرنگن:vahidrk:

لینک به دیدگاه

یارو اومده بود دفتریکی از اقوام هی داشت چونه میزد طرف هم میگفت بابا ما نرخامون رسمیه من مینمم قیمتو دارم ازتون میگیرم دیگه جای تخفیف نداره

اونم هی توگوشش نمیرفت باز چونه میزد

پرسیدیم شما شغلت چیه

گفت من بوتیک دارم مثلا یه کیف برامون پنج تومن تموم میشه میگیم خانم قابل نداره چهل و پنج تومن

این جور بوتیکا باید چونه زد

لینک به دیدگاه
رویکرد خیلی شدید و تندی در قبال این مسئله دارین،

ولی فکر نمیکنی ممکنه در مواقعی در سطح کلان به استفاده از این فن یا هنر یا هر اسم دیگه ای، نیاز پیدا بشه ؟

نه به نظرم کلا چانه زدن به خاطر گران فروشی هست.

اگر نرخ ها منطقی و منصفانه باشه،شما اصلا دلیلی برای چانه زدن نمیبنی و آرامش روانی بیشتری هم داری.

چون مدام این فکر تو ذهنت نمیاد که ممکنه سرم کلاه رفته باشه.

لینک به دیدگاه

تا یه حدیش خوبه مخصوصا توی ایران که معمولا نظارت نیست فروشنده ها خیلی راحت میتونن تا چندبرابر بکشن روی قیمت!

بستگی داره اول ماه باشه یا آخر ماه:4chsmu1:همینطور بستگی داره فروشنده هه چجور آدمی باشه؟یا بستگی داره از جنس چقد خوشم بیاد!کلا بستگی داره

خوب آره!بالاخره اون پول برام ذخیره شده دیگه!حس بهتری دارم

خجالتی نیستم ولی تا یه حدی به خودم اجازه میدم چونه بزنم.بعضیا گاها تا التماس پیش میرن یا سیریش میشن من دوست ندارم!

اِی!بد نیستم!از اولش همه پولو ندین هزار تومن هزار تومن بزارین روش(مثل مامان هستی:ws3:)

خودم واسه اینکه مشتری یه فروشنده بشم به تخفیف دادنش نگاه نمیکنم!به جنسی که ازش خریدم نگاه میکنم!ولی درحالت کلی میتونه موثر باشه فکر کنم!

خاطره ندارم ولی یه پسرخاله دارم هرجنسی رو حداقل نصف قیمت میخره ولی از در هیچ مغازه ای بیشتر از یه بار راهش نمیدن:ws3:میخواین بهش بگم رمز موفقیتشو بگه بهتون؟:ws3:

لینک به دیدگاه

نشون میده هیچ نوع اعتمادی بین مشتری و فروشنده نیست ! این هم میشه یکی از اثرات جامعه و اقتصاد مریض میشه به حساب آورد

متاسفانه توی اصفهان چون مردم خیلی برا خرید کردن چونه میزنن و جر و بحث میکنن همه فروشنده ها قیمت را بالا میگن که بعدا راحت کم کنن

اگر چونه نزنیم یه چیزی هم اضافه باید بدیم . اما اصلا خوشم نمیاد یعنی بلد نیستم در حد چندتا جمله و اصطلاح اگر تخفیف نداد دیگه هیچی نمیگم .

زیاد برام فرقی نمیکنه

بیشتر اگر چیزی که خریدم خوب باشه احساس رضایت میکنم

خجالتی که نه اما میگم اصلا نمیتونم بحث کنم اصلا (به نظرم ارزش نداره آدم دیگه هر کاری کنه تا تخفیف بگیره ) البته بعضیا هم بلدن چه طوری صحبت کنن من که اصلا استعداد ندارم

نه :icon_razz:

نه ! ولی همه فروشنده به خاطر اعصابشون قیمت را بالا میگن طرف دیگه کچلشون نکنه:ws3:

من خودم وقتی شروع میکنن به off زدن میرم خرید !

ماه بهمن و شهریور این طوری قیمتها نصف شده و نیاز به چونه زدن هم نیست ! راهت میشه خرید کرد

لباسهایی که الان خریدم را عمرا میتونستم با چونه زدن با این قیمت بخرم ! این طوری هم من راحتم هم فروشنده

این تنها راهی است که به نظر من میرسه !

خاطره

یه همسایه داشتیم از این اصفهانی های اصیل با لهجه غلیظ اصفهانی و مذهبی ( اتفاقا خانم مهربونی هم بود )

وقتی میرفت خرید پسرشو میفرستاد جلو با همون لهجه میگفت پسرم یتیمه بهش تخفیف بده :w58: جالبه شوهرش حساب دار یه شرکت بزرگ بود :w58: اینقد هم بنجل پوش بودن همه باور میکردن اینا فقیرن :ws3: بعد به مامان منم یاد میداد ، مامان منم اینقد روی کلمه مرگ و مردن حساس هستن:ws28: دقیقا این طوری بودن:w000:

لینک به دیدگاه
من خودم وقتی شروع میکنن به off زدن میرم خرید !

ماه بهمن و شهریور این طوری قیمتها نصف شده و نیاز به چونه زدن هم نیست ! راهت میشه خرید کرد

لباسهایی که الان خریدم را عمرا میتونستم با چونه زدن با این قیمت بخرم ! این طوری هم من راحتم هم فروشنده

این تنها راهی است که به نظر من میرسه !

خاطره

یه همسایه داشتیم از این اصفهانی های اصیل با لهجه غلیظ اصفهانی و مذهبی ( اتفاقا خانم مهربونی هم بود )

وقتی میرفت خرید پسرشو میفرستاد جلو با همون لهجه میگفت پسرم یتیمه بهش تخفیف بده :w58: جالبه شوهرش حساب دار یه شرکت بزرگ بود :w58: اینقد هم بنجل پوش بودن همه باور میکردن اینا فقیرن :ws3: بعد به مامان منم یاد میداد ، مامان منم اینقد روی کلمه مرگ و مردن حساس هستن:ws28: دقیقا این طوری بودن:w000:

این که میشه گدایی :w58:

لینک به دیدگاه

خوب حالا شما نظرتون در مورد چانه زنی چیه؟به نظرم در برخی موارد واقعاً چانه زدن جزئی از خرید میشه چرا که میبینی به ناحق داره قیمت گذاری میکنه.

آیا هنگام خرید چانه زنی میکنید؟بله.

آیا بعد از اینکه با تخفیف خرید کردین از خریدتون راضی تر هستین؟آره چون هرگز به ناحق چونه نمیزنم

آیا برای چانه زدن خجالتی هستین؟(چون فروشنده ها عاشق اینجور مشتریا هستن)نه هرگز. فقط اگر ببینم فروشنده جوون پر رویی باشه اصلاً ازون فروشگاه خرید نمیکنم.

آیا در چانه زدن فرد موفقی هستین؟تا الان آره ولی از من موفق تر خواهر بزرگمه! که حتی 60 تومن هم تخفیف گرفته! دراین صورت رمز و هنر موفقیتتونو در این کار برای ما هم بگین:w16:؟خوب من سعی میکنم مثال هایی در خصوص جنس خریداری شده بزنم و از معایبش بیشتر صحبت کنم اما نه اونقدر که بگه پس چرا میای اینو بخریاااااااااا

آیا پاسخگویی مثبت به چانی زنی مشتری توسط فروشنده باعث موفقیت بیشتر در فروش میشه؟موفقیت بیشتر فروش؟ اون فروشنده ای که روی قیمت آورده و حالا با چونه زنی من میارش پایین به طور حتم براش باز هم سود داره پس براش در خصوص یه دسته از مشتریان نتیجه خوبی داره و نتیجه مثبتی میگیره ولی برای اون دسته از خریدارانی که به عبارتی لارج خرید میکنن و بعد در این حین شاهد تخفیف دادن این فرد به مشتری هستن میتونه اثر منفی بذاره.

خیلی خیلی تاپیک عالی هست.

مرسی

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...