رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

بچه ها هرکدوم از شما به شهرهای مختلفی رفتید ازتون میخام در مورد مبلمان اون شهری که رفتید و دیدید بحث کنیم و از ویژگی هاش بگید و جاهایی که خوشتون اومده رو بیان کنید و ویژگی های یه مبلمان شهری که به چشم دیدید و راحت ومثبت بوده بگید ممنون، در آخر میخام بر اساس این نظرات شما عزیزان یه سری فاکتورها برداشت بشه و بذاریم به بحث و تو مجله نواندیشان که کم لطفی بهش شد چاپ بشه ، ما می تونیم با بحث هایی که اینجا میشه یه ایده خوب و کاربردی ازش داشته باشیم و در اختیار دیگران قرار بدیم. ممنون

• :a030:

لینک به دیدگاه
میشه یه تعریف جامعی از مبلمان شهری بگی تا ماها یه برداشت درستی ازش داشته باشیم؟

به کلیه عناصر و وسائلی که برای آسایش و انجام راحت رفتارهای شهروندان در فضاهای عمومی تعبیه می شود مبلمان شهری می گویند (نقطه)

مثل ، نیمکت ، آبخوری ، سایه بون و ....

لینک به دیدگاه

دوستان عزیز خوب اشکال نداره خیلی خوشحال شدم که دوستان از رشته های دیگه تو بحث شرکت میکنن. چون ما به نظرات کسایی که تو بحث طراحی و برنامه ریزی نرفتن نیاز داریم چون نتیجه کار رو این افراد به سادگی نقد می کنن و نقداشون هم خیلی مفیده . پس خواهشا همگی نظر بدین . برای درک بیشتر از مبلمان شهری یه خورده راجب مبلمان شهری مطلب می زارم بخونید .مننون

مبلمان شهری به نماد تندیس اطلاق می شود که در شهر، خیابان و فضای باز که محل استفاده عموم قرار دارد، نصب می شود. به طور کل آنچه که در فضای عمومی شهر نصب شود در زمره مبلمان شهری قرار دارد، به طوری که با ورود گردشگر، مسافر و حتی شهروندان تصویری از شهر در ذهن ایجاد می شود.

مبلمان شهری یا اسباب و اثاثیه شهری (urban furniture - urban elements) مجموعه ای از وسایل و تجهیزاتی است که در محیط های شهری نصب شده و به نیازهای شهروندان در برخورد با شهر پاسخ می دهند. این نیازها بسیار متفاوت و متنوع هستند. نیاز به نشستن، ایستادن، قدم زدن، خواندن، برقراری ارتباط، خوردن و آشامیدن و ... .

مبلمان شهری شامل محلهای نشستن (نیمکت،صندلی و...)روشنایی ها ،سطل زباله، ایستگاه های اتوبوس، حفاظهای درختان، ایستگاههای دوچرخه، موتورسیکلت ،کیوسکهای مطبوعاتی وفروش بیلیط و.... تابلوها ی راهنما، تبلوهای تبلیغاتی ،نرده ها، تیرکها، صندوقهای جمع اوری کمک مردمی، مجسمه ها، پست تلفن وبرق ،باجه های تلفن ،شیر اتشنشانی، صندوق پست ،در یچه کانال وشبکه های در کف سازی ،گلدانهای گل، ابخوریهاوغیره.....می باشد

مبلمان شهری به چهار گروه اصلی مبلمان خیابانی , مبلمان پارکی , مبلمان ترافیکی و سازه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی تقسیم بندی می شود که روی هم رفته به بیش از یکصد عنوان تقسیم بندی می گردد .:w16:

لینک به دیدگاه

با اینکه سوال برای مواردی از مبلمان شهریه که دیدیم و خوشمون اومده ولی من از یه مورد از این امکانات در کشور خودمون میخوام انتقاد کنم و اونم سرویسهای بهداشتی عمومی هستش (امیدوارم اینا هم جزو مبلمان شهری باشه).

اولا به لحاظ دسترسی ،تعداد این جور اماکن در سطح شهر ها خیلی کمه

دوما وضعیت ظاهری و بهداشتیشون هم فوق العاده افتضاحه و از فاصله دور بوش آدمو خفه میکنه ،داخلشم که دیگه هیچی ...

منظره ای ناهنجار واسه توریستا...

لینک به دیدگاه

سلام

به نظر من بحث خیلی خیلی کلی هستش، به نظر من باید روی یکی از این مبلمان ها تمرکز کرد(مبلمان هایی که مهتر از بقیه جلوه میکنن مثل نیمکت ها، روشنایی ها یا تابلوهای تبلیغاتی ) بحث پراکنده و از هر دری، سخنی، نتیجه ای نخواهد داشت.

اگه دوستان موافق محدود کردن موضوع باشن، در خدمتم و اگر هم موافق نباشن من نظر خودم رو در مورد فقط یکی از این مبلمانها میگم.

لینک به دیدگاه

کاشکی یک جوری می شد که میش شد تو انجمن بچه های همونه رشته رو تگ کرد!

واقعا بحث تخصیصه

ده فراااااااااررررر:hapydancsmil:

لینک به دیدگاه
با اینکه سوال برای مواردی از مبلمان شهریه که دیدیم و خوشمون اومده ولی من از یه مورد از این امکانات در کشور خودمون میخوام انتقاد کنم و اونم سرویسهای بهداشتی عمومی هستش (امیدوارم اینا هم جزو مبلمان شهری باشه).

اولا به لحاظ دسترسی ،تعداد این جور اماکن در سطح شهر ها خیلی کمه

دوما وضعیت ظاهری و بهداشتیشون هم فوق العاده افتضاحه و از فاصله دور بوش آدمو خفه میکنه ،داخلشم که دیگه هیچی ...

منظره ای ناهنجار واسه توریستا...

توالت عمومی جزء تجهیزات شهریه که حالا باید توبحث مکانیابی و طراحیش و نحوه قرار گیریش خیلی کار بشه . پس شما معتقید که توالت مناسب یکی از موارد بهداشتی در امر مبلمان شهریه که هر فضای شهری که جاذب مردم است این توالت ها خیلی نقش مهمی در جذب افراد و کارایی موارد دیگه روداره خوب. خوب توالت توی پارک ها یه قسمت مهمه . دوستان طراح و برامه ریز توجه کنید توالتو سر سری نگیرید

یه مشکل توالت عمومی شد: نحوه دسترسی نامناسب و محل نامناسب و طراحی نادرست که نجر به بوی نامطبوع میشه.:a030:

لینک به دیدگاه
سلام

به نظر من بحث خیلی خیلی کلی هستش، به نظر من باید روی یکی از این مبلمان ها تمرکز کرد(مبلمان هایی که مهتر از بقیه جلوه میکنن مثل نیمکت ها، روشنایی ها یا تابلوهای تبلیغاتی ) بحث پراکنده و از هر دری، سخنی، نتیجه ای نخواهد داشت.

اگه دوستان موافق محدود کردن موضوع باشن، در خدمتم و اگر هم موافق نباشن من نظر خودم رو در مورد فقط یکی از این مبلمانها میگم.

حرفت درسته ولی من بیشتر از اینکه بخوام بحث کارشناسی بشه میخوام بحث از دید مردم و استفاده کننده باشه و خودتم میدونی که مبلمان شهری برای بررسی کیفیتش باید خیلیاشو در نظر گرفت. خوب مثلا یه نیمکت خوب که طراحی شده ولی تو یه مکان خوبی قرار نگرفته باشه یا سنگفرش مناسبی نداشته باشه ویا نور کافی تو شب برای نشستن نداشته باشه ویا بهقول دوستمون اگه کنار توالت قرار بگیره چی؟ خوب بنظرم باید همه رو باهم دید تا به یه چارچوب هماهنگ با هم برسیم تا هر کدوم انواع مبلمان شهری تقویت کننده و مکمل هم باشه . توجه کنید بحث ما ازلحاظ طراحی صرف نیست :a030:

لینک به دیدگاه
کاشکی یک جوری می شد که میش شد تو انجمن بچه های همونه رشته رو تگ کرد!

واقعا بحث تخصیصه

ده فراااااااااررررر:hapydancsmil:

دوست عزیز اتفاقا این بحثیه که مربوط به همه میشه و شمایی که داری تو یه شهر زندگی میکنی و میخوای از محیطش استفاده کنی باید احساس راحتی داشته باشی .پس نظرتوبگو عزیز ، چون محیط شهری برای شهروندان ایجاد میشه و مورد پسند شما باشه . مثلا آیا شما تو مشهد از وضعیت سطل آشغال یا فضای پیاده رو تو خیابان امام رضا و نادری که باید همینجور راه بری راضی هستی؟

لینک به دیدگاه

پس در واقع اینجا می خوایم جانمایی و چرایی استفاده یا عدم استفاده رو بحث کنیم و یا واقعی تر میزان رضایتمندی از مبلمان شهری ....

اگه اینجوریه بهتره تو پست اول این تغییرات اعمال باشه تا بچه هایی که از رشته های دیگه میان نظرشونو بعنوان استفاده کننده از مبلمان بدن ...

لینک به دیدگاه
پس در واقع اینجا می خوایم جانمایی و چرایی استفاده یا عدم استفاده رو بحث کنیم و یا واقعی تر میزان رضایتمندی از مبلمان شهری ....اگه اینجوریه بهتره تو پست اول این تغییرات اعمال باشه تا بچه هایی که از رشته های دیگه میان نظرشونو بعنوان استفاده کننده از مبلمان بدن ...
آره منظور همینه ولی اگه اینجوریبگیم یخورده بحث طوری میشه که بچه های غیر شهرساز نمیتونن درکش کنناگه میشه شما یه پست بنویس که ساده و بدون پیچیدگی باشه و همه متوجه بشن تا من تغییرش بدم مرسیhttp://www.noandishaan.com/forums/images/smilies/icons/a030.gif
لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام

من به یه مقاله ی انگلیسی راجع به مبلمان شهری نیاز دارم. کسی میتونه کمکم کنه؟؟!!!

اگه متن یا مقاله ای راجع به مبلمان شهری یک شهر خاص (چه توی ایران چه خارج) دارید ممنون میشم کمکم کنید

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...

میخام براتون در مورد مبلمان شهر چالوس بگم مخصوصا در مورد کفپوش پیاده روهاش که بسیار وحشتناکه برای تردد ، پیاده ها باید از سواره رو استفاده کنن تا پیاده رو

لینک به دیدگاه
میخام براتون در مورد مبلمان شهر چالوس بگم مخصوصا در مورد کفپوش پیاده روهاش که بسیار وحشتناکه برای تردد ، پیاده ها باید از سواره رو استفاده کنن تا پیاده رو

منتظر نظرات شما هستیم ..

فقط جسارتا کف پوش جزو مبلمان شهری نیست

لینک به دیدگاه

میگید کفپوش جز مبلمان نیست اما به نظرتون بیشتر مبلمان مثل صندوق صدقات،سطل زباله،نیمکت ها و ......کجا قرار میگیرند؟مسلما روی کفپوش . تا ما یک کفپوش مناسب نداشته یاشیم هرچند مبلمان زیبا و مجهز داشته باشیم به نظرتون محبوبیت خودش رو حفظ می کنه؟مثل دندونی میمونه که ریشه پوسیده داره اما ظاهر سالم اما این دندون که دیگه دندون نمیشه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...