رفتن به مطلب

چطور می توان از پیام کوتاه به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر استفاده کرد ؟

ارسال های توصیه شده

امروز پیام کوتاهی ساعت شش صبح دریافت کردم که در آن نوشته بود :

"سلام بر شما ! مگر ما مرده باشیم که شما ماشین تان را جای دیگری بیمه کنید ! شماره تماس : ........"

این پیام کوتاه سحر خیز ! بهانه ای شد که تمام روز ذهنم به اینکه چرا ما معمولا در استفاده از ابزارها به آداب و فرهنگ و روشهای استفاده ی درست از آن نمی اندیشیم فکر کنم ...

حتما همه ی شما هم هر روز شکل های مختلفی پیام های تبلیغاتی را دریافت می کنید .

شاید برخی از شما مدیران هم ، استفاده از پیام کوتاه را برای معرفی محصول یا خدمات خودتان امتحان کرده باشید

این روزها پیام کوتاه به عنوان یکی از روشهای کم هزینه ی و ساده ی اطلاع رسانی توسط شرکت ها و کسب و کارهای مختلفی استفاده می شود .راه استفاده از آن هم بسیار ساده شده است یک پنل در اینترنت که می تواند به هر تعداد که می خواهید با استفاده از آن پیام کوتاه بفرستید .

ارسال پیام کوتاه به شکل انبوه به نسبت سایر روشهای تبلیغاتی بسیار ارزان است و به سبب آنکه با فاصله ی کمی از ارسال توسط افراد دیده می شود بازخورد سریع خواهد داشت .به همین سبب روز به روز استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا میکند .

اما با نگاهی به کمی جلوتر می توان پیش بینی کرد که با وجود عوامل همچون :

بی ربط بودن پیام های تبلیغاتی به علاقه های گیرندگان

ساعت نا مناسب ارسال پیام ها

طراحی نشدن مناسب پیام ها

تعداد رو به افزایش آنها

در آینده نزدیک اقبال عمومی نسبت به این پیام های کوتاه تبلیغاتی کاهش یابد

با ادامه ی این روش به نظرم چندان دور نمی آید که مخاطبین از دریافت این پیام های کوتاه تبلیغاتی نا مربوط نا خواسته ، اعلام عدم رضایت کنند و شاید ارسال پیام های انبوه تبلیغاتی به شکل فعلی همچون بسیاری از کشورها ، در کشور ما نیز ممنوع شود

اما چگونه می توان از این رسانه ی تبلیغاتی به شکلی استفاده کرد که باعث مزاحمت نباشد و گیرندگان از دریافت آن احساس نامناسبی نداشته باشند ؟

جستجویی در اینترنت کردم ، همانطور که انتظار داشتم شرکت های متعددی خدمات ارسال پیام کوتاه را به شکل های مختلف پیشنهاد و عرضه می کردند اما هیچ کجا راجع به چگونگی استفاده از این رسانه صحبتی نشده بود ابزار ارسال پیام کوتاه بسیار مهیا بود اما مطلبی برای اینکه چه نوع پیامی می تواند اثر گذاری داشته باشد جایی ندیدم. جایی درمورد اینکه چطور باید از پیام کوتاه به عنوان یک رسانه استفاده کرد نبود !

تنها مطلب آموزشی این بود : "چگونه تبلیغات پیام کوتاه (SMS) را متوقف کنیم؟"

و یافتن این مطلب بیشتر باعث شد که حس کنم تصورم در مورد پیش بینی آینده ی نزدیک پیام های کوتاه چندان هم نباید دور از واقعیت باشد ...

اما این خوب نیست که ما منتظر بمانیم تا با استفاده ی اشتباه و نادرست از ابزارها ، خصلت های خوب هم کم رنگ شود و عملا عرصه برای استفاده ی درست از آن تنگ شود ...

منبع

حالا به نظر شما چطور میشه از پیام کوتاه یا همون SMS به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر استفاده کرد؟

فرض کنید که به عنوان یه بازاریاب میخواین خدمات یا محصولی رو از طریق SMS تبلیغ کنین.

چه ایده هایی به ذهنتون میرسه که بتونین پیام تبلیغاتی رو طوری بدین که ذهن طرف رو مشغول کنید و طوری نباشه که با خوندن خط اولش، شخص sms رو پاک کنه.

در پایان به بهترین ایده داده شده 100 امتیاز+ مدال ایده پرداز برتر داده میشه :a030:

لینک به دیدگاه
حالا به نظر شما چطور میشه از پیام کوتاه یا همون SMS به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر استفاده کرد؟

فرض کنید که به عنوان یه بازاریاب میخواین خدمات یا محصولی رو از طریق SMS تبلیغ کنین.

چه ایده هایی به ذهنتون میرسه که بتونین پیام تبلیغاتی رو طوری بدین که ذهن طرف رو مشغول کنید و طوری نباشه که با خوندن خط اولش، شخص sms رو پاک کنه.

بعضی شرکت ها هستن که اس ام اس های تبلیغاتی میفرستن و خودشون شماره ها رو طبقه بندی کردن که متناسب با محصولت به همون گروه و مخالطبینش فرستاده بشه

زمان فرستادن اس ام اس تبلیغاتی به نظر من باید صبح باشه چون ذهن آزاد تره و بیشتر توی حافظه دریافت کننده اس ام اس میمونه

البته متن اس ام اس بسیار مهمه تا مخاطب جذبش بشه

محمد جان اگر می خوای تبلیغات اس ام اسی بکنی بگو مثلا در چه موردی هست تا بیشتر بشه نظر داد روش

لینک به دیدگاه
بعضی شرکت ها هستن که اس ام اس های تبلیغاتی میفرستن و خودشون شماره ها رو طبقه بندی کردن که متناسب با محصولت به همون گروه و مخالطبینش فرستاده بشه

زمان فرستادن اس ام اس تبلیغاتی به نظر من باید صبح باشه چون ذهن آزاد تره و بیشتر توی حافظه دریافت کننده اس ام اس میمونه

البته متن اس ام اس بسیار مهمه تا مخاطب جذبش بشه

محمد جان اگر می خوای تبلیغات اس ام اسی بکنی بگو مثلا در چه موردی هست تا بیشتر بشه نظر داد روش

فعلاً که نمیخوام تبلیغاتی بکنم. برنامه ریزی واسه آینده هستش ایشالا :ws3:

تبلیغات هم مثلاً شامل برگزاری کلاس های آموزشی، فروش محصولاتی خاص (فرضاً آموزش تصویری نرم افزارای تخصصی) و از این قبیل موارد میشه.

لینک به دیدگاه

خب من فک می کنم مهمترین چیز دسته بندی مخاطبه !

این آماری که مر کز آمار میگیره به جای اینکه تو نشریه هاشون خاک بخوره ، می تونه اولا خیلی کاربردی تر برداشت بشه ، دوما می تونه کاربردی تر ازشون استفاد ه بشه .

اگه تو سطح هر شهری ، خط افراد بر حسب سن و جنس و تحصیلات و این چیزاشون دسته بندی بشه ، اس ام اسی که راجع به تعویض روغن ماشینه ، به من نمی فرستن ، بعد اس ام اس مرکز اپیلاسیونو به بابام !!!! که هردومون مجبور شیم پاکش کنیم !!!!! :icon_pf (34):

.

کار سختی هم نیس ، الان یه پیک تبلیغاتی هر ماه می فرستن دم خونه ما ، اسمشو نمی گم که تبلیغ نشه ، اما کار باحالی مکنه ، اسم ام اسایی که میده بر حسب جنس و سن می فرسته ، گاهی وقتا احساس می کنم بر حسب تحصیلاتم هست :ws52: حداقل برای بابام که خیلی اس ام اسای تخصصی میاد :ws52:

لینک به دیدگاه

به نظر من شماره همین بچه های انجمن خیلی خوبه اگر بتونی جمع کنی و دسته بندیش کنی خیلی خوبه یا موقع ثبت نام به فیلد شماره موبایل هم بزار چون بیشتر مخاطبانت دانشجو ها هستن دیگه :ws52:

لینک به دیدگاه

یه بار از این برنامه خاله نرگس شبکه تهران یه اس ام اس اومد که اگه میخواین کودکتون تو برنامه ما شرکت کنه اسمشو مشخصات رو بفرستید.......توی دو روز سه چهار بار دیگه اومد این اس ام اس..... منم برداشتم زدم قلی ، آق غلام حسین و دوستان!!

چن روز بعد زنگ زدن که آره شما خواستین تو برنامه ما شرکت کنین.داشت روز و ساعت هماهنگ میکرد........دیدم طرف خیلی پرته..میگم پیام من کاملا مسخره کردن این اس ام اس شما بود........تازه دوزاریش افتاده میگه چرا آخه؟ خب اس ام استو پاک می کردی..........میگم 6 دفعه که یه اس ام اسو نمیزنن!!

خلاصه بیکار بودیم یکم سرکار گزاشتیم طرفو!!

یه اس ام اس دیگه ای که خیلی زیاد واسه من میاد تور آنتالیاست.........خیلی علاقه مند شدم برم آنتالیا :دی

خلاصه هدف این که اس ام اسا به نظر من باید کاملاموضوعی باشن........به این نحو که مثلا برای همراه اول مخابرات محترم یک بار یک اس ام اس برای همه بفرسته که مشترک گرامی شما مایل هستید در کدام یک از مینه های زیر پیام دریافت کنید

آموزشی

تفریحی

گردشگری

تجاری

و.......

هیچ کدام

هر مشترکی یک یا چند گزینه رو انتخاب کنه و این توی بانک اطلاعاتیشون ذخیره شه و پیام ها ی مثلا آموزشی فقط به متقاضیان خودش ارسال شه

بعضی از پیام ها هم که بر اساس محدوده سکونت میاد.اونا هم همین طور

نکته دوم هم این که از 10 شب تا 7 صبح امکان ارسالش رو قطع کنن

اما خب اینا لازمش اینه که مخابرات از سود کلانی که گیرش میاد یه مقدار چشم پوشی کنه و این سخته!!!

لینک به دیدگاه

من باشم از جملاتی استفاده میکنم که در ذهن خواننده بمونه

حتی بصورت طنز

چون چیزی که توی ذهن بمونه مهم تر از اونیه که یه متن عادی باشه و پاک بشه...

جمله ای که توی ذهن بمونه اگر پاک هم بشه ولی باز م توی ذهن هستش...

ساعتش رو هم میذارم وقتی که قند خون همه اندازه اش خوبه :ws3:

مثلا" ساعت 8 یا 9

نه وقتی که سطح قند پایین باشه که طرف یه فحش هم بهت بده :ws3:

لینک به دیدگاه

اینکه پیامها به موقع به دست مخاطبین نمیرسه عوامل زیادی داره.

اولیش و مهمترینش اینه که مشکل خود مخابراته.

و اما یکی از مشکلات دیگه پیامهای تبلیغاتی اینه که دسته بندی تفکیک شده خوبی برای مخاطبین پیامها وجود نداره. یعنی جامعه خوبی از شماره تلفنها موجود نیست. مثلا مخابرات نتونسته یه لیستی کتابی چیزی از شماره موبایل های افراد جمع کنه که بشه ازش استفاده کرد جهت هدفمند کردن تبلیغات پیامکی.

مهمترین چیز درست کردن یه لیست از شماره تلفن های تفکیک شده است. کاری که خیلی راحت میشه انجام داد ولی تدبیری براش اندیشیده نشده.

مثلا خیلی راحت میشه دارندگان خودروی پرشیا رو از اطلاعات ایران خودرو کشید بیرون و شماره هاشون رو لیست کرد. درصد هدررفت پیامهایی که فرستاده میشه خیلی پائین میاد.

ارزش همچین لیستایی برای شرکت های تبلیغات کننده خیلی بالاست. چون پیامهاشون دقیقا به هدف میخوره و نهایتا یه درصد خیلی کمی از اونها دور ریز میشه.

یا مثلا من یه وارد کننده دستگاه های تجهیزات پزشکی باشم باید یه لیستی از تمام مدیران بیمارستانهای کشور داشته باشم. یا اگه میخوام یه ابزار پزشکی رو بفروشم باید لیست تلفن های پزشکان رو داشته باشم.

یه مجموعه کامل از این شماره تلفن ها در همه اصناف ارزش خیلی بالایی داره. اگر ارگانی خصوصی یا دولتی بتونه همه اینها رو جمع آوری و آپدیت کنه میتونه مال هر بخشی رو جداگانه به قیمت های خوبی بفروشه. برای منی که میخوام یه چیزی رو تبلیغ کنم خیلی مهمه که اس ام اس ارسالیم دقیقا به دست مخاطب خاص خودش برسه تا اینکه برای یه انبوهی از شماره تلفن ها بفرستم که آیا اون دریافت کننده مخاطب من باشه یا یه فحشم تو دلش بهم بده.

از همه اینها گذشته برای خیلی چیزها اساسا نمیشه تبلیغات پیامکی انجام داد چون مخاطبش خیلی خاصه. ولی داشتن همچین لیستی خیلی کمک میکنه و دارای ارزش بالایی هست.

این شماره تلفن ها رو هم به شگردهای مختلفی میشه جمع آوری کرد. اول مدال منو بده تا بیام بقیه شو بگم. :w02:

لینک به دیدگاه

ببخشید من اینو اینجا مطرح میکنم .. اما یهو یاد مشکلم افتادم .. اگر بخوایم این اس ام اس های تبلیغاتی نیاد باید چی کار کنیم ..آخه همراه اول دیگه شورشو در آورده... :ws52:

لینک به دیدگاه

این خیلی آزار دهندس که یه اس ام اس ساعت 2 بیاد بعد ببینی تبلیغاته ..من به محض اینکه شمارشو ببینم پاک میکنم ..:w000:

کسی که میخواد از طریق اس ام اس تبلیغات کنه میتونه یه کم وقت بذاره بره پیش اونایی که چند وقت پیش آمار گیری میکردن

و یه کم اطلاعات بدست بیاره و مخاطباشو دسته بندی کنه و بعدم تبلیغ... که البته فک نکنم به راحتی اطلاعات در اختیار هرکسی بزارن

بعد کلا طرف از خیر تبلیغ میگذره:ws3:

لینک به دیدگاه

واللا من خودم هم سامانه پیامک دارم

ولی طبق قرارداد با مخابرات , حق ارسال اس ام اس های انبوه از ساعت 8 شب تا ساعت 8 صبح رو نداریم ( یعنی هیچ کس نداره )

اگر هم کسی چنین پیامک هایی رو در این ساعات بگیره , راحت میتونه شکایت کنه ! و قابل پیگیری هستش .

در مورد متن پیامک هم سلیقه ها متفاوته :icon_gol:

لینک به دیدگاه
واللا من خودم هم سامانه پیامک دارم

ولی طبق قرارداد با مخابرات , حق ارسال اس ام اس های انبوه از ساعت 8 شب تا ساعت 8 صبح رو نداریم ( یعنی هیچ کس نداره )

اگر هم کسی چنین پیامک هایی رو در این ساعات بگیره , راحت میتونه شکایت کنه ! و قابل پیگیری هستش .

در مورد متن پیامک هم سلیقه ها متفاوته :icon_gol:

خب این متن خیلی تأثیر داره دیگه :ws3:

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

به نظر من خط اولیه پیام خیلی مهمه (2343).gif

مثل همین پیامی که برات اومده :

سلام بر شما ! مگر ما مرده باشیم که شما ماشین تان را جای دیگری بیمه کنید ! شماره تماس : ........"

اگه فقط آدرس داده بود و شماره؛ همون اول پیام رو پاک میکردی،اما با این مدل پیامش ؛ جلب توجه کرد.... (279).gif

خب حالا اگه بخوایم یه کالایی رو تبلیغ کنیم ؛

اول لیستی از مخاطبین رو از مخابرات میگیریم؛

بعد باید ساعتی از روز انتخاب بشه که مخاطب حوصله خوندن پیام رو داشته باشه،(وقت خواب و ناهار و شام نباشه ) مثلا ساعت 15-18

متن پیام هم محترمانه باشه ؛

به نظر من استفاده از کلمه بشتابید بشتابید :hapydancsmil:یا فروش فوق العاده و... میتونه تاثیر بذاره

لینک به دیدگاه

محمد بیا این مدال منو بده برم:ws3::w02:

اگر یه لیست مشخصی رو داری که واسش پیام بفرستی به این سیستم مجهز کن که مثلا اول یه پیام بره که اگر می خواید از فلان و فلان برنامه مطلع بشی و اس ام اس های این شرکت یا انجمن یا... رو دریافت کنی مثلا عدد 1 رو بفرست.

این به مخاطب حق انتخاب بدی نشانه شخصیت و اعتبار میتونه باشه به نظرم:ws52:

لینک به دیدگاه

یکی از متدهای نوین دربازاریابی شبکه ای استفاده از سیستم موبایل واس ام اس برای جلب نظر مشتریان وارائه پیغام های هشدار یا تبلیغات به طیف مورد نظر هست

متاسفانه ایرادی که این سیستم درایران داره اینه که شناسایی مناسبی از طیف مورد نظر انجام نگرفته وطبقه بندی معینی از کانون های مشتریان دریران نداریم

درکشورهای خارجی اصلا شرکتهایی هستند که لیست خاص مشتریان ومخاطبان رو جمع اوری میکنند ومیفروشند ولی چون دایره تحقیقات درایران خیلی محدوده برا همین میبینی پیغامهای نامتناسب به دست مشتریان میرسه واین امر باعث میشه تا ذهنیت بدی نسبت به این مسئله بوجود بیاد وگرنه استفاده صحیح از این مسئله میتونه راهگشای خوبی برای امور بازرگانی مختلف باشه چیزی که تو ایران فعلا دستیابی به اون درحد ارزو میمونه

تو تهران مخابرات هرمنطقه داره شماره های اون منطقه رو واگذار میکنه وبازم به نظرم این بهتر از پخش فله ای بین شماره های ناشناس هست

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...