رفتن به مطلب

امروز > کشته شدن خلیفه دوم مسلمین بدست فیروز

ارسال های توصیه شده

روزي كه عمر ابن خطاب به دست يك ايراني كشته شد

روزنگارهاي موجود در تقويم ميلادي دو روز مختلف به فاصله 34 روز از هم را سالروز قتل عمر ابن الخطاب خليفه دوم مسلمين ذكر كرده اند؛ چهارم نوامبر و هشتم دسامبر سال 644 ميلادي (سال 23 هجري قمري = سال 22 هجري خورشيدي). وي ده سال و 6 ماه و پنج روز خلافت كرد و هنگام درگذشت 63 ساله بود. در زمان خلافت او سوريه، فلسطين و ايران به تصرف اعراب در آمدند. تيسفون پايتخت ايران در كنار دجله و خزائن آن پس از جنگ قادسيه كه در سال 637 ميلادي روي داد به دست اعراب افتاد. اعراب تيسفون را كه هنوز ويرانه كاخ خسرو نوشيروان دادگر آن پس از 15 قرن به جاي مانده است «مدائن» يعني شهر شهرها مي خوانند. شكست نهائي ايران از اعراب در سال 643 اتفاق افتاد.

در پي پيروزي اعراب در جنگ نهاوند بر ايران، شمار زيادي از ايرانيان از جمله مردي صنعتگر به نام فيروز به اسارت گرفته شدند و به فروش رفتند. خريدار فيروز كه اعراب اورا «ابولؤلؤ» مي نامند حكمران بصره بود كه پس از آن كه متوجه شد برده او نجار و آهنگر و رنگرز ماهري است وي را براي پرداختن به اين امور به مدينه فرستاد به اين شرط كه قسمت عمده در آمد خودرا به او بدهد. فيروز از مردم نهاوند بود كه پاره اي از مورخان وي را از كاشان نوشته اند.

پس از ورود فيروز به مدينه طولي نكشيد كه سحرگاه هشتم دسامبر و يا چهارم نوامبر وي با خنجري كه خود ساخته بود و آن را زهر آلود كرده بود به مسجدي كه عمر در آن به نماز مي ايستاد رفت و در گوشه اي پنهان شد و درجريان نماز بامدادي به عمر حمله برد و به او شش زخم زد كه پس از انتقال به خانه در گذشت. فيروز علاوه بر عمر 13 تن ديگر از نمازگزاران را خنجر زد و چون راه فرار را برخود بسته ديد با همان خنجر خودكشي كرد و به همين سبب انگيزه او از اين اقدام كه بيشتر مورخان ايراني و پاره اي از مورخان اروپا به حساب ميهندوستي فيروز گذارده اند دقيقا روشن نشده است.

• Like 7
لینک به دیدگاه

این تاریخ همون ناریخیه که ملت جشنی میگیرن به اسم عمرکشان؟ :hanghead:

من کاری به مسائل مذهبیش ندارم و میگم که خب این ایرانی از جهاتی حق داشته! :sigh:

من که با کشتن مخالفم ولی شاید اگه یکی میزد کسی رو که به کشورم حمله کرده میکشت تحسین می کردم!

ولی آیا ارزش داره بعد از سال ها هنوز این روز رو جشن بگیرن؟ :ws52:

• Like 4
لینک به دیدگاه
این تاریخ همون ناریخیه که ملت جشنی میگیرن به اسم عمرکشان؟ :hanghead:

من کاری به مسائل مذهبیش ندارم و میگم که خب این ایرانی از جهاتی حق داشته! :sigh:

من که با کشتن مخالفم ولی شاید اگه یکی میزد کسی رو که به کشورم حمله کرده میکشت تحسین می کردم!

جدییییییییییییییی ؟/ من اون جریان شنیدم ولی واقعا این روزه ؟؟؟؟ میگن قدیما بوده الان هم هست ؟؟

• Like 3
لینک به دیدگاه
جدییییییییییییییی ؟/ من اون جریان شنیدم ولی واقعا این روزه ؟؟؟؟ میگن قدیما بوده الان هم هست ؟؟

بعضی ها میگن اون عمرکشان مال مرگ عمر سعده ولی اکثریت همین عمرخطاب رو میگن :ws52:

بعضی از شهرهای مذهبی کوچک آره هنوز هم هست! :icon_pf (34):اما زمان پهلوی خیلی جلوش گرفته شد واسه همین الان خیل جاها نیست!

آتیش بازی داره اساسا! :hanghead:

قسمت بدش اینه که به سنی ها تو این روز خیلی بد میگذره! چون بدجور بهشون توهین میشه!

• Like 4
لینک به دیدگاه
این تاریخ همون ناریخیه که ملت جشنی میگیرن به اسم عمرکشان؟ hanghead.gif

من کاری به مسائل مذهبیش ندارم و میگم که خب این ایرانی از جهاتی حق داشته! sigh.gif

سلام

می گن اون کسی که عمر و کشته ابو لولو بوده اگر اشتباه نکنم اسمش شجاع الدین بوده و مقبره ایشون در کاشان /خیابان فین/در نزدیکی تپه های 6000 ساله سیلک هست

خود من آخرین باری که این مراسم عمر کشون در اونجا برگزار شد در سال 84 بودم(البته اتفاقی رفته بودیم)

بعد اون سال دیگه به دستور مقامات مراسمی برگذار نشد بخاطر اتحاد بین مسلمون ها

در اون روز هییت هایی از قم / کاشان و اصفهان همراه با خواندن شعرهایی وارد زیارتگاه ایشون می شدند

2 سال پیش آخرین باری که از اونجا رعد شدم می دونم که محوطه زیارتگاه پاسگاه پلیس شده

• Like 4
لینک به دیدگاه
سلام

می گن اون کسی که عمر و کشته ابو لولو بوده اگر اشتباه نکنم اسمش شجاع الدین بوده و مقبره ایشون در کاشان /خیابان فین/در نزدیکی تپه های 6000 ساله سیلک هست

خود من آخرین باری که این مراسم عمر کشون در اونجا برگزار شد در سال 84 بودم(البته اتفاقی رفته بودیم)

بعد اون سال دیگه به دستور مقامات مراسمی برگذار نشد بخاطر اتحاد بین مسلمون ها

در اون روز هییت هایی از قم / کاشان و اصفهان همراه با خواندن شعرهایی وارد زیارتگاه ایشون می شدند

2 سال پیش آخرین باری که از اونجا رعد شدم می دونم که محوطه زیارتگاه پاسگاه پلیس شده

سلام :icon_gol:

من تا حالا کاشان نرفتم.

بله همون طور که گفتم خیلی جاها منسوخ شده اما هنوز هست. :a030:

• Like 3
لینک به دیدگاه
سلام :icon_gol:

من تا حالا کاشان نرفتم.

بله همون طور که گفتم خیلی جاها منسوخ شده اما هنوز هست. :a030:

نه دیگه به صورت علنی نیست اگر باشه مراسمی تحت این عنوان در خونه هاشون برگذار می کنن البته به خاطر مضمون شعر ها مخالف خیلی داره

در مورد شهر کاشان هم انشا... می روید و از دیدن آثار تاریخی اونجا لذت می برید

راستی در مورد کاشان هر سوالی داشته باشید در خدمتم

• Like 3
لینک به دیدگاه
نه دیگه به صورت علنی نیست اگر باشه مراسمی تحت این عنوان در خونه هاشون برگذار می کنن البته به خاطر مضمون شعر ها مخالف خیلی داره

در مورد شهر کاشان هم انشا... می روید و از دیدن آثار تاریخی اونجا لذت می برید

راستی در مورد کاشان هر سوالی داشته باشید در خدمتم

متشکرم :icon_gol:

شهر ما برگزار نمیشه اما یک بار جایی مهمان بودیم دیدیم.

بله درسته علنی توی شهر نیست. :w16: اینا رفته بودن خارج از شهر :icon_gol:

• Like 3
لینک به دیدگاه

دوست عزیز کشته شدن نیست بلکه شهادته.

اما خب جای خوشحالیه که اشاره کردین که حضرت عمر (رض) زمانی که در محراب نماز بودند به شهادت رسیدند.:icon_gol:

زمانی که ایشون به شهادت میرسن همه مسلمین خیلی ناراحت شدن و سراسر دنیای اسلام رو غم فرا گرفت. ولی جای تاسفه که در ایران برای ضاربش مقبره میسازن و مراسم عمر سوزی و عمر کشان راه اندازی میکنند.:sigh::w821:

• Like 4
لینک به دیدگاه

اما خب جای خوشحالیه که اشاره کردین که حضرت عمر (رض) زمانی که در محراب نماز بودند به شهادت رسیدند.:icon_gol:

زمانی که ایشون به شهادت میرسن همه مسلمین خیلی ناراحت شدن و سراسر دنیای اسلام رو غم فرا گرفت. ولی جای تاسفه که در ایران برای ضاربش مقبره میسازن و مراسم عمر سوزی و عمر کشان راه اندازی میکنند.:sigh::w821:

کاملا درسته .

البته ببخشید من فقط از بعد تاریخی و به عنوان یه واقعه تاریخی اینرا در اینجا کپی کردم

• Like 2
لینک به دیدگاه

دوست عزیز نه عمر ببیکار بوده که به سرزمین خالی از سکنه ای که امروز بهش میگیم ایران حمله کنه ونه ابولولو نامی وجود داشته که بخاد جناب عمرو بکشه یا بوسش کنه اینا همه ساخته و پرداخته ی یهودیاییه که می خان مسلمونا به بهانه های احمقانه به جون هم بیفتن تو اگه اندازه ی یه کف دست نوشته (نوشته ای که جهت انتقال مفهومی حتی در حد یه جمله)ازقبل از سال 250هجری به من نشون بدی من قول شرف میدم از این به بعد عمر یا هرکسیو شما بفرمایین عبادت که چه عرض کنم رسما به عنوان خدا بهش سجده کنم.البته این تذکر شامل کسایی که ادعای شیعه بودن و داشتن امامانی با چند هزار شاگرد قلم به دست هستنم میشه:banel_smiley_4:

• Like 2
لینک به دیدگاه
دوست عزیز نه عمر ببیکار بوده که به سرزمین خالی از سکنه ای که امروز بهش میگیم ایران حمله کنه ونه ابولولو نامی وجود داشته که بخاد جناب عمرو بکشه یا بوسش کنه اینا همه ساخته و پرداخته ی یهودیاییه که می خان مسلمونا به بهانه های احمقانه به جون هم بیفتن تو اگه اندازه ی یه کف دست نوشته (نوشته ای که جهت انتقال مفهومی حتی در حد یه جمله)ازقبل از سال 250هجری به من نشون بدی من قول شرف میدم از این به بعد عمر یا هرکسیو شما بفرمایین عبادت که چه عرض کنم رسما به عنوان خدا بهش سجده کنم.البته این تذکر شامل کسایی که ادعای شیعه بودن و داشتن امامانی با چند هزار شاگرد قلم به دست هستنم میشه:banel_smiley_4:

دوست عزیز

فکر کنم شما حرف منو ویا منظور من از تاپیک رو اشتباه متوجه شدین . این تالار پره از تاپیک های من که بیشتر از همه سعی میکنم با این تاپیک ها این تالارهم سر پا باشه .. منظور ازارسال موضوعات هم بحث کردن نیست .. من فقط وقایع رو بسته به تاریخشان و یا موضوعشان در محل های مربوط مینویسم . و زیاد هم به اینکه من یا چه کسانی در مورد اونا چه نظری دارند اهمیتی نمیدم مثلا اینکه شاهی به اسم کورش بوده و هر کس هر نظری میخواد در باره ی اون داشته باشه یا بنیانگزار یک امپراطوری بوده ممکنه یکی بگه خیر اصلا ایشون وجود نداشتند اینا برام زیاد مهم نیست .. چون معتقدم که وقایع تاریخی است ممکنه درست باشه ممکنه هم نباشه .. هیچ ادعایی هم نیست چون من تاریخنگار ان واقعه نیستم . من فقط از سایت های دیگه نقل قول میکنم .. بحث های مذهبی و سیاسی هم اینجا ممنوعه .. :icon_gol:

• Like 3
لینک به دیدگاه

با سلام

من هم با Himmler موافقم

من به چند دلیل واقعاً زیاد به تاریخ اعتماد زیادی ندارم، سعی میکنم بخونم ولی اینکه کامل اون رو قبول کنم یا رد کنم، نیست. این فیلم قهوه تلخ متلک خوبی به تاریخ انداخت و تا اندازه ی زیادی هم بجاست، تاریخ از مولف اثر تاریخی تاثیر میگیره، اینکه از کی خوشش بیاد و نیاد، دیدگاهاش و خیلی چیزای دیگه.

یکی از دلایل، خشن بودن نوشته ها و عدم توانایی انتقال مطالب توسط نوشته به سمت واقعیت هستش، یعنی خیلی خیلی سخته شرایط یه دوران رو با نوشته بیان کرد. اول کتاب فرهنگ شهرها ، لوئیس ممفورد چیزای باحالی گفته، اینکه قرون وسطا اون قدرها هم که در موردش اغراق شده، دوران تاریکی نبوده و ...

همین الان هم دارن تو تاریخ دست میبرن، فک کنم پارسال بود که اوباما جایزه صلح رو گرفت، ولی آیا هیچ کسی از اوباما صلح جو تر نبود؟

همه ی اینها رو گفتم که بگم"زیاد به تاریخ نمیشه اعتماد کرد همون طور که نمیشه ردش کرد".

اینکه عمر چی به سرش اومد زیاد برام مهم نیست، برای من این مهمه که خلیفه ی دوم مسلمون ها بوده، و چون یکی از صحابه ی نزدیک پیامبر بوده برای من فرد بسیار باارزشی هستش، من به خلفای مسلمونا احترام میگذارم و خاندان پیامبر که هیچ، به تک تک انسان ها احترام میگذارم. شیعیانی که عمر کشون به پا میکنن، ما رو فقط برای خودش و منطق و عقلی که دارن متاسف می کنن.

• Like 4
لینک به دیدگاه
دوست عزیز

فکر کنم شما حرف منو ویا منظور من از تاپیک رو اشتباه متوجه شدین . این تالار پره از تاپیک های من که بیشتر از همه سعی میکنم با این تاپیک ها این تالار تاپیک هم سر پا باشه .. منظور ازارسال موضوعات هم بحث کردن نیست .. من فقط وقایع رو بسته به تاریخشان و یا موضوعشان در محل های مربوط مینویسم . و زیاد هم به اینکه من یا چه کسانی در مورد اونا چه نظری دارند اهمیتی نمیدم مثلا اینکه شاهی به اسم کورش بوده و هر کس هر نظری میخواد در باره ی اون داشته باشه یا بنیانگزار یک امپراطوری بوده ممکنه یکی بگه خیر اصلا ایشون وجود نداشتند اینا برام زیاد مهم نیست .. چون معتقدم که وقایع تاریخی است ممکنه درست باشه ممکنه هم نباشه .. هیچ ادعایی هم نیست چون من تاریخنگار ان واقعه نیستم . من فقط از سایت های دیگه نقل قول میکنم .. بحث های مذهبی و سیاسی هم اینجا ممنوعه .. :icon_gol:

به هر حال کسی که حرفیو می زنه مسیولیتشم باید قبول کنه من این حرف شمارا قبلا خوندم طوری بود که می خواستم جوابم ندم ولی نتونستم این حرف شما هضمش برای من سخته یعنی چی که مثلا من یه حرفی بزنم بعد بگم مسیولیت این حرف بامن نیست به هر حال قضاوت اینکه حرف شما چقد منطقیه به سایرین واگذار می کنم اینم که فرمودین بحث مذهبی ممنوعه خوب شما که این بحثو مطرح کردی نمی دونستی مذهبیه؟

ضمنا وقتی یه مطلبو یه جا خوندید اگه از نگاه وذهن خودتون تونستید چیزی بهش اضافه کنید اونوقت دوباره البته با ذکر منبع اولیه اینجا مطرح کنید والا خواهشا آدرس مطلبو بذارید که مستقیم وکامل از منبعش خونده بشه وحداقل اونی که پدید آورنده ی مطلبه بازخورد مطلبشو که حتمنم براش اهمیت داره ببینه ومن مخاطبم مطلبو از کسی بگیرم که می دونه چی میگه وجوابگو ی مخاطبش هم هست

• Like 1
لینک به دیدگاه
به هر حال کسی که حرفیو می زنه مسیولیتشم باید قبول کنه من این حرف شمارا قبلا خوندم طوری بود که می خواستم جوابم ندم ولی نتونستم این حرف شما هضمش برای من سخته یعنی چی که مثلا من یه حرفی بزنم بعد بگم مسیولیت این حرف بامن نیست به هر حال قضاوت اینکه حرف شما چقد منطقیه به سایرین واگذار می کنم اینم که فرمودین بحث مذهبی ممنوعه خوب شما که این بحثو مطرح کردی نمی دونستی مذهبیه؟

ضمنا وقتی یه مطلبو یه جا خوندید اگه از نگاه وذهن خودتون تونستید چیزی بهش اضافه کنید اونوقت دوباره البته با ذکر منبع اولیه اینجا مطرح کنید والا خواهشا آدرس مطلبو بذارید که مستقیم وکامل از منبعش خونده بشه وحداقل اونی که پدید آورنده ی مطلبه بازخورد مطلبشو که حتمنم براش اهمیت داره ببینه ومن مخاطبم مطلبو از کسی بگیرم که می دونه چی میگه وجوابگو ی مخاطبش هم هست

دوست عزیز اینجا فقط مطالب تاریخی ذکرمیشه .

گاهی دوستان این مطالب تاریخی رو که ممکنه لابلای انها مطالب دینی یا ایدولوژیک یا سیاسی هم تا حدی که به مقررات سایت وممنوعیت بحث ( توجه بفرمایید که اینجا ممنوعیت بحث هست نه ممنوعیت مطلب های تاریخی صرف ) احترام گذاشته بشه نیز به بحث میذارند ..

کسی نمیتونه بگه که مطالب تاریخی مطالب مذهبی داخلشون نیست .. اما این ماییم که میخواهیم بحث کنیم یا نه . این دیگه بستگی به بر خورد مدیریت با ما و بحث ما داره .

سوال کردین ایا من نمیدانستم این مطلبی مذهبیه یا نه ؟؟ ازنظر من این یک مطلب تاریخیه خواه هنری باشه خواه مذهبی باشه خواه فلسفی باشه فرقی نداره

سوال کردین مسئولیتش با منه >> بله .. اگه بحثی در این مورد اغاز کرده باشم یا هر کس به بحثی در اینجا یا تالار مذهب یا هر جا دامن بزنه یا شروعش کنه مسئولیت با اونه .. اما صرف ارسال یک تاپیک برای دوستانی که دیگه میدونن چیکار کنن و نکنند و کجا باید بحث کنند وکجا ممنوعه به صورتی که مقررات را زیر پا نذارن هیچ اشکال قانونی نداره .

اما اگه مشکل شما با لینک منبع حل میشه بفرمایید این هم لینک منبع که چیزی از من به ان اضافه نشده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

• Like 4
لینک به دیدگاه
دوست عزیز اینجا فقط مطالب تاریخی ذکرمیشه .

گاهی دوستان این مطالب تاریخی رو که ممکنه لابلای انها مطالب دینی یا ایدولوژیک یا سیاسی هم تا حدی که به مقررات سایت وممنوعیت بحث ( توجه بفرمایید که اینجا ممنوعیت بحث هست نه ممنوعیت مطلب های تاریخی صرف ) احترام گذاشته بشه نیز به بحث میذارند ..

کسی نمیتونه بگه که مطالب تاریخی مطالب مذهبی داخلشون نیست .. اما این ماییم که میخواهیم بحث کنیم یا نه . این دیگه بستگی به بر خورد مدیریت با ما و بحث ما داره .

سوال کردین ایا من نمیدانستم این مطلبی مذهبیه یا نه ؟؟ ازنظر من این یک مطلب تاریخیه خواه هنری باشه خواه مذهبی باشه خواه فلسفی باشه فرقی نداره

سوال کردین مسئولیتش با منه >> بله .. اگه بحثی در این مورد اغاز کرده باشم یا هر کس به بحثی در اینجا یا تالار مذهب یا هر جا دامن بزنه یا شروعش کنه مسئولیت با اونه .. اما صرف ارسال یک تاپیک برای دوستانی که دیگه میدونن چیکار کنن و نکنند و کجا باید بحث کنند وکجا ممنوعه به صورتی که مقررات را زیر پا نذارن هیچ اشکال قانونی نداره .

اما اگه مشکل شما با لینک منبع حل میشه بفرمایید این هم لینک منبع که چیزی از من به ان اضافه نشده

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

جناب من مشکلی ندارم که نیازمند راه حل باشه یا نباشه. شما یه نقل قولی کردی ووقتی من تذکر دادم که این حرف از اساس دروغه گفتی ربطی به من نداره که منم بهتون یاداوری کردم که چون این حرفو ما از شما شنیدیم درست وغلط بودنش دقیقا به شما مربوطه .ضمن اینکه اینقدر این کلمه ی تاریخو تکرار نکنید چون همونطور که گفتم اینها داستان بافی یه تعداد یهودی مغرضه که به لطف نقل قول های ازاین دست حالا شده تاریخ ما .ایا بهتر نیست من وشما به جای این نوع نقل قول های چشم بسته نصیحت قران کریم را گوش داده واندکی فکر کنیم:افلا تعقلون

• Like 1
لینک به دیدگاه
جناب من مشکلی ندارم که نیازمند راه حل باشه یا نباشه. شما یه نقل قولی کردی ووقتی من تذکر دادم که این حرف از اساس دروغه گفتی ربطی به من نداره که منم بهتون یاداوری کردم که چون این حرفو ما از شما شنیدیم درست وغلط بودنش دقیقا به شما مربوطه .ضمن اینکه اینقدر این کلمه ی تاریخو تکرار نکنید چون همونطور که گفتم اینها داستان بافی یه تعداد یهودی مغرضه که به لطف نقل قول های ازاین دست حالا شده تاریخ ما .ایا بهتر نیست من وشما به جای این نوع نقل قول های چشم بسته نصیحت قران کریم را گوش داده واندکی فکر کنیم:افلا تعقلون

حالا فرضو بر این میگیریم که استارتر محترم و بقیه خواننده ها تصورمون این بوده که مطلب درسته .

این شما هستی که داری مطلبو رد میکنی و میگی از پایه و اساس دروغه!!!!

پس شمایی که باید ادعاتو اثبات کنی !!!!!

خوب ، استدلال و مدارک و مستندات بیار ؟

قطعا ما هم خوشحال میشیم بدونیم قضیه از چه قرار بوده؟

• Like 6
لینک به دیدگاه

چه جالب نکنه خود حضرت عمر هم اصلا به دنیا نیومده؟؟؟:ws38: "خوشم میاد هر جا گیر میکنید منکر همه چیز میشید" میشه اسناد گفته هاتون رو به ما هم معرفی کنید که استفاده مفید ببریم.

کلمه جناب رو که در کنار اسم عمر دیدم یاد روافض افتادم.

اگه به نوشته های من دقت کرده باشین نامی از مذهب برده نشده ومن فقط اسم ایران گفتم ونه به فرقه و یا شاخه ی مذهبی کوچکترین اشاره ای نداشتم.

اما جواب جمله آخری که پر رنگ کردم با جمله ای از خود حضرت عمر (رض ) پاسخ میدم:

مَتی اسْتَعْبَدْتُمُ النّاسَ وَ قَدْ وَلَدَتْهُمْ اُمَّهاتُهُمْ اَحْراراً.[1] 12ـ از چه زمانی مردم را عبد و بنده‌های خود ساخته‌اید؟ در صورتی كه مادران، آن‌‌ها را آزاد به دنیا آورده‌اند!

[1]ـ اخبار عمر، ص227.

اما نکته مهم اینجاست که من نه عمر پرستم نه علی پرست ونه حتی محمد پرست .من تنها یک مسلمانم و دوستدار اصحاب واهل بیت پیامبر (ص) . امیدوارم برای همه حرفاتون جواب قانع کننده داشته باشید.:a030:

• Like 4
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...