رفتن به مطلب

فراخوان مقاله نویسی با موضوع شهر الکترونیک

ارسال های توصیه شده

من پیشنهاد میکنم مرجع واحدی معرفی بشه تا همه اون مقاله یا کتاب رو بخونند بعد راجع به همون شروع به تحلیل ونقد وبررسی کنیم:icon_gol:

اینجوری چندتا مزیت داره:

1. همه روی یه خط مشی واحد بحث میکینم
  2. دیدگاههای مختلف راجع به یه مسئله گفته میشه وچیزی کپی نمیشه
  3. از اول مسئله مشخصه واسپمها زودتر قابل تشخیصه
  4. درنهایت بهتر میشه یه نتیجه گیری مثمرثمر داشت

این پیشنهاد من بود.البته این روش رو به زودی درتالارخانواده اجرا میکنم :w02:

• Like 7
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 65
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

من دوست دارم بنویسم....

یه چیزهایی هم از قبل نوشتم....

اما نوشته های من در خلاف جهت شهر الکترونیک هست....در واقع مخالفم....

چون شهر الکترونیک برای جوامع پویا خوب هست....و جامعه امروز ما اول نیاز به پویایی داره...

حلقه گم شده زندگی شهروند امروزی پویایی هست...

پویایی جامعه شهروندی امروز ما در جهت برطرف کردن نیازهای روزمره هست و اگر همون رو هم به صورت پک اکترونیک در اختیارش بذاریم....نتیجه قابل قبولی نخواهد داشت...و نتیجش یک جامعه منفعلتر از و منفعل تر از قبل خواهد بود.

ساحل افتاده گفت گر چه بسی زيستم

هيچ نه معلوم شد خود به جهان كيستم

موج ز خود رفته ای باز خراميد و گفت

هستم اگر می روم گر نروم نيستم

....

هدی جان هر تکنولوژِی یه مزیت هایی داره و یه معایبی

از کوچیکترین تا بزگترین اختراع بشر همین جوری هست

خوبه که بررسی کنیم اصلا مزیت هاش چیه و معایبش چیه

کجا خوبه کجا بده

استفاده های بد ما از این تکنولوژی چیه

فک میکنم ی سری عناوین تععین شده بود مثه بانکداری الکترونیک و بیمه الکترونیک و ...

اره بیشتر تو موضوعات دولت الکترونیک ؛ شهروند الکترونیک ؛ تجارت الکترونیک بگردین

یه سری چیزا دستتون میاد

فقط بخونید تا دیدتون باز شه

ببین دیدگاه شما چیه ؟ چقدر از دیدگاه شما مساله بررسی شده

چقدر دیدگاه شما نزدیک هست اصلا به مقالات دااده شده

خوبه یه کم سرچ کنید و یه بک گراند ذهنی داشته باشید

من پیشنهاد میکنم مرجع واحدی معرفی بشه تا همه اون مقاله یا کتاب رو بخونند بعد راجع به همون شروع به تحلیل ونقد وبررسی کنیم:icon_gol:

اینجوری چندتا مزیت داره:

1. همه روی یه خط مشی واحد بحث میکینم
  2. دیدگاههای مختلف راجع به یه مسئله گفته میشه وچیزی کپی نمیشه
  3. از اول مسئله مشخصه واسپمها زودتر قابل تشخیصه
  4. درنهایت بهتر میشه یه نتیجه گیری مثمرثمر داشت

این پیشنهاد من بود.البته این روش رو به زودی درتالارخانواده اجرا میکنم :w02:

ببین پیمان جان اگه یه تیم بودیم که هر کدوممون خبره مقاله نویسی بودیم و هدفمون دادن مقاله بود فرق میکرد

ولی هدف مستقیم من تو این زمینه این بود که روش تحقیق و بچه ها یاد بگیرن

که الان میخوان یه مقاله بنویسن از کجا شروع کنن ؟ چیا به دردشون میخوره ؟ چی جوری برن جلو

منتها از اونجا که همه کارو اگه عملی بریم جلو بازده بیشتری داره ؛ تصمیم گرفتیم با یه مقاله عملا ببینیم که روش نوشتن مقاله چیه

یه کم بچه ها بچرخن تو مقالات بد نیست

بعد اانشالله سری های بعدی اگه قرار شد باز هم این همکاری ها ادامه دار شه دقیقا از این روش شما استفاده خواهیم کرد:icon_gol:

• Like 6
لینک به دیدگاه

شاید پیدا کردن یک مرجع واحد برای موضوع خیلی سخت باشه ولی من دیروز که به همین منظور تو اینترنت دنبال میگشتم یک سری مقاله فارسی پیدا کردم که اینجا میذارم شاید بتونه تو ادامه کارمون کمک کنه.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

• Like 7
لینک به دیدگاه
شاید پیدا کردن یک مرجع واحد برای موضوع خیلی سخت باشه ولی من دیروز که به همین منظور تو اینترنت دنبال میگشتم یک سری مقاله فارسی پیدا کردم که اینجا میذارم شاید بتونه تو ادامه کارمون کمک کنه.

یه سری مقاله هم تو خود انجمن هست

واسه شروع خوندنشون بد نیست

ممنون :icon_gol:

• Like 5
لینک به دیدگاه

[h=2]

[/h]

• Like 5
لینک به دیدگاه

از مقالات و مطالبی که دوستان ارائه کردن، متشکرم...

ولی این مقالات وجه مشترک واضحی با شهرسازی نداره.:banel_smiley_4:

ما اگر بخواهیم کاری بین رشته ای کنیم باید موضوعات ما وجه های مختلف داشته باشه...

من ساکن کرج هستم. یکی دو سالی میشه که انجمن شهروند الکترونیک توی این شهر دست به کار شد و از طریق آموزش از راه دور سعی در بالا بردن سطح شهروندان کرجی، از نظر زبان انگلیسی، کامپیوتر، شهروند الکترونیک، کارآفرینی و بانکداری الکترونیکی داشت.

من خودم توی این حرکت که از طرف شهرداری، هدایت می شد، شرکت کردم.

اگر بخواهیم از نقطه نظر شهرسازی و یا بهتر بگم، از نقطه نظر برنامه ریزی شهری، به این مسئله نگاه کنیم، می تونیم از این ابزار در جهت تحقق اهداف برنامه راهبردی شهر، استفاده کنیم.

من می تونم یه پیشنهاد بدم:

اگر بخواهیم یه مقاله ی علمی ـ پژوهشی داشته باشیم باید نمونه موردی هم داشته باشیم . می تونیم تأثیر اجرای این برنامه ی شهروند الکترونیک رو در ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان کرجی بررسی کنیم. ارتقای سطح کیفیت زندگی توی همه ی شهرها از مهمترین اهداف راهبردی محسوب می شه.

اینجوری دوستان کامپیوتر و ITو برق می تونن توی زمینه ی معرفی، ابزارها و روش های تخصصی شهروند الکترونیک اطلاعات در اختیار ما بذارن و شهرسازا در رابطه با برنامه راهبری و تجارب جهانی در این زمینه و ارتقای سطح کیفیت زندگی به جمع آوری اطلاعات بپردازن. و معیارهایی را برای ارزیابی میزان ارتقا ارائه بدن. بعد از این مرحله می تونیم به دفتر شهروند الکترونیک توی کرج مراچعه کنیم و ازشون بخوایم اطلاعات لازم رو در اختیارمون بذارن، اگر اظلاعات همه کاربراشون هم ندادن به صورت نمونه گیری می تونیم، یک مقاله علمی ت پژوهشی کاربردی تهیه کنیم که قابل تعمیم هم باشه.

• Like 5
لینک به دیدگاه
منم علاقه مندم.باید چیکار کنیم؟

فعلا فقط سرچ کن حمید هر چیز مرتبط رو بخون

از مقالات و مطالبی که دوستان ارائه کردن، متشکرم...

ولی این مقالات وجه مشترک واضحی با شهرسازی نداره.:banel_smiley_4:

ما اگر بخواهیم کاری بین رشته ای کنیم باید موضوعات ما وجه های مختلف داشته باشه...

من ساکن کرج هستم. یکی دو سالی میشه که انجمن شهروند الکترونیک توی این شهر دست به کار شد و از طریق آموزش از راه دور سعی در بالا بردن سطح شهروندان کرجی، از نظر زبان انگلیسی، کامپیوتر، شهروند الکترونیک، کارآفرینی و بانکداری الکترونیکی داشت.

من خودم توی این حرکت که از طرف شهرداری، هدایت می شد، شرکت کردم.

اگر بخواهیم از نقطه نظر شهرسازی و یا بهتر بگم، از نقطه نظر برنامه ریزی شهری، به این مسئله نگاه کنیم، می تونیم از این ابزار در جهت تحقق اهداف برنامه راهبردی شهر، استفاده کنیم.

من می تونم یه پیشنهاد بدم:

اگر بخواهیم یه مقاله ی علمی ـ پژوهشی داشته باشیم باید نمونه موردی هم داشته باشیم . می تونیم تأثیر اجرای این برنامه ی شهروند الکترونیک رو در ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان کرجی بررسی کنیم. ارتقای سطح کیفیت زندگی توی همه ی شهرها از مهمترین اهداف راهبردی محسوب می شه.

اینجوری دوستان کامپیوتر و ITو برق می تونن توی زمینه ی معرفی، ابزارها و روش های تخصصی شهروند الکترونیک اطلاعات در اختیار ما بذارن و شهرسازا در رابطه با برنامه راهبری و تجارب جهانی در این زمینه و ارتقای سطح کیفیت زندگی به جمع آوری اطلاعات بپردازن. و معیارهایی را برای ارزیابی میزان ارتقا ارائه بدن. بعد از این مرحله می تونیم به دفتر شهروند الکترونیک توی کرج مراچعه کنیم و ازشون بخوایم اطلاعات لازم رو در اختیارمون بذارن، اگر اظلاعات همه کاربراشون هم ندادن به صورت نمونه گیری می تونیم، یک مقاله علمی ت پژوهشی کاربردی تهیه کنیم که قابل تعمیم هم باشه.

حق با شماست

دوستان عجله نکنید برای وارد موضوع شدن

قدم قدم پیش رفتن خیلی بهتره مخصوصا که همه دوستان در یک سطح نیستن

بین ما الان همه جور سطح علمی وجود داره وقتی کار گروهیه باید همه با هم حرکت کنیم

ما به بچه ها گفتیم تو هر زمینه ی مرتبطی مطالعه کنن

از نظر شهرسازی از نظر مدیریتی و ای تی و .......

وقتی تو هر زمینه ای مطالعه کنن دیدشون خیلی باز تر میشه به موضوع

اتفاقا این موضوع از اون دسته موضوعاتی هست که تقریبا به همه رشته ها به گونه مرتبطه

فعلا دوستان سرچ میکنن و لینک میکنن تا همه استفاده کنن و به یه دید مشترک نسبت به موضوع برسن

خواهش میکنم عجله نکنید تو این کار :w16:

بعد به کارای که شما گفتین و تحقیقات انجام شده در مراجع مربوطه هم میرسیم

ممنون الهه جان

دنبال مطالب مرتبط با شهر سازی هم برو

مثلا مقالاتی که بررسی کردن نقش دولت الکترونیک در شهر سازی رو

میز گرد هایی که بچه های شهر سازی گذاشتن دید خوبی بهت میده

• Like 4
لینک به دیدگاه

هزار راه نرفته‌ تا شهرالکترونیک

راهکارهای پیاده‌سازی‌ شهر الکترونیک

مدیریت شهری و تهران الکترونیک

آشنایی با شهروند الکترونیک

آشنایی با گام‌های دیجیتال یک شهر

بچه ها من اینا رو از سایت همشهری در آوردم.فکر کنم به کار بیاد.بازم میگردم.هرچی دیدم خوبه میزارم اینجا

• Like 7
لینک به دیدگاه

دستاوردهاى زندگى الکترونیک در سرعت بخشى و خدمت رسانى و افزایش دقت عمل در کارهاى گوناگون امکان پذیر نیست ولى این پدیده نیز مانند همه دستاورد هاى بشرى همواره دو کفه ترازو دارد که با بالا رفتن یکى، دیگرى رو به پائین میل خواهد کرد. کفه منافع و کفه مضرات. منافع و ویژگى هاى مثبت زندگى الکترونیک از جمله مباحثى است که نیازى به اثبات و تفصیل ندارد و یا کفه مثبت آن به عینه براى همگان لمس شدنى است ولى آن کفه مضرات است که از چشم بسیارى پنهان خواهد ماند. این مضرات شامل موارد زیر است:

1. دکوراژه الکترونیک: اولین عارضه در دکوراژه کردن آدمى که از قضا اندام فیزیکى کاربران را مورد تهدید قرار مى دهد، کار مداوم با ابزار الکترونیک است که ارمغان زندگى مدرن و عجین شده با E است.

به عنوان مثال مى توان از مشکلات بینایى ، دردهاى عضلانى، درد مچ دست، خمیدگى پشت و دردهاى موضعى در نزد اغلب کاربران کامپیوتر و اینترنت نام برد که هر روزه بر شمار آنها افزوده مى شود.

2.انزواى الکترونیک: فردگرایى از دیگر آسیب هاى زندگى الکترونیکى است که در بطن خود به تدریج ایجاد حصارى براى فرد خواهد کرد که گریز از آن به سادگى میسر نخواهد بود. زندگى الکترونیک خاصیت بى نیازى را در آدم ها افزایش و در عوض تعامل طبیعى در روابط اجتماعى را به شدت خواهد کاست.

تنهایى ناشى از طبیعت کار با وسایل و ابزار الکترونیک از جمله رایانه که دنیاى خصوصى و یا مجازى را به ارمغان مى آورد،.( فرد محورى با سنگ بناى دیجیتالى و مدرن با شدت هر چه تمامتر در حال گسترش است. )

3. بمباران اطلاعات الکترونیک: با آمدن اینترنت که به تعبیرى همه چیز را به شکل الکترونیک در اختیار کاربرانش قرار مى دهد و چندین رسانه را به صورت مجتمع در خود گرد آورده است، به شکلى بسیار آرام و خزنده کاربران را دچار خستگى و یا به عبارت بهتر گرفتار سرسام الکترونیک خواهد کرد.

میلیون ها سایت و میلیاردها وبلاگ و تریلیون ها صفحات اینترنتى و موضوعات گوناگون به یک باره در کمین کاربر نشسته و با اشاره اى ده ها صفحه حاوى انواع اطلاعات راست و دروغ به سمت استفاده کننده هجوم مى آورند. قدرت پردازش و تجزیه و تحلیل آدمى به هر میزانى که باشد از چنبره این پدیده رهایى نداشته و در آن واحد صدها و هزاران اشاره (hint) او را به سوى خود فرا مى خواند. بدین شکل انسان ها تبدیل به موجوداتى خواهند شد که از یک سو با گستره و انبوهى از اطلاعات مواجه شده و از سویى دیگر اجازه و امکان تفکر و تعمق و بالطبع پردازش را نخواهند یافت که عارضه طبیعى آن دل نگرانى (stress) و خستگى الکترونیک است.

4.خشونت الکترونیک: از جمله غرایز بشرى که مانند سایر غرایز در ساختار آدمى نهادینه است، غریزه خشونت است که در اثر ترغیب و رشد دادن آن، انسان را به هیولایى غیرقابل پیش بینى و خارج از تصور تبدیل خواهد کرد. گذشته از ترویج خشونت در رسانه هاى ماهواره اى و تلویزیونى، هم اکنون ده ها هزار سایت بر روى اینترنت به انحاى مختلف تبلیغ خشونت مى نمایند تا از این رهگذر به اهداف مادى خود که سالیانه بالغ بر میلیارد ها دلار است دست یابند.

بسیار بدیهى است که صحنه هاى خشن در فیلم هاى تلویزیونى، سینمایى و بازى هاى رایانه اى، عملکرد مغز کودکان را تحت تاثیر قرار مى دهد که منجر به تغییرات رفتارى خاصى در آنها خواهد شد.

5.پورنوگرافى الکترونیک: دستیابى به تصاویر و فیلم هاى غیراخلاقى به خصوص براى کودکان و جوانان در بزرگراه اطلاعاتى یا اینترنت از مباحث بسیار جدى و نگران کننده اى است که خانواده ها و سایر اقشار فرهنگى و فرهیخته جوامع را به چالش کشیده است. این موارد ضد فرهنگى و ضداخلاقى الکترونیک که تنها در اینترنت شامل ده ها میلیون صفحات الکترونیکى است، کانون خانواده ها و در رأس آن کودکان و جوانان را هدف خود قرار داده است.

6.اعتیاد الکترونیک: تحقیقات و آمار نشان مى دهد که الگوهاى رفتارى اعتیادگونه در بین کاربران دائمى اینترنت وجود داشته و بى وقفه بر تعداد آنها افزوده مى شود.

نگران کننده ترین جنبه اعتیاد به اینترنت، آسیب دیدن کودکان و نوجوانان است که آنها را با ایجاد جذابیت گوناگون در کام خود فرو مى برند.

بدین ترتیب کودکان و نوجوانان به راحتى به سوى بازى هاى چند نفره (Group Games) و حتى بخش هاى مبتذل آن کشیده مى شوند. اعتیاد به اینترنت ساعت هاى بسیار زیادى از طول شب و روز این قبیل افراد را به باد نیستى داده و آنها را به ولگردى الکترونیک و گشت و گذارهاى بى هدف (Surface) مى کشاند. کارشناسان استفاده غیرطبیعى از اینترنت را اصطلاحاً اعتیاد به اینترنت مى نامند. علت اعتیاد به اینترنت در بسیارى از این افراد، دستیابى به راهى براى سرکوبى اضطراب ها و تنش هاى زندگى است. به گفته پژوهشگران درصد اعتیاد به اینترنت در افراد منزوى و همچنین افرادى که در ارتباط هاى اجتماعى و بین فردى خود مشکل دارند بیش از سایرین دیده مى شود.

برخى از علائم شناخته شده این اختلالات به شرح زیر هستند :

استفاده از کامپیوتر براى خوشگذرانى، شادى یا وقت گذرانى، احساس افسردگى به هنگامى که از کامپیوتر استفاده نمى کنند، صرف زمان طولانى در شبانه روز با کامپیوتر، صرف هزینه زیاد براى نرم افزار و سخت افزار و فعالیت هاى مرتبط با آن بدون توجیه منطقى، بى توجهى نسبت به کار، مدرسه و خانواده.

• Like 8
لینک به دیدگاه

• Like 7
لینک به دیدگاه

شهرالکترونیک، شهروند الکترونیک

ShowPicture.aspx?ID=528027c5-dadb-4daf-8098-6814da4a4588

تحقق شهر الکترونیکدر ایران به دو موضوع مهم زیرساخت و فرهنگ‌سازی و به بیان دیگر موضوعی به نام‎ ‎شهروند الکترونیک وابسته است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. درواقع تا زمانی‎ ‎که شهروندان از نظر فرهنگی، آموزشی و اطلاعاتی به حدی نرسند که ترجیح دهند به جای‎ ‎خدمات سنتی و کاغذ محور از خدمات الکترونیک استفاده کنند، پروژه شهر الکترونیک به‎ ‎نتیجه نخواهد رسید.‎

به گزارش ایسنا، انسان‌ها در طول زندگی و بنا به مسئولیت‌های فردی و‎ ‎اجتماعی خود نقش‌های متفاوتی ایفا می‌کنند که در این میان شهروند الکترونیک کسی است‎ ‎که توانایی انجام وظایف روزمره‌ای را که ایفای نقش‌های متفاوت در زندگی برای او به‎ ‎وجود می‌آورد را با کمک ابزارهای الکترونیک داشته باشد.‎

در برنامه‌ پنج ساله‌ای که از سوی اتحادیه‌‎ ‎اروپا در ارتباط با شهروند الکترونیک تدوین شده است، تمامی شهروندان اروپایی و حتیناتوانان جسمی خواهند توانست تا سال 2010 از خدمات دولت به صورت الکترونیک استفاده‏‎ ‎کنند، این در حالی است که به عنوان مثال اجرای طرح دانشگاه مجازی برای معلولان 2 میلیارد و500‏‎ ‎میلیون تومان هزینه می‌برد.

مثال دیگر سئول (پایتخت کره جنوبی) است که برترینشهر الکترونیک جهان به شمار می‌آید که در آن 500 نوع خدمت آنلاین قابل دسترسی است‏‎ ‎و از پنج خانوار کره‌ای، چهار خانوار به اینترنت پرسرعت (صد مگابایت در ثانیه یا‎ ‎بالاتر) دسترسی دارند.‎

از هر 10 شهروند بالغ، 9 نفر تلفن همراه دارند واز حدود چهار سال پیش در این شهر، امکان تماشای برنامه‌های تلویزیونی از طریق تلفن‎ ‎همراه و در داخل خودروها فراهم ‌آمده است؛ شهرهای توکیو، سیدنی، میلان، لندن، هلسینکی، کپنهاگ، دبی و دوبلین از دیگر شهرهای الکترونیکی معروف جهان هستند.‎

مهارت‌های پایه برای شهروند الکترونیک نیز ازموضوعات مهم و قابل بررسی محسوب می‌شود؛ بنیاد بین‌المللی ICDL ‎که نمایندگی آن را‎ ‎در ایران، ‌سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برعهده دارد،‎ ‎‏‌استاندارد آموزشی و مهارت‌های پایه‌ شهروند الکترونیک‏ Ecitizen ‎را اعلام کرده‎ ‎است.‎

بر این اساس شهروند الکترونیک کسی است که حداقلدانش لازم در رابطه با مفاهیم پایه‌ICT‎، حداقل توانایی لازم در به کارگیریسیستم‌های عامل ویندوز و واژه‌پرداز مایکروسافت، توانایی کافی برای برقراری ارتباط‎ ‎با اینترنت و وب جهان گستر، توانایی مبادله‌ پیام‌های الکترونیک از طریق پست‎ ‎الکترونیک، توانایی کافی برای یافتن اطلاعات از طریق موتورهای جست‌وجو در وب،‎ ‎توانایی تکمیل فرم‌های آنلاین اینترنتی و انجام کارهای روزمره‌ مختلف از طریق شبکه‎ ‎را داشته باشد.‎

در تعریفی دیگر شهر الکترونیک، شهری است که دسترسیالکترونیک شهروندان به شهرداری و سایر سازمان‌ها و نهادهای دولتی و بخش خصوصی شهری‎ ‎به صورت 24 ساعته و هفت روز در هفته به شیوه‌ای با ثبات، قابل اطمینان، امن و‏‎ ‎محرمانه و به راحتی امکانپذیر است.‎

اما کارشناسان ایرانی بر این عقیده‌اند که شهر الکترونیک شهری مطلوب است که آگاهانه و هوشمندانه از فناوری‌ها بهره می‌گیردضرورت تبیین ویژگی‌های شهر مطلوب در جامعه دینی، هویت‌یابی شهر مطلوب بر اساس‎ ‎نیاز انسان مطلوب، بازمهندسی فضای کالبدی و فیزیکی شهر و نیز بازمهندسی رفتارها ومناسبات انسانی در شهر مطلوب از جمله الزامات شهر الکترونیک مطلوب است.‎

ایده ایجاد شهر الکترونیک در ایران حدود 10 سال‏پیش در جزیره کیش مطرح شد که متوقف ماند در حالی که به عنوان یک شهر الکترونیکنمونه می‌توانست پیشگام و پیش قدم در بحث شهر الکترونیک و ارائه خدمات نوینالکترونیک در کشور و منطقه مطرح شود.‎

پس از آن از حدود 10 سال گذشته شهرداری مشهد‏ ITرا‎ ‎به اشکال مختلف همچون تجهیز شهرداری به سخت‌افزار وارد سازمان کرد در سال 86 و 87‏‎ ‎پروژه مشترک کلانشهرها به نتیجه رسید و نقشه کلی ICT ‎در شهرداری‌ها ایجاد شد.‎

به گفته شهردار تهران، برای شهروند و شهرالکترونیک، شهرداری تهران گام‌هایی برداشته، به نحوی که دیتاسنتر خود را کاملراه‌اندازی کرده است و با ایجاد شبکه‌ای در شهر حدود400 تا 500 کیلومتر مشکلات شهروندان‏‎ ‎را رصد و برای حل آن اقدام می‌کند، حدود 70 دفتر خدمات الکترونیک راه‌اندازی ‎‎و در یکپارچه‌سازی شهر با برون‌سپاری آن و همچنین دیجیتالی کردن محتویات‎ ‎بیش از 4میلیون پرونده در شهر تهران، آگاهی شهروندان از اطلاعات شهری را به صورت‎ ‎آن‌لاین برقرار کرده است.‎

هنوز در آغاز حرکت به سوی برپایی شهرهایالکترونیک و آماده سازی شهروندان الکترونیک قرار داریم و در این میان نقش آگاهی‏مسئولان و توجه آنان به اقداماتی که در این عرصه برای تحقق شهر الکترونیک بایدصورت گیرد، کم اهمیت‌تر از توانمندسازی شهروندان و آگاه‌سازی آنان از قابلیت‌ها والزامات زندگی در شهرهای الکترونیک نیست‏.‎

یزدان پناه مدیرعامل سازمان ICT ‎شهرداری اصفهان می‌گوید: مهمترین چالش پیش روی شهر الکترونیک در کشور ما ناشی از‎ ‎عقب‌افتادگی از دنیای الکترونیک است. فضای مجازی طبعا با فضای مادی تفاوت دارد و‎ ‎بدون مرز است اگر حرکت ما به سمت وارد شدن به این فضای بین‌المللی کند باشد،‎ ‎چالش‌های زیادی در حوزه‌های امنیتی، فرهنگی و اجتماعی پیش رو خواهیم داشت.‎

به گفته تحلیلگران، بانکداری الکترونیک، رکورددارخدمت در شهر الکترونیک است؛ در نظام بانکداری نوین، انجام تمامی مبادلاتالکترونیک بین بانکی در ساختاری منسجم، مستلزم استفاده از سوییچینگ است که مهمترین‎ ‎زیرساخت‌ تجارت الکترونیک محسوب می‌شود.‎

بانکداری الکترونیک فرصت‌های بسیاری را برایبانک‌ها و مشتریانشان فراهم آورده است و سرویس‌های سریع را مستقل از زمان و مکان در‎ ‎اختیار مشتری قرار می‌دهد. کانال‌های الکترونیک شفافیت را افزایش داده و رقابت‎ ‎بیشتر بین بانک‌ها و هزینه‌های پایین‌تر و نفوذ بازارهای جدید و توسعه دسترسی‌های‎ ‎جغرافیایی را موجب شده است.‎

جلب اعتماد عمومی در شهر الکترونیک برای ساختناین شهر الزامی است و طرح این سوال که متولی شهر مجازی کیست؟ خالی از لطف نیست وباید دید شهرداری‌ها به دنبال مدیریت شهر مجازی هستند و آیا با آوردن شوراهای مختلف‎ ‎کاری از پیش می‌رود؟

به عقیده کارشناسان باید در این حوزه مدیریت واحدی تعریف شود‎ ‎چراکه جزیره‌ای فکر کردن باعث شده است که موضوع متولی خاص برای شهر الکترونیک‎ ‎مغفول بماند.‎

دکتر غلامعلی منتظر عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و معاون پژوهشی مرکز تحقیقاتسیاست علمی کشور می‌گوید: اهمیت شهر الکترونیک از این جهت حایز اهمیت است که همه چیز در درون شهر شکل می‌گیرد. بنابراین اگر بدانیم شکل و شمایل شهر چه تغییری می‌کند این تا حـــدودی به تصویر دقیق‌تر آن کمک می‌کنـــد؛ پس باید بدانیم برای الکترونیک شدن شهر تهران چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم.

وی خاطر نشان می‌کند: کمیسیون اروپا، جامعه اطلاعاتی را این گونه تعریف کرده است که جامعه‌ای است که در آن فن‌آوری‌های ارزان اطلاعات و ذخیره‌سازی داده و انتقال آن‌ها عمومیت داشته و با نوآوری سازمانی، تجاری و اجتماعی و حقوقی همراه باشد. این جامعه اطلاعاتی ممکن است یک سازمان، یک شهر یا یک دانشگاه باشد. در شهر هم به دنبال این موضوع هستیم تا شهروندان راحت‌تر زندگی کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با بیان اینکه شهر می‌تواند یک نمونه مناسبی باشد تا هم سطوح پایین‌تر و هم

سطوح بالاتر از شهر را به صورت الکترونیک در آوریم، تصریح می‌کند: ویژگی‌هایی که برای یک جامعه اطلاعاتی به عنوان مثال یک شهر الکترونیک شمرده می‌شود، این است که مفاهیم سنتی که ما از آموزش، اقتصاد، کسب و کار و تجارت داریم همه متحول می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: نوع نگاه ما به آموزش کاملاً متفاوت می‌شود. در حال حاضر فرد صبح به مرکز آموزشی می‌رود و زیر نظر یک معلم آموزش می‌بیند؛ در شهر الکترونیک این شکل از آموزش متحول می‌شود و فرد می‌تواند بدون آن که از منزل خارج شود تحصیل کند. در کسب و کار هم وضع به همین منوال است و شکل جدیدی از آن که پسوند الکترونیک دارد، به وجود می‌آید.

منتظر می‌گوید: در جامعه اطلاعاتی ارزش‌های اطلاعاتی جایگزین ارزش‌های مادی می‌شود. در حال حاضر ارزش اصلی کارها به تبادل مواد و کالا مرتبط است. اما در این جامعه، هسته اصلی، انتقال اطلاعات است و اطلاعات به سرعت تولید و به عنوان کالا در اختیار قرار می‌گیرد.

به هرصورت آنچه مسلم است اینکه استفاده از فن‌آوری‌های نوین، حمایت از کسب و کار، ارتقای بخش فن‌آوری اطلاعات و جذب آن در محیط شهری، گسترش آموزش، پژوهش و توسعه واحدهای تحقیق و توسعه شهری، توسعه اقتصاد دانش بنیاد، تـوسعه کسب و کار الکترونیک، دولت الکترونیک و زیرساخت‌های شبکه هدف مشترک تمام این شهرها است.

• Like 7
لینک به دیدگاه

البته من نفهمیدم دانلودش چجوریه.اگه کسی میدونه بره دانلود کنه بزاره اینجا

• Like 6
لینک به دیدگاه

البته من نفهمیدم دانلودش چجوریه.اگه کسی میدونه بره دانلود کنه بزاره اینجا

اینجا دانلود کن

• Like 3
لینک به دیدگاه

واقعا ممنون بچه ها

خیلی از تلاشتون ممنون

خب اگه موافق باشین بریم سر بحث انتخاب موضوع مقاله

شهروند الکترونیک خیلی موضوع کلی هست

میخوایم ریز تر وارد موضوع شیم و یه رویکرد برای مقالمون انتخاب کنیم

همایش بعدی که در پیش داریم ای تی با رویکرد بانک و بیمه هست

رو این موضوع فکر کنین و اگه موضوع یا پیشنهاد دیگه ای دارین بفرماایید که راجع بهش بحث کنیم

• Like 5
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...