رفتن به مطلب

فراخوان مقاله نویسی با موضوع شهر الکترونیک

ارسال های توصیه شده

یه مقدمه خیلی کوتاه نوشتم و چند سوال رو هم اینجا مطرح کردم، از دوستان خواهش می کنم که نظراتشون رو بیان کنن و پیشنهاداشون رو هم بگن:

با پیشرفت دانش در اکثر زمینه های علمی و به طور خاص در زمینه های IT ، برق و علوم رایانه در دهه های اخیر ، شاهد ظهور تکنولوژی های تازه ای بوده ایم که باعث شده اند انسان ها را از بعضی محدودیت ها رها کنند. بانکداری الکترونیک به عنوان شیوه ی جدیدی از بانکداری ، باعث کاهش اثرات بعضی محدودیت ها در نظام مالی و خدماتی کشورها گردیده است طوری که بسیاری از محدودیت های زمانی و مکانی برای انجام خدمات بانکی، با ظهور بانکداری الکترونیک برداشته شده است، فرد در هر ساعتی و در هر مکانی می تواند قبض های برق، آب ، گاز و تلفن را پرداخت کند ؛ یا از حساب خود ، هر مبلغی را به حساب فرد دیگری منتقل کند، برای دریافت پول نقد، محدودیت های زمانی قبل برداشته شده و در هر ساعتی از شبانه روز می توان پول نقد دریافت کرد و بسیاری از محدودیت های دیگر که امروزه کم اثرتر شده اند و یا کاملاً برداشته شده اند.

اینجا سه سوال مطرح می کنم که مطمئناً کامل نیستن و نیازمند بعضی تغییرات جزیی و شاید هم اساسی هستن لطفاً پیشنهاد بدین:

1. بانکداری الکترونیک چه تاثیری بر آگاهی و ارتقاء فرهنگ شهروندانش دارد؟

2. چه تغییرات فیزیکی و کالبدی در اثر ظهور بانکداری الکترونیک در طراحی بانکها نیاز است و آیا این تغییرات تا چه حد در سیمای شهرها تاثیر گذاشته است؟

3. بانکداری الکترونیک باعث پویایی فضاهای داخل شهرها می شود و یا بلعکس پویایی آن ها را کم می کند؟

منتظر نظرات دوستان هستم، با تشکرa030.gif

مسئله تحقیق:

تغییر در سیستم بانکداری، از یک سو نیازهای جدیدی را برای بانکها ایجاد کرده است، از سوی دیگر، ابزارها و تکنولوژی های نو و امروزی ، باعث تغییراتی در نگرش مردم و تغییر در نحوه ی مراجعه ی آنها به بانکها شده است. نیازهای جدید و ابزارهای مدرن بانکها می تواند به طور مستقیم و غیر مستقیم تغییراتی را ایجاد کند، یکی از این تغییرات ، می تواند تغییر در نحوه ی مدیریت بانک و تغییر در تخصص هایی است که خدمات را را به شهروندان ارائه می دهند یا در راستای اهداف بانک کار می کنند. این تغییرات به نوبه ی خود، خاستگاه مکانی جدیدی را می طلبند که با آن تناسب و همخوان باشد، این فضاهای جدید، نیازمند برخورد و طراحی بانکها با رویکردی نو است.

تغییر در نگرش مردم و تغییر در نحوه ی مراجعه به بانکها، امکانات جدیدی را به وجود آورده که بر روی زندگی شهروندان تاثیر گذاشته است، بنابراین در اینجا با دو دیدگاه نسبتاً متناقض روبرو هستیم:

دیدگاه اول بیان می دارد که عدم مراجعه ی مستقیم و فیزیکی به بانکها، بر روی پویایی فضاهای داخل شهرها اثر منفی دارد. دیدگاه دوم نیز بر این معتقد است که عدم مراجعه ی فیزیکی شهروندان ، باعث سریع تر انجام شدن امور می گردد، که این خود باعث ایجاد اوقات فراغت بیشتری برای آنان می گردد. با توجه به اینکه پرسه زدن و خرید کردن در فضاهای داخل شهرها یکی از راه های گذراندن اوقات فراغت است، در نتیجه پویایی فضاهای شهرها بیشتر می شود. اینکه شهروندان اوقات فراغتی را که در نتیجه ی سریع تر انجام گرفتن کارهای بانکی شان فراهم می گردد ، تا چه حد روی پویایی شهر اثر مثبت یا منفی دارد موضوع بحث این مقاله است.

ضرورت انجام تحقیق:

نیازهای نو بانکها، نگرشی مدرنتر را برای طراحی بانکها می طلبد، نیازهای جدید و تکنولوژی های جدید، نیازمند فضاهایی جدیدتر با ویژگی هایی همتناسب هستند. این رویکرد جدید بر روی کار افرادی که در طراحی محیط مشغول به کار هستند- اعم از معماران، معماران منظر و طراحان شهری- تاثیر می گذارد.

با سریع تر انجام شدن کارهای بانکی افراد ، فرصت بیشتری برای اوقات فراغت آنها فراهم می آید، بنابراین آگاهی از اینکه شهروندان این اوقات اضافی را که برایشان ایجاد می گردد را چگونه می گذرانند، می تواند افراد در گیر طراحی محیط را یاری رساند تا فضاهای متناسب با نیازهای افراد جامعه را طراحی کنند.

دستت درد نکنه امید جان

خیلی خوب شده

هم طرح مساله خیلی خوب بود ؛ هم مقدمه

فقط اینکه به نظر میاد بیشتر از دید شهرسازی بررسی شده که خب با توجه به رشتتون کاملا قابل درک هست

این طرح مساله رو من تا اواسط هفته یه ویرایش انجام میدم که مدیریت ای تی هم توش توام بشه

و از هر دو منظر بررسی شه

به طور خلاصه عرض میکنم که همون طور که امید جان اشاره کرده تکنولوژِ ی های جدید در بانکداری تاثیرات منفی و مثبتی روی پویایی شهر داره

از جنبه مدیریت هم میشه بررسی کرد

همین تکنولوژِی ها وقتی وارد بانکداریمیشه

روی نحوه ارائه خدمات

روی جلب مشتری

روی مدیریت و بانکداری

و حتی تجهیزات و تکنولوژی های مورد استفاده

روی سیستم های امنیتی مورد استفاده ( جلوگیری از دزدی های اینترنتی )

و............

هم تاثیر میذاره

که هر کدومشون کاملا قابل بحث هستند و خودشون یه مقاله میتونن باشن

من از امید جان میخوام لینک و موضوعاتی رو قرار بده اینجا

دوستانی که اعلام همکاری کردن هر کدوم در حده یکی دو صفحه روی اون موضوع با توجه به رشته تحصیلیشون تحلیل داشته باشن

از هر منظری که فکر میکنن جالبه

بعد تحویل امید بدن

اگه تحلیل ها خوب و جامع باشه خیلی خیلی کمک میکنه و میشه از توش خیلی مطالب رو استخراج کرد

در نهایت میمونه جمع بندی و نگارش و ارائه که بنده و امید انجام خواهیم داد

موفق باشید :icon_gol:

• Like 7
لینک به دیدگاه
  • پاسخ 65
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام به همگی

قرار شد که هر کسی مطلب درخوری داشت بذاره، من هم این مطلب رو که خیلی مهم هستش رو میزارم، این مطالب خلاصه ای بسیار کوتاه از کتاب "عصر اطلاعات: جامعه شبکه ای" (یا جلد یک کتاب عصر اطلاعات) نوشته ی مانوئل کاستلز هستش، به همه خوندن این کتاب و دو جلد دیگر تاب رو پیشنهاد می کنم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

• Like 6
لینک به دیدگاه

کتاب های ویلیام میچل رو هم به نظرم اگه بتونیم دانلود کنیم خیلی بکارمون میاد، چون بحث هاش اکثراً در مورد معماری، شهر و تاثیر الکترونیک و اینترنت هستش، برای روشن شدن بحث میتونه کمکمون کنه.

یه سری کتاب داره که یه جاهاییش میتونه کمک کنه، من لینک مربوط به این کتابش رو میزارم خواهشاً دوستان یه نگاهی بندازن:

این زیر فصلش که خیلی مرتبطه:

• Like 6
لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...

ضمن عرض درود خدمت تمامی دوستان،

با توجه به مباحثی که مطالعه کردم،

لازم دونستم پارامترهای دیگه ای رو هم جهت بحث عارض بشم که البته میتونم برای پارامترهایی که خدمتتون ذکر می کنم مطالبی رو هم ارائه کنم، البته با توجه به سطح اطلاعات خودم...

اول از همه خدمتتون عرض کنم که موضوعی که Ela مطرح کردند، میتونه جالب باشه،

ولی اون طرح فقط در سطح کرج نبوده،

بلکه یک طرح کشوری بوده که تاحدودی هم تونسته موفق باشه... ولی نه موفقیت کامل.

هنوز نارضایتی های خودش رو داره.

در حالت کلی هر چیزی که باعث بشه یه شهروند، کارهای روزمره ش رو به صورت الکترونیکی انجام بده، میتونه یه پارامتر باشه برای صحبت کردن در مورد بحث شهروند الکترونیک.

که البته یه شهروند الکترونیک برای انجام این فعالیت ها، نیاز به شهر یا دولت الکترونیکی داره.

مطالبی که درج کرده بودید اکثراً در رابطه با تجارت الکترونیک (مبحث کارآفرینی) و بانکداری الکترونیک بودند که البته مباحث کارآمدی هستند.

اما میشه مباحث دیگه ای رو هم برای استفاده در مقاله به کار برد،

از جمله "بهداشت الکترونیک" که در حال بهره برداری هست...

و همچنین پارامترهای دیگه ای که کم و بیش در حال بررسی و مورد ارزیابی قرار گرفتن هستند...

مطلب ذیل رو مطالعه بفرمایید:

"در دنیای امروز که سرعت پیشرفت در عرصه علم به دقیقه و ثانیه رسیده است پیوستن به جهان الکترونیک و فناوری اطلاعات تنها راه ورود به این بزرگراه وسیع و پرتردد است. البته با وجود مسائل و مشکلات عدیده مربوط به آلودگی هوا ، آلودگی های صوتی ، ترافیک ،اتلاف انرژی و اهمیت زمان، لزوم بستر سازی و اعمال دولت و خدمات الکترونیک بسیار مهم می نماید.

تنها با نگاهی کوتاه به ازدیاد جمعیت منتظر در صفوف طولانی بانکها ، خیایانهایی مملو از خودروهایی که رانندگان آنها کلافه و منزجر به ترافیک سنگین پیش روی خود می نگرند، کودکانی که به سختی نفس می کشند و سالخوردگانی که معمولاً به دلیل فشارهای عصبی و آلودگی های صوتی و ... قدم از منزل به بیرون نمی گذارند و والدینی که مضطرب از فضای بیمار گونه جامعه نگران آینده فرزندانشان هستند به سادگی می تواند متوجه ضرورت آموزشهایی با متد و محتوایی نوین شد."

فکر می کنم همیشه برای معرفی بحث شهروند الکترونیک از مقدمه ای این چنینی استفاده کنند و در جواب تعریف شهروند الکترونیک هم از این تعریف استفاده می کنند:

"شهروند الكترونيک كسي است كه از حداقل دانش لازم درباره مفاهيم پايه فناوري اطلاعات و ارتباطات برخوردار است، توانايي برقراري ارتباط با اينترنت و ارسال و دريافت پيام‌هاي الكترونيكي از طريق پست الكترونيک را دارد و همچنين اطلاعات‌، خدمات‌، كالاها و نرم افزارهاي مورد نياز خود را از طريق اينترنت جستجو مي‌كند.

در زندگی امروزی، به دلیل تعدد وظایف شهروندان، هر فرد نیاز ها و وظایف گوناگونی دارد و برای رفع بسیاری از نیاز های خود، مجبور به استفاده از شیوه های آسان و کم هزینه تر مي‌باشد. یکی از روشهای جایگزین انجام فعالیت های روزمره شهروندی، مانند پرداخت قبوض، پرداخت عوارض، انجام امور بانکی، مراجعه به ادارات، دریافت مجوزات، خرید و فروش، آموزش و غیره است."

ولی به نظر من میشه این بحث رو به صورت خیلی وسیع تر در موردش بحث کرد... البته اگه جامعه ای که این بحث در موردش داریم بحث می کنیم، پتانسیل لازم و کافی رو داشته باشه.

• Like 7
لینک به دیدگاه

از آقای پتیرا متشکرم

مقدمه و تعریفی که مطرح کردید بسیار شیوا نوشته شده بود. شما هم به پیچیده و وسیع بودن این حوزه اشاره کردید.

من فکر می کنم شاید بد نباشه (البته با صلاحدید آقای وکیلی) یک ویژه نامه از مجله ی شهرسازی رو به مبحث شهروند الکترونیک اختصاص بدیم. به این صورت دوستان می تونن با همکاری هم مقالات بیشتری با موضوعات مختلف ارائه بدن. به طور مثال فکر می کنم من و جناب Patira، بتونیم راجع به ارزیابی طرح شهروند الکترونیک که در حال حاضر داره در سطح ملی عمل می کنه، مقاله ای ارائه بدیم.

• Like 5
لینک به دیدگاه
از آقای پتیرا متشکرم

مقدمه و تعریفی که مطرح کردید بسیار شیوا نوشته شده بود. شما هم به پیچیده و وسیع بودن این حوزه اشاره کردید.

من فکر می کنم شاید بد نباشه (البته با صلاحدید آقای وکیلی) یک ویژه نامه از مجله ی شهرسازی رو به مبحث شهروند الکترونیک اختصاص بدیم. به این صورت دوستان می تونن با همکاری هم مقالات بیشتری با موضوعات مختلف ارائه بدن. به طور مثال فکر می کنم من و جناب Patira، بتونیم راجع به ارزیابی طرح شهروند الکترونیک که در حال حاضر داره در سطح ملی عمل می کنه، مقاله ای ارائه بدیم.

خیلی موضوع خوبیه و با این گرایشاتی که انجمن توی این چند وقت اخیر داشته، بفک کنم اگه کارگروه اصلی مجله رو تشکیل بدیم، با این موضوع موافقت کنن.

در کل پیشنهاد خوبی بود، سعی میکنم که برای ویژه نامه دوم ، بچه ها رو راضی کنم که روی این موضوع کار کنن.

• Like 4
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.

• اضافه کردن...