رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

سلام و درود

چند روزیه که میام سایت اون بالا یه فلش تبلیغاتی هی میاد عکس یه سری سخنران رو نشون میده، بعد مینویسه دومین همایش "شهروند الکترونیک". فکر کنم خیلی از ماها حتی روی این لینک کلیک هم نکرده ایم! نمی دانم! اما در هر صورت این موضوع بهانه ی خوبی شد تا تاپیکی با همین مضمون بزنم!

آیا واقعا ما یک شهروند الکترونیکی شده ایم که در شهری به نام "نواندیشان" زندگی میکنیم؟

آیا تغییر نام موجودیت ما از "انسان" به "شهروند" و سپس به "شهروند الکترونیک" ارتقاء بوده یا انزال؟

آیا ما در "شبکه" وجود داریم؟

آیا روزی میرسد که مانند آدمک های انیمیشن دوست داشتی Wall-E به شهروندانی چاق تبدیل شویم که فقط بلدند به مونیتور زل بزنند و چیپس و فست فود بخورند؟

آیا ما بنده ی "رسانه" ایم یا رسانه بنده ما؟

شما چه فرآیندی را هر روز طی می کنید تا از یک "شهروند حقیقی" به یک "شهروند الکترونیک" تبدیل شوید؟

آیا اصلا میدانیم "شهروند الکترونیک" یعنی چه؟

آیا "دولت الکترونیک" میتواند زمینه ای برای "دولت دموکراتیک" بوجود آورد؟

راستی ! این سایت بالایی محورهای زیادی برای ارائه مقاله دارد که میتوان در آنها شرکت کرد.

میشه به عنوان یک شهروند حقیقی برای شهروند مجازی هم مطلب نوشت!

این هم لینکش:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

این هم بخش

که شهر مجازی ما "نواندیشان" هم در آن قرار دارد.

لینک به دیدگاه
یا واقعا ما یک شهروند الکترونیکی شده ایم که در شهری به نام "نواندیشان" زندگی میکنیم؟

آیا تغییر نام موجودیت ما از "انسان" به "شهروند" و سپس به "شهروند الکترونیک" ارتقاء بوده یا انزال؟

آیا روزی میرسد که مانند آدمک های انیمیشن دوست داشتی Wall-E به شهروندانی چاق تبدیل شویم که فقط بلدند به مونیتور زل بزنند و چیپس و فست فود بخورند؟

شما چه فرآیندی را هر روز طی می کنید تا از یک "شهروند حقیقی" به یک "شهروند الکترونیک" تبدیل شوید؟

به نظر من موجودیت ما هنوز انسان هستش!نقمون نقش 1 شهروند هست!پس ما هم انسان هستیم هم شهروند

-اما خوب شهروند الکترونیک شدن فواید زیادی در پی داره که 100%ارتقا نحسوب میشه اگر خودمون سعی کنیم معایبشو داخلش نکنیم

-درصد کمی که روبه افزایش هستش در شبکه هستند!

-نمیدونم والا!فکر نکنم آبگوشت با خون ایرانی پیوند خورده:ws3:

-اولاش رسانه بنده است و آخراش ما بنده میشیم

-من سعی نمیکنم ولی خود به خود این اتفاق داره پیش میاد به خاطر سهولتش

-تا حدودی

-خیر هیچ پسوندی به دموکراتیک شدن این مرزو بوم کمکی نمیکنه الکترونیک هم که بشیم دیکتاتور الکترونیکی هستیم!

لینک به دیدگاه

:icon_pf (34):

متنفرم که همه تاپیک ها به یک جا ختم میشه ولی واقعا چیزه دیگه ای نیست!

وقتی جامعه آزاد نباشه بهترین جایگزین جامعه مجازی هست. و این مطمئنن ارتقاء نیست و به جای رودررو شدن با واقعیت و تلاش برای برطرف کردنش ازش فرار میکنیم

خدایی نمیخوام بحث به اینجا بکشه ولی چه کنم؟:icon_pf (34):

تو بالاترین فراخوان میدن برای تظاهرات 5 هزار نفر میره تظاهرات 15 هزار نفر آنه!

فضای مجازی فعلا به خصوص برای ما قشر جوان دقیقا نقش سوراخ موش رو بازی میکنه، برای مثال در سوریه یک شبکه اطلاع رسانی ولی اینجا تبدیل شده به سوراخ موشی که توش شیر میشیم و از بعد دیگه جاییست که به تخلیه هیجاناتمون میپردازیم.

مطمئنن غرب از ما در این زمینه پیشرفته تره و اونجا رسانست که در اختیار مردم هست و فقط یک شبکه ارتباطی هست و زندگی واقعی سر جاشه و ما برعکس

البته میدونم منظورت دقیقا اینهایی که گفتم نبود:hanghead:

لینک به دیدگاه

شهروند الکترونیک اگه تعریفش اینه که بتونی بخش عمده امور روزمره که اصولا به بیرون رفتن و حضور در اجتماع احتیاج داره رو تو خونه و پشت مونیتورت انجام بدی...نه...من نیستم

البته نسبت به سالهای قبلترم الکترونیکی تر شدم اما هنوز بیش از نیمی از زندگیم برپایه ی روابط حضوری تو اجتماع واقعی میگذره...

تو خیلی از موارد الکترونیکی بودن راهو به من هموار کرده،مثلا خرید از سایتای مختلف یا انجام کارای بانکی؛به عنوان اموری که ازش فراریم یا زحمت زیادی داره

پیدا کردن دوستای گمشده تو گذر زمان یکی از الطاف همین حضور تو شبکه های نتی و الکترونیکی برای من بود

ولی یه دوره بخاطر پناه بردن بیش از حد به این نوع زندگی؛دچار انزوای شدید؛و متعاقبا تنش هنگام حضور تو اجتماع شدم؛یعد از یه دوره طولانی(3ماه) به مینیمم رسوندن حضورم خارج از خونه دچار حالتی شدم که بعدها فهمیدم؛بهش میگن آگورافوبیا یا فوبیای خیابان...احساس نا امنی شدید و بیزاری از هرنوع برخورد با غریبه ها...تا حدودی گریز از افراد آشنا

بنظرم گذر از انسان بودن به شهروندی یه ارتقاست اما یک شهروند الکترونیکی صرف بودن با روح اجتماع طلب آدمیزاد اصلن همخوان نیست

امروز یه دوست قدیمی حرف قشنگی به من زد که شاید اینجا مصداق داشته باشه

تو مرور خاطرات دوران دانشجوییش میگفت اونقدری که از حضور تو اون بستر چیزهای خوب عایدم شد؛ازون محیط چیز یاد گرفتم از رشته تحصیلیم یاد نگرفتم

حالا تو دانشکده ها و دانشگاه های الکترونیکی و مکاتبه ای میشد همه اون درسهارو بدون لزوم پرداخت هزینه های اقامت و رفت و آمد و خستگی و تنش یاد گرفت...اما تجربه های ناب متاثر از روابط انسانی و اجتماعیو چطور؟

نمیشه که!

لینک به دیدگاه

-بلي...من كه شهر اولم اينجاس...شهر دومم تهران!!

-بستگي داره از چه نظر بگي...هم تنزل بوده هم ارتقا

-اوهوم!

-نه فكر نكنم

-بازم دو طرفس

-هر كاري دارم ميام نت...كلا اعتمادم به نت روز به روز داره بيشتر ميشه نسبت به جامعه واقعي!

-نچ!:ws3:

-اگه بذارن آره!

لینک به دیدگاه

فک میکنم شهروند الکترونیک شدن همون فرایندیه که ما طی اون تند میشیم و گاهی کمک میکنه تا زمانمون یه کم کش پیدا کنه

شهروند الکترونیک.......آره احتمالا هستم چون در طول روز خیلی از مشکلاتم توسط همین سیما و کابلا و امواج و ماهواره هاانجام میشه

اما ربطش و به دموکراسی و پیدا نمیکنم

فک نمیکنم مربوط باشه

نرده همون نردست ...چوبی المینیومی طلایی،مشبک،سنسور دار، با ریموت بی ریموت ....فک نکنم فرقی کنه

موضوع اینه که در شبکه ای که باید موجود باشیم موجود نیستیم

لینک به دیدگاه
شهروند الکترونیک اگه تعریفش اینه که بتونی بخش عمده امور روزمره که اصولا به بیرون رفتن و حضور در اجتماع احتیاج داره رو تو خونه و پشت مونیتورت انجام بدی...نه...من نیستم

البته نسبت به سالهای قبلترم الکترونیکی تر شدم اما هنوز بیش از نیمی از زندگیم برپایه ی روابط حضوری تو اجتماع واقعی میگذره...

تو خیلی از موارد الکترونیکی بودن راهو به من هموار کرده،مثلا خرید از سایتای مختلف یا انجام کارای بانکی؛به عنوان اموری که ازش فراریم یا زحمت زیادی داره

پیدا کردن دوستای گمشده تو گذر زمان یکی از الطاف همین حضور تو شبکه های نتی و الکترونیکی برای من بود

ولی یه دوره بخاطر پناه بردن بیش از حد به این نوع زندگی؛دچار انزوای شدید؛و متعاقبا تنش هنگام حضور تو اجتماع شدم؛یعد از یه دوره طولانی(3ماه) به مینیمم رسوندن حضورم خارج از خونه دچار حالتی شدم که بعدها فهمیدم؛بهش میگن آگروفوبیا یا فوبیای خیابان...احساس نا امنی شدید و بیزاری از هرنوع برخورد با غریبه ها...تا حدودی گریز از افراد آشنا

بنظرم گذر از انسان بودن به شهروندی یه ارتقاست اما یک شهروند الکترونیکی صرف بودن با روح اجتماع طلب آدمیزاد اصلن همخوان نیست

امروز یه دوست قدیمی حرف قشنگی به من زد که شاید اینجا مصداق داشته باشه

تو مرور خاطرات دوران دانشجوییش میگفت اونقدری که از حضور تو اون بستر چیزهای خوب عایدم شد؛ازون محیط چیز یاد گرفتم از رشته تحصیلیم یاد نگرفتم

حالا تو دانشکده ها و دانشگاه های الکترونیکی و مکاتبه ای میشد همه اون درسهارو بدون لزوم پرداخت هزینه های اقامت و رفت و آمد و خستگی و تنش یاد گرفت...اما تجربه های ناب متاثر از روابط انسانی و اجتماعیو چطور؟

نمیشه که!

ای بسوزه پدر طراحی شهری و فضای شهری که هیچ وقت نتونست خودش رو از مفهوم تماس مستقیم در تعاملات اجتماعی دور کنه! دی:

ای بسوزه پدر الوین تافلر که پدر مارو درآورد! دی:

ای بسوزه پدر Urban design a social approach دی:

هی!

لینک به دیدگاه
ای بسوزه پدر طراحی شهری و فضای شهری که هیچ وقت نتونست خودش رو از مفهوم تماس مستقیم در تعاملات اجتماعی دور کنه! دی:

ای بسوزه پدر الوین تافلر که پدر مارو درآورد! دی:

ای بسوزه پدر Urban design a social approach دی:

هی!

این یعنی درسامو خوب خوندم؟!:lol:

لینک به دیدگاه

به نظرم وقتی الان رو با دوسال پیش و بخصوص زمون انتخابات و بحثایی که اون موقع بین کاربرا انجام می گرفت مقایسه می کنم می بینم در عرض این دوسال و نیم لحن و کلام کاربران منطقی تر و کمتر احساساسی شده

اما چیزی که الان به ذهنم رسیده اینکه باید ماها یعنی اونایی که دارای عقیده مخالف من هستن یاد بگیرن منو و حرفای منو تحمل کنن و من هم باید حرفا و عقاید اونا رو تحمل کنم

باید فضایی رو تو همین نت مجازی ایجاد کنیم که استانه تحمل مون بره بالا

و اینکه یاد بگیریم هیچ عقیده و مسلک و ایینی اونقدر مقدس نیس که نشه نقدش کرد

و همچنین یاد بگیریم بین خودمون تنوع فکری و اعتقادی از هر نوعی رو قبول کنیم

بعد اینو کم کم به داخل افراد خونواده خودمون منتقل کنیم و بعد دوستان و فامیل و اشنایان

مشکل جامعه ایرانی ما رفتن تو خیابون و موندن اونجا نیس مشکل ما اینکه هنوز از نقد می ترسیم از مخالف خودمون می ترسیم هنوز تعصب رو همراه داریم

اما من امیدوارم :w16:

لینک به دیدگاه
سلام و درودسلوم وصددرود

چند روزیه که میام سایت اون بالا یه فلش تبلیغاتی هی میاد عکس یه سری سخنران رو نشون میده، بعد مینویسه دومین همایش "شهروند الکترونیک". فکر کنم خیلی از ماها حتی روی این لینک کلیک هم نکرده ایم! نمی دانم! اما در هر صورت این موضوع بهانه ی خوبی شد تا تاپیکی با همین مضمون بزنم! like...

آیا واقعا ما یک شهروند الکترونیکی شده ایم که در شهری به نام "نواندیشان" زندگی میکنیم؟ نمیدونم....بستگی به تعریفمون از شهروند الکترونیک،شهر،نواندشان چی باشه.....!به نظرمن تعبیراز نواندیشان به عنوان شهریه کم غلطه......وزمانی یک شهروند،شهروند الکترونیک میشود که اکثرنیاز های ما توسط دنیای مجازی اینترنت،یکیش نواندیشان،رفع کنه......

آیا تغییر نام موجودیت ما از "انسان" به "شهروند" و سپس به "شهروند الکترونیک" ارتقاء بوده یا انزال؟ تاتعریف از انسان وشهروند چی باشه...اگه منظوراز تعریف انسان ،انسانیت یاهمون روابط اجتماعیه ممکنه روابط چهره به چهره کم بشه ولی درکل میشه گفت روابط اجتماعی یه دگرگونی پیدا میکنه.....من به شخصه دوس دارم شهروندباشم تا شهروند الکترونیک...چون همین روابط به ظاهر کم ضرورته که هویت شهرما وروابط اجتماعیمون رو محکمتر میکنه ودیدار چهره به چهره باوجود مشکلاتی که داره بازم تکه وهیچی جاشو نمیگیره:ws3:

آیا ما در "شبکه" وجود داریم؟ نمیدونم.....چون درست نفهمیدم منظورتون چی بود.......

آیا ما بنده ی "رسانه" ایم یا رسانه بنده ما؟ بستگی به میزان درک وجنبه وسواد ما داره....ودرصورت نبوداینا ما بنده رسانه میشم البته گاهی پیش میاد که باوجود همه چیز هایی که گفتم بازم انحراف اطلاعاتی رخ بده ویاسانسور اطلاعاتی بشه....!(زشت ترین کار دنیا)

شما چه فرآیندی را هر روز طی می کنید تا از یک "شهروند حقیقی" به یک "شهروند الکترونیک" تبدیل شوید؟ من سعی میکنم ازروابط چهره به چهرم کم کنم.....چون اصلا از فرد گرایی خوشم نمیاد...فضای مجازی هرچه قدرم باز باشه بازم حریمش یه کم بیشتراز فضای بیرونه وهمچنین تو فضای بیرون امکان انحراف کمتره(گول خوردن):ws3:ولی سعی میکنم کاراهی بانکی رو الکترونیک انجام بدم...

آیا اصلا میدانیم "شهروند الکترونیک" یعنی چه؟ یه چیزایی اون چیزی که میدونم شهروند الکترویک یه اونی کفته میشه که تقریبا همه کارای بانکی وکاریشو الکترونیک انجام بده وبازده کاریش بالابره یا اوقات فرا غتش بیشتر بشه ......

آیا "دولت الکترونیک" میتواند زمینه ای برای "دولت دموکراتیک" بوجود آورد؟ نه..هیچ ربطی نداره

راستی ! این سایت بالایی محورهای زیادی برای ارائه مقاله دارد که میتوان در آنها شرکت کرد.

این هم لینکش:

این هم بخش

چشم......

موضوع خوب بود

لینک به دیدگاه

ها اینی که گفتی یعنی چه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!

لینک به دیدگاه

من خودم وقتی‌ خونه باشم که اونم بیشتر روزای هفته از هفت شب به بعده یا پای تی وی‌ام یا نت یا کتاب میخونم و میدونم فقط اگه بیکار باشم میام نت! یعنی‌ اگه تو تهران می‌تونستم از هفتو هشت شب به بعد هر شب بیرون از خونه باشم شاید مدت اومدنم به نت یک پنجم الان بود! حرف زدنو از تایپ کردن بیشتر دوست دارم چون هم راحت تره هم صورت طرف مقابلو حالت هاشو میبینی‌!! ولی‌ خوب شرایط کشورم متفاوته برای همین به نت پناه میاریم! به غیر از تعامل‌های نتی از خدمات نت خیلی‌ استفاده می‌کنم و ترجیحش میدم به خدمات رو در روی غیر نتی!فکر نمیکنم اون روزی برسه که مثل انیمیشن wall-eبشیم! انسان‌ها رفت آمد‌و حضور توی اجتماعو... رو ترجیح میدن(اکثریت) دولت الکترونیک میتونه ذهن شهروندشو به دموکراسی نزدیک کنه ولی‌ زمینه برای دولت دمکراتیک... منکه چشم آب نمیخوره!

لینک به دیدگاه

سلام و درود

آیا واقعا ما یک شهروند الکترونیکی شده ایم که در شهری به نام "نواندیشان" زندگی میکنیم؟

تاپیک های که در امضام هستن و مدتی غیر فعال هستن میگن هنوز نه..

فرآیند که نه هر وقت نیاز شد یا ما رو نیازمند کردن(مثلا برا ثبت نام کنکور ما رو نیازمند کردن..)

شهروند الکترونیک، فردی است که مهارت استفاده از ابزارهایفناوری اطلاعات و ارتباطات شامل رایانه واینترنت و تلفن همراه و سایر ابزار های نوین را داشته باشد و بتواند از این ابزارها در جهت انجام امور زندگی روزمره خودمانند ثبت نام در موارد مختلف، امور بانکی، تماس با ادارات، شرکت در نظر سنجی، Tele working و سایر امور استفاده نماید.

لینک به دیدگاه
فک میکنم شهروند الکترونیک شدن همون فرایندیه که ما طی اون تند میشیم و گاهی کمک میکنه تا زمانمون یه کم کش پیدا کنه

بیشتر توضیح می دین؟ مرسی

لینک به دیدگاه

بستگی به نگاه ما به این عنوان داره

از دید من شهروند الکترونیک به کسی نمی گن که صبح تا شبشو پای کام باشه بلکه کسی که توانایی استفاده درست و منطقی از ابزار الکترونیکی رو داشته باشه

اگه تعریفمون این باشه دیگه نو اندیشان شهر نیست چون تعریف شهر چیز دیگس فقط مکانیه که تو زمانی کوتاه افراد باهم در تعامل هستند ی مطلب دیگه ام که به منظرم میشه عنوان کرد صرف اینکه بیای تو نت و چند تا کلمه بنویسی رو فک نکنم بشه بگی شهروند الکترونیک ، این کلمه خیلی گسترده تر از این حرفاست!

لینک به دیدگاه
سلام و درود

چند روزیه که میام سایت اون بالا یه فلش تبلیغاتی هی میاد عکس یه سری سخنران رو نشون میده، بعد مینویسه دومین همایش "شهروند الکترونیک". فکر کنم خیلی از ماها حتی روی این لینک کلیک هم نکرده ایم! نمی دانم! اما در هر صورت این موضوع بهانه ی خوبی شد تا تاپیکی با همین مضمون بزنم!

این هم لینکش:

این هم بخش

اولا که یه غلط املایی ناجور داری اول بگم درستش کنی انزال نه و انزوال

دوما وقتی ادم بخواد با تکنولوژی پیش بره کمکم تبدیل به شهر وند الکترونیک میشه ولی شهروند الکترونیک شدن ربطی به از دست دادن انسانیت نداره

لینک به دیدگاه

شهروند الکترونیک!!! اگه بخوایم یه نمونه از این نوع شهروند رو مثال بزنین خودمم!!!

مثلا من خیلی وقته تنها کارم با بانک واریز پول به حسابمه!!!

قبض ها و جابجایی پول رو کاملا اینترنتی یا با تلفن و موبایل انجام میدم!

البته شهروند الکترونیک طبق تعریفی که شده با شهروند مجازی فرق داره!!!

لینک به دیدگاه
سلام و درود

این هم لینکش:

این هم بخش

مرسی از دعوتت محمد جان

خوب من حس نمیکنم ما شهروند الکترونیک شده باشیم...حتی خودم!

ما اصولاً توی جامعه حقیقی که هستیم بلد نیستیم چجور زندگی کنیم و یا شایدم بلدیم اما رو نمیکنیم! یه نگاه بندازین، آیا وقتی که اینجا فردی با فردی به مشکلی میخوره غیر از اینه که از محیط مجازی جدا میشه؟ عین جامعه حقیقی که وقتی باهم مساله ای داریم فقط و فقط از هم فرار میکنیم جای اینکه بشینیم و مساله رو حل کنیم تا به مشکل نرسه و بدون راه حلی بمونه... اما یه فرقم این بین هست، توی محیط واقعی کسی از شهرش بیرون نمیره ولی توی مجازی به دلیلی عدم تعهد و یا به عبارتی ساده انگاری از شهر که بیرون میریم هیچی، تازه دیگه با بدبینی عضو شهرای دیگه میشیم و اون دید منفی رو گسترشم میدیم!

شهرند الکترونیک فقط این نیست که بلد باشه از این محیط استفاده شخصی ببره، این استفاده باید در راستای ایجاد روابط بین دیگر شهروندان هم باشه...

من بلدم بیام نت و کارت شارژ بخرم، بلدم بیام نت برم توی حسابم و فلان قبض رو بدم اما بلد نیستم مطلبی بذارم که اگر ذهن بسته ای اون رو خوند به آرامی اون رو بپذیره... من نوعی نمدونم وقتی دارم یه مطلب میذارم چقدر من در قبال اون همه ذهنی که اون رو میخونه مسئولم...

اگر یاد گرفتیم چجوری در کنار هم باشیم ( در واقعیت) در این محیط هم میتونیم شهروند باشیم

لینک به دیدگاه

ما توی ایران شهروند داریم تا از شهروند الکترونیک بخوایم صحبت کنیم؟

اصلا چه بسترهایی لازمه که شهر الکترونیک به وجود بیاد...آیا توی ایران این بسترها فراهم شده؟

یا مفاهیمش توی کشورهای توسعه یافته به وجود اومده و ما نا خواسته توی این جریان افتادیم؟

کشورهای پیشرو چه فرایندی رو طی کردن تا به این مفاهیم رسیدن؟

مفاهیمی که برای کشورهای توسعه یافته در طی چندین دهه شکل میگیره ٰ، برای کشور ما که در زمان خیلی کمتر و اون هم به صورت وارداتی شکل میگیره، چه تفاوتی داره؟

البته من فکر میکنم چاره ای جز ملحق شدن به این جریان برای ما وجود نداره

لینک به دیدگاه
بیشتر توضیح می دین؟ مرسی

واضحه که

الکترونیک شدن یچیزیه که باعث میشه سریع بشیم ....سریعتر بعضی کارا رو انجام بدیم و تو زمانمون صرفه جویی بشه ....همین...

(البته بعضی تعاملات اجتماعی و از دست میدیم

هرچند که با وضع اعصابای فعلی ما فک نمیکنم چندان تعاملات اجتماعی ای هم باقی مونده باشه )

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...