رفتن به مطلب

آلودگی صوتی پایتخت در مرز هشدار


ارسال های توصیه شده

[h=6][/h][h=4]آلودگی صوتی پایتخت در مرز هشدار

[/h]

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

 

[h=5] آلودگی صوتی یکی از معضلات توسعه شهرها و شهرنشینی است که ابعاد آن با گذر زمان بیش از پیش نمایان شده و سلامت و بقای شهروندان و موجودات زنده را تهدید می کند از این رو توجه مسولان ذیربط و مدیران شهری را به خود مشغول کرده است. [/h] میزان عوارض جسمی و روحی این نوع آلودگی بر انسان به ویژه در محیط شهری به اندازه ای است که برای آن استاندارد بین المللی تعیین شده است. کم خوابی، استرس، آشفتگی روحی و روانی و همچنین افزایش فاکتورهای خطرناک بیماری های قلبی از جمله پیامدهای آلودگی صوتی است که متاسفانه در شهر ما کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

شاید شنیدن صدای کوبیدن در خانه همسایه، بوق موتور سیکلت ها و خودروها و هر از گاهی صدای دلخراش فروشندگان و خریداران آهن آلات دیگر این روزها عادت زندگیمان شده بی آنکه کسی بداند اثرات آن ها بر سلامت روانی چیست!

مشکل آلودگی صوتی در اثر شهرهای صنعتی و بزرگ جهان از جمله در کلانشهرهای ایران مانند تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، به عنوان یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی تلقی می شود.

مطالعات علمی صورت گرفته نشان می دهد، در محدوده 10 منطقه شهرداری تهران از لحاظ آلودگی صوتی در شرایط نامناسبی قرار دارند اکثر خیابان های شهر دارای آلودگی صوتی بالاتر از 79 دسی بل است. در شهر تهران به طور متوسط وسایل نقلیه موتوری بیش از 81 دسی بل آلودگی صوتی تولید می کنند.

 

آلودگی صوتی پایتخت 25 دسی بل فراتر از استاندارد جهانی

«یوسف رشیدی» مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران با بیان اینکه تهران بسته به شرایط محلی بین 10 تا 25 دسی بل با استانداردهای بین المللی فاصله دارد، گفت: اکثر خیابان های شهر تهران دارای آلودگی صوتی بالاتر از 79 دسی بل است و این میزان برای منازل مسکونی و مراکز درمانی و آموزشی خارج از استاندارد است.

وی با اشاره به اینکه تهران از نظر آلودگی صوتی در ایران رتبه اول را داراست عمده ترین عوامل ایجاد آلودگی صوتی را ترافیک خودروهای در حال حرکت و موتور سیکلت ها دانست و افزود: فعالیت های صنعتی، تجاری، پرواز هواپیماها و ساخت و سازها نیز از دیگر عوامل آلودگی صوتی است.

رشیدی یادآور شد: استاندارد تراز صوتی در روز 55 دسی بل در شب 45 دسی بل است این درحالیست که در شهر تهران این میزان در روز 85 دسی بل و در شب 75 دسی بل است.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی آموزشی وحتی واحدهای مسکونی باید حداقل 300 متر با بزرگراه ها فاصله داشته باشند گفت: این در حالی است که در اکثر بزرگراه های شهر تهران فاصله واحد های مسکونی کمتر از 100 متر است.

وی یاداور شد بزرگراه شهید همت بیشترین تراز الودگی صوتی را داراست.

 

76 درصد مرکز درمانی و 32 درصد مراکز آموزشی شهر در معرض آلودگی صوتی

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: 76 درصد مرکز درمانی و 32 درصد مراکز آموزشی شهر تهران در شرایط بحرانی و خارج از حد استاندارد آلودگی صوتی قرار دارند.

رشیدی با بیان این مطلب اظهار کرد: براساس بررسی های صورت گرفته در تهران، 250 مرکز درمانی در شرایط بحرانی و 330 مرکز درمانی در شرایط خارج از حد استاندارد آلودگی صوتی قرار دارند.

وی افزود: همچنین 419 مرکز آموزشی شهر در شرایط بحرانی آلودگی صوتی و یک هزار و 326 مرکز آموزشی در شرایط خارج از حد استاندارد از لحاظ آلودگی صوتی هستند که بر این اساس 76 درصد مرکز درمانی و 32 درصد مراکز آموزشی شهر تهران از لحاظ آلودگی صوتی در شرایط نامناسب قرار دارند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان این که برای کاهش آلودگی صوتی مراکز درمانی و آموزشی که جزء مناطق حساس هستند باید برنامه ریزی مناسب صورت گیرد گفت: کاهش آلودگی صوتی به منظور بالا بردن سطح کیفی زندگی و کم کردن اثرات این آلودگی بر سلامت شهروندان از اولویت های کاری مدیریت شهری محسوب می شود اما برای رفع این معضل نیازمند مشارکت و همکاری جدی سایر نهادها و دستگاه های ذی ربط و مسئول هستیم.

وی با تاکید براین که اثرات آلودگی صوتی مانند آلودگی هوا خیلی شاخص نیست و اثرات آن به مرور زمان بر مردم آشکار می‌شود گفت: عصبانیت، پرخاشگری، کاهش قدرت شنوایی و... از جمله عوارض بالا بودن آلودگی صوتی است و کودکان و افرادی که در محیط‌های پر سر و صدا زندگی می‌کنند، از قدرت یادگیری پایینی برخوردار هستند.

 

2.5 میلیون موتور سیکلت عامل 50 درصد آلودگی صوتی در پایتخت

«حسین مهرآوران» کارشناس بخش صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه موتور سیکلت های سهم قابل توجهی در تولید آلودگی صوتی دارند، گفت: حدود 2.5 میلیون موتور سیکلت در حال تردد در پایخت بالغ بر 50 درصد آلودگی صوتی شهر تهران تاثیر گذارند.

مهرآوران با اشاره به اینکه 76 درصد مراکز درمانی 32 درصد مراکز آموزشی پایتخت در شرایط بحرانی آلودگی صوتی قرار دارند، تصریح کرد: حدود 10 منطقه شهر تهران در شرایط بحرانی آلودگی صوتی قرار دارند.

وی یادآور شد: منطقه 6 و منطقه 10 در شرایط بحرانی آلودگی صوتی قرار داشته و منطقه 22 در شرایط نرمال است.

مهراوران با بیان اینکه وسایط نقلیه و خودروها بیشترین سهم را در تولید آلودگی صوتی دارند گفت: بر اساس آخرین اندازه گیری ها، موتور سیکلت ها 49 درصد، سواری 30 در صد، خودروهای سنگین 20 درصد و اتوبوس های شرکت واحد یک درصد در آلودگی صوتی نقش دارند.

 

تاثیر آلودگی صوتی بر سلامت روان

کارشناسان حوزه شهری و روانشناسان بر این باورند که آلودگی صوتی آثار جسمی و روانی بسیاری بر انسان دارد. به همین دلیل است که نباید به شنیدن این صداها عادت کرد.

«لیلا فرح بخش»، روانشناس با بیان این که آلودگی صوتی یکی از معضلات توسعه شهرها و شهرنشینی است گفت: آلودگی صوتی یکی از انواع آلودگی هایی زیست محیطی است که سلامت انسان ها به ویژه کودکان را تهدید می کند.

وی افزود: از آنجا که خطرات آلودگی صوتی به سرعت قابل رویت نیست به آن کمتر توجه می شود اما اگر فکری اساسی برای آن نشود هزینه های جبران ناپذیری را به جای خواهد گذاشت.

به گفته فرح بخش قرار گرفتن دائمی در معرض اصوات بلند عوارض روانی همچون استرس، کاهش قدرت یادگیری کودکان، بی اشتهایی، سقط جنین، ام اس، بی خوابی، پرخاشگری و حتی افسردگی را به دنبال دارد که ناديده انگاشتن آن در بلندمدت اثرات منفی پایدارتری بر روی سلامت روان شهروندان می گذارد.

وی معتقد است: همان طور که موسیقی ملایم اثرات مثبتی بر روح و روان انسان و حتی گیاهان و جانوران می گذارد اصوات آزار دهنده به همان اندازه می تواند نقش مخربی بر سلامت روان انسان بگذارد.

این روانشناس خاطر نشان کرد: امروزه رفع آلودگي صوتي باید يكي از اولويت های اصلي مديريت مدرن شهري محسوب ‌شود تا از آسیب های جدی و تحمیل هزینه های سنگین تر جلوگیری شود.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...