رفتن به مطلب

اگر شما مدیر بودید چه میکردید؟

ارسال های توصیه شده

فرض کنید شما مدیر یک مجموعه یا بخش ... هستید.در بین پرسنلی که زیر نظر شما کار میکنند افرادی با مشخصات زیر وجود دارند:

a-بی استعداد و کم کار (تنبل)

b-بی استعداد و پرکار

c-با استعداد و پرکار

d-با استعداد و تنبل

سوال اینجاست:

1. هر کدام از این افراد چه موارد و عواقبی برای مجموعه شما و مدیریت شما در بردارند؟
  2. به نظر شما با هر کدام از این افرادباید چه رفتاری در پیش گرفت و چگونه در مقابل آنها عمل نمود؟

خواهشا . افراد را با a,b,c,d نام ببرید و جواب سوالها را بصورت 1و 2؟

تحلیل این موضوع از طرف شما می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار همگان قرار دهد .

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
فرض کنید شما مدیر یک مجموعه یا بخش ... هستید.

سوالاتی دارم....این بخشی که شما میگید در چه زمینه ای فعالیت میکنه؟

تولیدی ساده است یا صنعتی؟

و چقدر از اتوماسیون در این بخش استفاده شده؟

منظور شما از استعداد چیه؟

نقش تحصیلات و سابقه ی کار در این آیتم استعداد چقدره؟ :JC_thinking:

لینک به دیدگاه
سوالاتی دارم....این بخشی که شما میگید در چه زمینه ای فعالیت میکنه؟

تولیدی ساده است یا صنعتی؟

فعالیت این سازمان یا بخش زیاد فرقی نمیکنه در چه زمینه ای باشه.بالا خره در هر بخش یا سازمانی همه جور افراد هستند

و چقدر از اتوماسیون در این بخش استفاده شده؟

باز هم فرقی نمیکنه.

منظور شما از استعداد چیه؟

منظور از استعداد استفاده افراد ازتوانائیهای فکری و مغزی خودشون هستش مثل ،هوش ،یاد گیری سریع،خلاقیت،عکس العملهای سریع در مقابل رویدادهای اطراف ،چگونگی درک از پدیده ها....

نقش تحصیلات و سابقه ی کار در این آیتم استعداد چقدره؟ :JC_thinking:

بالطبع سابقه کار و تحصیلات که بالا بره تقریبا توانائیها بیشتر میشه.این موردو یکسان در نظر بگیرید.

لازم به توضیحه در این سوال افراد با هم مقایسه نمی شوند بلکه عکس العمل مدیر در مقابل وجود یکی از افراد a,b,c,d سنجیده میشود.

لینک به دیدگاه

بذارین مثال بزنم:

• شما در بخش پروژه یه راننده بولدزر دارین که خیلی بااستعداد و پرکاره
  • در بخش تحلیل سیستمها یه مهندس کامپیوتر دارین که هم کم کار هم کم استعداد
  • در بخش دفتر فنی یه فوق لیسانس عمران دارین که خیلی باهوشو با استعداده ولی بسیار تنبله
  • و در قسمت حسابداری یه حسابداره پرکار و بی استعداد دارین

لینک به دیدگاه
فرض کنید شما مدیر یک مجموعه یا بخش ... هستید.در بین پرسنلی که زیر نظر شما کار میکنند افرادی با مشخصات زیر وجود دارند:

b-بی استعداد و پرکار

c-با استعداد و پرکار

d-با استعداد و تنبل

سوال اینجاست:

1. هر کدام از این افراد چه موارد و عواقبی برای مجموعه شما و مدیریت شما در بردارند؟
  2. به نظر شما با هر کدام از این افرادباید چه رفتاری در پیش گرفت و چگونه در مقابل آنها عمل نمود؟

.

1) افراد a کلا قسمتی رو که درش کار می کنن و به زمین می زنن جلوی پیشرفت و انجام کارهای سازمان رو می گیرن و سازمان در طی چند مدت دچار هرج و مرج و عقب افتادگی و بحران شدید و.... می شه

افراد b ، فردی که استعدا نداره نو آوری نداره، گاهی سازمان در مراحلی نیاز به نوآوری داره ولی اگه این نو آوری صورت نگیره حرکت پیشرفت سازمان کند خواهد بود.

افراد c باعث پیشرفت و ترقی سازمان می شوند، و در زمانی که سازمان دچار بحران های مختلف می شود با ارائه نظرات جدید و نوآوری باعث حل مشکلات و معظلات می شوند و سازمان می تواند پیشرفت چشمگیری نسبت به بقیه قسمت ها یا سازمانهای دیگه داشته باشد. با ارائه اختراعات و ابداعات باعث راحتی کار دیگر پرسنل ها و کاهش هزینه ها و سهولت در انجام بعضی کارها می شوند.

افراد d فرد با استعداد حضورش مفید هست ولی اگر در ارائه خدمات تنبل باشد نمی شود سازمان پیشرفت مطابق میل ما را داشته باشد، ولی در مواقع ضروری این اکثرا افراد می توانند سازمان را از گرداب مشکلات نجات دهند.

2) برای یک دسته باید برخورد مقرراتی کرد، یعنی با وضع قوانین و مقررات برخورد کننده آنها را مجبور به انجام کار کرد، گاهی ترس از اخراج شدن می تواند زمینه ای برای رهایی پرسنل از تنبلی و بروز استعداهایشان می شود

برای دسته دیگر باید پاداش در نظر گرفت، با قرار دادن پاداش در ازای عمل بهتر انجام شده کارکنان به انجام بهتر و به کاری گیری استعداشان در کارها تشویق می شوند. پس قوانین تشویق کننده باعث ارائه بهتر خدمات و شکوفایی استعدادهای افراد می شود.

لینک به دیدگاه

a

1. این افراد اینجوری که به نظر میاد کلا مضر هستند و سیستم رو به خطر میندازتد

2. سعی میکنم ابتدا این افراد رو در بخش های غیر مهم به کار بگیرم ، استعداد دست خودشون نیست اما میتونن تلاش بیشتری بکنن پس بهشون اخطار میدم ، و اگه درست نشدن الویت اول برای جایگزینی این افراد خواهند بود

b

1. هر سیستمی به همچین افرادی نیاز دارند ؛ بعضی مشاغل فقط به نیروی انسانی احتیاج دارند و این افراد پرکار و کم توقع برای این بخش خوب هستند

2. همینطور که گفتم این افراد رو در بخش های غیر مهارتی به کار میگیرم و اونها رو فقط در کلاسهای آموزش مقدماتی شرکت میدم

c

1. افرادی پرهزینه و موثر هستند و کمیاب ، هرطور شده این افراد رو باید حفظ کرد

2. کارهای حساس به دست این افراد سپرده میشه و با تشویقهایی که برای این افراد در نظر گرفته میشه باید امیدوار بود گروه d هم به این گروه بپیوندند

d

1. این افراد ارزش هزینه کردن رو دارن و میشه اونها رو هم به گروه بالایی تبدیل کرد

2. باید انگیزه این افراد رو با حسادت تحریک کرد و به اونها فهموند که اونها فراتر از گروه aوb هستند و میتونند جزو گروه c باشن ، ولی اگر قرار نیست این فرد درست بشه میشه به عنوان یک تئورسین یا مشاور ازش استفاده کرد

لینک به دیدگاه

1- گروهی هستن خیلی به سازمان ضربه میزنن.

2- سعی بشه با سیاست های تنبیهی و تشویقی در کنار هم این گروه رو به کار کردن وا داشت و اگر جواب نداشت به فکر جایگزینی برای این افراد بود.

b-بی استعداد و پرکار

1- گروه پرکار هم لازمه سازمان هستش اگه حتی استعداد خاصی نداشته باشن. ولی نداشتن استعداد باعث میشه که بخوان یه کار روتین و تکراری رو انجام بدن، در حالیکه سازمان در کنار تلاش زیاد نیاز به خلاقیت و نوآوری داره برای پیشرفت. بدون خلاقیت، سازمان درجا میزنه یا حتی به عقب حرکت میکنه.

2- بهتره فعالیت های این گروه مدتی به دقت و کارشناسانه زیرنظر گرفته بشه و ازشون نظرات مختلف گرفته بشه تا استعدادها و خلاقیت هاشون کشف بشه (قطعاً هر فردی تو زمینه هایی استعداد داره) و بشه اون استعدادها رو شکوفا کرد و تو سازمان ازش بهره برد. اگر اثری نداشت، بهتره در قسمت هایی از سازمان استفاده بشه که فعالیت به صورت یه ماشین و بدون نیاز به خلاقیت و استعدادی باشه و فقط دستورالعمل های کاریش رو بهش گفت که طبق اونا فعالیتشو انجام بده.

c-با استعداد و پرکار

1- گروهی با ارزش برای هر سازمانی هستن. اما باید توجه داشت که توقعات این افراد بیشتره و زیاد بودن اونها مدیریت کمی سخت تر میکنه و شاید نیاز به تغییراتی تو شیوه مدیریت هم بشه.

2- در پست های مهم سازمان از این افراد استفاده بشه و مسئولیت های مدیریتی بهشون داده بشه و سعی در حفظ آنها داشت.

d-با استعداد و تنبل

1- این گروه با کم کاری خودشون می تونن به سازمان ضربه بزنن. فکر کنم این گروه تو جامعه امروزی ما از سه گروه دیگه تعدادشون بیشتره. اینکه ایده ها و نظرات خوبی رو ارائه میدن اما مرد عمل نیستن و میتونه اثر منفی رو بقیه افراد سازمان بذاره که فرضا بگن نشسته یه جا فقط حرف میزنه و نظر میده و خودش هیچ کاری نمیکنه.

2- سعی بشه به هر نحوه علاقه مندی فعالیتشون رو کشف کرد تا تو اون زمینه کمتر تنبلی داشته باشن. برای فعالیتشون سیاست های تشویقی در نظر گرفته بشه به طوری که خودشون بتونن ایده ها و خلاقیت های خودشون رو عملی کنن. سعی بشه یا به صورت مشاور یا به صورت غیرمستقیم از نظراتشون استفاده کرد. (اگر مستقیم بخواد باشه، اون اثرات منفی که گفتم رو سایر کارکنان سازمان میذاره)

لینک به دیدگاه

این مبحث خیلی جالبی بود که زمانی که من کتاب کار آفرینی رو هم میخوندم توجه من رو به خودش جلب کرد و من رو واداشت که رو این مسئله کمی دقیق تر شم.

تو اون کتاب گفته بود که موارد d بیشتر به درد سازمان میخورن چون بااستعداد هستن ایده های خوبی میشه ازشون گرفت ولی چون تنبل هستند زیاد حوصله دخالت کردن تو امور و به قول خودمون دردسر ایجاد کردن رو ندارند.

اما به نظر من ما باید به انسانها دیدی انسانی داشته باشیم .......

لینک به دیدگاه

b-بی استعداد و پرکار

c-با استعداد و پرکار

d-با استعداد و تنبل

سوال اینجاست:

خواهشا . افراد را با a,b,c,d نام ببرید و جواب سوالها را بصورت 1و 2؟

تحلیل این موضوع از طرف شما می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار همگان قرار دهد .

خیلی ممنون مهرداد جان

جواب سوال اولت میشه مدیریت منابع انسانی وسوال دوم هم مدیریت رفتار سازمانی

اینکه یک مدیر یا مجموعه مدیریتی چطوری سازمان یا تیمشون رو انتخاب کنترل وعملکرد اونارو بهینه سازی کنن بستگی به قدرت ذهنی وعملکردی مجموعه وسازمان داره

اما درجواب خاص باید گفت

بدون توجه به پروسه انتخاب نفرات برای پستهای سازمانی

شخص a موجب پایین امدن راندمان کاری مجموعه وایجاد بستر بوروکراسی درسازمان به دلیل عدم انجام مناسب وظایف محوله میگردد درقبال این فرد ابتدا به ساکن بایستی از گزینه تذکر مستمر همراه با محدود کردن مزایا ودادن فیدبک های کنترلی برای اصلاح استفاده کرد

شخص b با توجه به اینکه بی استعداد هست واین امر برای مجموعه مدیریتی اثبات شده لذا جای پیشرفتی درسازمان ندارد ولی با توجه به پرکار بودنش میتوان از این خاصیتش برای جلوگیری از تلفات زمان درسازمان استفاده بهینه برد

شخص c کسیست که سازمان بایستی روی او سرمایه گذاری کرده وبا تشویقات بهینه وفراهم کردن امکانات لازم از او در راستای رسیدن به اهداف سازمان بهره ببرد

شخص d هم مانند شخص a ولی برعکس اوست لذا باید از حلقه های کنترل مثبت مدیریتی برای تشویق او به جلوگیری از تنبلی استفاده برد وگرنه هم استعداد او به هرز میرود وهم کار واهداف سازمان لنگ میمانند

بازم مرسی استاد:icon_gol:

لینک به دیدگاه
amin 202 مهمان
بذارین مثال بزنم:

• شما در بخش پروژه یه راننده بولدزر دارین که خیلی بااستعداد و پرکاره
  • در بخش تحلیل سیستمها یه مهندس کامپیوتر دارین که هم کم کار هم کم استعداد
  • در بخش دفتر فنی یه فوق لیسانس عمران دارین که خیلی باهوشو با استعداده ولی بسیار تنبله
  • و در قسمت حسابداری یه حسابداره پرکار و بی استعداد دارین

ببینید.... من تا اینجاش با نظر سجاد عزیز موافقم ولی در کل سوالتون کمی گنگه! :JC_thinking:

در کل اگر بخوایم به سیستم مدیریتی ایده آل فکر کنیم بایستی تمامی پرسنل با توجه به تعهد کاری که با شرکت دارن خودشون رو به ایده آل های شرکت نزدیک کنن.

در این بین دو دیدگاه برای مواجهه با کارمندان وجود داره....دیدگاه تشویقی و دیدگاه تنبیهی.

به نظر بنده بایستی در سمت های کلیدی مانند مدیر دفتر فنی که خودتون مثال زدید ؛ از سیاست تنبیهی استفاده کرد.چون با توجه به حقوق و مزایای اون شخص و مسئولیتی که به وی واگذار شده ، اون شخص باید تلاش بیشتری نسبت به راننده ی بولدزر برای رسیدن به ایده آل های شرکت داشته باشه و ازونجایی که پستی کلیدی بر عهده داره ، تشویق برای ایشون کارساز نخواهد بود. ( بر اساس چارت سازمانی سمت ها با گذشت زمان سیر صعودی پیدا میکنن و اگر کسی کوتاهی کرد جایگزین میشه)

اما در مورد اون راننده ی بولدزر اگر برای این سمت حالت تشویقی ایجاد کنید چون ایشون از حقوق و مزایای کمتری نسبت به اون مدیر دفتر برخورداره (و در رده های پایین چارت سازمانی قرار داره) با دادن کمی تشویق به اون شخص ، اگر وی فرد تنبلی هم باشه ترغیب به اضافه کاری هم میشه! :w139:

اما به نظر من ما باید به انسانها دیدی انسانی داشته باشیم .......

با این حرفت 100% موافقم ولی این ایده زمانی تحقق میابه که ما از اتوماسیون کافی تو شرکتمون بهره برده باشیم....وگرنه با قربونت بشم و چاکرتم ، تو همین وضعیت اقتصادی باقی میمونیم. :a030:

لینک به دیدگاه

چه تاپیک خوبی. من از این مشکلات تو محیط کارم زیاد دارم. با افراد تنبل یه سری راهکار تشویق و تنبیه به کار میبرم که تا حالا موفقیت آمیز بوده این روش. ولی با افراد بی مسئولیت نمیتونم کنار بیام و عذرشون رو میخوام. افراد با استعداد هم که تکلیفشون مشخصه. با حقوق و مزایای بالاتر میزارمشون در بخش های کلیدی. خیلی سنتی با مسائل مدیریت منابع انسانی کنار میام و خوب هم جواب گرفتم. یه جورایی حس مشارکت ایجاد کردم به این ترتیب که کاری که در مجموعه انجام میشه بین همه ما دارای سود و ضرر مشترکه. یه پایه برای حقوق و مزایا در نظر میگیرم که در شرایط معمول در حق کسی اجهاف نشه ولی به میزان مشارکت هریک از پرسنل مزایای بیشتری رو بهشون میدم.

لینک به دیدگاه

سلام

و اما جواب یه کارمند کوچولو که به مدیریت فکر می کنه:

a-1 : این افراد به دلیل کارایی پایین و هزینه بالا کلا به ضرر مجموعه هستند.

a-2 : باید حذف شوند

b-1 : در مواردی که نیاز به کار بدون فکر هست کاملا برای مجموعه مفید هستند.

b-2 : در کارهای یدی و فعالیت های زیاد جذب و در کارهای فکری و کم فعالیت از سیستم حذف شوند.

c-1 : در هر جایی به کار می آیند و در موقع مناسب ارزشمند هستند.

c-2 : در کارهای یدی و بدون فکر باید حذف شوند و در کارهای فکری و کم تحرک باید جذب شوند.

d-1 : در تمام کارها مناسب عمل نمی کنند و فقط در کارهای فکری آن هم با ترفندهای خاصی مناسب هستند.

d-2 : در کارهای یدی (در تمامی موارد) باید حذف شوند و درکارهای فکری با استفاده از ترفندهای مناسب(حقوق و مسیولیت و...) جذب شوند!

امیدوارم نگاهم مدیریتی بوده باشه!!!

لینک به دیدگاه

واقعا تبریک میگم .راستش نظرات دوستان اونقدر جالب بود که من هم شگفت زده شدم و هم لذت بردم .

اما نظر خودم:

معمولا در سازمانهایی که ما کار میکنیم و یا کارخواهیم کرد همه مدل افرادی پیدا میشن. و اگر کسی بخواد در این سازمانها مدیریت کنه بایست در جهت اهداف سازمان از این افراد استفاده کنه. چه بسا که اخراج کردن سخترین و مشکل سازترین راه حل باشه ونشان از ضعف مدیریته و بایستی در آخرین مرحله و در صورت اجبار مد نظر قرار بگیره.

a-اگر فردبی استعداد و کم کار (تنبل)باشه:

1- خیلی واضحه که اینجور افراد برای سازمان خوب نیستن.

2- ولی در صورت وجود چنین افرادی میشه کم کاری و تنبلی اونها رو در درجه اول با ایجاد انگیزه و یا جابجایی نوع کار و دادن شغل مناسب روحیات و درنهایت با تشویق و تنبیه چاره اندیشی کرد.ودر مورد پرورش ذهن و استعداد میشه با آموزشهای مکرر و پیوسته موردو برطرف کرد.

b-بی استعداد و پرکار

1-خیلی باید مراقب این افراد بود . چون اینها بدلیل علاقه وافر به فعال بودن و انجام دادن کار زیاد و عدم قدرت تشخیص صحیح مسائل ،ممکنه کارهایی انجام بدن که برای سازمان هزینه های زیادی در بر داشته باشه.

2- برای مهار این افراد، باید مدام تحت کنترل باشن و چاره کم استعدادی اونها آموزش هستش.همونطور که همگی گفتین استفاده های زیادی در بعضی از قسمتها میشه از این افراد کرد.

c-با استعداد و پرکار

1-این افراد هم نیاز به مراقبت دارند . چون توان بالایی دارند،ممکنه در معرض انواع حواشی قرار بگیرند.بطور کلی در صورت استفاده صحیح برای سازمان خیلی مفید هستند

2-استفاده از آنها در شغلها و جایگاه مناسب و آموزش انها برای پیشرفت بیشتر.

d-با استعداد و تنبل.

1-نیاز به مراقبت دارند .چون با استعدا خود میتوانند براحتی از زیر کار فرار کنند وعملا برای سازمان بی فایده میشوند.

2-جهت رفع کم کار ی انها میتوان آنها را در جایگاه های شغلی مناسب روحیات آنها قرار داد و از ایجاد انگیزه و تشویق و تنبیه استفاده کرد.آموزش هم بسیار مفیده .

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

b-بی استعداد و پرکار

c-با استعداد و پرکار

d-با استعداد و تنبل

به نظر من خیلی مهم هست که در مورد چه بخشی میخوایم این افراد رو مورد بررسی قرار بدیم

در مورد بعضی از شغل ها

مثلا مورد دوم شاید خوب نباشه ولی اصلا هم بد نیست....

کسی که قرار نیست حتما از استعداد خاصی برخوردار باشه ولی همین که بتونه پر کار باشه کافیه

پس اینکه تو چه بخش، تو چه شرایط و در مورد چه پروژه ای داره بررسی میشه از اهمیت زیادی برخورداره...

با تشکر

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...