رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

نگاه کنید به طراحی فضای شهری نگرشی بر فرآیندی اجتماعی مکانی نوشته مدنی پور

مکان های عمومی فضاهای شهری نوشته کارمونا و همکاران ، انتشارات دانشکده هنر

hatman

mamnunam merc

man bazam soal daram

vali fek konam nabayad zire in bahse beprsam!!

chikar konam soalamo? hame haminjuri jam shode

:sad0:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 95
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

hatman

mamnunam merc

man bazam soal daram

vali fek konam nabayad zire in bahse beprsam!!

chikar konam soalamo? hame haminjuri jam shode

:sad0:

یه چیزی می خوام بگم نمی دونم بگم یا نه

اینکه این کتابای شهرسازی چرا اینقـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدر سخته فهمیدنه نصرشون؟؟؟؟:sigh::sigh:

alan koli ba khodam kalanjar raftam

migam baghiye soalamam omidvaram kasi narahat nashe ke edameye in bahs daram migam

[h=5]سیستم های اجرایی مدیریتی قانونی شبکه حمل نقل یک شهر توی ایران رو از کجا گیر بیارم؟؟[/h]

یک نمونه اسناد هدایت شهری که توی ایران هست رو باید ارائه بدیم و یه نمونه خودمون طرح کنیم.اگه نمونه کسی داره کمکم کنه و بگه برا طراحیش چه جوری باید چیکار کنم؟!؟!؟!

:ws44::ws44::ws52:

kheili esteres daram ke az koja peyda konam inaro

لینک به دیدگاه
یه چیزی می خوام بگم نمی دونم بگم یا نه

اینکه این کتابای شهرسازی چرا اینقـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدر سخته فهمیدنه نصرشون؟؟؟؟:sigh::sigh:

alan koli ba khodam kalanjar raftam

migam baghiye soalamam omidvaram kasi narahat nashe ke edameye in bahs daram migam

سیستم های اجرایی مدیریتی قانونی شبکه حمل نقل یک شهر توی ایران رو از کجا گیر بیارم؟؟

یک نمونه اسناد هدایت شهری که توی ایران هست رو باید ارائه بدیم و یه نمونه خودمون طرح کنیم.اگه نمونه کسی داره کمکم کنه و بگه برا طراحیش چه جوری باید چیکار کنم؟!؟!؟!

:ws44::ws44::ws52:

kheili esteres daram ke az koja peyda konam inaro

کتابای شهرسازی به دلیل اینکه اکثرا ترجمه میشن یه مقداری بعضی جاها نا مفهومه بعضی وقتا هم اساتید مفهوم برداشت کرده خودشون رو ارائه میکنن ، بهترین کار مراجعه به چند تا منبع و یا پیدا کردن منبع اصلی که ترجمه شده هست .

در مورد بقیه سوالاتتون میتونید تو این بخش بپرسید

[h=1]کمک میخوای بیا اینجا[/h]

در مورد سوال اول اگر چنین چیزی باشه مراجعه به ادارات مربوطه شهر مورد نظر.

در مورد سوال بعدی نمونه اسناد هم معمولا طرح جامعه سه بعدی ، چارچوب طراحی شهری و راهنمای طراحی شهری تهیه میشه .

طرح جامع سه بعدی و چارچوب رو گلکار تو یکی از مقالاتش ارائه کرده

طراحي شهري در عمل ؛ تجربه رامشار : الگويي براي هدايت و كنترل چند سطحي در طراحي شهريفصلنامه آبادي، شماره 56، پاييز 1386 ص 30

اینجا رو هم ببینید بد نیست کد طراحی Design Code

لینک به دیدگاه
کتابای شهرسازی به دلیل اینکه اکثرا ترجمه میشن یه مقداری بعضی جاها نا مفهومه بعضی وقتا هم اساتید مفهوم برداشت کرده خودشون رو ارائه میکنن ، بهترین کار مراجعه به چند تا منبع و یا پیدا کردن منبع اصلی که ترجمه شده هست .

در مورد بقیه سوالاتتون میتونید تو این بخش بپرسید

کمک میخوای بیا اینجا

در مورد سوال اول اگر چنین چیزی باشه مراجعه به ادارات مربوطه شهر مورد نظر.

در مورد سوال بعدی نمونه اسناد هم معمولا طرح جامعه سه بعدی ، چارچوب طراحی شهری و راهنمای طراحی شهری تهیه میشه .

طرح جامع سه بعدی و چارچوب رو گلکار تو یکی از مقالاتش ارائه کرده

طراحي شهري در عمل ؛ تجربه رامشار : الگويي براي هدايت و كنترل چند سطحي در طراحي شهريفصلنامه آبادي، شماره 56، پاييز 1386 ص 30

اینجا رو هم ببینید بد نیست کد طراحی Design Code

دست شما درد نکنه و خیلی مرسی که جواب دادین:w73:

برگردیم به همون بحث خودمون

الان پی رو حرف شما رفتم خوندم تا اینجا الان یه سوال دارم

اگه می شه توضیح بدین که چی می گه اینجا:w58::ws38:

از این رو عرصه عمومی برای شکل دادن به افکار عمومی و رسیدن به تصمیمات مشترک بین افراد لازم است. در واقع یکی از عملکردهای عرصه عمومی همانا به نمایش گذاشتن تفاوت ها و تشویق به شناخت خویشتن است. عرصه عمومی باید به عنوان ابزاری برای مشارکت در فرآیندهای سیاسی و شکل دهی به دیدگاه های مشترکی که بتوانند بر اقدامات جمعی تاثیر گذار باشد نیز تعریف می شود. ( مدنی پور، 217):ws52:

لینک به دیدگاه
دست شما درد نکنه و خیلی مرسی که جواب دادین:w73:

برگردیم به همون بحث خودمون

الان پی رو حرف شما رفتم خوندم تا اینجا الان یه سوال دارم

اگه می شه توضیح بدین که چی می گه اینجا:w58::ws38:

از این رو عرصه عمومی برای شکل دادن به افکار عمومی و رسیدن به تصمیمات مشترک بین افراد لازم است. در واقع یکی از عملکردهای عرصه عمومی همانا به نمایش گذاشتن تفاوت ها و تشویق به شناخت خویشتن است. عرصه عمومی باید به عنوان ابزاری برای مشارکت در فرآیندهای سیاسی و شکل دهی به دیدگاه های مشترکی که بتوانند بر اقدامات جمعی تاثیر گذار باشد نیز تعریف می شود. ( مدنی پور، 217):ws52:

خواهش میکنم

ببینید گفتم که نظریه پردازای عرصه عمومی اکثرا نظریه پرداز سیا/سی هستن پس طبیعیه که دیدشون به این موضوع سیا/سی باشه .. ببینید اگر بخوام مثال بزنم شاید بشه اینطوری گفت تجمعات جنبش 99 درصدی در میدان تایمز لندن انجام شد یا مبارزات سیا/سی مردم در میدان التحریر مصر . مردم اونجا صرفا برای تعاملات اجتماعی و یا اتفاقات روزمره که در فضاهای عمومی می افته جمع نشده بودن . بلکه همشون بدنبال یک هدف مشترک بودن . همه با هم به یک نتیجه واحد رسیده بودن ، که این تجتمعات از تعداد کمی شروع شد کم کم روی بقیه مردم هم تاثیر گذاشت و تعداد اونها رو بیشتر کرد .

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
خوب خوده عرصه های عمومی با کالبدش می تونه متفاوت باشه!! نمی تونه!؟!؟ :5c6ipag2mnshmsf5ju3:179::coffee:

وقتی که راجع به عرصه صحبت می کنیم

دامنه ی موضوع می شخ گفت خیلی گستردس و بیشتر بحث های جامعه شناسی رو در بر می گیره

اینجا بحث راجع به عرصه های عمومی و کلا عرصه های شهریه و باید از لفظ کالبد استفاده بشه :vahidrk:

لینک به دیدگاه
وقتی که راجع به عرصه صحبت می کنیم

دامنه ی موضوع می شخ گفت خیلی گستردس و بیشتر بحث های جامعه شناسی رو در بر می گیره

اینجا بحث راجع به عرصه های عمومی و کلا عرصه های شهریه و باید از لفظ کالبد استفاده بشه :vahidrk:

:ws52::ws38::w58:

یعنی عرصه عمومی کالبدی بگیم با عرصه عمومی فرق میکنه ؟

یعنی عرصه عمومی کالبدی مقیاسش از عرصه عمومی کوچیکتره ؟

یعنی عرصه عمومی کالبدی بحث جامعه شناسی نداریم ؟

یعنی عرصه عمومی جزئی از عرصه های شهری نیست ؟

:ws38:

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...
:ws52::ws38::w58:

یعنی عرصه عمومی کالبدی بگیم با عرصه عمومی فرق میکنه ؟

یعنی عرصه عمومی کالبدی مقیاسش از عرصه عمومی کوچیکتره ؟

یعنی عرصه عمومی کالبدی بحث جامعه شناسی نداریم ؟

یعنی عرصه عمومی جزئی از عرصه های شهری نیست ؟

:ws38:

-بله فرق می کنه در این موردی که راجع بهش صحبت می شه لفظ کالبدی براش بکار باید برد

حالا اگه نمی بریم هم منظور همونه

-نمی شه گفت کوچکتر ولی عرصه های عمومی اگه صرف نظر از کالبد بخواد بررسی بشه فضای مجازی رو هم مثلا شامل می شه:icon_redface:

- منظور سوال رو متوجه نمی شم:ws52:

- الزاماً نه!!! عرصه ی عمومی کابدی ولی اگه بگین ، حتماً هست:ws38:

(راستی من سوالهامو هر جای دیگه که گفتین نوشتم 3 ماهی هست کسی جواب نداده:ws37:)

جای دیگه اگه می شناسین معرفی کنین :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
  • 1 سال بعد...
  • 9 ماه بعد...
یکی از عواملی که سبب عمومی بودن یک فضا می شود همین بحث دسترسی داشتن به فضا در تمام ساعات شبانه روز است.

علت اینکه یه کتابخانه (و دیگر بناهایی را که در تمام ساعات به آنها نمی توان وارد شد) را نمی توان فضای شهری دانست در همین بحث accessible بودن آنهاست.

با نگاهی به بهترین فضاهای شهری جهان مانند میدان دل کمپو، میدان سن مارکو و ... چند نتیجه رو می توان استخراج کرد:

-بدون شک این فضاها در تمام ساعات شبانه روز در دسترس همه ی مردم هستند.

-این فضاها اکثراً دارای محصوریت مناسبی هستند."محصوریت زیاد فضا را کوچک تر و محصوریت کم فضا را بزرگتر از اندازه واقعی نشان می دهد". البته فضای شهری هم وجود دارند که میزان محصوریت بسیار پایین است مانند میدان نقش جهان اصفهان یا تیان آن من در چین.

-یکی دیگر از عوامل ایجاد فضای شهری در نقطه ای خاص، وجود کاربری های مهم در آن فضاست:

وجود تالار شهر در میدان دل کمپو، وجود کتابخانه شهر، ساختمان شورا و موزه هنر در میدان ویکتوریای شهر بیرمنگام، وجود کلیسا یا ساختمان تالار شهر در بسیاری دیگر ار میادین اروپایی و... . وجود مسجد شاه و شیخ لطف ... به همران عالی قاپو در میدان نقش جهان.

- بسیاری از فضاهای شهری جهان دارای کف پوش سخت هستند و از چمن کمتر در آنها استفاده شده است. اکثر میادین اروپایی و آمریکایی این ویژگی را دارند. اما فضاهایی مانند میدان ووژ در پاریس هم هستند که غلبه ی فضاهای سبز بیشتر است.

دوستان اگه ممکنه چند نکته ی دیگر بهش اضافه کنن(البته در نظر داشته باشید که مواردی که میخواهید بنویسید باید کالبدی باشند.)

دوستان من سوال دارم این تاپیک خیلی خیلی خوبی بود...

آیا فضای عمومی با فضای جمعی فرق داره؟ کدوم فضاهای شهری فضاهای عمومی و یا فضاهای جمعی به حساب میان؟

و اینکه ویژگیهای کالبدی فضاهای جمعی چیه؟ کیفیات و مولفه هاش چیه؟ اینا پاسخ داده نشده....

خواهشا اگر دوستان نظری دارن بیان مطرح کنن.:ws52:

لینک به دیدگاه
دوستان من سوال دارم این تاپیک خیلی خیلی خوبی بود...

آیا فضای عمومی با فضای جمعی فرق داره؟ کدوم فضاهای شهری فضاهای عمومی و یا فضاهای جمعی به حساب میان؟

و اینکه ویژگیهای کالبدی فضاهای جمعی چیه؟ کیفیات و مولفه هاش چیه؟ اینا پاسخ داده نشده....

خواهشا اگر دوستان نظری دارن بیان مطرح کنن.:ws52:

از نظر مفهومی تفاوتی بین فضای عمومی و فضای جمعی وجود نداره...تنها واژه تغییر کرده، اما همون معنا و مفهوم رو در خودش داره...

درباره فضاهای عمومی و شهری کتابها و مقالات بسیار زیادی به زبانهای لاتین و فارسی نوشته شده...تقریبا میشه گفت اشتراک نظر قطعی و پذیرفته شده ای درباره معنا و مفهوم، کیفیات عینی، ذهنی و...وجود نداره. هر اندیشمندی از دیگاه خود (اجتماعی، معمارانه، رفتاری، و...) به این گونه فضاها پرداخته...اما هر کدام یک ویژگیهاییی رو برای فضاهای خوب و باکیفیت عمومی معرفی کردن...به عنوان نمونه میتونی به نظریات استفن کر، یان بنتلی و همکارهاش، بنرجی، اپلیارد و ...مراجعه کنی.

لینک به دیدگاه
  • 5 ماه بعد...

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...