رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

چقدر پیچیده بووود:w58:

خوووب چیزی که من متوجه شدم:whistle:

فضا وجود داره و ممکنه در مقیاس بزرگ یا کوچک باشد و وقتی ما به اون معنایی اضافه کنیم اون مکان میشه!مکان زیر مجموعه ی فضاست.ما به فضا معنا میدیم و باتوجه به اون معنا فعالیتی که صورت بگیره به مکان تبدیلش می کنه!مکان هم وقتی برای فعالیتی یا چیزی استفاده کنیم معنی متفاوتی میگیره.

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 95
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

فضا وجود داره و ممکنه در مقیاس بزرگ یا کوچک باشد و وقتی ما به اون معنایی اضافه کنیم اون مکان میشه!مکان زیر مجموعه ی فضاست.ما به فضا معنا میدیم و باتوجه به اون معنا فعالیتی که صورت بگیره به مکان تبدیلش می کنه!مکان هم وقتی برای فعالیتی یا چیزی استفاده کنیم معنی متفاوتی میگیره.

اینجور برمیاد که تقریباً متوجه شدین. ولی به نظرم یه جورایی ساده بیانش نمی کنید و دارید پیچیدش میکنید.

جمله ی قرمز رنگ میتونی اصلاً نیاری، زیاد مهم نیست.

جمله ی سبز از نظر من درسته.

یا من بد برداشت می کنم و یا شما اشتباه میگید. ما به طور ذهنی به فضا معنا میدیم ولی لزومی نداره که فعالیتی که صورت میگیره با توجه به اون معنای ذهنیه ما باشه.

جمله نارنجی هم درسته. معانی یک مکان در طول زمان ثابت نمی مانند و ممکن است با تغییر اوضاع اجتماعی، اقتصادی و ... تغییر یابد.

تا اینجا تفاوت بین مکان و فضا رو گرفتین :

اما حالا یه سوال دیگه:

فضای شهری چیه؟ چه تفاوتی با فضا داره؟ چه تفاوتی با مکان داره؟

لینک به دیدگاه
درسته ولی این تعریف انتزاعی در کنار هویت و کارکرد آن است که موجودیت می یابد ، پس ابتدا کالبدی باید باشد تا کارکرد و هویت یابد.

مثال یه فضای میدان به عنوان فضایی عمومی ابتدا باید ماهیتی کالبدی را دارا باشد تا هویتی و کارکردی اجتماعی بپذیرد. هر چند این ماهیت کالبدی تصور کاملی از انچه در ذهن ما وجود دارد ، نباشد...

منظورتون از اینکه فضا انتزاعیه چیه؟ آیا ذهنیه و کالبدی نیست؟ یا داستان یه چیز دیگه س

لینک به دیدگاه
اینجور برمیاد که تقریباً متوجه شدین. ولی به نظرم یه جورایی ساده بیانش نمی کنید و دارید پیچیدش میکنید.

جمله ی قرمز رنگ میتونی اصلاً نیاری، زیاد مهم نیست.

جمله ی سبز از نظر من درسته.

یا من بد برداشت می کنم و یا شما اشتباه میگید. ما به طور ذهنی به فضا معنا میدیم ولی لزومی نداره که فعالیتی که صورت میگیره با توجه به اون معنای ذهنیه ما باشه.

جمله نارنجی هم درسته. معانی یک مکان در طول زمان ثابت نمی مانند و ممکن است با تغییر اوضاع اجتماعی، اقتصادی و ... تغییر یابد.

تا اینجا تفاوت بین مکان و فضا رو گرفتین :

اما حالا یه سوال دیگه:

اون آبی رو شما اشتباه برداشت کردی.:biggrin:

لینک به دیدگاه

هروقت بحث ماکن و فضا میشه کاملا احساس میکنم سلولای مغزم داره بهشون فشار میاد :4chsmu1:

به نظر من مکان زیر مجموعه فضا نمیتونه باشه.

ما میگیم،هر مکانی حتما یک فضاست اما هر فضایی نمیتواند یک مکان باشد.

که در این صورت فضا زیر مجموعه مکان میشه..........که چون توی ذهن ما اول فضا هست و بعد مکان ایجاد میشه باز هم نمیشه گفت این دوتا رابطه مجموعه و زیر مجموعه ای داشته باشن.

یه کم گیج کنندس:ws37:

لینک به دیدگاه

فضای شهری جایی هست که شهروندان توش تعامل اجتماعی داشته باشند...به هرجایی از شهر نمیشه گفت فضای شهری!اونجایی که افراد تشویق بشن به برقراری ارتباط با دیگران(غریبه ها) یک فضای شهری هست.

تفاوتش با فضا و مکان اینه که یه فضای شهری حتما مکانه اما هر مکانی یه فضای شهری نیست.

اول یه فضا داریم...اون فضا با داشتن یه ویژگی هایی میشه مکان و باز با داشتن یه سری ویژگی دیگه میشه فضای شهری

بهتر بود میگفتیم مکان شهری!

این بود نظر بنده:ws3:

لینک به دیدگاه
مهرداد جان کدوم سه دسته؟:biggrin:

فضا را از لحاظ مالکیت به خصوصی ، نیمه خصوصی - نیمه عمومی و عمومی تقسیم می شود

حال با الحاق کارکرد یا معنی به هر یک از این فضاها ماهیت و هویت اون فضا نقش می گیرد و مکان آفریده میشود.

فضاهای با مالکیت عمومی هم که خود به چندین دسته تقسیم می شود

civic space

open space

public space

حالا تعریف فضای شهری که بخشی از فضاهای باز و عمومی شهر هستند که نمایش دهنده و نماد ماهیت زندگی جمعی است.همه مردم به آن دسترسی دارند و برخی مرزهای روابط اجتماعی در آن شکسته می شود و برخوردها و تماس های اتفاقی در آن رخ میدهد. مردم با هم ارتباط برقرار می کنند. معاشرت می کنند و روابط شکل می گیرد. در واقع فضای شهری محل تعامل و برقراری ارتباط میان شهروندانیست که شاید پیش از آن یکدیگر را نمی شناختند. در این فضا اختلاط کاربری وجود دارد ، تعامل و تقابل اجتماعی وجود دارد و تردد پیاده در ارجحیت است.سرگرمی و تفریح در اینگونه فضاها وجود دارد.

لینک به دیدگاه
هروقت بحث ماکن و فضا میشه کاملا احساس میکنم سلولای مغزم داره بهشون فشار میاد :4chsmu1:

که در این صورت فضا زیر مجموعه مکان میشه..........که چون توی ذهن ما اول فضا هست و بعد مکان ایجاد میشه باز هم نمیشه گفت این دوتا رابطه مجموعه و زیر مجموعه ای داشته باشن.

منم اول همین جوری فکر میکردم .اما تو اون یکی تایپک مخم شستشو دادن!!!:w58::imoksmiley:

لینک به دیدگاه
هروقت بحث ماکن(مکان) و فضا میشه کاملا احساس میکنم سلولای مغزم داره بهشون فشار میاد :4chsmu1:

به نظرم بحث رو اون طوری مطرح نکن(منظورم مجموعه و زیرمجموعه)

بهتره بگیم فضا ظرفه و مکان مظروف، در این صورت کاملاً منطقیه که بگیم فضا ، مکان رو در برمیگیره.

لینک به دیدگاه
فضای شهری جایی هست که شهروندان توش تعامل اجتماعی داشته باشند...به هرجایی از شهر نمیشه گفت فضای شهری!اونجایی که افراد تشویق بشن به برقراری ارتباط با دیگران(غریبه ها) یک فضای شهری هست.

تفاوتش با فضا و مکان اینه که یه فضای شهری حتما مکانه اما هر مکانی یه فضای شهری نیست.

اول یه فضا داریم...اون فضا با داشتن یه ویژگی هایی میشه مکان و باز با داشتن یه سری ویژگی دیگه میشه فضای شهری

بهتر بود میگفتیم مکان شهری!

این بود نظر بنده:ws3:

این تعریفت از فضای شهری به نظر من تعریف یکی دیگه از واژ هایی است که در عنوان تاپیک اومده و هنوز برای اینکه فضای شهری رو تعریف کنی باید یه سری ویژگی های دیگه بهش اضافه کنی. فضای شهری یه سری ویژگی های کالبدی هم داره. تو پست بعدیت باز یه تعریف دیگه از فضای شهری بیار.

ایول مینا جان. به نظرم رابطه شون رو خیلی خوب گفتی. اگه میتونی علت این رابطه رو بیشتر توضیح بده(هر چند یه کم توضیح دادی ولی خیلی کلیه، اگه تونستی یه مثال هم براش بیار). چرا اینجوریه؟ چرا یک فضای شهری حتماً یک مکانه اما عکسش اینجوری نیست؟

لینک به دیدگاه
فضا را از لحاظ مالکیت به خصوصی ، نیمه خصوصی - نیمه عمومی و عمومی تقسیم می شود

حال با الحاق کارکرد یا معنی به هر یک از این فضاها ماهیت و هویت اون فضا نقش می گیرد و مکان آفریده میشود.

فضاهای با مالکیت عمومی هم که خود به چندین دسته تقسیم می شود

civic space

open space

public space

حالا تعریف فضای شهری که بخشی از فضاهای باز و عمومی شهر هستند که نمایش دهنده و نماد ماهیت زندگی جمعی است.همه مردم به آن دسترسی دارند و برخی مرزهای روابط اجتماعی در آن شکسته می شود و برخوردها و تماس های اتفاقی در آن رخ میدهد. مردم با هم ارتباط برقرار می کنند. معاشرت می کنند و روابط شکل می گیرد. در واقع فضای شهری محل تعامل و برقراری ارتباط میان شهروندانیست که شاید پیش از آن یکدیگر را نمی شناختند. در این فضا اختلاط کاربری وجود دارد ، تعامل و تقابل اجتماعی وجود دارد و تردد پیاده در ارجحیت است.سرگرمی و تفریح در اینگونه فضاها وجود دارد.

توضیحات خیلی خوبی بود مهرداد جان، ممنون

اگه تعریفتون از فضای شهری اینه، تعریفتون از عرصه عمومی و مکان چیه؟

چه ویژگیهایی اینا رو از همدیگه متمایز میکنه؟

لینک به دیدگاه

یادمون باشه

در شهرسازی

بخصوص

-طراحی شهری-

ممکنه

یک

دو

سه و

...

برداشت مختلف

از مفاهیم

وجود

داشته باشه

و اون

به این دلیل

هست

که

بخشی

از وجوه

شهرسازی

وجوه کیفی

است

که شاید

بتوان

گفت که

زاغه ها

هم

یک

مکان

موفق

هستند.

ج.نیوترون

لینک به دیدگاه

اما حالا یه سوال دیگه:

فضای شهری به فضایی میگن که در اون مردم در تعاملات اجتماعی با هم باشن .هر فضای عمومی هم یک فضای شهری نیست حتما باید تعامل بین مردم اتفاق بیفته!ومردم در اون فضا فعالیت کنند.وانسانها جزئی از اون به حساب میان که رفتارو عملکردشون به فضا معنا میدن.

ما فضا داریم که اگه بهش معنا بدیم اون میشه مکان و اگه تو اون مکان تعامل بین افراد جامعه اتفاق بیفته میشه فضای شهری!

لینک به دیدگاه

خوندم که فضا مثل جیوه میمونه که اگه دیواره های محکمی نداشته باشه به راحتی همه طرف حرکت میکنه و ممکنه ناپدید بشه،به نظرم جنبه ی کالبدی نقش به سزایی در تقویت فضا داره(طبق تعریف )مثلا فضا بین ساختمان ها از عناوین طراحی شهریه،طراح شهری با کار روی این فضا ها هنر خودشو نشون میده مثل ایجاد فضاهای دل نشین.به این معنی که کالبد ها میتونن در تعریف بهتر فضا کاملا موثر باشن.

فکر میکنم تعریفای متفاوتی داشته باشه.:JC_thinking:

اگه به کالبد فضا هر نقشی داده بشه میتونه یک مکان تعریف کنه،اما فضای شهری برای ما شهرسازا تعریفی متفاوت از مکان داره ،فضایی که علاوه بر نقش، حضور و تعاملات و جنب جوش افراد و همچنین تناسبات کالبدی برای درک آسون آن وجود داشته باشه،البته ارجعیت با پیاده است نسبت به سواره.کلا انسان ها مصالح مهم فضای شهری اند.

لینک به دیدگاه
یادمون باشه

در شهرسازی

بخصوص

-طراحی شهری-

ممکنه

یک

دو

سه و

...

برداشت مختلف

از مفاهیم

وجود

داشته باشه

و اون

به این دلیل

هست

که

بخشی

از وجوه

شهرسازی

وجوه کیفی

است

که شاید

بتوان

گفت که

زاغه ها

هم

یک

مکان

موفق

هستند.

ج.نیوترون

من مخالف اینکه چندین برداشت متفاوت وجود داره نیستم و این کاملاً مشهوده

ولی...

به نظر من باید در هنگام کاربرد این واژه ها هنگام بحث های تخصصی و کارهای حرفه ای افراد باید تعریف یکسانی رو بپذیرند، اینکه زاغه ها موفق هستند یا نه و یا در چه زمینه هایی موفق و در چه زمینه های ناموفق، بستگی به فرد داره اما باید همه تعریف واحدی رو برای زاغه قبول داشته باشند.

از نظر بنده باید برای فضای شهری، مکان ، فضای عمومی و هر واژه ی تخصصی یه سری ویژگیها در نظر گرفت که همه اون کلمه رو با اون ویژگی ها بشناسند نه براساس تعریفی که خودشان از واژه میکنند.

لینک به دیدگاه
فضای شهری به فضایی میگن که در اون مردم در تعاملات اجتماعی با هم باشن .هر فضای عمومی هم یک فضای شهری نیست حتما باید تعامل بین مردم اتفاق بیفته!ومردم در اون فضا فعالیت کنند.وانسانها جزئی از اون به حساب میان که رفتارو عملکردشون به فضا معنا میدن.

ما فضا داریم که اگه بهش معنا بدیم اون میشه مکان و اگه تو اون مکان تعامل بین افراد جامعه اتفاق بیفته میشه فضای شهری!

خیلی خوب بود مهندس صلح جو.

به نظرتون عرصه ی عمومی چیه؟ فضای عمومی چیه؟

چه تفاوتی با فضای شهری یا مکان دارن؟

کوچه ای که از اون رد میشیم فضای شهریه یا عرصه ی عمومی و یا فضای عمومی؟

لطفاً بقیه هم تو بحثا شرکت کنن. هر کی میتونه به این سوالات جواب بده، مخاطبم تنها خانم صلح جو نیست.

لینک به دیدگاه
خوندم که فضا مثل جیوه میمونه که اگه دیواره های محکمی نداشته باشه به راحتی همه طرف حرکت میکنه و ممکنه ناپدید بشه،به نظرم جنبه ی کالبدی نقش به سزایی در تقویت فضا داره(طبق تعریف )مثلا فضا بین ساختمان ها از عناوین طراحی شهریه،طراح شهری با کار روی این فضا ها هنر خودشو نشون میده مثل ایجاد فضاهای دل نشین.به این معنی که کالبد ها میتونن در تعریف بهتر فضا کاملا موثر باشن.

فکر میکنم تعریفای متفاوتی داشته باشه.:jc_thinking:

اگه به کالبد فضا هر نقشی داده بشه میتونه یک مکان تعریف کنه،اما فضای شهری برای ما شهرسازا تعریفی متفاوت از مکان داره ،فضایی که علاوه بر نقش، حضور و تعاملات و جنب جوش افراد و همچنین تناسبات کالبدی برای درک آسون آن وجود داشته باشه،البته ارجعیت با پیاده است نسبت به سواره.کلا انسان ها مصالح مهم فضای شهری اند.

ممنون مهندس.

منظورتون از هر نقشی چیه؟ یه مثال برامون بزنید لطفاً

تعریف فضای شهری رو قبول، حالا از نظرتون فضاهای شهری چه ویژگی هایی دارن؟ منظورم اینه که چه عوامل کالبدی در بوجود آمدن یک فضای شهری موثرند؟

لینک به دیدگاه
این تعریفت از فضای شهری به نظر من تعریف یکی دیگه از واژ هایی است که در عنوان تاپیک اومده و هنوز برای اینکه فضای شهری رو تعریف کنی باید یه سری ویژگی های دیگه بهش اضافه کنی. فضای شهری یه سری ویژگی های کالبدی هم داره. تو پست بعدیت باز یه تعریف دیگه از فضای شهری بیار.

ایول مینا جان. به نظرم رابطه شون رو خیلی خوب گفتی. اگه میتونی علت این رابطه رو بیشتر توضیح بده(هر چند یه کم توضیح دادی ولی خیلی کلیه، اگه تونستی یه مثال هم براش بیار). چرا اینجوریه؟ چرا یک فضای شهری حتماً یک مکانه اما عکسش اینجوری نیست؟

نظورت از ویژگی های کالبدی فضای شهری چیه؟

همون چندتایی که دکتر پاکزاد گفته؟

خب در مورد اینکه چرا فضای شهرب مکانه اما هر مکانی فضای شهری نیست باید بگم که :

فضای شهری ویژگی های مکان رو داره + یه سری ویژگی دیگه، که مکان داری اون یه سری ویژگی دیگه نیست.

امشب درمورد این تعریف ها مطالعه میکنم تا بتونم بهتر بشکافمش :flowerysmile:

لینک به دیدگاه
خیلی خوب بود مهندس صلح جو.

به نظرتون عرصه ی عمومی چیه؟ فضای عمومی چیه؟

چه تفاوتی با فضای شهری یا مکان دارن؟

کوچه ای که از اون رد میشیم فضای شهریه یا عرصه ی عمومی و یا فضای عمومی؟

لطفاً بقیه هم تو بحثا شرکت کنن. هر کی میتونه به این سوالات جواب بده، مخاطبم تنها خانم صلح جو نیست.

عرصه ی عمومی فک کنم میشه جایی که مردم واسه یه هدف مشترک میرن اونجا:whistle::banel_smiley_52:

فضای عمومی ست که مردم اونجا آزادانه رفت و آمد می کنند و در اونجا مردم غریبه هستند که ما هم میتونیم حضور پیدا کنیم.و حیات هر شهری به اون فضاهای عمومی اش هست .اگه شهری فضای عمومی خوب و به اندازه نداشته باشه یه شهر مرده است به نظر من.فضای عمومی مثله پارک ،میدان،خیابان هاو.....

اگه منظورتون فضای عمومی با فضای شهریه ....فضای شهری عضوی از فضای عمومیه که در فضای شهری فعالیت اجتماعی هست اما ممکنه در فضای عمومی فعالیتی نداشته باشیم در حالی که کنار فرد غریبه ای باشیم.

تفاوت فضای عمومی با مکان هم..... در فضای عمومی مردم حضور دارن و ممکنه هر کسی یه فعالیت با خودش یا خانوادش داشته باشه.اما در مکان اون فعالیت خاص هست و مخصوص اون مکان است.نمیدوووونم دیگه درست گفتم یا نه!

کوچه ای که از اون رد میشیم فک کنم میشه فضای عمومی .:icon_redface:

جواب این سوال هارو باید مطالعه کنیم بدیم یا خودمون با توجه به داشته هامون جواب بدیم؟

لینک به دیدگاه
ممنون مهندس.

منظورتون از هر نقشی چیه؟ یه مثال برامون بزنید لطفاً

تعریف فضای شهری رو قبول، حالا از نظرتون فضاهای شهری چه ویژگی هایی دارن؟ منظورم اینه که چه عوامل کالبدی در بوجود آمدن یک فضای شهری موثرند؟

نقش می تونه شکل های متفاوتی داشته باشه از نظر کالبد و کاربری ها و...یک فضا وقتی می تونه تعریفی از مکان داشته باشه که جداره های آن به فرد این احساس بده که داخل چه مکانی قرار گرفته،مثلا محیطی که فرد دوست داره داخلش باشه یا اینکه فضا بتونه خودش با کاربری هاش معرفی کنه.

حالا فضای شهری میتونه مکانی باشه که اجزاء اصلیش انسان ها و تعامل و تقابل بین آنهاست،که این تعاملات توسط عواملی مثل کاربری های مختلط،کاربری هایی با ساعات کاری متفاوت ،وجود کابری هایی برای همه سنین و جاذب جمعیت و..به وجود میاد

به نظرم عوامل کالبدی مثل تغییرات ارتفاع و عرض فضا ،جلو آمدگی و فرورفتگی، وجود درختان و همچنین عوامل لینچی در بوجود آمدن فضای شهری موثرند.

(ببخشید که مجبورید نظرم بخونید،نمیدونم شاید مباحث قاطی شده باشه ولی چون دوست دارم شرکت کنم پس منتظر گرفتن اشکالام هستم)

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...