رفتن به مطلب

دخترها چه نوع بازي های کامپيوتري را دوست دارند؟

Himmler

ارسال های توصیه شده

خواسته‌ها و علائق زنان در بازي‌هاي کامپيوتري موضوعي کاملا فراموش‌شده است. اين مساله بخصوص در بازي‌هاي کامپيوتري سه بعدي و ويدئويي کاملا محسوس است.

بيشتر اين بازي‌ها ، حتي آنهايي که براي سنين کودکي طراحي شده‌اند به گونه‌اي هستند که انگار فقط پسرها وجود خارجي دارند. جالب است که بدانيد به عنوان مثال بازي‌هاي ژانر Role-Playing با الهام از بازي‌هاي کودکان ساخته شده‌اند.

در ايران بازي در ميان پسربچه‌ها و نزد دختربچه‌ها کاملا شناخته شده است. اين جور بازي‌ها در همه‌جاي دنيا وجود دارند. در اين بازي‌ها هرکدام از بچه‌ها نقشي به خود مي‌گيرند و پس از شبيه‌سازي اشياء و مکان ها قدم به درون يک داستان کاملا تصادفي اما با موضوع و هدفي روشن مي‌گذارند. بازي پسرها در اين موارد بيشتر ميل به جنگ و گريز دارد حال آنکه دخترها به شبيه‌سازي مناسبات اجتماعي علاقمندند. با اين وجود ، فضاي سورئاليستي و خشن بازي‌هاي کامپيوتري Role-Playing شباهت اندکي به فضاي واقع‌گرايانه بازي کودکان دارد و اصلا از جو عاطفي و احساسات بازي دختربچه‌ها به دور است.

لینک به دیدگاه

ساير بازي‌هاي کامپيوتري نيز بهتر از اين نيستند. بازي‌ها Action ناگفته پيداست که با ذات دخترها در تضاد هستند. خشونت بيش از حد بعضي از اين بازي‌ها حتي براي بعضي از پسران نيز غيرقابل است.

بازي‌هاي يا Adventure نيز چندان براي دخترها جذاب نيستند. حتي براي خيلي از پسرها نيز کسل‌کننده و تداعي‌کننده فضاي درس و مدرسه است. البته گاهي اوقات اخباري مي‌رسد مبني بر اينکه فلان بازي کامپيوتري نزد دختران طرفداران زيادي پيداکرده است.

مثلا بازي دنياي خميري Neverhood در سراسر دنيا علاقه‌مندان زيادي را جذب خود کرد و حتي در ايران نيز بعضي از دخترها از اين بازي فکري اما بامزه خوششان آمده بود. يا به عنوان نمونه ديگر آمارها نشان مي‌داد که دختران جوان از بازي Tomb Raider استقبال زيادي کردند.

همين Tomb Raider هيچ ويژگي خاصي ندارد الا اينکه قهرمان داستان يک دختر جوان است و باقي مسائل داستان تمي پسرانه دارد. اگر در بازي Tomb Raider به جاي قهرمان داستان يک پسر بگذاريد هيچ تغيير خاصي در بازي و داستان و لحظات آن رخ نمي‌دهد. کاري که قهرمان داستان در اين بازي انجام مي‌دهد جز کاراته‌ بازي ، هفت‌تيرکشي و حل معماهاي غامض چيز ديگري نيست. بازي‌هاي ديگر نيز همين گونه اند. مثلا در بازي Longest Journey که يکي از زيباترين بازي‌ها ژانر Adventure در زمان خودش بود نيز مي‌توان به جاي قهرمان داستان يک پسر گذاشت و بخش عمده‌اي از جزئيات داستان را بدون تغيير باقي گذاشت. تمام جذابيت اين گروه از بازي‌ها براي دختران در وجود يک کاراکتر زن در داستان است.

لینک به دیدگاه

پس دختران واقعا چه نوع بازي‌هايي را مي‌پسندند؟ مسائل و موضوعات زيادي مي‌توانند براي دخترها جذاب باشند. يکي از آنها است. باتوجه به علاقه زنان به پديده‌هايي مانند ، می توان حدس زدا چه فضاهايي در بازي‌هاي کامپيوتري براي آنها جذاب است.

تصور کنيد که در صحنه‌اي از يک بازي گير کرده‌ايد. مثلا براي ادامه بازي نياز به داشتن يک کليد داريد که اين کليد در جيب يک پيرپسر خرفت يا يک دختر جوان مغرور و خودپسند است و شما براي بدست آوردن آن کليد ناگزير هستيد با طرف وارد يک گفتگو شويد و کليد را با ترفندهاي کلامي از او بگيريد.

مهم نيست که شما به عنوان قهرمان داستان کاراکتر يک پسر را بازي مي‌کنيد يا يک زن. صرف‌نظر از جنسيت قهرمان داستان ، اين ، نوع چالش‌هاي اجتماعي و دشواري‌هاي برخوردهاي رودروست که براي زنان مي تواند موضوعي جذاب باشد.

اين موضوع به کلي متفاوت از علاقه‌هاي پسران جوان است. اگر به مثال قبل برگرديم ، در صحنه گرفتن کليد ، گفتگو کردن با طرف مقابل و دهان به دهان گذاشتن با او شايد براي بيشتر پسرها کسل کننده باشد. پسران در چنين صحنه‌هايي ترجيح مي‌دهند با مشت به مغز او بکوبند يا با هفت‌تير او را آبکش کنند تا کليد را خيلي راحت بدست آورند !

لینک به دیدگاه

بازي‌هاي استراتژيک و دور از خشونت مانند The Sims و Sim City در اغلب نقاط دنيا خصوصا در کشورهاي صنعتي و توسعه يافته علاقه‌مندان بيشماري نزد زنان و دختران دارد و باقي بازي‌هايي که زنان دوست دارند خارج از گروه بازي‌هاي ويدئويي متداول است و بيشتر شامل آنهايي است که تحت عنوان قرار مي‌گيرند: بازي‌هايي از نوع پازل و جدول و کارت بازي و به طور کلي بازي‌هاي سرگرم‌کننده و ساده‌اي که فاقد کاراکتر‌هاي انساني هستند.

آنچه که دختران در بازي‌هاي کامپيوتري ويدئويي مي‌پسندند خشونت کمتر و حضور ملموس‌تر موقعيت‌ها و لحظه‌هايي است که بتوانند مهارت‌هاي اجتماعي خود را محک بزنند. در اين ميان ، اگر معماها و ماجراهايي هم وجود داشته باشد که رنگي از طنز و شوخي را با خود داشته باشند ، بازهم مورد پسند و استقبال آنان قرار خواهند گرفت. متاسفانه تعداد کمي از بازي‌هاي کامپيوتري چنين هستند. گويا صنعت بازي‌هاي کامپيوتري زنان را فراموش کرده است.

microrayaneh.com

لینک به دیدگاه
* v e n o o s * مهمان

منم sims 1 و2 رو بازی کردم؛

هی از صبح تا شب اهل خونه رو میفرستادم سر کار پول بیارن؛ تا خونرو خوشکل درست کنم (279).gif

بیچاره ها یا سر کار بودن یا خواب؛

نمیدونم چرا همش غر میزدن (2243).gif

گاهی وقتا با یه همسایه پولدار ازدواج میکردن؛ کلی پول ازش میومد؛ (279).gif

sims 3 رو هم دارم؛ وقت نشد بازی کنم (279).gif

یکی دیگه هم بود؛ baby اونم بامزه بود؛ نی نی رو بزرگ میکردم؛ میخوابوندم ؛ میبردم پارک ؛ خیلی دوسش داشتم (2331).gif

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...
منم sims 1 و2 رو بازی کردم؛

هی از صبح تا شب اهل خونه رو میفرستادم سر کار پول بیارن؛ تا خونرو خوشکل درست کنم %28279%29.gif

بیچاره ها یا سر کار بودن یا خواب؛

نمیدونم چرا همش غر میزدن %282243%29.gif

گاهی وقتا با یه همسایه پولدار ازدواج میکردن؛ کلی پول ازش میومد؛ %28279%29.gif

sims 3 رو هم دارم؛ وقت نشد بازی کنم %28279%29.gif

یکی دیگه هم بود؛ baby اونم بامزه بود؛ نی نی رو بزرگ میکردم؛ میخوابوندم ؛ میبردم پارک ؛ خیلی دوسش داشتم %282331%29.gif

ایوول بابا

چه حوصله داشتی اون موقع سیمز بازی میکردی :biggrin:

ما که همش یا Call of duty یا Need for speed یا gears of war یا God of war میزدیم :whistle:

لینک به دیدگاه

بازي‌هاي يا Adventure نيز چندان براي دخترها جذاب نيستند.
:w888:

اتفاقا من کلا Adventure دوس دارم.:w589:هیچوقت هم Sims بازی نکردم :ws50:

Neverhood هم که کلا عشقه :vi7qxn1yjxc2bnqyf8v

دخترها مرغ بازی و پازل و دیگر هیچ!!!

:banel_smiley_4:

Need For Speed

need-for-speed-carbon-20060921081011422_qjpreviewth.jpg

Black and white

blackwhite2-lg.jpg

Fifa Manager

FIFA-Manager-2011-View.jpg

Plants vs. Zombies

Plants_vs_Zombies_Screenshot_1.jpg

world of goo

mzl.zgdtcogx.800x500-75.jpg

limbo

Screenshot-5.jpg

The Tiny bang Story

10_igf2011_the_tiny_bang_story.jpg

Neverhood

play-the-neverhood.jpg

Max and the magic marker

max-and-the-magic-marker-wii-001.jpg

آیا من یک پسر هستم؟ :ws37:

لینک به دیدگاه
اوهوم،از دیدنشم سر ادم درد میگیره:hanghead:

خواهر زاده م در سن 3 سالگی همش به من می گفت اینو بازی کنم بشینه نگا کنه :banel_smiley_4:

3 سالش بود.دختر نیز بود:banel_smiley_4:

به خاله ش رفته. Zombie رو هم خیلی دوس داره :4chsmu1:

لینک به دیدگاه

من عاشق need for speedم!!!

خیلییییییییییییییی مزه میده بخصوص آهنگاش!:ws3:

ماریو یا همون قارچ خورم خیلی دوس دارم!

کراش هم دوس دارم ولی نمیدونم این کامپیوتریش هست یا نه!:ws37:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...