رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

دوستی دیروز روایتی تعریف کرد بسی زیبا و پر معنا پیرامون نسبیت گرایی حیفم آمد اینجا نگذارمش و رویش یحث نشود.

روایت است در یکی از کلاسهای خواجه نصیرالدین طوسی به شاگردانش گفت :

من دیشب خواب دیده ام که پروانه شده ام!

الان نمی دانم انسانی هستم که در خواب خودم را پروانه می بینم یا همان پروانه هستم که در خواب خودم را به شکل آدم می بینم.

شما پیدا کنید که من چیستم؟

و همین جا بود که ریشه های اگزیستانسیالیزم هویدا شد!

-----------

به راستی ما چیستیم؟ چه کسی می تواند اثبات کند که ما چیستیم؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 69
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

تصويري كه يه ادم از خودش داره در ارتباط با ادم هاي ديگه و ارتباط با خود درونيش ساخته ميشه هرچقد اين ارتباط ها مفيد تر و با كيفيت تر و مستحكم تر و حقيقي تر باشن تصويري بهتر و روشنتر و حقيقي تر از خودمون به دست مياريم و كمتر در موردش دچار شك و ترديد ميشيم

هيچي با ارزش تر و با شكوه تر از رابطه هاي انساني بين ادما نميتونه اونها را به ارزش وجودي خودشون وديگران اگاه كنه

همين رابطه هاس كه وجود واقعي ما را ثابت ميكنه

لینک به دیدگاه

اتفاقا یه سوال هم هست که خیلی ذهن منو مشغول کرده: این دنیا فقط مال منه و با مرگ من این دنیا هم از بین میره یا نه من مال این دنیام و شماها همتون واقعا وجود خارجی دارید؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
اتفاقا یه سوال هم هست که خیلی ذهن منو مشغول کرده: این دنیا فقط مال منه و با مرگ من این دنیا هم از بین میره یا نه من مال این دنیام و شماها همتون واقعا وجود خارجی دارید؟ :ws52:

.

. به نظرم دنبال همچين سوالايي رفتن اشتباس ادم تا زنده اس بايد زندگي كنه نه دل خوش به دنياي ديگه باشه نه از دنياي ديگه بترسه و اگه قرار اينده نگري كنه وبه اينده فكر كنه بر اساس اطلاعات واقعي باشه تا مبهم و پوچ وچون هيچ اطلاعات مستند و محكمي در مورد مردن و دنياي ديگه نيست يه جور ايي خيال پردازي حرف زدن در موردش

لینک به دیدگاه
.

. به نظرم دنبال همچين سوالايي رفتن اشتباس ادم تا زنده اس بايد زندگي كنه نه دل خوش به دنياي ديگه باشه نه از دنياي ديگه بترسه و اگه قرار اينده نگري كنه وبه اينده فكر كنه بر اساس اطلاعات واقعي باشه تا مبهم و پوچ وچون هيچ اطلاعات مستند و محكمي در مورد مردن و دنياي ديگه نيست يه جور ايي خيال پردازي حرف زدن در موردش

برعکس حرف شما من هیچ امید و اعتقادی به وجود دنیای دیگه ندارم ولی از اونجایی که همه چیز به نظرم نسبیه، میگم شاید دنیای منم مثل دنیای جیم کری تو فیلم ترومن شو باشه. بهرحال از هیچی که بهتره.

ولی باز به نظرم فکر کردن درباره این سوالات دیوانه کننده اس. بچه که بودم وقتی درباره فضا و اینکه تا کجا هست و تا کجا میره و ... فکر میکردم و از خواهرم میپرسیدم، میگفت درباره این چیزا فکر نکن دیوونه میشی و از دانشمند نابغه ای حرف میزد که از بس درباره این موضوعات فکر کرده بود دیوونه شده بود. دید شما خیلی منطقی و ریاضیاتی هست، انسان گاهی به خیال پردازی نیاز داره.

لینک به دیدگاه

به نظر من هم ادم ساخته اعمالیه که انجام میده اعمال ادم هم بر گرفته از افکار ادم هست پس یه ادم نسبت به افکاری که داره سنجیده میشه مثلا میگن فلانی دد صفته یا فلانی فرشته خو هست

لینک به دیدگاه

واقعا در پاسخ به این سوال درمانده ایم؟

اوهوم...در مانده ایم :thk:

منم یه زمانی درگیر این مساله بودم ولی نمیدانم چه شد که بیخیال شدم :دی ...

تو دنیای ما خیلی چیزا مجهوله ...

لینک به دیدگاه
اوهوم...در مانده ایم :thk:

منم یه زمانی درگیر این مساله بودم ولی نمیدانم چه شد که بیخیال شدم :دی ...

تو دنیای ما خیلی چیزا مجهوله ...

چرا با اینکه انسان ها درباره ی اصالت وجودی خودشون درمانده اند، به حیات ادامه میدن؟

لینک به دیدگاه

به قول خودت نسبیه هرکی یه برداشتی داره البته بعضیا هم نمیتونن میدن بقیه براشون تصمیم بگیرن که واقعا چین:w16::w16::w16:

لینک به دیدگاه
چرا با اینکه انسان ها درباره ی اصالت وجودی خودشون درمانده اند، به حیات ادامه میدن؟

مگه چاره ی دیگه ای هم هست ؟

البته اینم هست .. که 99 درصد آدما به اینجور مسایل فکر نمیکنن ...

لینک به دیدگاه
مگه چاره ی دیگه ای هم هست ؟

البته اینم هست .. که 99 درصد آدما به اینجور مسایل فکر نمیکنن ...

به قول خودت نسبیه هرکی یه برداشتی داره البته بعضیا هم نمیتونن میدن بقیه براشون تصمیم بگیرن که واقعا چین:w16::w16::w16:

بسیار عالی :w16::icon_gol:

فکر کنم آخر سر منو به جرم نسبیت گرایی اعدام کنن.

آخه میدونید که یعضی چیزها به صلاحه که مطلق باشه.

مثل ولایت مطلقه فقیه از نوع اسی خان مدظله العالی.

لینک به دیدگاه
بسیار عالی :w16::icon_gol:

فکر کنم آخر سر منو به جرم نسبیت گرایی اعدام کنن.

آخه میدونید که یعضی چیزها به صلاحه که مطلق باشه.

مثل ولایت مطلقه فقیه از نوع اسی خان مدظله العالی.

اون که بله اگر تو اون شک داری میگم بزارنت تو لیست که ...یزک:ws28::ws28::ws28:

اونجا کاملا مطلق گرات میکنن:w16::w16:

لینک به دیدگاه

خب واقعا کی میتونه بگه ما الان تو خوابیدم یا دنیای واقعیمون همینه ؟؟!!!

یه سواله بی پاسخ.... مثل خیلی از سواای دیگه ....

کی میتونه وجود خدا رو اثبات کنه !

کی میتونه بگه کهکشان و ستاره ها و ... اولین بار از کجا بوجود اومدن ؟؟؟

و خیلی سوالای بی پاسخ دیگه...

لینک به دیدگاه
اون که بله اگر تو اون شک داری میگم بزارنت تو لیست که ...یزک:ws28::ws28::ws28:

اونجا کاملا مطلق گرات میکنن:w16::w16:

بابا همه چیز نسبیه.

از کجا معلوم من یه پروانه نباشم که خواب بطری نوشابه می بینم؟ :ws28:

لینک به دیدگاه
بابا همه چیز نسبیه.

از کجا معلوم من یه پروانه نباشم که خواب بطری نوشابه می بینم؟ :ws28:

مهدی جان شرمنده ها ولی اگه با قانون نسبیت هم نگاه کنی خواهی دید که شیشه نوشابه برای پراونه خیلی بزرگه باید خواب بزرگتر از سوزن نبینه پروانه:ws28::ws28::ws28:

لینک به دیدگاه

من فکر میکنم ما همچون کرم ابریشم هستیم...

فعلا داریم در این دنیا دور خود پیله میبافیم،پیله ای برای پوشاندن به امید آغازی دوباره. :sigh:

اینکه پروانه بشم یا به صورت کرم بمیرم یا از پیله ام کسی استفاده کند را زمان مشخص خواهد کرد.

لینک به دیدگاه

آخ که حرف دل مارو زدی عزیز.

در دنیایی پر از تردید رها شده ایم ولی به ما میگویند به دنبال هیچ چیز نرو. مبداء و مقصد جهان خود مائیم. نماینده ما هم روی زمین با کارت شناسایی معتبر و تایید شده به صورت مطلقه وجود دارد. فقط ثانیه ها را سپری کن و به ما اقتدا کن. جالب اینه که با اینکار خیلی ها به آرامش واقعی هم میرسن. ولی من نتونستم و نمیتونم جواب سوال هایی رو که حتی ترس از پرسیدنشون برای خودم وجود داره پیدا کنم. چی کنیم؟ :ws44:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...