رفتن به مطلب

نابودی بوستان فدک ارمغان هشت سال هزینه عمده

حانی

ارسال های توصیه شده

شرایط اکولوژیکی هم میتونه باشه!

اما از اونجایی که هم از سوزنی برگها و هم مرکبات تو منطقه ای مثل قزوین وجود داره و کشت هم میشه ... اینو گفتم!

گرچه واژه اکولوژی خیلی وسیع تر از این حرفاست ... هر عاملی که وجود داشته باشه نمیتونه بی مربوط به بحث اکولوژی باشه ...

اصلا یکی از جذابیت های علوم تجربی پیوستگی عوامل زیستیه!

.

بگذریم اما شاید بهتر بود میگفتم مشکل بومی گیاهان نیست!

و گرچه اینم بعید نیست شاید نهالهایی که برای کشت آوردن و کاشتن بومی نبودن و حساس به شرایط بودن! (شاید) (تا اونجایی که من میدونم)

در مورد عوامل بیمارگر درون خاک

قارچهای زیادی هستند که میتونن خسارت بزنن و اپیدمی بشن!

فایتوفتورا، رایزوکتونیا، پیتیوم، فوزاریوم و حتی ورتیسلیومها ...

که برای پی بردن به اینا حتما باید نمونه برداری و کشت داده بشه ...

و این نکته رو بگم:

کارشناسهایی که حضوری دارن کار میکنن توش موندن!

پس ما اصلا بصورت مجازی نمیتونیم پی به مشکل ببریم!

حرفاتو قبول دارم به شکل مجازی که اصلا نمی شه .

اما خب فکر نمی کنم ارائه ی یه سری راهکارها ضرری داشته باشه لااقل جنبه ی آموزشی شو می تونیم در نظر بگیریم :w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 51
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

حرفاتو قبول دارم به شکل مجازی که اصلا نمی شه .

اما خب فکر نمی کنم ارائه ی یه سری راهکارها ضرری داشته باشه لااقل جنبه ی آموزشی شو می تونیم در نظر بگیریم :w16::icon_gol:

درسته ... و باعث میشه بیشتر هم یاد بگیریم ...

اما اگه دوستمون هم بتونن اطلاعات بیشتری در اختیار ما بزارن در مورد این بوستان خیلی بهتر میشه.:w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه
درسته ... و باعث میشه بیشتر هم یاد بگیریم ...

اما اگه دوستمون هم بتونن اطلاعات بیشتری در اختیار ما بزارن در مورد این بوستان خیلی بهتر میشه.:w16::icon_gol:

منم موافقم :w16::icon_gol:

دوست عزیز منتظریم:ws2:

لینک به دیدگاه

اطلاعات تکمیلی:

بوستان فدک یا باراجین در منطقه ی کوهستانی احداث شده کاشت گونه ها و پوششهای گیاهی روی تپه است خاک این منطقه اهک داره علف هرز به صورت کنترل نشده در حال رشده

بهداشت محیطی وجود نداره منطقه به شدت افتاب گیره و احتمالا ابیاری منظم نداره

گونه های استفاده شده

پنیرک- تره تیزک - چمن از خانواده ی Gramine -سنبله - گون - استاراگالوس-گز -شمعدانی - چند گونه از خانواده ی نعناع- سرو شیراز -سرو خمره ای -سرو سیمین- کاج تهران-اقاقیا -افرا- نارون-قدومه- ورک- شقایق نومان

بازم اگ اطلاعاتی لازم دارید بگید من فعلا چیزی به ذهنم نمیرسه

لینک به دیدگاه

چندتا از اینایی که گفتی جزء علفهای هرز محسوب میشه که!

یعنی اینا رو خودشون کاشتن!؟

فکر کنم شیرین باید بیاد یه تجزیه تحلیل کنه تا منم یه چیزایی متوجه بشم! :ws52:

لینک به دیدگاه

والا حمید جان از خدا پنهون نیست از شما هم پنهون نباشه کل پوشش گیاهی فدک همون دو تا عکسه:ws3:

بقیه اش هم علفه هرزه همون طوری که گفتم رشد کنترل نشده ی علف هرز

لینک به دیدگاه
اطلاعات تکمیلی:

بوستان فدک یا باراجین در منطقه ی کوهستانی احداث شده کاشت گونه ها و پوششهای گیاهی روی تپه است خاک این منطقه اهک داره علف هرز به صورت کنترل نشده در حال رشده

بهداشت محیطی وجود نداره منطقه به شدت افتاب گیره و احتمالا ابیاری منظم نداره

گونه های استفاده شده

پنیرک- تره تیزک - چمن از خانواده ی Gramine -سنبله - گون - استاراگالوس-گز -شمعدانی - چند گونه از خانواده ی نعناع- سرو شیراز -سرو خمره ای -سرو سیمین- کاج تهران-اقاقیا -افرا- نارون-قدومه- ورک- شقایق نومان

بازم اگ اطلاعاتی لازم دارید بگید من فعلا چیزی به ذهنم نمیرسه

خب تمام این موارد خودشون می تونن یه دلیل باشن برای کاهش رشد گیاهان این منطقه دلیل کوچکی هم نیستن و تاثیر گذاریشون زیاده :ws3:

لینک به دیدگاه

خب دیگه حتما همینطوری دیمی کشت کردن دیگه!

بله احتمالا همین مشکلات سطحی و واضح مشکل اصلیه!

نه اینکه آفتی یا بیماری ای وجود داشته باشه!

.

راستی یه سوال قبلا توی اون زمین چیزی کشت میشده یا بیابونی بوده!

فکر کنم قبلا هم گفتیدا ... من یادم رفته!

لینک به دیدگاه
شرایط اکولوژیکی هم می تونه دخیل باشه که حتما هست :w16:

آره دوست عزیز هم مرکبات و هم درخت سرو کاج هر دو دارای خاصیت آللوپاتی هستند یعنی از خودشون موادی ترشح می کنند که باعث از بین رفتن گیاه اطرافشون می شه و یا حداقل رشد اونو کم می کنه:w16:

حمید جونم مرکبات هم دارای این خاصیت هستند موادی مثل اسید آبسیزیک ترشح می کنند و...:w16:

اما دلایل من تا جایی که می دونم و از توضیحات شما دوست عزیز متوجه شدم این موارد به ذهنم میاد

اولا قبل کاشت هر گیاهی در یک منطقه باید شرایط اقلیمی اون منطقه در نظر گرفته بشه خصوصا درجه حرارت و نوع خاکش که من حدس می زنم با توجه به رنگ خاک در تصویر خاک قلیایی هستش و دارای کربنات احتمالا زیاده و نیز مواد آلی کمی هم داره و هم بافت فشرده و سنگین و تمام این عوامل خودش می تونه باعث کاهش رشد همین سرو بشه

عامل بعدی نیازهای اکولوژیکی گونه های پهن برگ و سوزنی برگ باید در نظر گرفته بشه که معمولا برتری با گونه هایی هست که حساسیت کمتری به آفات و بیماریها و شرایط اب و هوایی داشته باشن که در میان سوزنی برگها می توان به کاج و پهن برگ ها به اقاقیا اشاره کرد

سرو گیاهی هست که نهال اون نباید در معرض شدید آفتاب باشه همچنین ریشه ها نباید در معرض هوا باشن .

علفهای هرز اطراف درخت حتما باید ریشه کن بشن

شوری آب هم می تونه دخیل باشه شاید مشکل از آب باشه

کمبود مواد غذایی هم می تونه دخیل باشه از جمله ازت

بیماری فیتوفتورایی ریشه هم که به دلیل زهکشی کمه می تونه دلیلش باشه

ریشه سرو معمولا دور تر از تنه درخت گسترش پیدا می کنند شاید آبیاری درست صورت نمی گیره ابیار ی باید در تمام نقاط باشه

فعلا همینا :ws3:

قبلا هم اشاره کردم به این موارد

لینک به دیدگاه

خب دیگه حتما همینطوری دیمی کشت کردن دیگه!

بله احتمالا همین مشکلات سطحی و واضح مشکل اصلیه!

نه اینکه آفتی یا بیماری ای وجود داشته باشه!

.

راستی یه سوال قبلا توی اون زمین چیزی کشت میشده یا بیابونی بوده!

فکر کنم قبلا هم گفتیدا ... من یادم رفته!

:w16:

لینک به دیدگاه
ریشه سرو معمولا دور تر از تنه درخت گسترش پیدا می کنند شاید آبیاری درست صورت نمی گیره ابیار ی باید در تمام نقاط باشه

این یکی از مهمترین دلیلاش می تونه باشه چون از سیستم ابیاری قطره ای هم استفاده می کنن منطقه کوهستانی و خشکه و ابیاری سیکل منظمی نداره

لینک به دیدگاه
این یکی از مهمترین دلیلاش می تونه باشه چون از سیستم ابیاری قطره ای هم استفاده می کنن منطقه کوهستانی و خشکه و ابیاری سیکل منظمی نداره

بعید نیست دوست عزیز :a030:

لینک به دیدگاه

مسئله علف های هرز به نظر من نمیتونه زیاد تاثیر گذار باشه. چون تقریبا از همون گونه های گیاهی استفاده شده که در پارک چیتگر تهران هم وجود دارد و در اونجا هم علف های هرز به وفور وجود دارند ولی در رشد این گیاهان تاثیر چندانی نداشتند.

البته من به دید یه فرد عادی گفتم :icon_pf (44):

لینک به دیدگاه
مسئله علف های هرز به نظر من نمیتونه زیاد تاثیر گذار باشه. چون تقریبا از همون گونه های گیاهی استفاده شده که در پارک چیتگر تهران هم وجود دارد و در اونجا هم علف های هرز به وفور وجود دارند ولی در رشد این گیاهان تاثیر چندانی نداشتند.

علفهای هرز اطراف درختان حتما باید ریشه کن بشه خصوصا در مورد درخت سرو.

بنا به بسیاری دلایل ازجمله خاصیت آللوپاتی ، اینکه جایگاهی باشه برای زمستان گذرانی برخی حشرات و آفات ، یا یه نوع رقیب باشن برای جذب آب و مواد غذایی و ....

فرمایشات شما هم درسته مهرداد جان :a030:

لینک به دیدگاه

مهرداد جان رشد این علفا بیش از اندازه است گیاه زعفران با همه ی اهمیتی که داره اگه در یه منطقه ی غیر از جای خودش کشت شه میشه علف هرز و ریشه کن باید شه تو فدک رشد این علفا هم سریعه هم گشترده همین باعث میشه کلی از منابع معدنی و حتی ابی که قراره جذب یه درخت مثل سرو که نیاز به ابیاری مداوم داره جذب خودش میکنه و باعث مرگ گونه های دیگه میشه

لینک به دیدگاه

بله حرف شما هم درست ... :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

اما این نکته وجود داره که رقابت علف هرز با درخت سرو مستقر شده بوجود بیاد یا با نهال کاشته شده! ... تا اونجایی که من اطلاع دارم و تجربه درخت کاری بهم ثابت کرده نهال سوزنی برگها خیلی حساس تشریف دارن ... :ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...