رفتن به مطلب

:::::::هشتمین میزگردخانواده باموضوع:فرزندان چگونه میتوانندبه والدین خودانتقادکنند؟::::::

peyman sadeghian

ارسال های توصیه شده

سلام دوستان موضوع این هفته مربوط به سؤالی میشه که شایدواسه خودتون هم پیش اومده باشه!

که آیاوالدین اشتباه نمیکنند؟

قطعااشتباه میکنند!امااگه اشتباهی کنندکه درسرنوشت خانواده مؤثرباشه چی؟

مافرزندان خانواده بایدساکت بنشینیم واعتراض وانتقادی نکنیم؟

یااینکه ماهم حق انتقادواعتراض به والدین روداریم؟

بهترین روش واسه اینکاربدون شکستن حرمتهادرخانواده به نظرشماچیه؟

چطورمیشه به والدین انتقادکردبدون اینکه به اونابی احترامی کرده باشیم؟

منتظرنظرات شماهستیم:rose::‎ ‎

• Like 22
لینک به دیدگاه

خيلي موضوعه خوبي رو مطرح كرديد من واقعا با اين قضيه خيلي مشكل دارم...

به خاطره واكنش و جبهه گيري هاي تندي كه مامانم ميكنه يا نبايد انتقاد كنم يا اگه بكنم با بي احترامي همراهه:pichak29:

به نظر من به خصوص با پدر و مادرهايي كه فك مي كنن حرفشون درست ترين چيزه بايد خيلي ملايم انتقاد كرد يعني بايد بهشون نشون بدي كه من حرفت رو قبول دارم كاملا درسته ولي مثلا اگه اينطوري باشه خيلي بهتره اگه اينطوري باشه خيلي مفيد تره...:wubpink:

من خيلي دوست دارم نظره همرو بدونم چون واقعا به دردم ميخوره :wubpink:

ممنون:wubpink:

• Like 12
لینک به دیدگاه

به موضوع خوبی اشاره کردی دستت درد نکنه :icon_gol:

بنظر من بهترین راه واسه حل این تیپ مشکلات اینه که سعی نکنیم نظر خودمونو بهشون تحمیل

کنیم بلکه باید با دلیل و منطق نشون بدیم که اشتباه از اوناست! :w16:

این در صورتی عملی میشه که هر دو طرف جنبه مذاکره داشته باشن(هم والدین هم خودمون)

باید نشون بدیم همونقدر که ما به ارزش و طرز تفکر اونا احترام قائلیم(تفاوت نسل)

انتظار احترام متقابلم داریم.

من همه اینارو کردم نتیجه شم دیدم !

شمام بکنین حتما میبینین:w16:

با داد و فریاد و قلدری چیزی حل نمیشه :icon_pf (34):

• Like 10
لینک به دیدگاه

مشکل من با مادرمه آخه اون فکر می کنه من هنوز بچه ام و مثل بچه ها با من رفتار می کنه و به همین خاطر انتقادهای خودم رو از طریق پدرم که تاثیر بسیاری رو رفتار کل خانواده داره به گوش مادرم می رسونم و چون پدرم این انتقاد رو می گه یعنی با نظر من موافقه و به همین خاطر مادرم در اکثر موارد قبول میکنه

• Like 9
لینک به دیدگاه
امااگه اشتباهی کنندکه درسرنوشت خانواده مؤثرباشه چی؟

در سرنوشت خانواده همه در تصمیم گیری سهیم هستند

مافرزندان خانواده بایدساکت بنشینیم واعتراض وانتقادی نکنیم؟

هیچکس مبرا از اشتباه نیس ..... در گفتگوهای خانوادگی هر کسی باید ازادانه نظر خودش رو اعلام کنه ........ خیلی مواقع علاوه بر کم تجربگی من نظر من رو جهت انجام کاری اعمال کردن

یااینکه ماهم حق انتقادواعتراض به والدین روداریم؟

اگه اعتراض با حفظ احترام و در محیطی صمیمی باشه موثر واقع میشه ...............

در خیلی موارد هم پیش خواهد آمد که والدین اعتنایی به نظرات فرزند خود ندارند ( به دلیل کم تجربه بودن ، کم سن بودن و یا اینکه نمیخوان دخالت بدن ....)

اما مطمئنا جنجال کارساز نخواهد بود ...........

اگه با گفتگو مساله حل نشد .... میشه با عمل درست خود نشون بدیم که درست فکر میکنیم ....

نهایتا سکوت !!!!

• Like 10
لینک به دیدگاه

ممنون بابت تاپیک :icon_gol:

حرفی برای گفتن ندارم...:ws3:

چون راحت انتقاد می کنم و حرفامو می گم یه جور احترام متقابل و رابطه ی دوستی هست بینمون...:w16:

• Like 7
لینک به دیدگاه

در بعضی مواقع باید ساکت نشست و حرفی نزد...

مثلاً واسه تعیین رشته تحصیلی، واسه پدرِ من مهم نیست چی دوست دارم ...

مهم بازار کار فلان رشتست ...

تا 100 سال هم مخالفت کنم نتیجه نمیده ...

پس باید سکوت کرد ... :w16:

حق داریم انتقاد یا اعتراض کنیم... ولی به شرطی که اعتراضمون نتیجه داشته باشه ...

و اما در اخر روشی پیدا نکردم ...

:w16:

• Like 7
لینک به دیدگاه
خيلي موضوعه خوبي رو مطرح كرديد من واقعا با اين قضيه خيلي مشكل دارم...

به خاطره واكنش و جبهه گيري هاي تندي كه مامانم ميكنه يا نبايد انتقاد كنم يا اگه بكنم با بي احترامي همراهه:pichak29:

به نظر من به خصوص با پدر و مادرهايي كه فك مي كنن حرفشون درست ترين چيزه بايد خيلي ملايم انتقاد كرد يعني بايد بهشون نشون بدي كه من حرفت رو قبول دارم كاملا درسته ولي مثلا اگه اينطوري باشه خيلي بهتره اگه اينطوري باشه خيلي مفيد تره...:wubpink:

من خيلي دوست دارم نظره همرو بدونم چون واقعا به دردم ميخوره :wubpink:

ممنون:wubpink:

سلام عزیزم...:icon_pf (44):خوبی؟ولی چه جوری میشه بهشون بفمونی که حرف شمادرستره درحالی که هنوزبچه حسابت میکنن ویه این باورنرسیدن که توهم بزرگ وصاحب اختیارشدی....من که به شخصه...توخانواده نظرنمیدم...چون بی پرده بگم خیلی به نظرم مخصوصا خلاف نظرمامانم باشه...اهمیتی داده نمیشه......بزرگترین مشگل من باخانوادم اینه که همشون فک میکنن من هموزبچم ونمیتونم مث اونافک کنم.....:ws37:اگرهم بخوام نظری بدم.....البته همون جوری که گفتی بهشون نشون بدم...که حرف من درست تره....به من میگن هنوزبه سنی نرسیدم که بتونم نظرخوبی بدم..یامیگن توخودتوباماکه 30سال ازت بزرگتریم مقایسه میکنی؟؟؟؟؟؟اون موقس که من ناراحت میشم نظرم روبی پرده وباناراحتی میزنم.......بعدش به من (درکمال ناراحتی میگم این حرفو.میگم)..برچسب پرخاشگری وبی احترامی به والدین زده میشه

ومن اصلا اینو دوس ندارم.........هی........من مامانم وبابامو دوس دارم ...امانمیتونم درکشون کنم....واین بزرگترین مشکل منه......:ws44:

• Like 4
لینک به دیدگاه
به موضوع خوبی اشاره کردی دستت درد نکنه :icon_gol:

بنظر من بهترین راه واسه حل این تیپ مشکلات اینه که سعی نکنیم نظر خودمونو بهشون تحمیل

کنیم بلکه باید با دلیل و منطق نشون بدیم که اشتباه از اوناست! :w16:

این در صورتی عملی میشه که هر دو طرف جنبه مذاکره داشته باشن(هم والدین هم خودمون)

باید نشون بدیم همونقدر که ما به ارزش و طرز تفکر اونا احترام قائلیم(تفاوت نسل)

انتظار احترام متقابلم داریم.

من همه اینارو کردم نتیجه شم دیدم !

شمام بکنین حتما میبینین:w16:

با داد و فریاد و قلدری چیزی حل نمیشه

معذرت میخواما....ولی چه طورمیشه یه نظرتو بدو ندعوا وبدون دادوبی دادحل کنی .درحالی گه هنوزبچه حسابت میکنن...وواسه برخی ازحرفهات تره هم خوردنمیکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4:

• Like 3
لینک به دیدگاه
من خواستم جواب بدم ولی واقعا نتونستم!!!!

من که همیشه همینطوری انتقاد میکنم

به کسی هم بر نخورده :ws3:

میتونم بپرسم چه جوری انتقادمیکنی؟؟؟؟؟میتونی بپرسم چند سالته....فرزنداول هستی یا تک فزندی؟...همهی انها توبه استقلال شناختن ورسمیت شناختن شماخیلی خیلی اثرداره.......میدونستی؟

• Like 1
لینک به دیدگاه

همش به خاطرتفاوت سنی زیاده...یها به عبارتی تفاوت نسل.........:banel_smiley_4:چون ماباوالدینمون تارفت سن داریم...درنتیجه عقاید همونمیفهمیم...همودرک نمیکنیم...این بدترین چیزه...مثلاخود من...نه مامانم منودرک میکنه نه من اونو...وهمیشه باهم بحث داریم........:ws44:

• Like 1
لینک به دیدگاه

باسلام خدمت دوستان عزیز

لطفاسعی کنیددرروند موضوع پست بزنیدچون اگه پستی روندموضوع روتغییربده حذف خواهدشد.لطفادقت بیشتری داشته باشیدازموضوع که انتقاد

فرزندان ‏ازوالدین :

هست خارج نشید.باتشکر

• Like 1
لینک به دیدگاه
معذرت میخواما....ولی چه طورمیشه یه نظرتو بدو ندعوا وبدون دادوبی دادحل کنی .درحالی گه هنوزبچه حسابت میکنن...وواسه برخی ازحرفهات تره هم خوردنمیکنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4::banel_smiley_4:

به نظرمن شمامشکل روکمی دررفتارخودتون هم جستجوکنیدشایدشمانتونستی خودت روبه عنوان یه فردبزرگسال وکامل به خانواده ثابت کنی نمیشه یه طرفه به قاضی رفت؟آیاتابحال به صورت منطقی بااوناصحبت کردی؟آیااصلاازشون مسؤولیت های بزرگ قبول کردی؟من یقین دارم اگه کاملاجدی ودوستانه بااوناصحبت کنی مشکل حل میشه بیخودی نیست میگن بازبون خوش میشه مار روازسوراخش بیرون کشید :

میتونم بپرسم چه جوری انتقادمیکنی؟؟؟؟؟میتونی بپرسم چند سالته....فرزنداول هستی یا تک فزندی؟...همهی انها توبه استقلال شناختن ورسمیت شناختن شماخیلی خیلی اثرداره.......میدونستی؟

همش به خاطرتفاوت سنی زیاده...یها به عبارتی تفاوت نسل.........:banel_smiley_4:چون ماباوالدینمون تارفت سن داریم...درنتیجه عقاید همونمیفهمیم...همودرک نمیکنیم...این بدترین چیزه...مثلاخود من...نه مامانم منودرک میکنه نه من اونو...وهمیشه باهم بحث داریم........:ws44:

چراواسه یه بارم که شده نمیگی

شایدتقصیرازخودم باشه؟چراشماسعی نمیکنی پدرومادرخودت رودرک کنی؟هرچی باشه اوناوالدین شماهستندواحترام والدین همسطح احترام به خداست وواجب.

• Like 2
لینک به دیدگاه

شما باید با رفتار خودت به والدینت ثابت کنی به حدی رسیدی که بتونی تو تصمیمات بزرگ و کوچیک اظهار نظر کنی ............

من خودم گاهی با پدرومادرم اختلاف نظر داشتم ............ اما بیشتر مواقع بهم اعتماد کردن و گذاشتن برای خودم تصمیم بگیرم و حتی در مسایل همه خانواده با من مشورت کنن ......... در صورتی که نسبت خواهر بزرگتر من این برخورد رو ندارن ......پس سن زیاد دخیل نیست :ws37:

• Like 2
لینک به دیدگاه

معمولا در خانواده ی ما رسمه که هر زمان هر تصمیمی قراره گرفته بشه تمام اعضای خانواده باید نظر بدند و بعد به یک توافق کلی برسیم... بیشتر مواقع هم به یک میانه ای میرسیم که همه باهاش موافقند و نظر همه رو به شکلی جلب میکنه...

من هرگز با خانوادم از این لحاظ مشکلی نداشتم... همیشه هم در نهایت تصمیم خودم بوده که عملی شده و اونها هم پشتیبانی کردند البته تا جایی که از دستشون بر میومده...

فکر نمیکنم دلیلی داشته باشه که خانواده ها با حرف منطقی برخورد بدی بکنند...

• Like 2
لینک به دیدگاه
معمولا در خانواده ی ما رسمه که هر زمان هر تصمیمی قراره گرفته بشه تمام اعضای خانواده باید نظر بدند و بعد به یک توافق کلی برسیم... بیشتر مواقع هم به یک میانه ای میرسیم که همه باهاش موافقند و نظر همه رو به شکلی جلب میکنه...

من هرگز با خانوادم از این لحاظ مشکلی نداشتم... همیشه هم در نهایت تصمیم خودم بوده که عملی شده و اونها هم پشتیبانی کردند البته تا جایی که از دستشون بر میومده...

فکر نمیکنم دلیلی داشته باشه که خانواده ها با حرف منطقی برخورد بدی بکنند...

خداروشکرکه این مشکل درخانواده شماریشه کن شده.پیشنهادشمابرای سایرافرادکه بااین مشکل مواجه هستندچیه؟به نظرشماچطورمیشه نسبت به اشتباهات والدین اظهارنظرکردبدون هیچ توهین واهانتی؟

• Like 2
لینک به دیدگاه
خداروشکرکه این مشکل درخانواده شماریشه کن شده.پیشنهادشمابرای سایرافرادکه بااین مشکل مواجه هستندچیه؟به نظرشماچطورمیشه نسبت به اشتباهات والدین اظهارنظرکردبدون هیچ توهین واهانتی؟

من متوجه توضیح دقیق توهین و اهانت نمیشم... اگر اهانت یعنی برخورد بد و بی ادبی خوب اون به شخصیت بچه ها برمیگرده که چطوری رفتار کنند... اصلاحش هم فکر میکنم ساده باشه... هر فردی اگر از مشکلات روانی رنج نبره میتونه رفتار و گفتار خودش رو طوری کنترل کنه که به دیگران توهین نشه...

ولی اگر منظور این هست که کلا هر زمان فردی با پدر مادرش مخالفت میکنه این توهین و اهانت محسوب میشه و کلا خود عمل عدم موافقت با نظر بزرگتر بد هست خوب این برمیگرده به مشکل پدر و مادر...

ببینید بنده وقتی میگم ما در خانواده رسم و قانونمون این هست که برای کارها مشورت میکنیم و نظر همه رو میخوایم و براساس اون عمل میکنیم منظورم این نیست که این رفتار همینطوری وچود داشته در خانواده و جزو فرهنگ بوده... این رو به وجود آوردیم... هر زمان که هر تصمیمی قراره گرفته بشه و من باهاش مخالفم میشینم و با دلیل و منطق نشون میدم چرا اینکار غلطه و به چه دلیلی نباید انجام بشه... در حقیقت اون چیزی رو که پدر مادرم نتونستند ببینند سعی میکنم روشن کنم... مسلما وقتی برای حرفم دلیل و مدرک داشته باشم و با منطق جلو برم راهی برای رد کردن حرفم وجود نداره... پدر مادر هم چون میدونند برخورد غیر منطقی بازخورد بدی داره همیشه قبول میکنند...

این کار ما هست که اگر فرهنگی وجود نداره اون رو بسازیم... چه در جامعه و چه در خانواده...

• Like 2
لینک به دیدگاه
مهمان
این موضوع برای عدم ارسال قفل گردیده است.
  • اضافه کردن...