رفتن به مطلب

گفتگوی هفته ششم : مدارهای مخابراتی

am in

ارسال های توصیه شده

سلام محمدجان!امروزبادست پراومدم چندتاسؤال داشتم ممنونم میشم جواب بدی!

-یادمه مدولاسیون فرکانسfm درصدنویزگیری پایینی داشت وamیامدولاسیون دامنه امکان نویزگرفتن بیشتر.امادرعمل میبینم موجfm نویزبیشترنسبت به am‏ ‏دررادیومیگیره چرا؟

* درمدارات بافرکانس بالاازخود مس برد واسه ایجادسلف یاازقلع لحیم واسه خازن استفاده میشه!معمولااین نوع کاربردچه جاهایی هست؟وچه طیف فرکانسی روشامل میشه؟یعنی تومدارات باچه فرکانسی کاربردداره؟

*لامپ خلأهنوزدرمدارات فرکانس بالاکاربرد داره یانه؟این صحت داره که هنوزدرمدارات رادارازش استفاده میشه؟

*راجع به مخابرات دریایی هم توضیح کمی دادی!یعنی میزان غلظت آب ونمک دریاوچگالی آب اثری دراین ارتباط نداره؟واگردوزیردریایی یکی درسطح ودیگری درعمق آب باشه صوت پس ازبرخوردباسطح آب شکسته نمیشه؟ :دی

لینک به دیدگاه
:ws3:نه بابا خارجه شهر نیست

ببین من و دوستم خونه هامون بینش یه آپارتمان هست

فاصلش حدودا 50 متر کافیه

خب اون دستگاهی که گفتی رو چطور بسازیم؟؟؟؟

بردش هست؟؟؟

جایه شلوغه شهر که نیست

مرکزه استراتژیک نزدیکترینش 4-5 کیلومتر فاصله داره

مرکز مخابرات اگه منظورت شامل دکلها هم میشه

یه دکل ایرانسل تو 150 متری خونمون هست

درضمن با وایرلس چطور؟؟؟؟؟

اون هم امکانش هست؟؟؟؟؟

البته بگم وایرلس نمیدونم چرا زیاد امن نیست و زود شناسایی میشه ارتباطش

بله با وایر لس هم میشه........

خوبه فاصلت زیاد نیست. با یه سری ماژول ها که تو بازار هست میشه یه مدار برای اینکار طراحی کرد فقط باید یه خورده روش فکر کرد . اجازه بده یه خورده جزوه هامو ورق بزنم یه سرچی هم بکنم ببینم چه ماژول هایی برای اینکارو بهترن .

لینک به دیدگاه
سلام محمدجان!امروزبادست پراومدم چندتاسؤال داشتم ممنونم میشم جواب بدی!

-یادمه مدولاسیون فرکانسfm درصدنویزگیری پایینی داشت وamیامدولاسیون دامنه امکان نویزگرفتن بیشتر.امادرعمل میبینم موجfm نویزبیشترنسبت به am‏ ‏دررادیومیگیره چرا؟

* درمدارات بافرکانس بالاازخود مس برد واسه ایجادسلف یاازقلع لحیم واسه خازن استفاده میشه!معمولااین نوع کاربردچه جاهایی هست؟وچه طیف فرکانسی روشامل میشه؟یعنی تومدارات باچه فرکانسی کاربردداره؟

*لامپ خلأهنوزدرمدارات فرکانس بالاکاربرد داره یانه؟این صحت داره که هنوزدرمدارات رادارازش استفاده میشه؟

*راجع به مخابرات دریایی هم توضیح کمی دادی!یعنی میزان غلظت آب ونمک دریاوچگالی آب اثری دراین ارتباط نداره؟واگردوزیردریایی یکی درسطح ودیگری درعمق آب باشه صوت پس ازبرخوردباسطح آب شکسته نمیشه؟ :دی

سلام پیمان جان.......

سوالایی که پرسیدی خیلی جنبه عملی داره مثلا این جریان نویز گیری بیشتر در موج fm رو من خودم تا حالا بر طبق چیزی که توی دانشگاه یاد گرفتیم فکر میکردم برعکسه چیزی که گفتی برام خیلی جالب بود .حالا روی این هم فکر میکنم ببینم به نتیجه ای میرسم یانه........

بله درسته گاهی از خود مس برای اینکار استفاده میشه ولی توضیحات کامل ترش رو توی پست های بعدی سعی میکنم بگم......

این دوتا سوال اولیت رو بعدا جواب میدم ولی دوتا سوال بعدی: ........

بله لامپ خلا هنوز هم در قدرت های بالا و فرکانس های بالا کاربرد داره

توی وسایلی چون اسیلوسکوپ ، رادار ، دستگاه مولد اشعه ایکس و سیستم های مایکروویو استفاده میشه...............

بحث مخابرات دریایی چون بیشتر به مباحث میدانی ربط پیدا میکرد زیاد توضیحش ندادم .....

حالا یه توضیحی در مورد نحوه عملکرد امواج فراصوت سونار در زیر دریا میدم :

سونار فعال با ایجاد پالس های صوتی (معروف به پینگ) ، وسپس گوش دادن به پالس بازگشتی عمل میکند . برای تشخیص فاصله از هدف ، شخص می تواند مدت زمان بین دریافت و ارسال پالس را اندازه گیری کند. برای اندازه گیری جهت و راستای هدف می توان از هیدروفونیک های متعدد (hydrofonic) استفاده کرده ، و سپس زمان دریافت پالس توسط هر یک از این هیدروفون ها را اندازه گرفت ، و با مقایسه این زمان ها به راحتی می توان جهت و راستای هدف را تعیین نمود .

پالس ارسالی ممکن است دارای فرکانس ثابت بوده یا دارای چهچهه ای (chirp ) از تغییرات فرکانس حامل باشد . درحالت دوم ما شاهد تغییر نامطلوب در بسامد حامل موج پیوسته هستیم . و میتوان از روش فشرده سازی برای دست یابی به سیگنالی با باند باریک و عاری از فرکانس های نامطلوب استفاده کرد . درعمل هنگامی که سیگنال ما از نوع چهچهه ای است مدت زمان دریافت سیگنال افزایش میابد . در نتیجه ما سیگنال دریافتی را با انرژی کمتری نسبت به زمانی که سیگنال ما دارای یک فرکانس بود دریافت می کنیم . در حالت کلی رابطه بین فرکانس و مسافت بدین صورت است که برای مسافت های طولانی از فرکانس های ضعیف تری استفاده می شود .

در مورد غلظت آب :

عملکرد سونار وابسته به سرعت صوت می باشد ......

سرعت صوت در آب های شیرین آهسته تر از سرعت صوت در آب دریا می باشد . در تمامی آب ها سرعت صوت وابسته به چگالی آب می باشد . چگالی وابسته به پارامترهایی نظیردما واملاح آب ( معمولا میزان شوری آب ) و فشار میباشد . سرعت صوت به طور تقریبی برابراست با :

temperature (in °F)) + (0.0182 × depth (in feet) + salinity (in parts-per-thousand))

که از رابطه بالا جهت فرآیندهایی از قبیل تغلیظ آب و تعیین عمق آب استفاده می شود ......

دمای آب متناسب با عمق آب از سطح دریا تغییر می کند . اما در عمق 30 تا 100 متری از سطح دریا شاهد تغییرات قابل توجهی هستیم . که به این محدوده دما شیب (themocline) گفته می شود که حد واسطی بین آب گرم تر و آب سردتر است که امواج صدا در این ناحیه طوری خم می شوند که زیر دریایی ها می توانند با پنهان شدن در زیر این ناحیه از آشکارشدن بگریزند ......

فشار آب اغلب بر نحوه انتشار صوت اثرگذار است . افزایش فشار باعث افزایش چگالی شده که در نتیجه شاهد افزایش سرعت صوت می باشیم . افزایش سرعت صوت منجر به منکسر شدن آن در برخورد با محیط دیگر می شود .که به آن قانون شکست اسنل گوییم ........

امواج صوتی که در جهت پایین به سمت کف اقیانوس تابانده شده بودند به صورت قوس هایی که وابسته به فشار آب میباشند به طرف سطح آب بازتابیده می شوند . اقیانوس باید لا اقل دارای عمق 6000 فوتی باشند یا اینکه امواج به جای اینکه انکسار یابند به طرف بالا پژواک شوند . تحت این شرایط امواج در محدوده ای نزدیک سطح دریا فوکوس میشوند و مجددا به طرف پایین انکسار می یا بند ( به صورت قوس ) هر یک از این قوس ها با نام ناحیه همگرایی ( convergence zone) شناخته می شود . قطر نا حیه همگرایی بسته به دمای آب و میزان املاح آب می باشد .

در مورد سطح آب هم که گفتی:

وقتی زیر دریایی روی آب باشه بالاخره یه ناحیه ای از اون توی آب هست و برای ارتباط های زیر آب از همون قسمت استفاده میشه . اما اگه بخوان زیر دریایی رو با هواپیما ارتباط بدن لازمه که روی سطح آب یک گیرنده فرستنده بزارن که امواج سونار رو بگیره و به صورت الکترومغناطیسی ارسال کنه و بالاعکس.........

لینک به دیدگاه

امین جان اون کاری که شما میخواهی امنجام بدی فکر کنم بهترین راهش همون مودم وایرلس باشه ...........

اما در مورد اون ماژولی که گفتم یکی پیدا کردم البته خودم تا حالا اینکار رو انجام ندادم ولی گویا انجام دادن و جواب داده .........

الان یه مطلبی در موردیک آی سی قابل اتصال به کامپیوتر میزارم.......

یه سری به این لینک بزن به دردت میخوره...........

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
امین جان اون کاری که شما میخواهی امنجام بدی فکر کنم بهترین راهش همون مودم وایرلس باشه ...........

اما در مورد اون ماژولی که گفتم یکی پیدا کردم البته خودم تا حالا اینکار رو انجام ندادم ولی گویا انجام دادن و جواب داده .........

الان یه مطلبی در موردیک آی سی قابل اتصال به کامپیوتر میزارم.......

یه سری به این لینک بزن به دردت میخوره...........

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

مرسییییییییی جیگررررررررررر:flowerysmile:

سوال داشتم بازم میپرسممممم:ws3:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...