رفتن به مطلب

جدایی نادر از سیمین؛ در مذمت دروغ

Neutron

ارسال های توصیه شده

بیا بریم :ws3:

کِی بریم ؟

بذار این یه هفته عیدم بگذره بعد بریم خوبه؟

باشه.... هفته دیگه یکشنبه یا پنجشنبه اینا بریم:ws37:

بعد میایم این تاپیکه نقدشو میترکونیم:4chsmu1:

اونم من:ws28:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 74
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

باشه.... هفته دیگه یکشنبه یا پنجشنبه اینا بریم:ws37:

بعد میایم این تاپیکه نقدشو میترکونیم:4chsmu1:

اونم من:ws28:

سینما فرهنگ تو شریعتی گذاشته.

ضمن اینکه تو انقلاب هم سینماهای مختلفی گذاشتن.

حتما ببینید تا متوجه بشین چرا وقتی اصغر فرهادی خرس طلایی برلین رو داشت میگرفت اون طرف تو جشنواره دویمینیکن درباره الی جایزه درو میکرد!

لینک به دیدگاه

من دیدم...

اما یه نظری دارم شاید اصغر فرهادی به نسبت کارگردانان ایرانی فیلماش خوش ساخت باشه و حرفی واسه گفتن داشته باشه...اما از اواسط فیلم می بینی که قضیه بیخود کشدار شده...

من به شخصه از بازی گرفتنش از هنرپیشه ها خوشم میاد اما در مقایسه با سینمای جهان ما خیلی عقبیم...

لینک به دیدگاه

من از فیلمای اصغر فرهادی خوشم میاد،چون واقعا قشنگه و خیلیم واقعیه طوریکه ادم حس میکنه واسه خودش این اتفاق داره میوفته و حتما اگه بشه میرم سینما تا اینو هم ببینم

لینک به دیدگاه
سینما فرهنگ تو شریعتی گذاشته.

ضمن اینکه تو انقلاب هم سینماهای مختلفی گذاشتن.

حتما ببینید تا متوجه بشین چرا وقتی اصغر فرهادی خرس طلایی برلین رو داشت میگرفت اون طرف تو جشنواره دویمینیکن درباره الی جایزه درو میکرد!

مام اونور داشتیم فیلمهای ابکی می دیدیم:ws3:

لینک به دیدگاه

یه نقد خوب:

جدایی نادر از سیمین /سینمای اصغر فرهادی ب سبک اصغر فرهادی

فیلم با دادگاهی جدایی نادر مردی با اصولی اشتی ناپذیر از سیمین زنی منطقی و مصالحه جو هر دو از طبقه ی متوسط جامعه شروع میشود دادگاهی که قرار است تکلیف بچه ای را مشخص کند که به نوعی قربانی پیچیدگی ها و تضاد های جامعه ی امروزی ماست و مادرش که قصد دارد او را از ایران خارج کند در یک دیالوگ کلیدی ب قاضی میگوید ک نمی خواهد بچه اش در این شرایط بزرگ شود اما دختر پدرش را انتخاب می کند و دادگاه اولیه تمام میشود و عنوان فیلم همراه با تیتراژ ظاهر میشود شروع جدایی نادر از سیمین .این جدایی منجر به ورود زنی خدمتکار و معتقد و شوهرش که مردی رنج دیده است به خانه نادر می شود اتفاق ب ظاهر ساده ای که بعد از ماجراهای بعدی و سقط جنین زن خدمتکار با شناختی که از فرهادی و فیلم نامه هایش داریم انتظار میرفت همچون درباره ی الی و شهر زیبا منجر ب فاجعه ای بشود فاجعه ای که حکایت از عدم شناخت درست ادمها از هم و قضاوت صحیح و البته درد و رنج ناشی ازاین مساله حکایت می کرد اما فرهادی با زیرکی تمام و با گره هایی فیلم نامه تماشاگر را معلق نگه میدارد و پایانی هم برای فیلم خودقرار نمیدهد تا دغدغه های خود را ب شکل دیگری مطرح کند

فیلم با همان دادگاه اولیه تمام می شود ک قراراست دختر تصمیم قطعی خود را ب قاضی دادگاه بگوید پدرو مادرش را بیرون میفرستد تا در راهروی دادگاه در میان هیاهو و جدال ادم های دیگری منتظر شنیدن تصمیم دخترشان باشند چیزی ک اتفاق نمی افتد و فرهادی را ب مقصود خود می رساند

جدایی نادر از سیمین شرح جدایی نادر از سیمین نیست بلکه شرح اتفاقی است که نه تنها بر نادر بلکه برتمامی شخصیت ها واقع می شود اتفاق دردناکی که زندگی همه را تحت تاثیر خود قرارمی‌دهد باعث میشود تمامی ادم های فیلم فرهادی از نادر اصول گرا گرفته تا زن خدمت کار مذهبی و معتقد و حتی بچه ای ک قرار است نمادی از نسل اینده این جامعه باشد در جاهایی مجبور ب دروغ گفتن و یا دست کم پنهان کردن واقعیت هستند انسان‌ها برای زندگی می‌جنگند و در این مبارزه تا انتهای زیر پا گذاشتن اخلاقیات پیش می‌روند تو گویی هدف وسیله را توجیه می‌کند و در تمامی این مدت غیر از یکی دو نمای ثابت دوربین روی دست بین ادمها در حرکت است همچون ناظری ک قرار است ما را در همان موقعیت قرار دهد

جان کلام حرف فرهادی این است در زندگی بشر امروزی با پیچیدگی های خاص خودش دیگر احکام اخلاقی کارکرد خود را از دست داده و نمی توان ب سادگی حکم اخلاقی صادر کرد یا کسی را ب خاطر رعایت نکردن انها سرزنش کرد و این بشر مدرن پیچیده برای تطبیق خود با شرایط موجود ناچار از پذیرش اخلاقیات نسبی است

لینک به دیدگاه

من یه بار دیدم که انقد دوستام ازار دادن نفهمیدم چی شد!!:دی :دی خدا باعث و بانیش و نیامرزه!!!!:دی

که مجبور کرده یه بار دیگه ببینم!!!

اصغر فرهادی به عنوان یه کارگردان ایرانی و ایضا با سوژه های ایرانی خوب درخشیده اما من اصلا این قسم داستانارو نمیپسندم..

مثه این کتاب هایی که آخرش و نمیگن تا خودت نتیجه بگیری یا مثه اینکه بگم ادامه این جمله رو کامل کن!!

ابهام و تعلیق به خودی خود فرآیند جالبیه اما دیگه داره شور ش در میاد..در مورد فیلم جدایی نادر اقای فرهادی هر پایانی گذاشته بود باخت داده بود ..بهترین راه پایان ندادنه..درحالیکه ما در فیلم های هالیوودی اصلا با این قسم تعلیق مواجه نیستیم..مثلا فیلم the skeleton key یه فیلم معمولیه..اما کل فیلم توی تعلیق بیننده و آخر سر با پایان داستان دستش میاد یا فیلم the others به همین شیوه عمل میکنه و پایان داره..هرکدوم از این فیلم ها با پایان دادن یه نتایجی ارائه دادن که میتونه درست یا غلط یا واقعی یا غیر واقعی باشه!!

فیلم درباره الی که اساسا دچار کمبود سوژه بود و پایانش بی مفهوم و بی نتیجه بود و فقط برای تماشاگر ایرانی از اون جهت جالب بود که با این قسم داستانها برخورد نداشته!!!

اگه اساس و بزاریم جشنواره برلین که خدا پدر و مادرتون براتون نگه داره فیلم های مجید مجیدی هم توی همه این جشنواره ها برنده میشه با اون داستانهای.....!!!

من کلی نقد دارماااا اما دیگه حس تایپ ندارم!!!:دی:دی

لینک به دیدگاه

شرمنده اخلاق مهندسیتون. میدونم کار خوبی نیست ولی نمیدونم چرا هدف بعضی وقت ها وسیله رو توجیح میکنه!

:ws3:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

:w00:

ولی آورین آورین:ws3:

لینک به دیدگاه

نادر : گارانتی ؟

ترمه : تضمین!

نادر : تضمین که عربیه !!

ترمه : خانوممون گفته

نادر : یعنی چی ؟!

چیزی که غلطه غلطه حالا هر کی می خواد گفته باشه هر جا نوشته باشه . به جای گارانتی بنویس پشتوانه ...!

ترمه : آخه خانوم نمره نمی ده

نادر : خب نده تو درستشو بنویس !!!

دیالوگی از فیلم"جدایی نادر از سیمین " !

لینک به دیدگاه

این فیلم رو هنوز فرصت نکردم ببینم ولی واقعا لذت بردم از نوع نوشتن نقدت.

با اینکه فیلم رو ندیدم ولی میشه فهمید که نقد بسیار حرفه ای و اصولی نوشته شده.:a030:

میرم فیلم رو میبینم بعد میام نظرم رو مینویسم

لینک به دیدگاه
البته اگر هم بخونی، چندان متوجه نمیشی چون یه جوری نوشته ام که فقط کسایی که دیدن میتونن نظر بدن. :icon_gol:

خب منم خیلی خوب نخوندم تا نظر تو روی من برای تماشای فیلم تاثیر نذاره...:ws2:حتما توی برنامم هست این فیلمو تماشا کنم.کاش با هم میرفتیم...

من درباره الی رو 3و4 مرتبه دیدم...روزها منو به خودش مشغول کرد...ساعتها هم با دوستام نشستمو در موردش بحث کردم...

اگه دوست داشته باشی در مورد درباره الی هم با هم حرف میزنیم..تنها فیلم ایرانی مورد علاقم توی فیس همین درباره الی بود...

این فیلم رو هم میبینمو با هم کلی گپ میزنیم...:icon_gol:

لینک به دیدگاه
اینطوریهه...منم میااام خووو!!!:ws37:

منم موافقم یه روز همگی دسته جمعی بریم و فیلمو تماشا کنیم و بعد نقدش کنیم...

جمعه(19 فروردین) قراره با بچه ها بریم پیست دوچرخه سواری چیتگر...

هفته بعدش، جمعش دسته جمعی اگه موافق بودید میریم سینما...:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...