رفتن به مطلب

هر چی از مهندسی فضای سبز میخوای بدونی اینجا بپرس

ارسال های توصیه شده

#

فعالیت علمی این گروه با تأسیس رشته مهندسی فضای سبز در سال 1372برای اولین بار در ایران با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز و در حال حاضر دارای 6 نفر عضو هیئت علمی شامل 1 استادیار 4 مربی و یک مربی آموزشیار است که تنها در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد.

#

هدف رشته

#

هدف از تأسیس این رشته مطالعه و بررسی در زمینه طراحی، کاشت و پرورش نباتات و تلفیق علوم گیاهی با معماری است. دانش‌آموختگان این رشته به عنوان کارشناس در زمینه‌های مختلف از جمله طراحی پارک و پارکسازی، طراحی محوطه‌های ویژه، طراحی پارکهای ویژه، طراحی کاشت گیاهان زینتی، انتخاب گونه‌های درختی برای مناطق مختلف کشور، جنگلکاری، ایجاد نهالستانهای جنگلی و مدیریت آنها، تولید و پرورش گل، چمن‌کاری و نگهداری آن، تولید و پرورش گیاهان آپارتمانی، مدیریت نگهداری فضای سبز ـ تهیه طرحهای توسعه فضای سبز تبحر پیدا می‌کنند و به عنوان مدیر، مجری و ناظر فضای سبز در مناطق شهری و پارکهای منطقه و ملی و باغهای گیاهشناسی مربوط به بخش دولتی و یا خصوصی منشأ خدمت می‌گردند.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...
  • پاسخ 47
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

:icon_pf (44):سلام سلام به همه دوستان و مهندسین گل:icon_pf (44):

خب توی این تالار واقعا جای این تاپیک خالیه

من چون میدونم که خیلی ها تصور نادرستی از این رشته دارن و خیلی ها اصلا شناختی از این رشته ندارن جز اینکه فکر کنن تنها زیر شاخه ی کشاورزی هست این تاپیک رو زدم تا حداقل اطلاعات پایه ای رو که از این رشته با 7ترم درس خوندن به دست آوردم در اختیار کسی بذارم که بخواد بدونه یا در آینده در این زمینه کار کنه

لینک به دیدگاه
  • 6 ماه بعد...
  • 2 هفته بعد...

با تشکر

خیلی عالیست، من یک طرح بسیار خوب دارم، در موردش فکر کنید و نظرتون رو بگذارید. بعد می شود رویش کار کرد و آن را عملی کرد. فاکتور انسانی (پذیرش افراد) با من.

فضای سبز عمودی که فکر می کنم در خیلی از شهرهای بزرگ جزو مسائل کلان است و رویش کار می شود در تهران عملاً وجود ندارد. یک فضای سبز طراحی کنید که سیستم آبرسانی آن قطره ای باشد و بشود با موتور پمپ های ظریف که با انرژی خورشیدی کار می کنند آب را تا ارتفاع مثلاً 20 متری یا بیشتر رساند.

این فضا باید بتواند در عمود ساختمانها نصب شود. گیاه مورد نظر باید سخت جان! باشد و وقتی در مورد یک آپارتمان طراحی می کنیم بتوانیم یک جوری دستمان را هم به آن برسانیم!

اگر یک دور سرسری توی شهر بزنید می بینید چقدر مجتمع آپارتمانی در این شهر روئیده است!

فکر کنم شهرک امید در شرق تهران اندک کورسوی امیدی ایجاد کرده است.

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
جالب است در این تالار بحثی و به دوستان جوانمان کل کل وجود ندارد. برایتان بهترین ها را آرزو میکنم.

کل کل؟؟؟؟نه اصلا چنین چیزی وجود نداره!!!!!!!!!:w16:

البته اگه بین رشته های دانشگاهی که زمینه مشابه دارن کل کل نباشه که زندگی دانشجوها به راحتی نمیگذره:icon_gol:

اینجا همه با هم دوستن و موافق اند :w16::ws3:

هر چی نیوشا بگه همونه:ws37:

همه با هم؟ :w58:

یعنی انوشه با نیوشا و نیوشا با انوشه. :ws3:

پس چی؟دقیقا همینطوره:62izy85:

البته توام با پستی که دادی جزء همه حساب شدی

لینک به دیدگاه
با تشکر

خیلی عالیست، من یک طرح بسیار خوب دارم، در موردش فکر کنید و نظرتون رو بگذارید. بعد می شود رویش کار کرد و آن را عملی کرد. فاکتور انسانی (پذیرش افراد) با من.

فضای سبز عمودی که فکر می کنم در خیلی از شهرهای بزرگ جزو مسائل کلان است و رویش کار می شود در تهران عملاً وجود ندارد. یک فضای سبز طراحی کنید که سیستم آبرسانی آن قطره ای باشد و بشود با موتور پمپ های ظریف که با انرژی خورشیدی کار می کنند آب را تا ارتفاع مثلاً 20 متری یا بیشتر رساند.

این فضا باید بتواند در عمود ساختمانها نصب شود. گیاه مورد نظر باید سخت جان! باشد و وقتی در مورد یک آپارتمان طراحی می کنیم بتوانیم یک جوری دستمان را هم به آن برسانیم!

اگر یک دور سرسری توی شهر بزنید می بینید چقدر مجتمع آپارتمانی در این شهر روئیده است!

فکر کنم شهرک امید در شرق تهران اندک کورسوی امیدی ایجاد کرده است.

طرح خیلی خوبیه tandisجان

البته اگر کار بخواد کاملا به صورت دقیق پیش بره به یک برنامه ی درست احتایج داریم. اول از همه این که چه افرادی با چه تجربیاتی در این بین وجودشون لازمه... از طرف دیگه نیاز به مطالعات پایه هست که من خودم سعی میکنم تو این زمینه پیگیرش باشم...

فقط منظورت رو از فاکتور انسانی کامل تر بگو

برای شروع چنین کاری احتیاج به همکاری همه جانبست

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام

درباره رول های اماده دارای بذرچمن و.. برای اماده سازی سریع فضای سبزوتشریفات وچیزهایی شنیدم نیازبه اطلاعات کاملتردرباره اونهانیازدارم.

ایادربازارایران وجوددارد؟

عرضه کنندگان؟

قیمتها؟

.

.

باسپاس فراوان

لینک به دیدگاه
سلام

درباره رول های اماده دارای بذرچمن و.. برای اماده سازی سریع فضای سبزوتشریفات وچیزهایی شنیدم نیازبه اطلاعات کاملتردرباره اونهانیازدارم.

ایادربازارایران وجوددارد؟

عرضه کنندگان؟

قیمتها؟

.

.

باسپاس فراوان

سلام دوست عزیز

بله در بازار ایران وجود داره و همونطور که خودت هم اشاره کردی اکثرا برای ایجاد سریع فضای سبز مورد استفاده قرار میگیره

در مورد عرضه کننده و قیمتها اگه اطلاعات کاملا دقیق لازم داری سعی میکنم برات پیدا کنم و در اولین فرصت بذارم

لینک به دیدگاه
  • 3 ماه بعد...
  • 2 ماه بعد...
سلام.میتونید راجع به بیان مفهومهای مختلف با احجام وخط وشکل در اصول طراحی کمکم کنید ممنون:ws52:

سلام مهسا جان

راستش سوالت خیلی کلیه...! دقیقا نمیدنم که جوابت رو در چه جهتی بدم

اما منبعی هست که بهت معرفی میکنم شک ندارم که جوابت رو در رابطه با مواردی که مطرح کردی از توی این کتاب میگیری

کتاب : عناصر طراحی بصری در منظر

تآلیف:سایمون بل

ترجمه:دکتر محمرضا مثنوی

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

salam man eghtesad keshavarzi mikhonam kheili soal azaton daram akhe mikham enshaalah fogh fazay sabz ghabol sham.aval inke mikham bedonam tarahi fazaye sabz hamon tarahi mohit ziste?fazaye sabz che gerayeshi az lisanse?che daneshgahay dare?mamnon misham az javabe kameleton.

لینک به دیدگاه
salam man eghtesad keshavarzi mikhonam kheili soal azaton daram akhe mikham enshaalah fogh fazay sabz ghabol sham.aval inke mikham bedonam tarahi fazaye sabz hamon tarahi mohit ziste?fazaye sabz che gerayeshi az lisanse?che daneshgahay dare?mamnon misham az javabe kameleton.

سلام گلبرگ عزیز

انشاا.. که حتما هم قبول میشی فقط پشتکار می خواد که مطمئنا وقتی تصمیمت رو گرفتی اون رو هم داری

در رابطه با سوالاتت تا جایی که بتونم حتما راهنماییت می کنم

در مورد سوال اولت بله همون مهندسی طراحی محیط زیست هست که تو دفترچه کارشناسی ارشد زیرگروه فنی مهندسی هست(اینو گفتم چون خیلیا نمیدونن زیرگروه چه رشته ای هست و واسه پیدا کردنش داخل دفترچه با مشکل مواجه میشن)

در مورد سوال دوم تو سالی که ما کنکور دادیم تو دفترچه کارشناسی فضای سبز زیرشاخه گروهی نبود و فقط با عنوان مهندسی فضای سبز وارد شده بود و فکر کنم الانم همینطوره(البته تو دانشگاه سراسری) تو ارشد که رشته ای با این عنوان وجود نداره اما باز تو دکتری با همین عنوان رشته داریم که زیر گروه باغبانی هست

سوال سوم: اولین دانشگاهایی که آوردن دانشگاه تبریز و بعد از اون دانشگاه تهران بوده بعد از اون داتشگاه محلات و به ترتیب از سال 86 به بعد تعداد دانشگاه هایی که این رشترو دارن زیاد شده

الآن تا جایی که میدونم مشهد ، قزوین، اصفهان و ... در حال حاضر رشته مهندسی فضای سبز رو دارن

در مورد رشته طراحی محیط زیست توی ارشد در حال حاضر فقط دانشگاه تهران دانشجو میگیره

امیدوارم کامل بوده باشه:icon_gol:

لینک به دیدگاه
salam anooshe jan baz mano ye soal dige:ws2:mitonanam bishtar rajebe manabe konkore arshad bedonam masalan baraye ghabol shodan che ketabaye bayad bekhonam ?to daftarche tarahi moghadamati zarib 3dare man bayad beram kelas tarahi?ya tarahi ba computer?

لیست منابع دانشگاه سراسری با دانشگاه آزاد فرق می کنه

من برات لیستی رو که هر سال دانشگاه تهران اعلام میکنه به عنوان منابع آزمون سراسری اینجا میذارم(البته از سال 85 هست که این لیست تغییری نکرده)

الف)بیان تصویری:

1-عناصر طراحی بصری در منظر، تألیف سایمون بل، ترجمه محمدرضا مثنوی، انتشارات دانشگاه تهران 1378

2-اصول و مبانی طراحی، تألیف فرانسیس د. ک. چینک، ترجمه محمد حسن انباتی، انتشارات مارلیک1375

3-معماری فرم فضا و نظم، تألیف د. ک. چینگ، ترجمه زهره قراگوزلو، انتشارات دانشگاه تهران1370

4-پرسپکتیو، تألیف گوئن وایت

5- تکنیکهای گرافیک، مترجم منصور حسامی، جهاد دانشگاهی هنر1376

6-تکنیکهای گرافیک، ابزار و روش های،مترجم اردشیر کشاورز، جهاد دانشگاهی هنر 1376

ب)اطلاعات عمومی محیط زیست:

1-منظر الگو، ادراک، فرآیند _ ترجمه بهناز امین زاده، انتشارات دانشگاه تهران1382

2-زبان منظر، ترجمه سید حسین بحرینی،_بهناز امین زاده، انتشارات دانشگاه تهران1384

3-برنامه ریزی محیطی برای توسعه زمین_ترجمه سیدحسین بحرینی_ کیوان کریمی، انتشارات دانشگاه تهران1381

4-مبانی و اصول محیط زیست، تألیف کنت وات، ترجمه وهاب زاده انتشارات اترک

5-شهر همچون چشم انداز، ترجمه فرشاد نوریان، شهرداری تهران 1376

6-مقدمه ای بر شناخت محیط زیست، تألیف کامبیز بهرام سلطانی، حفاظت محیط زیست،1365

7-مجلات محیط شناسی، دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، مقالات مربوط به طراحی محیط

8-باغ ایرانی خوانساری، مقتدر، سازمان میراث فرهنگی، 1383

ج)فضای سبز شهری، تاریخ و معماری آن:

1-درختان و محیط زیست، هنریک مجنونیان، سازمان حفاظت محیط زیست،1369

2-گیاهان پوششی، سازمان پارها و فضای سبز شهر تهران، 1372

3-مباحثی پیرامون پارکها، فضای سبز و تفرجگاه ها، تألیف هنریک مجنونیان، سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران

4-باغهای ایرانی و کوشکهای آن، تألیف دونالد ویلبر، ترجمه مهین دخت صبا، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، 1348

5-گونه های گیاهی سازگار با شرایط آب و هوایی تهران، سازمان پارکها 1371

6-فضاهای شهری_ طراحی، اجرا، مدیریت، ترجمه حسین رضایی و همکاران، شهرداری تهران 1373

لینک به دیدگاه
to daftarche tarahi moghadamati zarib 3dare man bayad beram kelas tarahi?ya tarahi ba computer
بهتره بری کلاس

و طراحی با دست و اسکیس رو باید یاد بگیری و اگر بلدی تقویت کنی

کار با کامپیوتر انشاا.. بعدا توی کار و داخل دانشگاه بدردت میخوره

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام بچه ها یه خبر خوب و عالی که فکر کنم داغ داغ باشه !:w42:

طبق آخرین اطلاعاتم از یه منبع ! از سال بعد یهنی 91 رشته ی کارشناسی ارشد مهندسی فضای سبز میره تو دفترچه ی انتخاب رشته ی ارشد!!!! :w330:یعنی ماهم بله!:shad:

لینک به دیدگاه
سلام بچه ها یه خبر خوب و عالی که فکر کنم داغ داغ باشه !:w42:

طبق آخرین اطلاعاتم از یه منبع ! از سال بعد یهنی 91 رشته ی کارشناسی ارشد مهندسی فضای سبز میره تو دفترچه ی انتخاب رشته ی ارشد!!!! :w330:یعنی ماهم بله!:shad:

سلام مسیحا جان

ممنون از خبرت:icon_gol:

از ما که گذشت اما امیدوارم و

انشاا... که امسال دیگه واقعا این اتفاق بیفته و ارشد با همین نام برای رشتمون گذاشته بشه چون دکترای رشتمون الآن وجود داره اما ارشدش نه:w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...