رفتن به مطلب

رفع اشکال دروس سیالات1و2 و دینامیک گازها

ارسال های توصیه شده

استاد سیالاتمون امروز ازمون سوالی پرسید که گفت برا هفته آینده بیارید

دلیل اینکه در مانور متر ها ما از جیوه استفاده میکنیم و هیچ گاه از آب یا روغن استفاده نمیشود چیست؟

خلاصه مفید

هل من الکاربران ینصرنی؟:texc5lhcbtrocnmvtp8

فکر کنم مربوط به چگالی مخصوص عنصر میشه؟

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 138
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

دلیل اینکه در مانور متر ها ما از جیوه استفاده میکنیم و هیچ گاه از آب یا روغن استفاده نمیشود چیست؟

خلاصه مفید

به شما گفتن برو فکر کن نگفتن که بیا مستقیم از بقیه بپرس اگه اینو استادتون میخواست خودش جواب رو میگفت :ws38:و اینکه خود سوال داره راهنماییت می کنه که مطمئنا باید دلیلش برتری یکی از خواص جیوه نسبت به آب یا روغن باید باشه و اینکه اون خواص باید به فشار مرتبط باشه فکر کنم به دلیل بالا بودن ضریب کشسانی حجمی(K) بسیار زیاد جیوه نسبت به آب و روغن و یا الکل باشه البته در فشارهای پایین فکر کنم بشه از آب یا روغن یا الکل استفاده کرد..این نظر شخصی من بود حالا باید اساتید بزرگوار بیان و جوابت رو دقیقتر بدن...
لینک به دیدگاه
به شما گفتن برو فکر کن نگفتن که بیا مستقیم از بقیه بپرس اگه اینو استادتون میخواست خودش جواب رو میگفت :ws38:و اینکه خود سوال داره راهنماییت می کنه که مطمئنا باید دلیلش برتری یکی از خواص جیوه نسبت به آب یا روغن باید باشه و اینکه اون خواص باید به فشار مرتبط باشه فکر کنم به دلیل بالا بودن ضریب کشسانی حجمی(K) بسیار زیاد جیوه نسبت به آب و روغن و یا الکل باشه البته در فشارهای پایین فکر کنم بشه از آب یا روغن یا الکل استفاده کرد..این نظر شخصی من بود حالا باید اساتید بزرگوار بیان و جوابت رو دقیقتر بدن...

حسین جان اینکه استاد مایی درست ولی فک نکنم نیازی به بالا منبر رفتن میبود

اینکه گفتی با تفکر باید به جواب برسم فک نکنم تز خوبی باشه چرا که اگر بنا به تفکر بود که باید تمامی مطالبی که تو دانشگاه خوندی رو خودت بهش میرسیدی نه اینکه یکی کتاب مینوشت میذاشت جلو روت

به هر حال قصد بنده هم لقمه آماده نبود چرا که نه اجباری به پاسخگویی به این سوال دارم و نه نمره ای بابتش لحاظ میشه

هدف صرف دونستن بود و جواب های عزیزانی مث شما راهگشای درست فکر کردن

موفق باشیم

لینک به دیدگاه
حسین جان اینکه استاد مایی درست ولی فک نکنم نیازی به بالا منبر رفتن میبود

اینکه گفتی با تفکر باید به جواب برسم فک نکنم تز خوبی باشه چرا که اگر بنا به تفکر بود که باید تمامی مطالبی که تو دانشگاه خوندی رو خودت بهش میرسیدی نه اینکه یکی کتاب مینوشت میذاشت جلو روت

به هر حال قصد بنده هم لقمه آماده نبود چرا که نه اجباری به پاسخگویی به این سوال دارم و نه نمره ای بابتش لحاظ میشه

هدف صرف دونستن بود و جواب های عزیزانی مث شما راهگشای درست فکر کردن

موفق باشیم

قصدم جسارت نبود داش سهیل...من همه جا گفتم که بی سوادم اما واقعا اینو جدی بگیرین که اگه روی مسائل فکر کنین و مطابقتش بدین با چیزهای دور و برتونه واقعا خیلی خوب مسائل رو متوجه میشین و با کلنگ هم نمیشه از ذهن و حافظه جداش کرد قصدم نصحیت نیست چون خودم تا حالا معجزه بزرگی در این حد ندیدم..من در زمانی درس تدریس میشد اصلا درسا رو نمی خوندم و به هیچ وجه روش فکر نمیکردم فقط 1 2 روز مونده به امتحان نمونه سوالات رو میخوندم و اینطوری درس پاس میکردم..اما الان که برای ارشد می خونم یه خورده که روی موضوعی فکر میکنم و واسه خودم تحلیل میکنم می بینم سوالاتی که پایان ترم میدادن در حد گلابی بود ... و جالبتر اینکه تا حالا این همه از این فرمولا استفاده میکردم ولی تا حالا دقیق واسه خودم کاربردیش نکرده بودم....من واسه خودم این تعبیر رو بکار میبرم و میبردم که من تاحالا نابینا بودم بلا نسبت نابیناهای عزیز...به هرحال این دوران کارشناسی رو باید جدی گرفت .... خیلیا به ما میگفتن اما ما به بدترین نحو باهاش تا کردیم...البته شما داداش سجاد رو داری ایشون دیگه استاده...شرمنده ..:icon_redface:
لینک به دیدگاه

خلاصه مفید

حرف من بدون جستجو:

1-نيروي چسبندگي بين مولكولي جيوه از نيروي چسبندگي مولكولي جيوه و سطح مرتبط بيشتر هست.

2-نيروي چسبندگي بين مولكولي آب از نيروي چسبندگي مولكولي آب و سطح مرتبط كمتر هست.

3-عامل نيروي چسبندگي بين مولكولي جيوه باعث عدم پخش آن روي سطح ميشود كه بر خلاف آن نيروهاي چسبندگي مولكولي بين آب و سطح باعث پخش ميشود...

4-لوله ي مومين كه قطرش بسيار كوچك هست ؛ نيروي چسبندگي بين مولكولي و نيروي چسبندگي سطح و مايع ؛خودش رو نشان ميدهد.

5-از آنجايي كه جيوه تمايل به چسبندگي مولكولهايش دارد و از طرفي آب تمايل به چسبندگي مولكولها و سطح دارد باعث گرفتگي جيوه و عدم بالاوري بر اثر چسبندگي سطح و مولكول ميشود ولي آب به خاطر چسبندگي سطح و مولكول باعث بالا رفتن سطح در لوله مويين ميشود.

فك كنم اين "يكي" از دلايل باشه...البته در فشارهاي پايين از اب هم ميشه استفاده كرد ...

به اين عكس نگاه كن:

1304830389_11.jpg

جيوه آب

_________

جواب اصلي:

اگر به جای جیوه از مایعات دیگری استفاده شود چون چگالی سایر مایعات از جیوه خیلی كمترند ، باید لوله های شیشه ای با ارتفاع بسیار زیاد انتخاب شود .

barometerTori.jpg

شکل : بارومتر

برای نمونه اگر در بارومتر از آب استفاده شود باید ارتفاع لوله شیشه ای بیش از 10 متر باشد . از طرفی چون فشار بخار جیوه بسیار كم است ، بالای ستون جیوه در لوله شیشه ای را می توان خلاء تقریبا كامل در نظر گرفت . اما مایعات دیگر فشار بخار به نسبت زیادی دارند كه بر روی تعیین فشار گاز اثر می گذارد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام

تو ابتدای سیالات2 مبحث آنالیز ابعادی -

سوال : چرا نمیتوان در آنالیز ابعادی چگالی"رو" و شتاب جاذبه را با هم ترکیب کرد؟ مثلا تو یه آنالیز ابعادی به روش باکینگهام اینکه تو عبارت حاصله ترکیب این دو تا وجود داشته باشه غلطه، چرا؟

آقا یک نمره من گیره جواب این سواله

لینک به دیدگاه
سلام

سوال : چرا نمیتوان در آنالیز ابعادی چگالی"رو" و شتاب جاذبه را با هم ترکیب کرد؟ مثلا تو یه آنالیز ابعادی به روش باکینگهام اینکه تو عبارت حاصله ترکیب این دو تا وجود داشته باشه غلطه، چرا؟

لطفا سوال رو کامل بنویسید......چون بر اساس این اطلاعات نمیشه نظر داد

لینک به دیدگاه
سلام

موردی که میفرمایید که ترکیبشون باشه هم به تجربه بر میگرده که ما معمولا پارامتری که جزو خواص سیال هست رو انتخاب میکنیم و اثبات خاصی نداره...

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سوال داشتم...

مگه با افزایش سرعت نباید جدایش زودتر رخ بده...؟؟

الان کلی گیج شدم... این تاپیک مربوط به توپ گلف رو خوندم و منو سر در گم کرد...:4564:

البته شاید جمله اولم فقط برای جریان های لایه ای صادق هست... :sad0:

دوستان اگه میشه یه کمی توضیح بدید راجع بش؟:a030:

لینک به دیدگاه
سوال داشتم...

مگه با افزایش سرعت نباید جدایش زودتر رخ بده...؟؟

الان کلی گیج شدم... این تاپیک مربوط به توپ گلف رو خوندم و منو سر در گم کرد...:4564:

البته شاید جمله اولم فقط برای جریان های لایه ای صادق هست... :sad0:

دوستان اگه میشه یه کمی توضیح بدید راجع بش؟:a030:

با افزایش رینولدز رو سطوح کروی جدایش به تاخیر میفته

شروط لازم و کافی برای ایجاد جدایش گرادیان فشار نامطلوب و صفر شدن گردایان سرعت هست

وقتی رینولدز زیاد میشه ٰمدت زمان زیادی بشتری طول میکشه تا گرایان سرعت روی دیواره صفر بشه به همین علت هست که جدایش رو به تاخیر می افته تا نیروی درگ به حداقل مقدار خودش برسه

این ساده ترین زبانش بود!

لینک به دیدگاه
با افزایش رینولدز رو سطوح کروی جدایش به تاخیر میفته

شروط لازم و کافی برای ایجاد جدایش گرادیان فشار نامطلوب و صفر شدن گردایان سرعت هست

وقتی رینولدز زیاد میشه ٰمدت زمان زیادی بشتری طول میکشه تا گرایان سرعت روی دیواره صفر بشه به همین علت هست که جدایش رو به تاخیر می افته تا نیروی درگ به حداقل مقدار خودش برسه

این ساده ترین زبانش بود!

درسته ، ولی مگه با افزایش رینولدز ضخامت لایه مرزی کمتر نمیشه ------> پس گرادیان سرعت باید بیشتر بشه دیگه.. (متوجه نمیشم که میگید مدت زمان بیشتری طول میکشه تا سرعت روی دیواره صفر بشه.... اتفاقا مدت زمان کمتری طول میکشه...!)

یه سوال دیگه... زبری اصلا روی برآ تاثیر می ذاره...؟

زبری که تو پسا قطعا تاثیر داره و اونو کم می کنه ....

چرخشی (کات دار بودن) توپ توی برا تاثیر داره یا نه؟؟

توی پسا که تاثیری نداره چرخشی بودن...!

ممنون.

لینک به دیدگاه
درسته ، ولی مگه با افزایش رینولدز ضخامت لایه مرزی کمتر نمیشه ------> پس گرادیان سرعت باید بیشتر بشه دیگه.. (متوجه نمیشم که میگید مدت زمان بیشتری طول میکشه تا سرعت روی دیواره صفر بشه.... اتفاقا مدت زمان کمتری طول میکشه...!)

ممنون.

رینولدز که بیشتر میشه مممنتوم جریان بیشتر میشه و میتونه با گرادیان فشار بیشتر مقابله کنه . اینه که جدایش به تاخیر میفته .

من فکر نمیکنم به این راحتی بشه گفت چون ضخامت لایه مرزی کم شده چون روی کره اس صفحه تخت نیس که فشار خیلی مطرح نباشه . خود فشار رو ضخامت لایه مرزی تاثیر داره و به راحتی نمیتونی بگی گرادیان سرعت بیشتر شده خیلی پیچیده تر ازین حرفاس و اگه واقعا بخوای ازین زاویه بررسی کنی باید با فلوینت مدلش کنی .

اینه که بهترین راه برای درکش بررسی از لحاظ ممنتوم و انرژِیه به نظرمن .

لینک به دیدگاه
رینولدز که بیشتر میشه مممنتوم جریان بیشتر میشه و میتونه با گرادیان فشار بیشتر مقابله کنه . اینه که جدایش به تاخیر میفته .

من فکر نمیکنم به این راحتی بشه گفت چون ضخامت لایه مرزی کم شده چون روی کره اس صفحه تخت نیس که فشار خیلی مطرح نباشه . خود فشار رو ضخامت لایه مرزی تاثیر داره و به راحتی نمیتونی بگی گرادیان سرعت بیشتر شده خیلی پیچیده تر ازین حرفاس و اگه واقعا بخوای ازین زاویه بررسی کنی باید با فلوینت مدلش کنی .

اینه که بهترین راه برای درکش بررسی از لحاظ ممنتوم و انرژِیه به نظرمن .

اینکه گرادیان سرعت زیاد میشه که دیگه بحثی نداره..! :w58: شکل خود کتاب مانسون هستش....:w16:

با یه کمی استدلال روی شکل ها میشه بدستش آورد...

لینک به دیدگاه
اینکه گرادیان سرعت زیاد میشه که دیگه بحثی نداره..! :w58: شکل خود کتاب مانسون هستش....:w16:

با یه کمی استدلال روی شکل ها میشه بدستش آورد...

attachment.php?attachmentid=7893&stc=1&d=1325617288

Since the momentum of fluid in a turbulent boundary layer is larger than in the laminar

boundary layer, it is reasonable to expect transition to delay the occurrence of separation.

I

این از کتاب اینکرپرا بود . کتاب وایت و مانسون رو هم نگاه کردم و هیچکدوم بحثی در مورد افزایش گرادیان سرعت یا ضخمات لایه مرزی هم نکرده بودن .

الان تو این عکس هم واقعا نمیشه گفت لایه مرزی زیاد شده یا نه . میشه ؟؟؟ مساله اینه که شما دقیقا اونچیزی که تو صفحه هست رو دارین رو این پیاده میکنین و جئومتری رو در نظر نگرفتین . اگه با کمی استدلال میشد بدستش اورد فقط به صورت کیفی بحث نمیشد روش . حالا اگه شما توضیح قانعکننده ای دارین بدین تا ببینیم به کجا میرسیم .

لینک به دیدگاه
Since the momentum of fluid in a turbulent boundary layer is larger than in the laminar

boundary layer, it is reasonable to expect transition to delay the occurrence of separation.

I

این از کتاب اینکرپرا بود . کتاب وایت و مانسون رو هم نگاه کردم و هیچکدوم بحثی در مورد افزایش گرادیان سرعت یا ضخمات لایه مرزی هم نکرده بودن .

الان تو این عکس هم واقعا نمیشه گفت لایه مرزی زیاد شده یا نه . میشه ؟؟؟ مساله اینه که شما دقیقا اونچیزی که تو صفحه هست رو دارین رو این پیاده میکنین و جئومتری رو در نظر نگرفتین . اگه با کمی استدلال میشد بدستش اورد فقط به صورت کیفی بحث نمیشد روش . حالا اگه شما توضیح قانعکننده ای دارین بدین تا ببینیم به کجا میرسیم .

خب شکل زیر رو نگاه کنید اول:

download.php?img=2068

این شکل نشون میده که توی ناحیه آرام با پیشروی از مرکز حمله به جلو ضخامت لایه مرزی افزایش می یابد.

در ناحیه گذار هم مشخصه که ضخامت لایه مرزی داره زیاد میشه.

اما در مورد گرادیان سرعت. توی مقطع اولی معلومه که در زمان کوتاهی سرعت از صفر (روی جسم) به سرعت بالا دست رسیده اما توی مقطع دومی معلومه که زمان بیشتری طول کشیده تا به سرعت بالا دست برسد یعنی شیب ملایم تری دارد و گرادیان سرعت کمتر است.اما در مقطع اولی شیب تند تری دارد پس گرادیان سرعت(تغییرات سرعت در جهت y ) زیاد است نسبت به حالی قبلی...

لینک به دیدگاه

ممنون.

سلام

خیر با افزایش رینولدز جریان ضخامت لایه مرزی زیاد میشه

زبری تاثیر روی نیروی درگ اصطکاکی داره و هرجا نرخ درگ اصطکاکی تاثیر گذار باشه زبری تاثیر داره. اما در جریانهای توربولانس نیروی درگ بیشتر وابسته به سرعته و مستقل از جنس هستٰ اما روی نیروی لیفت زیاد تاثیر گذار نیست.

بله چرخشی بودن باعث افزایش نرخ رینولدز میشه و باعث کاهش نیروی درگ میشه و روی نیروی لیفت هم هم تاثیر گذاره که تاثیرش از ضریب درگ میاد.

لینک به دیدگاه
سلام

خیر با افزایش رینولدز جریان ضخامت لایه مرزی زیاد میشه

زبری تاثیر روی نیروی درگ اصطکاکی داره و هرجا نرخ درگ اصطکاکی تاثیر گذار باشه زبری تاثیر داره. اما در جریانهای توربولانس نیروی درگ بیشتر وابسته به سرعته و مستقل از جنس هستٰ اما روی نیروی لیفت زیاد تاثیر گذار نیست.

بله چرخشی بودن باعث افزایش نرخ رینولدز میشه و باعث کاهش نیروی درگ میشه و روی نیروی لیفت هم هم تاثیر گذاره که تاثیرش از ضریب درگ میاد.

پس اگه سعی کنیم توپ گلف رو چرخشی بزنیم نیروی لیفت بیشتری بهش وارد می شه و بالاتر می ره و سطح اون هم زبرتر می سازند تا نیروی پسای کمتری وارد بشه و پیشروی بیشتری داشته باشه... :a030:

لینک به دیدگاه

سوال جالبی بود مرسی/ یکی از دوستان لیسانس مکانیک شریف میخوند تعریف می کرد یکی از سوالات پایان ترم فیزیکشون د رمورد نیروی برخورد هواپیما به ساختمون پنتاگون بود(11 سپتامبر)

حفره های ماشین برای کم کردن نیروی پسا هست

نصب صفحه ی صندلی عقب برای کم کردن نیروی لیفت در سرعت های بالاست در سرعت های بالا ماشین میخواد از زمین کنده بشه و ارتعاش ایجاد میشه اون صفحه نیرو رو به پایین ایجاد می کنه و...

لینک به دیدگاه
سوال جالبی بود مرسی/ یکی از دوستان لیسانس مکانیک شریف میخوند تعریف می کرد یکی از سوالات پایان ترم فیزیکشون د رمورد نیروی برخورد هواپیما به ساختمون پنتاگون بود(11 سپتامبر)

حفره های ماشین برای کم کردن نیروی پسا هست

نصب صفحه ی صندلی عقب برای کم کردن نیروی لیفت در سرعت های بالاست در سرعت های بالا ماشین میخواد از زمین کنده بشه و ارتعاش ایجاد میشه اون صفحه نیرو رو به پایین ایجاد می کنه و...

ممنونم ازتون... اگه میشه راجع به اون حفره ها کلی گویی نکنید... یه کمی علمی تر و سیالاتی تر باشه...

البته راجع به سوال دوم هم همین طور....

مرسی.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...