رفتن به مطلب

** کلینیک رایگان گیاهپزشکی **

ارسال های توصیه شده

منم مشکل هادی رو دارم من چند تا درخت داشتم همیشه خوبم میوه میداد اما امسال درخت سیبش خشک شد بقیه درختا خوب ن میوه هم میدن اما اون نمیدونم چش شد:w58:افتابگیرم اونقد نبود که بسوزه اگه میسوخت درخت انجیر پیر بود اون باید میسوخت:w58:اون درختو ما کندیم ریختیم دور اما دلیلشو نفهمیدم چش شد یهو:hanghead:

هادی میگم برو اون شاخه زنده رو بکن قلمه بزن تا نمرده:sad0:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 133
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

باغمون خارج شهره توی منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا

درختای زردآلو، گوجه سبز ، قیسی،گردو، سیب ،گنجونی داریم توش هیچ کدوم از درختای دیگه اینجوری نشدن تا حالا هم سابقه نداشته که اینجوری بشه

علائم مثلا چی منظورته؟

حمید درختت که خشک شد دیگه سبز نشد؟؟؟؟:sad0:

آره به تدریج درخت شروع کرد به خشک شدن ولی هنوز یکی از شاخه هاش سبزه کاملا

حشره که نه ندیدم همیشه همینطوری بوده باغ

میشه کرم هم زده باشه به نظرت؟

طوقه کوجاش میشه دقیقا؟نه تنه کاملا سالمه البته دقت نکردم ایندفعه برم حتما میبینم بهت میگم

فقط ببخشید دیر به دیر سر میزنم

سرم خیلی شلوغه

خب اگر خوش آب و هوا هست منطقه و این تک درخت جوان چنین اتفاقی براش افتاده که آفتاب عاملش نیست.

در هر صورت تشخیص دقیق رو زمانی میتونم بدم که از نزدیک درخت رو رویت کنم و کمی ازش نمونه برداری کنم

این مدل خشک شدن عموما مربوط میشه به عوامل پوسیدگی ای که در خاک وجود دارن ...

بعضی از قارچها مثل ورتیسلیوم ها هستن که ریشه و تنه و شاخه های درخت رو آلوده میکنن. رشد این قارچ درون بافت چوب صورت میگیره و من نوعی ظاهرا اون رو نمیبینم مگر اینکه قسمتی از پوست جدا بشه یا برش عرضی تهیه بشه ...

توی این مدل پوسیدگی ها که تدریجی انجام میشه (امکان داره یک درخت 3 سال آلوده باشه و بعد از 3 سال خشک بشه)

توی این مدت طولانی ممکنه سال اول درخت مقاومت کنه سال دوم مقدار رشد کم بشه، شاخ و برگ کمتری تولید بشه و میوه ها دیررس بشن یا چروکیده باشن و برگهای پیر بریزن یا زرد خشک بشن. معمولا درختای مبتلا به چنین بیماری هایی برگهاشون اول سبز پر رنگ میشه و بعدش خشک میشه ... معمولا هم بعضی برگهای خشک شده ریزش نمیکنن و روی شاخ و برگ میمونن ...

(علائمی که میگفتم این چیزا میتونه باشه و وجود حشرات و ...)

اما اینکه چرا یک درخت چنین اتفاقی براش افتاده و بقیه سالم اند:

ممکنه عامل بیماری با خود نهال همراه بوده و بیشتر روی خود درخت رشد کرده ...

یا اینکه عامل بیماری توی باغ وجود داره (که مطمئنا وجود داره) اما این درخت حساس تر بوده ...

توی درختان میوه معمولا هسته دارا به این پژمردگی ها بیشتر حساسن و توی خود هسته دارها ارقام مختلف حساسیت های مختلفی دارن ... بعضی ارقام هستن که به چنین پژمردگی هایی مقاومند.

اما توصیه من:

اول اینکه سعی کن به باغتون بیشتر سر بزنی و بیشتر هوای درختا رو داشته باشی

دوم اینکه غصه یه درخت رو نخور ... چون احتمال میدیم درخت بیماری داره توصیه معمولا بدین صورته که درخت از جاش کنده بشه و گودال پای درخت در معرض هوای آراد و نور خورشید باشه و حتی از سمومی مثل کلروپکرین+متیل بروماید علیه پاتوژن های خاک استفاده بشه ... (این توصیه زمانیه که به بیماری یقین پیدا کنیم و نوع پاتوژن هم مشخص بشه.)

سوم اینکه از شاخه های خشک شده یه برشی تهیه کن و به قسمت درونی اون نگاه کن ببین بافت رنگ عادی خودشو داره یا تیره رنگ شده؟!!!

منم مشکل هادی رو دارم من چند تا درخت داشتم همیشه خوبم میوه میداد اما امسال درخت سیبش خشک شد بقیه درختا خوب ن میوه هم میدن اما اون نمیدونم چش شدw58.gifافتابگیرم اونقد نبود که بسوزه اگه میسوخت درخت انجیر پیر بود اون باید میسوختw58.gifاون درختو ما کندیم ریختیم دور اما دلیلشو نفهمیدم چش شد یهوhanghead.gif

هادی میگم برو اون شاخه زنده رو بکن قلمه بزن تا نمرده:sad0:

سلام

درخت انجیر خیلی مقاوم تره نسبت به سیب در برابر افتاب

کار خوبی کردین

معمولا باغبونها برای اینکه جلوی اپیدمی شدن بیماری رو بگیرن چنین کاری میکنن.

نمیدونم والا چیکار کنم!:sad0:

چه گیلاسای بزرگ و خوبی هم میده این خشک بشه دیگه هیچی TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

همدردی میکنم جانم TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

لینک به دیدگاه
مرسی حمید جان فکر کنم همین قارچی که گفتی دلیل خشک شدنش باشه

یعنی میگی این درخت گیلاس چند ساله رو از ریشه بکنم؟:sad0:دلم نمیاد که!

ایرادی نداره ...

عوضش بازم درخت بکار ... خیلی کار خوبی میکنی یه درخت بیمار رو حذف کنی و جاش 2تا درخت بکاری ...

ما از یک باغ بازدید کردیم ... همه چی داشت اما چون 10 سال بیشتر به درختا رسیدگی نکرده بودن ... توی بازدیدی که داشتیم نصف درختا کار از کارشون گذشته بود ...

نمونه ها نشون داد درختای به ظاهر سالم هم در معرض خطر اند

اینجا توجیه اقتصادی حرف اول رو میزنه

پیشنهاد دادیم تمام درختا قطع بشه و چوب ها به فروش بره و با هزینه اون عملیات احداث باغ جدید صورت بگیره و نهال های جدید و رقم های مناسب با طرح درست و حسابی کاشته بشه ...

بنظرم تو یک درخت خشک رو الان از ریشه در بیاری خیلی کار بهتری باشه.

این درخت گیلاس چندساله است مگه؟

ما درختای گردو چندین ساله از ریشه در آوردیم! (البته با همکاری لودر بیل دار)

لینک به دیدگاه
سلام.:icon_gol:

یه قارچ کش معرفی میکنید برای قارچ برگهای شمشاد؟؟؟:ws38:

سلام. با احتمال اینکه باید سفیدک داشته باشید میگم:

از دینوکاپ یا سولفور استفاده کنید ...

لینک به دیدگاه
سلام. با احتمال اینکه باید سفیدک داشته باشید میگم:

از دینوکاپ یا سولفور استفاده کنید ...

منم سفیدک تشخیص دادم.:w16:

ممنونم:a030:

لینک به دیدگاه
منم سفیدک تشخیص دادم.:w16:

ممنونم:a030:

خواهش میکنم. سعی کن هرس هم انجام بدی

البته این سفیدک توی فضاهای شهری خسارت خاصی نمیرسونه و بیشتر از نظر زیبایی بهش اهمیت میدن

موفق باشی.

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام

3 تا از کاکتوس های بنده تو (2 تاش 3 ماه پیش و یکی امروز) پوسیدن. ساقه اصلی پوک شد و کاکتوس وا رفت ساقشو هم که باز کردم جز آب چیزی نیود انگار کل بافتش تحلیل رفته بود. مشکل از کجاست؟! آبیاری؟

من معمولا هر 1.5 هفته یکبار آبیاری میکنم.

لینک به دیدگاه

سلام. والا من به صورت مجازی فقط میتونم بگم این مرگ تدریجی و پوکی یا به عبارتی پوسیدگی بیشتر متوجه آب زیاد در خاکه ... البته شخصا تجربه نگهداری کاکتوس رو ندارم ... 1.5 هفته یکبار نمیگم زیاده ... چون بستگی به بافت خاک و دما و اندازه گلدون داره ... اما زمستون که هوا خنک تره شاید 3 هفته یکبار مناسب باشه ... البته این 1.5 هفته یکبار در دمای 20 درجه نسبتا مناسب بوده ... اما مقدار آبی هم که در هر نوبت میدی مهمه ...

زمانی که آب میدادی نباید آب از ته گلدون خارج بشه ... گلدون با اندازه گیاه تناسب داشته باشه و بزرگتر نباشه و زمانی آب بدی که خاک 90 درصد خشک شده باشه ... یعنی از روی خاک 2 سانتی برداشتی بازم خاک خشک شده باشه ...

کاکتون فقط به عوامل فیزیولوژیک حساسه و نسبتا به سایر عوامل خارجی (مثلا آفات) نسبتا مقاومه/

لینک به دیدگاه

من خیلی گیاه دوست دارم مخصوصا کاکتوس. چندین سال هستش که تو اتاقم 10-12 تایی کاکتوس نگه میدارم و بعضی اوقات هم مسوختن ولی این 3 ماهه 3 تا که از بهترین هایی بودن که دارم سوختن و واقعا ناراحت شدم. چند هفته ای هستش که به فکر افتادم 2 تا بونسای بگیرم. چند تا دیدم به قیمت 100 تومن که واقعا قشنگن ولی با این اوصاف میترسم بخرم که هم پولم بره هم اینکه 1 هفته بشینم سوختنشو تماشا کنم اعصابم خورد شه.

عکس زیر همونیه که چندی پیش سوخت :

فصل گل دهیش از پایین ردیف ردیف گل میداد الآن آخرین ردیفشه حدودا 40،50 تا گل میداد گلاشم 2 روزه بود بعد میفتاد.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه

نگهداری از بونسای فکر میکنم نسبت به بعضی گیاهای آپارتمانی آسون تر باشه ... یه شرایط مناسب میخواد که معمولا فروشنده ها وظیفشونه طریقه نگهداری رو به خریدار بگن ...

البته فعلا خیلی از این گیاهای مینیاتوری چینی اند ... بعضی ها گرفتند و شرایط مناسبی براش فراهم کردن اما بازم گیاهشون از بین رفت ... به دلایلی کاملا ناشناخته ...

کاکتوس ها چون گیاهای نسبتا مقاومی اند و اینکه چندان اهمیت اقتصادی ندارن مطالعات زیادی در زمینه عوامل خسارتزا به اونها انجام نشده ... البته خیلی از گیاهای زینتی ما اینطوری هستن.

لینک به دیدگاه

با سلام.

یه سوالی داشتم.

واسه از بین بردن حلزون،به غیراز سوین+شکر+سبوس و سم لیسک،از چی میشه استفاده کرد.

حلزونها به تمام گلهای سطح شهر حمله کردن و هیجور از بین نمیرن:icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
با سلام.

یه سوالی داشتم.

واسه از بین بردن حلزون،به غیراز سوین+شکر+سبوس و سم لیسک،از چی میشه استفاده کرد.

حلزونها به تمام گلهای سطح شهر حمله کردن و هیجور از بین نمیرن:icon_pf (34):

سلام. به تمام گلهای سطح شهر حمله کردن!؟

بله خب میتونه طبیعی باشه چون بارندگی های اخیر میتونه باعث افزایش جمعیتشون بشه ...

سوین که مصرفش ممنوعه جانم

سم شیمیایی مثل متیوکارب و متالدهید در حال حاضر توصیه میشه ...

من دقیق نمیدونم در چه سطحی میخواین مبارزه کنید ... فضا شخصیه؟ عمومیه؟ ...

استفاده از سموم با احتیاط لازم باید صورت بگیره

ترکیبات معدنی هم برای حلزون ها و لیسک ها مضر اند ... هم ضد تغذیه عمل میکنن و هم مسمومشون میکنن و هم فلج!

مثلا فسفات آهن و ترکیبات مسی (نوارهای مسی) اینا هم میتونه استفاده بشه که بستگی به جاش داره ... (اقتصادی باشه یا نه)

یه طعمه مسمومی هم جدیدا وجود داره بنام فریکول (فسفات آهنیه)

روش های مبارزه مکانیکی هم هست که معمولا آدمای مختلف ابداع میکنن ... هر کاری بکنیم که بتونیم حلزون ها رو جایی جمع کنیم یا مانع حرکتشون بشیم .... مثلا چوب خشک میکنن توی خاک ... از لوله پلیکا استفاده میکنن ... جایی رو گود میکنن که اونا جمع شن و تخمریزی کنن و و و

الان حلزونا دارن زور خودشونو میزنن که هرچی هوا سردتر بشه فعالیتشون کمتر میشه ...

در مجموع استفاده از چند روش میتونه کارساز باشه ... از بس از سوین استفاده کردن، حلزونی که هزارتا دشمن طبیعی داره به راحتی طغیان میکنه ...

لینک به دیدگاه
سلام. به تمام گلهای سطح شهر حمله کردن!؟

بله خب میتونه طبیعی باشه چون بارندگی های اخیر میتونه باعث افزایش جمعیتشون بشه ...

سوین که مصرفش ممنوعه جانم

سم شیمیایی مثل متیوکارب و متالدهید در حال حاضر توصیه میشه ...

من دقیق نمیدونم در چه سطحی میخواین مبارزه کنید ... فضا شخصیه؟ عمومیه؟ ...

استفاده از سموم با احتیاط لازم باید صورت بگیره

ترکیبات معدنی هم برای حلزون ها و لیسک ها مضر اند ... هم ضد تغذیه عمل میکنن و هم مسمومشون میکنن و هم فلج!

مثلا فسفات آهن و ترکیبات مسی (نوارهای مسی) اینا هم میتونه استفاده بشه که بستگی به جاش داره ... (اقتصادی باشه یا نه)

یه طعمه مسمومی هم جدیدا وجود داره بنام فریکول (فسفات آهنیه)

روش های مبارزه مکانیکی هم هست که معمولا آدمای مختلف ابداع میکنن ... هر کاری بکنیم که بتونیم حلزون ها رو جایی جمع کنیم یا مانع حرکتشون بشیم .... مثلا چوب خشک میکنن توی خاک ... از لوله پلیکا استفاده میکنن ... جایی رو گود میکنن که اونا جمع شن و تخمریزی کنن و و و

الان حلزونا دارن زور خودشونو میزنن که هرچی هوا سردتر بشه فعالیتشون کمتر میشه ...

در مجموع استفاده از چند روش میتونه کارساز باشه ... از بس از سوین استفاده کردن، حلزونی که هزارتا دشمن طبیعی داره به راحتی طغیان میکنه ...

فضاهای عمومی مثل میادین و بلوارها ،لچکی ها و ...

من کارشناس فضای سبز شهرداری شهرمون هستم و به عنوان طراح محوطه استخدام شدم(طراحی آبنما، المان، سردر و ورودی ها، طراحی پارک و...)

متاسفانه از من انتظارات زیادی دارن که طراح باشم، باغبان باشم، گیاهپزشک باشم و...:icon_pf (34):

برای همین زیاد سررشته ندارم در علم گیاهپزشکی.

همیشه سوال دارم.

بازم مزاحمتون میشم.

ممنون:icon_gol:

لینک به دیدگاه
فضاهای عمومی مثل میادین و بلوارها ،لچکی ها و ...

من کارشناس فضای سبز شهرداری شهرمون هستم و به عنوان طراح محوطه استخدام شدم(طراحی آبنما، المان، سردر و ورودی ها، طراحی پارک و...)

متاسفانه از من انتظارات زیادی دارن که طراح باشم، باغبان باشم، گیاهپزشک باشم و...:icon_pf (34):

برای همین زیاد سررشته ندارم در علم گیاهپزشکی.

همیشه سوال دارم.

بازم مزاحمتون میشم.

ممنون:icon_gol:

اوکی میفهمم چی میگی. از منم خواستن برم طراحی فضای سبز ... قبول نکردم. :ws3:

متاسفانه از یه کارشناس کشاورزی انتظار دارن باغبانی بدونه ... زراعت بدونه ... دام بدونه ... و ...

خب حالا که کارشناس اهل فنی این نکته رو میدونم میدونی اما تکرار میکنم

حلزون از جهت نوع زندگی یا بهتره بگم زیست شناسی ای که داره راحت بگم عددی نیست که بخواد طغیان کنه

تمام مشکلاتی که ما توی طبیعت باهاش مواجه میشیم نتیجه بی فکری ها و ندانم کاری های خودمونه ...

حلزونی که سالی میتونه یک نسل داشته باشه طبیعتا نمیتونه طغیان کنه مگر اینکه خودمون مقدماتش رو فراهم کنیم.

خیلی از حشرات خاکزی (سوسک های سیاه) و حتی بعضی از زنبورها شکاگر حلزون ها هستن ... خیلی از پرنده ها جونده ها گوشتخوارها (گربه) از حلزونها میخورن ... خیلی از گیاها میتونن باعث دفع حلزونها بشن ...

اینکه توی شهر (کدوم شهر راستی؟) حلزونها طغیان میکنن دلایل زیادی میتونه داشته باشه

اساسی ترین و پایه ای ترین راه کنترل جمعیت ها حفظ محیط زیست یا به عبارت دیگه حفظ تنوع فون گیاهی و در ادامش حفظ تنوع فون جانوریه و ... دیگه خودت همه چیز رو میدونی

سمپاشی همیشه آخرین راهه ... ناچارا باید سمپاشی کرد.

لینک به دیدگاه
اوکی میفهمم چی میگی. از منم خواستن برم طراحی فضای سبز ... قبول نکردم. :ws3:

متاسفانه از یه کارشناس کشاورزی انتظار دارن باغبانی بدونه ... زراعت بدونه ... دام بدونه ... و ...

خب حالا که کارشناس اهل فنی این نکته رو میدونم میدونی اما تکرار میکنم

حلزون از جهت نوع زندگی یا بهتره بگم زیست شناسی ای که داره راحت بگم عددی نیست که بخواد طغیان کنه

تمام مشکلاتی که ما توی طبیعت باهاش مواجه میشیم نتیجه بی فکری ها و ندانم کاری های خودمونه ...

حلزونی که سالی میتونه یک نسل داشته باشه طبیعتا نمیتونه طغیان کنه مگر اینکه خودمون مقدماتش رو فراهم کنیم.

خیلی از حشرات خاکزی (سوسک های سیاه) و حتی بعضی از زنبورها شکاگر حلزون ها هستن ... خیلی از پرنده ها جونده ها گوشتخوارها (گربه) از حلزونها میخورن ... خیلی از گیاها میتونن باعث دفع حلزونها بشن ...

اینکه توی شهر (کدوم شهر راستی؟) حلزونها طغیان میکنن دلایل زیادی میتونه داشته باشه

اساسی ترین و پایه ای ترین راه کنترل جمعیت ها حفظ محیط زیست یا به عبارت دیگه حفظ تنوع فون گیاهی و در ادامش حفظ تنوع فون جانوریه و ... دیگه خودت همه چیز رو میدونی

سمپاشی همیشه آخرین راهه ... ناچارا باید سمپاشی کرد.

ای بابااااا قبول میکردید خب:ws3::whistle:

شهرم گنبد کاووس هستش:ws37:

حلزونهامون دیگه ضدضربه شدن.

گلهایی رو که سالهای پیش نگاهم نمیکردن, امسال کون فیکون کردن :icon_pf (34):

فکرش رو بکنید دیگه چقد پررو شدن :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
ای بابااااا قبول میکردید خب:ws3::whistle:

شهرم گنبد کاووس هستش:ws37:

هر کسی را بهر کاری ساختن...

به به در خطه سرسبز شمال که حلزونها عادتشونه غوغا کنن ...

هم قطب کشاورزیه هم قطب مصرف سمه هم قطب سرطان!

لینک به دیدگاه

درود

آقا برق زدگي تو نخود رو چطور ميشه كنترل كرد؟

hanghead.gif

برق زدگی نخود که یک بیماری قارچیه

اسپور قارچ چه باد بیاد چه نیاد میتونه رو هوا معلق باشه ...

اما علت پراکندگیش جریان باد و رطوبت کافی و بارندگیه ...

اگر قسمتی از مزرعه ب این بیماری مبتلاست بعد از بارندگی های شدید بهتره سمپاشی صورت بگیره ...

در هر صورت به محض مشاهده شدن بیماری بهتره کنترل بشه ...

اکثر قارچها انتشارشون با فرم غیرجنسیشونه پس سریع میتونن منتشر بشن.

اگر مزرعه سابقه چنین بیماری ای رو داره و مشکل ساز بوده بهتره تناوب صورت بگیره

سابقه تو مزرعه نبوده اما در منطقه بیماری وجود داره یا مزارع حبوبات در اطراف هست که این بیماری رو داشتن یا دارن:

بهتره برای پیشگیری از ارقام مقاوم استفاده بشه ... چند رقم وجود داره که من الان اسمشون رو بیاد ندارم. این ارقام نسبتا به برق زدگی مقاومند. ارقام ایرانی هستن

برای پیشگری چون بیماری میتونه بذرزاد باشه بذور مصرفی کاشت رو با قارچکش ضدعفونی میکنن. (با تیابندازول)

آبیاری بارانی نباشه بهتره ... (وقتی این بیماری شایعه)

شخم عمیق: شخم زدن در کشاورزی پایدار زیاد خوب نیست مخصوصا عمیقش اما برای به زیر بردن بقایای گیاهی لازمه.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...