رفتن به مطلب

بپرسيم و بياموزيم

ارسال های توصیه شده

یه سلام خدمت حضار و مدیر محترم معلوم الحال :ws3:

من نظریم اینجوریه که اگه بتونم اول با وسایل مختلف تصویربرداریه درونی و بیرونی جایگاه دریچه ها و قلب رو متوجه بشیم . حالا میتونیم به ربات یه برنامه دقیق بدیم که در مقیاس دقیق جراحی رو انجام بده .

یعنی بیمار در جایگاه خاص خودش فیکس بشه و ربات دقیق بدونه کدوم مختصات باید جراحی بشه . حالا یه کار کاملا ماشینی میشه انجام داد و دقیق . ( من فیلمشو دیده بودم قبلا :ws3: )

علك شالام :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

در نظر بگير كه قلب يه عضو كاملا ديناميكه. داره ميتپه براي حل اين مانع چيكار ميكني؟

خونو چيكار ميكني؟

اين ميله هاي بازو چطوري وارد قلب ميشن كه خون ازش نميزنه بيرون؟ :w127:

هر قدرم بيمار فيكس باشه قلب كه همينجوري فيكس نيست.

كار ماشيني براي سيستماي بيولوژيك تا چه حد ميتونه موفق باشه؟

در نظر بگير كه اون وسط يهو قلب بيمار كلا از كار بيوفته يا سيستم تنفس ديگه كار نكنه. اينجا اين سيستم كاملا ماشيني كه از قبل برنامه ريزي شده چيكار ميتونه بكنه؟

خببب . . .

مثلا وقتی که ما از یه ربات برای جراحی استفاده میکنیم باید دامنه ی حرکت بازو های ربات بطوری باشه که بتونه به بهترین نحو ، حرکات جراح رو تقلید کنه . . . ینی منظورم اینه که اون ربات باید دامنه ی حرکتش خیلی میلیمتری و کوچیک باشه که به جراح که پشت سیستم کنترل نشسته ، این قابلیت رو بده که بطور دقیق ، به هر نقطه ای که خواست ، دسترسی داشته باشه! :ws52:

درسته؟ :ws52:

درسته :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

براي كنترل ربات بايد حتما پزشك حضور داشته باشه و حركات رو كنترل كنه. يعني در واقع اين پزشكه كا حركت رو ايجاد ميكنه و ربات بايد با يه تفاوت زماني خيلي كم اون كارو انجام بده.

سيستم كنترلي ربات خيلي دقيق تعريف ميشه.

با اين حال بازم تكليف حركت قلب چيه؟

قلب توي هر ضربان يه حركت تقريبا چرخشي داره.

موافق نیستی کلا کار رو ربات انجام بده تا دقیقتر باشه ؟

البته فکر کنم نظارت انسان لازمه اما دخالتش دقت کار کم میکنه.

اما این نکته که ربات باید خیلی دقیق و میلیمتری کار کنه رو منم قبول دارم

به نظر شما به چه شکل میشه دقت و کارایی بهتری داشت ؟

ميشه سيستم كنترل رو طوري تعريف كرد كه پاسخ زماني مناسبي داشته باشيم.

اين سيستم كنترلي به يه كنسول متصله كه پزشك كنترلش ميكنه.

در واقع اين عامل انساني به ربات دست نميزنه. بلكه مث فرمون ماشين حركت رو انجام ميده.

پزشك توي فاصله از بيمار جراحي رو انجام ميده ولي روي تصويري كه ايجاد شده. اون طرف ربات كاري كه پزشك ميكنه رو روي بيمار انجام ميده. :ws17:

خب حالا اگه اين ربات براي تعويض دريچه قرار باشه استفاده بشه كه بايد رگ رو ببره. چون قطر رگ از بازوي ربات كمتره. با اين حساب اين جريان خون چي ميشه؟ :w127:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 115
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب آخه چجوری بایوس ربات رو جوری برنامه ریزی کنیم که تمام عملیات جراحی رو ربات انجام بده!؟ کلا به نظرم ربات باید در خدمت جراح باشه که دقت جراحی رو بالا ببره و ضریب خطای انسانی مثل لرزش دست رو کاهش بده .

در مورد افزایش دقتش دیگه هیچچی نمیدونم . . . کار ترکیبی از مهندسی بیوالکتریک ، کامپیوتر و مکانیک میتونه باشه! :ws3:

دقيقا همينهههه :ws3:

لینک به دیدگاه
اره دقیقا میتونه این هماهنگی به پیشرفت خیلی کمک کنه تو این زمینه

من بیشتر رو یه سیستم پردازش تصویر و هوش مصنوعی داشتم فکر میکردم که بتونه خودکار این کار رو انجام بده . اینجوری ضریب اشتباه انسانی کم میشه .

اما خوب با توجه به اینکه این کار یه ذره هندیه :ws3: فکر کنم نظر شما بهتر باشه که ربات در خدمت انسان باشه :w16:

[/color]

در مورد اون سيستم يه مقدار توضيح ميدي؟:w127:

لینک به دیدگاه
در مورد اون سيستم يه مقدار توضيح ميدي؟:w127:

خوب ببین میشه یه پردازش تصویر ریل تایم داشت که موقعت قلب رو پردازش کنه و دائما محل دقیق برش رو به بازو اعلام کنه و بازو هم با توجه به داده های ورودی جراحی رو انجام بده .

در مورد حرکت قلب این پردازش ریل تایم شاید بتونه کمک کنه اما با توجه به سرعت زیاد قلب بعید میدونم امکانپذیر باشه .

واسه مشکل حرکت قلب تنها راحی که به ذهن معیوب بنده میرسه اینه که قلب کلا از بدن خارج بشه و تو مدت جراحی قلب مصونوعی در بدن بیمار بتپه .

حالا شاید مشکل حرکت و خون حل بشه !

ببخشید من باید برم و نمیتونم بیشتر تو بحث شرکت کنم :icon_gol:

لینک به دیدگاه

علك شالام :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

در نظر بگير كه قلب يه عضو كاملا ديناميكه. داره ميتپه براي حل اين مانع چيكار ميكني؟

خونو چيكار ميكني؟

اين ميله هاي بازو چطوري وارد قلب ميشن كه خون ازش نميزنه بيرون؟ :w127:

هر قدرم بيمار فيكس باشه قلب كه همينجوري فيكس نيست.

كار ماشيني براي سيستماي بيولوژيك تا چه حد ميتونه موفق باشه؟

در نظر بگير كه اون وسط يهو قلب بيمار كلا از كار بيوفته يا سيستم تنفس ديگه كار نكنه. اينجا اين سيستم كاملا ماشيني كه از قبل برنامه ريزي شده چيكار ميتونه بكنه؟

با اين حال بازم تكليف حركت قلب چيه؟

قلب توي هر ضربان يه حركت تقريبا چرخشي داره.

ميشه سيستم كنترل رو طوري تعريف كرد كه پاسخ زماني مناسبي داشته باشيم.

اين سيستم كنترلي به يه كنسول متصله كه پزشك كنترلش ميكنه.

در واقع اين عامل انساني به ربات دست نميزنه. بلكه مث فرمون ماشين حركت رو انجام ميده.

پزشك توي فاصله از بيمار جراحي رو انجام ميده ولي روي تصويري كه ايجاد شده. اون طرف ربات كاري كه پزشك ميكنه رو روي بيمار انجام ميده. :ws17:

خب حالا اگه اين ربات براي تعويض دريچه قرار باشه استفاده بشه كه بايد رگ رو ببره. چون قطر رگ از بازوي ربات كمتره. با اين حساب اين جريان خون چي ميشه؟ :w127:

نمیشه از دستگاه شبیه ساز قلب استفاده کرد !؟ مثلا جریان خون رو بواسطه ی یه سری لوله به دستگاه شبیه ساز منتقل کنیم و با یه سری ماده ی شیمیایی ، ضربان قلب رو غیر فعال کنیم! کاری که توو عمل های Bypass انجامش میدن! فقط اونجا باید قلب باز بشه! :ws52:

لینک به دیدگاه
خوب ببین میشه یه پردازش تصویر ریل تایم داشت که موقعت قلب رو پردازش کنه و دائما محل دقیق برش رو به بازو اعلام کنه و بازو هم با توجه به داده های ورودی جراحی رو انجام بده .

در مورد حرکت قلب این پردازش ریل تایم شاید بتونه کمک کنه اما با توجه به سرعت زیاد قلب بعید میدونم امکانپذیر باشه .

واسه مشکل حرکت قلب تنها راحی که به ذهن معیوب بنده میرسه اینه که قلب کلا از بدن خارج بشه و تو مدت جراحی قلب مصونوعی در بدن بیمار بتپه .

حالا شاید مشکل حرکت و خون حل بشه !

ببخشید من باید برم و نمیتونم بیشتر تو بحث شرکت کنم :icon_gol:

آها ممنون :icon_gol:

هدف اينه كه كمترين ميزان تهاجم رو داشته باشيم

يعني بدون برش توي قفسه ي سينه اين كار انجام بشه :w16:

ممنون كه شركت كردي.

شاد و موفق باشي. :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
نمیشه از دستگاه شبیه ساز قلب استفاده کرد !؟ مثلا جریان خون رو بواسطه ی یه سری لوله به دستگاه شبیه ساز منتقل کنیم و با یه سری ماده ی شیمیایی ، ضربان قلب رو غیر فعال کنیم! کاری که توو عمل های Bypass انجامش میدن! فقط اونجا باید قلب باز بشه! :ws52:

چرا ميشه ولي دقيقا مشكل اينجاس كه بايد قفسه ي سينه باز شه كه بتونيم اين كارو بكنيم.

براي دريچه اين روش استفاده از ربات براي حالتي كه ما ميخوايم به نظر خيلي خوب نمياد.

ولي براي ساير جراحي هاي قلب يكي از بهترين روش هاست. :w16:

به نظرت ميشه كاري كرد كه از توي رگ به دريچه رسيد؟

يعني جراحي توي رگ صورت بگيره؟

لینک به دیدگاه

چرا ميشه ولي دقيقا مشكل اينجاس كه بايد قفسه ي سينه باز شه كه بتونيم اين كارو بكنيم.

براي دريچه اين روش استفاده از ربات براي حالتي كه ما ميخوايم به نظر خيلي خوب نمياد.

شدن که میشه ولی خب چجوری از داخل رگ ، کار تعویض دریچه رو انجام بدیم!؟ :ws52:

مثلا من شنیده بودم برای باز کردن رگ ، از استنت استفاده میکنن و از داخل رگ ، گرفتگی رو برطرف میکنن ولی در مورد دریچه ، نمیدونم چجوری میشه از داخل رگ ، دریچه رو تعویض کرد.:ws52:

لینک به دیدگاه
شدن که میشه ولی خب چجوری از داخل رگ ، کار تعویض دریچه رو انجام بدیم!؟ :ws52:

مثلا من شنیده بودم برای باز کردن رگ ، از استنت استفاده میکنن و از داخل رگ ، گرفتگی رو برطرف میکنن ولی در مورد دریچه ، نمیدونم چجوری میشه از داخل رگ ، دریچه رو تعویض کرد.:ws52:

:4chsmu1:

خيلي اطلاعات خوبي داري. :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

خب دقيقا نكته همين جاست. استنت خيلي راهنماي خوبيه. اين وسطم ميتونه كمك كنه.

فرض كن بشه با استنت يه تغييري ايجاد كرد كه بشه دريچه ي مصنوعي رو در كنار يا توي همون دريچه ي قبل گذاشت. :w127:

به نظرت امكان پذيره؟

با ساختار استنت آشنايي داري؟

اگه مجهولي هست بگو كه توضيح بذارم. :w16:

در مورد اينكه داخل رگ هستم خب بايد يه جوري دريچه رو وارد رگ كرد. دريچه ي مصنوعي دو نوع كلي داره. دريچه ي مكانيكي و دريچه ي زيستي (يا بافتي)

دريچه هاي مكانيكي سخت هستن و صلب.

اكثرا از كربن پيروليتيك و تيتانيوم و اينا ساخته شدن.

گروه دوم هم چند دسته هستن.

دسته ي اول دريچه هايي هستن كه از خود انسان گرفته ميشن. يعني يه دريچه ي كم اهميت رو ورميدارن ميذارم جاي يه دريچه ي مهم تر

دسته ي دوم از مرده گرفته ميشه. يعني يه دريچه ي يه فرد مرده رو برميدارن و پيوند ميزنن.

دسته ي سوم از بافت پريكارد خوك يا گاو گرفته ميشه كه با يه سري فيبر ها تقويت ميشه (مث همون reinforce كردن كه واسه بتن با فولاد انجام ميدن). بهش قالب داده ميشه و توي محل كارگذاشته ميشه.

به نظرت اگه قرار باشه دريچه اي براي اين جراحي انتخاب بشه از كدوم يكي از اينا ميتونه باشه؟ :w127:

لینک به دیدگاه

ببخشید من یهویی بحثو رها کردمو رفتم:icon_redface::icon_gol:

پس به این نتیجه رسیدیم استفاده از ربات برای تعویض دریچه خوب نیس به علت چرخش قلب!!!

به نظرم باید بجای تعویض دریچه باید یه کار دیگه ای بکنیم ،نمیشه؟:ws52:

لینک به دیدگاه

فرض كن بشه با استنت يه تغييري ايجاد كرد كه بشه دريچه ي مصنوعي رو در كنار يا توي همون دريچه ي قبل گذاشت. :w127:

به نظرت امكان پذيره؟

در مورد اينكه داخل رگ هستم خب بايد يه جوري دريچه رو وارد رگ كرد. دريچه ي مصنوعي دو نوع كلي داره. دريچه ي مكانيكي و دريچه ي زيستي (يا بافتي)

دسته ي اول دريچه هايي هستن كه از خود انسان گرفته ميشن. يعني يه دريچه ي كم اهميت رو ورميدارن ميذارم جاي يه دريچه ي مهم تر

دسته ي دوم از مرده گرفته ميشه. يعني يه دريچه ي يه فرد مرده رو برميدارن و پيوند ميزنن.

دسته ي سوم از بافت پريكارد خوك يا گاو گرفته ميشه كه با يه سري فيبر ها تقويت ميشه (مث همون reinforce كردن كه واسه بتن با فولاد انجام ميدن). بهش قالب داده ميشه و توي محل كارگذاشته ميشه.

به نظرت اگه قرار باشه دريچه اي براي اين جراحي انتخاب بشه از كدوم يكي از اينا ميتونه باشه؟ :w127:

فک کنم دریچه زیستی بهتره و راحتتر و اونی که از خود انسان میگیرند برای اینکه اگه ازون یکی دسته ها استفاده کنیم ممکنه پس بزنه :ws52:

لینک به دیدگاه
ببخشید من یهویی بحثو رها کردمو رفتم:icon_redface::icon_gol:

پس به این نتیجه رسیدیم استفاده از ربات برای تعویض دریچه خوب نیس به علت چرخش قلب!!!

به نظرم باید بجای تعویض دریچه باید یه کار دیگه ای بکنیم ،نمیشه؟:ws52:

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

چرا بعدش به اين نتيجه رسيديم كه بايد از داخل رگ به دريچه رسيد :w16:

فک کنم دریچه زیستی بهتره و راحتتر و اونی که از خود انسان میگیرند برای اینکه اگه ازون یکی دسته ها استفاده کنیم ممکنه پس بزنه :ws52:

خب اون يكي دسته ها رو يه موادي بهشون ميزنن كه بتونه با بدن سازگاري داشته باشه.

از اين نظر مشكلي وجود نداره :w16:

لینک به دیدگاه

به نظرت امكان پذيره؟

در مورد استنت زیاد آشنایی ندارم ولی فکر کنم همونی باشه که باعث افزایش قطر داخلی رگ ها میشه و یه پایه ی نگه دارنده داره . . . اگه همونی باشه که میگم ، ینی اینکه دریچه ی جدید رو با گشاد کردن رگ های قلب ، به سمت دریچه ی آسیب دیده ، عبور میدن!؟ :ws52:

در مورد نوع دریچه ، فکر کنم دریچه های بافتی بهتر باشن چون به دریچه ی طبیعی نزدیک ترن و بعد از استفاده از اونا ، نیازی به دارو های پایدار کننده و از این چیزا فکر نمیکنم باشه!! :ws52:

خیلی بی ربط بود!؟ :icon_pf (34):

لینک به دیدگاه
در مورد استنت زیاد آشنایی ندارم ولی فکر کنم همونی باشه که باعث افزایش قطر داخلی رگ ها میشه و یه پایه ی نگه دارنده داره . . . اگه همونی باشه که میگم ، ینی اینکه دریچه ی جدید رو با گشاد کردن رگ های قلب ، به سمت دریچه ی آسیب دیده ، عبور میدن!؟ :ws52:

در مورد نوع دریچه ، فکر کنم دریچه های بافتی بهتر باشن چون به دریچه ی طبیعی نزدیک ترن و بعد از استفاده از اونا ، نیازی به دارو های پایدار کننده و از این چیزا فکر نمیکنم باشه!! :ws52:

نه خيليم خوبه. :w16: :icon_gol: :icon_gol: :icon_gol:

استنت جاهايي كه رگ دچار گرفتگي شده باشه مورد استفاده قرار ميگيره تا رگ رو به اندازه ي كافيش برگردونه.

يه استوانه ي مشبكه كه انعطاف پذيره.

اول حالت جمع شده اي داره. با استفاده از كاتتر وارد رگ ميشه و توي ناحيه ي گرفتگي قرار ميگيره. توي اين قسمت يه بالون كه بين استنت و كاتتر رو گرفته باد ميشه تا استنت به اندازه اي كه لازمه در بياد.

بعد از اين ديگه توي اين اندازه ميمونه.

نيرويي كه به رگ اعمال مي كنه بايد به حدي باشه كه گرفتگي رو باز نگه داره و از طرفي به رگم آسيب نرسونه.

در مورد دريچه هم درنظر بگيرين كه چون دريچه از طريق رگ و بدون جراحي قراره فرستاده بشه پس بخيه اي براي ثابت موندن دريچه نداريم. پس بايد از يه دريچه اي استفاده بشه كه هم ساختار پايداري داشته باشه و هم اينكه انعطاف پذير باشه. و يه مكانيزمم براي موندن دريچه توي ناحيه ي مورد نظر بايد داشته باشيم.

از طرفي بايد ببينيم با دريچه ي طبيعي خود بيمار چه ميشه كرد؟

آيا بايد درش آورد؟ چطوري؟

يا ميشه با يه روشي بدون در آوردنش دريچه ي جديدو كار بذاريم؟

من تو اين پست به يه سري چيزا اشاره كردم كه ميتونه كمك كنه. :w16:

لینک به دیدگاه

چرا بعدش به اين نتيجه رسيديم كه بايد از داخل رگ به دريچه رسيد :w16:

خب اون يكي دسته ها رو يه موادي بهشون ميزنن كه بتونه با بدن سازگاري داشته باشه.

از اين نظر مشكلي وجود نداره :w16:

خب گفتم ممکنه به نتیجه برسیم از داخل رگ به دریچه نریم و منم پیشگیری کردم یهویی رفتم سراغ یه چیز دیگه w58.gif

از طریق جراحی لیزر داخل رگ نمیشه؟!!!w58.gif:ws52:

لینک به دیدگاه

واااااااااو...خیلی خوبه اطلاعاتت

خوشمان امد....و ازین به بعد این مسئولیت خطیر بحث در این موضوع رو به شما میسپارم :ws3:

لینک به دیدگاه

خب گفتم ممکنه به نتیجه برسیم از داخل رگ به دریچه نریم و منم پیشگیری کردم یهویی رفتم سراغ یه چیز دیگه w58.gif

از طریق جراحی لیزر داخل رگ نمیشه؟!!!w58.gif:ws52:

خب اين جراحي چطوري بايد صورت بگيره؟

يه مقدار توضيح ميدي؟

براي اينكه بخواي بدوزيش آره شايد بشه. يعني براي بخيه كردن دريچه ي جديد از اين استفاده بشه.

ولي خب ليزر مث اولتراسوند نيست. ميتونه خيلي ساده به بافت هاي توي مسيرش آسيب برسونه. شايد بهتر باشه راه ديگه اي رو پيدا كنيم. :4chsmu1:

ما مي خوايم يه دريچه ي مصنوعي رو بذاريم جاي دريچه ي طبيعي.

بايد يه جوري وارد بشه ديگه...

پس فقط ليزر نميتونه راه حل باشه :w16:

لینک به دیدگاه

من باز برگشتم :ws3:

تا اینجا پیش رفتیم که از طریق رگ و به وسیله ی استنت دریچه رو برسونیم به قلب

اینجوری که من فهمیدم قصد جراحی نداریم پس دریچه قبلی هم میمونه

حالا این دریچه جدید باید یجوری روی قبلی سوار بشه

اما فک نمیکنم خود کار این کار انجام بشه ! عجیبه واسم

من میگم یجوری باید جایگزینی انجام بشه تا ترکیب !

نمیدونم بحث سلولهای بنیادی به این قضیه ربط داره یا نه اما فک کنم بشه با اونا یجوری مچ کرد 2تا دریچه رو !

حالا یذره فکر کنم یه پیشنهاد جدید بدم

لینک به دیدگاه
من باز برگشتم :ws3:

تا اینجا پیش رفتیم که از طریق رگ و به وسیله ی استنت دریچه رو برسونیم به قلب

اینجوری که من فهمیدم قصد جراحی نداریم پس دریچه قبلی هم میمونه

حالا این دریچه جدید باید یجوری روی قبلی سوار بشه

اما فک نمیکنم خود کار این کار انجام بشه ! عجیبه واسم

من میگم یجوری باید جایگزینی انجام بشه تا ترکیب !

نمیدونم بحث سلولهای بنیادی به این قضیه ربط داره یا نه اما فک کنم بشه با اونا یجوری مچ کرد 2تا دریچه رو !

حالا یذره فکر کنم یه پیشنهاد جدید بدم

آره مسعود جان درسته. :icon_gol:

ولي جمع بنديت يه جا يه مشكل داشت.

استنت وسيله ي جابجايي دريچه نيست.

خود استنت رو هم كاتتر ميبره به محل مورد نياز.

بحث دريچه و استنت كاملا متفاوته...اينجا من به استنت اشاره كه كردم گفتم شايد از كاربرداي استنت بشه يه استفاده اي كرد ...

در مورد سلول ها و مَچ كردن دريچه هاي جديد و قديمم فك مي كنم اون پروسه زمان بر باشه و ما اين روش كاشت دريچه رو براي افرادي كه حتي توانايي تحمل جراحي قلب باز رو ندارن و وضع جسمانيشون خيلي بده نياز داريم. پس نميتونيم اونقدر صبر كنيم كه با روش هاي مهندسي بافت بشه كاري كرد...:hanghead:

ادامه بديد داريم به جاهاي خوبي ميرسيم :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه

آره مسعود جان درسته. :icon_gol:

ولي جمع بنديت يه جا يه مشكل داشت.

استنت وسيله ي جابجايي دريچه نيست.

خود استنت رو هم كاتتر ميبره به محل مورد نياز.

بحث دريچه و استنت كاملا متفاوته...اينجا من به استنت اشاره كه كردم گفتم شايد از كاربرداي استنت بشه يه استفاده اي كرد ...

در مورد سلول ها و مَچ كردن دريچه هاي جديد و قديمم فك مي كنم اون پروسه زمان بر باشه و ما اين روش كاشت دريچه رو براي افرادي كه حتي توانايي تحمل جراحي قلب باز رو ندارن و وضع جسمانيشون خيلي بده نياز داريم. پس نميتونيم اونقدر صبر كنيم كه با روش هاي مهندسي بافت بشه كاري كرد...:hanghead:

ادامه بديد داريم به جاهاي خوبي ميرسيم :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

منظورم همون بود فقط یکمی خلاصه نوشتم بد برداشت شد !

خب حالا باید دنبال یه دریچه پایدار و انعطافپذیر باشیم که بتونه اونجا بمونه

من فک میکنم 2تا مدل اول دریچه های طبیعی بهتر باشه اما اولی باید عمر و پایداری بیشتری داشته باشه و با توجه به اینکه فکر کنم میخوایم یه جور کمکی واسه دریچه اصلی باشه مناسبتره .

خودش یجور سازگاری پیدا نمیکنه و مچ بشه یی مثلا به یه سری مواد شیمیایی ؟

اخه چون قصد بخیه نداریم باید خودش جوش بخوره دیگه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...