رفتن به مطلب

بپرسيم و بياموزيم

ارسال های توصیه شده

دوستان عزيز سلام

يه مدت پيش توي تاپيك پرسش ها و درخواست ها اين كار و انجام داديم:

بيايد سوالايي كه به نظرمون ميرسه رو اينجا بپرسيم و يه مهلتي براي جواب دادن بهش تعيين كنيم...توي اين مدت اگه جواب داده شد و موضوع جالبي بود تاپيك ميشه و كسي كه اون سوالو پرسيده بسي تشويق ميشود (تو تاپيك اندر احوالات ما...اينجا اسپم نداريم :banel_smiley_4:)

سوالا حتما نبايد از مسائل حل نشده ي مهندسي پزشكي باشه... :banel_smiley_4:

از سوالاي معمولي و ساده ي رشتمون شروع ميكنيم و با هم ياد ميگيريم... :w16:

بنابراين اگه اون سوال به نظرتون ارزششو داشت بگيد جالبه كه تاپيك بشه و اون فرد هم تشويق بشه...

اين تاپيك رو زدم تا ادامه ي سير اون تاپيك رو اينجا داشته باشيم و با هم و از هم باد بگيريم :w16:

حالا شروع كنيم ببينيم چند مرده حلاجيم :ws3:

موفق و پيروز باشيد:icon_gol: :icon_gol: :icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 115
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

خب من اولين سوال رو ميپرسم به اميد اينكه همه با هم جلو بريم :w16:

توي تاپيك قبل يكي از دوستامون پرسيدن كه

چرا وقتي تصوير برداري
ام آر آي
( MRI ) قراره تجويز بشه از بيمار ميپرسن كه توي بدنش
پلاك هاي ارتوپدي
يا هر
پروتز
ديگه اي داره يا نه. و چرا براي اين افراد، اين روش تصوير برداري توصيه و انجام نميشه؟

يه سوال ساده هم خودم ميگم كه دو تا بشن و توي هر كدوم كه دوس داشتين شركت كنين :w16:

انواع
الكترود
هايي كه براي اندازه گيري سيگنال هاي الكتريكي اجزاي مختلف بدن مورد استفاده قرار ميگيرن رو بيان كنيم و بگيم كه هر كدوم چه
مزيتا و چه معايبي
دارن.

مهلت پاسخ به اين سوالا و بحث در موردشون رو ميذاريم تا جمعه 14 آبان :w16:

منتظر نظرات و جواباتون هستيم.

پي.اس: هيچ لزومي نداره جوابتون درست باشه. پس هر چي به ذهنتون ميرسه بگيد.

كپي پيستم نداريم.

اگه رفتيد دنبالش و مطلبي هم خونديد چيزي كه خودتون از اون مطلب متوجه شديد رو بگيد.

لینک به دیدگاه

چرا وقتي تصوير برداري
ام آر آي
( MRI ) قراره تجويز بشه از بيمار ميپرسن كه توي بدنش
پلاك هاي ارتوپدي
يا هر
پروتز
ديگه اي داره يا نه. و چرا براي اين افراد، اين روش تصوير برداري توصيه و انجام نميشه؟

در مورد این سوال اون چیزی که از درس رادیولوژی یادمه میتونم بگم که دستگاه MRI به کمک امواج الکترومغناطیس کار میکنه برای همین هرگونه جسم فلزی ای که نزدیک این دستگاه قرار بگیرد میدان مغناطیسی روی این اجسام اثر میگذارد و هم در امر تصویربرداری دچار اختلال میشیم و هم ممکن است که خود بیمار صدمه ببیند!!!!

دیگه اگه جایی اشتباه کردم شرمنده!!:w127:

لینک به دیدگاه

خوشحالم که اولین نفری هستم که مشارکت میکنم

اما دیگه در حد همین عقل ناقص دانشگاه ازادی خودم میگم شما ببخشید

اریون ایشالا اصلاحش میکنه

در مورد mri تا جایی که من میدونم مثل ct و انژیو نیست که با ایکس کار کنه بلکه با نیروی مغناطیسی کار میکنه که منشاء اتمی داره فکر کنم

پس اگه شخص فلزی همراهش باشه یا در بدنش شدیدا جذب دستگاه میشه و اگر داخل بدنش باشه ممکنه موجب پارگی عروق بشه . واسه ملموس شدن قضیه میتونین به فیلم زیبای meet dave مراجعه کنین که جالب نشون داده این حرکتو .

الکترودها به 2 دسته کلی تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم میشن

هر کدوم از این گرهها شامل تعداد زیادی زیر گروه میشن

غیر تهاجمی مثل 1- چستلیستها که از یه نوع خاص پلاستیک ساخته میشن و یکبار مصرفن و در وسطشون ژل هم قرار داره و خیلی پرکاربردن و 2 - نمیدونم اسمشون چیه شاید حبابی اما شبیه کوزه ن یکم که تو ایران مادام العمر استفاده میشن و ژل هم برای تطبیق امپدانس بهتر بین الکترود و پوست اضافه میشه

تهاجمی ها هم اسماشونو نمیدونم راستش

اما خواص استفاده از الکترودهای غیر تهاجمی در اینه که درد ندارن چون وارد بدن نمیشن و از روی پوست ثبت گرفته میشه و برای بیمار خیلی راهتتره اما مشکلی که دارن اینه که سیگنال دریافتی اگه ضعیف باشه ممکنه تا سطح پوست نرسه یا اینقدر با نویز ادغام بشه که چیزی ازش معلوم نشه.

یعنی سیگنال دریافتی در حقیقت میتونه مجموع چنر سیگنال باشه با هم جمع شدن . ارتیفکت های عضلانی هم کامل تاثیر میذاره روش ( به عنوان نویز )

اما تهاجمی : برای ثبتهایی استفاده میشن که نیاز به دقت بالا داریم یعنی مثلا مواردی که پاسخ عصبی یه فیبر خاص از عضله رو میخواهیم داشته باشیم یا سیگنال دلخواه خیلی ضعیفه و یا از سطح پوست خیلی دوره

مشکل اینگونه الکترودها هم همراه داشتن درد برای بیماره چون بارد وارد بدن بشن و روی قسمت مورد نظر قرار بگیرن .

خب دیگه من در همین حد بدون مطالعه میفهمم :ws3:

دست استاد عزیز درد نکنه هم بابت ایجاد تاپیک به این خوبی و هم اینکه سوالی میپرسن که منه خنگول هم بتونم جواب بدم :ws2:

به کی خندیدی ها ؟ :167:

لینک به دیدگاه
خوشحالم که اولین نفری هستم که مشارکت میکنم

اما دیگه در حد همین عقل ناقص دانشگاه ازادی خودم میگم شما ببخشید

اریون ایشالا اصلاحش میکنه

در مورد mri تا جایی که من میدونم مثل ct و انژیو نیست که با ایکس کار کنه بلکه با نیروی مغناطیسی کار میکنه که منشاء اتمی داره فکر کنم

پس اگه شخص فلزی همراهش باشه یا در بدنش شدیدا جذب دستگاه میشه و اگر داخل بدنش باشه ممکنه موجب پارگی عروق بشه . واسه ملموس شدن قضیه میتونین به فیلم زیبای meet dave مراجعه کنین که جالب نشون داده این حرکتو .

الکترودها به 2 دسته کلی تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم میشن

هر کدوم از این گرهها شامل تعداد زیادی زیر گروه میشن

غیر تهاجمی مثل 1- چستلیستها که از یه نوع خاص پلاستیک ساخته میشن و یکبار مصرفن و در وسطشون ژل هم قرار داره و خیلی پرکاربردن و 2 - نمیدونم اسمشون چیه شاید حبابی اما شبیه کوزه ن یکم که تو ایران مادام العمر استفاده میشن و ژل هم برای تطبیق امپدانس بهتر بین الکترود و پوست اضافه میشه

تهاجمی ها هم اسماشونو نمیدونم راستش

اما خواص استفاده از الکترودهای غیر تهاجمی در اینه که درد ندارن چون وارد بدن نمیشن و از روی پوست ثبت گرفته میشه و برای بیمار خیلی راهتتره اما مشکلی که دارن اینه که سیگنال دریافتی اگه ضعیف باشه ممکنه تا سطح پوست نرسه یا اینقدر با نویز ادغام بشه که چیزی ازش معلوم نشه.

یعنی سیگنال دریافتی در حقیقت میتونه مجموع چنر سیگنال باشه با هم جمع شدن . ارتیفکت های عضلانی هم کامل تاثیر میذاره روش ( به عنوان نویز )

اما تهاجمی : برای ثبتهایی استفاده میشن که نیاز به دقت بالا داریم یعنی مثلا مواردی که پاسخ عصبی یه فیبر خاص از عضله رو میخواهیم داشته باشیم یا سیگنال دلخواه خیلی ضعیفه و یا از سطح پوست خیلی دوره

مشکل اینگونه الکترودها هم همراه داشتن درد برای بیماره چون بارد وارد بدن بشن و روی قسمت مورد نظر قرار بگیرن .

خب دیگه من در همین حد بدون مطالعه میفهمم :ws3:

دست استاد عزیز درد نکنه هم بابت ایجاد تاپیک به این خوبی و هم اینکه سوالی میپرسن که منه خنگول هم بتونم جواب بدم :ws2:

به کی خندیدی ها ؟ :167:

اولیش نبودییی :2525s:

لینک به دیدگاه

من همون روز اومدم اينو نوشتم ولي تا اومدم ارسالش كنم سايت منهدم گشت :ws3::

مرسي دوستان چه سرعت عمليييييي من ذوق مرگ گشتم

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

دقيقا جواب هر دوتون درست بود. :ws17:

در مورد سوال اول كه ميدان مغناطيسي كه توي دستگاه ام آر آي استفاده ميشه ميتونه روي فلزات مورد استفاده توي بدن مثل پلاك هاي ارتوپدي و ... تاثبر بذاره و جهت گيري الكترون ها و يا حتي چرخش اون فلز رو به دنبال داشته باشه. از اونجايي كه خيلي ميدان قوي استفاده ميشه اين ميتونه باعث از بين رفتن اعضاي بيمار يا حتي مرگش بشه. :persiana__hahaha: (:w58:)

در مورد الكترود ها هم جواب bme.masood كامل و درست بود. :w16:

الكترود هاي سطحي و غير تهاجمي كه به خاطر اينكه هر كدوم از لايه هايي كه بين الكترود تا هدف قرار ميگيرن امپدانساي خاص خودشونو دارن و سيگنال ها عموما تا به سطح بدن برسن درصد زيادي نويز همراه خودشون دارن براي كارهاي دقيق استفاده نميشن .

يه نوع هست كه روي پوست ميچسبه و يه نوع هم به صورت مكشيه كه نوع اول يه بار مصرف و نوع دوم اونصد بار مصرفه كه خيلي از دستگاه هاي اكوكارديوگرام كه توي ايران استفاده ميشن از اينا هستن :banel_smiley_4:

الكترود هاي تهاجمي هم سوزني هستن كه براي مصارف دقيق تر به كار ميرن و البته سعي ميشه اونقدر نوكشون باريك باشه كه درد كمتري داشته باشه ولي براي خيلي از موارد نميصرفه از اينا استفاده شه .

در مورد ژل كه به عنوان واسطه استفاده ميشه هم كه گفتين .

خيلي ممنون به خاطر جواباي كامل و سريعتون .

من سوالو آسون نپرسيدم شما خوب بلد بودين. :w16:

حالا هر كدوم اگه ممكنه يه سوال مطرح كنين :ws3: (:167:)

لینک به دیدگاه

سوال نمي پرسيد من مجبور ميشم بيام بپرسم متواري شم :ws3:

همون طوري كه ميدونيد اندازه گيري فشار خون به دو صورت تهاجمي و غير تهاجمي صورت ميگيره.

در حالت تهاجمي از يه سري سنسور استفاده ميشه.

انواع اون سنسورا روبگيد و اگه هم اطلاعاتي در مورد نحوه ي كارشون داريد بگيد كه استفاده كنيم
:ws3:

منتظر نظرات خوبتون هستيم :w16:

لینک به دیدگاه
سوال نمي پرسيد من مجبور ميشم بيام بپرسم متواري شم :ws3:

همون طوري كه ميدونيد اندازه گيري فشار خون به دو صورت تهاجمي و غير تهاجمي صورت ميگيره.

در حالت تهاجمي از يه سري سنسور استفاده ميشه.

انواع اون سنسورا روبگيد و اگه هم اطلاعاتي در مورد نحوه ي كارشون داريد بگيد كه استفاده كنيم
:ws3:

منتظر نظرات خوبتون هستيم :w16:

تا الانی که سوالتو دیدم نیدونستم کار سنسور چیه اما طی تحقیقاتم فهمیدم که

سنسور نباید با خون در ارتباط باشه چون باعث لخته خون میشه و باید روی کتتر اینا باشه

حالا این کاتتر چیه نمیدونمم:ws3:

دیگه شرمنده همینارو تا الان فهمیدم:icon_redface:

لینک به دیدگاه
تا الانی که سوالتو دیدم نیدونستم کار سنسور چیه اما طی تحقیقاتم فهمیدم که

سنسور نباید با خون در ارتباط باشه چون باعث لخته خون میشه و باید روی کتتر اینا باشه

حالا این کاتتر چیه نمیدونمم:ws3:

دیگه شرمنده همینارو تا الان فهمیدم:icon_redface:

دم شما جيليز بيليز

درسته :w16:

كاتتر يه وسيله ي سيم مانند نازكه كه نوكش سوزن داره و از طريق رگ وارد بدن ميشه. اين وسيله توي رگ حركت ميكنه تا اينكه به محل مورد نظر برسه.

اگه بخوان چيزي رو وارد رگ كنن هم از كاتتر استفاده ميكنن.مثل استنتا، بالون و حتي مدلاي جديدي از دريچه ها. :ws17:

i472425_images.jpg

لینک به دیدگاه
این همونایی که میفرستن تو رگهای قلب بازش کنن؟:ws52:

آره همونان تقريبا :w16:

اينا وسيله هايي هستن كه باهاشون استنت رو مي فرستن توي رگ دچار گرفتگي. استنت كه باز ميشه رگم باش باز ميشه :ws3:

از رگ ران معمولا كاتتر رو مبفرستن و هدايتش ميكنن تا برسه به قلب و عروق كرونري كه دور قلب رو گرفتن و در خيلي موارد اينا هستن كه دچار گرفتگي ميشن.

حالا از اينا براي اندازه گيري فشار هم استفاده ميشه ولي به اين صورت كه روي سرش يه سنسور ميذارن. اين سنسور انواع مختلفي داره. بقيشو بيابيم پرتقال فروش را... :ws3:

لینک به دیدگاه

راستش در مورد این سنسورها که اطلاع چندانی ندارم

اما یه سوال دارم اگه راهنماییم کنید خیلی خوبه :

در مورد نظریه اشوب و به طور خاص الگوریتم تکاملی بشر از انسانهای اولیه تا الان

مبحث پروژه سیبرنتیکمه

لینک به دیدگاه
  • 3 هفته بعد...
راستش در مورد این سنسورها که اطلاع چندانی ندارم

اما یه سوال دارم اگه راهنماییم کنید خیلی خوبه :

در مورد نظریه اشوب و به طور خاص الگوریتم تکاملی بشر از انسانهای اولیه تا الان

مبحث پروژه سیبرنتیکمه

من چرا اين تاپيكو فراموش كرده بودم؟ :shame:

در مورد نظريه ي آشوب مي تونين به كتاباي دكتر هاشمي گلپايگاني مراجعه كنين. يه سري كتاباي زبان اصلي هم هستن كه خوب توضيح دادن ولي به نظرم وقت زيادي ميبره خوندنشون.

بياين در مورد اين سنسورا يه نظري بدين حالا :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

اخه اگه میگفتی غیر تهاجمی یه چی میدونستم اما الان ... :ws37:

اها من یه چیزی در مورد بایوممس ها شنیده بودم فکر کنم مربوط باشه به بحثمون :w127:

این بایوممس ها خیلی جالبن چون وارد خون میشن و پارامترهای مختلف خون رو اندازه میگیرن و بعد به صورت هوشمند مقادیر مورد نیازی از خون که اندازه گرفته رو وارد خون میکنن . یعنی هم تشخیص هم درمان :w58:

البته منبعم خیلی بهش اعتباری نیست اگه اشتباه بود اصلاحش کنین دیگه :ws50:

لینک به دیدگاه
اخه اگه میگفتی غیر تهاجمی یه چی میدونستم اما الان ... :ws37:

اها من یه چیزی در مورد بایوممس ها شنیده بودم فکر کنم مربوط باشه به بحثمون :w127:

این بایوممس ها خیلی جالبن چون وارد خون میشن و پارامترهای مختلف خون رو اندازه میگیرن و بعد به صورت هوشمند مقادیر مورد نیازی از خون که اندازه گرفته رو وارد خون میکنن . یعنی هم تشخیص هم درمان :w58:

البته منبعم خیلی بهش اعتباری نیست اگه اشتباه بود اصلاحش کنین دیگه :ws50:

سلام

مرسي به خاطر جوابتون.

منظور من اون سنسورايي هست كه توي اندازه گيري فشار خون با كاتتر ميرن داخل خون.

بايوممز يه طيف وسيعي از سيستم ها رو در بر ميگيره. يكي از كاربرد هاشم همينه. منتها من نمي خواستم اونقد تخصصي و مشكل پاسخ بدين. جواب اين سوال خيلي ساده تر از اين حرفاست. :w16:

پي.اس: براي دوستاني كه شايد نشنيده باشن..... بايوممز: Bio-electro-mechanical systems

بازم فك كنيد ببينيد راه ساده تري به ذهنتون نميرسه؟ :ws3:

لینک به دیدگاه
با اجازه کمی تقلب کردیم : :ws3:

انواع :مقاومتی ، خازنی ، القایی ، نوری ، پیزوالکتریک

توضیح نمیدم چون خیلی ناقص یاد دارم

من چرا اينو الآن ديدم :ws3:

درسته :w16:

خب اگه يه مقدار توضيحم سر فرصت اضافه كني عالي ميشه :ws17:

لینک به دیدگاه
توضيح لطفا... :banel_smiley_4:

مثل اینکه کسی قصد همکاری نداره پس خودم همین یه ذره چیزی که یاد دارمو میگم :

خوب مقاومتی فکر میکنم به این شکل باشه که یه مدار پل میبندن حالا یکی از این مقاومتها وابسته میشه به فشار خون حالا بسته به ولتاژ خروجی میشه مقاومت رو بدست اورد و معادلش کرد با یه فشار خاص

خازنی اینجوریه که رگ و جریان خون داخلش میشن دی الکتریک وسط دو صفحه ی خازن حالا بسته به ظرفیت خازن میشه فشار خون رو بدست اورد .

القایی : تو این حالت جریان خون نقش مغزی داخل سیم پیچ رو بازی میکنه که این مغزی جریان القایی رو تعیین میکنه پس بازم میشه فشار خون رو وابساه به جریان القایی مدل کرد .

نوری یکم پیچیده بود . فکر کنم یه دیافراگم تو مسیر جریان خون قرار میدن حالا با نابش فوتون به دیافراگم میشه میزان جابجایی اون رو فهمید و فشار خون رو بدست اورد .

میمونه پیزوالکتریک که حتما باید از امواج التراسوند استفاده کنه .

احتمالا با تاباندن امواج التراسوند به خون با توجه به اکوهای برگشتی میشه میزان فشار خونو تعیین کرد . مثلا شدت اکو ها یا میزان انحرافشون البته باید عمود برگرده فکر کنم !

نمیدونم دیگه من در همین حد یاد داشتم :w127:

وای مخم :imoksmiley:

لینک به دیدگاه
مثل اینکه کسی قصد همکاری نداره پس خودم همین یه ذره چیزی که یاد دارمو میگم :

خوب مقاومتی فکر میکنم به این شکل باشه که یه مدار پل میبندن حالا یکی از این مقاومتها وابسته میشه به فشار خون حالا بسته به ولتاژ خروجی میشه مقاومت رو بدست اورد و معادلش کرد با یه فشار خاص

خازنی اینجوریه که رگ و جریان خون داخلش میشن دی الکتریک وسط دو صفحه ی خازن حالا بسته به ظرفیت خازن میشه فشار خون رو بدست اورد .

القایی : تو این حالت جریان خون نقش مغزی داخل سیم پیچ رو بازی میکنه که این مغزی جریان القایی رو تعیین میکنه پس بازم میشه فشار خون رو وابساه به جریان القایی مدل کرد .

نوری یکم پیچیده بود . فکر کنم یه دیافراگم تو مسیر جریان خون قرار میدن حالا با نابش فوتون به دیافراگم میشه میزان جابجایی اون رو فهمید و فشار خون رو بدست اورد .

میمونه پیزوالکتریک که حتما باید از امواج التراسوند استفاده کنه .

احتمالا با تاباندن امواج التراسوند به خون با توجه به اکوهای برگشتی میشه میزان فشار خونو تعیین کرد . مثلا شدت اکو ها یا میزان انحرافشون البته باید عمود برگرده فکر کنم !

نمیدونم دیگه من در همین حد یاد داشتم :w127:

وای مخم :imoksmiley:

ممنون از توضيح خوبت.

من به محض اينكه تونستم يه مقدار وقت بدزدم ميام يه چيزايي به توضيحت اضافه مي كنم. :imoksmiley:

به سوال بعد فكر كنيد :w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...