رفتن به مطلب

بپرسيم و بياموزيم

ارسال های توصیه شده

هيچكي سوالي نداره؟

خب من يه سوال مي پرسم.

اين سوال رو مي خوام با فكر خودتون جواب بديد. لزومي نداره كه خيلي جواب دقيقي باشه. مي خوام ببينم چه راه حلي به نظرتون ميرسه. :w16:

براي جراحي و تعويض دريچه هاي قلب، جراحي قلب باز صورت مي گيره. يعني يه برش بزرگ روي قفسه ي سينه ايجاد ميشه و دريچه ي اوليه بيرون آورده ميشه و دريچه ي جديد كار گذاشته ميشه.

براي اين كار چه راه كم تهاجمي تري به نظرتون ميرسه؟

نظراتتون رو بگيد كه ببينيم كي به نتيجه مي رسيم. :4chsmu1:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 115
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

هيچكي سوالي نداره؟

خب من يه سوال مي پرسم.

اين سوال رو مي خوام با فكر خودتون جواب بديد. لزومي نداره كه خيلي جواب دقيقي باشه. مي خوام ببينم چه راه حلي به نظرتون ميرسه. :w16:

براي جراحي و تعويض دريچه هاي قلب، جراحي قلب باز صورت مي گيره. يعني يه برش بزرگ روي قفسه ي سينه ايجاد ميشه و دريچه ي اوليه بيرون آورده ميشه و دريچه ي جديد كار گذاشته ميشه.

براي اين كار چه راه كم تهاجمي تري به نظرتون ميرسه؟

نظراتتون رو بگيد كه ببينيم كي به نتيجه مي رسيم. :4chsmu1:

با thoracoscopy نمیشه!؟ :ws52:

البته هیچچی ازش نمیدونم فقط شنیدم برای جراحی قفسه سینه و ایناست! :ws52:

لینک به دیدگاه
با thoracoscopy نمیشه!؟ :ws52:

البته هیچچی ازش نمیدونم فقط شنیدم برای جراحی قفسه سینه و ایناست! :ws52:

:w58:

خيلي خوبه. فك نميكرديم اين جواب شروع باشه :ws3:

خب از اين روش همون چيزي كه شنيدين رو ميشه بگين؟ :w16:

روش جالبيه.

بيشتر مي خوام تخيلات خودمونو بگيم و روش بحث كنيم و امكان سنجي كنيم. بعد ببينيم توي علم معادلش چي ميشه.

اگه نميدونين چيه هم حدستونو بگين

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

لینک به دیدگاه
:w58:

گفتم نمیدونم خب!! :shame:

خيلي خوبه. فك نميكرديم اين جواب شروع باشه :ws3:

خیلی داغون بود!!!؟:4564:

خب از اين روش همون چيزي كه شنيدين رو ميشه بگين؟ :w16:

روش جالبيه.

بيشتر مي خوام تخيلات خودمونو بگيم و روش بحث كنيم و امكان سنجي كنيم. بعد ببينيم توي علم معادلش چي ميشه.

اگه نميدونين چيه هم حدستونو بگين

:icon_gol::icon_gol::icon_gol:

آهان خب باشه . . .

از ویکی پدیا تقلب کردم ! نوشته بود : یکی از روش های درمانی داخلی برای خارج کردن توده ها و تومور و . . . از قفسه سینه و ریه هست که هم میتونه تحت بیهوشی عمومی و بحسی موضعی انجام بشه!!! (پس قلبش کوو!!!؟ w58.gif)

اینم یه مقاله کوچیک در موردش که یکم مفید واقع بشم! TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

لینک به دیدگاه
گفتم نمیدونم خب!! :shame:

خیلی داغون بود!!!؟:4564:

آهان خب باشه . . .

از ویکی پدیا تقلب کردم ! نوشته بود : یکی از روش های درمانی داخلی برای خارج کردن توده ها و تومور و . . . از قفسه سینه و ریه هست که هم میتونه تحت بیهوشی عمومی و بحسی موضعی انجام بشه!!! (پس قلبش کوو!!!؟ w58.gif)

اینم یه مقاله کوچیک در موردش که یکم مفید واقع بشم! TAEL_SmileyCenter_Misc%20%28305%29.gif

نه اتفاقا خيليم خوب بود

تعجبم از اين بود كه جواب اول از طرف كسي كه مهندسي پزشكي نميخونه باشه و اينقد علمي. :ws3:

خيلي جواب خوبيه. منتها براي دريچه ي قلب از اين روش نميشه استفاده كرد.

چون نميشه با اين وسيله داخل قلب فعاليتي انجام داد مگه اينكه قلب رو باد كنن. كه عملي نيست.

اين روش درماني بيشتر از همه براي ريه مورد استفاده قرار ميگيره و خيلي كارايي زيادي داره.

خيلي ممنون بابت مقاله. :icon_gol::icon_gol::icon_gol:

اگه مورد ديگه اي به ذهنت ميرسه بگو. البته ميگم نيازي نيست منطقي باشه. :w16:

لینک به دیدگاه

من از وقتی این پستو خوندم دارم تصور میکنم من تو اتاق جراحیم و میخوام یه بیمار قلبی رو بعملم و هیچ راهی جز بریدن سینه اش به ذهنم نمیرسه :ws52:

لینک به دیدگاه
من از وقتی این پستو خوندم دارم تصور میکنم من تو اتاق جراحیم و میخوام یه بیمار قلبی رو بعملم و هیچ راهی جز بریدن سینه اش به ذهنم نمیرسه :ws52:

:ws3:

خب فك كن راهي وجود داشته باشه كه بدون بريدن قفسه ي سينه بتوني دسترسي داشته باشي.

خب اين يعني اينكه بايد از داخل جراحي صورت بگيره.

حالا يه وسيله اي بايد بره تو...يا اينكه برش از جاي ديگه اي باشه...يا چيزي شبيه اين. :w127:

به نظرت چجوري ميتونه باشه؟

لینک به دیدگاه

خب فك كن راهي وجود داشته باشه كه بدون بريدن قفسه ي سينه بتوني دسترسي داشته باشي.

حالا يه وسيله اي بايد بره تو...يا اينكه برش از جاي ديگه اي باشه...يا چيزي شبيه اين. :w127:

نمیشه یه دستگاه endoscopy طراحی کنیم که تصاویر سه بعدی ایجاد کنه !؟ :ws52:

(من باز نظر دادم!!):ws3:

لینک به دیدگاه

من اولش به ذهنم رسید که یه میله ببریم داخل ولی بعدش مسخره اومد :hanghead:

ازین دستگاها هست که برای کسایی که سنگ کلیه دارن و سنگشون دفع نمیشه و باید برن زیرش و فک کنم سنگ رو میشکنن تا خورد شه

نمیشه از یه همچین چیزی استفاده کرد...یعنی بره تو قلب و دریچه رو باز کنه و احتیاجی به تعویضش نباشه :w58:

یا یه چیزی درس کنیم که کار دریچه رو انجام بده و خیلی ریز باشه و با همون میلهه اونو بزاریم کنار دریچه :w58:

حتما باید دریچه عوض شه؟!!!:banel_smiley_4: :ws3:

لینک به دیدگاه
نمیشه یه دستگاه endoscopy طراحی کنیم که تصاویر سه بعدی ایجاد کنه !؟ :ws52:

(من باز نظر دادم!!):ws3:

چرا خيلي دارين خوب پيش ميرين. :ws48:

ميشه اين كارو كرد.

خب اين براي اينكه بشه ديدش. ميشه از تكنولوژي فيبر نوري استفاده كرد. هم كوچيكه و هم اينكه دقت بالايي داره. ميشه به صورت زنده تصوير برداري كرد. :w16:

ولي اين تصوير برداري از بيرونم با اولتراسوند يا فلوروسكوپي ميتونه انجام بشه. ولي جراحي چي؟ :ws3:

لینک به دیدگاه

ميشه اين كارو كرد.

خب اين براي اينكه بشه ديدش. ميشه از تكنولوژي فيبر نوري استفاده كرد. هم كوچيكه و هم اينكه دقت بالايي داره. ميشه به صورت زنده تصوير برداري كرد. :w16:

ولي اين تصوير برداري از بيرونم با اولتراسوند يا فلوروسكوپي ميتونه انجام بشه. ولي جراحي چي؟ :ws3:

با کمک همین دستگاه میتونیم میله رو ببریم تو

یا میتونیم یه رباتی درس کنیم که اینکارو انجام بده

لینک به دیدگاه

ميشه اين كارو كرد.

خبببببببب. . . .

مثلا نمیشه از طریق یه سوراخ ، لوازم جراحی در مقیاس کوچیک رو وارد قلب کرد و عمل رو انجام داد!!؟ مثل جراحی های laparoscopic!؟:ws52:

لینک به دیدگاه
خبببببببب. . . .

مثلا نمیشه از طریق یه سوراخ ، لوازم جراحی در مقیاس کوچیک رو وارد قلب کرد و عمل رو انجام داد!!؟ مثل جراحی های laparoscopic!؟:ws52:

چه خوب...اطلاعاتت خیلی قویه :w16:

لینک به دیدگاه
من اولش به ذهنم رسید که یه میله ببریم داخل ولی بعدش مسخره اومد :hanghead:

ازین دستگاها هست که برای کسایی که سنگ کلیه دارن و سنگشون دفع نمیشه و باید برن زیرش و فک کنم سنگ رو میشکنن تا خورد شه

نمیشه از یه همچین چیزی استفاده کرد...یعنی بره تو قلب و دریچه رو باز کنه و احتیاجی به تعویضش نباشه :w58:

یا یه چیزی درس کنیم که کار دریچه رو انجام بده و خیلی ریز باشه و با همون میلهه اونو بزاریم کنار دریچه :w58:

حتما باید دریچه عوض شه؟!!!:banel_smiley_4: :ws3:

خب اونكه ميله ببريم داخل اساس كار يكي از پيشرفته ترين تجهيزات پزشكي يعني دستگاه هاي جراحي رباتيك هست. خيليم مسخره نيست.

حالا اين لوله از همون ناحيه ي سينه وارد ميشه؟ بعد چيكار ميكنه؟ نبايد اين ميله هه انعطاف پذير باشه يا همون صلب خوبه؟

اتفاقا خيلي نظر خوبيه.

چطوري ميشه بدون برداشتن دريچه كاري كرد كه دريچه ي مصنوعي اونجا بمونه؟:w127:

كنار ديچه هم نه...شايد توي دريچه :ws17:

خيلي باحالين من زورم بهتون نميرسه. سرعتتون زياده، عقب موندم :ws3:

لینک به دیدگاه
با کمک همین دستگاه میتونیم میله رو ببریم تو

یا میتونیم یه رباتی درس کنیم که اینکارو انجام بده

خبببببببب. . . .

ايول بابا شما كه خيلي اطلاعات دارين. ميگم ادمينم داره ميخونه اينا رو بياد شما رو بكنه مدير تالار :ws3:

چرا ميشه. خب اين كار توي جراحي رباتيك داره انجام ميشه.

اين رباتا چنتا بازو دارن.يه بازوشون از همون فيبراي نوري داره كه تصوير برداري رو به صورت زنده انجام ميدن.

يه بازو براي برش استفاده ميشه.

دو تا بازو هم براي گرفتن و ...

حالا فك ميكنين اين بازو ها بايد چطوري باشن؟ :w127:

اين راهو ميتونين گسترش بدين؟

راه ديگه اي به نظرتون ميرسه؟

يعني به جز اين ميله ها كه از خارج بدن وارد ميشه كار ديگه اي هم ميشه كرد؟ :w127:

چه هيجان انگيزناك:ws3:

لینک به دیدگاه

یه سلام خدمت حضار و مدیر محترم معلوم الحال :ws3:

من نظریم اینجوریه که اگه بتونم اول با وسایل مختلف تصویربرداریه درونی و بیرونی جایگاه دریچه ها و قلب رو متوجه بشیم . حالا میتونیم به ربات یه برنامه دقیق بدیم که در مقیاس دقیق جراحی رو انجام بده .

یعنی بیمار در جایگاه خاص خودش فیکس بشه و ربات دقیق بدونه کدوم مختصات باید جراحی بشه . حالا یه کار کاملا ماشینی میشه انجام داد و دقیق . ( من فیلمشو دیده بودم قبلا :ws3: )

لینک به دیدگاه

ايول بابا شما كه خيلي اطلاعات دارين. ميگم ادمينم داره ميخونه اينا رو بياد شما رو بكنه مدير تالار :ws3:

چرا ميشه. خب اين كار توي جراحي رباتيك داره انجام ميشه.

اين رباتا چنتا بازو دارن.يه بازوشون از همون فيبراي نوري داره كه تصوير برداري رو به صورت زنده انجام ميدن.

يه بازو براي برش استفاده ميشه.

دو تا بازو هم براي گرفتن و ...

حالا فك ميكنين اين بازو ها بايد چطوري باشن؟ :w127:

اين راهو ميتونين گسترش بدين؟

راه ديگه اي به نظرتون ميرسه؟

يعني به جز اين ميله ها كه از خارج بدن وارد ميشه كار ديگه اي هم ميشه كرد؟ :w127:

چه هيجان انگيزناك:ws3:

خببب . . .

مثلا وقتی که ما از یه ربات برای جراحی استفاده میکنیم باید دامنه ی حرکت بازو های ربات بطوری باشه که بتونه به بهترین نحو ، حرکات جراح رو تقلید کنه . . . ینی منظورم اینه که اون ربات باید دامنه ی حرکتش خیلی میلیمتری و کوچیک باشه که به جراح که پشت سیستم کنترل نشسته ، این قابلیت رو بده که بطور دقیق ، به هر نقطه ای که خواست ، دسترسی داشته باشه! :ws52:

درسته؟ :ws52:

لینک به دیدگاه
خببب . . .

مثلا وقتی که ما از یه ربات برای جراحی استفاده میکنیم باید دامنه ی حرکت بازو های ربات بطوری باشه که بتونه به بهترین نحو ، حرکات جراح رو تقلید کنه . . . ینی منظورم اینه که اون ربات باید دامنه ی حرکتش خیلی میلیمتری و کوچیک باشه که به جراح که پشت سیستم کنترل نشسته ، این قابلیت رو بده که بطور دقیق ، به هر نقطه ای که خواست ، دسترسی داشته باشه! :ws52:

درسته؟ :ws52:

موافق نیستی کلا کار رو ربات انجام بده تا دقیقتر باشه ؟

البته فکر کنم نظارت انسان لازمه اما دخالتش دقت کار کم میکنه.

اما این نکته که ربات باید خیلی دقیق و میلیمتری کار کنه رو منم قبول دارم

به نظر شما به چه شکل میشه دقت و کارایی بهتری داشت ؟

لینک به دیدگاه
موافق نیستی کلا کار رو ربات انجام بده تا دقیقتر باشه ؟

البته فکر کنم نظارت انسان لازمه اما دخالتش دقت کار کم میکنه.

اما این نکته که ربات باید خیلی دقیق و میلیمتری کار کنه رو منم قبول دارم

به نظر شما به چه شکل میشه دقت و کارایی بهتری داشت ؟

خب آخه چجوری بایوس ربات رو جوری برنامه ریزی کنیم که تمام عملیات جراحی رو ربات انجام بده!؟ کلا به نظرم ربات باید در خدمت جراح باشه که دقت جراحی رو بالا ببره و ضریب خطای انسانی مثل لرزش دست رو کاهش بده .

در مورد افزایش دقتش دیگه هیچچی نمیدونم . . . کار ترکیبی از مهندسی بیوالکتریک ، کامپیوتر و مکانیک میتونه باشه! :ws3:

لینک به دیدگاه
خب آخه چجوری بایوس ربات رو جوری برنامه ریزی کنیم که تمام عملیات جراحی رو ربات انجام بده!؟ کلا به نظرم ربات باید در خدمت جراح باشه که دقت جراحی رو بالا ببره و ضریب خطای انسانی مثل لرزش دست رو کاهش بده .

در مورد افزایش دقتش دیگه هیچچی نمیدونم . . . کار ترکیبی از مهندسی بیوالکتریک ، کامپیوتر و مکانیک میتونه باشه! :ws3:

اره دقیقا میتونه این هماهنگی به پیشرفت خیلی کمک کنه تو این زمینه

من بیشتر رو یه سیستم پردازش تصویر و هوش مصنوعی داشتم فکر میکردم که بتونه خودکار این کار رو انجام بده . اینجوری ضریب اشتباه انسانی کم میشه .

اما خوب با توجه به اینکه این کار یه ذره هندیه :ws3: فکر کنم نظر شما بهتر باشه که ربات در خدمت انسان باشه :w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...