رفتن به مطلب

سوالهای تخصصی از مهندسان کشاورزی

ارسال های توصیه شده

سلام سلام

شرمنده اگر سوالم رو اینجا میپرسم... اگر بد جایی هست حتما بگین پاک کنم:icon_redface:

خب دو تا سوال داشتم:1. قطعات دهانی حشرات جونده رو میخواستم که از چند بخش تشکیل شده و اسمشون چی هست...

2. میخواستم بدونم شفیره به چه حالتی گفته میشه؟

ممنونم:icon_gol:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 425
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سلام سلام

شرمنده اگر سوالم رو اینجا میپرسم... اگر بد جایی هست حتما بگین پاک کنم:icon_redface:

خب دو تا سوال داشتم:1. قطعات دهانی حشرات جونده رو میخواستم که از چند بخش تشکیل شده و اسمشون چی هست...

سلام

خوب جایی اومدی دمت گرم

اول سوال 2:

خودمونی میگم:

اکثر حشرات شناخته شده دارای دگردیسی اند که طی دگردیسی نوزادی که از تخم خارج میشه رشد و نمو پیدا میکنه و در این حال پوست اندازی هم داره و مستقیم یا غیرمستقیم دگرگونی توی نوزاد حشره دیده میشه

مرحله شفیرگی تو حشراتی وجود داره که نوزاد طی دگردیسی شباهتی به حشره کامل نداره و با وارد شدن به مرحله شفیرگی خصوصیات ظاهری و فیزیکی حشره کامل رو پیدا میکنه ...

مثال معروفش که عموم باید بشناسن:

کرم ابریشم!

کرم شباهتی به پروانه نداره! برای تبدیل شدن به پروانه باید وارد مرحله شفیرگی بشه و پیله ای هم دور خودش ایجاد میکنه و بعد از مدتی از پیله پروانه ای خارج میشه که اصلا شبیه لارو یا کرم نبوده!

سوسکها ... زنبورها ... مگس ها ... پشه ها و پروانه ها این شفیره رو دارند (البته راسته های دیگه ای هم هستند که نیازی به عنوان کردنش نیست ...

خود شفیره هم انواع و اقسامی داره که اگه خواستید ادامه میدم ...

سوال دومت تو پست بعدی ...

لینک به دیدگاه
سلام سلام

سوال 1 :

قطعات دهانی قسمتهای مختلف و فراوونی داره ...

اما اگر بخش بخشش کنیم و کلی بگیم

شامل:

لب بالا Labrum

آرواره بالا Mandible

آرواره پایین Maxilla

لب پایین Labium

اصولا این 4 بخش کلی دهان محسوب میشه

اما زوائدی هم هر کدوم دارند

که از همه مهمتر هیپوفارنکس که در سطح فوقانی لب پایین قرار داره

و بعدش پالپ ها هستند شامل لبیال پالپ Labial palp و ماگزیلاری پالپ Maxillary palp

که اولی به لب پایین و دومی به آرواره پایین مربوط میشه (از اسمش مشخصه)

این پالپ ها وظیفه حسی و چشایی دارن.

اگر خواستید ادامه میدم...

لینک به دیدگاه
سلام

خوب جایی اومدی دمت گرم

اول سوال 2:

خودمونی میگم:

اکثر حشرات شناخته شده دارای دگردیسی اند که طی دگردیسی نوزادی که از تخم خارج میشه رشد و نمو پیدا میکنه و در این حال پوست اندازی هم داره و مستقیم یا غیرمستقیم دگرگونی توی نوزاد حشره دیده میشه

مرحله شفیرگی تو حشراتی وجود داره که نوزاد طی دگردیسی شباهتی به حشره کامل نداره و با وارد شدن به مرحله شفیرگی خصوصیات ظاهری و فیزیکی حشره کامل رو پیدا میکنه ...

مثال معروفش که عموم باید بشناسن:

کرم ابریشم!

کرم شباهتی به پروانه نداره! برای تبدیل شدن به پروانه باید وارد مرحله شفیرگی بشه و پیله ای هم دور خودش ایجاد میکنه و بعد از مدتی از پیله پروانه ای خارج میشه که اصلا شبیه لارو یا کرم نبوده!

سوسکها ... زنبورها ... مگس ها ... پشه ها و پروانه ها این شفیره رو دارند (البته راسته های دیگه ای هم هستند که نیازی به عنوان کردنش نیست ...

خود شفیره هم انواع و اقسامی داره که اگه خواستید ادامه میدم ...

سوال دومت تو پست بعدی ...

ممنون ... این درسته که مرحله شفیرگی در دگردیسی کامل اتفاق میافته؟

سوال 1 :

قطعات دهانی قسمتهای مختلف و فراوونی داره ...

اما اگر بخش بخشش کنیم و کلی بگیم

شامل:

لب بالا Labrum

آرواره بالا Mandible

آرواره پایین Maxilla

لب پایین Labium

اصولا این 4 بخش کلی دهان محسوب میشه

اما زوائدی هم هر کدوم دارند

که از همه مهمتر هیپوفارنکس که در سطح فوقانی لب پایین قرار داره

و بعدش پالپ ها هستند شامل لبیال پالپ Labial palp و ماگزیلاری پالپ Maxillary palp

که اولی به لب پایین و دومی به آرواره پایین مربوط میشه (از اسمش مشخصه)

این پالپ ها وظیفه حسی و چشایی دارن.

اگر خواستید ادامه میدم...

خیلی خیلی ممنون ... پاسختون بسیار کامل بود :hapydancsmil:

:w72:

لینک به دیدگاه
ممنون ... این درسته که مرحله شفیرگی در دگردیسی کامل اتفاق میافته؟

خیلی خیلی ممنون ... پاسختون بسیار کامل بود :hapydancsmil:

:w72:

از نظر تخصصی نه! از نظر عمومی بله!

مثلا من خودم تا ترم 4 با جمله شما موافق بودم اما وقتی بیشتر وارد جزئیات میشی نباید قبول داشته باشی!

بهتره بگیم در تمام حشراتی که دگردیسی کامل دارن مرحله شفیرگی اتفاق میوفته!

اما بعضی از حشرات هم هستند که دگردیسی ناقص دارن (کامل ندارند) و شفیرگی هم دارن!

و البته ریزتر که بهش نیگاه کنیم این شفیره با اون شفیره کمی متفاوته!

که به عبارتی به دگردیسی این دسته از حشرات آلومتابول Allometabolous میگن ...

صبر کنید یه جور دیگه هم بگم تا جایی مبهم نمونه:

این جمله درسته:

مرحله شفیرگی در دگردیسی کامل اتفاق میافته.

این جمله غلطه:

مرحله شفیرگی فقط در دگردیسی کامل اتفاق میافته.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

لینک به دیدگاه
از نظر تخصصی نه! از نظر عمومی بله!

مثلا من خودم تا ترم 4 با جمله شما موافق بودم اما وقتی بیشتر وارد جزئیات میشی نباید قبول داشته باشی!

بهتره بگیم در تمام حشراتی که دگردیسی کامل دارن مرحله شفیرگی اتفاق میوفته!

اما بعضی از حشرات هم هستند که دگردیسی ناقص دارن (کامل ندارند) و شفیرگی هم دارن!

و البته ریزتر که بهش نیگاه کنیم این شفیره با اون شفیره کمی متفاوته!

که به عبارتی به دگردیسی این دسته از حشرات آلومتابول Allometabolous میگن ...

صبر کنید یه جور دیگه هم بگم تا جایی مبهم نمونه:

این جمله درسته:

مرحله شفیرگی در دگردیسی کامل اتفاق میافته.

این جمله غلطه:

مرحله شفیرگی فقط در دگردیسی کامل اتفاق میافته.

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

ممنون... ما یه قسمتی از جانور شناسیمون در مورده حشراته ... خیلی مختصر توضیح دادن... چون ما جانور شناسیمون تاکید بر ابزیانه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه قسمت نوشته بود شفیرگی ...برام جالب شد بدونم چه مرحله ای هست:ws38:

از توضیحات بسیار خوبتون ممنونم:icon_redface:

لینک به دیدگاه
ممنون... ما یه قسمتی از جانور شناسیمون در مورده حشراته ... خیلی مختصر توضیح دادن... چون ما جانور شناسیمون تاکید بر ابزیانه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

یه قسمت نوشته بود شفیرگی ...برام جالب شد بدونم چه مرحله ای هست:ws38:

از توضیحات بسیار خوبتون ممنونم:icon_redface:

بله میدونم ...

خیلی خوبه که دنبال سوالتون هستید

من واقعا خوشحال میشم

حشرات آبزی هم اتفاقا فراوون داریم

حشرات قدرتمندترین جانوران اند!

بازم اگر سوالی باشه خوشحال میشیم

موفق باشید.

لینک به دیدگاه
بله میدونم ...

خیلی خوبه که دنبال سوالتون هستید

من واقعا خوشحال میشم

حشرات آبزی هم اتفاقا فراوون داریم

حشرات قدرتمندترین جانوران اند!

بازم اگر سوالی باشه خوشحال میشیم

موفق باشید.

بله بله !!! منم ازتون ممنونم !!! :ws3:

لینک به دیدگاه

چشم رضا جان

شما که خودت استاد مایی

اما چشم ... بخدا وقتم بشه حتما

این جمع آوری کردنش سخته و وقت گیر، مطالب خیلی پراکنده است. :hanghead:

لینک به دیدگاه

آقا حمید من در مورد رفتار نماتدها (پاسخشون به دما ، نور ، CO2، فرمونها و تغذیه نماتدها و ارگانهای حسی ، حرکتهای تصادفیشون و مهاجرتهای بافتیشون )به طور مفصل مطلب میخوام ممنون میشم اگه منبعی سراغ داری به من معرفی کنی ! البته فارسی میخوام :sigh:

لینک به دیدگاه
آقا حمید من در مورد رفتار نماتدها (پاسخشون به دما ، نور ، CO2، فرمونها و تغذیه نماتدها و ارگانهای حسی ، حرکتهای تصادفیشون و مهاجرتهای بافتیشون )به طور مفصل مطلب میخوام ممنون میشم اگه منبعی سراغ داری به من معرفی کنی ! البته فارسی میخوام :sigh:

نه انصافا اگر امر دیگه ای هم بود بگیا! تعارف نکن! :banel_smiley_4:

فکر کنم میخوای پایان نامه رو نماتد کار کنی! :ws3:

من یه سری مطالب دارم که خودم هنوز نخوندمشون ... نیازی و فرصتی نبوده! همه مقاله های لاتینه ...

در مورد منابع فارسی تو این زمینه باید بگم که فکر نکنم مطلبی گیر بیاد ... باید زحمت ترجمه رو بکشی!

بازم از استادمون در این مورد حتما سوال میپرسم و بهت اطلاع میدم.

لینک به دیدگاه
نه انصافا اگر امر دیگه ای هم بود بگیا! تعارف نکن! :banel_smiley_4:

فکر کنم میخوای پایان نامه رو نماتد کار کنی! :ws3:

من یه سری مطالب دارم که خودم هنوز نخوندمشون ... نیازی و فرصتی نبوده! همه مقاله های لاتینه ...

در مورد منابع فارسی تو این زمینه باید بگم که فکر نکنم مطلبی گیر بیاد ... باید زحمت ترجمه رو بکشی!

بازم از استادمون در این مورد حتما سوال میپرسم و بهت اطلاع میدم.

:ws3:

پایان نامم نماتد هست ولی موضوش این نیست ....این برا سمینارمه ....

بدبخت شدم سمینارام همه پشت سرهمه حالا قارچو میتونم یه کاریش بکنم ولی نماتد خیلی اصطلاحات تخصصی داره !

ممنون حمید جان!... یه سری خود استاد نماتدمون برا درس نماتد گفته ولی چون سر کلاس گفته دیگه به درد سمینار نمیخوره هر چی مطلب لاتین هم گیرم اومده هموناس که سر کلاس گفته :hanghead:

لینک به دیدگاه
:ws3:

پایان نامم نماتد هست ولی موضوش این نیست ....این برا سمینارمه ....

بدبخت شدم سمینارام همه پشت سرهمه حالا قارچو میتونم یه کاریش بکنم ولی نماتد خیلی اصطلاحات تخصصی داره !

ممنون حمید جان!... یه سری خود استاد نماتدمون برا درس نماتد گفته ولی چون سر کلاس گفته دیگه به درد سمینار نمیخوره هر چی مطلب لاتین هم گیرم اومده هموناس که سر کلاس گفته :hanghead:

خب منابع لاتین منو میخوای؟

لینک به دیدگاه
خب منابع لاتین منو میخوای؟

الان کتاب plant nematology و behaviour of nematodes رو یه نگاه انداختم خوبه ولی اگه فارسی داشته باشی خیلی بهتره :sigh:

لینک به دیدگاه
الان کتاب plant nematology و behaviour of nematodes رو یه نگاه انداختم خوبه ولی اگه فارسی داشته باشی خیلی بهتره :sigh:

چشم من شنبه سراغش رو میگیرم و انشالله که بتونم کمکی بهت بکنم.

لینک به دیدگاه

طیبه جان خسته نباشی

من امروز حسابی نشستم با دکتر صحبت کردم

موضوع رو گفتم و ایشون هم شروع کرد توضیح دادن ... بعد یه چایی خوردیم و بعد چایی یادم رفت استاد چی گفت!

در مجموع

اصلا منبع فارسی در زمینه رفتارشناسی نماتد ها کتاب یا مقاله گیر نمیاری!

البته مقالاتی که در زمینه تعامل بین نماتد با سایر میکروارگانیسم های دیگه چاپ شده و در حد موضوع یک پایان نامه کارشناسی ارشد بچه های بیماری تو دانشگاه های خودمون (ایران) بوده میتونه توی مقاله در مورد رفتارشناسی نماتدها هم توضیحاتی اومده باشه ...

و اینکه در کتاب نماتدشناسی آقای چن هم (من خودم یادم رفت بهت بگم) در این مورد مطالبی بیان شده (اما مختصر)

نتیجه میگیریم که میتونی از مقالات لاتینی که میتونه ارتباطی داشته باشه با موضوعی که تو میخوای کار کنی کمک بگیری!

موضوعت رو میدونم و به دکتر هم گفتم که گفت این موضوع به مراتب روش کار شده بنظر تکراری میاد ...

و گفت شماره تماس و ایمیل منو بهش بده تا اگر کمکی خواست بتونم راهنماییش کنم!

ایمیلش که تو سایت دانشگاه تهران هست ...

:w02:

لینک به دیدگاه
طیبه جان خسته نباشی

من امروز حسابی نشستم با دکتر صحبت کردم

موضوع رو گفتم و ایشون هم شروع کرد توضیح دادن ... بعد یه چایی خوردیم و بعد چایی یادم رفت استاد چی گفت!

در مجموع

اصلا منبع فارسی در زمینه رفتارشناسی نماتد ها کتاب یا مقاله گیر نمیاری!

البته مقالاتی که در زمینه تعامل بین نماتد با سایر میکروارگانیسم های دیگه چاپ شده و در حد موضوع یک پایان نامه کارشناسی ارشد بچه های بیماری تو دانشگاه های خودمون (ایران) بوده میتونه توی مقاله در مورد رفتارشناسی نماتدها هم توضیحاتی اومده باشه ...

و اینکه در کتاب نماتدشناسی آقای چن هم (من خودم یادم رفت بهت بگم) در این مورد مطالبی بیان شده (اما مختصر)

نتیجه میگیریم که میتونی از مقالات لاتینی که میتونه ارتباطی داشته باشه با موضوعی که تو میخوای کار کنی کمک بگیری!

موضوعت رو میدونم و به دکتر هم گفتم که گفت این موضوع به مراتب روش کار شده بنظر تکراری میاد ...

و گفت شماره تماس و ایمیل منو بهش بده تا اگر کمکی خواست بتونم راهنماییش کنم!

ایمیلش که تو سایت دانشگاه تهران هست ...

:w02:

واااااااااااااااااي مرسي خيلي خوشحالم كردي... من ميل دكتر صاحباني رو از امير مسعود گرفتم ولي شمارشو ميخوام ... با استاد راهنمامم صحبت كردم كه اگه اجازه بده از دكتر صاحباني خواهش كنم به عنوان استاد مشاور من باشه... قبول كرد اگه دكتر هم قبول كنه كه خيلي خوب ميشه !

موضوع من تكراريه؟ :sigh:

فكر نميكنم تو ايران زياد روش كار شده باشه ... البته اين موضوع رو دكتر فدايي بهم دادن و گفتن در موردش تحقيق كنم من هنوز وقت نكردم زياد مقالات رو بخونم ولي خيلي كم در موردش مقاله پيدا كردم پيدا كردم يعني فقط يكي پيدا كردم كه مربوط به ايران نميشدا:ws52:

لینک به دیدگاه
واااااااااااااااااي مرسي خيلي خوشحالم كردي... من ميل دكتر صاحباني رو از امير مسعود گرفتم ولي شمارشو ميخوام ... با استاد راهنمامم صحبت كردم كه اگه اجازه بده از دكتر صاحباني خواهش كنم به عنوان استاد مشاور من باشه... قبول كرد اگه دكتر هم قبول كنه كه خيلي خوب ميشه !

موضوع من تكراريه؟ :sigh:

فكر نميكنم تو ايران زياد روش كار شده باشه ... البته اين موضوع رو دكتر فدايي بهم دادن و گفتن در موردش تحقيق كنم من هنوز وقت نكردم زياد مقالات رو بخونم ولي خيلي كم در موردش مقاله پيدا كردم پيدا كردم يعني فقط يكي پيدا كردم كه مربوط به ايران نميشدا:ws52:

خب بهش ایمیل بزن و باهاش در ارتباط باش

شمارشم بهت میدم باشههههههههههه ...

لینک به دیدگاه
  • 4 هفته بعد...

آیا کسی می دونه...

این مطلب صحت داره که اگر بذر سیاهدانه رو بکوبیم و یا به شکل آسیاب شده باشه به مرور زمان تولید سم می کنه ؟

و اگر در یه ماده ی غذایی ازش استفاده کنیم به صورت ذکر شده خوبه یه بد (مثل ترشی)؟

و اگر صحت داره چرا؟:ws52:

منتظر پاسخ دوستای گلم هستم :w16::icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...