رفتن به مطلب

سوالهای تخصصی از مهندسان کشاورزی

ارسال های توصیه شده

تاپیکی بنا نهادیم تا اگه مشکلی، درخواستی یا سوالی در ارتباط با مسائل مرتبط با کشاورزی دارید اینجا مطرح کنید تا هر کدام از دوستان که تونستن سریعاً پاسخگوی شما باشن. مثلا اینکه من میخوام فلان درختو بکارم، چکار کنم؟ یا اینکه گلدون من داره خشک میشه، چرا؟ یا مثلا ... چمیدونم اصلاً...!!

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 425
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

سوال ؟؟؟

شرایط نگهداری و محیط مناسب برای پرورش این گل خوشکل چیه؟

منظورش اینه:

01887692678580894173.jpg29073525670426434277.jpg

یه نفر بیاد جواب بده منم یاد بگیرم برم جواب مسابقه رو بدم!!

لینک به دیدگاه

به نظر من زیاد فرقی نمیکنه، فقط اینکه خاکت سنگین نباشه تا راحت ریشه بده، یه مقداری هم مواد آلی کاملا پوسیده داشته باشه بد نیست! اتفاقا الان هم موقع خوبیه (همه اینا از قول محمدرضا بود)

لینک به دیدگاه
من یه مشکلی دارم میخوام ببینم بهترین خاک برا قلمه انار چه نوع خاکیه

معمولا خاک برای ریشه دار کردن قلمه یه خاک سبک انتخاب میشه . اما بهترین خاک برای قلمه زنی انار ...این مطالب راجه به خاک انار و قلمه زنی اناره .

رضا مطلب جالبی راجع به انار تو قسمت باغبانی گذاشته .که خاک رو این طور توصیف کرده :

"بهترین نوع زمین برای رشد انار زمینهای سبک شنی – رسی است که PH آن 5/6 تا 8 باشد. ولی بطور کلی انار در همه نوع زمین می روید و محصول می دهد زمینهای سنگین رسی کمترین استعداد را برای کاشت انار دارد ولی با این وجود در زمینهای شمال ایران که خاکشان رسی است درختهای انار به صورت وحش در جنگلها و به حالت خودرو به تعداد زیاد وجود دارند.میوه ها در زمینهای رسی معمولاً کوچک می شوند و بجز انار ترش سایر انارها در زمینهای رسی تغییر مزه داده و خوردن آنها چندان مطلوب نیست. پیش از کاشت نهالها باید زمین را آمده کرده لذا باید زمین را کودپاشی کرده و شخم زد تا کودها به داخل فرستاده شوند. آنچه برای رشد و محصول دادن انار خیلی مهم می باشد عملیات زراعی منظم از قبیل :یخ آب زمستانه،شخم پای درختان است شخم باید سطحی باشد چون ریشه انار در عمق نسبتاً کمی پخش می شود. عمق شخم در دوران میوه دهی بیش از 15 سانتی متر توصیه نشده است. در زمینهای نسبتاً شور درخت انار مقاومت دارددرخت انار در زمینهایی که سایر درختان میوه حتی رشد هم نمی توانند بکنند (مثل زمینهای سنگلاخی) می تواند زندگی کرده و محصول خوبی بدهد، بشرطی اینکه آب مورد نیاز آن تامین گردد. " انار

آسانترین روش تکثیر انار استفاده از قلمه های آن است. قطر قلمه باید به اندازه یک مداد و طولش سی سانتی متر باشد. اگر در پاییز قلمه ها برداشته شوند باید در ماسه مرطوب تا پایان زمستان نگهداری گردند اما در صورتی که در اسفند ماه قلمه ها را بگیریم می توانیم همان وقت به خاک بنشانیم. یک سوم از قلمه ها را در داخل خاک نموده و دو سوم آن را که دارای چند جوانه باشد بیرون از خاک نگه دارید. درختچه های ریشه دار را می توانید در اسفند ماه جابه جا کنید.

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

قلمه زدن می تواند در پائیز یا بهار زیرگر مخانه یا در هوای آزاد صورت گیرد. قلمه ها را می توان حتی در محل اصلی کاشت. مهمترین خواص خوب یک گیاه قلمه دهنده انار عبارتند از : (1) میوه هایش درشت باشند. (2) میوه ها پوست نازک باشند. (3) دانه ها درشت و آبدار باشند. (4) شیرین و خوشمز باشند. (5) قرمز یاقوتی و یا حتی قرمز بنفش باشند. (6) در مقابل امراض مقاومت خوبی داشته باشند. قلمه ها به بزرگی 50 تا 60 سانتی متر انتخاب شده و قبل از کاشتن آنها را 24 ساعت داخل آب می گذارند تا خوب آب به خودشان بگیرند. قلمه را باید در فصلی کاشت که درخت برگ نداشته باشند. انار پاجوش هم می دهد و ازدیادش به وسیله پا جوش نیز امکان پذیر است. شرایطی که برای قلمه ذکرشده برای پا جوش هم مهم است تعداد ریشه های پا جوشها هر چه زیادتر باشد بهتر است چون ساده تر می گیرند. انار به وسیله پیوند هم قابل ازدیاد است معمولاًً از پیوند شکمی ، لوله ای و اسکنه ای استفاده می شود.

لینک به دیدگاه
تاپیکی بنا نهادیم تا اگه مشکلی، درخواستی یا سوالی در ارتباط با مسائل مرتبط با کشاورزی دارید اینجا مطرح کنید تا هر کدام از دوستان که تونستن سریعاً پاسخگوی شما باشن. مثلا اینکه من میخوام فلان درختو بکارم، چکار کنم؟ یا اینکه گلدون من داره خشک میشه، چرا؟ یا مثلا ... چمیدونم اصلاً...!!

میگم رضا جان عنوانت تاپیکت خیلی سنگینه!

سوالات تخصصی

برادر این سوالات تخصصی رو دکتراشم برای جواب دادن به منبع مراجعه میکنن.

گرچه تا الان سوالای خاصی نپرسیدن

فقط امیدوارم بتونیم از پسشون بر بیایم! :a030:

لینک به دیدگاه
رضا مطلب جالبی راجع به انار تو قسمت باغبانی گذاشته .

راس میگیا! چرا خودم یادم نبود؟!! ایناهاش >> انار Pomegranate (multipage.gif 1 2)

همه چیزو درباره انار توضیح داده این تاپیکه :w16:

بعد من میام میگم شرایط نگهداریش چیه!

پس چرا نیومدی بگی؟ :167:

لینک به دیدگاه
منظورش اینه:

01887692678580894173.jpg29073525670426434277.jpg

یه نفر بیاد جواب بده منم یاد بگیرم برم جواب مسابقه رو بدم!!

گل آهارZininaمحل گرم و آفتابي را مي پسندد .

همچنين يك دوره موقتي خشكي و بي آبي را تحمل مي كند .

اما براي يك رشد طبيعي به خاكي با رطوبت كافي نياز دارد .

با اين وجود بايد توجه داشت كه آب و هواي باراني و بسيار مرطوب برايش مضر است . اين گل براي تزئين تپه گلها يا حاشيه هاي تابستاني آفتاب رو بسيار مناسب است . و از جورهاي پا بلند آنهم براي كاشتن ميان باغچه ها ميتوان استفاده كرد . به كودهاي خاصي نياز ندارد و در يك خاك خوب باغچه بخوبي رشد ميكند .

تكثير:

اين گياه بوسيله بذر تكثير ميشود ، از جهت كاشت دانه هاي آهار بايد در هواي نيمه گرم فروردين كاشته شود . نهالهاي جوان نبايد زياد در كنار هم باشند و اگر چنين بود ، تعدادي از آنها را تُنُك ميكنند تا رشد بقيه جوانه ها تسهيل شود . سپس بعد از كمي رشد كه بلندي نهالها به 6 سانتيمتر رسيد ، آنها را در اواسط خرداد كه هوا روبه گرمي ميرود در باغچه ميكارند .فصل گل دادن اين گياه ازخرداد تا فصل سرما ادامه خواهد داشت .

لینک به دیدگاه

سلام.ضریب هیزن چیه؟ممنون

معادله هیزن ویلیامز برای محاسبۀ سرعت جریان آب :

V= 0/355 Cd0/63 S0/54

ضریب هیزن C معمولا ً 100 در نظر می گیرند . d قطر لوله S شیب هیدرولیکی V سرعت آب

S= h/L طول لوله/ ارتفاع = شیب هیدرولیکی

لینک به دیدگاه

مهمش میکنم اما واژه تخصصی شو بر میدارم!

مثلا اینکه من میخوام فلان درختو بکارم، چکار کنم؟ یا اینکه گلدون من داره خشک میشه، چرا؟ یا مثلا ... چمیدونم اصلاً...!!

:banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه
سلام.ضریب هیزن چیه؟ممنون

معادله هیزن ویلیامز برای محاسبۀ سرعت جریان آب :

v= 0/355 cd0/63 s0/54

ضریب هیزن c معمولا ً 100 در نظر می گیرند . D قطر لوله s شیب هیدرولیکی v سرعت آب

s= h/l طول لوله/ ارتفاع = شیب هیدرولیکی

تا حالا دیدی کسی خودش از خودش سوال بپرسه بعد خودش به خودش جواب بده؟!!

ولی خداییش سوال شدیدا تخصصی بود...

لینک به دیدگاه

:ws28::ws28:

حداقل وقت انتقال و ادغام پست ...پست سوال کننده هم منتقل کنید که اینجوری نشه!

رضا کر کنم یکی از بچه های مکانیک این سوال رو تو صحن عمومی تالار کشاورزی پرسیده بود .جوابش دادم . الان منتقل شده اینجا ....:4chsmu1:

لینک به دیدگاه
  • 2 ماه بعد...

سلام دوستان

درختهای انار من روی جوی هایی به عرض حدود 1متر قرار دارند,باتوجه به این که امسال هم با کمبود اب مواجه هستیم

به نظرشما من میتونم روی جوبها پلاستیک بکشم تااز تبخیر رطوبت بیشتر خاک جلوگیری کنم؟اصلا همچین کاری قبلا صورت گرفته؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

درختهای انار من روی جوی هایی به عرض حدود 1متر قرار دارند,باتوجه به این که امسال هم با کمبود اب مواجه هستیم

به نظرشما من میتونم روی جوبها پلاستیک بکشم تااز تبخیر رطوبت بیشتر خاک جلوگیری کنم؟اصلا همچین کاری قبلا صورت گرفته؟

سلام.

باغ انار دارید؟

لینک به دیدگاه

سلام دوستان

سلام

این که تا حالا همچین کاری صورت گرفته یا نه رو نمیدونم!!

استفاده از پلاستیکم عملیه! به شرطی که هزینه شم در نظر بگیری...

پلاستیک طوری که بعد مدتی پوسیده میشه و اگه زمینت چن هکتار و بزرگ باشه هزینه ش میره بالا!

یه راه بهتر از اینم هس و اونم استفاده از آبیاری قطره ای!

البته برا اینم باید آب آبیاریتو بدی آزمایش تا کیفیتشو بررسی کنن

مثلا اگه آهک و...زیاد باشه این کار بی نتیجه س!

و یا میتونی از موادی استفاده کنی که سطح آب میپاشن که تبخیر رو کاهش بده البته این بیشتر برا مخازن آب و سد استفاده میشه ولی خب قبلش میتونی با یه کارشناس صحبت کنی...

این مواد غشاهای تک مولکولی از الکل های چرب هستن از قبیل:

هگزا دکانول- ورقه های شناور لاستیک بوتیل - ذرات شناور و یا بلوک ترلیت -کف های مومی شکل یا جسم سبک وزن!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...