رفتن به مطلب

در مورد gis بپرس؟

SH E I KH

ارسال های توصیه شده

دیگه ازین به بعد بعدش بهش مختصات میدم.ولی جدأ شیخ همزمان که میسازمو مختصات میدم درست میرم بخدا:ws33:

والا چی بگم چون تا حالا انجام ندادم نمیدونم چیه جرانش :ws52:

اما خب بعدا که مختصات میدی حله دیگه منم همیشه بعدا مختصات میدم. :ws3:

لینک به دیدگاه

شیخ میتونی از کاربرد رستر بگی؟نمیخوام تخصصی باشه ی تعریف ساده که الان دارم شروع میکنم به کارش بفهمم جریان چیه؟آشنایی با رستر های کتاب سنجری رو دارم میخونم این Spatial Analyst هیچکدوم از گزینه هاش فعال نیست.برا شرو به کار چی میخواد؟

اگه جواب سوالم خودش یه کتاب خلاصه ببخشید:w554: تو چند جمله بگی چاکریم

مچکرم:dancegirl2:

لینک به دیدگاه
شیخ میتونی از کاربرد رستر بگی؟نمیخوام تخصصی باشه ی تعریف ساده که الان دارم شروع میکنم به کارش بفهمم جریان چیه؟آشنایی با رستر های کتاب سنجری رو دارم میخونم این Spatial Analyst هیچکدوم از گزینه هاش فعال نیست.برا شرو به کار چی میخواد؟

اگه جواب سوالم خودش یه کتاب خلاصه ببخشید:w554: تو چند جمله بگی چاکریم

مچکرم:dancegirl2:

پری جان همونجور که میگی خودش یه کتابه مخصوصا Spatial Analyst و تحیلیهایی که میکنه که توی gis پیشرفته گفته میشه. خیلی هم توی مشاورها بکار نمیاد مگه درمورد پروژه های خاص.

اول رستر:

ببین هر شیپ فایلی که داریم یک سری اطلاعات توصیفی داره و یک سری اطلاعات تصویری

همون نقشه و جدول دیگه که باهم لینک میشن میشن یک شیف فایل.

حالا این اطلاعات تصویری دو نوع هستش یا وکتور(که نقطه یا خط یا سطح) هستش یا رستری که از اینا سه تا گفتم نیست تشکیل شده از مربعهای به هم کنار هم که هر مربع یک فیچره مثلا و توی جدول اطلاعات خودش رو داره. مثلا عکس ماهواره ای رستری میشه.

حالا دقت این رستر به اندازه اون مربعها ست هرچی کوچیکتر باشه دقت بالاتره.

برا اینکه خوب بفهمی تفاوتشون رو یه مثال بزنم.

ببین از فایل اتوکد میتونی هم خروجی pdf بگیری هم jpg ...... که خروجی اولی میشه شبیه وکتور و دومی میشه رستری.

یه عکس رو دیدی که خیلی بزگ میکنی پیکسلاش معلوم میشه اون پیکسلا همون مربعهاییه که میگم توی رستر هستش.

توی gis میشه وکتور و رستر رو به هم تبدیل کرد.

حالا برای خیلی از تحلیلهایی که توی Spatial Analyst انجام میشه یا جاهای دیگه باید رستری باشه شیپ مورد نیاز.

خب باید دید تو چیکار میخوای کنی توی Spatial Analyst . معمولا به شیپ رستر نیاز داری.

بارستر میتونی سراغ 3d Analyst هم بری که مفصله دیگه.

لینک به دیدگاه
پری جان همونجور که میگی خودش یه کتابه مخصوصا Spatial Analyst و تحیلیهایی که میکنه که توی gis پیشرفته گفته میشه. خیلی هم توی مشاورها بکار نمیاد مگه درمورد پروژه های خاص.

اول رستر:

ببین هر شیپ فایلی که داریم یک سری اطلاعات توصیفی داره و یک سری اطلاعات تصویری

همون نقشه و جدول دیگه که باهم لینک میشن میشن یک شیف فایل.

حالا این اطلاعات تصویری دو نوع هستش یا وکتور(که نقطه یا خط یا سطح) هستش یا رستری که از اینا سه تا گفتم نیست تشکیل شده از مربعهای به هم کنار هم که هر مربع یک فیچره مثلا و توی جدول اطلاعات خودش رو داره. مثلا عکس ماهواره ای رستری میشه.

حالا دقت این رستر به اندازه اون مربعها ست هرچی کوچیکتر باشه دقت بالاتره.

برا اینکه خوب بفهمی تفاوتشون رو یه مثال بزنم.

ببین از فایل اتوکد میتونی هم خروجی pdf بگیری هم jpg ...... که خروجی اولی میشه شبیه وکتور و دومی میشه رستری.

یه عکس رو دیدی که خیلی بزگ میکنی پیکسلاش معلوم میشه اون پیکسلا همون مربعهاییه که میگم توی رستر هستش.

توی gis میشه وکتور و رستر رو به هم تبدیل کرد.

حالا برای خیلی از تحلیلهایی که توی Spatial Analyst انجام میشه یا جاهای دیگه باید رستری باشه شیپ مورد نیاز.

خب باید دید تو چیکار میخوای کنی توی Spatial Analyst . معمولا به شیپ رستر نیاز داری.

بارستر میتونی سراغ 3d Analyst هم بری که مفصله دیگه.

ممنونم شیخ فهمیدم.خوب حالا من یه نقشه Ecw دارم.این میشه رستر؟

حالا رو این میشه اون Spatial Analyst رو کار کنم یا چیز دیگه هم میخواد؟

لینک به دیدگاه
شیپ رستر رو کجا بسازم؟مثل همین شیپ فایلا هست؟:icon_pf (34):

ببین میتونی همین شیپها رو به رستر تبدیل کنی. فک کنم توی کتاب آورده باشه دیگه

یا باید از عکسهای ماهواره ای استفاده کنی

توی کتاب چیزی نیاورده درمورد شیپ رستر و اینا؟

نه شیخ این یه پلی گن بوده الان اینجور شده!!

فقط همین یکی اینجور شده .به خدا اول اینجور نبود:banel_smiley_4: نمیدونم جریان چیه!!!

نگفتم که رستره شده :ws3:

خب بردیش توی ارک گلوبال؟ یا سه بعدیش کردی؟ اون وقت الآن این شیپ که قیافش فرق کرد توی آرک مپ وامیشه مشکلی نداره؟ ببین توی آرک گلوبال وا میشه؟

ممنونم شیخ فهمیدم.خوب حالا من یه نقشه Ecw دارم.این میشه رستر؟

حالا رو این میشه اون Spatial Analyst رو کار کنم یا چیز دیگه هم میخواد؟

میشه ازش رستر درست کرد. توی کتاب مگه توضیح نداده.

ببین فرض کن بخوام همون شیپ درست کردن وکتوری رو برات بگم خو با نوشته که فقط نمیشه عکس میخواد و اینا.

اما باید توی کتاب برات نوشته باشه. از این نقشه که خیلی راحتتر میشه شیپ رستری درست کرد.

لینک به دیدگاه
نگفتم که رستره شده

خب بردیش توی ارک گلوبال؟ یا سه بعدیش کردی؟ اون وقت الآن این شیپ که قیافش فرق کرد توی آرک مپ وامیشه مشکلی نداره؟ ببین توی آرک گلوبال وا میشه؟

نه اصلا نبردمش Arc Global .سه بعدیش هم نکردم.فقط برا کار توی Arc Map بوده.مثل بقیشون.

کار هم میکنه مشکلی نداره ولی قیافش اینجوری شده:ws37:

اون که فرمت prj داره وقتی بازش میکنم سیستم مختصات رو نشون میده. 

2.JPG

لینک به دیدگاه
نه اصلا نبردمش Arc Global .سه بعدیش هم نکردم.فقط برا کار توی Arc Map بوده.مثل بقیشون.

کار هم میکنه مشکلی نداره ولی قیافش اینجوری شده:ws37:

اون که فرمت prj داره وقتی بازش میکنم سیستم مختصات رو نشون میده.

جالب شد من اصن به پسوندش دقت نکرده بودم :ws52:

آها

احتمالا مال مختصات که بهش دادی حالا جریانش چیه رو نمیدونم.

حدس میزنم یه جوری مختصات دادی که اون ساخته شده.

ژئورفرسن ش کردی؟ مختصات واقعی دادی بهش؟:ws52:

توی یه پروژه که ساختی مختصات دادی؟

تاحالا این پسوند رو ندیدم. میگردم چیزی پیدا کردم خبرت میکنم. :icon_gol:

لینک به دیدگاه
جالب شد من اصن به پسوندش دقت نکرده بودم

آها

احتمالا مال مختصات که بهش دادی حالا جریانش چیه رو نمیدونم.

حدس میزنم یه جوری مختصات دادی که اون ساخته شده.

ژئورفرسن ش کردی؟ مختصات واقعی دادی بهش؟

توی یه پروژه که ساختی مختصات دادی؟

تاحالا این پسوند رو ندیدم. میگردم چیزی پیدا کردم خبرت میکنم.

:flowerysmile:ممنونم شیخ.اره .مختصات 38N بهش دادم.زون غربی ایران.ازین مسیر هم رفتم.

Projected Coordinate Systems/UTM/WGS 1984/WGS 1984 UTM Zone 38N.prj

لینک به دیدگاه
:flowerysmile:ممنونم شیخ.اره .مختصات 38N بهش دادم.زون غربی ایران.ازین مسیر هم رفتم.

Projected Coordinate Systems/UTM/WGS 1984/WGS 1984 UTM Zone 38N.prj

خب همینه دیگه

مختصات رو به عنوان یه فایل میشناسه نه شیپهااااااااااا

ببین کنار اون شیپ با همون اسم اما با اون پسوند میسازه.

باکش کنی مختصات بهم میریزه. یبار امتحان کن :ws3:

لینک به دیدگاه

شیخ یه بار وقتی میخواستم بهش اسم بدم اگه فارسی مینوشتم اینجور میشد.باید اول انگلیسی مینوشتم بعد اخر کار Rename میکردم.

الان خوده پلی گن مختصات نداره،unknown زده ،مختصاتش هم افتاده تو فایل کناریش :banel_smiley_4:

لینک به دیدگاه

ببخش شیخ تاپیک پرسش و پاسخ شده بحث پروژه من:icon_pf (34):

ببین من رو یه نقشه ECw کار میکنم .تمام شیپ فایلا رو نگاه کردم.همشون یه جور مختصات دارن.حالا کار که تموم شده همه لاین ها و پلی گن ها همشون همون جایی هستن که رو نقشه زدم.بجز زمین چمن ها که رو نقشه کار کردم پلی گنهاش اصلا نبود.فکر کردم بعد کار ذخیره نکردم، ولی جدول اتریبیوتش رو که باز کردم همشون بودن.حالا از همون جدول اتریبیوت که میزنم زمین چمن ها میاد یعنی هستن ولی افتادن ناکجا آباد.حالا باید اینا رو یه کاریش کنم بیاد رو نقشم سر جای خودشون.خیلی حرف زدم چجوری بیارم؟:ws3:

شیخ جدآ چاکریم

لینک به دیدگاه
شیخ یه بار وقتی میخواستم بهش اسم بدم اگه فارسی مینوشتم اینجور میشد.باید اول انگلیسی مینوشتم بعد اخر کار Rename میکردم.

الان خوده پلی گن مختصات نداره،unknown زده ،مختصاتش هم افتاده تو فایل کناریش :banel_smiley_4:

یعنی اسم فارسی اولش میخواستی بهش بدی مختصات اینجوری میومد بیرون؟:w58:

خوو بقیه چرا اینجور نیستن !!این همه شیپ که مختصات دادم این یکی عشقش کشیده جفتی بیاد.:ws3:

یعنی به همه فرضی دادی؟ شاید به اصل واقعی دادی؟ از روی مثال توی کتابی چیزی مختصات دادی؟

صب کن بیبنم اصن تو فقط سیستم مختصاتی بهش میدی یا x و y دقیق روی زمین بهش میدی؟

ببین من تا بحال مختصات واقعی ندادم برا همین حدس زدم مال اون باشه. از طرف دیگه هم تا بحال این پسوند رو ندیده بودم.

شیخ چرا گفتی پاکش کن .پاکش کردم حالا تو سطل اشغال هم نیست بیارمش:w821:

از باب تجربه :w02:

شیخ بعد پاک کردن اون فایل prj پروژم آخ نگفته.دوباره بهش مختصات دادم از شر اون مختصات انفرادی :ws3: هم خلاص

خب نفهمیدی چی بود جریان که اون میومد؟ چه فرقی داشت کار ایندفه با اون دفه؟

میخوام خودم یادبگیرما:ws3:

ببخش شیخ تاپیک پرسش و پاسخ شده بحث پروژه من:icon_pf (34):

ببین من رو یه نقشه ECw کار میکنم .تمام شیپ فایلا رو نگاه کردم.همشون یه جور مختصات دارن.حالا کار که تموم شده همه لاین ها و پلی گن ها همشون همون جایی هستن که رو نقشه زدم.بجز زمین چمن ها که رو نقشه کار کردم پلی گنهاش اصلا نبود.فکر کردم بعد کار ذخیره نکردم، ولی جدول اتریبیوتش رو که باز کردم همشون بودن.حالا از همون جدول اتریبیوت که میزنم زمین چمن ها میاد یعنی هستن ولی افتادن ناکجا آباد.حالا باید اینا رو یه کاریش کنم بیاد رو نقشم سر جای خودشون.خیلی حرف زدم چجوری بیارم؟:ws3:

شیخ جدآ چاکریم

خیلیم خوبه چون این دفه منم دارم یه چیزایی یاد میگیرم :ws3:

ببین پری جان اگه x و y داری که میتونی با اونا که جاشون درسته مچ کنی خب ژئورفرسن کن.

اگه نداری ادیتو رو روی این شیپ زمین چمنا که میگی روشن کن کل این شیپ رو سلکت آل کن بعد با اون ابزار جابجایی بیارشون بذار سر جای اصلیشون.

فهمیدی؟

شیخ اگه تا عصر خودم جوابش رو پیدا کردم میزارم:ws33: اینجا اگه هم نه ممنون میشم ازت:flowerysmile:

جواب چیو؟ در مورد اون فایله مختصاته چیزی پیدا نکردم ینی باید از سرکار برم خونه شب بگردم دنبالش. اما جواب بقیه رو دادم.

پری جان مقسی که این تاپیکو راه انداختی و من تنبل رو به حرف آوردی :ws3:

لینک به دیدگاه
خب نفهمیدی چی بود جریان که اون میومد؟ چه فرقی داشت کار ایندفه با اون دفه؟

میخوام خودم یادبگیرما

نه شیخ هیچی نمیشه،پروژه دست نخورده پا بر جاست.پلی پن ها هم سر جای خودشون بودن.فقط شیپ فایل مختصات نداره دوباره باید بهش مختصات بدی.

یه چیزی دوباره اومده:ws28: همون prj. احتمالا سیستم مختصاته از شیپ فایله طلاق گرفته:ws3:

جواب چیو؟ در مورد اون فایله مختصاته چیزی پیدا نکردم ینی باید از سرکار برم خونه شب بگردم دنبالش. اما جواب بقیه رو دادم.

ژئورفرسن که خودت جوابیدی

شیخ مچکر :flowerysmile:

لینک به دیدگاه
یعنی اسم فارسی اولش میخواستی بهش بدی مختصات اینجوری میومد بیرون؟

وقتی شیپ فایل میساختم اگه تو قسمت Name فارسی مینوشتم اینجور میشد.البته بعضی وقتا.دقیقا بعدش اگه تو Name اسم انگلیسی میدادم اینجور نمیشد:w58:.به جان شیخ

لینک به دیدگاه

شیخ من هر کاری می کنم نمی تونم جی آی اس 9.3 رو نصب کنم

همین ورژن و همین سی دی که دارم رو قبلا یه 5 یا 6 باری نصب کردم و مشکلی نبوده

مراحل نصبش رو کامل میرم ولی اون آخر که باید localhost رو تایپ کنم خطا میده

هم توی administrator و هم توی یوزرام نصبش رو امتحان کردم ...آنتی ویروسم رو هم غیر فعال کردم...نمیدونم چه مرگشه....لطفا کمکی بنما

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...