رفتن به مطلب

در مورد gis بپرس؟

SH E I KH

ارسال های توصیه شده

• 4 ماه بعد...

سلام

من کار با نرم افزار arc gis رو تقریباً کامل بلدم و خیلی کنج کاوم که قسمت arc catalog (اگه اشتبا نوشتم ببخشید : آرک کاتالوگ :ws3:) رو یاد بگیرم اگه ممکنه آموزش این قسمت رو هم بذارین .

با تشکر.

لینک به دیدگاه

سلام

من کار با نرم افزار arc gis رو تقریباً کامل بلدم و خیلی کنج کاوم که قسمت arc catalog (اگه اشتبا نوشتم ببخشید : آرک کاتالوگ :ws3:) رو یاد بگیرم اگه ممکنه آموزش این قسمت رو هم بذارین .
با تشکر.

اگه درس حدس زده باشم منظورتون از arc gis که گفتین بخش arc map باشه که کار اصلی ما توی همون بخشه که به صورت کامل بحث می کنیم
در مورد آرک کاتالوگ هم تقریبا اون چیزی که مربوط به ساخت فرمت های مختلف و خیلی چیزهای دیگه که توی آرک کاتالوگ به دردتون می خوره رو توی اون بحث می کنیم

تا چند روز آینده مباحث رو شروع می کنیم
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام ، خسته نباشید، می خواستم در مورد کاربرد gisدر مکان یابی مدارس یا ایستگاه های آتش نشانی اطلاعاتی رو در اختیارم بذارید.

سلام عزیز
ببین جی آی اس یه نرم افزار هوشمنده از این نظر که که توان تحلیل داره نه اینکه تخصص علمی.
خب میتونه برای ما تحلیل کنه اما نمیدونه براساس کدوم نظریه یا جریان علمی تحلیل رو انجام بده و ضمنا باید اطلاعات رو هم بهش داد.
برای هر تحلیلی یا هر فرمول نویسی توی نرم افزار باید هم اطلاعات خام ر بهش داد هم روش کار رو.
بر اساس روشی که بهش میدیم عملی را که میخواهیم روی اطلاعات خام انجام میدهد و نتیجه رو به ما اعلام میکنه.
مکان یابی هم همین جوره. بزا با همین مثالی که گفتی بهتر توضیح بدم.
مثلا مکان یابی مدرسه:
خب فرض کنیم تمام اطلاعات وضع موجود شهر رو داریم و مدارس و مقاطع تحصیلیشونم داریم. حالا یه روشی را برای یافتن مکان مدرسه جدید به نرم افزار میدیم. مثلا میگیم برای دبستان این شعاع را در نظر بگیر برای راهنمایی این شعاع عملکرد و ....
حالا معلوم کن کجاها دسترسی ندارن به کدوم مقاطع تحصیلی. تازه میتونیم بگیم دسترسی سواره وپیاده را هم منظور کن.
حالا اونجاهیی که نیاز به مدرسه با مقاطع مختلف هست بگر دنبال قطعه زمین بایر یا غیر فعال یا مخروبه با مساحت بالای 1000 مترمربع و .......(یک سری ویژگی های دیگه)
حالا توی این مواردی که پیدا کردی دسترسی پیاده و سواره رو هم اعمل کن
و حتی شروط دیگه ای که ممکن مدنظر داشته باشیم
خب همه این کارا رو میکنه و آخرش خروجی های بدست اومده رو به ما میده.
حالا انجام این کارا توی نرم افزار راه های مختلفی داره که به سلیقه فرد بستگی داره که از کدوم استفاده کنه. دیگه توضیح این راه ها و نحوه انجام مراحل توی نرم افزار خیلی طولانی میشه. پیشنهاد میکنم به کتاب"پروژه های کاربردی gis" نوشته " سارا سنجری و امید سعادت یار" مراجعه کنید.
یاحق

لینک به دیدگاه

از شیخ عزیز به خاطر تایپیک خوبش تشکر می کنم
من یه سوال داشتم! برای اینکه بخوایم کوتاهترین مسیر ممکن به یک کاربری مشخص رو پیدا کنیم توی gis باید چی کار کنیم؟

لینک به دیدگاه

از شیخ عزیز به خاطر تایپیک خوبش تشکر می کنم

من یه سوال داشتم! برای اینکه بخوایم کوتاهترین مسیر ممکن به یک کاربری مشخص رو پیدا کنیم توی gis باید چی کار کنیم؟

قربونت عزیز
ببین یه نزدیک ترین مسیر داریم یه بهترین مسیر یا مسیر بهینه. احتمالا تفاوت های اینارو میدونی. برای بدست آوردن نزدیکترین مسیر که خیلی ساده هم هست باید اطلاعات معابر رو داشته باشی و یک شبکه توی نرم افزار تشکیل بدی.
ببین بهترین راهنمایی که میتونم بهت کنم اینه که همون کتابی که توی پست قبل گفتمو بگیری تا با نمونه ای که انجام داده کاملا متوجه بشی جریان چیه.
بخش 7 کتاب ایجاد شبکه معابر
لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

سلام.خیلی ممنون از دوستان عزیز به خاطر پست مفیدشون.
یه سوال داشتم.من نرم افزار ARC GIS 9.3 رو خریداری کردم اما توی نصبش دچار مشکل شدم. از کتاب مهندس سنجری هم استفاده کردم اما متاسفانه نتونستم این نرم افزار رو نصب کنم.ممنون میشم اگه درمورد نصب این نرم افزار راهنمایی کنید.dancegirl2.gif

لینک به دیدگاه

سلام.میشه لطف کنید نحوه نصب ARC GIS 9.3رو هم توی تاپیکتون قرار بدین.:dancegirl2:

سلام توی این تاپیک مراحل نصبش رو قرار دادم
http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=38412

لینک به دیدگاه

یه سوال داشتم.من نرم افزار ARC GIS 9.3 رو خریداری کردم اما توی نصبش دچار مشکل شدم. از کتاب مهندس سنجری هم استفاده کردم اما متاسفانه نتونستم این نرم افزار رو نصب کنم.ممنون میشم اگه درمورد نصب این نرم افزار راهنمایی کنید.dancegirl2.gif

توی این تاپیک مراحل نصبش هست
http://www.noandishaan.com/forums/showthread.php?t=38412
لینک به دیدگاه

یه سوال داشتم.من نرم افزار arc gis 9.3 رو خریداری کردم اما توی نصبش دچار مشکل شدم. از کتاب مهندس سنجری هم استفاده کردم اما متاسفانه نتونستم این نرم افزار رو نصب کنم.ممنون میشم اگه درمورد نصب این نرم افزار راهنمایی کنید.dancegirl2.gif

چنتا حالت که بهش برخوردمو برات میگم.
اگه مراحل نصب رو کاملا درست انجام میدی به نکات زیرتوجه کن.
1. اگر ورژن دیگه ای نرم افزار رو روی ویندوزی که داری نصب کردی باید وبندوز رو عوض کنی
2. ممکنه مشکل از آنتی ویروست باشه که فعاله
3. ممکنه به علت اتصال به نت در حال نصب مشکل ایجاد بشه
4. اگه نرم افزار نصفه نصب شده باشه باید تمام فیل های باقی مانده از نصب رو از روی کامت پاک کنی. مخصوصا از توی درایو ویندوز
لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

شیخ جون برای بدس آوردن بر قطعه فرمولت چیه؟ :ws38:

جیگر نرم افزار محیط و مساحت هر قطعه رو میده. اما اینکه بر بخوای بدست بیاری خیلی سخته. اول باید پلیگن رو لاین کنی بعد باید با آکس معبرت بافر بزنی به اندازه نصف عرض معبر بعد بگی اون خطایی که با بافر برخورد داره سلکت کنه براشون توی یه فیلد کد بزنی بعد طول اون خطا رو بگی نرم افزار بده بهدت.
لازمش اینه که آکست آکس باشه واقعا و عرض دقیق داشته باشی. اگر اینا با این دقت که گفتم نیست یکم باید کار دست ببری توش و بسطه به شرایط راه حل انتخاب کنی.
اگه تعداد کمه پیشنهاد میکنم وقتی پلیگن رو لاین کردی اون لاین هایی که بر میشن رو دستی انتخاب کنی و کد بزنی.

لینک به دیدگاه
  • 1 ماه بعد...

سلام شیخ.

ی چیزی بگم شاخت دربیاد :ws6:

شیپ فایلو که ساختم بهش هم مختصات دادم الان اتفاقی یکی رو باز کردم تو قسمت XY Coordinate System همشو unkown زده! بهش مختصات دادم :banel_smiley_4: اکثرشون اینجور شدن.چرا اینجور شده؟مطمئنم مختصات دادم.

لینک به دیدگاه

شیخ همه شیپ فایلا رو قبلا مختصات دار کردم حالا که باز میکنم unknown میزنه اکثرشون.یعنی قسمت XY coordinat system

نمیدونم چرا اینجور شده :ws37:

سیستم مختصاتی رو درست میدی؟
ینی الآن به یکی مختصات ها رو میدی بعد بعدا باز unknown میزنه؟
لابد جایی رو اشتباه میکنی چون برای بعضیا میگی درسته.
:ws52:
لینک به دیدگاه

الان دوباره چک کردم همه اونایی که موقع ساختن همزمان بهش مختصات دادم بعد unknown میزنه.

فقط اونایی مختصاتشون مونده که اول شیپ فایل رو بدون مختصات ساختم یعد دوباره باز کردم و مختصات دادم.

New_Shape file_Ok

بعد دوباره باز کردم و

Edit_Select_و َAdd کردن مختصات

این مسیر که میرم مختصات میمونه.

ولی وقتی همزمان مختصات هم میدم unknown میزنه.

میترسم وسط کارم ی دفه اشکالای دیگه بگیره.اگه بدونم سیستمم مشکل داره ویندوز و gis همه رو عوض میکنم.:confused:

لینک به دیدگاه

الان دوباره چک کردم همه اونایی که موقع ساختن همزمان بهش مختصات دادم بعد unknown میزنه.

فقط اونایی مختصاتشون مونده که اول شیپ فایل رو بدون مختصات ساختم یعد دوباره باز کردم و مختصات دادم.

New_shape file_ok
بعد دوباره باز کردم و
edit_select_و َadd کردن مختصات
این مسیر که میرم مختصات میمونه.
ولی وقتی همزمان مختصات هم میدم unknown میزنه.
میترسم وسط کارم ی دفه اشکالای دیگه بگیره.اگه بدونم سیستمم مشکل داره ویندوز و gis همه رو عوض میکنم.:confused:

ببین من همیشه بعدا مختصات دادم همین جوری که گفتی. اولش ندادم هیچ وقت. هیچ وقتم بهم نخورده. فک کنم اون اول که میدی سیستم مختصاتیشو درست نمیزنی.
چه ربطی به ویندوز داره؟!!!!!!!
نرم افزار اذیت میکنه توی کار کردن؟ هنگ میکنه گیر میکنه؟ اگه آره که عوض کن اگه نه دست بهش نزن خوبه.
لینک به دیدگاه

نه اذیت نمیکنه هنگ هم نمیکنه.راس میگی ربط به ویندوز نداره اخه بعضیا تا یه چیزی میگی زود میگن ویندوزت خرابه

:ws37:

دیگه ازین به بعد بعدش بهش مختصات میدم.ولی جدأ شیخ همزمان که میسازمو مختصات میدم درست میرم بخدا:ws33:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...