رفتن به مطلب

با هم cnc بسازیم

rezanassimi

ارسال های توصیه شده

فقط اومدم عذر خواهی کنم از اینکه قرار بود نقشه هارو بیارم و نیاوردم.

نمیدونم چرا یادم میره فلشمو با خودم بیارم. نقشه هایی که اینجا دارم طرح اولیه مربوط به یک هفته پیشه و بکل تغییر کرده. قول میدم فردا...

:sorry:

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 86
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

مهندسان عزیز

همونطور که وعده داده بودم (با یکم بد قولی) نقشه هارو آوردم

طرح کلی:

attachment.php?attachmentid=1707&stc=1&d=1286917266

برا حرکت طولی موتور رو با یه زنجیر به یه گاردان اتصال دادم که نیرو رو به دوطرف انتقال بده و از یه هرزگرد بعنوان زنجیر سفت کن استفاده کردم

به این صورت:

attachment.php?attachmentid=1709&stc=1&d=1286917266

attachment.php?attachmentid=1710&stc=1&d=1286917266

دو سر گاردان رو هم وارد دو واگن چپ و راست کردم و یه زنجیر که بصورت سراسری کشیده شده رو از بین دو هرزگرد پایینی به روی چرخ زنجیری که به سر گاردان متصل شده عبور دادم.

به این شکل: (البته تو نقشه زنجیر رو بالا نیاوردم چون سخت بود. شما اونجوری تصور کنین)

attachment.php?attachmentid=1711&stc=1&d=1286917266

و در نهایت واگن حرکت عرضی که تورچ روی اون سوار میشه که از دو ریل هایوین در بالا و بقل و یه بال اسکرو بین اونا در قسمت بالا استفاده کردم.

attachment.php?attachmentid=1708&stc=1&d=1286917266

هیچ کودوم از چرخ زنجیرا تو اندازه واقعیشون نیستن و هنوز تعداد دنده ها و قطرشون محاسبه نشده و هنوز بصورت طرحه.

حالا نظر کارشناسی دوستان لطفا؟ :ws37:

1b.jpg

2b.jpg

3b.jpg

4b.jpg

5b.jpg

لینک به دیدگاه
  • 2 هفته بعد...

رضا جان خوبه یا باید بگم عالیه؟ یه پیشنهاد داشتم اگر بتونی این سی ان سی رو برای ماشینکاری یه قطعه یا مدل خاصی طراحی بکنی عالی تر میشه ...الان تو صنعت ایران خیلی از قطعات پیچیده در چند مرحله تولید میشن .

لینک به دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان خصوصا آقا رضا

دوست عزیز من اصلا تجربه عملی در همچین کاری ندارم ولی چیزی که به نظرم میرسد این است که دقت این چرخ و زنجیر فوقالعاده پایین است. علاوه بر آن مطمئنا بی دلیل نبوده است که در طرح اصلی از این مکانیزم استفاده نشده است.

تا آنجا هم که اطلاع دارم امروزه مکانیزم به روز برای حرکت خطی و دورانی هم یاتاقانهای مغناطیسی هستن. اینجا که ظاهرا شما نیاز به حرکت دورانی ندارید. خوب اگر بتوانید حرکتهای خطی را با دقت بالاتری انجام دهید مسلما دقت کار بسیار بالا خواهد رفت. یاتاقنهای مغناطیسی - اگر بتوانید تهیه کنید- فوق العاده هستن. خودشون حرکت را ایجاد میکنند- نیاز به موتور نیست- روغنکاری نمیخواهند. سر و صدا در کار نیست و ...

لینک به دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان خصوصا آقا رضا

دوست عزیز من اصلا تجربه عملی در همچین کاری ندارم ولی چیزی که به نظرم میرسد این است که دقت این چرخ و زنجیر فوقالعاده پایین است. علاوه بر آن مطمئنا بی دلیل نبوده است که در طرح اصلی از این مکانیزم استفاده نشده است.

تا آنجا هم که اطلاع دارم امروزه مکانیزم به روز برای حرکت خطی و دورانی هم یاتاقانهای مغناطیسی هستن. اینجا که ظاهرا شما نیاز به حرکت دورانی ندارید. خوب اگر بتوانید حرکتهای خطی را با دقت بالاتری انجام دهید مسلما دقت کار بسیار بالا خواهد رفت. یاتاقنهای مغناطیسی - اگر بتوانید تهیه کنید- فوق العاده هستن. خودشون حرکت را ایجاد میکنند- نیاز به موتور نیست- روغنکاری نمیخواهند. سر و صدا در کار نیست و ...

ممنون از توجهت آقا وحید...

یاتاق مغناتیسی باحال ترین چیزیه که تاحالا تو این زمینه ها دیدم. ولی قیمتش خیلی بالاست. یه نمونش که 40 سانتیمتر حرکت میکرد و نیروش هم یادم نیست چقد بود حدود بیشتر از یک میلیون تومن قیمت داشت.

هدف ما ساخت این ماشین با کمترین هزینه ممکن بود. زنجیر و تسمه تایم 2 گزینه مناسب بودن چون هم قیمت مناسب داشتن و هم دقت قابل قبول. همونطور که میدونی تو کاری مثل هوابرش بدلیل ماهیتی که داره هیچ جوری نمیتونی دقتی بشتر از یک میلیمتر داشته باشی درحالیکه سیستم حرکتی انتخاب شده درصورتیکه خوب نصب بشه میتونه دقتی بالاتر از نیم میلیمتر هم داشته باشه

فعلا بدلیل مشکلاتی که برام پیش اومده دستم به کار نمیره و همینجوری نیمه کاره وسط سالنه.

دوستان خواهش میکنم شما فعالیتی نظری ایده جدیدی...

لینک به دیدگاه

عجب! ممنون از اطلاعاتتون

خوب آخه شما که درگیر کار هستی باید مشکلات رو بیان کنی. من که الان یه پروژه تقریبا آماده رو میبینم. حتی مثل اینکه لوازمش هم خریداری شده. در چه مورد میشه نظر داد دیگه؟

لینک به دیدگاه
رضا جان خوبه یا باید بگم عالیه؟ یه پیشنهاد داشتم اگر بتونی این سی ان سی رو برای ماشینکاری یه قطعه یا مدل خاصی طراحی بکنی عالی تر میشه ...الان تو صنعت ایران خیلی از قطعات پیچیده در چند مرحله تولید میشن .

مرسی

این قصد رو داریم که یکی از دستگاههای فرزمون رو به cnc تبدیل کنیم. اما مرحله به مرحله...

ساخت این دستگاه برش هزینه کمتری داره و قدم اوله

در مورد cncهای خاص هم که واقعا نیاز کشور ماست. شاید یکی از دلایل عقب موندگی صنعتی ما همین اجرای غیر صنعتی باشه که قیمت تمام شده ما رو نسبت به جاهای دیگه بالاتر میبره و دقت کارو پایینتر.

اما متاسفانه اغلب تولید کننده ها یه دستگاه چند منظوره رو به یه دستگاه تک منظوره ترجیه میدن

لینک به دیدگاه

درسته زنجیر و تسمه برای انتقال نیرو بین دو محور دور از هم بسیار مناسبه ولی فضای زیادی رو اشغال می می کنند و هم به علت ایجاد لغزش نمیشه از اونا در دستگاههای دقیق استفاده کرد.

لینک به دیدگاه

عجب! ممنون از اطلاعاتتون

خوب آخه شما که درگیر کار هستی باید مشکلات رو بیان کنی. من که الان یه پروژه تقریبا آماده رو میبینم. حتی مثل اینکه لوازمش هم خریداری شده. در چه مورد میشه نظر داد دیگه؟

مهم نیست آقا وحید.

با اینکه از روز اول دوستان کمتر نظر ندادن و ما کارو جلو بردیم اما از تغییر دادن قسمتهای ساخته شده نمیترسیم...

مثلا با وجود اینکه هر دو طرف دستگاه رو ریل نصب کرده بودیم و گاردان رو ساخته بودیم ولی وقتی اندازه گیری کردم دیدم دستگاه با نیروی فوق العاده کمی (کمتر از 9 نیوتون) حرکت میکنه و از اونجایی که این نیروی خیلی کم هیچ خمشی تو تیر افقی ما ایجاد نمیکنه که باعث جا موندن طرف دوم بشه تصمیم گرفتیم قسمت گاردان و ریل و زنجیر طرف دوم رو حذف کنیم و نیروی حرکت رو فقط از یک طرف داشته باشیم...

لینک به دیدگاه
درسته زنجیر و تسمه برای انتقال نیرو بین دو محور دور از هم بسیار مناسبه ولی فضای زیادی رو اشغال می می کنند و هم به علت ایجاد لغزش نمیشه از اونا در دستگاههای دقیق استفاده کرد.

درسته

راستش اول تو فکر بال اسکرو بودم ولی استفاده از یه بال اسکرو 7 متری منطقی به نظر نمیرسید.

یکم که تحقیق کردم دیدم 90 درصد دستگاه های برش از دنده شانه ای استفاده میکنن که قطعا دقت پایینی داره. در عین حال نصب دنده شانه ای که در طول 7 متر دقت خودش رو حفظ کنه تو یه کارگاه کوچیک و بی امکانات کار راحتی نیست.

ایده استفاده از زنجیر رو عکسی که تو پست شماره 9 صفحه یک گذاشتم به ذهن من انداخت. البته اون یه جور دیگه ازش استفاده کرده ولی بهرحال اونم تو یه دستگاه برشه.

نظر شما برا این کار چیه؟

لینک به دیدگاه
درسته

راستش اول تو فکر بال اسکرو بودم ولی استفاده از یه بال اسکرو 7 متری منطقی به نظر نمیرسید.

یکم که تحقیق کردم دیدم 90 درصد دستگاه های برش از دنده شانه ای استفاده میکنن که قطعا دقت پایینی داره. در عین حال نصب دنده شانه ای که در طول 7 متر دقت خودش رو حفظ کنه تو یه کارگاه کوچیک و بی امکانات کار راحتی نیست.

ایده استفاده از زنجیر رو عکسی که تو پست شماره 9 صفحه یک گذاشتم به ذهن من انداخت. البته اون یه جور دیگه ازش استفاده کرده ولی بهرحال اونم تو یه دستگاه برشه.

نظر شما برا این کار چیه؟

بستگی داره برش شما چه قدرتی رو بخاد؟ شکل صفحه 1 شماره 9 رودیدم ..ولی فکر کنم سیستم اون با این فرق کنه....

بلی حق با شماست بال اسکرو تو مسافت زیاد جور در نمی یاد ..فکر کنم هزینه اش هم کمی بیشتر بشه...و مشکلاتی بوجود بیاره در این فاصله...

من در جریان این دستگاهتون نیستم پستها رو نخوندم؟ چی برش میدین ؟ کار این دستگاهتون چیه؟ در ضمن با چه هزینه ای میخایین تمومش کنید؟میشه توضیح بدین...

لینک به دیدگاه
بستگی داره برش شما چه قدرتی رو بخاد؟ شکل صفحه 1 شماره 9 رودیدم ..ولی فکر کنم سیستم اون با این فرق کنه....

بلی حق با شماست بال اسکرو تو مسافت زیاد جور در نمی یاد ..فکر کنم هزینه اش هم کمی بیشتر بشه...و مشکلاتی بوجود بیاره در این فاصله...

من در جریان این دستگاهتون نیستم پستها رو نخوندم؟ چی برش میدین ؟ کار این دستگاهتون چیه؟ در ضمن با چه هزینه ای میخایین تمومش کنید؟میشه توضیح بدین...

این یه دستگاه برش cnc دو محورست که قراره بوسیله هواگاز ورق آهنی رو برش بده.

شاید بعدا یه محور Z هم بهش اضافه بشه که با پلاسما هم کار کنه.

در کل نیاز به صرف نیروی حرکتی زیاد و قطعات قوی و محکم نیست چون هیچ تماس فیزیکی با قطعه کار نداره

لینک به دیدگاه
این یه دستگاه برش cnc دو محورست که قراره بوسیله هواگاز ورق آهنی رو برش بده.

شاید بعدا یه محور Z هم بهش اضافه بشه که با پلاسما هم کار کنه.

در کل نیاز به صرف نیروی حرکتی زیاد و قطعات قوی و محکم نیست چون هیچ تماس فیزیکی با قطعه کار نداره

فکر کنم بس همون چرخ زنجیر خوب باشه ....آیا برش منحنی داره؟ می تونی یه صفحه کنترلر مانورهای برشی زیادی انجام بدی خودت که استاد کنترلی.......

می دونی رضا جان پروژه های تو جون میده برای پول در آوردن من که همشون رو دارم سیو می کنم تا ببینم خودم می تونم بسازم البته برای اون پارکینگ چرخشی تو تبریز یه مشتری پیدا کرده بودم دیگه خودم زیاد پیگیرش نشدم ولی برای این برش سز ان سی تو یه نقشه هایی دارم می خام یه تغییراتی تو نقشه های تو بدم یه چیزه جدید بسازم که کاربرد داره و مشتری...

ببخش که کپی می کنم دیگه:icon_gol::icon_gol::ws37:

لینک به دیدگاه
فکر کنم بس همون چرخ زنجیر خوب باشه ....آیا برش منحنی داره؟ می تونی یه صفحه کنترلر مانورهای برشی زیادی انجام بدی خودت که استاد کنترلی.......

می دونی رضا جان پروژه های تو جون میده برای پول در آوردن من که همشون رو دارم سیو می کنم تا ببینم خودم می تونم بسازم البته برای اون پارکینگ چرخشی تو تبریز یه مشتری پیدا کرده بودم دیگه خودم زیاد پیگیرش نشدم ولی برای این برش سز ان سی تو یه نقشه هایی دارم می خام یه تغییراتی تو نقشه های تو بدم یه چیزه جدید بسازم که کاربرد داره و مشتری...

ببخش که کپی می کنم دیگه:icon_gol::icon_gol::ws37:

ممنون دوست عزیز

کپی برداری هم هیچ اشکالی نداره.

شاید بدلیل محدودیتی که تو شرکت دارم نتونم اصل نقشه ها رو اینجا بذارم ولی تا جایی که بتونم و بدونم کمک میکنم. هرچند که میدونم همه استادین و فقط کافیه عکسا رو ببینین و براحتی بهترشو بسازین.

بزرگترین لذت من انجام دادن کاراییه که هیچکی جرات دست زدن بهشو نداره و البته تشویق مردم دیگه به این کار.

متاسفانه تو کشور ما جمله این کار خارجیاست خیلی رواج داره و خود باوری بسیار کمه. نمونه این افراد خیلی زیادن. خوشحال میشم وقتی کسایی رو میبینم که میدونن هر کاری رو میشه انجام داد. اینا که کارای ساده این...

میتونی یه تاپیک برا کار خودت بزنی که هم باقی بچه ها بیان نظر بدن و هم این روحیه تقویت بشه:icon_gol:

لینک به دیدگاه
ممنون دوست عزیز

کپی برداری هم هیچ اشکالی نداره.

شاید بدلیل محدودیتی که تو شرکت دارم نتونم اصل نقشه ها رو اینجا بذارم ولی تا جایی که بتونم و بدونم کمک میکنم. هرچند که میدونم همه استادین و فقط کافیه عکسا رو ببینین و براحتی بهترشو بسازین.

بزرگترین لذت من انجام دادن کاراییه که هیچکی جرات دست زدن بهشو نداره و البته تشویق مردم دیگه به این کار.

متاسفانه تو کشور ما جمله این کار خارجیاست خیلی رواج داره و خود باوری بسیار کمه. نمونه این افراد خیلی زیادن. خوشحال میشم وقتی کسایی رو میبینم که میدونن هر کاری رو میشه انجام داد. اینا که کارای ساده این...

میتونی یه تاپیک برا کار خودت بزنی که هم باقی بچه ها بیان نظر بدن و هم این روحیه تقویت بشه:icon_gol:

ممنون:icon_gol::icon_gol:

در مورده خط باد کن بطری ..من تویه کارگاه کار میکردم من قالبهای pet رو ماشینکاری کردم در cnc. ...برنامه نویسی سختی داشت الان دیدم به یاد اون روزا افتادم ....

والله این کنکور کاردانی به کارشناسی رو بدم 1 ماهه دیگه تو فکرش هستم .... یه شرکتی بزنم و واسه خودم کار کنم..

راستی رضا جون یه پیشنهاده خوب در مورد ساخت یه دستگاه داشتم اگر خواستی پیغام بزار برات توضیح بدم چیه ..مشتریش هم هست ....

لینک به دیدگاه
ممنون:icon_gol::icon_gol:

در مورده خط باد کن بطری ..من تویه کارگاه کار میکردم من قالبهای pet رو ماشینکاری کردم در cnc. ...برنامه نویسی سختی داشت الان دیدم به یاد اون روزا افتادم ....

والله این کنکور کاردانی به کارشناسی رو بدم 1 ماهه دیگه تو فکرش هستم .... یه شرکتی بزنم و واسه خودم کار کنم..

راستی رضا جون یه پیشنهاده خوب در مورد ساخت یه دستگاه داشتم اگر خواستی پیغام بزار برات توضیح بدم چیه ..مشتریش هم هست ....

کمکی از دستم بر بیاد در خدمتم

لینک به دیدگاه

از اونجایی که حالگیری عظیمی تو مسئله پارکینگ برامون ایجاد شده بود و مورد کم لطفی (بهتره بگیم ظلم) مسئولین واقع شدیم و ضرر زیادی کرده بودیم دیگه دستمون به کار نمیرفت و یه دو هفته ای بیخیال همه چیز شدیم

دیروز با یه گروه عراقی جلساتی داشتیم که امیدوار کننده بود و روحیه دوباره کار کردنو به ما داد و امروز کمی کارو جلوتر بردیم.

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...