رفتن به مطلب

ارسال های توصیه شده

یه سوالی که مربوط به مخابراته..............

چرا در ارتباطات رادیویی به ویژه در ارتباط رادیویی hf دریایی چند کانال در نظر گرفته میشود؟یعنی چرا به منظور ارتباط hf بین دو ایستگاه دو یا سه کانال با فرکانسهای متفاوت در نظر گرفته میشود؟

برا جلوگیری از تداخلات فرکانسی نیستش!!!

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 1.1k
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

یه سوالی که مربوط به مخابراته..............

چرا در ارتباطات رادیویی به ویژه در ارتباط رادیویی hf دریایی چند کانال در نظر گرفته میشود؟یعنی چرا به منظور ارتباط hf بین دو ایستگاه دو یا سه کانال با فرکانسهای متفاوت در نظر گرفته میشود؟

برای رزرو نیست؟؟؟؟:imoksmiley:

یعنی یه خط در حال استفاده بود یا براش مشکلی پیش اومد مثلا قطع شد از خطوط دیگه استفاده میکنن!!!

لینک به دیدگاه
برا جلوگیری از تداخلات فرکانسی نیستش!!!

نه.تداخل چه فرکانسهایی.دو تا ایستگاه رادیویی با هم بطور پیوسته در ارتباطن.وقتی شما برای اخذ مجوز به سازمان تنظیم مقررات رادیووی میرین..بعد از دادن مدارک لازم به شرکت یا اداره شما برای ارتباط شاید تا 8 فرکانس مختلف در نظر میگیرن.درحالیکه شما فکر میکنید برای ارتباط به یک فرکانس مشخص احتیاج دارین.............چرا؟

برای رزرو نیست؟؟؟؟:imoksmiley:

یعنی یه خط در حال استفاده بود یا براش مشکلی پیش اومد مثلا قطع شد از خطوط دیگه استفاده میکنن!!!

نه......ارتباط رادیویی مث ارتباط کابلی که نیست..................هر چند یه جورایی به جواب نزدیک شدی:w16: بگرد تو جواب خودت:icon_pf (44):

لینک به دیدگاه
نه.تداخل چه فرکانسهایی.دو تا ایستگاه رادیویی با هم بطور پیوسته در ارتباطن.وقتی شما برای اخذ مجوز به سازمان تنظیم مقررات رادیووی میرین..بعد از دادن مدارک لازم به شرکت یا اداره شما برای ارتباط شاید تا 8 فرکانس مختلف در نظر میگیرن.درحالیکه شما فکر میکنید برای ارتباط به یک فرکانس مشخص احتیاج دارین.............چرا؟

نه......ارتباط رادیویی مث ارتباط کابلی که نیست..................هر چند یه جورایی به جواب نزدیک شدی:w16: بگرد تو جواب خودت:icon_pf (44):

نه منظورم اون نیست که پارو میزارن رو فرکانس قطع میشه (:imoksmiley:)

مثلا تحت شرایط جوی یهو مثلا بر اثر رعد و برق (گیلکی میگن گورخانه، این نکته انحرافی بود) خط و فرکانس اول دچار اختلال میشه

امکان داره رو یه خط پارازیت بیفته یا بندازن و اینا

نبود بازم؟؟؟؟؟

لینک به دیدگاه
نه منظورم اون نیست که پارو میزارن رو فرکانس قطع میشه (:imoksmiley:)

مثلا تحت شرایط جوی یهو مثلا بر اثر رعد و برق (گیلکی میگن گورخانه، این نکته انحرافی بود) خط و فرکانس اول دچار اختلال میشه

امکان داره رو یه خط پارازیت بیفته یا بندازن و اینا

نبود بازم؟؟؟؟؟

یه جورایی به جواب نزدیک شدی....اما نه به اونصورت که فکر میکنی.............اگه بخوان برای هر کانال فرکانسی چند کانال هم برای رزرو در نظر بگیرن که ممکنه چند شرکت یا....نسبت بهم شنود پیدا میکنن.

اصلا" اگه اینطوریه چرا برای باند vhf فقط یک کانال در نظر میگیرن؟

لینک به دیدگاه

امواج hf برخلاف امواج vhf متاثر از برخود با لایه یونیوسفر جو هستند.

این لایه در نزدیکیهای صبح به دلیل سرما حالت انعکاسی بیشتری از خود نشان میدهند و با بالا آمدن خورشید و همچنین در شب نیز عکس العملهای متفاوتی در برخورد با امواج از خود نشان میدهند.

به همین دلیل معمولا" برای ایستگاههای رادیویی hf چند فرکانس مختلف تخصیص داه میشود.در نزدیکیهای صبح از فرکانسهای پایین تر و در شب از فرکانسهای بالاتری استفاده میشود.

لینک به دیدگاه
امواج hf برخلاف امواج vhf متاثر از برخود با لایه یونیوسفر جو هستند.

این لایه در نزدیکیهای صبح به دلیل سرما حالت انعکاسی بیشتری از خود نشان میدهند و با بالا آمدن خورشید و همچنین در شب نیز عکس العملهای متفاوتی در برخورد با امواج از خود نشان میدهند.

به همین دلیل معمولا" برای ایستگاههای رادیویی hf چند فرکانس مختلف تخصیص داه میشود.در نزدیکیهای صبح از فرکانسهای پایین تر و در شب از فرکانسهای بالاتری استفاده میشود.

آها

پس همون شرایط جوی بود!!!!!!

من اشتباهی زنگ همسایه رو میزدم!!!!!! :ws3:

لینک به دیدگاه
آها

پس همون شرایط جوی بود!!!!!!

من اشتباهی زنگ همسایه رو میزدم!!!!!! :ws3:

نخیر عزیزم....شرایط جوی با اینی که من گفتم فرق داره............تاثیر شرایط جوی خصوصا" تو امواج اچ اف به اونصورت که تو گفتی یه چیز کاملا" دور از تصوره............اصولا" این نوع ایستگاههای رادیویی به این خاطر زیاد کاربرد دارن که شرایط جوی کممترین تاثیر روشون بزاره............اما یونیزه شدن لایه ای از جو چیزیه که هر روز اتفاق می افته........چه تو تابستون و چه تو زمستون................

لینک به دیدگاه
نخیر عزیزم....شرایط جوی با اینی که من گفتم فرق داره............تاثیر شرایط جوی خصوصا" تو امواج اچ اف به اونصورت که تو گفتی یه چیز کاملا" دور از تصوره............اصولا" این نوع ایستگاههای رادیویی به این خاطر زیاد کاربرد دارن که شرایط جوی کممترین تاثیر روشون بزاره............اما یونیزه شدن لایه ای از جو چیزیه که هر روز اتفاق می افته........چه تو تابستون و چه تو زمستون................

آها پس شرایط جوی نیست

من کوچه رو استباهی رفته بودم!!! :ws3:

لینک به دیدگاه

خب سوال بعدی......که فکر کنم سوال خیلی از قدرتیها هم باشه............البته من جوابشو چند وقت پیش یه جایی خوندم...اما خیلی قانع نشدم.........................

چرا حتی در خشک‌ترین بیابان‌ها هم صاعقه می‌زند؟

وقتی شن و ماسه رسانا نیستند و وقتی که کاملا" خشک هستند باز چرا صاعقه اتفاق می افتد؟

لینک به دیدگاه
خب سوال بعدی......که فکر کنم سوال خیلی از قدرتیها هم باشه............البته من جوابشو چند وقت پیش یه جایی خوندم...اما خیلی قانع نشدم.........................

چرا حتی در خشک‌ترین بیابان‌ها هم صاعقه می‌زند؟

وقتی شن و ماسه رسانا نیستند و وقتی که کاملا" خشک هستند باز چرا صاعقه اتفاق می افتد؟

خب دست گذاشتی رو عشق من!!!

n00081942-r-b-002.jpg

رعد و برق یا صاعقه یا ترنادو حاصل برخورد بارهای ناهم نام با هم دیگه هستش

یعنی یه تخلیه الکتریکی بسیار بسیار قوی که تا چند ترا ولت و چند مگا آمپر رو توی چند ثانیه تخلیه میکنه

آنچنان هم به رطوبت مربوط نیست

ساده تر توضیح میدم

شما وقتی یک پارچه پشمی رو روی موهاتون بکشید باردار میشه

این حالت برای ابرها هم رخ میده

یعنی وقتی در هوا جابجا میشن کم کم بار منفی رد اونها انباشته میشه

حالا کافیه در نقطه ای هوا دچار خلا بشه

بارهای منفی سریعا به سمت زمین که بار مثبت هستش کشیده میشن

دلیل اینکه صاعقه مستقیم نیست همینه

دلیل اینکه همیشه از بالا به پایین هم هست همینه!!!

لینک به دیدگاه

چگونگي تشكيل رعد و برق

بر اثر برخورد ابرهاي داراي بارهاي غير همنام ، واكنش‎هاي الكتريكي شديدي به صورت نور و صداي شديد بنام صاعقه يا رعد و برق توليد مي‎گردد و براساس مطالعات به عمل آمده توسط متخصصين تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنيا بين 1500 تا 2000 بار مي‎باشد .

اين پديده يك تخليه ي الكتريكي شديد و بسيار سريع در هواست و همين تخليه الكتريكي است كه نور و صدا توليد ميكند ؛ در هنگام رعد و برق ، برق در جريانات هوايي ِبالا و پايين ِقوي داخل ابرهايي موسوم به كومولونيمبوس تاريك شكل مي گيرد ؛ در اين شرايط قطرات آب ، تگرگ و كريستال هاي يخ با يكديگر برخورد مي كنند ، دانشمندان عقيده دارند كه اين برخوردها بارهاي الكتريكي را در ابر به وجود مي آورد ؛ بارهاي الكتريكي منفي و مثبت در ابر از يكديگر جدا مي شوند ، بارهاي منفي به بخش پايين تر ابر سقوط مي كنند و بارهاي مثبت در بخش هاي مياني و بالاتر مي مانند ، موقعي كه اختلاف بارها به قدر كافي بزرگ مي شود ، يك جريان الكتريسيته از ابر به پايين و به زمين جريان پيدا مي كند يا از يك بخش ابر به بخش ديگر يا از يك ابر به ابر ديگر جريان مي يابد ، كه اين بار معمولا مثبت و روي سطح زمين بار منفي القا ميكند و به اين ترتيب مجموعة ابر، هوا و زمين به يك خازن بسيار بزرگ تبديل ميشود كه لحظه به لحظه بار آن بيشتر ميشود و بنابراين اختلاف پتانسيل دو قطب آن افزايش پيدا ميكند ، بالاخره مقدار اين بار الكتريكي آنقدر زياد ميشود كه اختلاف پتانسيل بين ابر و زمين به 10 تا 100 ميليون ولت ميرسد و ميدان الكتريكي حاصل از چنين اختلاف پتانسيلي ميتواند هوا را با اينكه در حالت عادي نا رسانا ست در يك سير خاص يونيزه و آنرا به رسانا تبديل ميكند و به محض اينكه چنين سيري از مولكولهاي يونيزه رسانا از ابر تا زمين ايجاد شود بارهاي الكتريكي به طرف هم حركت ميكنند و در عرض 0.0001 ثانيه جريان وحشتناكي در حدود 30 هزار آمپر از هواي يونيزه ميگذرد . اما هر جرياني ضمن عبور از ماده با مقاومت اتمهاي آن روبرو ميشود و اين مقاومت بخشي از انرژي الكتريكي را به گرما تبديل ميكند . با استفاده از اصول اوليه الكترومغناطيس ميتوانيد تخمين بزنيد اين جريان در ولتاژ 10 ميليون ولت ، توان گرمايي در حدود 100 ميليارد وات دارد و ميتواند گرمايي در حدود 10 ميليون ژول ايجاد كند ؛ اين گرما باعث ميشود دماي هوا در مسير آذرخش به 30 هزار درجه سانتي گراد برسد ، كه اين تغيير ناگهاني دما (از حدود 300 كلوين به 300 هزار كلوين) حجم هوا را 100 برابر ميكند و اين يعني يك انفجارِ واقعيِ انبساطِ سريع و شديد هوا ، كه يك موج ضربتي(shock wave) در هواي اطراف ايجاد ميكند و امواجي را با فشار بين 10 تا 30 اتمسفر بوجود مي‎آورد ، كه با سرعت صوت و به شكل تندر يا رعد به گوش ما ميرسد ، اما گرماي ايجاد شده غير از انبساط بلاهاي ديگري هم سر مولكولهاي هوا مياورد ، جريان شديدي كه از هوا ميگذرد ، آن را گرم ميكند و به تابش وا ميدارد و تابشي است كه يك مسير نوراني بين ابر و زمين ايجاد ميكند .

لینک به دیدگاه

آها راستی

ابرها همه جا هستن

یعنی بعضیاشون به تراکم رسیدن و مرئی شدن

بعضیاشون به تراکم نرسیدن و مشخص نیستن

یعنی همه جا رطوبت هست اما کم و زیاد داره!!!

و توی لایه های مختلف جو هم متفاوت هستش!!!

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...