رفتن به مطلب

دل خوانده های من

amirgb

ارسال های توصیه شده

خواستم خودم بنویسم ولی دیدم که این مطلب بصورت خلاصه و مفید وجود دارد

لذا نقل می کنم:

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

الف – تعريف دستگاه:

موسيقي سنتي ايران از دستگاهها، ملحقات يا متعلقات و گوشه هاي موسيقي تشکيل شده است. دستگاه از دو واژي (دست)و (گاه)به معناي مکان، زمان و نغمه تشکيل شده و مانند لغت پهلوي ((دستان)) در موسيقي دوران ساساني، به نوعي موسيقي که با دست اجرا مي شود، اشاره مي کند.

دستگاه را به معناي وسيعتر مي توان به راژمان (System) تعبير کرد. چه از اين حيث نيز موسيقي ايراني به راژمان کامل يوناني شباهت دارد که در موسيقي قديم يونان شامل دستگاههاي دورين، فريژين، ليدين و ملحقات آنها مانند هيپودورين و هيپوفريژين و غيره بوده است.

يک دستگاه موسيقي از نظر قالب، قطعه اي کامل است و مانند سونات و سنفوني داراي قواعد و قسمتهاي مختلفي است که با ساز و آواز اجرا مي شود.در موسيقي غربي، معمولآ قطعاتي که به وسيله ساز يا ارکستر نواخته مي شود با موسيقي آوازي فرق دارد. اما در دستگاه موسيقي ايراني، آواز قسمت اصلي و مرکزي موسيقي است و قسمتهاي پيشين آواز(پيش درآمد و چهار مضراب) و قسمتهاي بعدي آواز(تصنيف و رنگ) در حقيقت به طور مقدمه يا خاتمه موسيقي، به آن بستگي دارد.

موسيقي سنتي ايران داراي هفت دستگاه و پنج آواز است که از متعلقات و ملحقات آن شمرده مي شود. از اين آوازها چهار آواز متعلق به دستگاه شور، ويک آواز متعلق به دستگاه همايون است.

ب – انواع دستگاهها

1- دستگاه شور: (شامل 15 گوشه)

آواز ابوعطا (شامل 9 گوشه)

آواز بيات ترک (شامل 12 گوشه)

آواز دشتي (شامل 9 گوشه)

آواز افشاري (شامل 9 گوشه)

2- دستگاه همايون (شامل 12 گوشه)

آواز اصفهان (شامل 11 گوشه)

3 – دستگاه سه گاه (شامل 10 گوشه)

4 – دستگاه چهار گاه (شامل 10 گوشه)

5 – دستگاه ماهور (شامل 20 گوشه)

6 – دستگاه راست پنجگاه (شامل 14 گوشه)

7 – دستگاه نوا (شامل 14 گوشه)

ج – پاره اي از ويژگيهاي دستگاهها

دستگاه شور را مادر آوازهاي موسيقي ايراني نام نهاده اند، و علت آن هم وجود ملوديهاي متنوع مناطق مختلف ايران در اين دستگاه مي باشد. آوازهاي ابوعطا يا دستان عرب، بيات ترک يا بيات زند، آواز دشتي يا چوپاني از ملحقات اين دستگاه مي باشند.

دستگاه همايون که آواز اصفهان را در بر مي گيرد، با دستگاه شور کاملآ متفاوت است.

دستگاههاي سه گاه و چهار گاه تا حدودي به يکديگر شباهت دارند، اما دستگاه ماهور دستگاهي کاملآ متفاوت است، و گام آن با گام بين المللي مطابقت دارد.

دستگاه راست پنجگاه، قديمي ترين دستگاه موسيقي ايراني محسوب مي شود که شباهت زيادي با دستگاه ماهور دارد.

بطوريکه برخي از بزرگان موسيقي، اين دو دستگاه را يکي مي دانسته اند، و آخرين دستگاه موسيقي دستگاه نواست که در بعضي قسمتها با دستگاه شور نزديک مي نمايد.

تعريف آواز

آواز مجموعه اي از نغمه هاست که با ريتم آزاد، و برخي اوقات با وزن آميخته با ميزان اجرا مي گردد. آوازها در اصل قسمتي از دستگاهها مي باشند.

تعريف گوشه

در هر دستگاه و آواز تعدادي گوشه با اسامي مختلف به کار مي رود. گوشه، جزء کوچکي از موسيقي است که به تنهايي استقلال ندارد، اما هر گوشه به آهنگ خاصّي خوانده و نواخته مي شود و نوازنده و خواننده روي اين گوشه ها بديهه نوازي و بديهه خواني مي کنند.

در ناريخ موسيقي ايران بيش از يک هزار کوشه متداول بوده است که امروزه فقط حدود يکصد و پنجاه گوشه در قالب هفت دستگاه و پنج آواز خوانده و نواخته مي شود، و مابقي آنها در رهگذر تاريخ به فراموشي سپرده شده اند.

منبع:سایت گلهای رنگارنگ

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 145
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

اولین تصنیف که در دستگاه ماهور اجرا می شود تصنیف زیبا و شور انگیز مرغ سحر است

این تصنیف برای کسانی که شناخت چندانی با دستگاه های موسیقی ندارند به نوعی ملاک سنجش و تشخیص سایر تصنیف های اجرا شده در ماهور است

شناسنامه ی تصنیف:

نام:مرغ سحر

سراینده:محمد تقی بهار

آهنگ:مرتضی نی داوود

دستگاه :ماهور

سال آفرینش:1304

خوانندگان: قمر الملوک وزیری( زیبا ترین اجرا),استاد تاج اصفهانی,استاد شجریان(معروف ترین اجرا),ملوک ضرابی(اولین اجرا),جمال صفوی,نادر گلچین,هنگانه اخوان,فرخ,اکرم بنایی,فرهاد,ناهید,هوشمند عقیلی,فاضل جمشیدی,منبری,امیر آرام,شکیلا.....

متن ترانه:

بند اول

مرغ سحر ناله سر کن

داغ مرا تازه تر کن!

زآه شرر بار این قفس را

برشکن و زیر و زبر کن

بلبل پر بسته ز کنج قفس درآ

نغمه ی آزادی نوع بشر سرا!

وز نفسی عرصه ی این خاک توده را

پر شرر کن

پر شرر کن!

ظلم ظالم جور صیاد

آشیانم داده بر باد

ای خدا ای فلک ای طبیعت

شام تاریک ما را سحر کن

نو بهار است گل به بار است

ابر چشمم ژاله بار است

این قفس چون دلم تنگ و تار است

شعله فکن در قفس ای آه آتشین

دست طبیعت گل عمر مرا مچین

جانب عاشق نگه ای تازه گل از این

بیشتر کن بیشتر کن بیشتر کن

مرغ بی دل شرح حجران

مختصر مختصر کن

بند دوم

عمر حقيقت به سر شد

عهد و وفا بي اثر شد

ناله ي عاشق ناز معشوق

هر دو دروغ و بي ثمر شد

راستي مهر و محبت فسانه شد

قول و شرافت همگي از ميانه شد

از پي دزدي

وطن و دين بهانه شد

ديده تر كن

ديده تر كن

جور مالك ظلم ارباب

زارع از غم گشته بي تاب

ساغر اغنيا پر مي ناب

جام ما پر ز خون جگر شد

اي دل تنگ ناله سر كن

و ز قوي دستان حزر كن

ساقي گل چهره بده آب آتشين

پرده ي دلکش بزن اي يار دلنشين

ناله بر آر از قفس

اي بلبل حزين

كز قم تو سينه ي من

پر شرر شد

كز قم تو سينه ي من

پر شرر

پر شرر شد

-----------------

از طریق لینک زیر تلاش من برای اجرای این ترانه را می توانید بشنوید

در قسمت اوج ترانه( نو بهار است....) به علت گرفتگی صدا مجبور له نوعی صدا سازی شده ام که کمی از زیبایی کار می کاهد مایدوارم که پوزش مرا بپذیرید

لینک به دیدگاه

من شنیدم

فوق العاده بود امیر جان

یعنی با اینکه تازه شروع کردی ولی اونطور که پیداست یک آیندۀ روشن برای آواز ایران میتونی باشی :icon_gol::w16:

لینک به دیدگاه
من شنیدم

فوق العاده بود امیر جان

یعنی با اینکه تازه شروع کردی ولی اونطور که پیداست یک آیندۀ روشن برای آواز ایران میتونی باشی :icon_gol::w16:

قرار نشد مسخرم کنیاااااااااااااااااااااا

لینک به دیدگاه
قرار نشد مسخرم کنیاااااااااااااااااااااا

مگه چی گفتم؟!:banel_smiley_52: :banel_smiley_52:

راستی امیر این لینک رو ببین:

میدونی من که زیاد سر رشته ندارم و اگر هر چی گفتم فقط هویجوری میگم :banel_smiley_52:

یه جاهایی هست که صدا رو توی گلو میلرزونی به اصطلاح چهچه میزنی اونجا رو وقتی با کار تاج مقایسه کردم :w16: :ws3: دیدم که اون در عین اینکه در حال چهچه زدنه یه صدای ممتد هم در کنار لرزش صداش هست. یه جورایی انگار دو صداهه میخونه :w58:

چطوری میشه؟

لینک به دیدگاه

آها راستی

برای کارهات در آینده برای اینکه به مشکل نخوری سه مرحله قدم به قدم انجام بده :ws3:

1-اول لینک زیر رو دانلود کن:

2-بعد که نصبش کردی فایلهات رو زیپ کن.

3-بعد رو این آدرس آپلود کن:

لینک به دیدگاه
مگه چی گفتم؟!:banel_smiley_52: :banel_smiley_52:

راستی امیر این لینک رو ببین:

میدونی من که زیاد سر رشته ندارم و اگر هر چی گفتم فقط هویجوری میگم :banel_smiley_52:

یه جاهایی هست که صدا رو توی گلو میلرزونی به اصطلاح چهچه میزنی اونجا رو وقتی با کار تاج مقایسه کردم :w16: :ws3: دیدم که اون در عین اینکه در حال چهچه زدنه یه صدای ممتد هم در کنار لرزش صداش هست. یه جورایی انگار دو صداهه میخونه :w58:

چطوری میشه؟

شما بی اندازه به من لطف کردید و به استاد کم لطفی

استاد تاج به گفته ی خویش بیش از 80 سال آواز خوانده و به گواه تاریخ قریب به 70 سال

از اختر های تابناک موسیقی این کشور محسوب می شوند و جزو دست نیافتنی های این هنر

صدای رسا و حنجره ی قدرتمند ایشان کمک می کند که سخت ترین آواز ها را به زیباترین شکل ممکن اجرا کنند

ضمن اینکه ایشان از وام داران و پیشروان مکتب اصفهان(کامل ترین مکتب آوازی) هستند

اما در باب تحریر(چهچه) یک مقاله ی مفید در پست بعدی می آورم که البته چون نمونه ارایه نمی دهد کمی درک آن سخت است

اما اگر افراد معرفی شده را بشناسید و به کارهای ایشان آشنا باشید می توانید تفاوت را احساس کنید

این را هم بگویم که تحریر این حقیر بسیار ابتدایی و خام است و راه بسیار باید رفت تا بلکه به کرانه های اقیانئس بی کران هنر این عزیزان برسم

لینک به دیدگاه

امیر جان مطمئنم یه روزی میرسی

چون شناخت خیلی خوبی روی تئوری داری. فقط کمی تلاش میخواد برای دستیابی.

تو همین تاپیک ما شاهد پیشرفت روز افزونت خواهیم بود :w16:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...