رفتن به مطلب

بازیافت نقره از باتری های اکسید نقره

ارسال های توصیه شده

برنامه و روش کار طلا ساز ها رو میگم اگه اشکال داشت شما اصلاح بفرمایید.

ابتدا سه واحد جوهر نمک رو با یه واحد اسید نیتریک میریزیم(خیلی آروم) تو یه ظرف استیل یا پلاستیکی (نایلونی که اسید بهش اثر نکنه)که با هم قاطی بشن.بعد اون باطری ها رو تو بوته ذوب میکنیم و قالب گیری و میذاریم سرد بشه بعدش درسته میذاریم داخل اون محلول که درستش کردیم .(بهش میگن تیزاب سلطانی)تو حرارت اتاق کلا یه روز کار میبره که تیزاب اونو تو خودش حل کنه.نقره معمولا با نیترات حل میشه و بشکل مایع آبی رنگ در میاد.روی هم بصورت اکسید روی ازمحیط خارج میشه.

بعد اون مایع نیترات نقره رو میریزیم تو یه طشت و حدود 4 برابر حجمش بهش آب اضافه میکنیم.تا غلظتش پایین بیاد.بعد یکی دو تا تکه ورق مسی رو میندازیم تو همون ظرف و بحال خودش رها میکنیم.فک کنم نیترات نقره خاصیت کووالانسی داره و مس خاصیت الکترووالانسی یا برعکس.که همه یونهای نقره میاد دور مس جمع میشه و در اتمام کار اونو جمع میکنیم و ذوب میکنیم که بهش میگن نقره تیزابی.

جون من ؟ بابا دمشون گرم منو بگو گفتم این جواهر سازها پیشرفت کردن اینا که داغون تر شدن

تیزاب برای نقره ؟:w58: تیزاب معمولا برای فلزاتی که به هیچ صراطی مستقیم نیستن استفاده میشه

نقره که تو نیتریک رقیق خالی هم نمک میده نیتراتو میده بیچاره

مسو گفتم به دوستمونم که حالا اشکالش کجاست سر فرصت توضیح میدم چون همینجوری هم پستام شاه نامه میشه

این بنده خدا از دود نیتریک میترسه به صراط غیر مستقیم هدایتش نکن :ws28:

این بنده خدا همینجوری اون پودر توی باطری رو بریزه تو نیتریک نیترات نقره مثل گچ رسوب میکنه و روی حل میشه میره که بایک صافی به سادگی میتونه پودر گچی رو برداره و با حرارت کم احیاش کنه و بعد هم ذوب

اما اصلا به نیتریک نیازی نداره چون در کنار نقره روی داره و روی هم مثل فلزات کلید نیست که با هزار داستان حل بشه

روی آلومینیوم اینا تفم روشون بندازی با اسید معده واکنش میدن :ws28:

این بنده خدا یکم کلریدریک مشقی برداره به سادگی میتونه روی یا اکسید روی رو مرخص کنه

تازه من که گفتم اکسید روی و نقره رو همینجوری یلخی هم بریزه تو بوته اکسید روی به سادگی ذوب نمیشه ولی نقره زود احیا میشه

داستان مس هم مثل قصه اضافه کردن پودر روی به کامپلکس سیانید طلاست که مثلا روی بره جای طلا بشینه و طلا رسوب کنه که نصف طلا اصلا رسوب نمیکنه

یکسری هم که تو کاسه رویی اینکارو میکنن و دلشونم خوشه 5 گرم طلا تو محلوله 3 گرمش هم رسوب نمیکنه

خیلی راحته چرا اینکارارو میکنن اینا

سنگ های نوادا یا سیبری رو بدم به اینا چیکار میکنن ؟ خود کشی میکنن باهاش

فکور جان یک عکس میذارم سنگو نیگاه رو کیبوردم گذاشتم اصلا با آدم حرف میزنه :ws28:

پروژه معدن اینو خودم اجرا کردم و توشم منفجر شدم ، روزی 35 تا شمش در میاد و معدن مردیه

ما اونجا دنبال این بودیم استخراج و ریکاوری رو به 99 درصد برسونیم بعد اینا اینجا دنبال دیگو سه پایه هستند

تازه این روسا هم یکسره رو مخ آدمن و نمیذارن آدم طراحیشو بکنه (واردی که چی میگم :whistle:)

این عکسو فیلمو ببین زمانی که تهران بودم برام نمونه سنگشو فرستادن که آنالیز کنمو این حرف ها بعدشم رفتم روی پروژه

برای مشاهده این محتوا لطفاً ثبت نام کنید یا وارد شوید.

Photo0809.jpg

Photo0810.jpg

لینک به دیدگاه
  • پاسخ 117
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

با سلام خدمت استادان گرامی ممنون از توضیحاتتون.

:w16:

سلام

اگه این مطالب برات مفیدبود و خواستی کاری بکنی ولی به هر دلیلی نتونستی یا یه جائیش به مشکل برخوردی اطلاع بده تا اگه تونستیم کمک کنیم.

لینک به دیدگاه

استاد گرامی و کاربر محترمlevrone توضیحاتتون رو خوندم و حال کردم :a030:تو روش شما یه مشکلی هست اونم واسه خودم،من اگه چند کیلو باتری دکمه ای اکسید نقره داشته باشم با چه روشی می تونم پودر داخلشون رو بدون اینکه هدر برند ، سریع جدا و جمع آوری کنم؟در ضمن فیلمی که جایی دیگه آپلود کرده بودین بعد از دانلود باز نمیشه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

در ضمن میشه یه روش ساده برای استخراخ طلا از موبایل و کامپیوترم بگید؟:ws3:

لینک به دیدگاه

فلزاتی که احیانا داخل مادربرد های مختلف وجود دارند اکثرا بسیار نازک هستند و موقع ذوب دود میشن .مدل ذوب این جور چیزا باید توسط کوره برقی و داخل بوته های گرافیتی صورت بگیره.داخلش هم باید به مقدار کافی اسید بوریک (پودری هست ) بریزی که بچسبه به جداره فلزات موجود ذوب کردنی و مانع اکسید شدن اونا هنگام ذوب کردن بشه.بعد که همش ذوب شد و ته بوته بشکل آلیاژ جمع شد ، میریزیش تو قالب تا سرد بشه بعد بوسیله تیزاب کاری طلا و نقره شو بدست میاری.(توضیحات بیشتر لازم شد اطلاع بده)

لینک به دیدگاه
استاد گرامی و کاربر محترمlevrone توضیحاتتون رو خوندم و حال کردم :a030:تو روش شما یه مشکلی هست اونم واسه خودم،من اگه چند کیلو باتری دکمه ای اکسید نقره داشته باشم با چه روشی می تونم پودر داخلشون رو بدون اینکه هدر برند ، سریع جدا و جمع آوری کنم؟در ضمن فیلمی که جایی دیگه آپلود کرده بودین بعد از دانلود باز نمیشه:5c6ipag2mnshmsf5ju3

در ضمن میشه یه روش ساده برای استخراخ طلا از موبایل و کامپیوترم بگید؟:ws3:

:ws28::ws28::ws28:

ای شیطون ! :ws28: خب چرا قسطی میگی از همون اول بگو موضوع چیه دیگه برادر من

اول در مورد اون فیلمها !! خب برای اینکه حجمشو کم کنم فرمتها رو تغییر دادم و اگر یک کد پک روی سیستمت نصب کنی میتونی اجراش کنی

و اما قصه دوم در مورد باطری ها !! با کمک یک گوشکوب! :ws28: نه چکش بزن تو سرشون نترس پرت نمیشه و اون پودره تو باطری خشک نیست و پخش نمیشه

تو یک ظرفی مثل هاون خوشکل با دسته هاون از این سنگینا بزن تو سرشون بعد بتکونشون و توشو خالی کن

خب الان بگم شیمیایی و حلال میگی نمیخوام دود میکنه :icon_pf (34): بگم ببرش با هوا برش همه رو از بین ببر بعدش نمیتونی دیگه از پودره جداش کنی و برات سخت میشه

خب بزن تو شرشون دیگه . با یک چیز سنگین بزن که له بشه و اینور اونور پرت نشه

قبل از اینکه بزنی تو سرشون یکم گرمشون کن (با یک هوا گازی چیزی) که وقتی میزنی تو سرش دو تکه میشه و قابش در میاد

و اما گلد.... :ws28:

برد موبایل که باری نداره و نگاه به اون آبکاری دور برد نکن اینقدر ضعیفه با دست پاک میشه اما بیشتر گلد موجود تو برد گوشی مربوط به آی سی های موجود روشه و لای اون رزین اپوکسی آی سی ها گلدی موجوده

نه اون خط کشی زرد !! اون خط کشیه آدمو گول میزنه

در مورد کامپیوتر هم کارت ها هم ارزش ندارن ولی پردازنده های سرامیکی خوبن (سی پی یو )

مثلا

مدل 486 DX2

فیکس 200 سوت به قول آقایون طلا سازها یا 200 میلی گرم بار داره و اگر پرت نکنی از 5 تا 1 گرم در میاد ! به شرط اینکه نری دونه 18 - 19 هزار تومن بخری چون ارزش نداره

یا Pentium Pro نزدیک به نیم گرم تو هر سی پی یو داره

و یا AMD K5 که اونم نزدیک به نیم گرمه

حالا مدلها بماند :ws3:

خب شک نکن سیانید که بهت نمیگم چون هم میزنی خودتو میکشی و هم برگردوندن طلا از محلول سخته و با ریختن پودر روی و الکترولیز نصف طلا اون تو میمونه

هالوژناسیون هم که جیزه

تیزاب بازی هم خوبه اگر از دودش نترسی :ws3:

تیو هم که حرف نداره ولی.................

غالکاری یا کوپلاسیون هم که روش درپیته طلا سازهاست که اونم یک روشه ولی از هر سی پی یو نصف بار رو باید نادیده بگیری :ws28:

فکر کنم برای تو تیزاب بی خطر تر باشه و ساده تر

باشه عزیز برات میذارم

شب برات تایپ میکنم الا حسش نیست تایپ کنم

فلزاتی که احیانا داخل مادربرد های مختلف وجود دارند اکثرا بسیار نازک هستند و موقع ذوب دود میشن .مدل ذوب این جور چیزا باید توسط کوره برقی و داخل بوته های گرافیتی صورت بگیره.داخلش هم باید به مقدار کافی اسید بوریک (پودری هست ) بریزی که بچسبه به جداره فلزات موجود ذوب کردنی و مانع اکسید شدن اونا هنگام ذوب کردن بشه.بعد که همش ذوب شد و ته بوته بشکل آلیاژ جمع شد ، میریزیش تو قالب تا سرد بشه بعد بوسیله تیزاب کاری طلا و نقره شو بدست میاری.(توضیحات بیشتر لازم شد اطلاع بده)

برادر من به نازکی نیست

اونا آبکاری هستند و آبکاری رو نمیشه مستقیم ذوب کرد و نواره و اصلا با بوراکس یا همون نمک اسید بوریکی که میگی هم نمیگیرن همو

این باید یک مرحله انحلال و رسوب رو پشت سر بذاره یا ملغمه بشه

آبکاری خرکی و کتوکلفت هم باشه نمیتونی مستقیم ذوب کنی حالا چه با القایی چه با فوت و چه هوا گاز

جنس بوته هم گرافینی اینش خوبه که نمیچسبه و طرف مجبور نیست مذاب رو بریزه تو قالب و میتونه بذاره همون تو خنک بشه

البته گرافیتی نه این قیری ها که به جای گرافیتی میفروشن و اشتباه میگیرن باهاشون

لینک به دیدگاه

برادر من به نازکی نیست

اونا آبکاری هستند و آبکاری رو نمیشه مستقیم ذوب کرد و نواره و اصلا با بوراکس یا همون نمک اسید بوریکی که میگی هم نمیگیرن همو

آبکاری خرکی و کتوکلفت هم باشه نمیتونی مستقیم ذوب کنی حالا چه با القایی چه با فوت و چه هوا گاز

جنس بوته هم گرافینی اینش خوبه که نمیچسبه و طرف مجبور نیست مذاب رو بریزه تو قالب و میتونه بذاره همون تو خنک بشه

البته گرافیتی نه این قیری ها که به جای گرافیتی میفروشن و اشتباه میگیرن باهاشون [

؟.................؟..................؟؟.......؟..

آبکاری رو میشه ذوب کرد ، حالا با هر میکرونی هم که باشه ، باز ممکنه.ولی بهت نمیگم که یاد نگیری:ws28:

پس با این حساب قالکاری میتونه مناسب باشه.

در ضمن برای اوستا شدن دوستمون هم مناسبه.

لینک به دیدگاه
برادر من به نازکی نیست

البته گرافیتی نه این قیری ها که به جای گرافیتی میفروشن و اشتباه میگیرن باهاشون [

؟.................؟..................؟؟.......؟..

آبکاری رو میشه ذوب کرد ، حالا با هر میکرونی هم که باشه ، باز ممکنه.ولی بهت نمیگم که یاد نگیری:ws28:

پس با این حساب قالکاری میتونه مناسب باشه.

در ضمن برای اوستا شدن دوستمون هم مناسبه.

:ws28:ws28.gifws28.gifws28.gif

امان از دست تو فکور

خنده من خیلی معنی داره ولی به موقع خودش

نوارهای معلق آبکاری با طلای عادی فرق نقطه ذوب داره

و توی دمای خیلی پایین تری گرد میشه اما ................

حالا بماند :w02:

اما غالکاری . غالکاری چیه بابا مزخرف تر از این فرایند یعنی نبود به پچه مردم بگم ؟ :ws28: همین مونده بفرستمش بره سرب بگیره و تقره بشینه هی بدمه و دنبال لبخند نقره بگرده !! خب آخرشم باز باید تیزاب کنه خب همون اول اینکارو بکنه دیگه:ws28: نه تیزاب به نظرم برای این دوستمون مناسب باشه (هر چند اینم چرته ولی خب این بنده خدا نتیجه میخواد )

فقط سیانید و تیو :ws17:

پردازنده رو کچل میکنی بدون دردسر بعد یک چیزی یک پودر سفیدی میزنی مثل جیگر یهو از تو محلول باد میکنه و برش دار ذوب کن ببین عیار چی میگه و بده آقایون فایر اسی ریگیری کنن لولای فکشون در بره !!! میدونی چرا ؟ چون پر عیار ترین مدلی که تو عمرشون دیدن 21 بوده اساسا میگن 24 اصلا نیست !! راستم میگن تو دستو بال اینا نیست ولی 24 اینقدر نرمه با دست یکم فشارش بدی له میشه !!! از سرب هم نرم تره

اینم بماند........ws28.gif

تازه اینم بگم که یک کارایی باید بکنی تا سلکتیو طلا کامپلکس بشه و مسو روی کامپلکس نشن !!

خصوصا نیکل

حالا هی آبکارا برن کبالتو این حرفها برنو هیدرازینو .........:ws3: باو من خودم جایزه بگیرم :ws28:

تیزاب هم میگم تو پست خودت که این بنده خدا هم همینو بره دیگه

آقای سبحان خان

یک ظرف شیشه ای با دهن بلند بر میداری و تو هر پارت 10 تا سی پی یو هم بیشتر نمیریزی و میتونی چند تا ظرف بذاری و و تو هر کدوم ده تا !! بر نداری یهو تو یک ظرف 30 تا بریزی ها!!! دلیلشو حال ندارم بگم ولی میگم به موقع خودش ! ظرف با دهن بلند هم برای اینه که وقتی میجوشه بیرون پرت نشه

یک به سه یا حتی چهار نیتریکو با کلریدریک بریز رو سرش

مثلا برای 10 تا سی پی یو 100 سی سی تینریک و 300 سی سی کلریدریک و اگر من جای تو باشم برای اینکه خفیف تر عمل کنه 100 سی سی هم آب مقطر بهش میزنم !! (خفیف تر شدن واکنش به این دلیله که زمان جوشش متوجه نمیشی اما هر جوش مقداری از طلای محلول هم پرت میکنه اینور اونور و اینکه درب ظرف رو اصلا نذار و بذار تا میتونه دود کنه

بعدش بذارش تو محیط باز بذار تا همه سیخو میخ سی پی یو و کلا هر چی داره رو حل کنه بره و جز سرامیک چیزی ازش نمونه

وقتی آروم گرفت و واکنش تموم شد بریزش تو یک ظرف تمیز دیگه و یک دور آب بگردون توش و باز خالی کن تو ظرف دوم !! (آب مقطر فقطا) یک قاشق بردار و اوره رو بذار جلوت !! اولش خیلی کم اندازه یک تیله اوره بنداز تو محلول ببین واکنش خرکیه یا نه فقط ریز میجوشه!! اگر یهو زیاد بریزی و واکنش شدید باشه میاد بالا و سر یره که کلی از طلا گودی بای میشه و پرتی بالا میره!! اگر دیدی واکنش خفیفه یک نصف قاشق اوره بریز بذار واکنش بده و فیس فیس کنه و وقتی فیس فیسش افتاد دوباره نصف قاشق دیگه و اینقدر اینو ادامه بده که دیگه هیچ واکنشی نبینی و اوره بیاد روی محلول و پاره پاره معلق بشه ! رنگ محلولت هم تغییر میکنه

حالا یک چیزی لازم داری تا طلا رو سلکتیو رسوب بده و مس بمونه تو محلول

من از سدیم متابیسولفیت استفاده نمیکنم ولی خب دم دست تر برات همونه

یک لیوان بردار و دو قاشق پر سدیم متابیسولفیت بریز توش (لیوانت خشک باشه ) و بعدش مقداری آب مقطر که سدیم متابیسولفیت رو حل کنه و مثل اشک چشم شفاف بشه !!!! بر نداری یک محلول اشباع بسازی ها!!!

به یک استکان آب مقطر هم بریز توی محلول طلا با یک جسم شیشه ای (من باشم نی شربت خوری خونه رو کش میرم !!! :ws28:) به هیچ عنوان از پلاستیک و ظروف پلاستیکی استفاده نکن چون رسوب طلا بدجور بهش میچسبه و مثل بتونه مالیده میشه

حالا آروم آروم اون لیوان حاوی متابیسولفیت محلول تو آب مقطر رو بریز تو ظرف اصلی که طلا توشه !!! و در حین ریختن با نی هم بزنش !! نی شیشه ای نری نی نوشابه برداری ها!!! ببین چند بار گفتم

وقتی محلول متا رو میزنی یهو رنگ محیط میریزه به هم و قهوه ای و مشکی میشه و کدر میشه و از طرفی یک گلی هم مثل لجن یا اسفنج میاد روی ظرف !!!

وقتی همه رو ریختی ولش کن و تکونشم نده بذار یک 15 ساعت برای خودش بمونه و بعد از این تایم رنگ کدر شفاف میشه و یک گلی ته ظرف و یک گل هم روی محلول میمونه

الان فقط باید محلول رو از اون گل جدا کنی که با صافی هم میتونی ( نه کاغذ صافیا!!) اینکاره هم بشی بدون صافی هم میتونی

حالا ظرف حاوی لجن و گل رو بذار توی حموم آب جوش بذار خشک بشه و به شکل پودر در بیاد

برای شروع نمیخواد تمیزش کنی همونجوری ذوب کن باقی مونده ترکیبات گوگردی با حرارت تجزیه میشه

ذوبش کن حالشو ببر دیگه

با این روش که من دوسش ندارم میتونی تا عیار 994 هم بگیری که از سر جواهر سازها هم زیاده باو

زمان ذوب هم اگر بلد نیستی با هوا گاز کارکنی با کوره برقی ذوب کن چون هوا گاز فشار گاز داره و تا میای بگیری نصف پودر رو میپرونه اینورو اونور

کلا پودر طلا رو نباید خشک ذوب کنی ولی این مقدارش کمه نیم کیلو نیست که

یکی دو تا بچ بزن بعد به جای اون متابیسولفیت مسخره یچیزی بهت میگم شگفت زده میشی

سی پی یوهای فیبری هم اصلا نخر که ارزش نداره ولی بخوای روشو میگم

برای برد گوشی هم همینطور من میگم نخر ولی اگر دوست داری روشش رو میگم یکم باید آتیش بازی کنی و ............

بعضی از پردازنده ها سرب زیادی داره و با گل رسوب میکنه که برای اونا قبل از اوره یکی دو قطره سولفوریک اسید اول میزنی که سولفات سرب نامحلول میریزه کف ظرف که فیلتر میکنی جدا میشه

البته اون دو سه مدلی که گفتم اینجوری نیست و پردازنده هایی که اینجوری هستند هم زیاد دم دست نیست و برای این فرایند سولفوریک لازم نیست !!!

اصلا فراموش کن سولفوریکو فعلا

کلا یادت باشه هیچ کدوم از ظرفات خیس نباشه و به هیچ عنوان به غیر از آب مقطر آب شهری وارد بازی نشه !!!

برای برد گوشی و کارتو این حرف ها هر کدومو میخوای بگو همونو بگم که دیگه شاه نامه نشه

زمان خرید هم باید بدونی چی چقدر داره که نری یک کارتن آتو آشغال برد گوشی بخری بعدشم هیچی به هیچی

لینک به دیدگاه

نگفتی اسید صنعتی بخره یا آزمایشگاهی ؟ بعدشم اون تیزاب رو مگه نمیشه سه به یک تهیه ش کنه؟

میگی ده تا اینا سی پی یو رو باهاش کارکنه ؟ مگه این مقدار چقد طلا داره ؟ قراره با میکروسکوپ ببینه یا با دستگاه اسپکترو فتو متر باید بسنجه ؟ :ws28:

ها بذار در مورد کار با تیزاب یه چیزی هم بگم .

آیا میشه اون چیزایی رو که توشون طلا هست , همون اول کار با نقره ( حدود ده برابر ) باهم بذاره تو کوره و آبش بکنه بعدشم تیزاب کاری کنه؟ ( نقره رو بجای سرب میگم که بهش اضافه کنه. ) این کار بنظرت ممکنه ؟

لینک به دیدگاه

راستی وقت کردی در مورد سیانور مضاعف پتاسیم و طلا هم که تو آبکاری استفاده میشه یه شرحی بده که کیفمون کوک بوده کوک تر بشه .

در مورد بازیافت یون های محلول آب طلا هم اگه ممکنه یه شرح مختصر و مفصلی بگو که بی مزد نشیم. مرسی

لینک به دیدگاه

:ws28::ws28::ws28::ws28:

امان از دست تو فکور

اما غالکاری . غالکاری چیه بابا مزخرف تر از این فرایند یعنی نبود به پچه مردم بگم ؟ :ws28: همین مونده بفرستمش بره سرب بگیره و تقره بشینه هی بدمه و دنبال لبخند نقره بگرده !! خب آخرشم باز باید تیزاب کنه خب همون اول اینکارو بکنه دیگه:ws28: نه تیزاب به نظرم برای این دوستمون مناسب باشه (هر چند اینم چرته ولی خب این بنده خدا نتیجه میخواد )

پردازنده رو کچل میکنی بدون دردسر بعد یک چیزی یک پودر سفیدی میزنی مثل جیگر یهو از تو محلول باد میکنه و برش دار ذوب کن ببین عیار چی میگه و بده آقایون فایر اسی ریگیری کنن لولای فکشون در بره !!! میدونی چرا ؟ چون پر عیار ترین مدلی که تو عمرشون دیدن 21 بوده اساسا میگن 24 اصلا نیست !! راستم میگن تو دستو بال اینا نیست ولی 24 اینقدر نرمه با دست یکم فشارش بدی له میشه !!! از سرب هم نرم تره

اینم بماند........:ws28:

تازه اینم بگم که یک کارایی باید بکنی تا سلکتیو طلا کامپلکس بشه و مسو روی کامپلکس نشن !!

خصوصا نیکل

حالا هی آبکارا برن کبالتو این حرفها برنو هیدرازینو .........:ws3: باو من خودم جایزه بگیرم :ws28:

آقای سبحان خان

یک ظرف شیشه ای با دهن بلند بر میداری و تو هر پارت 10 تا سی پی یو هم بیشتر نمیریزی و میتونی چند تا ظرف بذاری و و تو هر کدوم ده تا !! بر نداری یهو تو یک ظرف 30 تا بریزی ها!!! دلیلشو حال ندارم بگم ولی میگم به موقع خودش ! ظرف با دهن بلند هم برای اینه که وقتی میجوشه بیرون پرت نشه

مثلا برای 10 تا سی پی یو 100 سی سی تینریک و 300 سی سی کلریدریک و اگر من جای تو باشم برای اینکه خفیف تر عمل کنه 100 سی سی هم آب مقطر بهش میزنم !! (خفیف تر شدن واکنش به این دلیله که زمان جوشش متوجه نمیشی اما هر جوش مقداری از طلای محلول هم پرت میکنه اینور اونور و اینکه درب ظرف رو اصلا نذار و بذار تا میتونه دود کنه

بعدش بذارش تو محیط باز بذار تا همه سیخو میخ سی پی یو و کلا هر چی داره رو حل کنه بره و جز سرامیک چیزی ازش نمونه

وقتی آروم گرفت و واکنش تموم شد بریزش تو یک ظرف تمیز دیگه و یک دور آب بگردون توش و باز خالی کن تو ظرف دوم !! (آب مقطر فقطا) یک قاشق بردار و اوره رو بذار جلوت !! اولش خیلی کم اندازه یک تیله اوره بنداز تو محلول ببین واکنش خرکیه یا نه فقط ریز میجوشه!! اگر یهو زیاد بریزی و واکنش شدید باشه میاد بالا و سر یره که کلی از طلا گودی بای میشه و پرتی بالا میره!! اگر دیدی واکنش خفیفه یک نصف قاشق اوره بریز بذار واکنش بده و فیس فیس کنه و وقتی فیس فیسش افتاد دوباره نصف قاشق دیگه و اینقدر اینو ادامه بده که دیگه هیچ واکنشی نبینی و اوره بیاد روی محلول و پاره پاره معلق بشه ! رنگ محلولت هم تغییر میکنه

یک لیوان بردار و دو قاشق پر سدیم متابیسولفیت بریز توش (لیوانت خشک باشه ) و بعدش مقداری آب مقطر که سدیم متابیسولفیت رو حل کنه و مثل اشک چشم شفاف بشه !!!! بر نداری یک محلول اشباع بسازی ها!!!

به یک استکان آب مقطر هم بریز توی محلول طلا با یک جسم شیشه ای (من باشم نی شربت خوری خونه رو کش میرم !!! :ws28:) به هیچ عنوان از پلاستیک و ظروف پلاستیکی استفاده نکن چون رسوب طلا بدجور بهش میچسبه و مثل بتونه مالیده میشه

حالا آروم آروم اون لیوان حاوی متابیسولفیت محلول تو آب مقطر رو بریز تو ظرف اصلی که طلا توشه !!! و در حین ریختن با نی هم بزنش !! نی شیشه ای نری نی نوشابه برداری ها!!! ببین چند بار گفتم

وقتی محلول متا رو میزنی یهو رنگ محیط میریزه به هم و قهوه ای و مشکی میشه و کدر میشه و از طرفی یک گلی هم مثل لجن یا اسفنج میاد روی ظرف !!!

وقتی همه رو ریختی ولش کن و تکونشم نده بذار یک 15 ساعت برای خودش بمونه و بعد از این تایم رنگ کدر شفاف میشه و یک گلی ته ظرف و یک گل هم روی محلول میمونه

الان فقط باید محلول رو از اون گل جدا کنی که با صافی هم میتونی ( نه کاغذ صافیا!!) اینکاره هم بشی بدون صافی هم میتونی

حالا ظرف حاوی لجن و گل رو بذار توی حموم آب جوش بذار خشک بشه و به شکل پودر در بیاد

برای شروع نمیخواد تمیزش کنی همونجوری ذوب کن باقی مونده ترکیبات گوگردی با حرارت تجزیه میشه

ذوبش کن حالشو ببر دیگه

با این روش که من دوسش ندارم میتونی تا عیار 994 هم بگیری که از سر جواهر سازها هم زیاده باو

زمان ذوب هم اگر بلد نیستی با هوا گاز کارکنی با کوره برقی ذوب کن چون هوا گاز فشار گاز داره و تا میای بگیری نصف پودر رو میپرونه اینورو اونور

برای برد گوشی هم همینطور من میگم نخر ولی اگر دوست داری روشش رو میگم یکم باید آتیش بازی کنی و ............

بعضی از پردازنده ها سرب زیادی داره و با گل رسوب میکنه که برای اونا قبل از اوره یکی دو قطره سولفوریک اسید اول میزنی که سولفات سرب نامحلول میریزه کف ظرف که فیلتر میکنی جدا میشه

البته اون دو سه مدلی که گفتم اینجوری نیست و پردازنده هایی که اینجوری هستند هم زیاد دم دست نیست و برای این فرایند سولفوریک لازم نیست !!!

کلا یادت باشه هیچ کدوم از ظرفات خیس نباشه و به هیچ عنوان به غیر از آب مقطر آب شهری وارد بازی نشه !!!

برای برد گوشی و کارتو این حرف ها هر کدومو میخوای بگو همونو بگم که دیگه شاه نامه نشه

زمان خرید هم باید بدونی چی چقدر داره که نری یک کارتن آتو آشغال برد گوشی بخری بعدشم هیچی به هیچی

[

ممنون از توضیحاتتون .سرم منت گذاشتین:w16:ببخشین زیاد سوال می کنم نمیدونم اخلاق خوبیه یا نه:ws52:

فیلم رو دیدم و حال کردم.فکر کنم آخر سر باید بندازمش توی اسیدی که گفتین یا توی همون جرم گیر تا روی بره و نقره بمونه:w16:درصد خلوصش به 99 میرسه دیگه؟

با اینکه روش اسید نیتریک رو دوست ندارم ولی چون باهاش کار کرده بودم و آخر سر به مشکل خوردم در مورد باتری ها می خوام کمی کارم رو شرح بدم اشکالاتم رو بگید تا نادان از دنیا نرم اگه ممکنه:sad0:

من 4کیلو باتری تهیه کردم و اونایی رو که نقره داشتند رو از بقیه جدا کردم شکستمشون تا اسید بتونه به پودر داخلش برسه و چون دونه به دونه شکستمشون خیلی ازم وقت و انرژی گرفت :w58: کمی طمع کردم باتری هایی رو که نقره هم نداشتند رو هم شکستم و باهاشون قاطی کردم بعدش ریختمشون داخل یه سطل آشغال پلاستیکی بزرگ به جای آب مقطر آب شهری بهش اضافه کردم تا جایی که آب به یکم بالای باتری ها برسه.بعدشم اسید نیتریک 85درصدی که از بازار گرفته بودم رو بهش کم کم اضافه کردم و همش زدم کف نارنجی رنگی ایجاد شد و سر ریز گشت و ریخت روی زمین و هدر رفت ادامه دادم تا جایی که دیگه هیچ کف و دود نارنجی رنگی دیده نشه صافش کردم ریختمش توی چهارتا ظرف پلاستیکی دیگه و چهار برابرشون آب شهری اضافه کردم و داخل هر کدومشون 250گرم مس سفت انداختم گذاشتم یه روز موندند بعد یه روز نه از نقره خبری بود نه از مس.اسیده مس رو مثل نون خشک خورده بود وکف ظرف خرده هاش رو ریخته بود در این جریان یه کالن اسید هدر دادم با یه کیلو مس و چهار کیلو باتری:sorry::ws27::w821:

مشکل من کجا بوده؟

در ضمن اگه بخوام یه کارگاه کوچولو راه بندازم کدوم صرف اقتصادی داره:پلاتین یا طلا یا نقره؟یا باید روی هر سه شون وقت و سرمایه بزارم؟

لینک به دیدگاه

ممنون از توضیحات خوبتون استفاده کردم:a030:

لینک به دیدگاه

:ws28::ws28::ws28::ws28:

امان از دست تو فکور

اینم بماند........:ws28:

خصوصا نیکل

آقای سبحان خان

ذوبش کن حالشو ببر دیگه

[

ممنون از توضیحاتتون .سرم منت گذاشتین:w16:ببخشین زیاد سوال می کنم نمیدونم اخلاق خوبیه یا نه:ws52:

فیلم رو دیدم و حال کردم.فکر کنم آخر سر باید بندازمش توی اسیدی که گفتین یا توی همون جرم گیر تا روی بره و نقره بمونه:w16:درصد خلوصش به 99 میرسه دیگه؟

با اینکه روش اسید نیتریک رو دوست ندارم ولی چون باهاش کار کرده بودم و آخر سر به مشکل خوردم در مورد باتری ها می خوام کمی کارم رو شرح بدم اشکالاتم رو بگید تا نادان از دنیا نرم اگه ممکنه:sad0:

من 4کیلو باتری تهیه کردم و اونایی رو که نقره داشتند رو از بقیه جدا کردم شکستمشون تا اسید بتونه به پودر داخلش برسه و چون دونه به دونه شکستمشون خیلی ازم وقت و انرژی گرفت :w58: کمی طمع کردم باتری هایی رو که نقره هم نداشتند رو هم شکستم و باهاشون قاطی کردم بعدش ریختمشون داخل یه سطل آشغال پلاستیکی بزرگ به جای آب مقطر آب شهری بهش اضافه کردم تا جایی که آب به یکم بالای باتری ها برسه.بعدشم اسید نیتریک 85درصدی که از بازار گرفته بودم رو بهش کم کم اضافه کردم و همش زدم کف نارنجی رنگی ایجاد شد و سر ریز گشت و ریخت روی زمین و هدر رفت ادامه دادم تا جایی که دیگه هیچ کف و دود نارنجی رنگی دیده نشه صافش کردم ریختمش توی چهارتا ظرف پلاستیکی دیگه و چهار برابرشون آب شهری اضافه کردم و داخل هر کدومشون 250گرم مس سفت انداختم گذاشتم یه روز موندند بعد یه روز نه از نقره خبری بود نه از مس.اسیده مس رو مثل نون خشک خورده بود وکف ظرف خرده هاش رو ریخته بود در این جریان یه کالن اسید هدر دادم با یه کیلو مس و چهار کیلو باتری:sorry::ws27::w821:

مشکل من کجا بوده؟

در ضمن اگه بخوام یه کارگاه کوچولو راه بندازم کدوم صرف اقتصادی داره:پلاتین یا طلا یا نقره؟یا باید روی هر سه شون وقت و سرمایه بزارم؟

ممنون از توضیحاتتون .سرم منت گذاشتینببخشین زیاد سوال می کنم نمیدونم اخلاق خوبیه یا نه

فیلم رو دیدم و حال کردم.فکر کنم آخر سر باید بندازمش توی اسیدی که گفتین یا توی همون جرم گیر تا روی بره و نقره بمونهدرصد خلوصش به 99 میرسه دیگه؟

با اینکه روش اسید نیتریک رو دوست ندارم ولی چون باهاش کار کرده بودم و آخر سر به مشکل خوردم در مورد باتری ها می خوام کمی کارم رو شرح بدم اشکالاتم رو بگید تا نادان از دنیا نرم اگه ممکنه

من 4کیلو باتری تهیه کردم و اونایی رو که نقره داشتند رو از بقیه جدا کردم شکستمشون تا اسید بتونه به پودر داخلش برسه و چون دونه به دونه شکستمشون خیلی ازم وقت و انرژی گرفت کمی طمع کردم باتری هایی رو که نقره هم نداشتند رو هم شکستم و باهاشون قاطی کردم بعدش ریختمشون داخل یه سطل آشغال پلاستیکی بزرگ به جای آب مقطر آب شهری بهش اضافه کردم تا جایی که آب به یکم بالای باتری ها برسه.بعدشم اسید نیتریک 85درصدی که از بازار گرفته بودم رو بهش کم کم اضافه کردم و همش زدم کف نارنجی رنگی ایجاد شد و سر ریز گشت و ریخت روی زمین و هدر رفت ادامه دادم تا جایی که دیگه هیچ کف و دود نارنجی رنگی دیده نشه صافش کردم ریختمش توی چهارتا ظرف پلاستیکی دیگه و چهار برابرشون آب شهری اضافه کردم و داخل هر کدومشون 250گرم مس سفت انداختم گذاشتم یه روز موندند بعد یه روز نه از نقره خبری بود نه از مس.اسیده مس رو مثل نون خشک خورده بود وکف ظرف خرده هاش رو ریخته بود در این جریان یه کالن اسید هدر دادم با یه کیلو مس و چهار کیلو باتری

مشکل من کجا بوده؟

لینک به دیدگاه

اگه یادتون باشه جناب مهندس levroneگفتن که باید علظت اسید طوری باشه که فلزات خیلی آروم باهاش ترکیب بشن.یعنی نباید کف کنه و بریزه بیرون.بعدشم محلول بایدطوری رقیق بشه که نتونه به مس اثر بکنه.اینا رو باید از روی تجربه و یا با غلظت سنج یا اسید سنج اندازه بگیری و طبق یه فرمولی که بهش رسیدی رقیقشون کنی.یعنی اندازه ها رو حتما بصورت سی سی بدونی وهر بار با همان شیوه رقیقشون بکنی.در ضمن باید این ضرب المثل اجدادمون فراموشت نشه که میگه .. وقتی هنوز نتونستی تاتی پاپی هم راه بری ، اگه بخوای بدوی سرنگون میشی.یعنی تا زمانی که به حد کافی خبره نشدی نباید بری دنبال تاسیس کارگاه یا بنگاه اقتصادی که خطرش قطعی است.

در ضمن تو شیمی جزئیات و رعایت اون تا حد میکرون دارای حساسیت هست و قطعا باید دستور العملها کاملا رعایت بشه.ایشون وقتی میگه آب مقطر یعنی آب مقطر.نه آب شهری. یا وقتی من میگم ظرف استیل نگیر یعنی ظرفی که از ورق استیل خالص درست شده نه سطل آشغال نایلونی .:ws28:

کلا لازمه که با صبوری و دقت وقت بذاری و مدتها کار کنی و کسب تجربه کنی تا شاید روزی بتونی از این راه کسب درآمد کنی.هیچوقت بدون تجربه وارد گود نشو که هم عمر و هم سلامتی و هم پولاتو به باد میدی.مرسی:a030:

لینک به دیدگاه
اگه یادتون باشه جناب مهندس levroneگفتن که باید علظت اسید طوری باشه که فلزات خیلی آروم باهاش ترکیب بشن.یعنی نباید کف کنه و بریزه بیرون.بعدشم محلول بایدطوری رقیق بشه که نتونه به مس اثر بکنه.اینا رو باید از روی تجربه و یا با غلظت سنج یا اسید سنج اندازه بگیری و طبق یه فرمولی که بهش رسیدی رقیقشون کنی.یعنی اندازه ها رو حتما بصورت سی سی بدونی وهر بار با همان شیوه رقیقشون بکنی.در ضمن باید این ضرب المثل اجدادمون فراموشت نشه که میگه .. وقتی هنوز نتونستی تاتی پاپی هم راه بری ، اگه بخوای بدوی سرنگون میشی.یعنی تا زمانی که به حد کافی خبره نشدی نباید بری دنبال تاسیس کارگاه یا بنگاه اقتصادی که خطرش قطعی است.

در ضمن تو شیمی جزئیات و رعایت اون تا حد میکرون دارای حساسیت هست و قطعا باید دستور العملها کاملا رعایت بشه.ایشون وقتی میگه آب مقطر یعنی آب مقطر.نه آب شهری. یا وقتی من میگم ظرف استیل نگیر یعنی ظرفی که از ورق استیل خالص درست شده نه سطل آشغال نایلونی .:ws28:

کلا لازمه که با صبوری و دقت وقت بذاری و مدتها کار کنی و کسب تجربه کنی تا شاید روزی بتونی از این راه کسب درآمد کنی.هیچوقت بدون تجربه وارد گود نشو که هم عمر و هم سلامتی و هم پولاتو به باد میدی.مرسی:a030:

ممنون از توضیحاتتون.منم قصد ندارم یهویی وارد بشم مراحلی که شما عزیزان ذکر کردید رو تاتی تاتی و با صبر و حوصله پیش میرم.باشد که رستگار شویم:a030:

لینک به دیدگاه

من 4کیلو باتری تهیه کردم و اونایی رو که نقره داشتند رو از بقیه جدا کردم شکستمشون تا اسید بتونه به پودر داخلش برسه و چون دونه به دونه شکستمشون خیلی ازم وقت و انرژی گرفت

وقت و انرژی.چرا شکستیشون؟ خوب اسید همه رو حل میکرد

کمی طمع کردم باتری هایی رو که نقره هم نداشتند رو هم شکستم و باهاشون قاطی کردم

چرا عاقل کند کاری؟

بعدش ریختمشون داخل یه سطل آشغال پلاستیکی بزرگ به جای آب مقطر آب شهری بهش اضافه کردم

آب شهری؟ سطل آشغال پلاستیکی؟

تا جایی که آب به یکم بالای باتری ها برسه.بعدشم اسید نیتریک 85درصدی که از بازار گرفته بودم رو بهش کم کم اضافه کردم و همش زدم.

میخواستی سوپ درست کنی که همشون زدی؟

کف نارنجی رنگی ایجاد شد و سر ریز گشت و ریخت روی زمین و هدر رفت.

خوب وقتی اونجوری کار کنی ، یعنی همین میشه دیگه!!!

ادامه دادم تا جایی که دیگه هیچ کف و دود نارنجی رنگی دیده نشه .

اینو دیگه چیزی بهش نمیگم.

صافش کردم ریختمش توی چهارتا ظرف پلاستیکی دیگه و چهار برابرشون آب شهری اضافه کردم.

ظرف پلاستیکی؟ این 4 برابر هم که حکایتی است

و داخل هر کدومشون 250گرم مس سفت انداختم .

حساب وزن مس رو چه جوری بدست آوردی که حتما باید 250 تا میشد؟چ

گذاشتم یه روز موندند بعد یه روز نه از نقره خبری بود نه از مس.

یعنی چی؟

اسیده مس رو مثل نون خشک خورده بود وکف ظرف خرده هاش رو ریخته بود .

معنیش اینه که غلظت محلول خیلی بالا بوده

در این جریان یه کالن اسید هدر دادم با یه کیلو مس و چهار کیلو باتری

مشکل من کجا بوده؟

مشکل شما اینه که این کارو خیلی دستکم گرفتی

[uدوست من شیمی تنها یه علم نیست،یه هنره که خدا توسط اون همه دنیا رو به زیبایی ساخته و پرداخته.با این شلخته کاریها راه به جایی برده نمیشه،توصیه صمیمانه من اینه که ... بی پیر مرو تو در خرابات،هر چند سکندر زمانی.یعنی بهتره اصول اولیه شیمی معدنی رو بیاموزی بعد انشاالله میتونی کار کنی و موفق هم میشی [/u]

لینک به دیدگاه

ممنون از توضیحاتتون.منم قصد ندارم یهویی وارد بشم مراحلی که شما عزیزان ذکر کردید رو تاتی تاتی و با صبر و حوصله پیش میرم.باشد که رستگار شویم:a030:

درود بر شما.

کار با روشهای شیمیایی مثه جراحی های پیچیده مغز میمونه که اگه کوچکترین انحراف توش تعریف بشه ،همه چی کن فیکون میشه.تا اینجا نه تاتی پاپیت درست بوده نه دقتت و نه صبر و حوصله ت. یعنی باید مثه یه جراح فوق تخصص حساس عمل کنی تا نتیجه درست بدست بیاد.از صمیم قلب برات آرزوی موفقیت میکنم.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

چون یه کیلو مس داشتم تقسیمشون کردم به چهار تا ظرفم.

چون اسید پوسته باتری رو حل نمیکنه.قبلا با کمی باتری امتحان کرده بودم و تو اینترنتم گشته بودم همشون نشون می دادند که باید شکسته شوند.

قبلش با نیم کیلو باتری امتحان کرده بودم با ظرف پلاستیکی و آب شهری جواب داده بود پیش خودم گفتم خوب چه کاریه آب مقطر گرونه :5c6ipag2mnshmsf5ju3آب شهری جواب داده از هموم استفاده می کنم.

شما 2تا استاد ارجمندم به عنوان راهنما از این به بعد به کار می گیرم اگه به شاگردی قبولم کنید:ws3:

لینک به دیدگاه
چون یه کیلو مس داشتم تقسیمشون کردم به چهار تا ظرفم.

چون اسید پوسته باتری رو حل نمیکنه.قبلا با کمی باتری امتحان کرده بودم و تو اینترنتم گشته بودم همشون نشون می دادند که باید شکسته شوند.

قبلش با نیم کیلو باتری امتحان کرده بودم با ظرف پلاستیکی و آب شهری جواب داده بود پیش خودم گفتم خوب چه کاریه آب مقطر گرونه :5c6ipag2mnshmsf5ju3آب شهری جواب داده از هموم استفاده می کنم.

شما 2تا استاد ارجمندم به عنوان راهنما از این به بعد به کار می گیرم اگه به شاگردی قبولم کنید:ws3:

اختیار داری دوست من.منو استادی؟ من در حد شاگرد جناب levrone و سایر بر بچه های اتجمن هم نیستم.شما لطف داری.

آب شهری هزار ویک تا جدول مندلیفه.یعنی همه چی توش هست که نمیذاره کار بشکل علمی و دقیق پیش بره.خیلی چیزا هست که لازمه ما بدونیم تا بتونیم کار رو درست و بدون انحراف انجام بدیم.حالا بذار شب levroneبیاد ببینیم نظرش چیه.:icon_gol:

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...